Sirija

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Moderator/ica: Chmoljo

Re: Sirija

PostPostao/la Avetinho dana 12/08/2013 16:42

Herr Flick je napisao/la:Opet šitska propaganda jel da?? :D :D Imas lijepo video od tog teroristickog akta na prethodnoj strani :)

Evo da ti jos nesto po stoti put objasnim:

Svaku vijest koja stize od advance.hr, PressTV, SANA, ili RT -- dobronamjerna osoba ce smatrati lazima i propagandom.

Kao sto se do sada pokazalo u nebrojeno mnogo slucajeva.
Avetinho

PostPostao/la Herr Flick dana 12/08/2013 16:51

Ama covjece auto bomba je eksplodirala u Damasku ovog mjeseca ubisvi pritom 18 ljudi medju kojima su i djeca i to ti kazes da je propaganda.Pa kako covjece??Da nije Assad naredio.. :oops: :oops:
Herr Flick

PostPostao/la Avetinho dana 12/08/2013 17:15

Herr Flick je napisao/la:Ama covjece auto bomba je eksplodirala u Damasku ovog mjeseca ubisvi pritom 18 ljudi medju kojima su i djeca i to ti kazes da je propaganda.Pa kako covjece??Da nije Assad naredio.. :oops: :oops:

Nisam o toj vijesti nista rekao. O cemu jesam rekao je da niti jednoj vijesti koja dolazi od advance.hr, SANA, PressTV ili RT ne treba vjerovati.

Da si pazljivije pratio teme o Siriji, do sada bi primijetio kolika kolicina neistina je dosla upravo iz ovih izvora.
Avetinho

PostPostao/la Herr Flick dana 12/08/2013 17:20

Ja Sam Odavle je napisao/la:
Herr Flick je napisao/la:Ama covjece auto bomba je eksplodirala u Damasku ovog mjeseca ubisvi pritom 18 ljudi medju kojima su i djeca i to ti kazes da je propaganda.Pa kako covjece??Da nije Assad naredio.. :oops: :oops:

Nisam o toj vijesti nista rekao. O cemu jesam rekao je da niti jednoj vijesti koja dolazi od advance.hr, SANA, PressTV ili RT ne treba vjerovati.

Da si pazljivije pratio teme o Siriji, do sada bi primijetio kolika kolicina neistina je dosla upravo iz ovih izvora.

Pa onda vjerovatno mislis da ni ovoj vijesti ne treba vjerovati jer ona dolazi od Press TV pored video materijala kao dokaza
Herr Flick

PostPostao/la Avetinho dana 12/08/2013 17:40

Herr Flick je napisao/la:
Ja Sam Odavle je napisao/la:

Pa onda vjerovatno mislis da ni ovoj vijesti ne treba vjerovati jer ona dolazi od Press TV pored video materijala kao dokaza

Ne znam o cemu vise raspravljas. Naravno da mislim da ni ovoj ne treba vjerovati i to sam rekao vise puta, a evo sad opet ponavljam -- cim dolazi iz jednog (ili vise) pobrojanih izvora.

Ne znaci da u vijesti mozda nema istine, ali znaci da ove izvore treba odmah diskvalifikovati: Advance.hr, PressTV, SANA, RT.

Edit: Tvoja ona vijest dolazi iz Advance.hr, koji prenosi PressTV koji nesto kao citira RT. Ne mozes bolju papazjaniju zamisliti.
Avetinho

PostPostao/la Challenger__ dana 12/08/2013 21:21

Herr Flick je napisao/la:Opet šitska propaganda jel da?? :D :D Imas lijepo video od tog teroristickog akta na prethodnoj strani :)

Konfučije: "Kada naiđeš na čovjeka sa kojim ne vrijedi govoriti, a govoriš – izgubio si riječi".

Ne troši uzalud riječi na trolčinu, moj ti je drugarski savjet. Samo ignore.

Da, naravno, Sirija i njen narod su meta globalnog terorizma. Teroristička banda ne bi bila to što jeste da ne ubija nevine ljude. Teroristička banda je ovaj put imala za metu kvart Damaska u kome su uglavnom naseljeni Druzi i hrišćani. Naravno da o ovom prljavom terorističkom aktu nisu pisali samo sirijski, iranski i ruski mediji, nego svi mediji koji IOLE drže do sebe, kao npr izraelski HAARETZ:

slika
Wreckage after a car bomb exploded in the Jaramana district of Damascus, August 6, 2013.

At least 18 people were killed late Tuesday when a booby-trapped car exploded in a heavily populated pro-Assad regime area outside Damascus, state media reported.

HAARETZ
Challenger__

Lokacija: Near to Hell, near to Heaven, far away from all delusion!

PostPostao/la basar dana 12/08/2013 21:28

Možeš mislit kakvi su to monstrumi, i kakav moraš biti monstrum da ih podržavaš
Zadnja izmjena: basar; 12/08/2013 21:29; ukupno mijenjano 1 put/a.
basar

PostPostao/la Challenger__ dana 12/08/2013 21:29

sarajevoxxxx je napisao/la:Latakija: FSA zauzela vojni punkt Tela

Hmmm, kad smo već kod Latakije, evo zarobljene Obamine raje iz Al-Nusre:

Challenger__

PostPostao/la Avetinho dana 12/08/2013 21:41

Challenger__ je napisao/la:

Konfučije: "Kada naiđeš na čovjeka sa kojim ne vrijedi govoriti, a govoriš – izgubio si riječi".

Ne troši uzalud riječi na trolčinu, moj ti je drugarski savjet. Samo ignore.

Da, naravno, Sirija i njen narod su meta globalnog terorizma. Teroristička banda ne bi bila to što jeste da ne ubija nevine ljude. Teroristička banda je ovaj put imala za metu kvart Damaska u kome su uglavnom naseljeni Druzi i hrišćani. Naravno da o ovom prljavom terorističkom aktu nisu pisali samo sirijski, iranski i ruski mediji, nego svi mediji koji IOLE drže do sebe, kao npr izraelski HAARETZ:

slika
Wreckage after a car bomb exploded in the Jaramana district of Damascus, August 6, 2013.

At least 18 people were killed late Tuesday when a booby-trapped car exploded in a heavily populated pro-Assad regime area outside Damascus, state media reported.

HAARETZ

Da imalo drzis do objektivnog informisanja, ne bi propustio kljucnu, ali za tebe i ostale asadiste "minornu" opasku:
"state media reported". Vidi vraga, opet SANA.

Zanimljivo je, u istom clanku, nevezani dogadjaj gdje su asadisti dobili po usima, "SANA denied the report". Ah, to selektivno filtrirano informisanje...
Avetinho

PostPostao/la Dr_dre dana 12/08/2013 21:44

A evo i jednog "heroja" iz nedavno oslobođenog vojnog aerodroma MING.
Rjec je o "hrabrom" iranskom pilotu,koji zasluzuje zaista poseban tretman,kao i svi drugi piloti koji im dospiju pod ruke.

https://www.youtube.com/watch?v=L0CHswGbHnc
Dr_dre

PostPostao/la udrch dana 12/08/2013 21:57

s obzirom da si ti objektivan, nadam se da ćeš na pojasniti kako si zaključio da su ovi Obamini i Al-Nusra..
volio bih znati zašto su na ovoj snimci ovi ljudi u civilnoj odjeći, ove iz Al-Nusre gdje god vidim uglavnom su u uniformama..
gdje su im selefijske brade..kako si ti zaključio da su iz Al-Nusre? - prema priznanju dok ih drže za kosu sa 5,6 cijevi uperenih nakon što su jednog već ubili ili uz pomoć udarca kundakom u predjelu kičme..ili možda znaš njihova imena i prezimena..
nadam se da ćeš nam reći i za 2,3 dana gdje ih je SAA zatvorila i kakva je daljna procedura..
zanima me i zašto je onaj treći mrtav..
udrch

PostPostao/la Avetinho dana 12/08/2013 22:03

udrch je napisao/la:

s obzirom da si ti objektivan, nadam se da ćeš na pojasniti kako si zaključio da su ovi Obamini i Al-Nusra..
volio bih znati zašto su na ovoj snimci ovi ljudi u civilnoj odjeći, ove iz Al-Nusre gdje god vidim uglavnom su u uniformama..
gdje su im selefijske brade..kako si ti zaključio da su iz Al-Nusre? - prema priznanju dok ih drže za kosu sa 5,6 cijevi uperenih nakon što su jednog već ubili ili uz pomoć udarca kundakom u predjelu kičme..ili možda znaš njihova imena i prezimena..
nadam se da ćeš nam reći i za 2,3 dana gdje ih je SAA zatvorila i kakva je daljna procedura..
zanima me i zašto je onaj treći mrtav..

Cekaj, ode trkom u advance po misljenje.
Avetinho

PostPostao/la husein_kapetan dana 12/08/2013 22:10

Nije problem u vjesti ma kakva ona bila ili kako se prenosila. Jer su one uvijek tendeciozne i pilotirane i u okviru bilo kog rata su jedan njegov vrlo važan vid koji ima za svrhu da propagira vlastite ciljeve i vrijednosti koje čitatelju prezentiraju na što logičniji i uvjerljiviji način. Na taj način (u zavisnosti od snage - finansijske-i organizacijske) se plazmira i stvara javno mnjenje.Neovisni izvori informacija u recentnim ratovima su vrlo rijetki i bivaju redovno marginalizirani ili eliminisani i njih sačinjavaju prevalentno freelance novinari, tako da njihov udjel u ukupnom spektru informacija je magrinalan.
Međutim kako je uvijek čitatelj taj koji vlastitom glavom, na temelju informacija koje su mu dostupne pravi zaključke i stvara vlastitu viziju po meritumu.Stoga je iracionalno i neodgovorno uzimati samo jedan "tabor" kao izvor informacija.. time se nesvjesno postaje dio propagiranog u ideološkom smislu osim ako niste već dio toga i na taj način tražite i servirate propagirano kao potvrdu svoga... u tom slučaju informacija prestaje da bude informacija.....
Ovje ( na ovoj temi ) jedan dio učesnika vlastita uvjerenja po ovom sukobu uvija u plašt plasiranih jednostranih "informacija" i kao takve ih servira na čitanje.... To ne bih nikako nazvao informacijom niti to ponuđeno može biti.
Istina je vjeruj mi uvijek prećutana jer u ovakvim ratovima nije od koristi ni jednoj ni drugoj strani.
Stoga.. moje je mišljenje da, ova tema ima pozornost mnogih, upravo zbog vlastitih uvjerenja koje potkrijepljene sa jednostranim" informacijama" kojim se pokušava stvoriti javno mjenje ili plasirati kao "vrijednost"
Nikada nije dobro sagledavati efekte (mada to mnogi rade) već analizirati uzroke svega pa i ovog pilotiranog i totalno besmislenog rata, I tu informacija dođe kao konotat - Mislim da je sasvim dovoljno realnosti" arapskog proljeća" dato na uvid svima da bi se mogla stvoriti realna slika ovog i ovih sukoba... U facu mainsream-ovima i njihovoj "plemenitoj" želji za istinom.
husein_kapetan

PostPostao/la Challenger__ dana 12/08/2013 22:11

(za korisnika pod nikom "udrch")

Napad na Latakiju predvode teroristi iz ISIS-a ("islamska država Iraka i Šama") linkovana na Al-kaidu, terorističku mrežu kojom, većim dijelom, upravlja američko obavještajno podzemlje (pogledati ispovjest bivšeg al-Kaida člana iz Egipta), dakle - Obama - "po komandnoj liniji".

Šta će biti s njima? Ako ih ne razmijene, nadam se da će ih sve postreljati.

EDIT: Evo šta o zlodjelima ove bande piše jedan zapadni medij ("The Telegraf")

Syrian rebels accused of sectarian murders

Hundreds of Alawite civilians have been killed, kidnapped or have disappeared during a rebel offensive on President Bashar al-Assad’s heartland province of Latakia, local residents have reported.

The Telegraf
Challenger__

PostPostao/la Challenger__ dana 12/08/2013 23:30

TheMule je napisao/la: Nema planove Izrael, vec SAD ne zele Ruse na Mediteranskom moru. To je jedan od razloga sto su i nama i Kosovu pomagali u ratu. Vec 60 godina se radi na izolaciji Rusa.

Naravno da Izrael ima planove, kao što precjenjuješ antirusku agendu:

1. Izrael želi da se oslobodi Hezbollaha, Sirije i Irana. Izraelske vojne strukture vide Hezbollah kao iransku "proxy-formaciju", a nje ne bi bilo da Sirija (i Iran) ne finansiraju i ne naoružavaju Hezbollah. Izrael želi slabljenje svih neprijateljski naklonjenih država i sve daje od sebe da padne Assad i da se Sirija pretvori u konglomerat malih državica koje će se trošiti i potrošiti u sektaškom sukobu;

2. američki motiv nije primarno antiruski, već antikineski. Ovakav stav je čest, a iznio ga je i naš Zlatko Dizdarević, podvlačeći osnovnu stvar:

a) Kina je opasan rival koga žele eliminisati;
b) Kina većinu deficitarnih energenata dobija iz Irana;
c) smjena režima u Teheranu po sveku cijenu (unutrašnjim prevratom ili vojnom intervencijom) je jedan od dugoročnih imperativa američke administracije;
d) antiranski intervencionizam je besmislen dok se prethodno ne eliminiše Sirija;
e) eliminacija Rusa iz Sirije, nije eliminacija iz Sredozemlja, jer su se Rusi već snašli za alternativu (Kipar).

UKRATKO, motiv američke administracije je prvenstveno antikineski (preko Irana), a antiruski sekundarno, kolateralno;

3. rivalstvo različitih energetskih grupacija (1. Katar, S. Arabija, Izrael, Turska - 2. Iran, Irak, Sirja, 3. Rusija);

4.Sirija sama po sebi je smetnja globalnoj dominaciji jer je politički, finansijski i vojno nezavisna od zapadne oligarhije;

5. rusko prisustvo u Sredozemlju nije motiv, cilj antisirijskog intervencionizma, to je nepovoljna, neželjena činjenica koja ih samo može koštati debakla u Siriji.

_________

Sve u svemu motiva je mnogo i stvar je neuporedivo složenija od (u ovom slučaju) trećerazrednih, antiruskih motiva. Ovdje se udara na TROUGAO Teheran-Damask-Hezbollah, samim tim na energetske potrebe Pekinga, a tek u krajnjoj instanci, kolateralno i sporedno na Kremlj, koji je JEDINI u ovoj priči u win-win situaciji.
Challenger__

PostPostao/la jeza u ledja dana 12/08/2013 23:34

UltrasNaBaterije je napisao/la:Ovi se baš gnjetu, ovaj rat je gori i čini mi se konfuzniji od jugoslovenskih. Malo vjere, malo politike, malo novca, malo oružja, malo zapadnih sila, slika i prilika dobrog tla za rat.

p.s.

ovako bi sutra i kod nas buknulo u sekundi, ne treba se zavaravati. :twisted:

I ja bas tako nesto kontam.
Gledam ovo u Siriji i mislim se, na sta bi Bosna licila da su nas cetnici svako malo drmali iz zraka? :-? Ovo u Siriji je katastrofa. Podsjeca me na slike iz Bejruta onomad.
jeza u ledja

PostPostao/la sarajevoxxxx dana 12/08/2013 23:36

- Haleb: Novi masakr rezimskih snaga

17 poginulih od eksplozivnih buradi. Deset iz samo jedne porodice, medju poginulima djeca od: 5, dvoje od 3 godine i beba od godinu dana. Porodica je iz sela blizu aerodroma Kuvejris kojeg FSA drzi u okruzenju, i koji je zadnjih dana pod zestokim udarom FSA jedinica. Porodica se iselila iz sela u drugo koje se isto tako nalazi u blizini aerodroma Kuvejris.
sarajevoxxxx

PostPostao/la Challenger__ dana 12/08/2013 23:44

Molim te, daj izvor.
Challenger__

PostPostao/la Black swan dana 12/08/2013 23:48

meni nisu jasni ovi alaviti
država u ratu 2 godine
jeste li se ukopali
imate li bunkere i tranšee oko svake kuće te podzemna skrovišta

svaka alavitska kuća bi trebala imati kalaš, ručne bombe i nekoliko zolja
žene i djeca po jednu pilulu koja te bezbolno ubija za nekoliko desetina sekundi
a muškarci pištolj koji ne može zakočiti s jednim metkom minimalno
ako ne želite da snime snuf film s vama i vašim dijelovima tijela
upadaju vam u sela i vode ljude

fakat mi nisu jasni probiju im se u najjaču regiju :roll:
Black swan

PostPostao/la Challenger__ dana 12/08/2013 23:54

Deir al Zor (na mapi istočno, desno),

slika

...sukob Al-Kaide (ISIS, Al-Nusra) i SAA - gori nebo i zemlja
Challenger__

PostPostao/la Avetinho dana 12/08/2013 23:55

Black swan je napisao/la:meni nisu jasni ovi alaviti
država u ratu 2 godine
jeste li se ukopali
imate li bunkere i tranšee oko svake kuće te podzemna skrovišta

svaka alavitska kuća bi trebala imati kalaš, ručne bombe i nekoliko zolja
žene i djeca po jednu pilulu koja te bezbolno ubija za nekoliko desetina sekundi
a muškarci pištolj koji ne može zakočiti s jednim metkom minimalno
ako ne želite da snime snuf film s vama i vašim dijelovima tijela
upadaju vam u sela i vode ljude

fakat mi nisu jasni probiju im se u najjaču regiju :roll:

Te je ljude Asad svjesno zrtvovao u cilju sticanja medjunarodne simpatije.
Avetinho

PostPostao/la Challenger__ dana 13/08/2013 00:04

Challenger__ je napisao/la:Deir al Zor (na mapi istočno, desno),

slika

Linije razgraničenja: crveno - vlada u Damsku, plavo - Al-Kaida, ljubičasto - linije vojnih sudara.

slika
Challenger__

PostPostao/la sarajevoxxxx dana 13/08/2013 00:16

Challenger__ je napisao/la:Molim te, daj izvor.

Al Jazeera i H.N.N. pisu o 10 poginulih. H.N.N. je objavio imena i godista poginulih i djece i odraslih. Kanat Hims Al Fadaije. Najopsirnije pise o ovome, pored 10 ovih koje su prenijeli mediji, pisu da je naknadno ispod rusevina pronadjeno jos 7 tijela ciji identitet je nepoznat....
sarajevoxxxx

PostPostao/la TheMule dana 13/08/2013 00:26

TheMule je napisao/la: Nema planove Izrael, vec SAD ne zele Ruse na Mediteranskom moru. To je jedan od razloga sto su i nama i Kosovu pomagali u ratu. Vec 60 godina se radi na izolaciji Rusa.

Naravno da Izrael ima planove, kao što precjenjuješ antirusku agendu:

1. Izrael želi da se oslobodi Hezbollaha, Sirije i Irana. Izraelske vojne strukture vide Hezbollah kao iransku "proxy-formaciju", a nje ne bi bilo da Sirija (i Iran) ne finansiraju i ne naoružavaju Hezbollah. Izrael želi slabljenje svih neprijateljski naklonjenih država i sve daje od sebe da padne Assad i da se Sirija pretvori u konglomerat malih državica koje će se trošiti i potrošiti u sektaškom sukobu;

2. američki motiv nije primarno antiruski, već antikineski. Ovakav stav je čest, a iznio ga je i naš Zlatko Dizdarević, podvlačeći osnovnu stvar:

a) Kina je opasan rival koga žele eliminisati;
b) Kina većinu deficitarnih energenata dobija iz Irana;
c) smjena režima u Teheranu po sveku cijenu (unutrašnjim prevratom ili vojnom intervencijom) je jedan od dugoročnih imperativa američke administracije;
d) antiranski intervencionizam je besmislen dok se prethodno ne eliminiše Sirija;
e) eliminacija Rusa iz Sirije, nije eliminacija iz Sredozemlja, jer su se Rusi već snašli za alternativu (Kipar).

UKRATKO, motiv američke administracije je prvenstveno antikineski (preko Irana), a antiruski sekundarno, kolateralno;

3. rivalstvo različitih energetskih grupacija (1. Katar, S. Arabija, Izrael, Turska - 2. Iran, Irak, Sirja, 3. Rusija);

4.Sirija sama po sebi je smetnja globalnoj dominaciji jer je politički, finansijski i vojno nezavisna od zapadne oligarhije;

5. rusko prisustvo u Sredozemlju nije motiv, cilj antisirijskog intervencionizma, to je nepovoljna, neželjena činjenica koja ih samo može koštati debakla u Siriji.

_________

Sve u svemu motiva je mnogo i stvar je neuporedivo složenija od (u ovom slučaju) trećerazrednih, antiruskih motiva. Ovdje se udara na TROUGAO Teheran-Damask-Hezbollah, samim tim na energetske potrebe Pekinga, a tek u krajnjoj instanci, kolateralno i sporedno na Kremlj, koji je JEDINI u ovoj priči u win-win situaciji.

To sa Kinom je u redu, i naravno da su SAD neprijatelji Irana vec odavno, ali mislim da precjenjujes te neke energetske borbe iz sjene. One su prisutne tu -naravno, ali mislim da nisu tako vazne politici SAD koja je sebi osigurala gorivo u Arabiji i Iraku, a i sama proizvodi veliki dio svojih energetskih potreba. U politici Amerike nije prisutna neka velika zelja da se oslabi Kina, jer jaka Kina znaci jaka Amerika -sad za sad.

Rusima nikako nemoze biti win-win kad ce izgubiti luku na Sredozemnom moru i vaznog saveznika (jedinog?) u Arapskom svijetu. Razlozi sto Amerika uglavnom silji protiv Rusa (a Iran dodje ko usput) su slijedeci:

1. Iran ne pretstavlja nikakvu vojnu opasnost Americi u poredjenju sa Rusijom
2. Rusi ce izgubiti stratesku luku
3. Rusi ce izgubiti saveznika medju Arapima
4. Rusi ce izgubiti veliko vojno trziste
5. I najvazniji pokazatelj je nacin na koji su Amerikanci "intervenisali" u Sirije. Ocito se boje da se postave ostro protiv Asadovog rezima, da to nebi izazvalo neku veliku reakciju Rusa. Da je primarni cilj Iran, Amerikanci bi do sad unistili Asada.

Sto se tice Izraela, oni mozda ne vole Siriju, ali nisam siguran da bi vise zeljeli vidjeti zaklete neprijatelje na svom pragu. Ako je Hezbollah naopak neprijatelj, zamisli Selefije. Nema garancije da ce se tu stvoriti neke male drzavice, jedna grupa ce pobjediti, i to ce biti ona najekstremnija, Alkaida i njima slicne.
TheMule

PostPostao/la TheMule dana 13/08/2013 00:27

Mozel se postaviti cijela karta sirije sa naznacenim pozicija zaracenih strana?
TheMule

PrethodnaSljedeća

Natrag na Politika

Trenutno korisnika/ca: Kikibombona i 5 gostiju.