Sberbank - (Volksbank)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Sberbank - (Volksbank)

PostPostao/la zebih dana 21/02/2013 14:33

Ovih dana gledam nesto kamatne stope na orocenje i tako naletim i na Sberbank odnosno bivsu Volksbanku ( kupili ih Rusi za one koji ne znaju). I naletim na podatak koji me obori s nogu.Naime imaju odvojene internet stranice za podruznice u RS i u FBIH, hajd to je bilo i prije dok su bili Volksbank , i to mi vise nije (nazalost ) nista cudno u ovoj zemlji, ali pogledam kamatne stope i padnem na dupe. Za RS orocenje u Eurima za sve pologe preko 500 Eur kamata na 12 mjeseci 4% na 24 mjeseca 4,90 % itd itd. Za FBIH za uloge 0d 500 -5000 Eura kamata na 12 mjeseci je 1,4% na 24 mjeseca 2%. Ne mogu da vjerujem da jedna te ista banka ima vise nego dvostruko manje ili vise kamate (zavisi gdje zivite) u jednoj te istoj drzavi. Je ne znam ili se ja ne kontam u ove stvari ili .....
Ali ovako nesto nikad do sada nisam ni cuo , ni vidio.
Sta je sljedece, kamate u Sarajevu ,Zenici, Mostaru ce se razlikovati od grada do grada??????
Zna li itko strucniji od mene jel' to uopce dozvoljeno , nekim zakonom o bankarstvu, pa se ja ne potrebno iscudjavam ili su ovi iz Sperbank zbilja idioti ?
zebih

Re: Sberbank - (Volksbank)

PostPostao/la JThomas dana 21/02/2013 16:59

dok su bili volksbank nije bila ista banka već dvije banke istog osnivača, d.d sarajevo i a.d. banja luka. ne znam je li i sad tako.
JThomas

PostPostao/la karanana dana 21/02/2013 17:05

vau. interesantno to za kamate.
a da li su pri ovome i kamate na sredstva koje podize stanovnistvo nize u federaciji nego u rs-u?
ne znam moze li ovo. valjda moze jer su registrovali dva d.o.o.-a. i unicredit ima isto, ali mislim da su im uvjeti isti. ovo je prvi put da cujem da se uvjeti bankarenja razlikuju.

inace, primjetio sam da mnoge kompanije po entitetskim linijama segmentiraju ovo nase vec maleno i usitnjeno trziste.
karanana

PostPostao/la akcija007 dana 21/02/2013 22:37

to je tako, Hypo,Sber,NLB, UniCredit imaju odvojene banke za RS i za F BiH.
I hypo Banka ima razliku u kamatama u RS-u i F BiH.
Direktor filijale Istocno Sarajevo SBER Banke je Sead Kadric :)
akcija007

PostPostao/la F&N dana 21/02/2013 22:48

I sad su 2 banke, jedino je Raiffeisen jedinstvena na citavom teritoriju ali i oni imaju ako se ne varam neke unutrasnje podjele. To je zbog agencija za bankarstvo i zakona ove drzave tj entiteta.

Ako imas tako veliku kamatu na depozite jedino sto mozes zakljuciti jeste da su svjesni da puno manje novca ima u RSu i da je to jedini nacin da se ono malo novca sto vec ima prikupi.
Ili pak da je ogromna razlika u depozitima koje ima kod sebe u RSu i u FBIH.

Generalno politika banke je ista, diktiraju je Rusi.
Ono sto je sigurno da je Sberbank trenutno najjaca banka kada je u pitanju matica.
Sberbank ce se sigurno ukljuciti u trku sa Reiffiesenom i Unicreditom za poziciju broj jedan.

Nadam se samo da ce iz ove utrke najvise profitirati gradjani ako nista zbog manjih kamatnih stopa koje ce kao rezlutat trzisne utrke doci.

Takodjer mi je drago sto Sberbank ulazi u BiH zbog mnogo novih radnih mjesta i u glavnom omladine koja ce aBd dobijati poslove.
F&N

Lokacija: od Ciglana do Podhrastova, od Breke do Mejtasa including Jezero...

PostPostao/la alibegoa dana 22/02/2013 03:07

Sparkasse je jedinstvena na citavom teritoriju
alibegoa

PostPostao/la StupskaBitanga dana 22/02/2013 11:42

nije samo cjepkanje po entitetima u bankarstvu
Mercator to radi u maloprodaji
Najgore što se meni lično desilo uđem u Hypo na Ciglanama kad žena mrtva hladna ovo je Hypo Banja Luka vi ste u Hypo Mostar otiđite kod predsjedništva :shock: :shock:
StupskaBitanga

PostPostao/la slucajni prolaznik dana 22/02/2013 12:01

alibegoa je napisao/la:Sparkasse je jedinstvena na citavom teritoriju

Sta znaci "jedinstvena"?

Kako ti iz USA to znas?
slucajni prolaznik

PostPostao/la tataćusak dana 22/02/2013 12:05

StupskaBitanga je napisao/la:nije samo cjepkanje po entitetima u bankarstvu
Najgore što se meni lično desilo uđem u Hypo na Ciglanama kad žena mrtva hladna ovo je Hypo Banja Luka vi ste u Hypo Mostar otiđite kod predsjedništva :shock: :shock:

hahahahahahahahaha :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Trebo si je poslati u p.č.u strininu
tataćusak

PostPostao/la uncas dana 22/02/2013 12:19

F&N je napisao/la:I sad su 2 banke, jedino je Raiffeisen jedinstvena na citavom teritoriju ali i oni imaju ako se ne varam neke unutrasnje podjele. To je zbog agencija za bankarstvo i zakona ove drzave tj entiteta.

Ako imas tako veliku kamatu na depozite jedino sto mozes zakljuciti jeste da su svjesni da puno manje novca ima u RSu i da je to jedini nacin da se ono malo novca sto vec ima prikupi.
Ili pak da je ogromna razlika u depozitima koje ima kod sebe u RSu i u FBIH.

Generalno politika banke je ista, diktiraju je Rusi.
Ono sto je sigurno da je Sberbank trenutno najjaca banka kada je u pitanju matica.
Sberbank ce se sigurno ukljuciti u trku sa Reiffiesenom i Unicreditom za poziciju broj jedan.

Nadam se samo da ce iz ove utrke najvise profitirati gradjani ako nista zbog manjih kamatnih stopa koje ce kao rezlutat trzisne utrke doci.

Takodjer mi je drago sto Sberbank ulazi u BiH zbog mnogo novih radnih mjesta i u glavnom omladine koja ce aBd dobijati poslove.

Jedinstven je RB,Intesa, Sparkasse.. Ove podjeljene banke su podjeljene zbog toga što u RS-u javna i državna preuzeća plate isplaćuju samo preko onih banaka kojima je sjedište u tom entitetu. A kako je tekući račun i plata ono od čega sve počinje a entitet najveći poslodavac Banke su otvorile sjedista u oba entiteta.
uncas

PostPostao/la the_stick dana 22/02/2013 12:28

nazalost, dobro ti je rekla... Hypo BL i Hypo Mostar su dvije razlicite firme... ako ti imas racun u Hypo Mostar, uci u Hypo BL je manje vise isto kao da si usao u Raiffeisen ili Intesu... jbg
the_stick

PostPostao/la StupskaBitanga dana 22/02/2013 12:30

ali drug nigdje na vanjskom identiteetu ne piše a.d Banja Luka nego klaasični vizuelni identitet Hypo pa nisam vidovit da nagađam kojem entitetu pripada banka
drugo
Ako je već podjeljeno po entitetima malo je suludo otvoriti banku koja pokriva RS u centru Sarajeva
StupskaBitanga

PostPostao/la bavi dana 22/02/2013 12:32

Sbank jedina banka koja nudi kredite i bez žiranata i bez sudužnika uz osiguranje :dance: za razliku od sparkasse i ostalih koje isto tako imaju nenamjenske kredite "bez žiranata" i onda kad udješ u poslovnicu, čim izustiš da radis u privatnom sektoru odmah te uslovi sa sudužnikom "iz jake državne firme". Opcija kredita sa osiguranjem u tom slučaju ne postoji, i mojih 1000 plate nije isto kao 1000 plate u državnom sektoru, mada radim u toj firmi 8 god i plata uredno liježe do 15tog u mjesecu...

Sto se mene tiče, ako će olabaviti davanje kredita za zaposlene u privatnom sektoru za mene će biti br.1. Nakon svih sranja koja se dešavaju u državi, podjele na dvije podružnice me najmanje tangiraju... :zzzz: :zzzz:
bavi

PostPostao/la uncas dana 22/02/2013 12:39

bavi je napisao/la:

Sbank jedina banka koja nudi kredite i bez žiranata i bez sudužnika uz osiguranje :dance: za razliku od sparkasse i ostalih koje isto tako imaju nenamjenske kredite "bez žiranata" i onda kad udješ u poslovnicu, čim izustiš da radis u privatnom sektoru odmah te uslovi sa sudužnikom "iz jake državne firme". Opcija kredita sa osiguranjem u tom slučaju ne postoji, i mojih 1000 plate nije isto kao 1000 plate u državnom sektoru, mada radim u toj firmi 8 god i plata uredno liježe do 15tog u mjesecu...

Sto se mene tiče, ako će olabaviti davanje kredita za zaposlene u privatnom sektoru za mene će biti br.1. Nakon svih sranja koja se dešavaju u državi, podjele na dvije podružnice me najmanje tangiraju... :zzzz: :zzzz:

kako su novi igrač morali su malo otvoriti ventile ne bi li privukle klijente. Tako svi rade.
uncas

PostPostao/la Black swan dana 22/02/2013 12:41

pa normala... žena u unicredit u titovoj me blijedo gleda za dinare kao da kugu imaš
a žena u unicredit banja luka na pofalićima odmah vadi dinare i pita koliko treba
Black swan

PostPostao/la zebih dana 22/02/2013 14:49

Ljudi ode prica u pogresnom pravcu.Nisam ja iznenadjen postojanjem jedne iste banke pod istim imenom u dva entiteta ( nisu jedini na kraju krajeva), nego cinjenicom da je unutar jedne drzave (u realno istoj banci) na cisto regionalnom planu razlika u kamatama vise nego duplo.
Ok pravno gledano to su dva ne zavisna subjekta, ali hajd'mo malo ukljuciti zdrav razum. Svi znamo da je isti vlasnik, isto ime, isti logo , ma sve je u bobu identicno.Na kraju krajeva sta mislite da se zarada i od banke u RS i u FBIH ne slijeva u istu kasu???? Hipotetski zamislite njemacku banku da u ima kamatu u bavarskoj 1.4% a u westfaliji 4,90%, pa makar je registrirali kao potpuno drugi pravni subjekt.Ako nista neko bi ih tuzio za svjesno dovodjenje klijentele u zabludu, jer posluju pod potpuno istim imenom, vizualnim identitetom itd, itd.
I druga ne manje bitna stvar, koja je onda svrha podruznice u FBIH.Zasto bih ja kao potencijalni klijent orocio svoj novac u Sarajevu za 1,4 % kamate , kad cu u ovom slucaju otici u Istocno Sarajevo, u fakticki istu banku i dobiti 4,90%
Zadnja izmjena: zebih; 22/02/2013 14:55; ukupno mijenjano 3 put/a.
zebih

PostPostao/la girogiric2012 dana 22/02/2013 14:51

Sada su poslovnice Hypo banke na Ciglanama i Grbavici od nove godine u federaciji.
girogiric2012

PostPostao/la the_stick dana 22/02/2013 15:12

StupskaBitanga je napisao/la:ali drug nigdje na vanjskom identiteetu ne piše a.d Banja Luka nego klaasični vizuelni identitet Hypo pa nisam vidovit da nagađam kojem entitetu pripada banka
drugo
Ako je već podjeljeno po entitetima malo je suludo otvoriti banku koja pokriva RS u centru Sarajeva

sto se tice tog identiteta, tu si 100% upravu... smijesno je imati dvije banke sa apsolutno istim logom i vizuelnim identitetom, a da su ustvari dva razlicita pravna subjekta... ja samo govorim onako formalno...

a sto se tice tog otvaranja u Sarajevu banke koja je namjenjena za RS, to fakat ni meni nije jasno... isto je bilo i sa Unicredit Bankom koja je na pofalicima imala poslovnicu a.d. Banja Luka, a s druge strane sam poprilicno siguran da sam i u BL nekad vidio UCB d.o.o. Mostar... koja im je to fora, to fakat ne kontam...
the_stick

PostPostao/la uncas dana 22/02/2013 16:39

the_stick je napisao/la:
StupskaBitanga je napisao/la:ali drug nigdje na vanjskom identiteetu ne piše a.d Banja Luka nego klaasični vizuelni identitet Hypo pa nisam vidovit da nagađam kojem entitetu pripada banka
drugo

sto se tice tog identiteta, tu si 100% upravu... smijesno je imati dvije banke sa apsolutno istim logom i vizuelnim identitetom, a da su ustvari dva razlicita pravna subjekta... ja samo govorim onako formalno...

a sto se tice tog otvaranja u Sarajevu banke koja je namjenjena za RS, to fakat ni meni nije jasno... isto je bilo i sa Unicredit Bankom koja je na pofalicima imala poslovnicu a.d. Banja Luka, a s druge strane sam poprilicno siguran da sam i u BL nekad vidio UCB d.o.o. Mostar... koja im je to fora, to fakat ne kontam...

Ta na Pofalicima nije uvijek bila Unicredit. To je bila poslovnica Nove Banjalucke banke iz RS koju je Unicredit kupio zajedno sa HVB Central Profit bankom iz FBiH. Ova je pripala ovima iz Banja Luke a HVB ovima iz Mostara tj. iz FBiH
uncas

PostPostao/la akcija007 dana 22/02/2013 19:39

ta poslovnica UniCredita BL na Pofalicima je odavno zatvorena. A UniCredit Mostar je pocetkom godine otvorio svoju trecu poslovnicu u Banja Luci. Od Banaka iz RS-a u Sarajevu imaju poslovnice Nova Banka , Komercijalna banka i bobar banka
akcija007

PostPostao/la StupskaBitanga dana 23/02/2013 13:21

akcija007 je napisao/la:ta poslovnica UniCredita BL na Pofalicima je odavno zatvorena. A UniCredit Mostar je pocetkom godine otvorio svoju trecu poslovnicu u Banja Luci. Od Banaka iz RS-a u Sarajevu imaju poslovnice Nova Banka , Komercijalna banka i bobar banka

Balkan investment banka valjda ima onu u Nedima Filipovića na Čvili
StupskaBitanga

PostPostao/la mef11 dana 23/02/2013 16:00

slika
da nije malo previsoka ova naknada za reizdavanje kartice, u pitanju je maestro debitna kartica???
ovo kod raiffaisen banke kosta 5km.
mef11

PostPostao/la elmirčo dana 02/03/2013 00:59

odlična tema za seminarski. fffala ljudovi. :mrgreen:
elmirčo

PostPostao/la entry dana 28/03/2013 21:17

Poštovanje forumasi,

imam jednu prilicnu nedoumicu, prakticki sumnju da Sberbank - pravna nasljednica Volksbank BH izigrava svoje stedise.
Situacija je ovakva:

2008. godine polozim sredstva u eurima u Volksbanku i zakljucim ugovor o orocenju na 17 mjeseci, po efektivnoj kamatnoj stopi
od 5.27%. Klauzula je u ugovoru da ukoliko +/- 3 dana od isteka ugovora, (a to je april 2009. godine) ne dodjem u filijalu
radi produzenja ugovora ugovor se automatski produzava za jos 17 mjeseci. Ja nisam isao tada u filijalu jer mi novac nije trebao, a
osim toga imao sam povjerenje u njih ocekivajuci da zadrze istu EKS od 5.27%. Prodje ukupno tako jos dva ciklusa orocenja, dakle
ukupno 3x17 mjeseci. Odem neki dan u filijalu da provjerim knjizenje kamata i da ih dodam na glavnicu i da zakljucim novi ugovor o orocenju
ocekivajuci da bude priljev kamata po formuli (depozit*0.0527)*3. Sluzbenica "nove" Sberbanke ne zeli dati pravu informaciju.

Ja joj navodim klauzulu ugovora u kojem pise da banka automatski produzava ugovor ukoliko klijent to ne promjeni. Sluzbenica trazi po bazi podataka nekih
10 minuta neke odredbe ugovora i zatim mi govori da je EKS od 5.27% "ionako previsoka, i cudi se zasto mi je Banka dala tako visoku kamatnu stopu!"

Jedva, na moju ljubaznu zamolbu govori mi da je u zadnji period procenja prosao sa kamatnom stopom od 1.41%. Dakle, drastican pad.
Ispricava se sto niko iz Volksbank nije me kontaktirao radi izmjene ugovora. Trazim retroaktivno obracunavanje EKS od 5.27% kaze ona
"to ne moze."

Procitao sam Zakon o bankama F BIH, kao i odredbu o obracunavanju kamata na depozite i clan 10. preciscenoga teksta decidno kaze
"da banka ne smije izmjeniti EKS a da o tome ne upozna deponenta."

Za tih skoro 5 godina niko me iz Volksbank nije ni nazvao, niti poslao ni mail ili obavijest postom. Ja sam njima ukazao povjerenje, a oni
izigraju deponenta.

Nisam ni pravnik, a ni ekonomista, ali me interesira:

-ima li Banka pravo izmjeniti EKS nakon isteka ugovora, i automatskim produzenjem da smanji EKS? Hipoteticki zasto ne povecaju EKS?
-hoce li retroaktivno obracunati EKS prema pocetnome ugovoru?
-Agencija za Bankarstvo F BiH moze li da reagira? Iznos razlike isplacene kamate i onoga sto su prema ugovoru trebali isplatiti?
-Sberbanka je kupila Volskbank, i pitanje je da li imaju pravne ingerencije i nad ovakvim stvarima, ili je to vec stvar Volksbank Austrija?

Hvala na kosntruktivnim odgovorima
entry

PostPostao/la uncas dana 28/03/2013 21:42

Obicno se produzenje vrsi sa stopom koja je tad vazeca za tu vrstu depozita. Ovo bi trebalo da pise u ugovoru. Sto se tice obavijestenja istina je da trebaju obavijestiti klijenta ali mialim da je navedeno vise nacina kako to mogu uraditi. Npr. Licno, putem printanih ili elektronskih medija itd. Kako banka ne bi sebi stvarala troskove slanja obavijesti ili mozda cak rizikovala da odes, oni postave obavijest na webu i sto se njih tice obavijesten si 8-)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
uncas

Sljedeća

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: hmmmbla, stakasa i 4 gostiju.