Stevia spašava i bh. poljoprivredu?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator/ica: Muhamed Đakmić

Stevia spašava i bh. poljoprivredu?

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 19/02/2011 16:56

Otvaram temu o biljci zvanoj STEVIA, pravom prirodnom ''rudniku'' šećera koji mogu konzumirati i oboljeli od dijabetesa ne bi li nekome sinula ideja za otpočinjanje poljoprivrednih ulaganja i slično...

Potupno neopravdano je desetinama godina bila zabranjena za sadnju i uzgoj. Morale bi se ukiniuti sve svjetske šećerane čije su osnovne sirovine šećerna repa i šećerna trska, a bogami ni proizvođači vještačkih, najčešće postupkom genetske modifikacije dobijenih šećera se ne bi obradovali masovnim uzgojem čarobne STEVIE.

http://www.poljoprivreda.ba/forum/viewtopic.php?f=23&t=114&start=10 je napisao/la:
Stevia Rebaudiana biljka je iz porodice Compositae. Podrijetlom je iz Paragvaja gdje se više od 1500 godina koristi kao zaslađivač gorkih ljekovitih pripravaka, čajeva (mate čaj!) i ostalih napitaka. Krajem 19. stoljeća steviju je »otkrio« talijanski botaničar Bertoni i tako omogućio njezin uzgoj i u drugim krajevima svijeta. U obliku praška dobivenog sušenjem lišća ili vodenog ekstrakta stevija je vrlo slatkog okusa. Prirodni sastojci stevije glikozidi (steviozidi i rebaudiozidi A i C) čine je i do 300 puta slađom od običnog šećera. Stoga su je Guarani (južnoamerički domoroci) nazivali »list slatkog meda«.

Zaštita monopola

Krajem 80-ih godina prošlog stoljeća američki Ured za hranu i lijekove (FDA) iznenada je pokrenuo postupak kojim se zabranjuje upotreba stevije kao zaslađivača. Deset godina kasnije Znanstveni odbor za hranu Europske komisije slijedi uredbe američkog ureda i također zabranjuje steviju uz zaključak da »ne postoje zadovoljavajući podaci koji podupiru sigurnu upotrebu tog proizvoda«.

Nakon pozornije analize vidljivo je da ti zakoni nisu znanstveno utemeljeni, već su, najvjerojatnije, kompromis između industrije umjetnih zaslađivača (Monsanto, Hoechst i dr.) i proizvođača prirodne hrane. Na tržištu umjetnih zaslađivača (aspartam-E951, saharin-E954, acesulfam-E950, ciklamati-E952 i dr.) pojava stevije kao prirodnog alternativnog proizvoda ugrozila je interese mnogih kompanija, te posebno razvikane proizvode poput Natreena i NutraSweeta. Budući se biljka stevija ne može patentirati pa je, stoga, jeftina i svima lako dostupna, »ugroženim« kompanijama je odgovarala zakonska zabrana američkog ureda.

Ne očekujte kredite via USAID i slično za uzgoj ove fenomenalne biljke!
PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Re: Stevia spašava i bh. poljoprivredu?

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 19/02/2011 17:03

slika
Sva pitanja u vezi sa uzgojem STEVIE, postaviti stručnjacima putem portala http://www.poljoprivreda.bai to klikom na rubriku ''Pitajte, odgovaramo,...''
PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

PostPostao/la Toto dana 19/02/2011 18:16

Brezbeli. Bit ce u ovoj biljci nafake ko bude htio pljunut u sake.
Toto

PostPostao/la detroit-mercy dana 21/02/2011 18:36

Ja juce bio u Costco-u i imaju taj zasladjivac od Stevie, ako se ne varam 400 kesica (nisam zapamtio koliko tezinski) kosta oko $9.00. Ne vidim da ga je nesto tesko nabaviti u USA :mrgreen: .
detroit-mercy

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 22/02/2011 09:22

detroit-mercy je napisao/la:Ja juce bio u Costco-u i imaju taj zasladjivac od Stevie, ako se ne varam 400 kesica (nisam zapamtio koliko tezinski) kosta oko $9.00. Ne vidim da ga je nesto tesko nabaviti u USA :mrgreen: .

http://www.stevia.com/Stevia_Article/Frequently_asked_questions_FAQ/2269 je napisao/la:In September of 1995, the FDA revised its import alert to allow Stevia and its extracts to be imported as a food supplement but not as a sweetener. Yet, it defines Stevia as an unapproved food additive, not affirmed as GRAS (Generally Recognized as Safe) in the United States. The following is a portion of this revised alert.

Google Translate je napisao/la:U rujnu 1995, FDA je preispitala svoj uvoz upozorenje kako bi se omogućilo Stevia i ekstrakti biti uvezeni kao dodatak prehrani, ali ne kao sladilo. Ipak, to definira kao Stevia neodobrenom dodatak hrani, nije potvrdio kao GRAS (općenito priznato kao sigurno) u Sjedinjenim Državama. Sljedeći je dio ove revidirane upozorenje.
Sad gledam svoje uvodne postove, pa skontah da nisam naveo da su sada dozvoljeni uzgoj, prodaja i konzumiranje širom svijeta!
Međutim, cijela tema je otvorena u cilju poticanja na eventualne ulagače da pokušaju jer u BiH nije nikada ni bila zabranjena, samo nismo znali da postoji takva biljka koju mogu konzumirati i oboljeli od dijabetesa.
Velike kompanije i korporacije, proizvođači vještačkih sladila su protivnici uzgoja stevie.
PipiDugaDevetka

PostPostao/la Toto dana 22/02/2011 19:14

uzgoj stevie je moguc u bih .....kad se pokosi melje se u ili prave ekstrati od stevie.. za ekstrate treba sijeno i alkohol a kod naske svak zna napravit rakiju i potopit travaricu, jer ekstrat stevije nije nista drugo vengo travarica

ima nasijeh ljudi koji su golem biznis napravili na magarecoj salati CARDUUS MARIANUM L./ Silybum marianum Gaertn. pa sto ne i na steviji
Toto

PostPostao/la ryan dana 22/02/2011 19:24

prije par sedmica, u onoj FTV emisiji, Zelena Panorama, bio je prilog o uzgoju Stevie na nekoj plantazi u Capljini, ljudi posadili experimentalno da vide hoce li rasti...i kazu raste super, mogu i do 2 roda prispjeti ako je jesen blaga..
imaju i sadnice kupiti na pik .ba...
ryan

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 22/02/2011 20:05

ryan je napisao/la:prije par sedmica, u onoj FTV emisiji, Zelena Panorama, bio je prilog o uzgoju Stevie na nekoj plantazi u Capljini, ljudi posadili experimentalno da vide hoce li rasti...i kazu raste super, mogu i do 2 roda prispjeti ako je jesen blaga..
imaju i sadnice kupiti na *** SPAM ***...

Daj, molim te, ponovo otipkaj gdje ima za kupiti sadnica?
I mene neki forumaši pitaju za sjeme, pa ih upućujem na Forum http://www.poljoprivreda.ba/forum/viewtopic.php?f=23&t=114&start=10,
ali je možda lakše kupiti te sadnice.
PipiDugaDevetka

PostPostao/la Toto dana 23/02/2011 19:34

hoce li bit tih sadnica
Toto

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 25/02/2011 09:16

Toto je napisao/la:hoce li bit tih sadnica

Klikni na dati link, registruj se na Forum http://www.poljoprivreda.ba, pročitaj tamo na tom forumu sam priložio broj telefona, neka žena sa Hvara se bavi prodajom sjemena i sadnica na pijaci u Splitu.
PipiDugaDevetka

PostPostao/la Toto dana 25/02/2011 17:16

PipiDugaDevetka je napisao/la:
Toto je napisao/la:hoce li bit tih sadnica

Klikni na dati link, registruj se na Forum http://www.poljoprivreda.ba, pročitaj tamo na tom forumu sam priložio broj telefona, neka žena sa Hvara se bavi prodajom sjemena i sadnica na pijaci u Splitu.

klikno
Toto

PostPostao/la zlajaBHF dana 26/02/2011 16:47

A gdje bi se mogao plasirati ovaj proizvod ?
zlajaBHF

PostPostao/la Toto dana 26/02/2011 17:08

zlajaBHF je napisao/la:A gdje bi se mogao plasirati ovaj proizvod ?

pa, zavisi: koliko ti mozes daleko dobacit
a i koliko kvintala ukosis
Toto

PostPostao/la zlajaBHF dana 26/02/2011 17:14

Toto je napisao/la:
zlajaBHF je napisao/la:A gdje bi se mogao plasirati ovaj proizvod ?

pa, zavisi: koliko ti mozes daleko dobacit
a i koliko kvintala ukosis

Pitam zato sto vidim da Stevia nije odobrena kao prehambeni proizvod u EU.

Da li je potraznja velika? Zna li iko ista o ovkme?
zlajaBHF

PostPostao/la Toto dana 26/02/2011 18:20

ko prvi djevojci - sam u nju upane :mrgreen: kaze stara poslovica

u tom da se stevia ne proizvodi u EU i jeste konkurentnost ove poslovne ideje..
zabrana ce se skinuti za jednu do tri godine i ko bude ceko spreman sa proizvodom na granicama EU pokupit ce od kajmaka kajmak ...
nezamislivo je kakve su poslovne mogucnosti otvaraju kad se otvori tako veliko i bogato trziste bez monopola, subvencija i ostalih zastita....
ko bude imo samo sjemenke i da ukosi stevie: zaradit ce velike pare, jer ce tada poceti ovaj biznis i u EU...
krenut ce uzgoj - pa ce uzgajivacima trebati sjeme i rasadnice, peradivacka industrija ce trebati neki poluproizvod ..
to je cijeli proizvodni lanac sa vise biznsa koji pocinje od sjemenke....koju -takodje- treba neko proizvesti... sljedeci u nizu su rasadnicari, pa uzgajivaci pa preradjivaci

stevia je supstitut za secer pa su potencijalna trziste svi oni koji koriste secer: konditorska industrija, ugostiteljstvo, prehrambena industrija, farmaceutika..
u Evropi ima oko 50 miliona dijabeticara. oni koriste razne "saharine" koji su svi produkti hemijske industrije, na koje su natovareni i ogromni troskovi patentnih prava i tantijema ...samo po tom osnovu stevia moze biti jeftinija i konkurentnija ....

za osvajanje proizvednje u poljoprivredi treba minimumm 2-3 godne i nimalo me ne cudi sto su u Capljini - medju prvima u biH- krenuli sa steviom.. zahvaljujuci mediterenskoj klimi i visedecenijskim iskustvima u plastenickoj proizvodnji... hercegovci mogu pokrenuti biznis sa rasadnicama stevie i vjerojatno su zato krenuli u osvajanje proizvodnje sjemena i rasadnica .. cestitke hercegovcima ...jer ce mo prije u EU u napredak sa steviom vec sa jednim "ukrasnim" McDonalds restoranom
Toto

PostPostao/la talić dana 26/02/2011 19:16

iskreno rečeno mislim da će se isto desiti što i sa uzgojem činčila, puževa, nojeva pa i malina. Srbija je bila najveći proizvođač maline i kad je malina postala atraktivan proizvod onda se konkurencija našla u Čile-u, Rusiji, Poljskoj,...
Samo visokosofisticirana proizvodnja može biti profitabilna. Ono što mogu proizvesti Kina ili zemlje Južne Amerike nema tu profita. Naravno i Hercegovina ima potencijala za profitabilnu poljoprivrednu proizvodnju ali tek kada budu mogli certificirati svoje proivode kao ekološke i plasirati ih u EU.
talić

PostPostao/la Toto dana 26/02/2011 20:20

talić je napisao/la:iskreno rečeno mislim da će se isto desiti što i sa uzgojem činčila, puževa, nojeva pa i malina. Srbija je bila najveći proizvođač maline i kad je malina postala atraktivan proizvod onda se konkurencija našla u Čile-u, Rusiji, Poljskoj,...
Samo visokosofisticirana proizvodnja može biti profitabilna. Ono što mogu proizvesti Kina ili zemlje Južne Amerike nema tu profita. Naravno i Hercegovina ima potencijala za profitabilnu poljoprivrednu proizvodnju ali tek kada budu mogli certificirati svoje proivode kao ekološke i plasirati ih u EU.

na Domanovicima-sedam kilometara od ove plantaza stevie u Capljini i 15 km na Hodbini su poljoprivredne zadruge koje su certificirala mladi krompir i izvoze ga za Norvesku - kao organic proizvod
u Gorici -pored Stoca i Trebinju su zadruge certificiran za uzgoj i preradu ljekobilja koje izvozi u EU ...
u Trebinju je i certificiran proizvodjac meda kojeg izvozi za EU

stanje na trzistu se mjenaj svake godine a ne u zadnih 30 godina koliko je malina popularna u srbiji
Srbija je jos uvjek jedan od najvecih proizvodjeca u Evropi ali samo po kolicini.. zaostala je u razvoju kvaliteta, te poluproizvoda i preradjevina .. nije investirano u hladnjace koje su kljucne za plasman svjeze maline

popularna Jaffa iz Crvenke puni kekse sa ekstratima limune i narandze, koje ne rastu -ni za lijeka u Srbiji- a vagoni maline propadaju pored Crvenke; tako da nije do srbijasnkih uzgajivaca, kineza i brazilaca

cincile i nojevi su vec egzotika i veoma specificno trizste, dok ze za puzeve to ne moze reci iz vise razloga:
trziste puzeva u EU postoji vec stoljecima, i deficitarno je ..ako se iItalijanskim, francuskima i spanjolskim seljacima ispalti uzgajati puzeve a EU i dalje uvozi velike kontigente: onda ne vidim razloga zasto i kod nas to ne bi bilo profitabilno..
bih je prirodno staniste onih vrsta puzeva -koji su najtrazenija vrsta na trzistu- pa imamo sve pretpostavke za kvalitetan uzgoj.. u prirodi sami mozemo pokupiti nabolji genetski materijal. tehnologija se moze naci na natu, a ima se otici i u Italiju u institut za puzarstvo, pa ugovorit poso sa doktorima nauka i biznismenima

nas je problem u tome sto mi puzarstvo ne zovemo heliculture ..nije puzarstvo kulturan poso kod naske, koliko je u Italijai i Francuskojn i to jebe nase koke - dok americke organik koke tove sa puzevima golacima i kalifornijskim glistama
ako se nekome gadi proizvodit puzeve - nek proizvodi puzeve kucice a nek puzeve daje u tov organic koka koje su lude za puzevima
kina je najveci uvoznik puzevih kucica na svijetu
razlog je jako bizaran- po nasim kriterijaima, ali je veliki biznsi u pitanju

kina je veliki prizvodjac puzeva golaca (kokuza-sto bi se po naski reklo :lol: :lol: ) posto u Italiji i Francuskoj puzeve serviraju sa kucima -koji imaju i najvisu cijenu- kinezi uzvoze velike kolicine puzevih kucica da bi ih mogli pakovat sa svojim puzevima golacima i prodavat kulturnim francuzima i Italijanima

nego kad se otvara McD restoran i SFF
Toto

PostPostao/la Mr.Penguin dana 18/09/2011 19:00

Gdje ima kupiti kao konacan proizvod u BiH?
Mr.Penguin

PostPostao/la Ma.Le.Na dana 18/09/2011 20:46

Mr.Penguin je napisao/la:Gdje ima kupiti kao konacan proizvod u BiH?
Ma.Le.Na

PostPostao/la alica.k dana 19/09/2011 15:38

nigdje, ja sam trazila, nema.

narucujem sa steviva.com

btw, nije mi stevia za kafe :S cudan skroz kafa ukus ima sa stevijom :S u caju je najnaj
alica.k

PostPostao/la Mr.Penguin dana 19/09/2011 18:56

alica.k je napisao/la:nigdje, ja sam trazila, nema.

narucujem sa steviva.com

btw, nije mi stevia za kafe :S cudan skroz kafa ukus ima sa stevijom :S u caju je najnaj

koja je cijena? vidio sam cijena na amazonu varira i na ebay-u
Mr.Penguin

PostPostao/la alica.k dana 19/09/2011 22:48

oko 13 dolara bez dostave al moze se nac promotional codes na netu...ja kupim ovo duplo pakovanje sa $5 off i free shippingom...sad imam neki kod za $10 off sto su slali na mail :)
alica.k

PostPostao/la Royale dana 22/09/2011 14:03

A malo mi nije jasko kako se ovo melje? Kad se osuši melje se, ali kojom mašinom ? Trebalo bi na kraju da ispadne kao šećer u prahu? Jel bude bijel?
Royale

PostPostao/la Royale dana 05/10/2011 00:38

Jel treba nekom sjemena? :)
Royale

PostPostao/la talić dana 06/10/2011 20:24

Evo ga, http://www.zentrum-der-gesundheit.de/st ... il-ia.html kreće polako. Sud u Bayernu presudio u korist Stevie. Čitao sam prije par dana da je proizvođač Aspartama koji je najgori otrov i vjerovatno jedan od uzroka povećanog broja oboljelih od multipleskleroze platio studiju u kojoj su podmićeni "Stručnjaci" dokazali da je stevia štetna.
talić

Sljedeća

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.