Šećer 9,6

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Šećer 9,6

PostPostao/la serum dana 15/10/2011 17:36

Ehhh.
Jutros mi kao nešto "loše bilo".Prošlo je.Ručao sam dobro, popio kafu, i nakon dva sata otišao u apoteku izmjeriti šećer.
Rezultat 9,6.
Strah, panika...kaže apotekarka da dođem ujutro da nejedem ništa da ponovo vadim.
Kaže ona najveći bude 2h poslije jela.Ali do 8,7 ne više...
Mjerio sam često u zadnih pola godine, znao je biti do 6,3 6.4, ima li neko da me utješi da ovo nije <dijabetes?
serum

Re: Šećer 9,6

PostPostao/la immuno dana 15/10/2011 17:47

na osnovu ovih par nalaza ( konc secera u krvi) niko ti nece moci ni htjeti uspostaviti bilo kakvu dijagnozu.Da bi se za nekoga moglo reci da ima Diabetes mellitus moras malo vise pregleda obaviti i jos nekoliko puta ponoviti secer u krvi i jos uraditi chol,trigliceride,HbA1c....da neduljim. Nego u ponedeljak pravac doktoru pokupi uputnice i od laboratorije,interniste.......i ispitaj sta i koliko.
U svakom slucaju sretno i nauzbudjuj se i nesekiraj sve sto se lijeciti MOZE nije strasno!
immuno

PostPostao/la Ma.Le.Na dana 15/10/2011 17:51

obavezno doktoru
ujutro prije nego ista pojedes...i nek ti izvade krv i ocitaju nivo tada..
nemoj se s tim zezat
dijabetes je bitno lijeciti sto ranije!
Ma.Le.Na

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 17/10/2011 15:01

Samo je ljakar taj koji je nadležan i komptentan da utvrdi dijagnozu!
PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

PostPostao/la Mini_Star dana 17/10/2011 15:12

Ako si popio sok (bilo sta slatko) taj dan kada si mjerio secer ili cak dan ranije na nalazima se to moze pokazati i to drasticno. Druga stvar. Ako zelis precizno mjerenje, nemoj ici u apoteku da mjeris nivo secera u krvi, vec u polikliniku (privatnu).
Mini_Star

PostPostao/la Gusztav dana 17/10/2011 15:14

DugaDevetka je u pravu, ljekaru se obrati još sutra, a mi ti možemo samo dati po koji savjet.
Prvo treba da se utvrdi razlog, znači je li visok nivo šećera od pretjerane ishrane, da li je posljedica stresnog načina života ili genetika. Uglavnom nemoj se sikirati, samo slušaj ljekare i bit će sve O.K. ;-)
Imam i ja isti problem (doduše nikada preko 8,5) ali nedam se.....
Gusztav

PostPostao/la serum dana 17/10/2011 16:15

Evo mene...opet...
Isti dan kad sam vam pisao, otišao sam u hitnu pomoć.
Ljudi mi izmjerili 2 puta šećer bio 5,7.
Juče ujutro odem u 10h ništa jeo, pio, 5,6 normalan
Taj dan jesam nešto masno jeo, i slatko takođe.Moguće da je u trenutku šećer otišao toliko visoko.
U svakom slučaju, moram pratiti.....gojazan sam...mora...
serum

PostPostao/la carlos acosta dana 17/10/2011 16:19

serum je napisao/la:Evo mene...opet...
Isti dan kad sam vam pisao, otišao sam u hitnu pomoć.
Ljudi mi izmjerili 2 puta šećer bio 5,7.
Juče ujutro odem u 10h ništa jeo, pio, 5,6 normalan
Taj dan jesam nešto masno jeo, i slatko takođe.Moguće da je u trenutku šećer otišao toliko visoko.
U svakom slučaju, moram pratiti.....gojazan sam...mora...

jbg druze, ako si imao srece ovaj put de malo poradi na tome, debljina je najlaksi put do dijabetesa
mada i sa tim ljudi zive, moj stari ima dijabetes godinama, pa sta ce, puca se inzulinom
carlos acosta

Lokacija: mozda je vrijeme da si priznas da na svijetu nema niceg osim sna

PostPostao/la dječak sa šibicama dana 19/10/2011 20:37

9,6 je visok secer ako je izmjeren 2 sata nakon jela, pa taman da si vola pojeo. Obrati se ljekaru najbolje je, ali imas po netu standardne simptome dijabetesa, pa pogledaj... obicno nicim izazvano i naglo mrsavljenje, rapidno gubljenje kilaze u kratkom roku, preveliki umor, prevelika zedj, prvi znaci dijabetesa.
dječak sa šibicama

PostPostao/la serum dana 21/10/2011 16:20

Nemam nikakvih simptoma.
Bio kod ljekara, kaže stres i sl.tome.
Naravno, kaže da postoji rizik jer sam uhranjeniji više nego treba....
serum

PostPostao/la zelenashica dana 21/10/2011 16:31

serum je napisao/la:Ehhh.
Jutros mi kao nešto "loše bilo".Prošlo je.Ručao sam dobro, popio kafu, i nakon dva sata otišao u apoteku izmjeriti šećer.
Rezultat 9,6.
Strah, panika...kaže apotekarka da dođem ujutro da nejedem ništa da ponovo vadim.
Kaže ona najveći bude 2h poslije jela.Ali do 8,7 ne više...
Mjerio sam često u zadnih pola godine, znao je biti do 6,3 6.4, ima li neko da me utješi da ovo nije <dijabetes?

Imam ja da te utješim.... :wink:
Meni se dešavalo da ode i do 12.5 pa evo me hvala bogu nisam dijabetičar.
U biti zua visoku razinu šećera ne mora biti zaslužna samo ishrana,može i stres.Obično ako je stres razlog razina šećera varira izvjestan period i onda je u normali.
zelenashica

PostPostao/la nikimostar dana 21/10/2011 16:38

Ja sam jednom pojela 3 baklave,a prije toga rucala i poslije sat vremena secer 4,meni ni to nije normalno,ovo piseem zato sto mi cesto zna secer pasti i pocnem se tresti,a kao svi nalazi uredni :cry:
nikimostar

PostPostao/la ladyada dana 21/10/2011 16:46

nikimostar je napisao/la:Ja sam jednom pojela 3 baklave,a prije toga rucala i poslije sat vremena secer 4,meni ni to nije normalno,ovo piseem zato sto mi cesto zna secer pasti i pocnem se tresti,a kao svi nalazi uredni :cry:

moja poznanica ima taj problem spusti joj se secer ........regulise ga jelom, pojede neku sniclu ili tako nesto mesnato .......jako je mrsava mislim premrsava za svoju visinu ........druga stvar posao joj je jako naporan , uvijek je pod pritiskom .........
ladyada

PostPostao/la dotoressa dana 18/12/2011 21:45

Prati to, ne daj bože ne mora značiti da je inzulin ovisndijabetes, nego ima i neovisni koji je kod odraslih češći, liječi se oralnim preparatima ...
dotoressa

PostPostao/la Mis mekinjas dana 19/12/2011 10:44

Doktoru, profil se radi cijeli dan. Jutarnje vađenje krvi i nije neki pokazatelj. To je prvo mjerenje, nakon jela dva sata poslije se opet mjeri razina GUK-a u krvi. Ako taj nalaz premašuje 5,7 doktor će ti reći šta ti je. U svakom slučaju niko nije buckast o nejedenja, a te trice stres vam diže GUK, na nenormalnih 9-15, je glupost. Imam djabetes 22 godine, i ako sam nešto primijetila znam da ako ne jedete i pod stresom ste, šećer vam ne skače toliko. Ljudi jedu, zbog stresa, a to i samo to vam direktno utiče na razinu GUK-a u krvi.

Sretno, i mani se apoteke, već se hvataj neke endokrinologije.
Mis mekinjas

PostPostao/la Beaddy dana 19/12/2011 10:57

Sa uputnicom kod endokrinologa i na OGTT tj. oralni glukoza tolerans test (uživaćeš ako voliš slatko....samo je gadno kad te poslije počnu znojevi obljevati).

Ja uradila isto i dobila nalaz šećera od 8,1 mmol/L+dijagnozu predijabetesa. Zato se ne igraj :-? .
Beaddy

PostPostao/la serum dana 19/12/2011 11:02

Nemam šećer, a po riječima Dr-a šećer se kod nedijabetičara može popeti i do 20ml, a da se nema dijabetes.
Radio test OGTT, uredan, osim povišenog inzulina.
Naime, poslije radio MR Pankreasa, uredan.
Sve hormone, nalaze i sl, sve uredno.
Dyagnoza: Sindrom X
Poremećaj metabolizma a zbog fizičke neaktivnosti, i debljanja.
Sada sam u fazi mršanja i tome sl. puno je bolje.
serum

PostPostao/la neretvanac dana 19/12/2011 18:05

serum je napisao/la:Nemam šećer, a po riječima Dr-a šećer se kod nedijabetičara može popeti i do 20ml, a da se nema dijabetes.
Radio test OGTT, uredan, osim povišenog inzulina.
Naime, poslije radio MR Pankreasa, uredan.
Sve hormone, nalaze i sl, sve uredno.
Dyagnoza: Sindrom X
Poremećaj metabolizma a zbog fizičke neaktivnosti, i debljanja.
Sada sam u fazi mršanja i tome sl. puno je bolje.

Takvi metabolicki poremecaji se mogu razviti u sta vise, npr. dijabetes.
Iako, hvala Bogu, eto nalazi su ti uredu trenutno.
Pazi na sebe, sto vise kretanja, sto vise kvalitetne,sto manje junk- hrane- dakle izbacuj jednostavne UH koji dizu inzulin u nebo, zasicene masti itd, smanji stres. Smrsaj-gojaznost je ubica organizma !

Sretno.
neretvanac

PostPostao/la 6.april dana 23/12/2011 15:18

Možete li mi preporučiti sladilo za kafu - neko koje se može kupiti ovdje.
Vidjela sam nekoliko vrsta u konzumu (Natreen, Sussina i Dijamant.) ali ne znam koje da kupim.

Hvala.
6.april

PostPostao/la Stilicka dana 23/12/2011 23:29

pff

racunaj ako cemo iskreno po ovome,pri tom si gojazan, za koju godinu ces zavrsiti na inzulinu, ili se fataj djete, prvenstveno mislim izabci ugljikohidrate tipa bijeli hljeb, slatko, krompir, rizu, tjesteninu , malo teretana da poboljsas cijelo zdravlje a i time a secer sredis :) mozda je malo surovo sto ovako..

dobro si pa si izmjerio, ozbiljno posjeti ljekara, inzulin te je zdebljao,a za to si ti krvi, dovedi ga ured bit ce sve ok :) :bih:
Stilicka

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 24/12/2011 16:25

6.april je napisao/la:Možete li mi preporučiti sladilo za kafu - neko koje se može kupiti ovdje.
Vidjela sam nekoliko vrsta u konzumu (Natreen, Sussina i Dijamant.) ali ne znam koje da kupim.

Hvala.

viewtopic.php?f=38&t=84535
PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

PostPostao/la cucamonga dana 24/12/2011 16:35

kad se kaze stres kao uzrok secera to ima svoju logicku podlogu

obzirom da je na razne nacine stomak povezan sa mozgom sa vise mreznih nervnih skupina na bilo koji psiholoski podrazaj zeludac reaguje agresivno pustajuci kiseline i vareci enormne kolicine hrane odjednom - tako da se secer u raznim oblicima resorbuje tako da se kaze instantno u krv.

sto uzrokuje na kraju krajeva i cir i razne ulcerozne pojave na zelucu i crijevima...

s tim u vezi ta brojka secera bih rekao da je vis epokazatelj trenutnih desavanja u organizmu a ne hronickih pa smatram da postavljac teme kao i svi ostali ima sanse za secer i ne treba covjeka prepadat instantno.

gojaznost da - jaruga moras da smrsas i da vratis kilazu na stabilnu uz unos kvalitetnih namirnica a ne kojekakvih brzogriznih šitova.... jednostavno pankreas ne moze da stvori prirodni inzulin koliko tvoj organizam pusta secera u krv.

zato pamet u glavu i sretno. i ako vec mjeris secer uzorak mjerenja od 10x u 10 dana je neki mjerodavan nacin dobijanja informacije a ne instantno mjerenje secera.

sretno.
cucamonga

PostPostao/la zemljoOtres dana 18/02/2013 02:46

uhhh 9,6

ja sam u četvrtak (na dan zaljubljenih) otišao u dom zdravlja radi gušenja i probadanja u predjelu srca,međutim,na recepciji sam pao u anafilaktički šok i blago komatozno stanje.Ambulantnim vozilom sam prebačen na KUM gdje su mi uradili nalaz krvi te EKG i RTG da bi ustanovili ŠUK 19,4.Nakon par sati pod raznim medikamentima (inekcije i tablete) osvijestio sam se u potpunosti ali je ŠUK i dalje bio visok,dosezao je i do 28,4. Trošim FORDEX 750mg i sutra (ponedeljak) biće mi neki nalazi gotovi a GUK (nalaz u nuklearnoj laboratoriji tek za 20 dana.Pridržavam se uputa i savjeta specijaliste,redovno trošim lijekove,no,šećer ne pada ispod 21,5.

Interesuje me,u slučaju da mi preporuče insulin,kakva su vaša iskustva.

Prva diagnoza je diabetes mellitus tipa 2 ali ću pravu diagnozu saznati sutra a tek ćese potvrditi za 20 dana nakon naolaza GUK.
Raspitujem se stalno za ovakve slučajeve i sad me hvata panika jer sam upoznao par diabetičara kojima su otkazali bubrezi i sad su na dijalizi jer su im tablete protiv diabetesa znatno oštetile bubrežne funkcije.A,upoznao sam par diabetičara koji su na insulinu,većina ih se kaje jer su počeli koristiti insulin.
35 mi je godina i kilažu sam dotjerao sa 145kg na 110 u zadnjih 5-6 mjeseci samo vježbanjem bez ikakve diete.Hiperaktivan sam,stalno u pokretu i aktivni sportistaredovno trošimtu neku hebenu eneergiju i fakat nemam pojma od čega,kako i zašto....
ako neko ima iskustva sa insulinom molio bi da mi napiše mišljenje i prijedlog...hvala
zemljoOtres

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: maliq53 i 6 gostiju.