Sta nas to SUSTINSKI razdvaja - moze li se ukloniti?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Moderator/ica: Chmoljo

Re: Sta nas to SUSTINSKI razdvaja - moze li se ukloniti?

PostPostao/la Van Halen dana 14/10/2009 15:25

Mislim da je kontraproduktivno bilo šta zabranjivati. Kod nas se sve radi iz inata, i ako se nešto brani postiže se samo kontraefekat. Naprotiv, treba sve dopustiti ljudima. Promovisati Bosnu kao zemlju gdje se sve može, bez ikakvih zabrana, ali ujedno da se to isto ne može raditi na bilo čiju štetu. Tako bi ljudima stvorili sliku o jednoj opuštenoj fleksibilnoj zemlji, u kojoj ipak ima zakona koji je jednak za sve.
Van Halen

PostPostao/la piupiu dana 14/10/2009 15:32

Razdvajaju nas ego-centrizam, narcisizam, inat, ideologija i strah.
piupiu

PostPostao/la The 51st State dana 14/10/2009 15:36

Primitivizam.
The 51st State

PostPostao/la novikorisnik dana 14/10/2009 16:10

Suštinski problem je taj što dodje srbin u moju avliju i kaze, to vise nije tvoje, to je sad moje i sad se zove srpska avlija. I sad ja vise ne zivim u svojoj avliji.
U mojoj vjeri nigdje ne pise da ja imam pravo to da uradim njemu, nit' bilo kome drugome - sto moju vjeru iskljucuje kao krivca. Ako ja nekoga istjeram iz njegove avlije, to je do mene, a ne do moje vjere. Nije mi cak dozvoljeno da nekoga na silu tjeram u svoju vjeru, a ni da branim drugome da vjeruje u sta zeli i kako zeli.
Kad ljudi shvate da ne mogu prekrajati tudje avlije kako im prahne, onda ce ovdje biti mir i svi ce se moci oko svega dogovoriti. Jedini problem u Bosni su entiteti koji su kočnica svega.
Jer entiteti nikad nisu postojali, nit se narod u Bosni - od njenog postanka, ogradjivao entitetima, a svi su stoljecima mogli normalno da zive. I svakome je (do skora) njegova avlija bila dovoljna.
novikorisnik

PostPostao/la popajic dana 14/10/2009 16:33

Postao/la fripe dana 14 okt 2009, 12:52
Popajic sere i kaze:
"...Voljeti komsijsku drzavu na ustrb vlastite je porazavajuce. Manje za drzavu, puno vise za te osobe."

Zar nije Juga bila "nasa drzava"? Kad te neko pito u Njemackoj odakle si jer nisi reko: " Iz jugoslavije ba!"

Ne ide ti od ruke komunikacija...ocito je to visa matematika za tebe !
Iako lupetas, jedno si tacno rekao: Za Evropu su svi iz Juge bili - Jugosloveni, kao sto su danas svi iz BIH - Bosanci

Za ostalo...apaurini ponekad pomognu...probaj pod hitno !
Kad se vec sicamo parolama, moja je : smrt fasizmu !
popajic

PostPostao/la Nezbilj dana 14/10/2009 17:19

Suštinski problem je da je BiH mlada zemlja i kao društvo prolazi kroz porođajne muke i dječije bolesti. Večina država je prolazila kroz slične probleme samo što se to sve dešavalo u nekim prošlim vijekovima, a ne danas, tako da nam izgleda da smo mi jedini na svijetu sa ovim problemima. Amerika je imala građanski rat, Francuska buržoasku revoluciju, Njemačka ratove za ujedinjenje, Rusija oktobarsku revoluciju, Španija građanski rat, Engleska, Italija, Turska itd svi su prolazili kroz probleme sa secesionizmom, međuklasnim ili međureligijskim previranjima što je većinom završavalo ratovima, revolucijama ili dugotrajnim političkim borbama. Naši međureligijski odnosno međukonfesionalni problemi nisu ništa slabiji po intenzitetu od onih kroz koje su prolazile druge zemlje. Na žalost ako pogledamo istorijski ono što je na kraju preovladalo u drugim konfliktnim odnosima unutar država jeste uglavnom sila.
Navedeno ću ilustrovati prigodnim citatom: "Pozicija Pruske u Njemačkoj neće biti određena njenim liberalizmom već njenom moći...Velika pitanja našeg vremena neće biti riješena govorima i odlukama večine... već željezom i krvlju". Otto von Bismarck - govor u pruskom parlamentu 1862. vezano za povećanje budžeta za naoružanje.

Zvuči poznato?? :dance:
Nezbilj

PostPostao/la ljubav_aha dana 14/10/2009 21:57

Van Halen je napisao/la:Mislim da je kontraproduktivno bilo šta zabranjivati. Kod nas se sve radi iz inata, i ako se nešto brani postiže se samo kontraefekat. Naprotiv, treba sve dopustiti ljudima. Promovisati Bosnu kao zemlju gdje se sve može, bez ikakvih zabrana, ali ujedno da se to isto ne može raditi na bilo čiju štetu. Tako bi ljudima stvorili sliku o jednoj opuštenoj fleksibilnoj zemlji, u kojoj ipak ima zakona koji je jednak za sve.

:!:
ljubav_aha

PostPostao/la Nezbilj dana 14/10/2009 23:10

vrs je napisao/la:Ne moze se ukloniti i nikada nije ni moglo da se ukloni.Moglo je samo da se drzi pod kontrolom u diktaturi kao sto je bila komunisicka ili austro-ugarska.To je cinjenica ! Zato je najbolje svako na svoju stranu i mirna Bosna.

Pa očigledno da večina ne misli tako. Inače bi valjda svako već otišao na svoju stranu, odnosno ne bi bilo BiH nego bi bila podjeljena. Zar ne?
Nezbilj

PostPostao/la Nezbilj dana 14/10/2009 23:32

vrs je napisao/la:Pa Bih i jeste podeljena formalno...A trenutno je zapadne sile odrzavaju na aparatima

Bosna i Hercegovina je jednistvena suverena i međunarodno priznata država. Unutrašnje uređenje je u principu stvar administrativne podjele. Entiteti, kantoni, općine, regije, to su niže razine administracije, ali država je jedna BiH. Država BiH pregovara o pristupu NATO-u i EU a o njenom međunarodnom statusu dovoljno govori da je od sutra BiH članica vijeća sigurnosti UN-a. Dodik vas laže :bih: :bih: :bih:
Nezbilj

PostPostao/la popajic dana 14/10/2009 23:32

vrs je napisao/la:Ne moze se ukloniti i nikada nije ni moglo da se ukloni.Moglo je samo da se drzi pod kontrolom u diktaturi kao sto je bila komunisicka ili austro-ugarska.To je cinjenica ! Zato je najbolje svako na svoju stranu i mirna Bosna.

Ja vala...bicevali nas da se druzimo, zenimo, udajemo..."mjesovito" ! Hvala bogu pa obasja ovo "demokratsko"svjetlo te nas zdusno uputi u tople, svakom svoje torove :-)
Da mi vas je sve takve zabarikadirati u isti tor - pa kom obojci kom opanci !Da malo i mi "ostali" dahnemo dusom.
popajic

PostPostao/la mapex dana 15/10/2009 01:06

Najbolje je svako u svoj tor ... jer smo do sada pokusali mnogo puta zajedno a nismo nikad razdvojeno.. i nikad bosna nije bila mirna......

Ono sto nam je zajednicko nas najvise razdvaja a to je jezik, kultura, porijeklo, historija
mapex

PostPostao/la Nezbilj dana 15/10/2009 01:21

mapex je napisao/la:Najbolje je svako u svoj tor ... jer smo do sada pokusali mnogo puta zajedno a nismo nikad razdvojeno.. i nikad bosna nije bila mirna......

Ono sto nam je zajednicko nas najvise razdvaja a to je jezik, kultura, porijeklo, historija

Kakvo fašističko razmišljanje..
Mali ti si fašista, ali računaj da ovdje ima ovdje i antifašista. :dance:
Nezbilj

PostPostao/la djulba dana 15/10/2009 09:41

fripe je napisao/la:Djulba i z liberalne i ateisticke Tuzle:

Vidi se da si iz Tuzle, koju teoriju razvaljujes:

"..razdvaja nas neobrazovanost ili ti glupost. Pola BiH je glupo a ti glupi su najgrlatiji vjera im je sve u životu, ako je musliman niko mu drugi ne valja ako je katolik ovi drugi su nevjernici ako je pravoslavac ovi su pogani i sl. Moje je dakle mišljenje dokle god vjera bude imala značajan uticaj u našim glavama loše nam se piše. A vjera je izmišljena pa me slobodno zovite ateistom. Sve vjerske knjige su napisane ljudskom rukom i pisane su na način koji je odgovarao tom vremenu u kome su napisane, kao naši sadašnji zakoni."

Jer to stoji u Kuranu da Srbima treba odsjeci glavu krampom ili motornom pilom ( motorna pila kad se pisao kuran, he hhe..) , ili u Bibliji da muslimane treba preklat kamom i bacit u Drinu sa Visegradskog mosta ( Visegradski most kad se pisala biblija he, hehehhe... ) jel to Papa reko da se na Miljevackom platou vezu srpske djevojke za stolice, poliju benzinom i zapale?

I zato hajd ne seri, religija ne ubija, nego ljudi, sasvim obicni ljudi koji se pretvore u zivotinje kad rat krene. Bratko da si ti mene zarobio kurac bi ti meni oprostio, letila bi ova lepa glava ko nista i kotrljala Tuzlom. A i tvoja bi da sam ja tebe kojim slucajem ufatio bre, bila bi noc dugih nozeva lepi moj.... :bih: i sve to u ime nase lepe i prelijepe Bosne... :dance:

Za dom

Da glupi ljudi !!!
I ne bi tvoja lijepa glava letila da si kojim slučajem zarobljenik nego bi ti dobio kutiju cigara i olovku i papir da napišeš pismo ženi i djeci da si živ i zdrav pa da ja to nekako pošaljem do njih kao što je to moj otac radio i ostali koje znam.
djulba

PostPostao/la vaca dana 15/10/2009 09:44

prvo-stalno mi bode oči priča kako srbi i hrvati ne vole BiH. stvarno, šta vam to znači? da ne vole svoju kuću, okućnicu, svoj grad??? vole je sigurno više od onih koji se busaju bosnstvom a nikada nisu prošli kroz ove krajeve. ono što oni ne prihvataju jeste ideja o bosni kakva im se NAMEĆE. ja mislim da je upravo u ovoj povećanoj riječi suština našeg problema. jedino se kompromisom može doći do rješenja, nametanje rješenja slabo prolazi u ovim krajevima...samo izaziva inat u ljudima...
vaca

PostPostao/la osa dana 15/10/2009 10:13

vaca je napisao/la:prvo-stalno mi bode oči priča kako srbi i hrvati ne vole BiH. stvarno, šta vam to znači? da ne vole svoju kuću, okućnicu, svoj grad??? vole je sigurno više od onih koji se busaju bosnstvom a nikada nisu prošli kroz ove krajeve. ono što oni ne prihvataju jeste ideja o bosni kakva im se NAMEĆE. ja mislim da je upravo u ovoj povećanoj riječi suština našeg problema. jedino se kompromisom može doći do rješenja, nametanje rješenja slabo prolazi u ovim krajevima...samo izaziva inat u ljudima...

nametanje i zabrane svuda slabo prolaze, a nema bih onakve kakvu žele "bosanci" bez nametanja i zabrana, i šta sad.
osa

PostPostao/la popajic dana 15/10/2009 10:28

@vaca
Postao/la vaca dana 15/10/2009 09:44
prvo-stalno mi bode oči priča kako srbi i hrvati ne vole BiH. stvarno, šta vam to znači? da ne vole svoju kuću, okućnicu, svoj grad??? vole je sigurno više od onih koji se busaju bosnstvom a nikada nisu prošli kroz ove krajeve. ono što oni ne prihvataju jeste ideja o bosni kakva im se NAMEĆE. ja mislim da je upravo u ovoj povećanoj riječi suština našeg problema. jedino se kompromisom može doći do rješenja, nametanje rješenja slabo prolazi u ovim krajevima...samo izaziva inat u ljudima...

Sta im se namece ?
Jedinstvena BIH, nepodijeljena ? To je problem ?
I meni, Bosancu ( time se ne busam nego to jesam)se vec 20 god.mnogo stosta namece...i da, vole BIH Hrvati i BIH Srbi svoju okucnicu, svoj grad, ALI ne vole drzavu u kojoj se sve to nalazi.To je bottom line !
(naravno, ni mnogim Bosnjacima nije mrska ideja vlastite BIH avlijice )
1991 je povampiren plemenski nacin razmisljanja , pa smo svi postali MI, VI, ONi...a ovaj trio mrzi kompromise !
popajic

PostPostao/la kv99 dana 15/10/2009 10:39

vaca je napisao/la:prvo-stalno mi bode oči priča kako srbi i hrvati ne vole BiH. stvarno, šta vam to znači? da ne vole svoju kuću, okućnicu, svoj grad??? vole je sigurno više od onih koji se busaju bosnstvom a nikada nisu prošli kroz ove krajeve. ono što oni ne prihvataju jeste ideja o bosni kakva im se NAMEĆE. ja mislim da je upravo u ovoj povećanoj riječi suština našeg problema. jedino se kompromisom može doći do rješenja, nametanje rješenja slabo prolazi u ovim krajevima...samo izaziva inat u ljudima...

-Vole oni svoju kuci , okucnicu , grad ali ne vole da je ta ista kuca, okucnica , grad u BiH vec hoce da je o dio velike smrdije ili hrvatske ( "samostalnost/samouprava " je samo etapa ka konacnom cilju ). I zato se moze reci da ne vole BiH , kao sto to otvoreno i govori velikosrpski predstavnik iz Laktasa.
- Ako je NAMETANJE ideja da svako ima pravo da zivi gdje hoce, bez da se dijelovi teritorije prisvajaju u necije ime ( religije/nacije/politike) onda je to nametanje.
- Na koji je to kompromis velikosmrdska ideologija bila spremna recimo od 1989 pa do danas ? Koji to kompromis trazi krkan ? Da otvoreno kaze da ne voli drzavu u kojoj zivi , da nece da postuje odluke drzavnih organa, da ne priznaje te drzavne organe, da nece da postuje dogovore koje je sam potpisao ( koje je obavezan zakonski da postuje ) itd. Navedi meni koji je to kompromis koji krkan trazi i na koji je spremna velikosmrdska politika?
- I sad zato trazenje demokratskih prava i ne priznavanje rezultata genocida izaziva inat u ljudima ? Pa neka izaziva, tako i treba, da li treba da se sada izvinem i mislim na dusevno stanje onih koji zele u miru da postignu ono sto nisu u ratu sa kamom i metkom ? Neka osjecaju inat i neka osjecaju bijes, ljutnju jer se ne pristaje na njihove ultimatume.

P.S Inat i ljutnja su stetni po zdravlje, pitaj krkana sto ga onako bole ledza ? Cuo sam da stres izaziva ne samo povecanje krvnog pritiska i srcane probleme vec se odrazava i u napetosti misica pogotovo ledza .
kv99

PostPostao/la vaca dana 15/10/2009 11:55

popajic je napisao/la:
@vaca
Postao/la vaca dana 15/10/2009 09:44

Sta im se namece ?
Jedinstvena BIH, nepodijeljena ? To je problem ?
I meni, Bosancu ( time se ne busam nego to jesam)se vec 20 god.mnogo stosta namece...i da, vole BIH Hrvati i BIH Srbi svoju okucnicu, svoj grad, ALI ne vole drzavu u kojoj se sve to nalazi.To je bottom line !
(naravno, ni mnogim Bosnjacima nije mrska ideja vlastite BIH avlijice )
1991 je povampiren plemenski nacin razmisljanja , pa smo svi postali MI, VI, ONi...a ovaj trio mrzi kompromise !

ma ja bih popajiću najviše voljela da živim u zemlji o kakvoj ti pišeš, građanska, jedinstvena, nepodjeljena, uz vladavinu svih mogućih prava koja proklamiše demokratija...pa nisam s kruške spala :) . ali hajmo biti realni, ovakva je BiH jaako daleko od te idealne države. miljama udaljena. ne vjerujem da iko ovdje voli ovu državu ovakvu kakva je, nefunkcionalnu, korumpiranu, manipulatorsku (izuzev onih malobrojnih koji od ovakvog stanja imaju koristi).
država bi trebala da štiti mene i svakog svog građanina, da mi pruži pravo na kvalitetnu edukaciju, na zdravstvenu zaštitu, na sigurne ceste, na bezbjednost i sigurnost...onda ću da je volim i poštujem. dakle ja sam za uzajamnu ljubav između države i mene a ne jednostranu. mogu ja tebi ovdje da pričam kako volim BiH ko zjenicu oka, a onda kad god dođem u kontakt sa institucijama koje tu istu državu zastupaju, svaki puta dobijem šamarčinu od istih i proklinjem zemlju gdje se rodih... i na kraju kako uopšte ljudi manifestuju svoju ljubav prema BiH-pisanjem po forumu, mahanjem zastavama, uzvikivanjem parola? ja plaćam porez, plaćam sve dadžbine, poštujem zakon, dobar sam komšija i drug i mislim da je u ovom trenutku to dovoljno ljubavi od mene.

a nametanje...evo recimo ja nikada sebe nisam smatrala nekom srpkinjom, nisam vaspitana tako, sve dok neki ljudi u mom okruženju nisu počeli da mi nameću kako bih trebala da se osjećam, koga i šta da volim a koga i šta da ne volim, šta da mislim o kojoj temi i kako da se izjašnjavam. da se razumijemo ja sebe smatram bosankom ali izlazim iz nekog aktuelnog 'modela bosanstva' jer po mnogim pitanjima imam drugačije mišljanje (mislim da je komšić šupljikator, da ne postoji prava i zdrava građanska opcija u BiH, da zastavi sa ljiljanima nije mjesto na tribinama kada igra reprezentacija, da ljudi imaju pravo imati različite stavove a da ne budu proglašeni četnicima i ustašama, da je uvredljivo što na jedinoj proslavi pobjede reprezentacije kojoj prisustvovah sam morala slušati parole ubij srbina itd).

da ne budem pogrešno shvaćena ostale su mi opcije još i gore od ove bosanske ali je princip isti. dakle nametanje mišljenja i stavova, u suprotnom dobijem neku etiketu u zavisnosti sa kime razgovaram.

dakle ja bih najviše voljela kad bi me ostavili na miru i jedni i drugi i treći i četvrti i kada bi država počela da voli mene za promjenu.
vaca

PostPostao/la vaca dana 15/10/2009 12:13

kv99 je napisao/la:

-Vole oni svoju kuci , okucnicu , grad ali ne vole da je ta ista kuca, okucnica , grad u BiH vec hoce da je o dio velike smrdije ili hrvatske ( "samostalnost/samouprava " je samo etapa ka konacnom cilju ). I zato se moze reci da ne vole BiH , kao sto to otvoreno i govori velikosrpski predstavnik iz Laktasa.
- Ako je NAMETANJE ideja da svako ima pravo da zivi gdje hoce, bez da se dijelovi teritorije prisvajaju u necije ime ( religije/nacije/politike) onda je to nametanje.
- Na koji je to kompromis velikosmrdska ideologija bila spremna recimo od 1989 pa do danas ? Koji to kompromis trazi krkan ? Da otvoreno kaze da ne voli drzavu u kojoj zivi , da nece da postuje odluke drzavnih organa, da ne priznaje te drzavne organe, da nece da postuje dogovore koje je sam potpisao ( koje je obavezan zakonski da postuje ) itd. Navedi meni koji je to kompromis koji krkan trazi i na koji je spremna velikosmrdska politika?
- I sad zato trazenje demokratskih prava i ne priznavanje rezultata genocida izaziva inat u ljudima ? Pa neka izaziva, tako i treba, da li treba da se sada izvinem i mislim na dusevno stanje onih koji zele u miru da postignu ono sto nisu u ratu sa kamom i metkom ? Neka osjecaju inat i neka osjecaju bijes, ljutnju jer se ne pristaje na njihove ultimatume.

P.S Inat i ljutnja su stetni po zdravlje, pitaj krkana sto ga onako bole ledza ? Cuo sam da stres izaziva ne samo povecanje krvnog pritiska i srcane probleme vec se odrazava i u napetosti misica pogotovo ledza .

mislim da me nisi razumio, ja nisam u svom postu branila rezultate genocida niti politiku RS-a, dapače.

takođe ogromna je razlika voljeti BiH sa sigurne udaljenosti i voljeti je i trpiti sve nebuloze kojima te ta država izlaže (izvini ako sam pogriješila tj, ako pišeš iz BiH)
vaca

PostPostao/la viva_castro dana 15/10/2009 12:30

Može
viva_castro

PostPostao/la popajic dana 15/10/2009 12:33

@vaca
...ali hajmo biti realni, ovakva je BiH jaako daleko od te idealne države. miljama udaljena. ne vjerujem da iko ovdje voli ovu državu ovakvu kakva je, nefunkcionalnu, korumpiranu, manipulatorsku (izuzev onih malobrojnih koji od ovakvog stanja imaju koristi).

Naravno...drzavni aparat je sve osim normalan.Nakazan !
I sad zamisli paradoksalnu cinjenicu da SVI to osjecamo,trpimo, zgrazavamo se, a ipak nikad, nista ne mijenjamo ( na izborima) To je mazohizam bez granica !Dresura !
Svako prstom upire u "komsiju", a za vlastiti smrad se pronalazi milion opravdavajucih razloga.
Gledamo, cujemo, znamo, da nacionalni dreseri,"demokratski" paraziti, zive kao bubreg u loju preko nasih ledja i...nista !Jer smo se navikli progutati i govno, ako je "nase" :roll:
.MI, VI, ONI caruju, oni vode ovu drzavu ( u propast), ali istorijski gledano,to su ipak prolazne azbahe :-D i kao takvi me ne mogu natjerati da zamrzim BIH i tako im olaksam njeno definitivno raskupusavanje.
popajic

PostPostao/la Elvis_je_ziv dana 15/10/2009 12:50

Velikobosnjacka nacionalisticka politika je na najboljem putu da postane grobar drzave BiH.
Ako mnogi Bosnjaci to uskoro ne uvide i izadju iz tog nacionalistickog pijanstva, mahmurluk i otreznjenje biti ce jako teski i neugodni .
Nista niste naucili iz primjera nestanka Jugoslavije.
Elvis_je_ziv

PostPostao/la Elvis_je_ziv dana 15/10/2009 13:00

Mnogi istinski ''Jugosloveni'' danas bi bili sretni da YU postoji u bilo kojem obliku, makar i kao najlabavija konfederacija...ali avaj, ta prica je zavrsena .
Ako Bosnjaci nastave podrzavati velikobosnjacki nacionalizam, desiti ce im se slicno.
Ko sto rekoh , cini mi se da nista nisu naucili i projekat -100% Bosna- zavrsiti ce neslavno.
Elvis_je_ziv

PostPostao/la WomeN in LovE dana 15/10/2009 13:04

Elvis_je_ziv je napisao/la:Mnogi istinski ''Jugosloveni'' danas bi bili sretni da YU postoji u bilo kojem obliku, makar i kao najlabavija konfederacija...ali avaj, ta prica je zavrsena .
Ako Bosnjaci nastave podrzavati velikobosnjacki nacionalizam, desiti ce im se slicno.
Ko sto rekoh , cini mi se da nista nisu naucili i projekat -100% Bosna- zavrsiti ce neslavno.

a sta je sa velikosrpskim i velikohrvatskim nacionalizomom :?:
WomeN in LovE

PostPostao/la osa dana 15/10/2009 13:09

Elvis_je_ziv je napisao/la:Velikobosnjacka nacionalisticka politika je na najboljem putu da postane grobar drzave BiH.
Ako mnogi Bosnjaci to uskoro ne uvide i izadju iz tog nacionalistickog pijanstva, mahmurluk i otreznjenje biti ce jako teski i neugodni .
Nista niste naucili iz primjera nestanka Jugoslavije.

iskreno, kad si ti shvatio, da projekt očuvanja jugoslavije nije dobar za sroski narod.
osa

PrethodnaSljedeća

Natrag na Politika

Trenutno korisnika/ca: JohnnyS, lerdi, zgembomaratonac i 12 gostiju.