Sta je to Mehatronika

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

Sta je to Mehatronika

PostPostao/la Ermin.LK dana 25/04/2011 15:07

E vako zavrsajem 8 razredi kao vecina osnovaca ne znaju sta da upisu ja sam cuo za neki smjer Mehatronika znam de je slicna elektrotehnici, robotici .. Dali ko zna nesto vise o toj skoli/smjeru :?: volio bi kad bi saznao nesto vise o tome. Hvala
Ermin.LK

Re: Sta je to Mehatronika

PostPostao/la Bušman dana 25/04/2011 15:19

To ti je kombinacija masinskog inzenjeringa, elektroinzenjeringa, racunarstva, sistem dizajna, automatike i elektronike. Ako ti je ovo spansko selo, zamisli samo sta je sve potrebno da se napravi jedan moderan automobil (tipican primjer mehatronickog sistema).
Bušman

PostPostao/la Ermin.LK dana 25/04/2011 15:29

aham.. znaci elektronika i tako to skora budućnost.. Znao sam to otprilike volio bi kad bi mi rekli sta o tim smjeru općenito. :roll:
Ermin.LK

PostPostao/la atko dana 25/04/2011 15:43

Eto to je mehatronika ;)

slika

Sve ti to treba da napravis npr ovo:

slika
atko

PostPostao/la Ermin.LK dana 25/04/2011 18:22

hvala. Nadam se da ce to bit dobar odabir skole :razz: :razz:
Ermin.LK

PostPostao/la atko dana 25/04/2011 18:26

Ermin.LK je napisao/la:hvala. Nadam se da ce to bit dobar odabir skole :razz: :razz:

ne mozes fuliti :) ... skola kakva god da je moci ces mnogo toga nauciti samostalno ... tako ako imas potencijala za ovu NAUKU ti postavljas sebi granice ... dakle ceka te svijetla buducnost :thumbup: ... ako ne sjebemo planetu u medjuvremenu :D
atko

PostPostao/la Ermin.LK dana 28/04/2011 18:31

hehehe :o :o a prije ce bit ofo 2 .. ma cuo sam da nie losa skola samo se nadam da tu u gračanici će se otvoriti taj smijer .. :roll:
Ermin.LK

PostPostao/la Sunrise00 dana 29/04/2011 02:01

atko je napisao/la:Eto to je mehatronika ;)

slika

Sve ti to treba da napravis npr ovo:

slika

:D :D :D
Sunrise00
Globalni moderator

PostPostao/la znljubica dana 29/04/2011 09:38

Mehatronika obuhvata i robotiku i automatske mašine (na primer pakerice, linije).
Važni predmeti za robotiku su Mehanika i Elektronika, a za smer automatizovanih
mašina važnija je Elektronika. Na Balkanu uopšte (ja sam iz Srbije) ne postoji
velika potražnja, ali se u svetu jako traži.
Moj sin je završio fakultet Mehatronike i asistent je na fakultetu pa ako ti treba
još informacija, javi se.
Treba da imaš sklonosti i za mašinstvo i za elektroniku.
znljubica

PostPostao/la atko dana 29/04/2011 15:01

@Sunrise00 :-) :D :lol:
atko

PostPostao/la atko dana 29/04/2011 15:05

znljubica je napisao/la:Mehatronika obuhvata i robotiku i automatske mašine (na primer pakerice, linije).
Važni predmeti za robotiku su Mehanika i Elektronika, a za smer automatizovanih
mašina važnija je Elektronika. Na Balkanu uopšte (ja sam iz Srbije) ne postoji
velika potražnja, ali se u svetu jako traži.

Moj sin je završio fakultet Mehatronike i asistent je na fakultetu pa ako ti treba
još informacija, javi se.
Treba da imaš sklonosti i za mašinstvo i za elektroniku.

:thumbup: da u pravu si, ali zgodno je to sto bilo koji segment Mehatronike je svijet za sebe i vrlo profitabilno zanimanje...

Do duse kod nas ... ce se to svesti da ce svaki fax imati svoj smijer mehatronike

pa ce "masinska mehatronika" biti robotika i mehanizmi sa malo elektronike/upravljanja/programiranja
a"elektrotehnicka mehatronika" obrnuto

:D
atko

PostPostao/la Ermin.LK dana 29/04/2011 23:10

Ok. hvala svima., ma znam da nema na balkanu puno toga jer nemamo neke velike populacije u robotici i automatici.. al smatram da je a buducnost koja slijedi bit ce dobro, bit ce tu u Gračanici u BiH otvoren smijer Mehatronike to je opšti smijer neznam tačno još.., a nadam se da ce bit sve ok ma ima Njemačka ima zapad imam tam nekih veza poslije završetka škole naći ću nešto, a hvala prijatelju obratim ti se ak sta bude potrebno mi dalje ako se upisem. Inače moj brat je zavrsio Elektrotehnički fakultet smijer komunikacije a nezna nesto previse o mehatronici a kaze da je u svijetu jako traženo zanimanje pa mislim da se isplati upisat :) a nadamo se da ce i od Balkana postat normalna regija evrope :D na nama je da to učinimo al prije toga treba politika svoj posao uradit al necemo o tome :-D
Ermin.LK

PostPostao/la bh.tornjak dana 01/05/2011 16:00

Ermin.LK je napisao/la:E vako zavrsajem 8 razredi kao vecina osnovaca ne znaju sta da upisu ja sam cuo za neki smjer Mehatronika znam de je slicna elektrotehnici, robotici .. Dali ko zna nesto vise o toj skoli/smjeru :?: volio bi kad bi saznao nesto vise o tome. Hvala

Vidim da su vec neki od kolega forumasa u kratkim crtama vec objasnili o cemu se radi....
Kao zavrseni mehatronicar mogu ti mehatroniku preporuciti jer je to zanimanje buducnosti.....!
Neces pogrijesiti....jako interesantno
sve najbolje :thumbup: :thumbup: :thumbup:
bh.tornjak

PostPostao/la bh.tornjak dana 01/05/2011 16:15

Jos samo da dodam da samo skolovanje zavisi gdje ( u kojoj zemlji) ides u skolu jer obrazovni sistemi nisu bas isti...
Dakle,ono sto ces da ucis moze (a ne mora ) da se malo razlikuje od onoga sto uce ucenici u drugim zemljama.
Ja sam npr. ucio:
-Elektroniku
-Elektrotehniku
-Digitalnu tehniku
-Mehaniku
-Masinske elemente
-Mehatronicke komponente
-Tehnicko crtanje (Auto-CAD)
-Robotiku
-Pneumatiku
-Hidrauliku
-Tehnologiju materijala
-PLC (SPS) programiranje
-EIB-KNX instalacije
-Elektroinstalacije
-Metodologiju rada
...i jos nekih stvari koje su se zasnivale uglavnom na prakticnom radu kao npr. rad na CNC masinama (frezi,drehbanku,elektro varenje)
bh.tornjak

PostPostao/la MAN-lion's coach dana 01/05/2011 17:15

bh.tornjak je napisao/la:Jos samo da dodam da samo skolovanje zavisi gdje ( u kojoj zemlji) ides u skolu jer obrazovni sistemi nisu bas isti...
Dakle,ono sto ces da ucis moze (a ne mora ) da se malo razlikuje od onoga sto uce ucenici u drugim zemljama.
Ja sam npr. ucio:
-Elektroniku
-Elektrotehniku
-Digitalnu tehniku
-Mehaniku
-Masinske elemente
-Mehatronicke komponente
-Robotiku
-Pneumatiku
-Hidrauliku
-Tehnologiju materijala
-PLC (SPS) programiranje
-EIB-KNX instalacije
-Elektroinstalacije

-Metodologiju rada
...i jos nekih stvari koje su se zasnivale uglavnom na prakticnom radu kao npr. rad na CNC masinama (frezi,drehbanku,elektro varenje)
U Mašinskoj školi imaju svi ovi predmeti neovisno do smjera koji uzmeš kao obavezni sem ovih što sam boldirala.Mada u nekim predmetima je to sve kao sastavljeno u sklopu plana i programa.Ali kod nas ovdje nažalost to je gradivo i učenje tanko.I s obzirom da kadra nema ili je kadar slab da prenese znanje.
MAN-lion's coach

PostPostao/la belfy dana 02/05/2011 02:17

MAN-lion's coach je napisao/la:
bh.tornjak je napisao/la:Jos samo da dodam da samo skolovanje zavisi gdje ( u kojoj zemlji) ides u skolu jer obrazovni sistemi nisu bas isti...
Ja sam npr. ucio:
-Elektroniku
-Elektrotehniku
-Digitalnu tehniku
-Mehaniku
-Masinske elemente
-Mehatronicke komponente
-Robotiku
-Pneumatiku
-Hidrauliku
-Tehnologiju materijala
-PLC (SPS) programiranje
-EIB-KNX instalacije
-Elektroinstalacije

-Metodologiju rada
U Mašinskoj školi imaju svi ovi predmeti neovisno do smjera koji uzmeš kao obavezni sem ovih što sam boldirala.Mada u nekim predmetima je to sve kao sastavljeno u sklopu plana i programa.Ali kod nas ovdje nažalost to je gradivo i učenje tanko.I s obzirom da kadra nema ili je kadar slab da prenese znanje.

u nekoj masinskoj skoli postoji predmet gdje se radi PLC programiranje? izvini, jako mi je tesko da povjerujem u ovo. pogotovo, jer se ovo trenutacno radi samo na ETF-u koliko sam upoznat. mozes li mi reci znas li ti sta je PLC programiranje i u kojoj masinskoj skoli se radi.
belfy

PostPostao/la MAN-lion's coach dana 02/05/2011 02:25

belfy je napisao/la:
MAN-lion's coach je napisao/la:
Ja sam npr. ucio:
-Elektroniku
-Elektrotehniku
-Digitalnu tehniku
-Mehaniku
-Masinske elemente
-Mehatronicke komponente
-Robotiku
-Pneumatiku
-Hidrauliku
-Tehnologiju materijala
-PLC (SPS) programiranje
-EIB-KNX instalacije
-Elektroinstalacije

-Metodologiju rada

u nekoj masinskoj skoli postoji predmet gdje se radi PLC programiranje? izvini, jako mi je tesko da povjerujem u ovo. pogotovo, jer se ovo trenutacno radi samo na ETF-u koliko sam upoznat. mozes li mi reci znas li ti sta je PLC programiranje i u kojoj masinskoj skoli se radi.

Zamolim te da pročitaš moj post još jedan put.Osim boldiranih predmeta sve se uči i obavezni su predmeti(kod nas ih nema). 8-)
A autor navedenih predmeta se seigruno školovao izvan BiH.U nekoj Mašinskoj školi... 8-)
U ŽŠC meni se čini Mehatronika kao smjer se tek nedavno uvela (bilo na TV-u),jedino ne znam šta je sa Metalskom školom u Sarajevu...
MAN-lion's coach

PostPostao/la bh.tornjak dana 02/05/2011 11:06

u pravu si.....nisam ucio u BiH.....vec u Austriji...
bh.tornjak

PostPostao/la znljubica dana 02/05/2011 12:29

PLC- su ProgramabuLni Controleri
Uređaji kojima se upravlja uključenje i isključenje pojedinih delova mašina.
Za upravljanje se koriste najčešće pneumatski elementi.
Najpoznatiji su FESTO, SIEMENS-potraži na NET-u.
Programiranje ovih uređaja je vrlo jednostavno.
Ako te interesuje robotika onda moraš da naučiš neke programske jezike C,C+,C++...
Učenici koji su završili neku informatičku školu, budu dobri studenti.
znljubica

PostPostao/la bh.tornjak dana 02/05/2011 14:10

znljubica je napisao/la:PLC- su ProgramabuLni Controleri
Uređaji kojima se upravlja uključenje i isključenje pojedinih delova mašina.
Za upravljanje se koriste najčešće pneumatski elementi.
Najpoznatiji su FESTO, SIEMENS-potraži na NET-u.
Programiranje ovih uređaja je vrlo jednostavno.
Ako te interesuje robotika onda moraš da naučiš neke programske jezike C,C+,C++...
Učenici koji su završili neku informatičku školu, budu dobri studenti.

FESTO pneumatski elementi su nenadmasivi,pogotovo za obuku....a za programiranje smo koristili Siemens-ov SIMATIC S7 ... za Siemensove pneuatske elemente....nikad cuo.... :roll:
bh.tornjak

PostPostao/la belfy dana 03/05/2011 14:15

ja znam sta je PLC, kao i programirati isti. zato sam i postavio ono pitanje gore, ali izgleda da se nismo bas razumjeli. ako sam dobro shvatio u njegovom odgovoru, on rece da se boldano ne radi u tim skolama, a ja sam razumio da se radi, pa je oko toga nastala zabuna.
sto se tice pneumatike, ona uopste nije obavezna za automatsko upravljanje procesima, nego se koristi tamo gdje postoji potreba za istom. ali ovo je vec sada oftopic...
belfy

PostPostao/la Sonron dana 03/05/2011 14:42

Mehatronika je sklop hidraulike i pneumatike sa elektronikom, ucit ces o obicnoj hudraulici i pneumatici u pocetku, a na mehatroniku ces preci kasnije, mehatronika = robotika. Smjer je trogodisnji u Srednoj školi metalskih zanimanja. Prva dva sprata, ako odes za opticara ili za mašinskog tehničara vezduhoplovnog smjera sa tim predmetom ces se susresti tek u trecem razredu, a Srednja škola metalskih zanimanja svake godine salje ekipu na Olipmijadu mehatronike južne Europe. Do sada je osvojila 2 puta prvo mjesto predstavljajuci Bosnu i Hercegovinu. Ja sam zavrsio metalsku i iskreno to je jedan od najzabavnijih i veoma interesantan predmet, sad to zavisi do ucenika kako ce ga on shvatiti. Prijemni ti je Matematika, Fizika i Bosanski ako hoces da upises Srednu školu metalksih zanimanja.
Sonron

PostPostao/la bh.tornjak dana 03/05/2011 17:23

Sonron je napisao/la:Mehatronika je sklop hidraulike i pneumatike sa elektronikom, ucit ces o obicnoj hudraulici i pneumatici u pocetku, a na mehatroniku ces preci kasnije, mehatronika = robotika. Smjer je trogodisnji u Srednoj školi metalskih zanimanja. Prva dva sprata, ako odes za opticara ili za mašinskog tehničara vezduhoplovnog smjera sa tim predmetom ces se susresti tek u trecem razredu, a Srednja škola metalskih zanimanja svake godine salje ekipu na Olipmijadu mehatronike južne Europe. Do sada je osvojila 2 puta prvo mjesto predstavljajuci Bosnu i Hercegovinu. Ja sam zavrsio metalsku i iskreno to je jedan od najzabavnijih i veoma interesantan predmet, sad to zavisi do ucenika kako ce ga on shvatiti. Prijemni ti je Matematika, Fizika i Bosanski ako hoces da upises Srednu školu metalksih zanimanja.

kao sto sma vec napisao,sve zavisi od obrazovnog sistema pa cak i skole gdje se uci ( tj. da li je skola opremljena za pojedine predmete)...
a mehatronika je sklop mehanike,elektronike(elekrtotehnike) i informacione tehnike...ili bolje receno to je elektromehanika,to je njena osnovna i prvobitna zamisao....hidraulika, pneumatika,robotika i ostali predmeti su samo prateci predmeti koji se uce da bi se sve to upotpunilo...tj. nastoji se osposobiti jednog pa zamalo perfektnog ALLROUNDER-a,koji je u stanju da radi sve i na svacemu...
bh.tornjak

PostPostao/la Ermin.LK dana 06/05/2011 22:04

hvala svima.... naravno smjer je odbar..ima jedno veliko ALi nema bas posla u skoli tako da jos do juna moram da razmislim Mehatronika ili Masinski tehnicar za kompjutersko projektovanje.. ,a mislim mehatronika je novij odsjek i tržište je prezacićena Masincima tak Mehatronika bi trebala bit pogodak,. jer meni ne bi smetalo raditi ni vani jer nemam nekog velikog vezanja preba BiH. :bih: :run: :D
Ermin.LK

PostPostao/la harisl dana 08/05/2011 05:24

Prije heftu dana sam se zatekao na prezentaciji robota FRIDA, firme ABB (inace iz Svedske, ali je ovo ogranak u SAD-u). Firma je radila sa studentima iz nekoliko zemalja na razvijanju robota koji bi trebao da zamijeni ljude koji se bave sklapanjem kojecega u proizvodnji.
Meni se plaho svidjelo, mozda zato sto ne radim na sklapanju :) . Evo link, ako koga zanima:
http://www.youtube.com/watch?v=70V6J4Y8hnc
harisl

Sljedeća

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.