Smij'o bi se da ne placem ...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Smij'o bi se da ne placem ...

PostPostao/la Fair Life dana 20/08/2004 11:01

JUTUTUNSKA JUHAHAHA

U kraljevstvu Jutututu
Kralj trinajsti Balakaha
Obecao svom narodu
Da ce dati juhahaha.

Samo neka budu verni,
Nek vojuju o svom kruhu,
Neka cute i nek žmure,
Nek placaju juhuhuhu.

Poslušni su Jututunci,
Placali su juhuhuhu,
Cutali su, žmurili su,
Vojevali o svom kruhu.

A prolecem svakog goda
Popne s' na breg Balakaha,
Pa povice gromoglasno:
Dobicete juhahaha!

U kralja su jake prsi,
Grlat li je Balakaha,
Kad povice, brda s' ore -
Juhahaha, haha, haha!

Svi se grotom smejat stanu,
Sve se trese brat do brata,
A od smeha, teška smeha,
Za trbuh se i kralj hvata.

A šta im je tako smešno?
Il' je smešan Balakaha?
Il' su smešni Jututunci?
Il' je smešno "juhahaha"?

Sve troje je dosta smešno,
Ponajviše Balakaha,
Kad ozbiljno, milostivo,
Progovori: Juhahaha!

Srecni su ti Jututunci,
Srecan li je Balakaha,
Kad ih tako razveseli
Prazna recca: Juhahaha!

Jovan Jovanovic Zmaj (1865)

VLAST - Branislav Nusic

Arsa: U tome se, vidis, i sastoji vlast: da umes s visine govoriti, da bi ovi dole osetili koliko su nizi.
Miloje: Kako to s visine? To ne razumem!
Arsa: Eto, vidis, nas smo dvojica ravni; ne mozes ti meni ni ja tebi s visine govoriti, ali... (Uzme jednu salmicu i metne je pred Miloja.) Popni se, molim te!
Miloja: Ama...
Arsa: Popni se, kad ti kazem! (Posto se Miloja popeo): Osecas li sad da se visi od mene?
Miloje: Pa osecam.
Arsa: E, vidis, to je, recimo, prvi stepen vlasti: sreski nacelnik ili predsednik opstine u sreskoj varosi, ili tako nesto. Ja ostajem dole, ja sam narod, a ti, ti si visi od mene, ti si, recimo, drzavna vlast. Vidis li preko moje glave?
Miloje: Vidim!
Arsa: E, pa to toliko! Vlast treba da gleda narod preko glave. To ti je, tako reci, prvi stepen; a sad, popni se na ovu stolicu.
Miloje: (brani se) Ama, covece bozje, gde cu ja...?
Arsa: Penji se, molim te, penji se!
Miloje (nevoljno, ali se popne).
Arsa: A sad, je l' osecas da si jos na vecoj visini?
Miloje: Osecam.
Arsa: To je, recimo, visina okruznog nacelnika ili narodnog poslanika. Ja, narod, gledam tebe u trbuh, a ti mene?
Miloje: U teme!
Arsa: Tako je! Ali sad, prijatelju moj, sad tek ima da vidis...
Miloje: Sta sad, pobogu brate?
Arsa: Sad ces tek da vidis sta znaci to s visine govoriti. 'Ajde, 'ajde, popni se na sto.
Miloje: Ama nemoj, pobogu covece!
Arsa: Sve ovo dosad ti ne vredi bez ovoga, jer to je, vidis, ministarska visina; treba da vidis kako se s te visine gleda.
Miloje: Ne treba mi, sta ce mi to?
Arsa: Popni se kad ti kazem! Nije to nista, samo zakoraci, ako hoces pravilno da shvatis. 'Ajde, 'ajde!...
Miloje: O, brate!... (Penje se vrteci glavom.)
Arsa: E prijatelju, sta vidis sad?
Miloje: Ne vidim nista.
Arsa: Tacno, tacno! Vlast s te visine ne vidi nista. A vidis li narod, odnosno mene?
Miloje: Vidim te onako ispod oka i, pravo da ti kazem, izgledas mi mali.
Arsa: I ovako kad uspravno stojim, a kad me ono, sto ti kazes, zacne u kicmu pa se pogrbim? (Sagne se.) Pogledaj!
Miloje: Izgledas mi jos manji.
Arsa: (uspravi se i stane uz njega) A ja, vidis, kad pogledam tebe, ne vidim ti glavu, jer si na velikoj visini; zato, vidis, narodu i izgleda da vlasti nemaju glave, jer je ne vide.
Fair Life

PostPostao/la LudoALudjiJA dana 20/08/2004 11:47

"vlast je nepravda radi pravde"...selimovic nam tu mudrost dade...vala bas, pogledaj ove sta rade...ko pije, ko placa...nista se ne znade...osim da narod nema ni da pije, nema ni da jede, nit pod dusekom para krije, nema para da curu na kafu izvede...sve sto se moze je izvesti cuku...i ne gledati prazan dzep kao bruku...nek se stide oni sto su na vlasti, dok narod gladuje, a njima se brk masti, nepotizam caruje...samo, postidjivanjem se nista ne moze, zar mislis da oni znaju sta je stid...satro se medju sobom politicki gloze...a vidi da je to foluska, ko ima vid...a za narod briga vlast, zale samo sto ne uzmu vise, kad je kratka, nek bude slatka ta slast, svaka granica obzira se brise...i tako, svakakvih politickih manijaka, od malih, domalih i palaca, do izbora i stranaka, pajac do pajaca...pa neki i vjeru zloupotrijebe...mjesec, zvijezdu, kriz i krst...od malih domalih i palaca...narodu je od njih srednji prst...
LudoALudjiJA

PostPostao/la Fair Life dana 20/08/2004 12:22

LudoALudjiJA je napisao/la:...narodu je od njih srednji prst...
Zbog svega, ali najvise zbog ovog "srednjaka", smij'o bi se da ne placem gledajuci jad ...
Fair Life

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: Tech-l4 i 8 gostiju.