Stara turska pjesma

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderatori/ce: Chmoljo, Bobi

Stara turska pjesma

PostPostao/la theTruePath dana 25/05/2010 03:20

Ima li ko nas prijevod teksta od ove pjesme?

meni je zanimljiva zbog nase "Anadolko pogledaj me" jer ima istu melodiju kao i ova turska
theTruePath

Re: Stara turska pjesma

PostPostao/la shown dana 25/05/2010 04:52

Ta pjesma se izvodi u 7 država,na različitim jeziima.Neka žena .muzikolog vjerovatno je pravila neki zapis o toj pjesmi i u svim drzavama je dobila odgovor ,samo degenek -pogadjate u Beogradu,ima na net-u o tome nezna tacno gdje
shown

PostPostao/la tenisac dana 25/05/2010 17:09

Vrlo interesantna pjesma koju prisvajaju u 10-tak drzava. Evo samo naslova koje ja imam:

1. Srbija- Ruse kose curo imas
2. Bosna - Pogledaj me Anadolko
3. Makedonija - Oj ti Paco Drenovcanke
4. Bugarska - Jasen mesec vec izgrjava
5. Turska - Üsküdara gider iken
6. Grcka - Apo xeno toto, apo xeno meros
7. Arabija - Banat iskandaria (Girls from Alexandrija)
8. Klezmer - Der Terk in America
9. Sefardska - Fer Shara (na ladino jeziku)
10. Albanija - n/n

Drugi nazivi za ovu pjesmu:

- En un lugar extrangero
- Sacred Shabbath
- A bre momce crnooko
- Zasto suza u mom oku
- Usku Dara (Turska)

Pozdrav.
tenisac

PostPostao/la Jazz_Junkie dana 25/05/2010 17:51

shown je napisao/la:Ta pjesma se izvodi u 7 država,na različitim jeziima.Neka žena .muzikolog vjerovatno je pravila neki zapis o toj pjesmi i u svim drzavama je dobila odgovor ,samo degenek -pogadjate u Beogradu,ima na net-u o tome nezna tacno gdje

Ne znam da li je doticna gospodja (Bugarkinja btw) muzikolog, ali je snimila dokumentarac na tu temu. Film se zove "Whose is this Song? " i snimljen je 2003. godine.

Evo jedan review filma: http://www.kinokultura.com/specials/5/song.shtml
Jazz_Junkie

PostPostao/la Patriota_TZ dana 25/05/2010 18:21

Vrlo interesantan dokumntarac je bio,samo steta sto ga ne odgledah citavog.
Ipak na kraju je ipak dosla do zakljucka da oa pjesma potice iz Turske,a sve ostale zemlje su je uzele kao svoju!

Btw, kada je u nekoj kafani u srbiji pustila Bosansku verziju ove pjesme,gospodja je istjerana iz kafane,sekunda je falila da je neko polomi:)...ccc...primitivci!
Patriota_TZ

PostPostao/la Jazz_Junkie dana 25/05/2010 18:35

Ne treba zaboraviti da bi pjesma vjerojatno mogla biti i sefardska.
Jazz_Junkie

PostPostao/la theTruePath dana 25/05/2010 22:14

Patriota_TZ je napisao/la:Vrlo interesantan dokumntarac je bio,samo steta sto ga ne odgledah citavog.
Ipak na kraju je ipak dosla do zakljucka da oa pjesma potice iz Turske,a sve ostale zemlje su je uzele kao svoju!

Btw, kada je u nekoj kafani u srbiji pustila Bosansku verziju ove pjesme,gospodja je istjerana iz kafane,sekunda je falila da je neko polomi:)...ccc...primitivci!

evo bas pogledah

Turska je pjesma,,ali smjesni su i bulgarci ispali....mrze turke ko kugu a pjevaju tursku pjesmu,i kad im to rece ta voditeljica kazu joj suti rizikujes da budes kamenovana :lol: :D :-)
theTruePath

PostPostao/la Jazz_Junkie dana 25/05/2010 22:31

Nema potvrde da je turska pjesma niti je toliko bitno cija je posto su njezinim porijeklom izgleda najvise optereceni balkanski nacionalisti i sire. Nisu "bulgarci" nego Bugari i nije istina da mrze Turke. Njihovi nacionalisti ih mozda mrze, ali sigurno ne citav narod. Turci i Bugari su se ipak zbog geografske bliskosti kulturalno razmjenjivali. Utjecaj nije dolazio samo sa turske strane.
Jazz_Junkie

Natrag na Muzika

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.