Savjeti maturantima -sta upisati?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

Re: Kuda poslije gimnazije ?

PostPostao/la frfi. dana 20/12/2009 18:21

Elektrotehnika je najlaksi fakultet u drzavi.[/quote]

a na osnovu cega to tvrdis?
frfi.

Re: Savjeti maturantima -sta upisati?

PostPostao/la LDxxxxxx dana 21/12/2009 21:19

hvala svima na odgovorima , a daj mi recite jos pored tog rima , cula sam da su i obligacije poteske , koji jos predmeti otprilike su u istom rangu tezine sa ovima , ajd ako ima jos pravnika pa bih bila zahvalna da mi obajasne svoje metode ucenja tako tih teskih predmeta
LDxxxxxx

PostPostao/la Chmoljo dana 21/12/2009 21:26

LDxxxxxx je napisao/la:hvala svima na odgovorima , a daj mi recite jos pored tog rima , cula sam da su i obligacije poteske , koji jos predmeti otprilike su u istom rangu tezine sa ovima , ajd ako ima jos pravnika pa bih bila zahvalna da mi obajasne svoje metode ucenja tako tih teskih predmeta

glupo je možda da neko govori svoju metodu. budi kreativna. ti smisli nešto :)

u suštini, ja sam uvije obraćao u lekcijama pažnju na sljedeće: definicija onoga o čemu je lekcija, ukoliko postoji - podjela, i osnovne karakteristike (recimo tog nekog pravnog instituta)...

sve one stvari koje se ponavljaju (npr. u obligacijama ćeš mnogo puta nailaziti na stvari koje, ili već znaš, ili si ih već čitala prije u toj istoj knjizi) preskačem...

ovdje dolazi do izražaja ona sposobnost studenta da odvoji "bitno od nebitnog". mada, isitini za volju u obligacijama ti je sve bitno, :D s tim dok dođeš do njih ukoliko budeš učila sa razumijevanjem dosta ćeš toga već znati, samo ćeš učenjem to lijepo uobličiti :) pa ne moraš BAŠ SVE učiti :)

eto npr, uradi onako kao ja, to što je bitno piši u tezama u svesku i podvlači u knjizi. :)
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la LDxxxxxx dana 21/12/2009 21:50

ok , ti si vjerovatno rim polozio sa 8,7 ili ?
LDxxxxxx

PostPostao/la Chmoljo dana 21/12/2009 22:15

LDxxxxxx je napisao/la:ok , ti si vjerovatno rim polozio sa 8,7 ili ?

:lol: :lol: :lol: ma kakvi :D ja sam jedan od studenata koji uče tačno onoliko koliko je dovoljno za 6 :)

i još jedna stvar, jer se meni to znalo dešavati: NEMOJ da ti se desi da misliš da je neki predmet pretežak za tebe :) biću slobodan pa ću reći da su klocovi polagali ispite tipa obligacija ili rima :) sjesti i učiti :) nećeš ga pameću završiti nego radom :)

nekad čovjek zna izgubiti samopouzdanje ako ne položi neko vrijeme nijedan ispit :)
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la LDxxxxxx dana 21/12/2009 22:23

hehe hvala ti puno na ljubaznoscu , ako bude jos pitanja , javim ovdje hehe p.s to mene npr, najvise i brine ako neki ispit budem polagala par puta ,tip sam koji se brzo razocara , ali moramo se drzati u takvim situacijama , tebi jos jednom hvala :D
LDxxxxxx

PostPostao/la Chmoljo dana 21/12/2009 22:38

LDxxxxxx je napisao/la:hehe hvala ti puno na ljubaznoscu , ako bude jos pitanja , javim ovdje hehe p.s to mene npr, najvise i brine ako neki ispit budem polagala par puta ,tip sam koji se brzo razocara , ali moramo se drzati u takvim situacijama , tebi jos jednom hvala :D

imaš temu Pravni fakultet viewtopic.php?f=37&t=49331&start=0

ako želiš nešto čuti konkretno o tom fakultetu tu ti je najbolje pisati :)

i ne zaboravi jednu stvar što je Toto dobro rekao: ne slušaj previše druge studente. iskustvo koje ti budeš imala je najbitnije. može se upravo desiti da ne bude ništa dobro ili pomoći ono što sam ti rekao :) i sam još uvijek studiram pa je sve to pomalo subjektivno ;-) :D
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la LDxxxxxx dana 22/12/2009 15:19

ti si 4 ili 3 godina ?
LDxxxxxx

PostPostao/la Toto dana 22/12/2009 16:35

LDxxxxxx je napisao/la:ti si 4 ili 3 godina ?

on je brucos :lol: :lol: :lol: :lol:
svake godine kad dolaze nove brucoskinje
Toto

PostPostao/la Chmoljo dana 22/12/2009 16:38

Toto je napisao/la:
LDxxxxxx je napisao/la:ti si 4 ili 3 godina ?

on je brucos :lol: :lol: :lol: :lol:
svake godine kad dolaze nove brucoskinje

:oops: haman da da.

četvrta sam :)
Chmoljo
Forum administrator

PostPostao/la bitter_black dana 14/01/2010 22:51

hm...e ovako... ove godine zavrsavam srednju skolu i dvoumim se izmedju 2 fakulteta, pa me zanimaju vasa misljenja, iskustva, savjeti i sl. Naime, dvoumim se izmedju Filozofskog fakulteta-odsjeci germanistika ili anglistika; i Fakultet politickih nauka- sigurnosne i mirovne studije.
Nadam se da mi mozete pomoci oko ovih odsjeka, ono, kako je studirati navedene odsjeke i sve sto vam padne na pamet :D
Posebno sto se tice sigurnosnih i mirovnih studija, zanima me kako izgleda prijemni, te kako tece sam studij, jer nema posebnih informacija na internetu, sto me stvarno cudi 8-)
Unaprijed hvala :D 8)
bitter_black

PostPostao/la illuminated dana 14/01/2010 23:10

Lexmark je napisao/la:
blackberry je napisao/la:Moj savjet: Elektrotehnički fakultet (bilo koji smjer) :D nećete se pokajati :D ... ja nisam ;)

ja jesam!

do tebe je onda. fax je dobar :D
illuminated

PostPostao/la aldm dana 14/01/2010 23:16

Ovako...vidim po onome što se piše, a znam i iz priče dosta ljudi da je najveće 'interesovanje' za Političke nauke, Pravo i Ekonomiju...mislim da trebate znati nekoliko stvari u vezi sa tim: ekonomiju je prošle godine završilo oko 1200 ljudi, a političke oko 1500 (podaci iz brošure o diplomiranim studentima
za prošlu godinu)-tu se računa i stari sistem i Bolonja. Mislim da je slična situacija i sa Pravom. Većina će vas upućivati na ove fakultete, ali u stanju ste i sami prokontati kolike su vam šanse da nađete pos'o sa ovim fakultetima ako godišnje sa njih izađe cca po 1000 ljudi. Danas se tehnologija razvija
nevjerovatnim tempom, tako da u tim strukama u budućnosti može biti samo više posla nego sada, nikako manje.
I tehnički fakulteti su maltene jedini fakulteti sa kojima se možete zaposliti bez štele (imate kolike-tolike šanse), tako da bih preporučio neki tehnički fakultet. Naravno, ako nekoga ne interesuje matematika nimalo, taj neće upisati mašinstvo/elektrotehniku. Upišite ono što vas interesuje (naravno, da ima i neke perspektive sa tim) i ne slušajte priče 'Nemoj to, to je teško' itd.
I šta god da upišete ne slušajte savjete ponovaca...SRETNO!
aldm

PostPostao/la Ares 1921 dana 15/01/2010 00:33

Ja idem u mašinsku (Sarajevo), smjer "konstruktor na računaru".. autocad, catia i sl. Ne znam koji fakultet upisati, da bi sutra mogao naći dobro plaćen posao da bi formirao porodicu itd. Govorim realno, jer svi maštamo o velikoj kući sa bjelom ogradom i psom u dvorištu, ali to je ovdje ne moguće jedino ako si ratni profiter pa.....

Čuo sam da se u inostranstvu puno plaća moj posao, jer se uvijek nešto gradi pa samim tim i treba neko ko će projektovati sve od stolova pa do kuća,auta, motora...
Ares 1921

PostPostao/la Toto dana 15/01/2010 07:23

rossi 46 je napisao/la:Ja idem u mašinsku (Sarajevo), smjer "konstruktor na računaru".. autocad, catia i sl. Ne znam koji fakultet upisati, da bi sutra mogao naći dobro plaćen posao da bi formirao porodicu itd. Govorim realno, jer svi maštamo o velikoj kući sa bjelom ogradom i psom u dvorištu, ali to je ovdje ne moguće jedino ako si ratni profiter pa.....

Čuo sam da se u inostranstvu puno plaća moj posao, jer se uvijek nešto gradi pa samim tim i treba neko ko će projektovati sve od stolova pa do kuća,auta, motora...

Imas dva moguca pravca. Jedan je da nastavis na masinskom fakultetu. A drugi je da krenes putem industrijskog dizajna. I jedno i drugo je jednako izazovno. Ti bi trebao da se opredjelis prema svojim afinitetima.

Da se sa ovim pozivima i nasim fakultetima moze uspjeti mozes vidjeti i na ovoj stranici. Naces nekoliko zemljaka koji su zavrsili nase fakultete a danas su vodeci dizajneri u Mercedesu i nekim drugim velikim EU kompanijama.

Bez obzira sta od ovoga upises moras paralelno sa ovim upisati i "fakultet" engleskog jezika. Engleskom jeziku moras dati isti znacaj kao i ostalim strucnim predmetima.
Toto

PostPostao/la charrrmed dana 15/01/2010 16:27

bitter_black je napisao/la:hm...e ovako... ove godine zavrsavam srednju skolu i dvoumim se izmedju 2 fakulteta, pa me zanimaju vasa misljenja, iskustva, savjeti i sl. Naime, dvoumim se izmedju Filozofskog fakulteta-odsjeci germanistika ili anglistika; i Fakultet politickih nauka- sigurnosne i mirovne studije.
Nadam se da mi mozete pomoci oko ovih odsjeka, ono, kako je studirati navedene odsjeke i sve sto vam padne na pamet :D
Posebno sto se tice sigurnosnih i mirovnih studija, zanima me kako izgleda prijemni, te kako tece sam studij, jer nema posebnih informacija na internetu, sto me stvarno cudi 8-)
Unaprijed hvala :D 8)

Ja sam na filozofskom fakutet, na dvopredmetnom studiju ali nazalost niti jedan od dva navedena ne studiram, vec historiju umjetnosti i pedagogiju...
Sto se tice anglistike trebas uvijek imati na umu da zahtjeva nevjerovatno poznavanje engleskog jezika i mnogo rada, a prijemni ti se uglavnom sastoji od mnogo gramatike, koliko ja znam jer mi prijateljica studira upravo anglistiku, njoj dobro ide, ali ona ne izlazi iz kuce koliko ja znam...Nije da te prepadam, naravno uz malo volje i truda svima moze dobro ici, ali kazem ti moras gotovo perfektno poznavati engleski jezi, od gramatike pa na dalje jer na anglistici izcucavas recimo historiju velike britanije i slicno a to su ogromne knjige...
Koliko sam ja upucen germanistika je nesto laksa od anglistike, ali isto tako se mora raditi kao i na svakom odsjeku i fakultetu...Potraznja za jezickim smjerovima je velika i mnogi padnu iako ih se dosta prima, pogotovo na anglistiku...
Ja ti definitivno preporucujem da jos razmislis, mozda imas nesto trece u opciji, ako te zanima o historiji umjetnosti i pedagogoiji rado cu pomoci :)
charrrmed

PostPostao/la bitter_black dana 15/01/2010 16:36

hvala ti puunoo na informacijama :D
pa...mozes mi reci, sto se tice pedagogije, kako tu idu studiji? od cega se sastoji prijemni? kakvu perspektivu nudi?

I ako me neko moze uputiti zurnalistiku, bila bih zahvalna, posto smatram da se radi o jako zanimljivom odjseku, mada price govore sasvim drugacije, ali opet- kako kome :D stvarno mi je jako tesko odluciti se za pravi fakultet i odsjek, jer me stvasta zanima, a vrijeme mi lagano istice :D

Unaprijed zahvalna :D 8-)
bitter_black

PostPostao/la charrrmed dana 15/01/2010 18:00

bitter_black je napisao/la:hvala ti puunoo na informacijama :D
pa...mozes mi reci, sto se tice pedagogije, kako tu idu studiji? od cega se sastoji prijemni? kakvu perspektivu nudi?

I ako me neko moze uputiti zurnalistiku, bila bih zahvalna, posto smatram da se radi o jako zanimljivom odjseku, mada price govore sasvim drugacije, ali opet- kako kome :D stvarno mi je jako tesko odluciti se za pravi fakultet i odsjek, jer me stvasta zanima, a vrijeme mi lagano istice :D

Unaprijed zahvalna :D 8-)

Nema na cemu, nism mnogo pomogao...Pedagogija je zaista lijep smjer, nije tezak ako se na vrijeme uci...Dosta je obilna ali ponavljam nije teska uz malo truda...Prijemni ti se sastoji od testa opceg znanja i testa kompatibilnosti + nesto poput "pedagoskog testa" gdje su ti opisane odredjene situacije i zadatak ti je da napises sta bi ti uradila kad bi se nasla u takvoj situaciji, no nista strasno...Uglavnom, dosta se raje prima na pedagogiju, i ako upadnes garantujem da ce ti biti dosta zanimljivo, narocito ako volis citati...To je jedan od smerova koji se u potpunosti pridrzavaju bologne, svi testovi su ti pismeni, nista nije usmeno, a dobro je sto na testovima mozes izraziti svoje misljenje i upotrebiti svoje rijeci a ne napamet uciti defincije iz knjige (mislim mozes, ali ne moras). Kakvu perspektivu nudi...Pa nazalost mnogi misle da pedagogija ne daje mnogo i da malo poslova mozes raditi kada zavrsis istu, no to nije tacno, jer gotovo sve odgojno-obrazove institucije ukljucvujuci i ministarstvo obrazovanja trebaju pedagoge...
Zaista je smjer kao smjer prelijep i nudi mnogo toga, pogotovo da iskazes svoju kreativnost i svoje ja...Na odsjeku ces dosta citati, ali i pisati od eseja, prikaza knjiga, voditi prezentacije, praktikume i slicno...
charrrmed

PostPostao/la bitter_black dana 15/01/2010 23:53

To zvuci bas zanimljivo :D u svakom slucaju hvala ti puno, mnogo mi znace i osobna misljenja, jer se ja stvarno ne mogu nikako odluciti :lol:

Samo samo da nadjem jos neke informacije za ove ostale odsjeke, pa da razgranicim sve :mrgreen:
bitter_black

PostPostao/la bitter_black dana 17/01/2010 15:12

Moze li neko da kaze nesto o zurnalistici-kakav je prijemni, od cega se sastoji, sveukupan studij kako izgleda i sl. :D
bitter_black

PostPostao/la Ares 1921 dana 21/01/2010 18:44

Toto je napisao/la:
rossi 46 je napisao/la:Ja idem u mašinsku (Sarajevo), smjer "konstruktor na računaru".. autocad, catia i sl. Ne znam koji fakultet upisati, da bi sutra mogao naći dobro plaćen posao da bi formirao porodicu itd. Govorim realno, jer svi maštamo o velikoj kući sa bjelom ogradom i psom u dvorištu, ali to je ovdje ne moguće jedino ako si ratni profiter pa.....

Imas dva moguca pravca. Jedan je da nastavis na masinskom fakultetu. A drugi je da krenes putem industrijskog dizajna. I jedno i drugo je jednako izazovno. Ti bi trebao da se opredjelis prema svojim afinitetima.

Da se sa ovim pozivima i nasim fakultetima moze uspjeti mozes vidjeti i na ovoj stranici. Naces nekoliko zemljaka koji su zavrsili nase fakultete a danas su vodeci dizajneri u Mercedesu i nekim drugim velikim EU kompanijama.

Bez obzira sta od ovoga upises moras paralelno sa ovim upisati i "fakultet" engleskog jezika. Engleskom jeziku moras dati isti znacaj kao i ostalim strucnim predmetima.

Ima li odsjek industrijskog dizajna na sarajevskom mef-u , i znaš li tačan naziv tog odsjeka ?
Ares 1921

PostPostao/la Toto dana 22/01/2010 00:22

rossi 46 je napisao/la:Ima li odsjek industrijskog dizajna na sarajevskom mef-u , i znaš li tačan naziv tog odsjeka ?

nisam bas siguran za mef ali bi trebao vidjeti sta sve ima na alu
Toto

PostPostao/la Ares 1921 dana 22/01/2010 19:34

Toto je napisao/la:
rossi 46 je napisao/la:Ima li odsjek industrijskog dizajna na sarajevskom mef-u , i znaš li tačan naziv tog odsjeka ?

nisam bas siguran za mef ali bi trebao vidjeti sta sve ima na alu

Akademije likovnih umjetnosti ? Mislim da nema ništa.

Na mef-u imaju sljedeći smjerovi :

1. Odsjek za mašinski proizvodni inženjering

* Proizvodne tehnologije
* Materijali i tehnike spajanja

2. Odsjek za industrijski inžinjering i menadžment

3. Odsjek za energetiku, procesnu tehniku i okolinsko inženjerstvo

4. Odsjek za tehnologije drveta

5. Odsjek za motore i vozila

6. Odsjek za odbrambene tehnologije

7. Odsjek za mašinske konstrukcije

Da li industrijski dizajn spada u gore boldirani smjer ? Čisto informativno pitam, jer imam još godinu dana do kraja srednje.. pa da se malo raspitam šta i kako.
Ares 1921

PostPostao/la Toto dana 23/01/2010 01:59

rossi 46 je napisao/la:
Akademije likovnih umjetnosti ? Mislim da nema ništa.

Na mef-u imaju sljedeći smjerovi :

1. Odsjek za mašinski proizvodni inženjering

* Proizvodne tehnologije
* Materijali i tehnike spajanja

2. Odsjek za industrijski inžinjering i menadžment

3. Odsjek za energetiku, procesnu tehniku i okolinsko inženjerstvo

4. Odsjek za tehnologije drveta

5. Odsjek za motore i vozila

6. Odsjek za odbrambene tehnologije

7. Odsjek za mašinske konstrukcije

Da li industrijski dizajn spada u gore boldirani smjer ? Čisto informativno pitam, jer imam još godinu dana do kraja srednje.. pa da se malo raspitam šta i kako.

Ne, je odgovor ne pitanje.
Nisam uspio da nadjem web site ALU. pa da vidim njihove nastavne planova i programe. Pokusaj ipak da se detaljnije raspitas sta ima na ALU.

Odlicno je sto si u istrazivackoj fazi i sto imas cijelu godinu za istrazivanje. Kreni od opce defincije industrijskog dizajna. Pregledaj nastavne planove nekih skola i fakulteta koje se time bave. Tako bi trebao da steknes opstu sliku i da vidis gdje si ti u tome.
AKo ti je industrijski dizajn cilj, onda ga -po onome sto nude ovi nasi fakulteti- ne mozes studirati kod nas, kao posebnu disciplinu - jer ne vidim da ima neki takav smjer.
Najgrublje receno indusrijskai dizajn bi mogaio biti neki hibrid mef-a i alu-a. POsto toga nema ti jedino mozes kreunti tako sto ces upisati neki od ova dva faksa,pa kasnije kroz posao ici ka smeru industrijskog dizajna.

Kojim ces putem kernuti to je stvar tvoga izbora i zato bi trebao da detaljno istrazis sta je sve industrijski dizajn.
Evo ti par likova institucija koje ja povsno poznajem- samo da imas od cega da podjes.
http://www.cca.edu/academics/industrial ... curriculum
http://www.florencedesignacademy.com/m_ ... y_eng.html
http://www.masterindustrialdesign.com/
Toto

PostPostao/la semrich2609 dana 28/01/2010 21:24

cao...planiram upisati biohemiju na pmf-u u sarajevu....pa moze li mi neko reci nesto o tom smjeru???
semrich2609

PrethodnaSljedeća

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.