Stiropor na plafon??

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator/ica: ladyblue18

Stiropor na plafon??

PostPostao/la fole13 dana 06/10/2012 11:19

Pozz svima,

Trebam opremati potkrovlje i u prvom planu mi je bio rigips na plafon, ali skoro sam isao nesto pomagati rodaku i vidim on lijepi stiropor na plafon, umjesto rigipsa. E sad on tvrdi da mu je to preporucio neki majstor, i da tome izderka nema. To me bacilo u dvojbu da li i ja da uradim isto? Znaci odozdo je pokovana fina daska, onda na to ide odmah stiropor koji se valjda lijepi nekom specijalnom pjenom ili cime vec. Da li bi mi neko mogao reci da li ovo zaista valja cemu? I da li se zna kolika je mogucnost da se to sve obrusi na glavu :-D
fole13

Re: Stiropor na plafon??

PostPostao/la mrtva kokoš dana 06/10/2012 12:09

ma stiropor pucaj slobodno !!

ono sto bi trebao uraditi jeste da tu dasku koja je pokovana, dodatno ucvrstis na taj nacin sto ces je jos pofatati sarafima pored postojecih eksera, onda nema sanse da se odvoji.

druga stvar sto se tice lijepljenja jeste da uzmes baumitovo ljepilo, njega imas u adazalu, najkvalitetnije je. znaci nikakvo specijalno ljepilo ne ide, standardno za ljepljenje stiropora. kad polijepis stiropor, opet uzmi baumitovo ljepilo za navlacenje i utapanje mrezice, a onda isto tako baumitov grund kojim ces dobro premazati ljepilo (kasnije kad se osusi), kako bi mogao kasnije mogao navuci edelpulc(rofix-ov) 1.5 debljine(najidealniji). nakon toga ce ti se plafon toliko bijeliti da ga neces morati ni kreciti...

treca stvar jeste da definitivno stavljas stiropor na plafon bas zbog toga sto je u pitanju plafon na potkrovlju, jer poznato je da sva toplina ide gore a rigips ne bi bas bio u stanju cuvati toplinu. znaci i zbog toplotne ustede i izolacije idi na stiropor. uzmi 5-icu, bice ti taman. i da na kraju, taj posao po 1m2 je oko 10, 11 KM, da te ne bi majstori uzimali vise nego sto treba !!
mrtva kokoš

PostPostao/la fole13 dana 06/10/2012 15:15

šime.sparina je napisao/la:ma stiropor pucaj slobodno !!

ono sto bi trebao uraditi jeste da tu dasku koja je pokovana, dodatno ucvrstis na taj nacin sto ces je jos pofatati sarafima pored postojecih eksera, onda nema sanse da se odvoji.

druga stvar sto se tice lijepljenja jeste da uzmes baumitovo ljepilo, njega imas u adazalu, najkvalitetnije je. znaci nikakvo specijalno ljepilo ne ide, standardno za ljepljenje stiropora. kad polijepis stiropor, opet uzmi baumitovo ljepilo za navlacenje i utapanje mrezice, a onda isto tako baumitov grund kojim ces dobro premazati ljepilo (kasnije kad se osusi), kako bi mogao kasnije mogao navuci edelpulc(rofix-ov) 1.5 debljine(najidealniji). nakon toga ce ti se plafon toliko bijeliti da ga neces morati ni kreciti...

treca stvar jeste da definitivno stavljas stiropor na plafon bas zbog toga sto je u pitanju plafon na potkrovlju, jer poznato je da sva toplina ide gore a rigips ne bi bas bio u stanju cuvati toplinu. znaci i zbog toplotne ustede i izolacije idi na stiropor. uzmi 5-icu, bice ti taman. i da na kraju, taj posao po 1m2 je oko 10, 11 KM, da te ne bi majstori uzimali vise nego sto treba !!

Hvala definitivno cu razmisliti. Imam jos jedno pitanje. Posto u potkrovlja idu one ugradbene sijalice na plafon, ne znam tacan naziv. Interesuje me da li bi se to zagrijavalo i smije li se to ugraditi u stiropor? Ja sam htio stavljati ove kao na videu ispod.

fole13

PostPostao/la %tacno* dana 06/10/2012 21:59

Pa vi otkriste nesto sto jos niko nije sto znaci da nesto nije u redu. Da je to prihvatljivo zar niste razmisljali zasto se ne prmjenjuje masovno. Nesto nije u redu bar tako struka kaze.

U tvom slucaju a kako sam razumio, radi se o potkrovlju koji je pretpostavljam poluizolovan sto znaci da je na rogove pokovana daska preko koje dosla folija ili terpapir pa onda kontraletva pa letva pa pokrov...pa ste onda opet odozdo pokovali ''finu dasku''...da skratim, nema nista dok ne uradis kako treba a treba da uradis slijedece: na tu postojecu dasku zasarafi letve 5/8 cm da napravis kostrukciju na koju ces sarafiti rigips ploce, izmedju letvi ubaci staklenu/kamenu vunu koja ce biti ravno sa letvom, kupi paronepropusnu foliju koju ces priheftati na letve da vunu pokrijes...na letve (koje su odredjenog razmaka) sarafis rigips ploce koje posle obradis (gletovanjem sastava i sarafa) i na kraju farbanje u boji po zelji.

To ti je tako ako zelis da zadovoljis standard (bit ces toplotno izolovan bez vlage i crnih fleka po coskovima). U tu konstrukciju mozes da postavljas bilo kakve kablove i lampe jer ih imas za sta kacati.

Sretno.
%tacno*

PostPostao/la MEMRISTOR dana 06/10/2012 22:11

Nedavno sam bio na jednoj farmi pilica, i vidio da je stavljen stiropor na plafonu. Vlasnik mi je rekao da je to preporuceno za farme jer sluzi kao toplotna izolacija, i ne spada tako lako. Mislim da je efektivno, ali nije nesto lijepo za vidjeti, pa sad vidi sta ces :) :o PItaj nekog ko je strucnjak, pusti forumase :P
MEMRISTOR

PostPostao/la glockov kolac dana 06/10/2012 23:53

da ne otvaram novu temu, samo da pitam koliko kosta 1m2 termo izolacije 10-ke (ruke i materijal)?
glockov kolac

Natrag na Umjetnost življenja

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.