sta treba otvoriti u bosni

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

sta treba otvoriti u bosni

PostPostao/la vedad99 dana 18/02/2009 16:59

Imam zelju da nesto otvorim u bosni , ali neznam sta !
sta bi se moglo ostvoriti sa 200 000km a da ima sanse da krene ...
Mislio sam da mi je nesto mozda cak izvoziti ili uvoziti , neznam,
ako neko ima neku dobru ideju neka mi se javi ...
vedad99

Re: sta treba otvoriti u bosni

PostPostao/la mostarac dana 18/02/2009 17:00

ja bi otvorio zatvor, a to ce sasvim sigurno u buducnosti bit profitabilna djelatnost pa postoji izvjesna mogucnost sirenja posla :D
mostarac

PostPostao/la Cholina_Lokica dana 18/02/2009 17:02

takve ideje se debelo placaju... :oops:
Cholina_Lokica

PostPostao/la mIRCerka dana 18/02/2009 17:06

mostarac je napisao/la:ja bi otvorio zatvor, a to ce sasvim sigurno u buducnosti bit profitabilna djelatnost pa postoji izvjesna mogucnost sirenja posla :D

zatvor za maloljetnike ZATVORENOG TIPA sa bodljikavom zicom i minama okolo :D

u srednjoj bosni mozes pokrenuti kapacitete pakovanja i izvoza samoniklog ljekovitog bilja i sumskih proizvoda (ako te interesuje poljoprivreda) u druge zemlje ...da, idealno bi bilo da ovdje pokrenes svoju proizvodnju, al to jos nije rentabilno...
mIRCerka

Lokacija: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

PostPostao/la m3d0 dana 18/02/2009 17:18

kad je ----SPAM----, nek je sve ----SPAM----
Zadnja izmjena: m3d0; 09/06/2009 23:26; ukupno mijenjano 1 put/a.
m3d0

PostPostao/la zvornicanin dana 18/02/2009 17:18

Ma manite za*ebanicije covjek ozbiljno pita.
Prije nego sto pomislis nesto otvoriti prvo sto trebas je plan!!!
Za bilo kakvo ulaganje plan je najbitiniji.Dakle prvo ide ispitivanje trzista.Dali zelis proizvodnju ili servise??
Ako je proizvodnja dali kontas izvoz i u kojem procentu,repromaterijali???odakle dolaze??kvalitet i sigurnost isporuke??? Prodaja-kome? koja vrsta i rang ljudi ciljas? de luxe roba ili nesto za raju?vidi mala je ova stranica za sva ta pitanja koja moraju imati odgovor ukoliko nemislis biti kako se kaze slobodan bacac para.
Jarane ti ulazes pare da bi nesto zaradio a ne samo onako.ako nisi siguran u sve to bolje pravac banka ulozi novac i dobices neku crkavicu od interesa ali bolje i to nego da izgubis i to sto imas.
Ako je service tj prodaja kontaj d(a na trzistu u BiH imas svega.Dakle caka je u cemu bi ti vise privukao tvoj potencijalnog klijenta nego onaj preko puta tebe???
Mozda kvalitet robe?pristupacne cijene?i onaj fucking poslovni osmjeh la licu igra ulogu u svemu!!Kreni od sebe...sta bi ti trazio kao kupac od jednog prodavca?

Sto se tice sigurnosti uglavnom je nejma puno.u ne cemu si vise siguran (prehrana,goriva,higijena) a u necemu manje (investicija u nepokretnu imovinu,proizvodnju neceg cime je trziste zasiceno,proizvod koji bi u izvozu kostao skuplje nego drugi itd)
da si na zapadu dao bih ti par ideja ali BiH...
BiH ima potencijala ali sad za sad drzava i administracija guse i ovo malo investicija jer samo oni koji su krimosi i podmazivaci plavim kovertama mogu nesto ocekivati... :skoljka:
zvornicanin

PostPostao/la Karabaja dana 18/02/2009 17:21

napravi parking bilo gdje u gradu i naplaćuj... ne možeš propasti nikako
Karabaja

PostPostao/la vjesticanametli dana 18/02/2009 17:22

OTVORI GRANICEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE :mrgreen:
vjesticanametli

PostPostao/la Michun dana 18/02/2009 17:23

Pa fakat - te se ideje placaju. Ja imam par komaTa ideja :)
Michun

PostPostao/la jefferson dana 18/02/2009 18:10

Najuspjesniji poslovi su one koje volis! Ako neko konta da otvori posao na prijedlog nekog forumasa, bolje mu je da trazi stecajnog advokata odmah! Samo da mi je znati kako su zaradili pocetni kapital u prvu ruku ako nisu kredit uzeli!
jefferson

PostPostao/la bach dana 18/02/2009 18:24

Otvori privatno groblje.

400.000 sigurnih klijenata u Sarajevu čeka na tvoje usluge.
bach

PostPostao/la djulba dana 18/02/2009 18:27

Dobar je ovaj hoće da pokrene biznis od 200.000 KM preko foruma :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Hoćeš moj savjet i to iskren: Nije ti Bosna za biznisa. Čuvaj pare, troši pomalo koliko ti treba i još nađi negdje posao za pristojnu platu i na konju si. ENJOY LIFE !
djulba

PostPostao/la HAVANA dana 18/02/2009 18:36

Sa 200 000km možeš svašta ali to je posljednja stavka,ideja i sprovođenje iste u djelo su važniji a naravno i jako bitno poznaješ li tu oblast kojom se želiš baviti.Ako si siguran u sebe, hočeš raditi i ne glumiti velikog gazdu,ne bojiš se rizika,
imaš odličan kapital za početak koji moraš pametno iskoristiti u suprotnom ostačeš brzo bez ičega.Uvoz,izvoz :? čega,šta,kome,gdje,kako,prostor,proizvodnja,pdv,početni kapital firme,sa kojim iznosom startuje firma,imaš li je,imaš li carinski broj,pdv broj :?: :?:
Možeš otvoriti galetu i prodavati vafle :D
Možeš kupiti pomične liftove za dostavu robe na više spratove i rentati ih,jako ih malo ima a namjena je višestruka.
Možeš proizvoditi pelete i ovde prodavati a izvesti možeš koliko napraviš(to su ti one male kockice od ja mislim piljevine pomiješane sa smolom a koriste se za peći od centralnog grijanja)potražnja velika a samo jedan proizvođać u BiH.
Možeš otvoriti prodavnicu sitnih malih kučnih stvari na kojima su marže velike ali moraš paziti sa izborom robe,malo suvenira, malo ručnih radova ostalo kopija Cassa,Ikea,Mores... ali za to mora top lokacija a za to nemaš para.
A ako nisi spreman na rizik i rad nemoj ništa bolje ti je,kupi prostor i rentaj ga.
HAVANA

PostPostao/la Topla voda dana 18/02/2009 18:55

bach je napisao/la:Otvori privatno groblje.

400.000 sigurnih klijenata u Sarajevu čeka na tvoje usluge.

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Topla voda

PostPostao/la Master.DKP dana 18/02/2009 19:05

Evo par "besplatnih" prijedloga. Kada se obogatis daj i ti nekome po svom izboru "besplatan savijet".

1. Nemoj slusati i nemoj ziviti u istom stanu sa pesimistima i ljudima koji te odgovaraju ili plase bilo kakvog posla ! Nemoj cak ziviti ni u istoj zgradi, po mogucnosti cak ni u istom naselje. Losa energija se prenosi i kroz zrak !

2. Sve sto je vezano za hranu, pogotovo prerada voca i povrca i izvoz u EU je posao bez kraja ! To da sada pocne raditi jos 1000 firmi u BiH ima posla za sve !

3. Pakovanje i izvoz VODE u EU, Arapski svijet i Australiju ! Nema kraja koliko mi jos vode imamo i koliko je ona dobra ! Ja mislim da imamo najbolju vodu na planeti zemlji !

4. Seoski i planinski turizam ! Manji motel, kamp kuce, eko naselje to naravno sve moras u saradnji sa bankon ili investitorom.

5. Jeftini smijestaj u Sarajevu u i oko Starog Grada ( Male sobe za izdavanje, npr. krevet 9Eura noc!) Kapaciteti ce ti biti puno koliko budes ima soba/kreveta 365 dana u godini !

P.S. Nemoj nikome od familije i prijatelja koji vec nosi dobro bogati govoriti nikako o poslovnoj ideji za koju se odlucis niti traziti savijet ! Sretno !
Master.DKP

PostPostao/la karanana dana 18/02/2009 19:11

Master.DKP je napisao/la:Evo par "besplatnih" prijedloga. Kada se obogatis daj i ti nekome po svom izboru "besplatan savijet".

1. Nemoj slusati i nemoj ziviti u istom stanu sa pesimistima i ljudima koji te odgovaraju ili plase bilo kakvog posla ! Nemoj cak ziviti ni u istoj zgradi, po mogucnosti cak ni u istom naselje. Losa energija se prenosi i kroz zrak !

2. Sve sto je vezano za hranu, pogotovo prerada voca i povrca i izvoz u EU je posao bez kraja ! To da sada pocne raditi jos 1000 firmi u BiH ima posla za sve !

3. Pakovanje i izvoz VODE u EU, Arapski svijet i Australiju ! Nema kraja koliko mi jos vode imamo i koliko je ona dobra ! Ja mislim da imamo najbolju vodu na planeti zemlji !

4. Seoski i planinski turizam ! Manji motel, kamp kuce, eko naselje to naravno sve moras u saradnji sa bankon ili investitorom.

5. Jeftini smijestaj u Sarajevu u i oko Starog Grada ( Male sobe za izdavanje, npr. krevet 9Eura noc!) Kapaciteti ce ti biti puno koliko budes ima soba/kreveta 365 dana u godini !

P.S. Nemoj nikome od familije i prijatelja koji vec nosi dobro bogati govoriti nikako o poslovnoj ideji za koju se odlucis niti traziti savijet ! Sretno !

sa 2 se slazem. objasni mi kako je 3. tehnicki izvodivo. 4 i 5 moguce ali je povrat na investiciju veoma mali.
karanana

PostPostao/la charvel. dana 18/02/2009 19:11

Master.DKP je dao odlicne prijedloge. :thumbup:

A ja bi ti preporucio da otvoris kuglanu :lol: Ozbiljno, to bi bilo cool ;-)
charvel.

PostPostao/la Epitop dana 18/02/2009 19:14

charvel. je napisao/la:Master.DKP je dao odlicne prijedloge. :thumbup:

A ja bi ti preporucio da otvoris kuglanu :lol: Ozbiljno, to bi bilo cool ;-)

Kuglana Američki stil, a ne one naše starinske, nije loša investicija. U Zenici radi par godina i uvijek ima posla, a u Sarajevu bi sigurno i bolje radila.
Epitop

PostPostao/la HAVANA dana 18/02/2009 19:14

Master.DKP je napisao/la:Evo par "besplatnih" prijedloga. Kada se obogatis daj i ti nekome po svom izboru "besplatan savijet".

1. :thumbup: :thumbup: :thumbup:
2.Super al za to ti treba stabilna država i zakoni,ovde toga nema :(
3.vidi pod 2
4.super al treba puno para i pripadnost stranci :(
5. :thumbup:
P:S: :thumbup:
HAVANA

PostPostao/la Master.DKP dana 18/02/2009 19:18

Konkretno, voda i hrana ! Nisam expert iz te branse ali vidim sta je jede i pije "po svijetu" i "kod nas". Tu nema kraja !

Oko VODE jedina stvar i investicija je pakovanje i plasiranje na trziste. Recimo da napavis studiji u plan gdje i kako ces investirati u masine i sistem pakovanja/kupovine vode sa jednog ili vise izvora u BiH, drugi vazno pitanje je kako ces to dalje plasirati ! Recimo prvo trziste u BiH zadovoljiti to je vec veliki "kolac" !

Oko 12 miliona KM BiH je recimo neke prosle godine dala za uvoz minerlanih voda iz Italije, Hrvatske itd. Sada je jedino pitanje kako ti mozes napraviti jeftiniju, domacu vodu i plasirati je jeftnije i brze od ovih sa strane !

Turizam jeste isplativ na duge straze i dugorocno ali to je cijena uspijeha tu. Neki se hoteli "ispalte" tek na 30-40 godina dobrog rada. Ali zato recimo svaki grad moze imati po 1-2 extra hotela, tzv prve adrese ! Sarajevo moze imati jedan Hotel Europe, drugi niti ce biti takve vrste niti treba narednih 20 godina niti ga mozes gdje narpaviti ili sagraditi !
Master.DKP

PostPostao/la Epitop dana 18/02/2009 19:21

Na vodu moraš platiti koncesiju kantonu za korištenje, a tu dolazi politička podobnost.
Epitop

PostPostao/la karanana dana 18/02/2009 19:25

ko ce ti i dati koncesiju? pa nema hiljadu izvora da samo dodjes i pocnes puniti. ili direktno sa pipe?
karanana

PostPostao/la Master.DKP dana 18/02/2009 19:30

Preradom voca i povrca sada je jako popularno postalo da se prave i jako doro prodaje tzv. SMOOTHIE`S. U bocama od 0,25 ili 0,33 prodaje se mixevi raznih vrsta voca i povrca koji su potrebi ljudskome organizmu u svakodnevnom zivotu ! Posto je jednostavnije kupiti bocu ovoga koje kosta u EU u prosjeku 1,90 Eura, nego kupovati sve(banane_jabuke_kruske_mrkve), jako mnogo ljudi kupuje ovo "svakodnevno" !

Pakovanje malo i jednostavo, trziste ogromno i u BiH cak, potreba stanovnista svakodnevna.

http://en.wikipedia.org/wiki/Smoothies

http://www.chiquita.com/Products/Smoothies.aspx

P.S. Iznenadili bi se kako se ovo dobro prodaje u EU zemljama ! Toliko dobro da je u par godina doslo mali milion proizvodaca koji ovo nude, u BiH ne postoji niti jedan proizvodac jos !
Master.DKP

PostPostao/la StLouis dana 18/02/2009 19:37

A sta bi ja mogao otvoriti s 300.000 km? :D
StLouis

PostPostao/la HAVANA dana 18/02/2009 19:40

Bez te političke podobnosti ne upuštaj se u poslove velikog obima,poješće te.
Sve oblasti su ovde podijelili i zna se čiji i koji šta rade.
Ako nisi pripadnik njihovih klanova nemaš šanse da opstaneš ali zato ima dosta poslova sitnijeg obima u kojem kao jedinka možeš bolje funkcionisati i od tebe samog zavisi sve ,mada i u tom slučaju ima dosta administrativnih prepreka...
U svakom slučaju sretno,para ima svugdje samo treba smisliti dobar način kako ih uzeti.
Ovo sa voćem i povrćem je super i to bi moglo funkcionisati.
Proizvodnja je najbolja a i zemlja se još uvijek može jeftino kupiti što u budučnosti sigurno neće biti tako. Onda imaš i dodatnu dobit na vrijednosti obradive zemlje 100% ,a ako pokreneš proizvodnju na vlastitioj zemlji ,bez velikih kreditnih zaduženja to je sigurno dobitna kombinacija.
HAVANA

Sljedeća

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: drndalo i 9 gostiju.