Sterilizacija macke

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator/ica: Sunrise00

Sterilizacija macke

PostPostao/la hakazvaka dana 13/05/2008 23:02

Gdje mogu da pouzdano steriliziram macku (volio bi na veterini, kod poste).

Koliko se to placa?

broj telefona? :D

znam da mnogi misle da je nehumano, ali dosad je vec imala 3 puta po 2 macica... malo se tesko brinuti...
hakazvaka
Forum administrator

Re: Sterilizacija macke

PostPostao/la velaxsa dana 13/05/2008 23:46

To nije fer prema mackovima iz komsiluka.....sta ce oni ? :D
Ja sam protiv sterilisanja zivotinja, nekako mi to nije humano...ubijes instinkte u njima...ko biljke budu poslije...neka macica, sta im fali...svakako su najljepsi kad su mali...
P.S. Ja mislim da bi dobro bilo kad bi se mnogi ljudi sterilisali...da se ne kote
velaxsa

PostPostao/la hakazvaka dana 14/05/2008 00:06

de bona, nisam te to pito nego gdje kako i kolko para? :D
hakazvaka
Forum administrator

PostPostao/la dalmatinka dana 14/05/2008 00:13

hakazvaka je napisao/la:de bona, nisam te to pito nego gdje kako i kolko para? :D

Moje ti iskustvo sigurno neće pomoći pošto sam iz druge države. Mene je prije nekoliko godina došlo nešto između 25 do 35 eura, ne sjećam se točno cifre. Samo traži da ti je zašiju koncem koji se sam razgrađuje tako da ne moraš na vađenje konca što bi i za mačku predstavljalo dodatni šok.
dalmatinka

PostPostao/la melb26sa dana 16/05/2008 02:06

hakazvaka je napisao/la:de bona, nisam te to pito nego gdje kako i kolko para? :D

Nazovi Amara ili kojeg drugog veterinara sa teme koji vet. Mislim da je cifra od 50 KM. I ide onaj samorazgradjujuci konac.
melb26sa

PostPostao/la mIRCerka dana 16/05/2008 09:29

velaxsa je napisao/la:To nije fer prema mackovima iz komsiluka.....sta ce oni ? :D

Sterlisane zenke i muzjaci imaju mogucnost seksualnog odnosa, bez reprodukcije.
velaxsa je napisao/la:Ja sam protiv sterilisanja zivotinja, nekako mi to nije humano...ubijes instinkte u njima...ko biljke budu poslije..

Procitaj moj prethodni odgovor.
velaxsa je napisao/la:.neka macica, sta im fali...svakako su najljepsi kad su mali...

Svako malo mace naraste veliko, i onda se cesto desi da ljudi vide da to mace nece ostati mace zauvijek, i onda ga izbace na ulicu, zbog cega bih ja ljude u zatvore trpala.

Ovo ti sve govori neko ko trenutno ima 8 macaka u stanu, pola je sterilisano, 1 zenka i 3 muzjaka, i ovi koji nisu krvno povezani nemaju nagone jedni prema drugima, dok oni bez krvne veze redovno opce kad im je vrijeme.

Vrlo cesto upute i savjete i takve knjige o zivotinjama pisu ljudi koji imaju samo plishane mede.

Zvaka, 061397178 Amar Popovic - Kralj, sah Fahd Idol za macke. Nazovi ga i posavjetuj se.
PS Na veterini i na stupu ostane na zenki pravi shtep ko ferslus. Dok je meni Haris Custovic Hajri napravio dva sitna reza koja se vise ne vide.

mIRCi
mIRCerka

Lokacija: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

PostPostao/la djulba dana 16/05/2008 10:05

mIRCerka je napisao/la:
velaxsa je napisao/la:To nije fer prema mackovima iz komsiluka.....sta ce oni ? :D

Sterlisane zenke i muzjaci imaju mogucnost seksualnog odnosa, bez reprodukcije.
velaxsa je napisao/la:Ja sam protiv sterilisanja zivotinja, nekako mi to nije humano...ubijes instinkte u njima...ko biljke budu poslije..

Procitaj moj prethodni odgovor.
velaxsa je napisao/la:.neka macica, sta im fali...svakako su najljepsi kad su mali...

Svako malo mace naraste veliko, i onda se cesto desi da ljudi vide da to mace nece ostati mace zauvijek, i onda ga izbace na ulicu, zbog cega bih ja ljude u zatvore trpala.

Ovo ti sve govori neko ko trenutno ima 8 macaka u stanu, pola je sterilisano, 1 zenka i 3 muzjaka, i ovi koji nisu krvno povezani nemaju nagone jedni prema drugima, dok oni bez krvne veze redovno opce kad im je vrijeme.

Vrlo cesto upute i savjete i takve knjige o zivotinjama pisu ljudi koji imaju samo plishane mede.

Zvaka, 061397178 Amar Popovic - Kralj, sah Fahd Idol za macke. Nazovi ga i posavjetuj se.
PS Na veterini i na stupu ostane na zenki pravi shtep ko ferslus. Dok je meni Haris Custovic Hajri napravio dva sitna reza koja se vise ne vide. mIRCi

Da nije previše imati 8 mačaka u stanu. nemam ništa protiv ali onako pitam vidim da voliš životinje, ja imam tri mačke ali su one napolju i nikad ih ne puštam u kuću osim kada ulete :D :D :D
Zadnja izmjena: djulba; 16/05/2008 10:07; ukupno mijenjano 1 put/a.
djulba

PostPostao/la atko dana 16/05/2008 10:06

Ja sam protiv sterilisanja zivotinja, nekako mi to nije humano...ubijes instinkte u njima...ko biljke budu poslije...neka macica, sta im fali...svakako su najljepsi kad su mali...
P.S. Ja mislim da bi dobro bilo kad bi se mnogi ljudi sterilisali...da se ne kote

A zasto nije humano? Jeli humano kad 4-5 macica odrastu i budu baceni na ulicu, gdje budu pregazeni ubijeni i bolesni? Sta je manje humano, sprijeciti jedan nagon ili pustiti da desetine macica dozive tuznu sudbinu???
atko

PostPostao/la mIRCerka dana 16/05/2008 10:19

djulba je napisao/la:Da nije previše imati 8 mačaka u stanu. nemam ništa protiv ali onako pitam vidim da voliš životinje, ja imam tri mačke ali su one napolju i nikad ih ne puštam u kuću osim kada ulete :D :D :D

Sto se ulijetanja tice, to rade preko drveta pa na balkon ove bastenske...Jeste puno, ali dok su bili macici nisam nasla adekvatne domove za njih, jer ja svoje macke ne mogu dati bilo kome...
mIRCerka

PostPostao/la LANANA dana 20/05/2008 11:49

Imam macka starog 2 god. Odavno mu je bilo vrijeme za kastraciju ali...Posto ga cvi obozavamo i kao-zao nam ga -to do sada nismo obavili.On je postao nemoguc,nemoram da opisujem simptome :-) .Ne izlazi jer je kao mali dosao i navikao se na kucu i ni puskom ga nemozemo istjerati u dvoriste.Sta da radim?Dajte mi savjet,neko ko je imao sl. situaciju
LANANA

PostPostao/la melb26sa dana 22/05/2008 03:44

LANANA je napisao/la:Imam macka starog 2 god. Odavno mu je bilo vrijeme za kastraciju ali...Posto ga cvi obozavamo i kao-zao nam ga -to do sada nismo obavili.On je postao nemoguc,nemoram da opisujem simptome :-) .Ne izlazi jer je kao mali dosao i navikao se na kucu i ni puskom ga nemozemo istjerati u dvoriste.Sta da radim?Dajte mi savjet,neko ko je imao sl. situaciju

Pa kastrirajte ga. Traje manje od 15 minuta za muske i prije dodju sebi nakon sedacije. Bice isti kao i prije - moje su macke s"sredjene" (brat i sestra) i jurcaju po kuci kao i da nisu :D A ne debljaju se.
melb26sa

PostPostao/la LANANA dana 23/05/2008 21:07

Hvala ti na odgovoru.Citala sam vase komentare i iskustva ali nemogu da se odlucim za veterinara.Ja svog macka volim vise nego pola ljudi koje znam :-D i ne bi voljela da osjecam krivicu ako uradim nesto pogresno.Nebih sebi oprostila.Uh,nadam se da nisam pretjerala ali bilo je iskreno.Srecica moja :) :) :)
LANANA

PostPostao/la velaxsa dana 23/05/2008 21:27

Jao sto me nalijepise sto sam rekao da sam protiv..... :-) .....svako ima licni stav. Ja imam macka i nisam ga vodio na kastriranje jer bi me grizla savjest ( razumijem i one koji ne zele da ih grize savjest zbog brige o macicima). Ja sam i uzeo muzjaka da ne bih brinuo o macicima ( zato komsiluk trpi... :D ).
P.S. Mirci, ja ne znam koje se metode koriste u Bosni za sterilizaciju, ali meni su ovdje rekli ( u radnji gdje sam uzeo macka) da se muzjacima odstrane testisi(zato i nisam pristao) i da nemaju nagon za zenkama uopste, dok se zenkama podvezu jajovodi i kod njih je druga situacija. Ne kontam to da se muzjaci pare nakon sterilisanja....
velaxsa

PostPostao/la Marta k. Djakovic dana 13/06/2008 18:57

Imam i ja jedno 'kastraciono' pitanje.
Protekle sedmice kastrirali smo macka. Dobro je proslo sve osim prvog dana kad se jedva, ali bukvalno - jedva, probudio iz narkoze i nakon budjenja bio strasno tužan.
prvih nekoliko dana po kastraciji nije zapiškavao kuću. na žalost, jučer je ponovo počeo :angry: . zna li neko koji su mogući uzroci? da li postoji mogućnost da operacija nije obavljena, da se tako izrazim, dovoljno detaljno? ili se inati?
imamo dvije male bebe u kući i to je problem sa kojim se jako teško nosimo (posebice što baka dobija nervne napadaje zbog mačaka svakako...) mi ga ni pod koju cijenu ne želimo izbaciti.
P.S. mačići još nisu našli dom. jedan je potencijalno smješten, pa ćemo vidjeti...
Marta k. Djakovic

PostPostao/la mycy dana 13/06/2008 19:15

sto se tice zapisavanja to ce trajati jos malo jer se moraju hormoni smiriti. Veterinar je njemu odstranio testise a ne hormone.

Ja imam 7 macaka od kojih su sve sterilisane i kastrirane (zapravo jedan je samo muzijak). Poslije operacije je trebalo malo vremena da se stabilizuju hormoni i kasnije nikad niko vise nije trazio partnera.

Sto se tice izbora veterinara ja sam imala iskustva sa Harisom i Jasminom (kojeg svi okrivljuju :-? :-? :-? , kod mene se pokazao predobar i ne bi ga mjenjala) i oni rade savove (zaboravila sam naziv sava) koji se uopste ne primjete jer su konci u potkozju i ni oni se ne vide vec se sami resorbuju. Samo mi je Jasmin na jednoj macki morao ostaviti "vanjeske" konce jer je imala nenormalno cvrstu kozu pa mu je bilo tesko to uraditi (prisustvovala sam svakoj operaciji).

Sa stupom i veterinom nisam imala iskustva ali sam vidjela kod nekih prijatelja kako su uradjeni i nisam bila bas zadovoljna.

Sretno!
mycy

PostPostao/la Dr.Cuddy dana 25/06/2008 10:42

jel ista procedura i za pse? koliko kosta i gdje? kako se to zenkicama radi?
Dr.Cuddy

PostPostao/la mIRCerka dana 25/06/2008 10:53

velaxsa je napisao/la:Jao sto me nalijepise sto sam rekao da sam protiv..... :-) .....svako ima licni stav. Ja imam macka i nisam ga vodio na kastriranje jer bi me grizla savjest ( razumijem i one koji ne zele da ih grize savjest zbog brige o macicima). Ja sam i uzeo muzjaka da ne bih brinuo o macicima ( zato komsiluk trpi... :D ).
P.S. Mirci, ja ne znam koje se metode koriste u Bosni za sterilizaciju, ali meni su ovdje rekli ( u radnji gdje sam uzeo macka) da se muzjacima odstrane testisi(zato i nisam pristao) i da nemaju nagon za zenkama uopste, dok se zenkama podvezu jajovodi i kod njih je druga situacija. Ne kontam to da se muzjaci pare nakon sterilisanja....

Ja fakat ne znam vise, pa kakvi ljudi rade ko vetrinari, da li oni imaju ijednog ljubimca sunce im kalajisano (e fakat sam tanka na zivcima kad su hajvani u pitanju).
Moj huso je ostao bez jaja, ostale mu kesice tako da s vana uopste ne djeluje kao kastriran. Da prostis, digne mu se, i da prostis spolno opci. Ali nema sjemena, nema beba.
JA IMAM MACKE I NE CITAM KNJIGE O NJIMA VEC IH POSMATRAM. Trenutno imam devet macaka u stanu. Jedna ima tjeranje. Nije rod Husi. Huso joj pomaze. Dakle, ili si pricao sa nekim strebrom od veterinara, ili su meni SVE MACKE NENORMALNE.
Da prostis.
mIRCerka

PostPostao/la Lady Saray dana 19/01/2010 03:22

moze li mi neko reci koliko kosta sterilizacija zenke i gdje najbolje da to uradim?
Lady Saray

PostPostao/la teAMICA dana 19/01/2010 10:57

Lady Saray je napisao/la:moze li mi neko reci koliko kosta sterilizacija zenke i gdje najbolje da to uradim?

za cijenu ti nisam sigurna, ali bih ti preporučila da uradiš kod Amara (ustvari Amar kod tebe :-) )
teAMICA

PostPostao/la minjonja dana 19/01/2010 11:10

Lady Saray je napisao/la:moze li mi neko reci koliko kosta sterilizacija zenke i gdje najbolje da to uradim?

zaobidji stup, veterinarsku fax i mustafu mrkulica u sirokom luku. oko 60 KM je sterilizacija. imas na temi "preporucite veterinara" misljenja forumasa gdje najbolje to obaviti.

ne brini, nije nista strasno. par sati nakon sterilizacije ce vec hodati normalno, trcati i igrati. nemoj se ni prepasti ako prespava citav dan kao sto je jedna moja macka. sutradan ce biti ok. malo ce strasno izgledati kad se tek probudi, sva zbunjena. moje su jezike bile izbacile i kolutale ocima, ali one su pod lijekovima tada i ne boli ih. amar je napravio tako sitne rezove da nema sanse da se vide. dvije macke je zasio sa dva sava, jednu samo sa jednim. nisu se uljenile niti su promijenile ponasanje. igraju se i maze se, nisu se udebljale.
minjonja

PostPostao/la Nini_86 dana 19/01/2010 12:47

Kod Amara je sterilizacija 65 KM :) ja sam svoju nedavno sterilizirala i obavezno treba biti uz macku na sami dan sterilizacije. svaka macka to drugacije podnese, mojoj je bas tesko bilo..povracala je svaka 2-3 sata od narkoze, nije mogla hodati uzas zivi..ali sutradan je bila vec bolje.. ponasanje joj se nije promjenilo osim sto se sada vise mazi..ali se i dalje igra i leta po kuci ko luda..nije se udebljala..sve je ok.. na nekoj drugoj temi sam procitala da se sterilizacijom kod macaka smanjuje rizik od raka dojke (a 90% macaka ga dobije) pa sad skontajte jel humano il ne ;) ;)
Nini_86

PostPostao/la Lady Saray dana 09/03/2010 23:22

jel iko ovo radio kod kuce? ono da veterinar dodje u kucnu posjetu i cap cap? :?
Lady Saray

PostPostao/la minjonja dana 10/03/2010 15:19

Lady Saray je napisao/la:jel iko ovo radio kod kuce? ono da veterinar dodje u kucnu posjetu i cap cap? :?

ja nisam, ali jeste jedna moja poznanica. to obicno muzjacima rade jer je manji zahvat nego kod zenki, ali znaju nekad i zenke kuci sterilizirati.
minjonja

PostPostao/la Skyfox dana 15/03/2010 00:14

hakazvaka je napisao/la:Gdje mogu da pouzdano steriliziram macku (volio bi na veterini, kod poste).

Koliko se to placa?

broj telefona? :D

znam da mnogi misle da je nehumano, ali dosad je vec imala 3 puta po 2 macica... malo se tesko brinuti...

moju je 2003. Haris koji je tada jos radio na Veterini.

Imas na ovom pdf negdje njegov broj

Evo je i danas vedra, zaigrana i zajebana :D

Bio mi je sok kad sam je dobio nazad i kad se budila iz anestezije. Nije mi rekao da ce biti grogi nekoliko sati, ja konto brain damage... panika... al eto sutradan ko nova :)

mislim da je ovo najhumanije rijesenje za kucne mace...
Skyfox

Natrag na Kućni ljubimci

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.