Savjet za kupovinu TIPO ILI GOLF 2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

Savjet za kupovinu TIPO ILI GOLF 2

PostPostao/la volim.burek dana 22/03/2009 17:43

Sakupio sam nekih 3300km,pa se dvoumim izmedju ova dva modela.Golf 2 i Fiat tipo.Volio bi da cujem vase misljenje,savjet?Kakav je tipo za odrzavanje,ima li neko iwskustva sa njim.Licno mi se vise svidja od golfa,ali golf je jeftin za odrzavanje.....VAS SAVJET...HVALA U NAPRIJED.................
volim.burek

Re: Savjet za kupovinu TIPO ILI GOLF 2

PostPostao/la corolla02 dana 22/03/2009 17:47

Evo ja prvi, pa ti odmah u kosaru baci ako ti se ne svidja:

Golf 1+1
:D
corolla02

Lokacija: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!

PostPostao/la Neelix dana 22/03/2009 17:52

sve zavisi kakve primjerke nadjes, ali u svakom slucaju golfa prije preporucujem :)
Neelix

PostPostao/la Mahalac dana 22/03/2009 18:00

Mislim da se tu i nema sta pametovati, Golf, Golf i opet GOLF
Mahalac

PostPostao/la belfy dana 22/03/2009 18:03

ja sam u istoj dilemi bio prije 4 godine i kupio tipo-a kojeg jos uvijek vozam. zasada me sluzi i vise nego dobro, a prevalio sam sa njim pristojnu kilometrazu. sto se tice odrzavanja nije nista skuplji od odrzavanja golfa 2. meni se u startu vise svidio od golfa jer je prostorniji i nesto bolje izgleda. mada, ja sam znao i prvu vlasnicu i drugog vlasnika od kojeg sam ja kupio, a kod njega je proveo manje od godine, tako da se uopste nisam dvoumio.
belfy

PostPostao/la corolla02 dana 22/03/2009 18:15

Well, ja sam vozao golfa, prvu 2 iz 1985, uvazao iz Njemacke 1997, prije polaska u Ameriku prodao za iste pare za koje sam uzeo. Golf imao cinimi se 40 ili 44kw nisam siguran, sjecam se nije bio jak u preticanje uc uvjek mi bilo na pameti ili ili, i sest cifara na speedometru imao, tj. nikad tacno nisam znao koliko je presao, dizel bio ja i loz ulje sipao. Prodao ga covjeku, i on poslje prodao, negdje u Sarajevo 2003. I sad se negdje kotrlja najvjerovatnije. Najbitnije nikad se nije KVARIO!
corolla02

Lokacija: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!

PostPostao/la tatoo dana 22/03/2009 18:22

Tipo, moj prvi bibi :D . Ovako, moje licno iskustvo je da sve negativno sto si ikada cuo o Fiatu ce ti se 99% posto dogoditi sa Tipom.
tatoo

PostPostao/la dino_halidov dana 22/03/2009 18:57

fiat tipo,ima pocincanu karoseriju i ako prohrdja to ce biti obrve iznad zadnjih tockova koje se mogu promijeniti 70 KM je komad.preporucio bi motore 1.4 ili 1.6 SOHC(jedna bregasta),pouzdani su i izdrzljivi.obrati paznju na stanje zadnjeg trapa ,ako su tockovi u minusu znaci donji dio tocka izbacen prema napolje, ne valja.to je jedan od najskupljih kvarova koji ti se moze desiti.zadnje lafete su bas skupe.ostalo je sve jeftinije nego za golfa.ako kupis slobodno mi se obrati za odrzavanje.pusti ove supljatore sto nikad bolje aute nisu vozili od gofa dvice pa ovde prosipaju pamet,nista im se nije kvarilo nit su ga odrzavali,ocam nisam haube digo 5 godina....zato se sve pokvarilo onome kome su ga prodali..dok je takvih budaletina sto ga kupuju i kuju u zvijezde golf dvicina dizel ce uvijek biti na cijeni.
dino_halidov

PostPostao/la tatoo dana 22/03/2009 19:10

dino_halidov je napisao/la:fiat tipo,ima pocincanu karoseriju i ako prohrdja to ce biti obrve iznad zadnjih tockova koje se mogu promijeniti 70 KM je komad.preporucio bi motore 1.4 ili 1.6 SOHC(jedna bregasta),pouzdani su i izdrzljivi.obrati paznju na stanje zadnjeg trapa ,ako su tockovi u minusu znaci donji dio tocka izbacen prema napolje, ne valja.to je jedan od najskupljih kvarova koji ti se moze desiti.zadnje lafete su bas skupe.ostalo je sve jeftinije nego za golfa.ako kupis slobodno mi se obrati za odrzavanje.pusti ove supljatore sto nikad bolje aute nisu vozili od gofa dvice pa ovde prosipaju pamet,nista im se nije kvarilo nit su ga odrzavali,ocam nisam haube digo 5 godina....zato se sve pokvarilo onome kome su ga prodali..dok je takvih budaletina sto ga kupuju i kuju u zvijezde golf dvicina dizel ce uvijek biti na cijeni.

Ja licno nikad nisam vozio cvaju gogaru i nemam pojma o tom autu, Tipo sam imao 1.6 i dao sam vise para na njega nego na ijedno drugo auto u zivotu, od krajnica, preko hladjenja/ventilatora, upalio jednom brisace puce brisac :shock: , brava koje ne rade, alternatora, klime - table usrane digitalne koja se ne upali kad je hladno ujutro i slicno. Vjerujem da ima ljudi koji su zadovoljni i dobro ih sluzi, ja navodim sta se meni desavalo. Mislio sam da sam prosao sve i jedan kvar na Fiatu, da ne postoji vise nesto sto moze otkazati . . . mislim da postavljac teme treba da procita, daje svoju lovu. I da napomenem, nikad mi nije problem platiti odrzavanje, ali ovo je bio horor . . .
tatoo

PostPostao/la corolla02 dana 22/03/2009 19:15

@dino_halidov
Da, upravu si, ti vjerovatno pricas o dizajnu, i to je sve gdje je Golf prevazidjen od strane Tipa
A sve ostalo je na strani Golfa, pa ti se slozio ili ne
corolla02

PostPostao/la dino_halidov dana 22/03/2009 19:16

@ tatoo vjerovatno si kupio od nekog takvog sto je ''odrzavao'' kad dodje kod majstora i majstor mu kaze sta sve treba promijeniti on kaze majstore nemoj me u trosak ...

krajnice, kugle,diskovi,disk plocice,svjecice,filteri, kaisevi,ulje su POTROSNI MATERIJAL I TO NISU KVAROVI....ja odrzavam 2 komada vec par godina i samo se na jednom desio ozbiljniji kvar... pucanje zupcastog kaisa zbog vlasnikove aljkavosti i nemara,ali takvi su uvijek sretni ,pa se nisu iskrivili ventili,samo sam stavio novi kais i gas :)
daj malo bolje argumente od puknutog brisaca i kvara ventilatora....to su bezvezne stvari koje se desavaju i na golfu dvici :)
dino_halidov

PostPostao/la tatoo dana 22/03/2009 19:28

dino_halidov je napisao/la:@ tatoo vjerovatno si kupio od nekog takvog sto je ''odrzavao'' kad dodje kod majstora i majstor mu kaze sta sve treba promijeniti on kaze majstore nemoj me u trosak ...

krajnice, kugle,diskovi,disk plocice,svjecice,filteri, kaisevi,ulje su POTROSNI MATERIJAL I TO NISU KVAROVI....ja odrzavam 2 komada vec par godina i samo se na jednom desio ozbiljniji kvar... pucanje zupcastog kaisa zbog vlasnikove aljkavosti i nemara,ali takvi su uvijek sretni ,pa se nisu iskrivili ventili,samo sam stavio novi kais i gas :)
daj malo bolje argumente od puknutog brisaca i kvara ventilatora....to su bezvezne stvari koje se desavaju i na golfu dvici :)

@dino, to je moje licno iskustvo, ja ga nemam potrebe vise braniti . . .tebi je Tipo ok i ja nemam nista protiv toga . . .
Eh da, posto je upitano, kupljen u Fiat/Alfa zastupnistvu u svabiji . . . :shock:
tatoo

PostPostao/la dino_halidov dana 22/03/2009 19:31

tatoo je napisao/la:@dino, to je moje licno iskustvo, ja ga nemam potrebe vise braniti . . .tebi je Tipo ok i ja nemam nista protiv toga . . .
Eh da, posto je upitano, kupljen u Fiat/Alfa zastupnistvu u svabiji . . . :shock:

prijatelju ,ja ti ne govorim za njemacku nego konkretno za sarajevo,nije ni jedan taj polovni auto ok ,svaki koji kupis je macak u vreci ,bez detaljnog pregleda i dobrog majstora ,nikome ne bi preporucio kupovinu ....
dino_halidov

PostPostao/la corolla02 dana 22/03/2009 19:34

dino_halidov je napisao/la:
corolla02 je napisao/la:@dino_halidov
Da, upravu si, ti vjerovatno pricas o dizajnu, i to je sve gdje je Golf prevazidjen od strane Tipa
A sve ostalo je na strani Golfa, pa ti se slozio ili ne

na strani golfa su samo vozacine koje ne vide dalje od tog auta..skoro svaki tipo ima centralnu i el. podizace ,koja to dvica ima ?? kad je to imala u serijali???nemoj da dalje pricam jel besmisleno je poredjenje..pricate gluposti i mitove o tom smrdljivom autu koji je samo razvikan od strane plitkoumnih vozaca...mislim da nije red da gadimo temu,samo argumentima potkrijepite covjeku,manite se supljara od majstora avlijanera i pijacara sa stupa....

Ja majke ti sta ti navodis za osnovni kvalitet auta!
Eh, ako ce doticni gospodin hoce da kupi auto samo radi tog accessorya, da ga neko gleda kako je cool, neka kupi. To sto si ti sad naveo primamljivo je samo za kicose. Ali, ako doticni gospodin hoce da kupi auto radi opsteg kvaliteta onda ce sigurno Golfa odabrati!
corolla02

PostPostao/la Maxwell2008 dana 22/03/2009 19:39

Ne valja ni jedno ali kad vec o toj lovi govoris onda kupi ono koje je u boljem stanju. Ne znam sta da ti kazem osim kao vjestica u djecijem kvizu "Hugo" :D : Pokusaj rijesiti al znam da ces pogrijesiti. :lol: :lol: :lol: Sretno :thumbup: :bih:
Maxwell2008

PostPostao/la vnm dana 22/03/2009 19:51

dino_halidov je napisao/la:svako ko ga je izjaho prodaje ga,nagledao sam se ja tih govana kolko hoces?? jesi ti mehanicar pa da znas kvalitetu ?? jesi otvorio nekad motor da vidis sta ima unutra ???

objektivno, ako pogledas u oglase naci ces mozda desetak tipo.
naspram nekih hiljadu golfova dvojki koji se prodaju ja mislim da je nerealno misliti da mozes naci bolje ocuvan tipo nego dvojku (cisto statisticki gledano).
vnm

PostPostao/la corolla02 dana 22/03/2009 19:52

Ma ko prica o Americi, covjek je pitao o Golfu!
:D
OK, ja ovo stari sve govorim iz iskustva, uostalom u ojoj familiji ih je bilo, u mome komsiluku, znaci nisam samo ja koji se hvali sa G2. Nikad nista nisam promijenio na njemu VITALNO, zubcasti remen nanovo bio zamjenjen, nije bilo radova na motoru nikakvih. Poluosovine, karjnice, mjenjac, nikad nista, a svasta je nesta presao vjeruj. Ja tovario svacega unj, imao dvoja vrata, bio ko passat karavan. Nikad ga nisam stedio.

Sad o tvome Tipu, mozda si ti i imao pozitivna iskustva, ali vecina raje je bjezalo od njeg. Takodjer znam neke da su ga imali samo radi imagea a vazda su nesto davali $$$ nanj. Vidis moj Golf je bio potpuna suprotnost.

Jos nesto, da je taj tvoj Tipo koga ti hvalis toliko bio dobar i pokazao se on bi se i dan danas, vjerujem, proizvodio pod istim imenom!
corolla02

PostPostao/la black dana 22/03/2009 20:46

ja bi uvijek prije tipa uzeo vec g2, puno je meksi..
komsija mi voza benz 1.4 auto je ko bombona ochuvano, kaze da je vise vec zadovoljan..
za te pare naravno nemas nesto aman i naravno izaberi sto je ocuvanije...
black

PostPostao/la dino_halidov dana 22/03/2009 20:47

neelix vidim i ti imas argumente pun si ih ko moj wc govana :D
dino_halidov

PostPostao/la corolla02 dana 22/03/2009 20:53

dino_halidov je napisao/la:neelix vidim i ti imas argumente pun si ih ko moj wc govana :D

Ja b'covjeka, samo vrijedja
corolla02

PostPostao/la corolla02 dana 22/03/2009 20:59

dino_halidov je napisao/la:neelix vidim i ti imas argumente pun si ih ko moj wc govana :D

I vrijedjas covjeka koji upravo vozi doduse Uno iz 2003!
corolla02

PostPostao/la HAVANA dana 22/03/2009 21:08

Šta ti se sviđa kupi.Ja sam imao dva Tipa,doduše prije 10g i nisam imao nikakvih problema.
Jedno mi je smetalo a bio je 1400cc=Prespor
Kupi sa što manje elektronike ako već hoćeš da izbjegneš neke kvarove.
Golfa nikad nisam imao :-D
HAVANA

PostPostao/la ado-šampion dana 22/03/2009 23:32

dino_halidov je napisao/la:@ tatoo vjerovatno si kupio od nekog takvog sto je ''odrzavao'' kad dodje kod majstora i majstor mu kaze sta sve treba promijeniti on kaze majstore nemoj me u trosak ...

:-) Na šta danas mehaničari uzimaju raju :-)
ado-šampion

PostPostao/la AdnanSA dana 23/03/2009 11:35

1996 godine smo uvezli Golfa II GTD iz Njemačke. Tada je bio u dobrom stanju ali nakon 8 godina na BiH cestama i 100 000 km predjenih na tom autu je se ama baš sve pokvarilo osim motora.
Jednostavno nemogu pobrojati šta je se sve mijenjalo na njemu. Na kraju smo ga prodali za 1500 kM jer je bio truho kao panj. Mislim da je Tipo možda bolji izbor od Golfa II. Ako ništa savremeniji je. Golfa II je projektovan krajem sedamdesetih godina a Tipo krajem osamdesetih.
AdnanSA

PostPostao/la slavkoimamodilera dana 23/03/2009 11:55

AdnanSA je napisao/la:1996 godine smo uvezli Golfa II GTD iz Njemačke. Tada je bio u dobrom stanju ali nakon 8 godina na BiH cestama i 100 000 km predjenih na tom autu je se ama baš sve pokvarilo osim motora.
Jednostavno nemogu pobrojati šta je se sve mijenjalo na njemu. Na kraju smo ga prodali za 1500 kM jer je bio truho kao panj. Mislim da je Tipo možda bolji izbor od Golfa II. Ako ništa savremeniji je. Golfa II je projektovan krajem sedamdesetih godina a Tipo krajem osamdesetih.

A ne, to mora da je neki lazni golf! golf se nikad ne kvari! :mrgreen:
slavkoimamodilera

Sljedeća

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.