sokovnik

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator/ica: ladyblue18

sokovnik

PostPostao/la ja1977 dana 18/10/2010 12:30

Imam namjeru da kupim sokovnik.
Zelio bih da pravim djetetu sok kako mi se sada cini najvise od jabuke.
Kakva su iskustva?? koji proizvodjac?? Koliko je to zahmetli???

Hvala
ja1977

Re: sokovnik

PostPostao/la alcho dana 18/10/2010 13:15

ja1977 je napisao/la:Imam namjeru da kupim sokovnik.

Hvala

Uh, to ti je plaho zahmetli...te oguli jabuku, te izvati kospe, te odstrani patrljak...ma 100 problema, da ti ne pricam sad...
Bolje ti malom uzmi litar kole...

:lol:
alcho

PostPostao/la karanana dana 18/10/2010 13:19

alcho je napisao/la:

Hvala

Uh, to ti je plaho zahmetli...te oguli jabuku, te izvati kospe, te odstrani patrljak...ma 100 problema, da ti ne pricam sad...
Bolje ti malom uzmi litar kole...

:lol:

ja nit gulim jabuku nit imam nesto previse posla oko pripreme jabuke. prerezem je na pola, izvadim one vidljive kospe i peteljku nozem, ponovo polovinu prerezem na pola i ubacim u sokovnik. sokovnik onda odstranjuje kospe i koru na jednu stranu a na drugu izlazi sok.

ne znam koliko si love spreman potrositi pa ti ne bih znao preporuciti marku, ali bi ti preporucio da ne uzimas najjeftiniji = bira.
karanana

PostPostao/la petunija dana 18/10/2010 14:07

Ja sam jedan sokovnok poklonila prijateljici jer mi se nije dalo maltretirati s tim. Naime, lako se napravi sok, ali poslije, dok rastaviš sve, pa onda to opereš, pa sastaviš, čini mi se više posla nego da ručno izrendaš jabuku i procjediš je kroz gazu.
Možda ću zvučati kao zaostala :sad: ali meni je tako najlakše. :)
petunija

PostPostao/la Toto dana 18/10/2010 14:22

uzmi parni sokovnik.
nema guljenja, vadjenja spica i ostalih spica. Propusces paru prko vocke, ona istjera sok i dusu iz vocke , ono sto ostane u djevdjiru moze komotno baciti vrapcima ko polasticu.
Toto

PostPostao/la ja1977 dana 18/10/2010 15:47

Toto je napisao/la:uzmi parni sokovnik.
nema guljenja, vadjenja spica i ostalih spica. Propusces paru prko vocke, ona istjera sok i dusu iz vocke , ono sto ostane u djevdjiru moze komotno baciti vrapcima ko polasticu.

kakav je to sokovnik? Gdje se imam kupiti? Para?

hvala svima na odgovorima
ja1977

PostPostao/la Toto dana 19/10/2010 02:48

Zadnja izmjena: Toto; 19/10/2010 10:56; ukupno mijenjano 2 put/a.
Toto

PostPostao/la ja1977 dana 19/10/2010 08:55

Hvala
ja1977

PostPostao/la merik dana 19/10/2010 10:48

Potraži FIRST Austria, najbolji je, ja ga imam, rasiječeš jabuku na četiri dijela i ubacuješ, u jednu posudicu ide otpad a u drugu sok, praktičan je, negdje oko 80 KM.
merik

PostPostao/la Cober dana 21/10/2010 11:03

Hvala

Dobar potez, i smisleno pitanje. Mnogi sokovnici na tržištu su zaista zahmetli prilikom rastavljanja i čišćenje, tako da to u današnjem ritmu može dovesti do odustajanja od redovne i svakodnevne upotrebe. Svojevremeno sam se i sam bavio raznovrsnom ponudom na tržištu, i našao za sebe i svoje ukućane idealno rješenje koje nam je omogućilo da već godinama svako jutro bez preskakanja nismo preskočili svjež sok, pa ću ti prenijeti iskustva. Naime rukovodio sam se i činjenicom da je, osim realnog nedostatka vremena za rastavljanje i temeljito čišćenje takvog zahmetli sokovnika svako jutro kada se izlazi iz kuće, još bitnija činjenica da se ono što je izuzetno dragocjeno iz voća kao npr. kora jabuke ili sva vlakna jednostavno bacaju u otpad, što je velika grehota prema našem zdravlju, našao sam izuzetno dobro rješenje u blenderu. Jednostavno opereš jabuku, mrkvu, cveklu, oguliš narandžu, kiwi ili grejp itd, a po potrebi ako moraš dodaš samo malo smeđeg šećera, i dok pereš zube ili vrije voda za kafu, izvrstan gusti sok pun pulpe je gotov. Ništa od dragocjenih sastojaka ne bacaš, a osim soka još je puno bolje što je to i izvrstan doručak koji u potpunosti zasiti naš organizam, te tako godinama korištenja i dugoročno štiti od ostalih nezdravih namirnica koje se inače uobičajeno konzumiraju za obrok na poslu ili u školi. Moram napomenuti da je neophodno da naspeš pola čaše vode ili nešto manje, iz razloga da bi npr. jabuke koje su tvrde mogle da zaplivaju pri miksanju, jer se inače neće moći izmiksati, a i biće pregusto. Ja obično prvo ubacim ono sočnije poput naranče ili kiwija, pa onda jabuke. Cveklu isto samo dobro operem i narežem sa par poteza na listiće, a mrkvu je dobro podužno izrezati na četvrt. Ostalo kao naranče možeš ubacujem čitavo. Ananas, malo kokosovog oraha, sitne košpice lana koje zaspeš unutra, ili malo đumbira u prahu, dinja itd samo su brojne varijacije na temu.

Ja lično ne vadim košpice od jabuka niti ostalog, a ni peteljke, sve to sameljem, jer su i one dragocjene za organizam (pa često se suše razne peteljke ili košpe, od dinje za pritisak, jabuke itd). Ali zato izuzetno vodim računa da jabuke, kruške, grožđe i sve ono što je obilato poprskano raznim otrovima ne bude iz Hercegovine, Konzuma ili Merkatora, nego isključivo neke domaće, zdrave i zakržljele jabučice itd.

E sada pranje. Odmah nakon sipanja dragocjenog soka u velike čaše, pošto je blender u stvari bokal, dovoljno ga je dok se nije osušilo i skorilo samo par sekundi saprati pod mlazom vode - i gotovo. Jedino je kokos mastan pa je tu potrebna topla voda i malo trljanja, ali to komotno možeš i zanemariti u ovoj priči.

Pozdrav, Cober
Cober

PostPostao/la ja1977 dana 21/10/2010 13:46

Hvala puno na super savjetu. Cijeni sto si se potrudio da napises ovaj post.

pozdrav
ja1977

PostPostao/la simbabimba dana 21/10/2010 14:08

Ako dobro kontam cober prica o blenderu koji u principu i jeste najbolji jer ces iz svakojakog voca i povrca sacuvati i dragocjena celulozna vlakna, ali ako vise preferiras bistri sok, jeftina varijanta sokovnika bira iz robota (30-takmaraka) ce takodjer itekako posluziti svrsi. I nije uopste neki aman zahmet rastaviti i oprati ga pod mlazom tople vode.
simbabimba

PostPostao/la leki_20 dana 21/10/2010 14:14

ja imam philips sokovnik... i bas sam zadovoljna sokom koji dobijem.
i nemamo mi je merak pripremiti voce i sve to cjediti..
a pranje, jedino je zahmet oprati mrezicu koja prakticno renda na sitno voce i povrce..
leki_20

PostPostao/la Cober dana 21/10/2010 14:43

Da dodam da preporučujem blender Moulinex Vivacio sa teškom staklenom posudom, cijena jeste oko 120 KM, kod mene radi baš svaki dan 4 godine, osjetno je manje bučan od plastike, a i prednost je da ne moraš sa dvije ruke odvrtati bokal kada je pun soka, kao što je to kod laganih plastičnih kod kojih je spoj bokala i kučišta sa motorom izveden sa zarezima i urezima, nego se zbog svoje težine samo spusti na postolje. Dovoljno je jak motor da se ne može pregrijati, toliko da bez problema može samljeti i kocke leda ako treba, te onda uglavnom radi na minumumu što dodatno garantuje dugovječan rad i nepregorjevanje motora. Takođe bolna tačka kod većine mixsera, blendera, sjeckalica i raznih mlinova je "zupčanik" od plastike ili od tvrde gume a nalazi se na spoju posude između posude za sjeckanje i samog kučišta, a koji se uglavnom tokom okretanja zbog slabije kvalitete znaju istrošiti i izlizati te više ne služe svrsi. Popravak je "nemoguć", moguća je jedino zamjena novim zupčanikom, ako ga ima. Međutim ako zanemarimo buku, bitnu pogodnost zbog neodvrtanja pune posude, i eventualno trajnost, onda će i jeftini blenderi poput Elit il Bira isto poslužiti, a cijena im je oko 30 KM.

Eto tim praktičnim upotrebnim vrijednostima sam se ja rukovodio prilikom kupovine, a i potvrdio ih višegodišnjom upotrebom, pa se nadam će i drugima koristiti. Vrijedi zaista, to je jedna sitna investicija koja višestruko na veoma lagan način doprinosi početku svakog dana, a daje izuzetan doprinos kvaliteti života i zdravlja.

Pozdrav, Cober

stakleni bokal slika slikaplastični bokal
Cober

PostPostao/la beautyfool dana 22/10/2010 11:15

:thumbup: definitivno najbolji sok bude iz blendera, toplo preporucujem.
beautyfool

PostPostao/la neprilagodjena dana 22/10/2010 11:21

Hvala

slika

Ja imam slican sokovnik ovom gore.

Zadovoljna sam a sok je svjez,a sve sto ne treba da bude u soku ostane u kutiji sa druge strane.

Blender mi nije nesto.
neprilagodjena

PostPostao/la petunija dana 29/10/2010 14:16

Lijepo zvuči, ali para istjera i vitamine iz voćki :sad:
petunija

PostPostao/la Toto dana 30/10/2010 12:24

petunija je napisao/la:

Lijepo zvuči, ali para istjera i vitamine iz voćki :sad:

na kojoj temperatiri "krepaju" vitamini?
Govorio sam o obicnom parnom sokovniku koji nije pod pritiskom i kojji radi na istom principu kao i ova moderna kuhala na paru, koja i reklamiraju tako sto se fale da ne unistavaju vitamine.

Koliko znam svi ovi "prirodni" sokovi koje kupujemo su prosli termicki tretman da bi se isprepadali oni "hajvancici" od kojih truhne voce i propaddaju organske tvari, a zatim se dodaju konzervansi da konezrviraju postignuto stanje.
To prakticno znaci: da nam lazu i da u svim sokovina ima prirodnih vitamina.
Toto

PostPostao/la petunija dana 10/11/2010 16:26

na kojoj temperatiri "krepaju" vitamini?
Govorio sam o obicnom parnom sokovniku koji nije pod pritiskom i kojji radi na istom principu kao i ova moderna kuhala na paru, koja i reklamiraju tako sto se fale da ne unistavaju vitamine.

Koliko znam svi ovi "prirodni" sokovi koje kupujemo su prosli termicki tretman da bi se isprepadali oni "hajvancici" od kojih truhne voce i propaddaju organske tvari, a zatim se dodaju konzervansi da konezrviraju postignuto stanje.
To prakticno znaci: da nam lazu i da u svim sokovina ima prirodnih vitamina.[/quote]

Vitamini "krepaju" na temp. većoj od 40C.
U reklamama je sve "super" i "prirodno".
Ko kaže da su kupovni sokovi "prirodni"? Valjda je zato i cilj praviti sok u sopstvenoj režiji jer se ne vjeruje u prirodnost kupovnih.
petunija

PostPostao/la Toto dana 11/11/2010 01:25

znaci: u domacim sokovima, dzemovima, slatku, marmeladama nejma vitamina, jer se isprepadaju ukuhavanjem i pasterizacijom....
Toto

PostPostao/la petunija dana 11/11/2010 09:14

Toto je napisao/la:znaci: u domacim sokovima, dzemovima, slatku, marmeladama nejma vitamina, jer se isprepadaju ukuhavanjem i pasterizacijom....

Tako je, nema.
Prednost domaćih sokova, džemova i sl. je u tome što se u njih ne dodaju "poboljšivači ukusa", konzervansi pod raznim pseudonimima i slični aditivi, koji omogućavaju višegodišnje stajanje kao kod kupovnih. A čim se nešto izloži temperaturi većoj od 40C tu zaboravi prvenstveno na C vitamin (za ostale nisam sigurna na kojoj temperaturi se razlažu). Zato se i kod pravljenja "tople limunade", sok od limuna nikad ne sipa u vrelu vodu, već u mlaku, da se vitamin C ne bi razgradio. Isto važi i za med, dodaje se u mlak čaj, a ne u vreo, jer u vrućem gubi svoju ljekovitost.
Ovdje je tema sokovnik koji služi za svježe iscjeđen sok. Postavljač teme, koliko sam razumjela, želi djetetu napraviti vitaminski napitak, a to se postiže svježe iscjeđenim voćem, a ne kuhanjem.
petunija

PostPostao/la Toto dana 11/11/2010 18:24

Tema je sokovnik i nije navedeno koja vrsta soka se hoce praviti. Svakako da je svjeze voce najkvaltetnija varijanta, jer svako procesiranje ima neku "mahanu". Za djecu je puno bolje da jabuke i ostalo voce grizu zubima - jer tako jacaju desni. kasice imaju prednost kad se radi o bebicama ili zlohranoj djeci, pa im se u kasicama moze 'podvaliti'' i ono sto ne vole.

Termickim tretmanima se vitamini ne gube 100%, vec neki procenat. najvise se gubi C vitamin, a vecina vitamina prezivljava kad se 'isprepadaju" parom, ili nekim kracim termickim tretmanom.
Toto

PostPostao/la banovan dana 12/12/2010 17:06

Ima li ko iskustva sa Power Juicer Express,ovaj sa top shopa :?:
banovan

PostPostao/la chengaba dana 12/12/2010 17:27

banovan je napisao/la:Ima li ko iskustva sa Power Juicer Express,ovaj sa top shopa :?:

Ja imam taj sokovnik (Jack LaLanne Power Juicer), dobili na poklon, i stvarno je dobra djidja.
Nemam pojma koliko je para, ali fercera dobro.
Stavljam komplet jabuke i sl., eventualno ako su prevelike prepolovim, na jednu stranu ide sav trop, na drugu čist sok.
Može se svašta stavljati (mi stavljamo salate, mrkve, cveklu, narandže, itd...), pa se dobiju fine kombinacije. ;-)
chengaba

PostPostao/la vanjki dana 08/12/2011 20:44

Ovaj power juicer sokovnik moze se sada kupiti u merkatoru preko pika.Jel jos neko zadovoljan ovim sokovnikom i vrijedi li ga kupiti?
vanjki

Sljedeća

Natrag na Umjetnost življenja

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.