Šta ne valja u dejtonskoj BiH-konkretni svakodnevni primjeri

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Moderator/ica: Chmoljo

Šta ne valja u dejtonskoj BiH-konkretni svakodnevni primjeri

PostPostao/la ocammog dana 05/10/2012 10:53

Kad god se govori o onome što ne valja ili ne funkcioniše u ovoj dejtonskoj BiH, primijetio sam da se uglavnom najčešće govori onako generalno i apstraktno, tipa "vlast je neodgovorna prema građanima, stranke neodgovorne prema svojim biračima, lažu, kradu itd. td." ali rijeđe čujemo konkretne primjere iz svakodnevnog života koji direktno i konkretno ukazuju na ono što ne valja ili ne funkcioniše u ovoj dejtonskoj BiH.

Dakle, pokrenuo sam ovu temu kako bi se na njoj jednostavnim jezikom naveli konkretni primjeri iz svakodnevnog života koji ukazuju na loše funkcionisanje vlasti, i sve drugo što ne funkcioniše u ovoj dejtonskoj BiH.

Ja lično za početak mogu navesti loše javne usluge, loš ili nikakv servis građanima, sporost u rješavanju problema, neodgovaranje na emailove, telefonske pozive (osim ako si im poznanik ili im napariš džep), loše postupanje prema pacijentima u javnim zdravstvenim ustanovama, naravno "veze" ( "uslugice" koje se pružaju prijateljima, poznanicima i rodbini, što se smatra savim normalnim i poželjnim), itd. ali bih volio čuti i druge primjere.

Occa

P.S.
Zamolio bih sve one naše silne pametnjakoviče koje iritiraju "glupa" pitanja,preciznost i konkretnost (jer, naravno, to su svjetski umovi, pobogu :lol: ) da preskoće ovu temu i poštede normalan svijet svojih pametnjakovičkih kometara tipa: "Nemam ja živaca da ti objašnjavam osnovne stvari!"", Dje ti živiš, maaa'ket'?!", i sl. (kad su tolko pametni što nisu neko i nešto u svijetu?)
ocammog

Re: Šta ne valja u dejtonskoj BiH-konkretni svakodnevni prim

PostPostao/la torcida dana 05/10/2012 13:41

možda bi bolje bilo da si krenuo od pozitivnijih stvari, njih bi mogao nabrojati na prste jedne..eventualno dvije ruke :-) :D
torcida

PostPostao/la Bodkin dana 05/10/2012 14:07

ocammog je napisao/la:Kad god se govori o onome što ne valja ili ne funkcioniše u ovoj dejtonskoj BiH, primijetio sam da se uglavnom najčešće govori onako generalno i apstraktno, tipa "vlast je neodgovorna prema građanima, stranke neodgovorne prema svojim biračima, lažu, kradu itd. td." ali rijeđe čujemo konkretne primjere iz svakodnevnog života koji direktno i konkretno ukazuju na ono što ne valja ili ne funkcioniše u ovoj dejtonskoj BiH.

Dakle, pokrenuo sam ovu temu kako bi se na njoj jednostavnim jezikom naveli konkretni primjeri iz svakodnevnog života koji ukazuju na loše funkcionisanje vlasti, i sve drugo što ne funkcioniše u ovoj dejtonskoj BiH.

Ja lično za početak mogu navesti loše javne usluge, loš ili nikakv servis građanima, sporost u rješavanju problema, neodgovaranje na emailove, telefonske pozive (osim ako si im poznanik ili im napariš džep), loše postupanje prema pacijentima u javnim zdravstvenim ustanovama, naravno "veze" ( "uslugice" koje se pružaju prijateljima, poznanicima i rodbini, što se smatra savim normalnim i poželjnim), itd. ali bih volio čuti i druge primjere.

Occa

P.S.
Zamolio bih sve one naše silne pametnjakoviče koje iritiraju "glupa" pitanja,preciznost i konkretnost (jer, naravno, to su svjetski umovi, pobogu :lol: ) da preskoće ovu temu i poštede normalan svijet svojih pametnjakovičkih kometara tipa: "Nemam ja živaca da ti objašnjavam osnovne stvari!"", Dje ti živiš, maaa'ket'?!", i sl. (kad su tolko pametni što nisu neko i nešto u svijetu?)

evo ja cu ti reci sta mene iritira. biraci glupi ko noc koji se vode ma on/ona je dobar momak/cura. treba glasati za njega jer nema posla itd :)
Bodkin

PostPostao/la JoseMujica dana 05/10/2012 15:16

ne valja što se kriminalci i ratni zločinci mogu kandidovati na izborima :x na ovim lokalnim imamo najmanje 10 likova pravomoćno osuđenih za razna kršenja zakona

treba preuzeti američki sistem gdje se svakom osuđeniku/ci oduzimaju građanska prava da bira i da bude biran/a na izborima
JoseMujica

Lokacija: https://www.facebook.com/narodnasocijaldemokratija?ref=br_rs

PostPostao/la cindrlimindrli dana 05/10/2012 15:23

JoseMujica je napisao/la:ne valja što se kriminalci i ratni zločinci mogu kandidovati na izborima na ovim lokalnim imamo najmanje 10 likova pravomoćno osuđenih za razna kršenja zakona

Koji su to?
cindrlimindrli

PostPostao/la Bosnolog dana 05/10/2012 15:41

cindrlimindrli je napisao/la:
JoseMujica je napisao/la:ne valja što se kriminalci i ratni zločinci mogu kandidovati na izborima na ovim lokalnim imamo najmanje 10 likova pravomoćno osuđenih za razna kršenja zakona

Koji su to?

Jedan od mnogih, ne samo da se kandiduju ratni zlocinci vec i fasisoidno kriminalne stranke, koje je trebalo zabraniti.
http://www.ljutibosanci.com/aktuelno/bi ... -zlocince/
Bosnolog

PostPostao/la JoseMujica dana 05/10/2012 15:55

cindrlimindrli je napisao/la:

Koji su to?

ma imaš npr. tri osuđena ratna zločinca koji su odležali kazne

Na izbornim listama za općinske izbore u BiH koji će biti održani 7. oktobra, među ostalim kandidatima nalaze se i Branko Grujić, Simo Zarić i Blagoje Simić. Sva trojica su osuđeni za ratne zločine počinjene u Zvorniku i Bosanskom Šamcu, i izrečene su im kazne od ukupno 27 godina zatvora.

a za ostale pogledaj kako se stranke pljuju međusobno i izvlače presude...imaš u SDA barem trojicu kandidata za načelnike općina koji su pravosnažno osuđeni...a kad bi se tek u liste zarovili
JoseMujica

Lokacija: https://www.facebook.com/narodnasocijaldemokratija?ref=br_rs

PostPostao/la esad_plavi dana 05/10/2012 18:28

Ne valja pasivan narod(i). Da smo drugaciji imali bi i bolju politiku i ekonomiju i sport i sve, pa bi umjesto tema sta ne valja, diskutovali o tome sta je najbolje u dejtonskoj BiH.
esad_plavi

PostPostao/la Arteta dana 05/10/2012 18:40

esad_plavi je napisao/la:Ne valja pasivan narod(i). Da smo drugaciji imali bi i bolju politiku i ekonomiju i sport i sve, pa bi umjesto tema sta ne valja, diskutovali o tome sta je najbolje u dejtonskoj BiH.

Imali bismo i bolju muziku kad bi se manje paznje davalo ljudima kao sto je taj cije ime drzis na profilu.
Arteta

PostPostao/la kiky dana 05/10/2012 18:59

u dejtonskoj bih nevalja ništa ...
počevši od samog dejtonskog ...
kiky

PostPostao/la Arteta dana 05/10/2012 19:01

kiky je napisao/la:u dejtonskoj bih nevalja ništa ...
počevši od samog dejtonskog ...

Naravno :thumbup:
Arteta

PostPostao/la mO k3 dana 05/10/2012 23:41

Jedino pozitivno je sto je rat prestao ,sve drugo je ...
mO k3

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 08/10/2012 09:29

Ženski Dr.Med je napisao/la:Jedino pozitivno je sto je rat prestao ,sve drugo je ...

Nije prestao rat, nego je izbilo primirje. Sam naziv ''Okvirni mirovni sporazum'' to govori. Ne smije se u okviru nekog mirovnog sporazuma pisati Ustav, sve prema Povelji UN.
PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

PostPostao/la ocammog dana 08/10/2012 10:10

Sve što je do sad navedeno stoji, i to je odvano jasno, ali koje biste konkretne primjere iz svakodnevnice mogli navesti koji direkto ukazuju na sve što ne valja/ne fercera u ovoj dejtonskoj BiH?

Ja sam eto naveo korumpiranost i elitizam u javnom sektoru (u koje ubrajam i one ključne javne usluge: policiju, javno zdravstvo, javno obrazovne institucije, komunalije, javni transport, šalteri itd.)

Evo par banalnih primjera iz mog ličnog iskustva:

- drotovi peglaju obične Čestite male ljude bez štela i pozicije, a kao što sam i sam posvjedočio više puta, "g.zonje", one koje lično poznaju, te one koji rade u nekoj srodnoj javnoj instituciji, ne diraju....

- jedna osoba koju poznajem mi se hvali kako je uspio "uvaliti" svoje "potomke" u jedno Ministarstvo....

- druga mi se hvali kako je uspjela "ispolagati" predmete na nekim privatnim fakultetima na "preporuku"....

Uglavnom, koliko ja vidim, većina onih koji obavljaju neku javnu funkciju, svoj autoritarni (totalitaristički) stav prosipaju nad ljudima kojih se ne boje, tj. nad civilizovanim građanima koji nemaju poziciju ili štele (ili oboje), nad onima koji se nisu zarazili korupmpiranim i oportunističkim razmišljanjem.

Zato mi je presmiješno kad se današnje dominantne stranke predstavljaju kao demokratske i antitotalitarističke.

Nije borba protiv totalitarizma prepucavanje sa nekim tamo razmaženim derletom nekadašnjeg komunističkog funkcionera, nego način na koji se brineš o Čestitom malom čovjeku bez štela i pozicije, valjda....

Obični mali čovjek bez štele i pozicije je mjerilo funkcionisanja i civilizovanosti jednog društva i svega što u njemu valja i ne valja.

A kakav je položaj tog običnog malog Čestitog čovjeka bez štele i pozicije?

b]Kako se vlasti odnose prema Čestitom običnom malom građaninu bez štele i pozicije?

Čija je to vlast? [/b]

Onih tzv. "demokratskih" stranaka, koje su i dalje najuticajenije stranke u ovom poslijeratnom periodu, koje se prodaju kao antitotalitarističke a sami su stvorili totalitaristički autoritarni odnos prem svojim gražanima koji nemaju štele i pozicije.

Ja sam eto uzeo za primjer stanje tog Čestitog običnog malog čovjeka u kandžama javnog sektora, ali bih volio čuti i druge konkretne i svakodnevno vidljive primjere koji oslikavaju sve ono što ne valja u ovoj dejtnonskoj BiH.

Da neko od onih retardiranih agresivaca ne bi pomislio da je ovo kritika nekog SDP-ovca prema SDA il sl., ponoviću moj stav da pojedini političari koji se pozivaju na egalitarizam očigledno nisu uspjeli demonstrirati da razumiju eglitarizam, jednakost, opšte dobro, kao osnovne premise socijalne demokratije.

Dakle, nie dolazi svaka kritika od nekog predstavnika "supriotnog" ( "neprijateljskog") tabora ;)

ne rezonoju baš svi ljudi ovdje plemenski ( tj. klanovski).

occa
ocammog

PostPostao/la sarajevonekad dana 21/04/2013 01:13

Occammog,

eto sam si dao neke primjere iz svakodnevnog života ali ima ih naravno koliko hoćeš. Pretpostavljam da misliš na one golim okom vidljive primjere?

Ja ti mogu recimo navesti "kvalitet" usluga u javnim zdravtvenim ustanovama, od one odurne arogantnosti većine medisicnskog osoblja, preko brzih i površnih pregleda, pri kojima se med. osoblje iziritiara ako im postaviš koje pitanje, pa sve do neadekvatnih terapija.....a o štelama da ne govorim..davno prožvakano i prihvaćeno od većine građana, pa čak i onih koji su malo manje po prirodi skloni korumpiranosti.....

Dalje, iz svakodnevnice možeš uzeti i primjer javnog saobraćaja ( eto, nedavno smo imali i temu štrajk radnika GRAS-a)... Pogledaj samo neke kante od autobusa koje se voze na nekim relaciam( iza njih ostaje samo crni oblak a moliš Boga da se ne raspoadnu do sljedeće stanice...

Nedostupnost javnih službenika za građane....

Ne znam je li to to što tražiš ...

s.
sarajevonekad

PostPostao/la BHCluster dana 21/04/2013 01:30

JoseMujica je napisao/la:ne valja što se kriminalci i ratni zločinci mogu kandidovati na izborima :x na ovim lokalnim imamo najmanje 10 likova pravomoćno osuđenih za razna kršenja zakona

treba preuzeti američki sistem gdje se svakom osuđeniku/ci oduzimaju građanska prava da bira i da bude biran/a na izborima

Pa zar nije ovo izbornim zakonom zabranjeno, ili opet neke rupe u zakonu???
BHCluster

PostPostao/la It_is_a_Leclerc dana 21/04/2013 02:21

Ne valja što imamo 256 ministarstava, 14 parlamentna, 3 predsjednika, preko 700 zastupnika u kojekakvim domovima, koji gutaju svaku marku koju proizvede nenormalnim porezima, inspekcijama, dadžbinama i nametima pritisnuti realni sektor. Ne valja što je posao preko štele postao konstanta, i ljudi o tome pričaju kao o nečem sasvim normalnom. Ne valja nam to što nam obrazovni sistem iz gore pobrojanih razloga proizvodi generaciju mrtvih debila kojima je lajk na fejsbuku meritum kvalitete osobe, koji misle da je Dnevnik Ane Frank centralna informativna emisija, koji misle da je Venera pjevačica sa Hayata, koji misle da BiH graniči sa Slovenijom...

Ne valja nam što, zbog opstrukcija iz Manjeg, nismo članica Eurotransplanta, tako da nam djeca umiru po bolničkim hodnicima. Ne valja nam to što godišnje platimo 100 maraka po osobi za bogtepita kakvo osiguranje, da bi pri svakom posjetu bolnici trebalo opet nešto plaćati. Ne valja nam što su nam zatvoreni Muzeji, biblioteke, galerije, a otvorene Farme, Veliki Bratovi i ostali umobolni ćumesi. Ne valja nam to što je situacija takva na utakmice idemo da se svađamo i provociramo. Ne valja nam to što bi svi da rade na državnim jaslima, pa makar i na silu...

Ma ne valja, brate, ništa. Sve bi to trebalo razvaliti, pa praviti ispočetka.
It_is_a_Leclerc

PostPostao/la cyprus dana 21/04/2013 14:28

Ne valjaju Bošnjaci, Srbi, Hrvati i Ostali...
cyprus

PostPostao/la BHCluster dana 21/04/2013 18:40

Nevalja to sto se Deytonski mirovni sporazum nesprovodi vec interpretira kome je kako volja...
BHCluster

PostPostao/la izgrebano dana 21/04/2013 18:46

Osnovna greška je ta što se sve zasniva na nacijama, a nema nikakve pravne regulative istih. Ako je već ustav takav kakav jeste, prije bilo kakve uspostave vlasti i organizacije izbora, trebao je napraviti obavezno izjašnjavanje svih stanovnika. Tako da se tačno utvrdi ko je šta i da u skladu sa tim može da bude biran, te da se odrede pravila za eventualno mjenjanje nacije (danas sam Srbin, sutra želim da budem Hrvat).
Sve ostalo je trivijalan "previd" u odnosu na ovu glupost, pa čak i strašna administracija sa beskonačnim brojem činovnika.
izgrebano

PostPostao/la Nebitan32 dana 21/04/2013 19:19

Bošnjacima se želi oteti imovina u RS!

slika

SARAJEVO - Glavni imam Gazi Husrev-begove džamije hafiz Mensur ef. Malkić upozorio je na jučerašnjoj hutbi u Sarajevu na opasne posljedice Zakona o premjeru i katastru Republike Srpske (RS), te pozvao Bošnjake da čuvaju svoju imovinu u tom entitetu.

Objašnjavajući procedure o kojima Bošnjaci moraju voditi računa, rekao je da je neizostavna dužnost da učestvuju u javnom izlaganju imovine, da se prije toga detaljno informiraju o tome šta je njihova imovina, koje su granice i konkretne parcele, te postoji li neka dokumentacija o toj imovini.

”Od toga koliko ćemo biti aktivno uključeni u ove postupke ovisi i sudbina naše zemlje i imovine u RS-u. Nažalost, po svemu sudeći ovaj Zakon neće biti jedini i posljednji atak na našu imovinu. Jer smo nedavno šokirani viješću da je u proceduri novi zakon kojim se na mala vrata omogućava oduzimanje muslimanskih grobalja i mezarja. Na teritoriji gdje su Bošnjaci nekad živjeli u većini, sada se i živim i mrtvim Bošnjacima nastoji oteti zemlja koji su svojim radom i znojem stoljećima vrijedno stjecali i obrađivali”, rekao je hafiz Malkć.

Dodao je kako ”braneći svoju zemlju mi na najbolji način branimo svoj opstanak i pravo na život i sretnu budućnost”.

”Zemlja je naše neizmjerno bogatstvo koje nikada nije izdalo savjesnog i odgovornog vlasnika…Kuću nam mogu spaliti, pokretnu imovinu odnijeti i uništiti. Ali, našu dragu i rodnu grudu, uz Božiju pomoć, ne mogu odnijeti sve dok se za nju svim sredstvima i do posljednjeg našeg životnog daha hrabro i dostojanstveno borimo”, istakao je hafiz Malkić.

Predsjednik Kluba Bošnjaka u Skupštini RS-a Mujo Hadžiomerović ranije je izjavio da se ovim zakonom očito nastoji izmijeniti vlasnička slika jednog entiteta, ali i dodaje da su se njemu obratili i mnogi Srbi, također, nezadovoljni Zakonom, želeći da i njima pomogne.

OHR je ranije izrazio sumnju da bi, primjenom ovog zakona, moglo doći i do promjene vlasništva nad državnom imovinom.
(Vijesti.ba/Oslobođenje)

http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/14242 ... ovina.html
Nebitan32

PostPostao/la Nebitan32 dana 21/04/2013 19:24

slika

slika

http://www.camo.ch/crkva_na_imanju.htm

Tzv. crkva koju je nasadio pedofil kacavenda na imanju Fate Orlovic. Objekat ili bolje reci bordel gdje je orgijao i sprovodio bludne radnje sa svojom bratijom(sto prinudno nad onim maloljetnim sto dovrovoljno sa ovim "manekenima").
Nebitan32

PostPostao/la Nebitan32 dana 21/04/2013 19:29

Pedofil kacavenda je inicirao izgradnju jos jedne tzv. crkve ili bolje reci jos jednog nastranog pedofilskog bordela iznad memorijalnog centra Potocari-Srebrenica.

slika

Srebrenica: Pravoslavnu crkvu grade na masovnoj grobnici

Crkva se nalazi odmah do masovne grobnice Budak 2 iz koje su prije dvije godine ekshumirana tijela 137 žrtava genocida, a neposredno iznad Memorijalnog centra
http://www.24sata.hr/svijet/srebrenica- ... ici-271802

Eto samo tri primjera.
Nebitan32

PostPostao/la doboj71 dana 22/04/2013 05:29

mama ti je primila kretenu jedan
doboj71

PostPostao/la El_comadante dana 22/04/2013 08:18

nevalja narod koji non stop bira jedne te iste ljude na vlast a ovi neznaju napraviti državu po mjeri gradjana. dakle sve što navedmo kao razlog vračamo se na to da treba to pitanje riješavati političari a te iste političare koji to neznaju uraditi bira narod odnosno gradjani i na kraju ko je kriv pa mi birači koji smo i izabrali na te funkcije.
El_comadante

Sljedeća

Natrag na Politika

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.