školovanje u austriji

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

školovanje u austriji

PostPostao/la mini2 dana 19/06/2011 14:16

zanima me da li je istina kako je školovanje u austriji besplatno ili su to samo dezinformacije??
mini2

Re: školovanje u austriji

PostPostao/la nuyts_20 dana 19/06/2011 16:56

Skolovanje jeste besplatno za bosance na Univerzitetu u Becu. Treba napomenuti da se ondosi na univerzitet u Becu ne univerzitete u Becu! Od 9 univerziteta (becki, ekonomski, tehnicki, medicinski i poljoprivredni su onako najpoznatiji). Jedino na beckom univerzitetu se ne placa skolarina, na ostalim placa. Tako npr ako hoces da studiras gradjevinu koja se moze studirati iskljucivo na tehnickom univerzitetu onda placas skolarinu itd...

Austrija se ipak odlucila da ne uvede duplu skolarinu, tako da je skolarina za semestar 380 EUR. Privatni fakulteti/univerziteti su druga stvar, ali to mozes i na nasem bosanskom primjeru sam zakljuciti :)
nuyts_20

PostPostao/la mini2 dana 19/06/2011 19:58

nuyts_20 je napisao/la:Skolovanje jeste besplatno za bosance na Univerzitetu u Becu. Treba napomenuti da se ondosi na univerzitet u Becu ne univerzitete u Becu! Od 9 univerziteta (becki, ekonomski, tehnicki, medicinski i poljoprivredni su onako najpoznatiji). Jedino na beckom univerzitetu se ne placa skolarina, na ostalim placa. Tako npr ako hoces da studiras gradjevinu koja se moze studirati iskljucivo na tehnickom univerzitetu onda placas skolarinu itd...

Austrija se ipak odlucila da ne uvede duplu skolarinu, tako da je skolarina za semestar 380 EUR. Privatni fakulteti/univerziteti su druga stvar, ali to mozes i na nasem bosanskom primjeru sam zakljuciti :)

aha, pa ne znam sad...ako je jedino na Univerzitetu u Beču besplatno, onda ništa od toga :-? mislila sam da je to u svim gradovima besplatno, jer bih imala stan i ne bih morala plaćati studentski dom...ovako mi se ne isplati onda
mini2

PostPostao/la nuyts_20 dana 19/06/2011 21:20

Hm pa 380 EUR u semestru nije mnogo ako vec imas smjestaj. Mislim da je i u Graz-u besplatno!
nuyts_20

PostPostao/la mini2 dana 19/06/2011 22:57

ja sam baš gledala za Innsbruck. Evo sad čitam kako su ovdje oslobođeni plaćanja studenti koji dolaze iz nedovoljno razvijenih zemalja, ali da trebaju platiti neki Öh-Beitrag. Šta im je sad to??
mini2

PostPostao/la anthraxQ dana 20/06/2011 10:57

ima li ko da je predavao za master ili da je u toku studija istog?
anthraxQ

Lokacija: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

PostPostao/la anthraxQ dana 20/06/2011 10:58

mini2 je napisao/la:ja sam baš gledala za Innsbruck. Evo sad čitam kako su ovdje oslobođeni plaćanja studenti koji dolaze iz nedovoljno razvijenih zemalja, ali da trebaju platiti neki Öh-Beitrag. Šta im je sad to??

koliko ja znam Bosna nije medju tim zemljama, na njihovoj listi. uglavnom su tu afričke neke zemlje.
anthraxQ

Lokacija: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

PostPostao/la anthraxQ dana 20/06/2011 11:00

nuyts_20 je napisao/la:Hm pa 380 EUR u semestru nije mnogo ako vec imas smjestaj. Mislim da je i u Graz-u besplatno!

ne znam da li je igdje u zapadnoj Evropi jeftinije školovanje za nas nego u Austriji.
anthraxQ

PostPostao/la mini2 dana 20/06/2011 20:14

anthraxQ je napisao/la:
mini2 je napisao/la:ja sam baš gledala za Innsbruck. Evo sad čitam kako su ovdje oslobođeni plaćanja studenti koji dolaze iz nedovoljno razvijenih zemalja, ali da trebaju platiti neki Öh-Beitrag. Šta im je sad to??

koliko ja znam Bosna nije medju tim zemljama, na njihovoj listi. uglavnom su tu afričke neke zemlje.

vjerovatno je tako, ali sad nije ni važno više. Odustala sam, duga je procedura, a ja se kasno sjetila :lol: :lol: :lol:
mini2

PostPostao/la CASUAL, možda manje dana 21/06/2011 12:05

nuyts_20 je napisao/la:Skolovanje jeste besplatno za bosance na Univerzitetu u Becu. Treba napomenuti da se ondosi na univerzitet u Becu ne univerzitete u Becu! Od 9 univerziteta (becki, ekonomski, tehnicki, medicinski i poljoprivredni su onako najpoznatiji). Jedino na beckom univerzitetu se ne placa skolarina, na ostalim placa. Tako npr ako hoces da studiras gradjevinu koja se moze studirati iskljucivo na tehnickom univerzitetu onda placas skolarinu itd...

A zna li se išta za doktorski studij?! Dobro bi mi došla svaka informacija, jer razmišljam da u Beču, tačnije na Ekonomskom univerzitetu u Beču upišem doktorski studij... Polagala sam na istom nekoliko ispita (u sklopu ljetne škole) na dodiplomskom studiju i dopada mi se...

Hvala puno svima! :-D
CASUAL, možda manje

PostPostao/la nuyts_20 dana 21/06/2011 14:39

Kao strani student koji nije proveo dana na odredjenom fakultetu tako da ga profesori ni ne znaju skoro je nemoguce upisati doktorske studije.Da bi upisala doktorski studij tj. dobila rjesenje o upisu, moras vec unaprijed naci mentora. Cak i na web stranici fakultet napominje o manjku resursa sto se tice doktorskih studija, posebno za studente sa drugih fakulteta. Jedino ako imas mozda 10.0 prosjek, vec objavljenih radova i radnog iskustva, pa zaintersujes profesora kojeg bi voljela za mentora...
nuyts_20

PostPostao/la CASUAL, možda manje dana 22/06/2011 08:45

nuyts_20 je napisao/la:Kao strani student koji nije proveo dana na odredjenom fakultetu tako da ga profesori ni ne znaju skoro je nemoguce upisati doktorske studije.Da bi upisala doktorski studij tj. dobila rjesenje o upisu, moras vec unaprijed naci mentora. Cak i na web stranici fakultet napominje o manjku resursa sto se tice doktorskih studija, posebno za studente sa drugih fakulteta. Jedino ako imas mozda 10.0 prosjek, vec objavljenih radova i radnog iskustva, pa zaintersujes profesora kojeg bi voljela za mentora...

Prije svega, hvala puno na odgovoru :) Što se tiče prosjeka na dodiplomskom, mislim da bi me primili (9,5), a na magistarskom je oko 9... Imam dva objavljena rada, imam radno iskustvo i mogu dobiti preporuka i sa Fakulteta i sa posla :-D
Da li neko nešto možda zna o stipendijama za doktorski u Beču?!
Bitno mi je samo naći odgovarajući program i stipendiju jer imam gdje živjeti, ne bih morala ići u dom i to mi je olakšavajuća okolnost...

Bila bih zahvalna na savjetu i informacijama! :)
CASUAL, možda manje

PostPostao/la Čovjek i po' dana 22/06/2011 17:21

Prosjek u Austriji ne igra nikakvu ulogu prilikom nastavka skolovanja. Isto kao sto sa diplomom gimnazije pa makar i sve dvice bile, mozes da upises fakultet, isto tako, ako imas master mozes da upises doktorat, bez obzira na prosjek. Kvota upisa na doktorske studije ne postoji, kao ni prijemni. Mozes upisati doktorski cak i bez da definises temu prvih sest mjeseci. Ovo ti govori osoba koja vec radi doktorski djlimicno i u Austriji ;)
Čovjek i po'

PostPostao/la anthraxQ dana 22/06/2011 22:19

...
anthraxQ

PostPostao/la nuyts_20 dana 22/06/2011 23:54

http://www.wu.ac.at/programs/phd/wiso/admission

Ukoliko znas njemacki, a pretpostavljam da znas, mozes tu procitati tacno ono sto sam ja napisao prethodnom postu. Na WU je situacija takva kakva jeste, kako je na drugim univerzitetima, nije mi poznato. ( Postoje i PhD studije na engleskom jeziku, one su medjutim namijenjene uposlenicima univerziteta.

Puno srece!
nuyts_20

PostPostao/la CASUAL, možda manje dana 23/06/2011 08:14

Čovjek i po' je napisao/la:Prosjek u Austriji ne igra nikakvu ulogu prilikom nastavka skolovanja. Isto kao sto sa diplomom gimnazije pa makar i sve dvice bile, mozes da upises fakultet, isto tako, ako imas master mozes da upises doktorat, bez obzira na prosjek. Kvota upisa na doktorske studije ne postoji, kao ni prijemni. Mozes upisati doktorski cak i bez da definises temu prvih sest mjeseci. Ovo ti govori osoba koja vec radi doktorski djlimicno i u Austriji ;)

Heeeeej, baš si mi dao nade za ovaj doktorski :-D Ne znam da li će mi biti problem, ali ja bih program koji je na engleskom jeziku jer njemački ne znam :sad: Jesi li ti na doktorskom na WU? (ekonomija)

Hvala puno!
CASUAL, možda manje

PostPostao/la CASUAL, možda manje dana 23/06/2011 08:19

nuyts_20 je napisao/la:http://www.wu.ac.at/programs/phd/wiso/admission

Ukoliko znas njemacki, a pretpostavljam da znas, mozes tu procitati tacno ono sto sam ja napisao prethodnom postu. Na WU je situacija takva kakva jeste, kako je na drugim univerzitetima, nije mi poznato. ( Postoje i PhD studije na engleskom jeziku, one su medjutim namijenjene uposlenicima univerziteta.

Puno srece!

Ja sam mislila upisivati program na engleskom... Njemački ne znam :sad: Mislim da mi je bolje da im lično pošaljem mail i da objasnim situaciju... Najbolje bi mi bilo kad bi mi se javio neko, ko već rado doktorski tamo, i to na WU na engleskom jeziku... :-D

Hvala ti puno na informacijama...
CASUAL, možda manje

PostPostao/la Čovjek i po' dana 23/06/2011 17:19

Ja nisam na WU. Ja sam na Uni Wien u saradnji sa Uni Salzburg i TU Minhen. Moj doktorski je na engleskom.
Evo ti link na ekonomiju na Uni Wien i uslove (sasvim nomalni uslovi - dakle master, diplom, magister, itd):
http://studentpoint.univie.ac.at/vor-de ... tpoint_pi1 [backpid]=96347&cHash=002a9651e374f269e2efe58a95b339c5

Evo ti uslova za TU Wien (Dakle isto kao sto sam i ranije rekao):
http://www.tuwien.ac.at/informationen_f ... /doktorat/
Imas isto ekonomiju kao izbor.

Ne znam kako ide na WU, jer tamo nemam nikvih kontakata isl.
Ali, evo sta pise na njihovom sajtu za npr.: PhD Program in Finance
http://www.wu.ac.at/prospective/en/admi ... hdfin/requ

-Successful completion of a relevant Master's program or a relevant equivalent degree program at a recognized Austrian or foreign post-secondary institution of education (according to § 64 (4) of the Universities Act 2002)
- Proficiency in financial economics
-Proficiency in mathematics and/or statistics
-Adequate English proficiency
-Achievement potential
Čovjek i po'

PostPostao/la CASUAL, možda manje dana 24/06/2011 09:33

Čovjek i po' je napisao/la:Ja nisam na WU. Ja sam na Uni Wien u saradnji sa Uni Salzburg i TU Minhen. Moj doktorski je na engleskom.
Evo ti link na ekonomiju na Uni Wien i uslove (sasvim nomalni uslovi - dakle master, diplom, magister, itd):
http://studentpoint.univie.ac.at/vor-de ... tpoint_pi1 [backpid]=96347&cHash=002a9651e374f269e2efe58a95b339c5

Evo ti uslova za TU Wien (Dakle isto kao sto sam i ranije rekao):
http://www.tuwien.ac.at/informationen_f ... /doktorat/
Imas isto ekonomiju kao izbor.

Ne znam kako ide na WU, jer tamo nemam nikvih kontakata isl.
Ali, evo sta pise na njihovom sajtu za npr.: PhD Program in Finance
http://www.wu.ac.at/prospective/en/admi ... hdfin/requ

-Successful completion of a relevant Master's program or a relevant equivalent degree program at a recognized Austrian or foreign post-secondary institution of education (according to § 64 (4) of the Universities Act 2002)
- Proficiency in financial economics
-Proficiency in mathematics and/or statistics
-Adequate English proficiency
-Achievement potential

Prije svega, hvala ti puno na ovim informacijama... Pravo je teško naći nekoga, a ko će biti susretljiv, ko će me usmjeriti i olakšati mi...
Ukoliko ti ne predstavlja problem voljela bih kad bi mi mogao dati još informacija ili na PP ako želiš... Koliko košta studij? Da li prije toga moram naći mentora? Kad se prijavljujem i kome se prijavljujem za program? Kad obično kreće nastava? i slično....

Još jednom hvala ti...

I naravno, sretno... :)
CASUAL, možda manje

PostPostao/la anthraxQ dana 27/06/2011 02:30

planiram da predam papire za master u austriji, trebam ih prevesti. pa me zanima, jer nešto piše da treba se potvrditi prijevod ili ovjeriti u Austrijskoj ambasadi, jel ko ima takvo iskustvo?

mislio sam da to ide: prijevod i originale posaljes postom na adrsu univerziteta.

šta je ovo sada:
"Authentications
All documents shall be submitted in the form of an original or authenticated copy. Documents in foreign languages shall be accompanied by German translations. Original documents, copies and translations must be officially authenticated in the country of issue and confirmed by the local Austrian embassy/consulate. Pursuant to international treaties, documents from certain countries only require a simplified authentication or no authentication. Court-sworn interpreters are responsible for translations of documents in Austria." ????
anthraxQ

PostPostao/la Čovjek i po' dana 28/06/2011 19:03

@CASUAL, možda manje

Svi redovni studiji (dakle ne na privatnim univerzitetima) u Austriji kostaju od 350 do 370 eura po semestru - vise zakonski ne moze da kosta, pa tako i doktorski. Na univerzitetima primjenjenih nauka (fachhochschulen) nema placanja, ali tamo se ne moze raditi doktorski - maksimum master. Dakle, najbolja opcija je ipak regularan univerzitet.

Mentora mozes da trazis i poslije (ponavljam, redovni studenti koji nemaju stipendije) upisa. Opet, najbolje je da nazoves faks ili im posaljes email i raspitas se (fakat odgovaraju na e-mail) :)

@anthraxQ

To zavisi opet od faksa do faksa. Ja sam prevod uradio kod normalnog sudskog tumaca u Austriji i takav i vazi. Mada ti nije smor otici do ambasade, pones prevod i orginal, lik malo pogleda, udari muhur i to je to.

Btw, ako imas diplomu na engleskom, pored bosanskog, onda ja mislim da ne treba prevod uopce. Najbolje je da nazoves, posaljes email i pitas kako ide sa ovjerom.

Sto se tice priznavanja nasih diploma od strane poslodavac, tu nemam niti najmanji problem :)
Čovjek i po'

PostPostao/la CASUAL, možda manje dana 30/06/2011 08:26

Čovjek i po' je napisao/la:@CASUAL, možda manje

Svi redovni studiji (dakle ne na privatnim univerzitetima) u Austriji kostaju od 350 do 370 eura po semestru - vise zakonski ne moze da kosta, pa tako i doktorski. Na univerzitetima primjenjenih nauka (fachhochschulen) nema placanja, ali tamo se ne moze raditi doktorski - maksimum master. Dakle, najbolja opcija je ipak regularan univerzitet.

Mentora mozes da trazis i poslije (ponavljam, redovni studenti koji nemaju stipendije) upisa. Opet, najbolje je da nazoves faks ili im posaljes email i raspitas se (fakat odgovaraju na e-mail) :)

@anthraxQ

To zavisi opet od faksa do faksa. Ja sam prevod uradio kod normalnog sudskog tumaca u Austriji i takav i vazi. Mada ti nije smor otici do ambasade, pones prevod i orginal, lik malo pogleda, udari muhur i to je to.

Btw, ako imas diplomu na engleskom, pored bosanskog, onda ja mislim da ne treba prevod uopce. Najbolje je da nazoves, posaljes email i pitas kako ide sa ovjerom.

Sto se tice priznavanja nasih diploma od strane poslodavac, tu nemam niti najmanji problem :)

@'Čovjek i po - nisi, nego si ljudina! :thumbup: Hvalaaaaa!
CASUAL, možda manje

PostPostao/la anthraxQ dana 30/06/2011 12:20

Čovjek i po' je napisao/la:@anthraxQ

saznao sam. ne treba to ovjeravati u ambasadi jer je BiH potpisnica nekog sporazuma... pa se kod nas samo prevodi, a garancija je sam sudski tumač. Ipak, hvala na odgovoru.
anthraxQ

PostPostao/la anthraxQ dana 05/07/2011 14:16

trebam napisati CV za prijem na fax u austriji.

pa me zanima da li ima neke posebne norme pisanja CV-a za fakultet? da li je neko to već radio, da mi kaze kako bi to najbolje bilo uraditi?
anthraxQ

PostPostao/la Love_Peace dana 23/09/2011 09:52

stanite malo ovo trazim evo vec na cetvrtom orumu i jos mi nije niko objasnio kako treba... dakle vi gore studirate... super i ja bi volio svoj master iduce godine da pocnem u becu (ili vam ga vienni) zavrsavam elektrotehniku i sada me jako jako zanima jeli moram da znam njemacki posto to nikada ni u skoli nisam imao, a sumnjam da ga do tada mogu nauciti ... jel mi to moze neko da objasni ... znam dosta ljudi pricaju gore studiraju i tak to, ali isto tako znam da svi ti levati znaju njemacki jezik ... ajde der ljudovi pomagajte malom Erolu... :roll: :roll: :roll: :roll:
Love_Peace

Sljedeća

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.