Srednja škola,vanredno polaganje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Srednja škola,vanredno polaganje

PostPostao/la RocketGirl dana 31/05/2011 16:26

Ovako...
Imam osamnaest godina...
Odrasla sam sa bakom i dedom,otac mi je alkoholičar,majka teški nervni bolesnik (shizofrenia).
Bila sam veoma dobar učenik,inteligentna... Upisala sam srednju školu i nakon mjesec dana sam se ispisala,nisam mogla da podnesem sve što mi se dešava... Bolest,raspad porodice,smrt najmilijih...
Trebalo mi je dosta vremena da dođem sebi,tri godine sam bila u depresiji,izgubila sam volju za sve...
Sada,kada sam konačno,počela da živim normalnim životom,ne znam kako dalje...
Uveden je taj novi zakon za obrazovanje odraslih,po kojem bih morala da idem četiri godine redovno,u večernju školu.
Meni to predstavlja problem,ne zato što sam lijena ili ne želim da učim,već zato što ne bih imala dovoljno vremena. Zaposlena sam,radim svaki dan (bez slobodnog),radno vrijeme mi je takvo da ne bi bilo šanse da idem u školu na taj način...

Zanima me da li,bilo gdje u BiH,može da se polaže vanredno. Da li može da se ispolaže za godinu-dvije,koje su cijene?
Ustvari,zanima me da li postoje neke škole u kojima hoće da "progledaju kroz prste"?
Nisam glupa,opravdala bih tu diplomu,pročitala sam "bruku" knjiga,ne bi mi predstavljalo problem da ih pročitam još milion.
Meni je jedini problem to što nikako ne bih mogla da uskladim radne obaveze sa školom,a i mnogo mi je četiri godine. Izgubila sam već previše vremena,ne verujem da bih mogla podnnijeti da izgubim još toliko.
Očajna sam,ne znam šta da radim,to mi je jedini izlaz...
Znam da se danas može sve kupiti,pa i škola... Nikada nisam razmišljala o tome, a sada nemam drugog izbora.
Ako neko ima bilo kakve informacije,bila bih jako zahvalna...
Zadnja izmjena: RocketGirl; 31/05/2011 18:48; ukupno mijenjano 1 put/a.
RocketGirl

Re: Srednja škola,vanredno polaganje

PostPostao/la Traktor` dana 31/05/2011 16:36

iako mi ova tema ne djeluje kao nesto realno, ali eto odgovorit cu...

ima u Sirokom Brijegu...probaj tamo...poznajem jednog lika koji zavrsava sve to...eh sad koliko ce te to kostati, ne znam...
Traktor`

PostPostao/la suza81 dana 31/05/2011 16:44

Dosta srednjih skola organizira nastavu i polaganje ispita vanredno, ne znam gdje zivis, ali vjerujem da i u tvojoj blizini postoje takve. Znam da se moze zavrsiti sve za godinu dana ako imas neku trogodisnju skolu ili barem jedan zavrsen razred, ali u tvom slucaju nisam sigurna da to moze za manje od 4 godine. Cijene su oko 1000-1500 KM, a imas obavezu pojaviti se na zakazanim ispitima. Ne moram spominjati da je prolaznost uglavnom 100% :-)
suza81

PostPostao/la lajkujMe dana 31/05/2011 17:41

RocketGirl je napisao/la:Ovako...
Imam osamnaest godina...
Odrasla sam sa bakom i dedom,otac mi je alkoholičar,majka teški nervni bolesnik (shizofrenia). Sa trinaest godina sam oboljela od bulimije,imala sam je četiri godine,tj. do prošle godine.
Bila sam veoma dobar učenik,inteligentna... Upisala sam srednju školu i nakon mjesec dana sam se ispisala,nisam mogla da podnesem sve što mi se dešava... Bolest,raspad porodice,smrt najmilijih...
Trebalo mi je dosta vremena da dođem sebi,tri godine sam bila u depresiji,izgubila sam volju za sve...
Uveden je taj novi zakon za obrazovanje odraslih,po kojem bih morala da idem četiri godine redovno,u večernju školu.
Meni to predstavlja problem,ne zato što sam lijena ili ne želim da učim,već zato što ne bih imala dovoljno vremena. Zaposlena sam,radim svaki dan (bez slobodnog),radno vrijeme mi je takvo da ne bi bilo šanse da idem u školu na taj način...

Zanima me da li,bilo gdje u BiH,može da se polaže vanredno. Da li može da se ispolaže za godinu-dvije,koje su cijene?
Ustvari,zanima me da li postoje neke škole u kojima hoće da "progledaju kroz prste"?
Nisam glupa,opravdala bih tu diplomu,pročitala sam "bruku" knjiga,ne bi mi predstavljalo problem da ih pročitam još milion.
Meni je jedini problem to što nikako ne bih mogla da uskladim radne obaveze sa školom,a i mnogo mi je četiri godine. Izgubila sam već previše vremena,ne verujem da bih mogla podnnijeti da izgubim još toliko.
Znam da se danas može sve kupiti,pa i škola... Nikada nisam razmišljala o tome, a sada nemam drugog izbora.

Iz prve ruke, skoro svaka srednja skola u sarajevu ima vanredne ispite, ona se sastoji od instruktivne nastave (ako malo polaznika samo konsultacije) to je odprilike 3 casa dnevno u vecernjim satima po 7 puta znaci traje 7 sedmica i ispitni rokovi (januar, april, juni/juli). Konsultacije nisu obavezne nemoras na njih nikada ici nemoras ni na ispit ali ces izgubiti pare :lol: , znaci dovoljno je da se pojavis na ispitu i znas nesto, ne znam sta si ti cula ali ovi sigurno obaraju ako ne znas boli njih bas briga sto si platila 1000 km po godini ako ne znas doviđenja...
Ako se cijela godina radi onda mozes po zakonu samo jednu godinu zavrsiti po skolskoj godini.

Cijene uveliko zavise od smjera kojeg polazes to jest koliko predmeta imas

upisnina 50 km
Instruktivna nastava po predmetu 60 km
Ispiti samo s pismenim 20 km - po predmetu
Ispiti samo s usmenim 25 km - po predmetu
Ispiti sa pismenim i usmenim 45km - po predmetu

Ne znam bas za druge kantone ali mislim i da su oni prilagodili svoj sistem ovome u Sarajevskom kantonu pa nece biti moguce raditi 4 razreda za jednu godinu.

I btw te diplome van SA su smece i poslodavci dobro znaju da je to plati pa imaj diplomu i radije ce nekog iz SA uzeti.
lajkujMe

PostPostao/la zelenashica dana 31/05/2011 17:58

RocketGirl je napisao/la:Ovako...
Imam osamnaest godina...
Odrasla sam sa bakom i dedom,otac mi je alkoholičar,majka teški nervni bolesnik (shizofrenia). Sa trinaest godina sam oboljela od bulimije,imala sam je četiri godine,tj. do prošle godine.

I na TK imaš opcije u Srebreniku,Gračanici,Lukavcu,Kalesiji,Tuzli...helem svaka srednja skola organizuje vanredno školovanje.
zelenashica

PostPostao/la RocketGirl dana 31/05/2011 18:49

:|
RocketGirl

PostPostao/la Duhovni Vođa dana 31/05/2011 19:01

meni je tvoj post sasvim dovoljno prikazao o tvome obrazovanju da bih ti odmah dao cijelu školu u ruke, da ikako imam mogućnosti i moći da to učinim.

tvoja situacija je takva da ti treba pomoći.

ja znam dosta gimnazijalaca koji ne bi bili u stanju sročiti pismenu zadaću na način na koji si ti sročila svoj post.

probaj u RS. čuo sam da tamo to može pravo jeftino i bez problema, a svjedočanstvo ti moraju priznati na cijeloj teritoriji BiH.
Duhovni Vođa

PostPostao/la zelenashica dana 31/05/2011 19:27

Duhovni Vođa je napisao/la:meni je tvoj post sasvim dovoljno prikazao o tvome obrazovanju da bih ti odmah dao cijelu školu u ruke, da ikako imam mogućnosti i moći da to učinim.

ja znam dosta gimnazijalaca koji ne bi bili u stanju sročiti pismenu zadaću na način na koji si ti sročila svoj post.

probaj u RS. čuo sam da tamo to može pravo jeftino i bez problema, a svjedočanstvo ti moraju priznati na cijeloj teritoriji BiH.

Ja joj navedoh mjesta gdje se diplome mogu dobiti bez većih problema.Posebno izdvajam Kalesiju,Srebrenik i Gračanicu....
zelenashica

PostPostao/la RocketGirl dana 31/05/2011 20:11

Duhovni Vođa je napisao/la:meni je tvoj post sasvim dovoljno prikazao o tvome obrazovanju da bih ti odmah dao cijelu školu u ruke, da ikako imam mogućnosti i moći da to učinim.

Ja sam,inače,iz RS (Banjaluka). Ovde su jako rigorozni,po tom pitanju. Nemoguće je,obišla sam sve škole i ništa. Direktorica jedne škole mi je rekla da mi se,uopšte,ne isplati ići četiri godine. I ja tako mislim,već sam to napisala,previše mi je da izgubim još četiri godine. Želim da studiram,a mnogo je teže upisati fax,s' godinama.
Meni ne bi bio problem da godinu dana ne izlazim iz kuće i da se zanimam,isključivo,literaturom za tu srednju školu.
Ne bih,naravno,otišla na fax bez "podloge"...
Uglavnom,ta ista direktorica mi je rekla da se trebam raspitati u FBiH,u nekim manjim gradovima. Rekla je da bi se moglo rešiti za godinu i po,otprilike. Rekla mi je da je cena 4-5 hiljada KM i da će se ona potruditi da vidi šta može napraviti.
Glupo mi je da ja sjedim kod kuće i čekam poziv... Zbog toga sam odlučila da se ovako raspitam. Čisto da vidim gde se može,da li se može... Volela bih da to mogu završiti do dvadesete,da mogu dalje normalno... Poznajem djevojku,koja je,u Mostaru,sve to obavila za dve godine,plaćala je 600-700KM po stepenu. Nazalost,nisam vise u kontaktu sa njom,tako da ne mogu doci do informacija,koje su mi potrebne...
RocketGirl

PostPostao/la lajkujMe dana 31/05/2011 20:19

RocketGirl je napisao/la:

Ja sam,inače,iz RS (Banjaluka). Ovde su jako rigorozni,po tom pitanju. Nemoguće je,obišla sam sve škole i ništa. Direktorica jedne škole mi je rekla da mi se,uopšte,ne isplati ići četiri godine. I ja tako mislim,već sam to napisala,previše mi je da izgubim još četiri godine. Želim da studiram,a mnogo je teže upisati fax,s' godinama.
Meni ne bi bio problem da godinu dana ne izlazim iz kuće i da se zanimam,isključivo,literaturom za tu srednju školu.
Uglavnom,ta ista direktorica mi je rekla da se trebam raspitati u FBiH,u nekim manjim gradovima. Rekla je da bi se moglo rešiti za godinu i po,otprilike. Rekla mi je da je cena 4-5 hiljada KM i da će se ona potruditi da vidi šta može napraviti.
Glupo mi je da ja sjedim kod kuće i čekam poziv... Zbog toga sam odlučila da se ovako raspitam. Čisto da vidim gde se može,da li se može... Volela bih da to mogu završiti do dvadesete,da mogu dalje normalno... Poznajem djevojku,koja je,u Mostaru,sve to obavila za dve godine,plaćala je 600-700KM po stepenu. Nazalost,nisam vise u kontaktu sa njom,tako da ne mogu doci do informacija,koje su mi potrebne...

Hmm jedan tip odavde je mislim polozio cetverogodisnju u olovu za 400 km po razredu i to sve u jednoj godini.
lajkujMe

PostPostao/la suza81 dana 31/05/2011 20:25

http://www.centar-obrazovanja.com/default.aspx

Imaju podruznicu i u B.L. Imas masu telefonskih brojeva, nazoves ujutro i sve saznas.
Koliko sam upoznata tesko da moze 4 godine skole za 1,5 god. ili dvije, jedino da ti negdje "izadju u susret".
suza81

PostPostao/la suza81 dana 31/05/2011 20:27

lajkujMe je napisao/la:

Hmm jedan tip odavde je mislim polozio cetverogodisnju u olovu za 400 km po razredu i to sve u jednoj godini.

Morao je imati neku trogodisnju ili barem razred-dva zavrsen.
suza81

PostPostao/la suza81 dana 31/05/2011 20:36

Evo nadjoh na stranici ove skole iz Sirokog i potvrdu gore navedenog misljenja:

"Imam završenu osnovnu školu koliko mi treba vremena za steći trogodišnju srednju školu?

Za uspješan završetak školovanja u bilo kojem trogodišnjem zanimanju (III/) stupnja, ukoliko budete redovito izvršavali svoje obveze pohađanja konzultativno-instruktivne nastave, polaganja ispita i polaganja završnog ispita, za stjecanje srednje stručne spreme bilo kojeg zvanja, trećeg (III/1) stupnja potrebno Vam je tri školske godine."
(naravno ako je u pitanju cetverogodisnja skola, onda 4 god.)

i

"Koliko traje program školovanja u Srednjoj strukovnoj školi s pravom javnosti „Centar za obrazovanje“ Široki Brijeg?

Trajanje programa školovanja je regulirano člankom 12. Zakonom o srednjem školstvu („Narodne novine ŽZH“, broj: 6/04, 8/04 i 8/08) gdje je navedeno da programi usavršavanja i osposobljavanja, te tečajeva izvode se na temelju nastavnog plana i programa u trajanju od jedne godine i člankom 7. Pravilnika o srednjoškolskom obrazovanju odraslih („Narodne novine ŽZH“ broj 5/01) gdje je navedeno da izvođenje programa za stjecanje srednje školske ili srednje stručne spreme traje najkraće kao i izvođenje programa za obrazovanje redovnih učenika, a izvođenje programa prekvalifikacije traje najkraće šest mjeseci."

Ovaj zakon je doduse na tom kantonu, ali vjerujem da je i na drugima identican!
suza81

PostPostao/la RocketGirl dana 31/05/2011 20:52

suza81 je napisao/la:Evo nadjoh na stranici ove skole iz Sirokog i potvrdu gore navedenog misljenja:

"Imam završenu osnovnu školu koliko mi treba vremena za steći trogodišnju srednju školu?

Za uspješan završetak školovanja u bilo kojem trogodišnjem zanimanju (III/) stupnja, ukoliko budete redovito izvršavali svoje obveze pohađanja konzultativno-instruktivne nastave, polaganja ispita i polaganja završnog ispita, za stjecanje srednje stručne spreme bilo kojeg zvanja, trećeg (III/1) stupnja potrebno Vam je tri školske godine."
(naravno ako je u pitanju cetverogodisnja skola, onda 4 god.)

i

"Koliko traje program školovanja u Srednjoj strukovnoj školi s pravom javnosti „Centar za obrazovanje“ Široki Brijeg?

Trajanje programa školovanja je regulirano člankom 12. Zakonom o srednjem školstvu („Narodne novine ŽZH“, broj: 6/04, 8/04 i 8/08) gdje je navedeno da programi usavršavanja i osposobljavanja, te tečajeva izvode se na temelju nastavnog plana i programa u trajanju od jedne godine i člankom 7. Pravilnika o srednjoškolskom obrazovanju odraslih („Narodne novine ŽZH“ broj 5/01) gdje je navedeno da izvođenje programa za stjecanje srednje školske ili srednje stručne spreme traje najkraće kao i izvođenje programa za obrazovanje redovnih učenika, a izvođenje programa prekvalifikacije traje najkraće šest mjeseci."

Ovaj zakon je doduse na tom kantonu, ali vjerujem da je i na drugima identican!

To sam,već,znala... U svakom slučaju,hvala.
I bezveze bi zvučalo kada bih rekla da ne želim da mi "izađu u susret". Ionako sam već počela živa da se "jedem",jer je potrebno mnogo para...
Uglavnom,zanima me upravo to,gde se može proći na lak način.
Nikada nisam razmišljala o tome,ali sad nemam baš nekog izbora... Znam da pare mogu sve,pa me zanima kod kojih to prolazi,a kod kojih ne.
Ja ne mogu ići na časove,jer ću ostati bez posla,a posao mi treba za kreditnu sposobnost (bez kredita nema para,a bez para nema diplome,ni na koji nacin). To je prvi razlog,a drugi sam već navela,a to je četiri godine... Mislim da nije baš najlakše "upasti" na fax,sa 22/23/24 godine,pored svih osamnaestogodišnjaka...
RocketGirl

PostPostao/la brad90 dana 31/05/2011 21:00

Imas u BL srednju skolu, das 800 za razred, posto radis digni kredit ispalti se, rukujes sa profesorom i polozila si, a znanje ko jebe i onako nemas neke sanse da ostvaris sve sto si naumila sudeci po tome sto si naveo/la, onako realno :D
brad90

Lokacija: DVASPORTA.BA DALEKO NAJOZBILJNIJI FORUM NA NEBU INTERNETA

PostPostao/la RocketGirl dana 01/06/2011 07:04

brad90 je napisao/la:Imas u BL srednju skolu, das 800 za razred, posto radis digni kredit ispalti se, rukujes sa profesorom i polozila si, a znanje ko jebe i onako nemas neke sanse da ostvaris sve sto si naumila sudeci po tome sto si naveo/la, onako realno :D

Onako realno...s' obzirom na to da sam četiri godine imala bulimiju i uspela sam da je pobedim bez ičije pomoći,te sam se izvukla sama iz užasne depresije,ne verujem da je bilo šta nemoguće ostvariti...
A,za to u Banjaluci nisam baš sigurna,jer sam obišla gotovo sve škole i kod svh sam dobila isti odgovor.
RocketGirl

PostPostao/la male_okice dana 01/06/2011 08:23

ovako sto se tice RS-a mislim da neces uspjeti vise da polazes ista vanredno u kratkom roku. Prije su ljudi dolazili iz Sanskog Mosta u Prijedor da polazu i taj 4-ti stepen da mogu upisati faks sad je stvar obrnuta. Znam da je od mog jednog radnog kolege sin upisao u Sanskom Mostu 4-ti stepen; naime on je zavrsio u Prijedoru za elektricara i molio skolu da mu dozvole da nastavi 4 godinu kao elektrotehnicar u PD-u, ono samo da kad zavrsi treci upise dalje 4-tu godinu medjutim nisu mu dovolili zbog prosjeka ocjena. otisao je u Sanski Most i upisao bez problema vanredno. Naravno njemu je bilo lakse jer je vec imao 3 godine zavrsene a ti nemas ali mozes se raspitati pa vidjeti za tvoj slucaj konkretno. Sad tacno kako i na koji nacin nisam sigurna, ali nazovi informacije 1186 i trazi broj srednjoskolskog centra u sanskom mostu i dace ti nazovi i pitaj. a sto se tice godina i faksa: ako nastavis raditi tim tempom kojim radis onda zaboravi na drzavni fakultet barem u RS-u jer su oni ukinuli vanredno studiranje (postoji mogucnost mozda da to ponovo uvedu ali cekaju se opet neki zakoni o visokom obrazovanju itd)-po bolonji se to zove studiranje uz rad ali si opet npr obavezna da prisustvujes po 3-4 predavanja sedmicno. sa mnom su studirali ljudi koji su i preko 40 -godina morali i sta ces nema druge tako da gdje postoji volja ti mozes studirati i sa 30, nemoj misliti da je vecina ljudi na faksu od 18-22 godine stara, jeste mozda vecina ali barem 20% je starije ako ne i vise.
male_okice

PostPostao/la brad90 dana 01/06/2011 20:06

brad90 je napisao/la:Imas u BL srednju skolu, das 800 za razred, posto radis digni kredit ispalti se, rukujes sa profesorom i polozila si, a znanje ko jebe i onako nemas neke sanse da ostvaris sve sto si naumila sudeci po tome sto si naveo/la, onako realno :D

Onako realno...s' obzirom na to da sam četiri godine imala bulimiju i uspela sam da je pobedim bez ičije pomoći,te sam se izvukla sama iz užasne depresije,ne verujem da je bilo šta nemoguće ostvariti...
A,za to u Banjaluci nisam baš sigurna,jer sam obišla gotovo sve škole i kod svh sam dobila isti odgovor.

Moj drug je tako zavrsio srednju skolu, ja ti zelim sve najbolje da postanes prva dama ove BiH i dobro je sto imas volje i hrabrosti da se suocis, ali moje misljenje je da si odigrala mnogo utakmica koje su bile iscprljujuce za tvoje psiho-fizicko stanje tako da nemas jos mnogo kuveta sto bi rekli stariji, a ako uspijes u svemu sto zelis to ce biti idealno i aj ti zelim srecu u tome, samo rabrooo partizanko stara :bih: :bih: :bih:
brad90

Lokacija: DVASPORTA.BA DALEKO NAJOZBILJNIJI FORUM NA NEBU INTERNETA

PostPostao/la RocketGirl dana 04/06/2011 10:41

Hvala vam svima...
U svakom slučaju,pronašla sam,ipak,ovde,školu u kojoj se može polagati vanredno. U Zavodu za obrazovanje,saznala sam,da gimnazije i ekonomske škole nisu uključene u program za obrazovanje odraslih,tako da se kod njih može polagati vanredno,izlaziti na ispite i očistiti sve za dve godine.
Srećno mi... :D
RocketGirl

PostPostao/la amrica dana 04/06/2011 11:01

:thumbup:
amrica

PostPostao/la zelenashica dana 04/06/2011 15:26

RocketGirl je napisao/la:Hvala vam svima...
U svakom slučaju,pronašla sam,ipak,ovde,školu u kojoj se može polagati vanredno. U Zavodu za obrazovanje,saznala sam,da gimnazije i ekonomske škole nisu uključene u program za obrazovanje odraslih,tako da se kod njih može polagati vanredno,izlaziti na ispite i očistiti sve za dve godine.

Sretno :thumbup:
zelenashica

PostPostao/la Dioda dana 04/06/2011 16:46

RocketGirl je napisao/la:Onako realno...s' obzirom na to da sam četiri godine imala bulimiju i uspela sam da je pobedim bez ičije pomoći,te sam se izvukla sama iz užasne depresije,ne verujem da je bilo šta nemoguće ostvariti...

Meni se automatski popravi raspolozenje kad ovakvo nesto procitam :thumbup:

RocketGirl je napisao/la:U svakom slučaju,pronašla sam,ipak,ovde,školu u kojoj se može polagati vanredno. U Zavodu za obrazovanje,saznala sam,da gimnazije i ekonomske škole nisu uključene u program za obrazovanje odraslih,tako da se kod njih može polagati vanredno,izlaziti na ispite i očistiti sve za dve godine.

Sa srecom :thumbup:
Dioda

PostPostao/la Urban B. dana 04/06/2011 17:15

RocketGirl je napisao/la:Hvala vam svima...

Sretno :D
Urban B.

PostPostao/la Suzie Q dana 07/06/2011 09:12

... Mislim da nije baš najlakše "upasti" na fax,sa 22/23/24 godine,pored svih osamnaestogodišnjaka...

možda se tebi čini tako ali ovo nije istina, ja sam s 24 upisala fax i na prijemnom sam bila 15.-a, dakle 6 godina nisam vidjela školu a prošla sam bolje od nekih 100-injak njih koji su možda mjesec dana prije maturirali. prema uspjehu sam bila redoviti student bez plaćanja, svaki dan išla na predavanja i svih tih godina nisam osjetila nikakvu razliku između mene i drugih s faxa.

imajući u vidu tvoju situaciju, pretpostavljam da si imala socijalnog radnika, tj. tvoja obitelj ga je morala imati, pa bih ti preporučila da razgovaraš o svojim planovima s njim. vjerojatno ti može pomoći ili uputiti na nekoga konkretno. osim toga, premlada si da se upuštaš u nekakve malverzacije jer lako možeš naletiti na vukove pošto želiš zaobići procedure.
Suzie Q

PostPostao/la Bellydancesuperstar dana 07/06/2011 11:53

Da, za upis na fax je sasvim svejedno koliko imaš godina, 18, 25, 45...uvijek se možeš upisati.
Bellydancesuperstar

Sljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: Milloni i 9 gostiju.