skuteri registracija odrzavanje preporuke kinezi kakvi su ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

skuteri registracija odrzavanje preporuke kinezi kakvi su ?

PostPostao/la testovi dana 07/05/2012 00:18

razmislam uzet neki skuter cuo sam da se oni jednom trajno registruju
google i pronađem neke stranice iz rs gdje se pise da neki novi zakon to mjenja i da se i skuteri godisnje registruju
pronađem cijenu od 2805 dinara sto je preko 650km
i to me zbunilo i sta sad je li istina

ne bi uzimo nista jako vec obicni skuter da moze ic max 60
a za marku i model bi se odlucio
testovi

Re: skuteri registracija odrzavanje preporuke kinezi kakvi

PostPostao/la kokuz_sa dana 07/05/2012 00:28

testovi je napisao/la:razmislam uzet neki skuter cuo sam da se oni jednom trajno registruju
google i pronađem neke stranice iz rs gdje se pise da neki novi zakon to mjenja i da se i skuteri godisnje registruju
pronađem cijenu od 2805 dinara sto je preko 650km
i to me zbunilo i sta sad je li istina

ne bi uzimo nista jako vec obicni skuter da moze ic max 60
a za marku i model bi se odlucio

cega ba 650KM
2805 dinara ovih srbijanskh je oko 50KM
kokuz_sa

PostPostao/la testovi dana 07/05/2012 01:03

ja preko be telekom portala izracuno preko njihovog konvertora valuta
evo sa desne strane je konvertor http://www.bhtelecom.ba/portal.html
testovi

PostPostao/la neruda dana 07/05/2012 01:09

neruda

PostPostao/la kokuz_sa dana 07/05/2012 01:11

testovi je napisao/la:ja preko be telekom portala izracuno preko njihovog konvertora valuta
evo sa desne strane je konvertor http://www.bhtelecom.ba/portal.html

ma pusti bolan telekom

http://www.raiffeisenbank.ba/

eto pa provjeri

1000 dinara srbijanskih je oko 10 eura ovako sta
kokuz_sa

PostPostao/la testovi dana 07/05/2012 01:23

pa bilo mi cudno da skuter vecu registraciju ima od auta a vidim i na tim stranicama ljudi zakukali kao sad moramo i za skutere placat registrciju godisnje
i sve to bas me ohladilo
a to 50km godisnje pa nije strasno

prema ovoj stranici se orijentisem za cijene http://www.moto-berza.com/str/novi-motocikli-i-skuteri/
cijene su u eurima i i koliko vidim za nove skutere
pa prema tim cijenama mislim se orijentisat koliko bi mogo kostat polovan model koji me bude zanimo a moguce i da prodam auto pa kupim nov skuter

aprilia,gilera,peugeot,
sta je kod nas najbolje najjeftinije za odrzavanje

na stranici vidim ima ih od 49ccm i od 50ccm ako vazi taj strai zakon da se skuteri trajno registruju da li vazi i za 49 i za 50ccm
testovi

PostPostao/la technoGeek dana 07/05/2012 02:13

Nisam cuo da ce se mijenjati zakon, a to sto vidis da je negdje 50ccm je greska, svi su oni 49ccm. Trajno registrujes i tu vise nemas nista, samo pazi da tako pise i u saobracajnoj jer su nekima znali u osiguranju ne udariti taj pecat pa belaj. Tvoja godisnja obaveza je da placas policu osiguranja koja kosta 20-30KM, zavisi kako kod kojeg osiguranja.

Kineze nemoj nikako ni gledati, pa ni nove. Ne moras imati kvarova, ali ces puno izgubiti na cijeni kada ga nekada budes odlucio prodati.

Gledaj Gileru, Apriliu ili Piaggio. Svi oni imaju iste masine koje su pouzdane i provjerene, jesu na cijeni i kostaju kao neko polovno auto, ali odrzavaj redovno i neces imati problema. Razlike su u nijansama, Aprilia recimo ima celicna pletena crijeva od kocnica, dok recimo NRG nema, ali i on i Gilera imaju sat s obrtajem ako ti je to bitno, tj. isti sat. Ljudi hvale SR50-ku i njeno lezanje, mana je sto ne moze svaka kaciga stati ispod sica dok kod drugih moze itd... Uglavnom sve su to neke nijanse, a najbolje bi ti bilo ako imas priliku da ih licno isprobas, i tako odlucis koji ti najvise lezi.

http://www.motopuls.hr/images/stories/T ... actory.pdf (jest s direktnim ubrizgavanjem koju kod nas ne mozes kupiti radi, te trebas izbjegavati polovnjake s direktnim ubrizgavanjem. Manje trose, ali su popravke skuplje kada se uporede s klasicnom karburatorskom verzijom koja je dokazano pouzdanija) , da ne trazim dalje, sigurno na toj stranici imas i testove ostalih.

Sto se tice servisa, remen se mijenja svakih 8000 kilometara i on je 40 maraka, kocione plocice za prednji i zadnji disk te izadju nekih 40-50 maraka, usput zamjenis i ulje u kocnicama koje je nekih 5-10 maraka. Promjena ulja u mjenjacu je svakih 12000 kilometara a ulje je 10-15 maraka litar, moze ti trajati dok i motor imas jer u mjenac ne idu ni 2 decilitra. Naravno kasnije dolazi i zamjena kvacila i malo vece stvari, ali to ne mijenjas dok se ne potrosi. Mislim ako si imalo strucan oko mehanike, ako se zanimas, uz pomoc interneta mozes naci citava uputstva kako sta uraditi, a pri tome i ustedis nego da ides kod majstora.

Uglavnom lagano, i ne zalijeci se :thumbup:

edit : www.pik ba/artikal/3205455/gilera-runner-50-sp/

To ti je odlicna prilika, nije ni razradjen kako treba, a usteda je 800-900 maraka :thumbup:
technoGeek

PostPostao/la testovi dana 11/05/2012 12:56

izostavio si peugeot meni se oni cine dobri i na izgled lijepi
google mi je dao jedino ovu firmu u Sarajevu sa novim skuterima od onog sto mene zanima i sto bi mi odgovaralo cijenom
vec bi mogo odvojit neke pare za polovan skuter ali vise bi volio novu stvar i zato cu pokusat prodat auto da bi kupio nov skuter koji bi zadrzo za sebe

svi modeli su dobri ima i jeftiniji ali fight 3 je najljepsi izgledom

donji desni ugao fight 3 cijene su za dvije vrste opreme vise bi mi odgovarala jeftinija verizja disk/dobos i zracno hlađenje zbog cijene
dal bi pogrijesio ako bi uzeo tu jeftiniju verziju
skuter bi koristio samo za licni normalan prevoz po gradu samo Sarajevo nigdje vani i voznja bez ikakvi divljanja gasanja dizanja na zadnji tocak i slicno
od ovog bi ocekivo da mogu postic brzinu 50-60 da ne ometam saobracaj

http://www.peugeot.ba/peugeot/cjenovnik_skuteri.pdf
testovi

PostPostao/la technoGeek dana 11/05/2012 18:56

Novo je novo, a i Peugeot je svakako brand. Davno sam citao da je na Speed Figtu 2 masina drugacije postavljena nego kod ovih Italijanskih rivala, te je shodno tome imao slabije performanse od njih, da li je tako na trici ne bih znao reci. No kazes neces divljati, te je gradska voznja, i za tvoje potrebe je sasvim ok. Za mene ne znam, ali svakako nakon predjenih 1000 kilometara skini blokade, jer 50 na sat maksimalne je i za grada premalo, pogotovo za Sarajevo, a bez blokada mislim da bi lahko mogao postici 70 na sat realne brzine sto je i dovoljno :thumbup:

Uglavnom sam naletio na test, iako nije za tu verziju koju planiras kupiti, ali malo su i nju spomenuli

http://www.nacionalnaklasa.com/content/view/9251/6/
technoGeek

PostPostao/la testovi dana 11/05/2012 21:00

sto vise savjeta to bolje
jer i moja kupovina nece bit bas brza imam vremena za odluku sa obzirom da sam odlucio za kupovinu novog moracu pricekat da prodam auto
testovi

PostPostao/la sLLayer dana 11/05/2012 21:23

dobar je taj sf3 samo uzmi vodeno hladzenje, a ako vec gledas neki lijep pogledaj peugeot jet force ;-)
sLLayer

PostPostao/la testovi dana 11/05/2012 22:31

ali nema eto je je jedino mjesto gdje ima novi od peugeota u njihovom salonu bar na stranici nema u ponudi
a jet force jeste ljepsi zbog onog mosta po sredini nekako puniji izgleda
koliko sam vidio to je jedina razlika
testovi

PostPostao/la technoGeek dana 12/05/2012 00:57

Kako se sjecam, jet force je sada nekako izmedju karburatora i direktnog ubrizgavanja, znaci nije ni jedno ni drugo. Moguce je da grijesim, ali znam da su se ljudi zalili na nesto. Ako ces njega, onda idi odmah na karburator. Mada pazi, ako ce tebi biti motor za posla i malo po gradu, ti ces do redovnog servisa trebati najmanje 2-3 godine da ga vozas, i opet ces tu iskesirati jedno 200 maraka, sto opet nije puno, te je itekako isplativo :thumbup:
technoGeek

PostPostao/la testovi dana 12/05/2012 02:16

nista poso ne radim
uzimam ga samo radi voznje po gradu onako da se vozam
sa autom dnevno znam prec i do 50km i tako je mozda 20ak dana u mjesecu
skuter ce manje trosit od auta pase nadam da cu se mozda sa skuterom i vise vozat
testovi

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: sve na kvadrat i 11 gostiju.