Sezona (ne)grijanja

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Re: Sezona (ne)grijanja

PostPostao/la slavkoimamodilera dana 28/11/2008 10:35

karanana je napisao/la:65% poskupljuje????
jebo te zivot. ja kontam ide nekih 10-15 posto jer je plin otiso 27 ali se amortizira na vise raje pa je jeftinije. fuj.

Do sada je po m2 bilo 1,118 KM, sad ce bit 1,70 KM.... :-)
slavkoimamodilera

PostPostao/la GoschaUkuchi dana 28/11/2008 10:45

Sta bi bilo da ja sad napisem dopis Toplanama u kojem ih informisem da ne zelim vise da se grijem "centralnim grijanjem"?
Na koji nacin ga oni mogu ugasiti? I sta bi se desilo ako bi ja poslala taj dopis i ne placala grijanje? Da li bi to pilo vode u slucaju da me oni tuze, a ja kao argument navedem da sam ih informisala da ne zelim da se grijem preko Toplana? Zna li neko?
GoschaUkuchi

PostPostao/la vjesticanametli dana 28/11/2008 10:51

ne pije vode. krades toplotu iz okolnih stanova koje oni griju - zvanicno obrazlozenje iz toplana
vjesticanametli

PostPostao/la sarajevo63 dana 28/11/2008 10:52

GoschaUkuchi je napisao/la:Sta bi bilo da ja sad napisem dopis Toplanama u kojem ih informisem da ne zelim vise da se grijem "centralnim grijanjem"?
Na koji nacin ga oni mogu ugasiti? I sta bi se desilo ako bi ja poslala taj dopis i ne placala grijanje? Da li bi to pilo vode u slucaju da me oni tuze, a ja kao argument navedem da sam ih informisala da ne zelim da se grijem preko Toplana? Zna li neko?

Ne zanosi se!
Po primitku dopisa uputiće te na nadležno ministarstvo.
A nadležno ministrstvo će ti reći da nema šanse.
Tako, ne zanosi se.
Zadnja izmjena: sarajevo63; 28/11/2008 10:55; ukupno mijenjano 1 put/a.
sarajevo63

PostPostao/la sarajevo63 dana 28/11/2008 10:54

karanana je napisao/la:65% poskupljuje????
jebo te zivot. ja kontam ide nekih 10-15 posto jer je plin otiso 27 ali se amortizira na vise raje pa je jeftinije. fuj.

Odavno sam ja kontala kad li će početi puštati plin u troli npr. Pa da nas poguše. Svaka trola, prebroj ljude...
sarajevo63

PostPostao/la GoschaUkuchi dana 28/11/2008 10:58

sarajevo63 je napisao/la:
GoschaUkuchi je napisao/la:Sta bi bilo da ja sad napisem dopis Toplanama u kojem ih informisem da ne zelim vise da se grijem "centralnim grijanjem"?

Ne zanosi se!
Tako, ne zanosi se.

A zasto nema sanse? Po kojem zakonu? E, *ebo ti drzavu u kojoj te bez zakona moze neko tuziti i dobiti spor. :x
GoschaUkuchi

PostPostao/la sarajevo63 dana 28/11/2008 11:05

GoschaUkuchi je napisao/la:

Ne zanosi se!
Tako, ne zanosi se.

A zasto nema sanse? Po kojem zakonu? E, *ebo ti drzavu u kojoj te bez zakona moze neko tuziti i dobiti spor. :x

PO ZAKONU, kako kaže naš vrli Premijer, expert.
sarajevo63

PostPostao/la Klodovik dana 28/11/2008 11:12

Ne zanosi se!
Tako, ne zanosi se.

Kakav zakon? Jedino rješenje je da se svi skupa u vremenskoj mašini vratimo unatrag i da se zgrade i instalacije naprave drugačije.
Klodovik

PostPostao/la sarajevo63 dana 28/11/2008 11:17

Klodovik, u naseljima "novijeg" tipa postoje mjerači. Lično sam zvala i pitala za iste. Odgovor je bio: dobićete mogućnost plaćanja preko mjerača. A ti novi mjerači će biti ugrađeni. Na pitanje zašto novi kad imaju stari odgovor je bio: nisu ispravni. Na pitanje: ko je to utvrdio, odgovor je bio: nisu ispravni. Samo 1 firma u gardu je dobila exkluzivno pravo da postavlja nove mjerače.
sarajevo63

PostPostao/la Klodovik dana 28/11/2008 11:26

sarajevo63 je napisao/la:Klodovik, u naseljima "novijeg" tipa postoje mjerači. Lično sam zvala i pitala za iste. Odgovor je bio: dobićete mogućnost plaćanja preko mjerača. A ti novi mjerači će biti ugrađeni. Na pitanje zašto novi kad imaju stari odgovor je bio: nisu ispravni. Na pitanje: ko je to utvrdio, odgovor je bio: nisu ispravni.

Znam, sve mi je jasno. Ugradnja, daljinsko očitavanje i slično. Navodno bi po tom sistemu neki grijanje plaćali manje, ali neki bi plaćali i više. Htio sam reći da je zahtjevan posao "prebaciti" cijeli sistem na mogućnost pojedinačnog očitavanja. Ovako kako je... može im se. Veliki broj zgrada, koliko znam, te mjerače nema. Btw, slična situacija je i sa vodom. Paušalno odrežu cifru. Platim 15-ak maraka vode za jednu osobu, a da u stanu ne proboravim ni dana, ne popijem ni čašu vode. Po toj cijeni bi četveročlana porodica gotovo pa skuplje plaćala vodu nego grijanje stana.
Klodovik

PostPostao/la sarajevo63 dana 28/11/2008 11:35

Klodovik je napisao/la:
sarajevo63 je napisao/la:Klodovik, u naseljima "novijeg" tipa postoje mjerači. Lično sam zvala i pitala za iste. Odgovor je bio: dobićete mogućnost plaćanja preko mjerača. A ti novi mjerači će biti ugrađeni. Na pitanje zašto novi kad imaju stari odgovor je bio: nisu ispravni. Na pitanje: ko je to utvrdio, odgovor je bio: nisu ispravni.

Znam, sve mi je jasno. Ugradnja, daljinsko očitavanje i slično. Navodno bi po tom sistemu neki grijanje plaćali manje, ali neki bi plaćali i više. Htio sam reći da je zahtjevan posao "prebaciti" cijeli sistem na mogućnost pojedinačnog očitavanja. Ovako kako je... može im se. Veliki broj zgrada, koliko znam, te mjerače nema. Btw, slična situacija je i sa vodom. Paušalno odrežu cifru. Platim 15-ak maraka vode za jednu osobu, a da u stanu ne proboravim ni dana, ne popijem ni čašu vode. Po toj cijeni bi četveročlana porodica gotovo pa skuplje plaćala vodu nego grijanje stana.

Vodomjer sam isplatila za 3 i po mjeseca.
sarajevo63

PostPostao/la Edin H. dana 28/11/2008 14:40

Ne zanosi se!
Tako, ne zanosi se.

Pitanje je ovdje da li je iko ikada pokrenuo ovaj spor.
Zasigurno ne moze proci ako niko nikada nije ni pokusao.
Po svakoj logici morao bi imati pravo izbora.
Ako oni nisu smpremni ili u mogucnosti da ugrade kalorimetre to bi trebao biti njihov problem, a ne potrosaca.
Ovo je jos uvijek socijalisticki nacin razmisljanja.
Mislim da bi trebalo oformiti grupu gradjana koji bi pokrenuli ovaj spor sa Toplanama
Edin H.

PostPostao/la GoschaUkuchi dana 28/11/2008 14:58

Evo ja stojim na raspolaganju! Meni je vise dosta kradje!! Znaci, sad za stan od 50m2 x 1,70 KM placas grijanje 85,00 KM, ustvari nije 85,00 KM nego 170,00 KM ako uzmes u obzir samo grijnu sezonu (sest mjeseci).
GoschaUkuchi

PostPostao/la Qler dana 28/11/2008 15:04

ja kroz posao dosta saradjujem sa toplanama po BiH. Neki dan sam bio u Kaknju, pa Prijedor, Banja Luka, Doboj, Travnik, Tesanj.... da znate kako je tamo vi bi potpisali do kraja zivota da vas girje Toplane Sarajevo. Ima tamo grijanja, ali su toplane lose. stare, pa svako malo ne rade, velike gubitke vode imaju..

I najjeftiniji je Doboj, pa Kakanj. Doboj zbog politike ima niske cijene (haman pa i nema ekonomske isplativosti) a Kakanj dobija paru od TE skoro dzaba, pa i grijanje moze dati povoljno.

Sarajevo spada u srednju kategoriju po cijenama. ima skupljih dosta
Qler

PostPostao/la atko dana 28/11/2008 15:08

Qler je napisao/la:ja kroz posao dosta saradjujem sa toplanama po BiH. Neki dan sam bio u Kaknju, pa Prijedor, Banja Luka, Doboj, Travnik, Tesanj.... da znate kako je tamo vi bi potpisali do kraja zivota da vas girje Toplane Sarajevo. Ima tamo grijanja, ali su toplane lose. stare, pa svako malo ne rade, velike gubitke vode imaju..

I najjeftiniji je Doboj, pa Kakanj. Doboj zbog politike ima niske cijene (haman pa i nema ekonomske isplativosti) a Kakanj dobija paru od TE skoro dzaba, pa i grijanje moze dati povoljno.

Sarajevo spada u srednju kategoriju po cijenama. ima skupljih dosta

Ili da skratimo, vazno je da se ne puca :lol:

... jebo ti nas :x
Zadnja izmjena: atko; 28/11/2008 15:11; ukupno mijenjano 1 put/a.
atko

PostPostao/la sarajevo63 dana 28/11/2008 15:10

GoschaUkuchi je napisao/la:Evo ja stojim na raspolaganju! Meni je vise dosta kradje!! Znaci, sad za stan od 50m2 x 1,70 KM placas grijanje 85,00 KM, ustvari nije 85,00 KM nego 170,00 KM ako uzmes u obzir samo grijnu sezonu (sest mjeseci).

Samo da ti kažem trebao//la bi imat spiskove cijelih naselja, po zgradama i odvojeno ne može!
sarajevo63

PostPostao/la Qler dana 28/11/2008 15:15

ugradite kalolimetre, pa cete placati koliko potrosite. ha ja. nema placanja po kvadratu nego po toploti koju potrosite. pa onda ide zavrtanje radijatora :D u sobama gdje se ne boravi, manj radijatori i sl :D
Qler

PostPostao/la grunt dana 28/11/2008 15:17

Odakle to da ce grijanje poskupiti 65% :? !!!
grunt

Lokacija: Ne budi med da te raznesu,ni otrov da se od tebe truju.

PostPostao/la chuchumbamayumbe dana 28/11/2008 15:25

Tek im sada necu placati!
8-)
chuchumbamayumbe

PostPostao/la slavkoimamodilera dana 28/11/2008 15:26

grunt je napisao/la:Odakle to da ce grijanje poskupiti 65% :? !!!

Vidjela mi Azira u petoj kasiKi...
slavkoimamodilera

PostPostao/la slavkoimamodilera dana 28/11/2008 15:27

chuchumbamayumbe je napisao/la:Tek im sada necu placati!
8-)

To sam i ja kontao, ali te tuze i kroz godinu dvije sudski nalog za pljenidbu stvari... :(

Ovo bi se moralo izdici na nivo gradjanske neposlusnosti da bi pocelo piti vode, pojedinacno nista...
slavkoimamodilera

PostPostao/la sarajevo63 dana 28/11/2008 15:28

Qler je napisao/la:ugradite kalolimetre, pa cete placati koliko potrosite. ha ja. nema placanja po kvadratu nego po toploti koju potrosite. pa onda ide zavrtanje radijatora :D u sobama gdje se ne boravi, manj radijatori i sl :D

Prosvjetli nas :-)
sarajevo63

PostPostao/la sarajevo63 dana 28/11/2008 15:31

slavkoimamodilera je napisao/la:
8-)

To sam i ja kontao, ali te tuze i kroz godinu dvije sudski nalog za pljenidbu stvari... :(
Ovo bi se moralo izdici na nivo gradjanske neposlusnosti da bi pocelo piti vode, pojedinacno nista...

Baš to. A najjednostavnije bi bilo napraviti spiskove predstavnika ulaza za zgrade i svi da potpišu, a onda sve skupa predati. Jer je nemoguće pohvatati sve stanare. Oni koji ne plaćaju svakako ne plaćaju. Ostali ispaštaju.
sarajevo63

PostPostao/la chuchumbamayumbe dana 28/11/2008 15:36

slavkoimamodilera je napisao/la:
8-)

Nikada nikome do sada nisu zaplijenili stvari iz jednostavnog razloga - ne isplati im se.
Koliko mogu dobiti za moja 2 razvaljena trosjeda, TV od 5 godina, sporet i frizider?!
Mogu jedino da me strpaju u zatvor, a tamo bar ne bih morao placati ovako skupo grijanje, imao bih 3 puta da jedem i neko bi mi prao usrane gache.
Ha ja.
8-)
chuchumbamayumbe

PostPostao/la sarajevo63 dana 28/11/2008 15:39

Varaš se, na Dobrinji 3 su iznosili stvari. Bijeda vazda strada.
sarajevo63

PrethodnaSljedeća

Natrag na Sarajevo

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.