SRAMOTA I GREHOTA, za CEVAPE "7 KM"!!!!!

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Re: SRAMOTA I GREHOTA, za CEVAPE "7 KM"!!!!!

PostPostao/la Toto dana 07/04/2010 12:13

Joey Tribbiani je napisao/la:ma rostilj ispred kuce zakon. Kod brajlovica nisu losi, isto sam do nedavno mislio i za Zmaj. Medjutim, moje misljenje se promijenilo, jer sam od njih prdio dva dana :mrgreen: . Fino kupis kilo cevapa i po kile sudzukica, 10 piva, kolu, kiselu i zovnes raju

a sta se rostilja
cevapa ili sarajevski cevap :D
Toto

PostPostao/la *mima* dana 07/04/2010 12:14

Ti toto bas pretjerujes sa pljuvanjem sarajevskih cevapa.
*mima*

PostPostao/la Joey Tribbiani dana 07/04/2010 12:16

ma vala, hebi me ako sam ga ista skonto...nego, ti raspali rostilj, pa stavi sir na resetku :mrgreen:
Joey Tribbiani

PostPostao/la *mima* dana 07/04/2010 12:18

Joey Tribbiani je napisao/la:ma vala, hebi me ako sam ga ista skonto...nego, ti raspali rostilj, pa stavi sir na resetku :mrgreen:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
*mima*

PostPostao/la sumirprimus dana 07/04/2010 12:20

Joey Tribbiani je napisao/la:ma vala, hebi me ako sam ga ista skonto...nego, ti raspali rostilj, pa stavi sir na resetku :mrgreen:

Kad raspalis rostilj,jel razmazes lojem,il onako nasuho?I
sumirprimus

PostPostao/la vratnik dana 07/04/2010 12:21

Pa nije Toto bas toliko u krivu, nazalost. Evo moj prijedlog: sudjukice kupite kod Age (mesara pored markala), a cevape.. Hmm.. Nema dobrih otkad je onaj mesar Pinjo sto je drzao mesaru Pucan na Mejdanu presao u Visu.. Pojma nemam stvarno za cevape. Mislim, nisu bas svi toliko losi, ali ono sto je prepoznatljivi dobar ukus :?
Ali za Agine sudjukice garantujem :thumbup:
vratnik

PostPostao/la *mima* dana 07/04/2010 12:24

Sta nije toliko u krivu? Da ovoliko popljuje?
*mima*

PostPostao/la Lekler dana 07/04/2010 12:36

Ma cevapi su cevapi,jes puno 7 maraka,realno previse je,ali brate nema nigdje boljih,mislim ima ako si dosljo neki,pa trazis ventil da se suprostavis mjestu u koje si dosao,ali nema nigdje boljih,"Petica" je nekako najbolja mada sam ja dugo isao kod "mrkve" ali kad je uveo pomfrit i kecap sa cevapima idem samo u "Peticu"...

Bio sam prije 8 godina u Makedoniji na jednom putovanju i svratimo kod nekog sipca na cevape u Skoplju,pitamo mi njega valjajul' jer ima on u ponudi sve ove fast food opcije,kaze "kod mene su najbolji" a i nas vodic nam rece da su dobri prije neg sto udjosmo u lokal,moram priznati da su bili odron teski,kasnije sam se u nekadasnjem "Sport"-u posvađao s makedonkom nekom kad je blatila nase cevape,jes da su me svi gledali kao da sam ubio nekoga sto nisam presutio njena glupiranja ali nije vise progovorila...

Sve u svemu,problem je sto nema vise starih vlasnika,sad su to neki novi klinci,a cak su se i cevabdzije promjenile (ostarili) pa ne znam vise ni jednog licno,prije se znalo desiti da kad poznaju nekog umjesto 10 na tanjiru bude 11-12 cevapa,ono kao gest prijateljstva,jebiga nema toga vise sad je sve naopako...
Lekler

PostPostao/la Toto dana 07/04/2010 12:41

*mima* je napisao/la:Ti toto bas pretjerujes sa pljuvanjem sarajevskih cevapa.

joj sto si ti emotivac :lol: :lol:
nemoj mi reci da ti po sarajevskom defaultu navijas i za zelju i za sarajevo
ako navijas za jednog a pljujes po drugom sto ej 100 % sigurno:
sta si se naso meni zamjerit sto je, po mom ukusu, travnicli cevap bolji od sarajveskog
Toto

PostPostao/la *mima* dana 07/04/2010 12:43

Dobro je ba toto.....haj medju trebe u kuhinju i pametuj.
*mima*

PostPostao/la vratnik dana 07/04/2010 12:44

*mima* je napisao/la:Sta nije toliko u krivu? Da ovoliko popljuje?

dobro, malo je pretjerao, ali to je valjda "forumska" sloboda. Valjda mu je vazno, pa zato ovako reaguje.
Ja ne mislim da su sarajevski cevapi losi (a travnicke, nek mi halale travnicani jos nisam probao), ali cesto nisu bolji od prosjecnih mesarskih a to mi je bas onda uvreda i mene i cevapa. Ako se tome doda dosta visoka cijena u odnosu na standard, eh onda to postaje luksuz, a nije, ne smije biti, niti je ikad bio. Vec bas nesto sarajevsko; Odlazak s porodicom na cevape. Ja se jos uvijek sjecam tih "izlazaka" s roditeljima. Cega ce se sjecati danasnja djeca? Sigurno nece ukusnih cevapa, posto kao sto rekoh u vecini mesara nisu nista losiji. Nece se sjecati ni dozivljaja, posto cevabdzinice postaju mjesta za profit, udji / jedi / mrs (govorim o cevabdzinicama u jezgru Bascarsije). I to je ono sto je postavljaca teme cini mi se vise zabolilo od svega ostalog, i gdje je dijelom u pravu. Kazem dijelom, zato sto su svi cevapi s Bascarcije ipak ukusniji od svega onoga sto se na prostoru bivse nam domovine pod cevap prodaje, (sem naravno Travnika, ali kao sto rekoh, nisam probao 8-) ) , i u svakom slucaju puno ukusnije od Adana Kebaba (koji je koliko me moje poznavanje turske kuhinje sluzi jedini slican cevap. Elem, nije sarajevski cevap los koliko smo mi u stvari tersovi. Recimo ovdje vec spomenuti Besko sluzi izvrsne cevape. Ali nazalost nije na Bascarsiji.
I da, jos sam nesto procitao, neko se zali kako mu je somun suh ( :lol: ): oprosti, ali evo: ako zelis da ti somun ne bude suh, fino prilikom narudzbe izgovoris sljedecu recenicu: molim te mozes mi napariti somun. I zavrsena prica.
Uh, raspisash se, haj nema veze, svakako nece niko procitat do kraja :lol:
vratnik

PostPostao/la *mima* dana 07/04/2010 12:49

Ok ...sve to stoji...ali mi ne pada na pamet pljujem po travnickom siru jer mi se ne dopada.
*mima*

PostPostao/la sumirprimus dana 07/04/2010 12:49

A jel ko kad probo otic u cevabdzinicu narucit cevape i onda ih mezetit jeno 60 minuta? :D
sumirprimus

PostPostao/la VjecitiStudent dana 07/04/2010 14:05

Stvarno, nigdje drugo nema "sarajevskog cevapa" :D

slika

http://kopiaste.org/2008/04/sheftalia-in-cyprus-pita/
VjecitiStudent

PostPostao/la sumirprimus dana 07/04/2010 14:15

Vjeciti,pojeo bi ja i te bar 2 porcije :D
Odani mesaros 8-)
sumirprimus

PostPostao/la *mima* dana 07/04/2010 14:27

slika
*mima*

PostPostao/la VjecitiStudent dana 07/04/2010 14:35

*mima* je napisao/la:slika

Na ovom skroz desno je ostao macin brk. :D
Sjecate li se onih prica, sala, itd., zasto je na carsiji uvijek bilo tesko pronaci macku?
VjecitiStudent

PostPostao/la sumirprimus dana 07/04/2010 14:36

Kao istinski cevapdzija pojeo bi i jednu i drugu slicicu,radi reda u kuci :D
Ogladnjeh,dok si reko popokatepetl

p.s al gdje sam ono jeo cevape s dvije kriske hljeba :D al na prazan zeludac i oni sjedose :)
sumirprimus

PostPostao/la Toto dana 07/04/2010 15:13

vratnik je napisao/la:
*mima* je napisao/la:Sta nije toliko u krivu? Da ovoliko popljuje?

dobro, malo je pretjerao, ali to je valjda "forumska" sloboda. Valjda mu je vazno, pa zato ovako reaguje.
Ja ne mislim da su sarajevski cevapi losi (a travnicke, nek mi halale travnicani jos nisam probao), ali cesto nisu bolji od prosjecnih mesarskih a to mi je bas onda uvreda i mene i cevapa. Ako se tome doda dosta visoka cijena u odnosu na standard, eh onda to postaje luksuz, a nije, ne smije biti, niti je ikad bio. Vec bas nesto sarajevsko; Odlazak s porodicom na cevape. Ja se jos uvijek sjecam tih "izlazaka" s roditeljima. Cega ce se sjecati danasnja djeca? Sigurno nece ukusnih cevapa, posto kao sto rekoh u vecini mesara nisu nista losiji. Nece se sjecati ni dozivljaja, posto cevabdzinice postaju mjesta za profit, udji / jedi / mrs (govorim o cevabdzinicama u jezgru Bascarsije). I to je ono sto je postavljaca teme cini mi se vise zabolilo od svega ostalog, i gdje je dijelom u pravu. Kazem dijelom, zato sto su svi cevapi s Bascarcije ipak ukusniji od svega onoga sto se na prostoru bivse nam domovine pod cevap prodaje, (sem naravno Travnika, ali kao sto rekoh, nisam probao 8-) ) , i u svakom slucaju puno ukusnije od Adana Kebaba (koji je koliko me moje poznavanje turske kuhinje sluzi jedini slican cevap. Elem, nije sarajevski cevap los koliko smo mi u stvari tersovi. Recimo ovdje vec spomenuti Besko sluzi izvrsne cevape. Ali nazalost nije na Bascarsiji.
I da, jos sam nesto procitao, neko se zali kako mu je somun suh ( :lol: ): oprosti, ali evo: ako zelis da ti somun ne bude suh, fino prilikom narudzbe izgovoris sljedecu recenicu: molim te mozes mi napariti somun. I zavrsena prica.
Uh, raspisash se, haj nema veze, svakako nece niko procitat do kraja :lol:

Bolan ne bio: kakva forumaska sloboda ... radi se o najobicnijoj insanskoj slobodi da se izreken svoj ukus i misljenje, koja postoji od kad je svijeta i vijeka...kavio bolan forumi ..... zalosno je mislit da je svijet i cevap postao pojavom interneta i mirceva,
jah ..... insana ...

jebada kod intereneta je: sto se preko njega moze procitati hiljade recepata za cevape a ne moze se ni pomirisat, ni pojest nijeden...

nije zahvalno praviti papazjaniju od fast food industrije, emocija i nostalgije..normalno da se izlazak sa babom i familijom na cevape ne moze poredit ni sa kakvim bjelosvjetskim jastozima, kavijarima, sarajevskim i travnickim cevapima.

To ne govori nista o kvaliteti sarajevskog, travnickog, ili leskovackog cevapa. To naprosto nema veze sa cevapom.

I ja sam imao babu - rahmet mu lijepoj dusi. Mene je moj babo svako godisnje doba vodio na cevape u tri grada. Porani se u Travniku, pa cirom do Lasve gdje se presjedne za Sarajevo. Ciro stigne u Sarajevo taman oko rucka i onda se smazu cevapi na zeljenickoj stanici i ceka drugi ciro za Mostar.
Na sarajvskoj zeljeznickoj stanici su bili najsvjeziji i najbolji cevapi u cijelom Sarajevu. Bar za mene i bar naradih 10-12 godina dok nisam poco sam dolazit u Seher i birat gdje cu sta pojest.

Ovo putovanje je obicno bilo subotom. U Mostaru nikad nismo jeli cevape, jer su mostarski cevapu 100 puta gori od najgorih sarajevskih cevapa, ali su zato mostarski buredzici od sjeckanog mesa bili najbolji na dunjaluku. Ni u cara stambolskog nisu bili takvi, a kamo li u nekom Sarajevu ili Travniku. Na te buredzike se islo prije Velezove utakmice. Poslije utaknice se obavzeno rucala hrastik sarma kod tetke. A onada hitalo na popodnevnog ciru za Sarajevo, Lasvu i Travnik.
Ja se tih povrataka u Travnik slabo sjecam, jer sam to obicno prespavao, sanjajuci Suline i Kemine golove i mostarske buredzike. Babo je -rahmet mu dusi- bio zeljenicar pa smo u povratku koristili teretne vozove, da se prije zore i njegova posla docepamo Travnika. Ja sam obicno spavo u vozovodjinom vagonu. Za mene je i naredni ponedeljak bio jos jedan praznik, jer po pravilu nisam isao u skolu a direktor je sve izostanke pravdo - ako bi mu ispricao cijelu utakmicu, sto mi je bilo posebno zadovoljstvo i dogadjaj.

Mora se priznati da su mi sa 7-8 godina i travnicki i sarajevski cevapi bili jednako ukusni i omiljeni. Razlika se pocela javljati u nekim kasnijim godinama, kad su se izostrili okusi i uskusi i kad je cevap posato industrijska grana. U Sarajevu je cevap postao teska indusrija, pa se u toj industrijalizaciji izgubio svaki gurmanluk a o poguzijluku da i ne zborino.
Sto sam vise jeo cevapa: to mi je sarajevski cevap sve vise padao na kulinarskoj vrijednosnoj ljestvici. Poslije olimpijade sam rijetko kada pojeo cevape u Sarajevu, iako sam haman godinu i zivio u Seheru.

Sarajevske cevape sam, opet, pojeo dva-tri mjeseca poslije deblokade. Ne radi sarajevskog cevapa vec iz sasvim drugih razloga.

Zivotni i ostali puti ucinise da sam sva tri obroka pokusao u vise bosansko-hercegovackih kasaba, carsija i velegrada nego sto sad imam godina, a u nekima i vise desetina puta. Obilato sam se najeo svih sest jugoslavenskih kuhinja, a bogme i par svjetskih - za mladosti. Danas -pod starost- na svakih sto metara imam neku poznatu svjetsku kuhinju. I moram biti iskren: nisam se nikako pozelio sarajevskog cevapa. Jesam pita, kolaca iz nekadasnjeg Egipata i hotela Europe, begove corbe i dobra graha iz kakve kafane krajputasa iz sarajevske okoline. Kriterij za izbor kafane je bio: samo da imaju parkirana tri cetri slepera i kamiona pred kafanom i svracalo se na grah. Soferskom ukusu se bezpogovorno i istinski vjerovalo.
Pozelio sam se i lepine sa kajmakom sa Ostrosca, fatiminog buta od bihackog Smail-bega Gurmana, kvrguse iz Kozarca, pilava sa jeguljom iz Pocitelja, pirjana sa suhim patlidzanima na stolackoj plahi, maslenice i balzamace od nene Vahde iz Turbeta, majkine tarhane, cervisa i pite ispod saca, misirac pite, papaz cevapa i cevapa sa dunjama,
Sarjavskog cevapa prdonje - se nisam pozelio. :lol: :lol: Nisam se pozelio ni travnickog cevapa, jer ga pokadkad spremim - po drvenoj travnickoj recepturi.

Sarajevski cevap je jedno od najlosijih jela koje je smislila bosanskohrecegovacka gastronomija. Dzaba McDonaldsu sve milijerde $ koje obrne na njegovim "cevapima" kad ce zauvjek ostati junk food ili smece hrana.
Isto je i sa izavikanim sarajevskim cevapom - prdonjom. ZA grah je normalno da se dakleko cuje - to mu je vrlina. Kad se cevap uscuje: onda je to prvi znak da je pod mahanom i da se odmetnuo u junk food...
Toto

PostPostao/la vratnik dana 07/04/2010 16:03

Ma sve super Toto. :)
Ja cu sad napraviti cevape po onom tvom receptu i probati iste. I kao sto rekoh, pravi sam ters, bolje ti je da budu dobri. A ti ces mi obecati da ces sljedeci put kad budes u Sarajevu pojesti cevape kod Beska i kupiti sudjukice u gore navedenoj mesari i baciti iste na rostilj.

:thumbup:
vratnik

PostPostao/la NeyDan dana 07/04/2010 16:16

Pretjerujete ljudi. :-)

Tolika rasprava oko cevapa, svako hoce da dokaze zasto je on u pravu, da nametne svoje misljenje. Pricajte vi koliko hocete al' opet uvijek rado pojedem cevape, bez obzira kakvi, koliki i od cega oni bili.

I nemojte mi blatiti cevape ovdje. Umjesto da promovisemo sto je vise moguce, vi blatite a krivo vam kad neko kaze da mu se ne svidja travnicki sir. :roll:

I da, zar ste toliko naivni pa mislite da turisticki vodici u drugim drzavama vode racuna o svojim klijentima i da im govore da ne jedu i time slabe svoju privredi. Ahaaaa. :roll:

(To moze samo Bosanac.)
NeyDan

PostPostao/la -LIBERO- dana 07/04/2010 19:16

Toto je napisao/la:
immuno je napisao/la:jos jedno NIKAD isto kao sto travnicki sir je SAMO travnicki nikako sarajevski,zenicki,visocki..........

gdje ces poredit travnicki sir sa sarajevskim cevapom
travnicki sir je brend dok sarajevski cevap nije

niko nije dosao u sarajevo zabog cevapa vec dodje drugim poslom a posto se mora nesto prezalogajiti onda se svrati na cevape
dok se u travnik maksuzile ode na cevape..... to je vec pocast i zasluga a ne puka slucajnost

stavi pred sarajliju pet razlicitih cevapa (Kisaljak, Visoko, Mostar, Biksac) pas vidjeti hoce li sarajlija moc poznat kojo je od njih sarajevski..nebi ni Mrkva pozno svoje cevap medju ostalima.

dok bi svaki sarajlija prepozno kojo je travnicki sir... taman da pored njega stavis jos 10 vrsta sireva

sarajevski cevap je poznat jedino po soda bikarboni :D

Vidi "decko",u ovom svom postu si izrekao toliko laznih navoda da covjek ne moze da vjeruje.

To sto si ti iz Travnika,ocigledno,ne mora da znaci ni da si expert za cevape ,niti da si expert za sir.

prva stvar,sarajevski cevap je poznat ,i barem tri puta poznatiji od tog vaseg travnickog.

Hajde pitaj bilo koga za pojam cevap,kao takav,u recimo Beogradu,Zagrebu,Podgorici ..sirom bivse Yu ,pa ces vidjeti kakav ces odgovor dobiti,svi ce automatski pojam cavap povezati sa Sarajevom,niti sa Travnikom,niti sa BL.sto sve samo po sebi govori :thumbup: :dance:

A sto se tice price oko prepoznavanja cevapa,i razlike od Kiseljaka,Bihaca,Mostara smijes se kladiti da 90% sarajlija bi prepoznale sarajevski cevap od ovih prije navedenih???

A kada si vec pomenuo sir,nicim izazvan u temi o cevapima :-) ,da ti kazem da je sjenicki sir tri puta jaci i bolji od Travnickog.
I nesto se bas ne bih zakleo da pojam SIR svi na prostorima ex Yu povezuju automatski sa Travnikom,a ne recimo sa desetinama i desetinama drugih lokacija sirom bivse nam zemlje u kojim ase prave dobri sirovi.

Toliko o tvojim "objektivnim" usporedbama :dance: :thumbup:

A jako su mi simpaticki ovi iz unutrasnosti zemlje,koji dodju zavrse fakultete i skole u Sarajevu i ostanu zivjeti,a svako malo ,i svaku priliku iskoriste da popljuju po bilo cemu sto asocira na ovaj grad :skoljka: :mrgreen: :mrgreen:
Zadnja izmjena: -LIBERO-; 07/04/2010 19:56; ukupno mijenjano 1 put/a.
-LIBERO-
Moderator

Lokacija: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

PostPostao/la The 51st State dana 07/04/2010 19:22

odavde sam, a vjerujem i jos dosta forumasa koji preferiraju travnicke, samo kad je stomak u pitanju nema nikakvog lokal-patriotizma, osim kucnog 8) .
The 51st State

PostPostao/la Gospoda Ministarka dana 07/04/2010 19:23

-LIBERO- je napisao/la:Vidi decko,u ovom svom postu si izrekao toliko laznih navoda da covjek ne moze da vjeruje.

To sto si ti iz Travnika,ocigledno,ne mora da znaci ni da si expert za cevape ,niti da si expert za sir.

Malo si se presao, Toto je koliko ja znam Hercegovac :D
Nisu mi nesto Travnicki ali je dosao takav vakat da su i Tuzlanski bolji od Sarajevskih... jedva cekam prigodu da odem u Travnik na cevape.
Gospoda Ministarka

PostPostao/la chuchumbamayumbe dana 07/04/2010 19:26

A sta je sa sudjukicama, ima li gdje da su one dobre?!
Meshchini da su sudjukice jos uvijek na nivou?
chuchumbamayumbe

PrethodnaSljedeća

Natrag na Sarajevo

Trenutno korisnika/ca: StupskaBitanga, svedinja i 4 gostiju.