Spondiloza ili...

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Spondiloza ili...

PostPostao/la mister_1 dana 01/12/2008 15:05

Prije 2 - 3 god osjecao sam pri fizickom naporu da mi zatreperi pred ocima i onda nastaje jak bol u glavi , neizdrziv. Dr. kazu migrena i bla bla bla..Skoro mi se desilo kad sam nesto radio odjednom jak pritisak-udar 2-3 puta u glavi i bas sam se uplasio, nikad mi se to nije desilo i 15 dana sam bio ko pijan, kao neke blage vrtoglavice, kao da se u 1 sekundi iskljucim i ukljucim i ta me sekunda preznoji. Snimio sam rtg vrata i kazu spondiloza-ukostavanje koje na trenutak prekine dovod kiseonika-krvi u mozak, a i mene malo vrat muci, kao da mi je neki teg na vratu stalno. Nekad kao da zamagljeno vidim. Radio sam trbusnjake po 1000, bas 1000 i vise svako jutro i mozda je to imalo uticaj na vratni dio kicme, pa me muci i danas i stvara te probleme. Cuo sam za kiroprakticare, znam za jednog jako dobrog strucnjaka, ali on nije trenutno u Bosni, pa bi volio da znam postoji li jedan strucnjak-kostolomac :) koga neko poznaje, da mi preporuci.
mister_1

Re: Spondiloza ili...

PostPostao/la Fahro84 dana 02/12/2008 22:55

Problemi koje si pomenuo se mogu lako regulisati u roku jednog do dva minuta. Međutim, vrlo je malo stručnih hiropraktičara. Dosta je onih koji se bave time a nemaju veliku praksu.Moraš biti obazriv kod koga ideš i šta radi. Preporučujem ti sljedeće vježbe: lagano okreći glavu u desnu stranu maksimalno koliko možeš, zatim u drugu stranu pa nagore i potom prema dolje (bradi). Ovo treba ponoviti šest puta u toku jedne vježve. Ovu radnju možeš raditi više puta u toku danaDruga mogućnost: legni na leđa sa ispruženim rukama pored tijela. Neka neko od tvoji ukućana priđe i obuhvati ti jednom rukom za bradu a drugom ispod vrata i lagano povuće prema sebi kako bi se pršljenovi malo razmagli i oslobovili pritisak pršljenova (jedan na drugi).
Trća mogućnost je da odeš kod ljekara i da tražiš banju koja će ti takođe pomoći u tome.
Moraš voditi računa da kada nešto radiš npr. za računarom ili kad nešto pišeš, crtaš da ti vrat nije dugo u jednom položaju (kad voziš). Onda dolazi do blokade i slabog protoka krvi u mozak i počinje da trni zadnji dio glave.
Fahro84

PostPostao/la mister_1 dana 02/12/2008 23:15

Da u pravu si tesko je naci dobrog kiroprakticara, samo ovo meni jako smeta, pa mi stvara nervozu, nekako osjetim kad sam u drstvu da se iskljucim na sekundu i stvori mi paniku. Nekad osjetim kao da mi zavibrira mozak pod pritiskom i kao da mi susti u usima. Ako cujes za nekog dobrog javi mi, a moracu otici i negdje na masazu da misice malo opustim, jer su zgrceni.
mister_1

PostPostao/la Fahro84 dana 03/12/2008 22:15

Posavjetovao bih ti i da uzmeš neku kremu za masažu u apoteci. Porazgovarajte sa apotekarom za spondilozu i oni će vam nešto dati što će vam sigurno pomoći. Osim toga, neka vam neko izmasira vrat sa maslinovim ili bebi uljem za masažu tako što će vam jednom rukom držati čelo a drugom sa palcem sa jedne i ostalim prstima sa druge strane masirati vrat. Također, treba i da izmasira muskulaturu sve do zglobova ramena. Ovim će se poboljšati cirkulacija i biće vam sigurno bolje. Ja se bavim hiropraktikom ali ne živim u Sarajevu tako da vam nemogu pomoći a i neznam nikog drugog ko bi vam pomogao.
Fahro84

PostPostao/la mister_1 dana 03/12/2008 23:19

Recite mi jeste li vi doktor ili cisto onako iz iskustva poznajete ovu problematiku.
mister_1

PostPostao/la Fahro84 dana 04/12/2008 00:09

Nisam doktor ali bavim se hiropraktikom više od dvadeset godina. I ja sam imao velike probleme sa spondilozom 80.-tih. I tada sam se prijavio na kurs kod Vjekoslava Bolkovca iz Rijeke i više nemam tih problema. Uz pomoć Vjekoslava sam dosta i naučio o hiropraktici. Inače sam po struci saob. ing. Studiro sam u Zagrebu. Kasnije sam bio i na seminarima iz Akupunkture, akupresure i reffleksoterapije kod Predraga Marića. On je inače prvi akupunkturolog u bivšoju Jugoslaviji. Pogledaj moj post Refleksoterapija. Tamo su takođe date mapa stopala i probaj sa masažom kod velikog palca. Tu se nalazio dio vezan za vrat i probleme oko vrata. Ako osjetiš škakljanje ili te boli, odnosno svrbi onda nastavi masirati. I to će ti puno pomoći. Želim ti svako dobro i nemoj puno da brineš oko toga. To se da rješiti. Nije veliki problem.
Fahro84

PostPostao/la pici dana 04/12/2008 00:23

Najbolje ti je da uzmes uputnicu od doktora opšte prakse i pravac neurologu i fizijatru........ja imam problema u vratnom dijelu al kod mene je diskushernija na C3-C4 i C4-C5 uglavnom moj ti je savjet nikakve kostolomce kad je vrat u pitanju jer moze biti svasta ,eto i ja sam se iznenadio dijagnozom :shock: :( uglavnom fizikalne,banje,plivanje,lagane vjezbe i cuvat se.pozz

I da i meni su na RTG rekli spondiloza a onda mi CT pokazao daleko ozbiljniju stvar.......
pici

PostPostao/la mister_1 dana 04/12/2008 16:55

pici je napisao/la:Najbolje ti je da uzmes uputnicu od doktora opšte prakse i pravac neurologu i fizijatru........ja imam problema u vratnom dijelu al kod mene je diskushernija na C3-C4 i C4-C5 uglavnom moj ti je savjet nikakve kostolomce kad je vrat u pitanju jer moze biti svasta ,eto i ja sam se iznenadio dijagnozom :shock: :( uglavnom fizikalne,banje,plivanje,lagane vjezbe i cuvat se.pozz

I da i meni su na RTG rekli spondiloza a onda mi CT pokazao daleko ozbiljniju stvar.......

a jesi i ti imao ove simptome kao i ja? Meni u principu ne boli puno glava i vrat, ali zato kad mi zatreperi pred ocima i zaboli glava onda je to nedaj Boze. A sta su tebi rekli kad si snimao CT-om, jesi glavu i vrat snimao??
mister_1

PostPostao/la pici dana 13/12/2008 10:28

mister_1 je napisao/la:
pici je napisao/la:Najbolje ti je da uzmes uputnicu od doktora opšte prakse i pravac neurologu i fizijatru........ja imam problema u vratnom dijelu al kod mene je diskushernija na C3-C4 i C4-C5 uglavnom moj ti je savjet nikakve kostolomce kad je vrat u pitanju jer moze biti svasta ,eto i ja sam se iznenadio dijagnozom :shock: :( uglavnom fizikalne,banje,plivanje,lagane vjezbe i cuvat se.pozz

a jesi i ti imao ove simptome kao i ja? Meni u principu ne boli puno glava i vrat, ali zato kad mi zatreperi pred ocima i zaboli glava onda je to nedaj Boze. A sta su tebi rekli kad si snimao CT-om, jesi glavu i vrat snimao??

vidi kada je hernija u pitanju to je tesko oboljenje kicme i tu samo operativni zahvat skracuje bolne muke,imam raje koji su operisali na lumbalnom dijelu i eno ih hodaju ko novi,mada se hernija može vratiti(dizanje teškog tereta).....sto se tice vrata,na rengenu ti samo mogu utvrditi spondilozu a CT i magnetna rezonanca (ne daj bože)ostalo.Ja sam po doktorima na Koševu bio ono sportista,atletske gradje i visine tako da nisu sumljali na herniju i nisu me slali na CT i magnetnu :x :evil: (samo me zavukli i pustili da hernija uzme maha na ostale pršljenove) :x :evil: ......medjutim bol je bol i poslije skoro godinu i pol dodjem u DZ Saraj polje kod primarijus Sabine Sarić(izuzetan specijalista i doktor fizikalnih terapija),gdje je samo pogledom na RTG odmah me hitno uputila na snimanje CT-a vrata dje se ispostavilo ovo oboljenje :( .......nisu svi doktori isti i zaista moraš imati ludu srecu da naletiš na nekog vrsnog majstora svog zanata tj rodjenog doktora :thumbup:

simptomi su razni sve zavisi dje udari diskus u koje nerve.....meni oštar bol u predjelu vrata pa udari u plecke,ramena i trnu ruke,a donji dio u kukove i noge......hebena bolest skroz,ne daj bože nikom.
pici

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.