Snajperisti u Sarajevu..

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderatori/ce: Chmoljo, NIN

Re: Snajperisti u Sarajevu..

PostPostao/la Chmoljo dana 12/01/2010 17:02

karanana je napisao/la:moras desni klik na sliku pa na properties pa onda copy/paste lokacije u novi window da ti se otvori citava mapa.

znaci, osim na sjevernom dijelu ratista, na brdu zuc, za citavo vrijeme rata nigdje drugo iznutra nije oslobodjen niti centimetar podrucja, dok je izgubljen veci dio teritorija na zapadnom dijelu. jeli istina da je podrucje grbavice bilo najmirniji dio sarajevskog ratista bez pjesadijskih napada sa jedne ili sa druge strane? izuzimam granate i snajperska djelovanja naravno.

ma ne znam je li koristi firefox, dovoljno mu je samo kliknut desnim na sliku i odabrati view picture ili vidi sliku ;-)
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la emillio estevez dana 12/01/2010 17:21

Je lako je vama a nama starim konjima se je lakse potuci : :evil:
emillio estevez

Lokacija: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-handanovic-osudjena-na-pet-i-po-godina-zatvora/120430110

PostPostao/la dr.gog dana 12/01/2010 19:56

karanana je napisao/la:jeli istina da je podrucje grbavice bilo najmirniji dio sarajevskog ratista bez pjesadijskih napada sa jedne ili sa druge strane? izuzimam granate i snajperska djelovanja naravno.

Nije istina.
Ne mogu izuzeti snajpere sa Grbavice jer ih je bilo previše :roll: .Zbog tih snajpera, i neprirodnog presjecanja grada, je Grbavica bila trn u oku Armiji BiH.
Drugo, činjenica je da je i svaka periferna i istaknuta ulica na Grbavici bila izložena našim snajperima, osim centra naselja.Iznad ulica na Kovačićima su visile desetine deka i koječega kao optički zakloni.Svrha je bila ne zaštita ono malo civila u tih 5-6 ulica koje su bile okrenute prema našoj ili brigadi Hrasno, već nesmetan prolazak smjena na straže kroz splet ulica između starih austrougarskih vila prema Vrbanji mostu ili Željinom stadionu.

Bataljon Armije BiH na Vrbanji (borak) , mi skupa sa radnim vodom( ne zarobljenicima i zatvorenicima, već ljudima sa vojnom knjižicom , sljedovanjem i krampom/lopatom), smo iskopali nevjerovatnu mrežu kanala, tranšeja, zaklona od vreća, a bukvalno svaka od onih malih ulica između OHR-a i Tranzita je bila prokopana ispod asfalta.Najbizarnije je što je raju bolila neka stvar za snajpere :D , već negdje od kraja 1993-e, pa su silni tuneli( koje i sad zavezanih očiju mogu locirati) bili samo spomenik na jednom od najuvrnutijih dijelova linije u Sarajevu.Istina je i da VRS nikad nije saznala gdje smo tačno bili u određenom periodu , na tom dijelu, niti da smo ih većinu vremena gledali kako šetaju misleći da su "balije" daleko.Konkretno mislim na ulicu Ljubljanska i Beogradska u čitavih nekoliko mjeseci.

Sve veće obračune i napade smo započeli mi, i bilo ih je , po mom sjećanju, oko 7-8.Cilj nikad nije bilo oslobađanje Grbavice već obračun i nanošenje udarca zbog njihove brutalnosti sa snajperima ,i maltretiranja i klanja potpuno nedužnih ljudi na Grbavici koje su provodili kriminalne paravojne bande( jednima je diktirao Šešelj, a drugima Momo Mandić), dok su Mirko Šarović ,civilni šef naselja,i bivši, prebjegli, vikićevci gledali u stranu.Drugi razlog je bilo odvraćanje pažnje sa napada na drugim dijelovima linije, i to smo svi mrzili.

Na Grbavici je na izuzetno brutalan način ubijeno mnogo ljudi, i to je frustriralo neke od komandanata na Vrbanji, kao i određene ljude u Korpusu.
Dakle, bilo je strahovitih pješadijskih obračuna i naših upada, sve do nekadašnjeg restorana Lav, a Laste su upale i u samu zgradu Metalke i prema đačkom domu( tu je poginuo jedan od najsposobnijih lastinih specijalaca).

Sami napadi su UVIJEK bili obustavljani izričitom naredbom, a NIKADA povlačenjem zbog nadmoći VRS.Pouzdano znam da su u dva navrata vojnici VRS trčeći bježali iz rovova ( na našem dijelu linije).Te naredbe su mnogi naši ljudi tumačili kao izdaju, ne razumjevajući da bi puko upadanje na Grbavicu završilo otvaranjem totalnog pakla nad ionako iscrpljenim Sarajevom.Većinu napada smo izvodili sa drugim jedinicama kao podrškom (Ljiljani, Laste,Vojna policija, i drugi -s druge strane Miljacke)

Rezultat je bilo zaista mnogo poginulih vojnika VRS, a u borbama po zgradama u Beogradskoj je nastradalo i nekoliko nevinih civila.
Moja jedinica je imala mnogo manje gubitaka, ali je istina i da su uspjeli da nam RANE baš jako puno ljudi, najviše zbog svojih vještih posada minobacača i našeg otvorenog prkošenja očitim opasnostima( većina u četi Vrbanja nije bila starija od 40 godina, a u mom krugu drugova svi su bili ispod 30).Svi moji drugovi su ranjeni, a ja također lakše, iz istog razloga, ne računajući ranjavanja van Sarajeva.

Kraj rata je dočekan tako da je linija između Armije i VRS na tom dijelu bila toliko zamršena da je postala predmet proučavanja na vojnim akademijama( zbog činjenice da su se vojnici nerijetko mimoilazili na razdaljini od 2 metra, konkretno u Ljubljanskoj i Bg-skoj).

VRS i MUPRS su konkretno, napadali ekipu naše raje na Hrasnom i zbog nevjerovatne snalažljivosti i hrabrosti, i dan danas kažem da su raja sa Hrasnog bili pravi, opaki momci -bolji od nas, i mudriji od četničkih specijalaca koji su tri puta uz baražnu vatru jurišali na Hrasno.
dr.gog

PostPostao/la metar_drva dana 12/01/2010 20:09

nexo je napisao/la:Ipak, mislim da je u pitanju Savrseni krug, pokojnog Ademira Kenovica iz '97. Troskok nisam gledao, ali sumnjam da bi Vuletic kopirao ideju kolege i uz to, bivseg komsije!

hahaha, koji si ti parmak :lol: :lol:
savrseni krug veze nema sa pricom o snajperima. reklo bi ti se samo da si pogledao film..
metar_drva

PostPostao/la metar_drva dana 12/01/2010 20:45

dr.gog je napisao/la:
Betand je napisao/la:tačno je tako , a kako ste sigurni da je snajperista arbije bih samo vojnike skidao? okle tolika sigurnost? to mi fini oni nisu ? de ba..

Đubre i pokvarenjak je ista osoba koju god uniformu da je nosio.Đubre i ratni zločinac u uniformi ABIH, sa snajperom PASP, je vođen nekim svojim zlom, hladnokrvno ubio dvoje djece, dvije nedužne djevojčice, na Grbavici.Zločin je bogato, i sa perverznim beskonačnim ponavljanjem, iskoristila SRNA na čelu sa mrtvim ratnim zločincem Ristom Đogom, novinarom RTRS, čime je u dijelu stranih medija nanesena nikad izbrisana mrlja Armiji BIH i Specijalnoj jedinici MUP-a.

Po direktnoj naredbi Izetbegovića( koji je bio uzbihuzuren , vjerovatno, protestima stranaca), đubre je premlaćeno, svezano i poslano u zatvor.

Nakon toga, nanesena je sramota sa suđenjem, gdje je utvrđeno da je zločinac bolestan i nesposoban da odgovara za svoj postupak u punoj mjeri, te je nakon kratkog vremena oslobođen.I pored svađa i protesta osoba koje su znale činjenice, đubre je izašlo na ulicu kao slobodan čovjek.Nikad se nije pokajao, porekao djelo i otvoreno se smijao, kao što se bezumnik uvijek smije zlu kojem napravi.
Lično. imao sam želju za prilikom u kojoj bih ga predao u ruke pripadnika jedinice vojvode Slavka Aleksića, bez imalo grižnje savjesti.I dan danas mislim isto i krivo mi je jer niko nije imao m..a da zločinca kazni primjerenom kaznom.
Nije mi, nažalost, poznato gdje je danas, a nadam se da će ga , po kraju bjednog života, stići presuda kojoj niko nikad nije umakao.

mislim da mu je nadimak bio Kan, ako se ne varam, i imao je krestu na glavi. cesto sam ga vidjao po dolac malti i hrasnom. uvijek je imao zlokoban izraz lica, jednostavno je neko zlo iz njega isijavalo. cuo sam da je poginuo, al haj ga znaj...
metar_drva

PostPostao/la Chisum dana 12/01/2010 21:50

keep it real je napisao/la:
Chisum je napisao/la:Sjecam se na pocetku rata, kada smo jos uvijek bili u fazonu podjebavanja preko motorola s chobanima, ufatimo lika na kanalu, cetnik, kao Rade se predstavio, i danas se sjecam (nadam se da je poginuo ili barem tesko ranjen), pisa se od smijeha nakon sto su dvije zene na Dobrinji bukvalno isfasirane rafalima snajpera, hvali se kako ih je otipovao... I sta da radis konju kada bi ti dosao u ruke... pa ja sam ne znam sta bi mi sve padalo na pamet... sve gore od goreg.

da taj "rade" nije malo srao ? ja kolikom znam vrs nije imala snajperskih pusaka iz kojih su pucali rafalno , ustvari ne znam ni za jednu vojsku da koristi automatske snajper puske i pucaju rafalno . rafalnim pucanjem se gubi preciznost , ko je pucao rafalno iz automatske zna o cemu pricam . obicno zadatak snajperiste je da gadja mete koje nemogu pogoditi obicni pjesadinci svojim puskama , obicno zbog dometa ili velicine mete .

ako grijesim izvinjavam se .

Da li si ti ikada vidio kako izgleda kada sijac pocne da divlja po ulicama? Kako izgledaju ranjavanja i koji efekat postigne kada mu se na nisanu nadje kakv civil, pa dva, pa tri? Ili o oruzju ucis iz knjiga?

Radetu, ili "radetu", kako ga ti zoves, zapamtio sam ime ne radi toga sto je on rekao istinu ili ne, sto je zaista bio jedan od onih koji su zrtvama presudili na ovaj ili onaj nacin ili ne... Radeta i slicnih se sjecam jer u njegovom smijehu nista nije bilo vjestacko... smijao se s uzivanjem, bas kao i vecina onih koji su branili "svetu srpsku zemlju" komadajuci civile po sarajevskim ulicama, sto stiscuci okidac na snajperu, sto opsluzujuci artiljeriju po obroncima oko grada.

I onda kao, neki bi da se cudom nacude kada se takvima sudilo kao psima kada bi nam pali saka.

P.S.
Meni se ne moras izvinjavati... To sto je neprijateljski vojnik pucao po meni ili mojim saborcima, to je najmanje zlo prosloga rata... Mi smo bili vojnici pa su, valjda, medju nama postojala neka druga pravila. Rat je rat, jebiga.
Nego, ako ti se vec izvinjava nekome, nakon sto si se zabrinuo, jer - kako to, aman, rafal, a optika - izvini se civilima, djeci koja i danas po tijelu nose oziljke da ih potsjete na vrijeme kada im je Rade, ili neko slican njemu, prekinuo djetinjstvo, ili, da ne kazem, onima koji su od istog zla gubili zivote, kojih danas nema.
Takvih je ovaj grad pun.
Chisum

PostPostao/la BHCluster dana 12/01/2010 21:56

To ovaj sijac?
BHCluster

PostPostao/la Chisum dana 12/01/2010 22:17

Da.
Chisum

PostPostao/la emillio estevez dana 12/01/2010 22:29

Chisum je napisao/la:

P.S.
Meni se ne moras izvinjavati... To sto je neprijateljski vojnik pucao po meni ili mojim saborcima, to je najmanje zlo prosloga rata... Mi smo bili vojnici pa su, valjda, medju nama postojala neka druga pravila. Rat je rat, jebiga.
Nego, ako ti se vec izvinjava nekome, nakon sto si se zabrinuo, jer - kako to, aman, rafal, a optika - izvini se civilima, djeci koja i danas po tijelu nose oziljke da ih potsjete na vrijeme kada im je Rade, ili neko slican njemu, prekinuo djetinjstvo, ili, da ne kazem, onima koji su od istog zla gubili zivote, kojih danas nema.
Takvih je ovaj grad pun.

Napisao si formulaciju "rata" i navodnog kodeksa razlike izmedju vojnika i civila.
Vojnik je spreman pucati i ubiti neprijatelja , i uvijek ga sora mora oko njegovog stradanja.
Spreman je pod navodnicima uputiti i primiti metak jer to njegov izbor ili je bio primoran biti njegov izbor.
Civil ne bi trebao uopce biti meta rata ili djelovanja.
Trebali bi biti "zasticeni" kodeksom i ljudskim razumom.
Jer ljudska spodoba koja puca po civilima ne zasluzuje da se zove imenom,doli po zivotinjama bez razuma.

Uvijek je lakse o ratu pricati sa bivsim protivnikom nego sa nekim zaludjenim pripadnikom vlastitih formacija.
I to spada u domenu neke casti i prsta sudbine.
emillio estevez

Lokacija: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-handanovic-osudjena-na-pet-i-po-godina-zatvora/120430110

PostPostao/la Bosnolog dana 12/01/2010 23:13

BHCluster je napisao/la:To ovaj sijac?

Ovo ti je Eduard Limonov,bratsko ideioloski bolesnoumni promotor velikosrpstva ,inace ruski pisac po uzoru na Momu Kapora ,Zlobicu Cosica i ostale bolesnike,....koji je cesto organizova i promovisao ideolosko-bolesna dijela pisopije Dabica u Rusiji,.....na snimku se vidi taj zloglasni i cuveni sijac smrti sa optikom od koga je najveci broj civila u gradu i pobijen ne racunajuci granate minobacaca i artiljerijskih haubica,.....Dosao da digne moral dabicevim stakorima i da junacki da doprinos u stvaranju genocidnog brloga pucajuci po gladnim, zednim,promrzlim,izmucenim sarajevskim logorasima to jest civilima u okruzenom gradu,onako s brda pa sta got ubije za njega je uspjeh,jer sve je dole u tom gradu za nijh bila legitimna meta ,.... bez obzira sto medu tim nesretnicima ima i srpskih pacenika,onih sto su odbili biti dio njegove ideologije i ostali braniti svoj grad i pravdu, patiti i ginuti u redovima za vodi,hranu ili izlazak na ulice ,.....oni su bili nevazni za Dabiceve bolesnike kao i kolateralna steta tzv.Alijini Srbi ili izdajnici kako ih je Dabic cesto zvao :x :x :x :x ,.....valjda sto nisu izasli na brda sa bolesnicima,....koji su sve godine ubijali i razarali Sarajevo i sarajlije u njemu....

Vidim da ti ovaj gore You tube link ne radi,ali evo ti ovaj,nadam se da bi on trebao da radi,...... http://www.youtube.com/watch?v=kcCFJAfL ... r_embedded
Bosnolog

PostPostao/la duplooooo21 dana 13/01/2010 01:16

Bosnolog je napisao/la:

Ovo ti je Eduard Limonov,bratsko ideioloski bolesnoumni promotor velikosrpstva ,inace ruski pisac po uzoru na Momu Kapora ,Zlobicu Cosica i ostale bolesnike,....koji je cesto organizova i promovisao ideolosko-bolesna dijela pisopije Dabica u Rusiji,.....na snimku se vidi taj zloglasni i cuveni sijac smrti sa optikom od koga je najveci broj civila u gradu i pobijen ne racunajuci granate minobacaca i artiljerijskih haubica,.....Dosao da digne moral dabicevim stakorima i da junacki da doprinos u stvaranju genocidnog brloga pucajuci po gladnim, zednim,promrzlim,izmucenim sarajevskim logorasima to jest civilima u okruzenom gradu,onako s brda pa sta got ubije za njega je uspjeh,jer sve je dole u tom gradu za nijh bila legitimna meta ,.... bez obzira sto medu tim nesretnicima ima i srpskih pacenika,onih sto su odbili biti dio njegove ideologije i ostali braniti svoj grad i pravdu, patiti i ginuti u redovima za vodi,hranu ili izlazak na ulice ,.....oni su bili nevazni za Dabiceve bolesnike kao i kolateralna steta tzv.Alijini Srbi ili izdajnici kako ih je Dabic cesto zvao :x :x :x :x ,.....valjda sto nisu izasli na brda sa bolesnicima,....koji su sve godine ubijali i razarali Sarajevo i sarajlije u njemu....

Vidim da ti ovaj gore You tube link ne radi,ali evo ti ovaj,nadam se da bi on trebao da radi,...... http://www.youtube.com/watch?v=kcCFJAfL ... r_embedded

Imali negdje cjeli video ovoga svega..?? I odakle je ovo snimano dje se nalazile ove fukare na ovom snimku???
duplooooo21

PostPostao/la Chisum dana 13/01/2010 02:43

duplooooo21 je napisao/la:
Bosnolog je napisao/la:

Imali negdje cjeli video ovoga svega..?? I odakle je ovo snimano dje se nalazile ove fukare na ovom snimku???

Radi se o BBC-jevom dokumentarnom filmu Serbian Epics... radio je Pavel Pavlikovski... Zaista, malo ih je filmova ogolilo i prikazalo onakve kakvi su kao ovaj film... lojava, krezava chobanija... valjanje po blatu, naricanje, Karadzic gusla, "protjerani gradjani ( :lol: ) koji se bore ne bi li se vratili u svoj grad te ga oslobodili od Turaka" razgrnuli kolo, ori se pjesma (neki uzas kao sa ovog videa).

Preporucujem ovaj film svakome ko drzi do sebe i do poznavanje proslosti!
Ima scena gdje stvarno covjek ne moze da vjeruje kakva se pogan bila namjerila da, kao, sidje u ovaj grad, te ih ono durmitorsko prase jos i ubijedi da na to polazu neka prava... :-D

Medjutim... mnogi ostadose da leze, a ostali - natrag u Mokro, Sokolac, Pale, Han Pijesak i slicne vukojebine odakle su i krenuli.

Steta samo sto onoliko neduznog svijeta izginu radi ove pascadi.
Chisum

PostPostao/la duplooooo21 dana 13/01/2010 03:01

Mozel se taj film dokumentarac "Serbian Epics" negdje pogledati?? ko ima link bilo bi pravo..
duplooooo21

PostPostao/la Broj 1 dana 13/01/2010 10:43

Sjecam se medju tom bagrom i povaljanih Rumuna ciji su dzepovi bili puni bezvrijednih srpskih dinara. Jednom su Ruse zajebali sa takvim dinarima pa su ljudi sletili sa helikopterom usred Zenice, vicuci pravda, pravda. Navodno su kasnije razmijenjeni.
Broj 1

PostPostao/la pici dana 13/01/2010 13:21

slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
pici

PostPostao/la HAVANA dana 13/01/2010 13:23

:evil: :evil:
HAVANA

PostPostao/la Bullet Tooth Tony dana 13/01/2010 13:40

duplooooo21 je napisao/la:Sta je bilo stim svabom jeli ostao iza linija?? jel se pojavio opet??

znam da je na kosovu jedan svabo snajperista bio imo je ogromni snajper neki specialni.. bas sam gledo na televiziji kaze prvo ubije vodju grupe pa onda ostale..
neznam koji je snajper bio ali nesta veliko skroz cak je mogo sa velike daljine da puca precizno mislim kada te pogodi taj stroj da ti otkine glavu skoz, metak mu je veci od mitraljezkog..
Shiptari su mu tako zahvalni da su mu dali jednu veliku srbsku kucu, mislim da i dan danas dole zivi i da je albanku ozenio..

ako mislimo na isti dokumentarac , onda je koristio barrettin M82

slika

u nju ide ovaj metak

slika

slika

skine helikopter sad pa sad

na spici se jos uvijek mogu vidjeti rovovi
Bullet Tooth Tony

PostPostao/la SigurnaDjeca dana 13/01/2010 13:57

dr.gog je napisao/la:Kraj rata je dočekan tako da je linija između Armije i VRS na tom dijelu bila toliko zamršena da je postala predmet proučavanja na vojnim akademijama( zbog činjenice da su se vojnici nerijetko mimoilazili na razdaljini od 2 metra, konkretno u Ljubljanskoj i Bg-skoj).

dr.gog,
hvala na postovima...

Mozes li precirati ovo oko udaljenosti izmedju nasih i njihovih polozaja? Kod nas na Dobrinji (Aerodromsko) su polozaji bili na nekih mislim 20-tak metara, uzasno blizu, kopali su se tuneli da se pridje ali su svaki put provalili i akcije nisu uspijevale. Kolika je minimalna udaljenost bila u vasoj zoni i gdje?
SigurnaDjeca

PostPostao/la pici dana 13/01/2010 14:11

Eleven-year-old girl shot by sniper
slika
slika
slika
slika
slika
pici

PostPostao/la Eborg dana 13/01/2010 14:27

Moji drugovi koji su došli u BiH i Sarajevo kao turisti su se "oduševljavali" činjenicom kada sam im objašnjavao da je na potezu od Skenderije do Radon Plaze bio "Sniper alley". Nisam ja džaba rekao da je ovaj rat u nekim segmentima bio kao Fallout 3. :-)
Eborg

PostPostao/la Cholina_Lokica dana 13/01/2010 14:52

sjecate li se scena navijanja... jedno po jedno pretrcava sajper zonu, a ostali u zaklonu navijaju...
Cholina_Lokica

PostPostao/la haubica_i_to_teshka dana 13/01/2010 14:52

haubica_i_to_teshka

PostPostao/la Eborg dana 13/01/2010 15:18

Dile je napisao/la:sjecate li se scena navijanja... jedno po jedno pretrcava sajper zonu, a ostali u zaklonu navijaju...

To je baš prikazano u ovom filmu "Troskok" ako na to misliš. :)
Eborg

PostPostao/la Cholina_Lokica dana 13/01/2010 15:45

Eborg je napisao/la:
Dile je napisao/la:sjecate li se scena navijanja... jedno po jedno pretrcava sajper zonu, a ostali u zaklonu navijaju...

To je baš prikazano u ovom filmu "Troskok" ako na to misliš. :)

ne znam, nisam gledala film :)
Cholina_Lokica

PostPostao/la chuchumbamayumbe dana 13/01/2010 20:48

haubica_i_to_teshka je napisao/la:

:sad:
Evo mi suze hoce krenuti, sjebah se skroz...
chuchumbamayumbe

PrethodnaSljedeća

Natrag na (H)istorija/povijest

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.