Satovi

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator/ica: ladyblue18

Re: Satovi

PostPostao/la (ne)forumas dana 18/01/2012 23:52

Better Man je napisao/la:
(ne)forumas je napisao/la:nema ga u merkuru, bbi, niksic... bla bla bla svuda ga ima sve dok ga ne odlucis kupiti onda ga odjednom nema nigdje ;)

Imas u Merkatoru na Socijalnom!

? gdje? u salamoreznici?
(ne)forumas

PostPostao/la hladan.preminger dana 19/01/2012 14:22

shin je napisao/la:Kuler hoce da pokaze svoju ''Simbijan'' kameru pa zaboravio na resize :lol:

True story! :D
hladan.preminger

PostPostao/la Qler dana 19/01/2012 14:29

Pa zar vam browser ne smanji slike sam :) a i ubijem detalje ako uradim resize :D
Qler

PostPostao/la hladan.preminger dana 19/01/2012 14:40

Qler je napisao/la:Pa zar vam browser ne smanji slike sam :) a i ubijem detalje ako uradim resize :D

Nope. Jedna slika ima pola metra duzine, a širina je nepozanta!
hladan.preminger

PostPostao/la Qler dana 19/01/2012 15:01

e znam, meni fakat sve slike stanu, uradi sam resize i na operi i na firefoxu....
Qler

PostPostao/la ahuseino dana 25/01/2012 20:29

Jel' ovo bilo...?

Ne izgleda loshe. :P

ahuseino

PostPostao/la anonimni clan dana 25/01/2012 22:51

Da se pohvalim:
slika
slika
slika
slika
anonimni clan

PostPostao/la ahuseino dana 26/01/2012 03:25

@Anonimni :thumbup:

Jel' ovo onaj sto je bio na mjesecu?
ahuseino

PostPostao/la Dwndler dana 26/01/2012 07:42

ahuseino je napisao/la:@Anonimni :thumbup:

Pridruzujem se cestitikama 8-)
Nije ovaj bio na mjesecu, kad se islo na mjesec automatski kronograf nije bio ni izmisljen :-)
Na mjesecu je bio Speedmaster sa vec odavno legendarnim cal. 321 najvjerovatnije ref. 105.012 ili 105.003.
Poslije su ga zamjenili sa cal. 861, ali 861 je manje kvalitetan i ne tako popularan kod kolekcioinara kao 321 8)
Ovaj kod anonimnog mi lici na nesto iz 90'ih,a neka me ispravi ako grijesim.
Dwndler

PostPostao/la anonimni clan dana 26/01/2012 11:32

Hvala .........hvala......
Radi se o Omega Kalibru 1155 u stvari preradjenom ETA 7750.
Godina proizvodnje je oko 2000. Ref 175 0043
Funkcije:Sat,minute,sekunde,hronograf,tahometar,datum (brzo prebacivanje)
Safirno staklo......Velicina 39 mm bez krone,visina 13,7mm.

Kad nabavim odgovarajucu narukvicu ........onda ce to biti potpuni dozivljaj...... :thumbup:
anonimni clan

PostPostao/la Dwndler dana 26/01/2012 15:35

http://62.73.172.171/eMuseumPlus?service=direct/1/ResultListView/result.t2.collection_list.$TspTitleLink$0.link&sp=10&sp=Scollection&sp=SfieldValue&sp=0&sp=0&sp=3&sp=SsimpleList&sp=0&sp=Sdetail&sp=0&sp=F&sp=T&sp=1

Pravili su ili prodavali od 1991(2) do 1998, to je tzv. reduced model.
I meni je licilo na 7750, ali ne znam taj period Omege da bi mogao reci sa 100% sigurnoscu.

Vala bas nekako jeftino narukvica izgleda. Probaj staviti Nato narukvicu, ja sam stavio na svoje chronografe i nije lose :D
Dwndler

PostPostao/la ahuseino dana 26/01/2012 16:57

Dwndler je napisao/la:

Nije ovaj bio na mjesecu, kad se islo na mjesec automatski kronograf nije bio ni izmisljen :-)
Na mjesecu je bio Speedmaster sa vec odavno legendarnim cal. 321 najvjerovatnije ref. 105.012 ili 105.003.
Poslije su ga zamjenili sa cal. 861, ali 861 je manje kvalitetan i ne tako popularan kod kolekcioinara kao 321 8)

Cekaj, cekaj... znaci ovo ovdje nije tacno sto kaze Omega :-)
http://www.omegawatches.com/spirit/hall ... -moonwatch

"The OMEGA Speedmaster Professional chronograph Buzz Aldrin was wearing when he stepped onto the lunar surface in July of 1969 is arguably the most famous wristwatch in the world..."
ahuseino

PostPostao/la Dwndler dana 26/01/2012 18:15

ahuseino je napisao/la:
Dwndler je napisao/la:

"The OMEGA Speedmaster Professional chronograph Buzz Aldrin was wearing when he stepped onto the lunar surface in July of 1969 is arguably the most famous wristwatch in the world..."

Normalno da je to tacno, ali ti nisi procitao moj post skorz.
Anonimni clan je kupio Speedmaster koji je automatic cal. 1155 ili ti Valjoux 7750.
Fokusiraj se na rijec AUTOMATIC :-)

Speedmaster koji je isao u svemir i na Mjesec je bio rucno navijan, a ne automatic.
Automatic kronograf je tek izasao tu oko 1969-1970 (Zenith, Seiko i ostali).
Prije toga su svi kronografi bili rucno navijani mehanizmi.
Druga stvar koju sam negdje procitao je da i da je bilo automatskih kronografa nebi ih nosili u svemir, jer tamo nema gravitacije, tj. gravitacija je 0, pa se mehanizam ne bi navijao pokretima ruke.
A izbor sata je NASA obavila puno prije, negdje pocetkom 60'ih ja mislim i to u biti bez znanja Omega ili druge dvije firme (mislim da su bili Rolex i Bulova).
Dwndler

PostPostao/la ahuseino dana 26/01/2012 22:29

Dwndler je napisao/la:
ahuseino je napisao/la:

Normalno da je to tacno, ali ti nisi procitao moj post skorz.
Anonimni clan je kupio Speedmaster koji je automatic cal. 1155 ili ti Valjoux 7750.
Fokusiraj se na rijec AUTOMATIC :-)

Speedmaster koji je isao u svemir i na Mjesec je bio rucno navijan, a ne automatic.
Automatic kronograf je tek izasao tu oko 1969-1970 (Zenith, Seiko i ostali).
Prije toga su svi kronografi bili rucno navijani mehanizmi.
Druga stvar koju sam negdje procitao je da i da je bilo automatskih kronografa nebi ih nosili u svemir, jer tamo nema gravitacije, tj. gravitacija je 0, pa se mehanizam ne bi navijao pokretima ruke.
A izbor sata je NASA obavila puno prije, negdje pocetkom 60'ih ja mislim i to u biti bez znanja Omega ili druge dvije firme (mislim da su bili Rolex i Bulova).

Aaaa to si mislio, automatic... OK.

A ovo glede gravitacije - morebit ih ne bi slali u kosmos, odnosno nisu slali - jer su POGRESNO mislili da automatik mora biti pod gravitacijom da radi ... ali zemljina gravitacija nije jedino ubrzanje koje pokrece kladivo vec samo jedan dio totalne inercije tijela i njegove interakcije sa spoljnim svijetom, iliti onga sto nosi sat (tj. njihovog ubrzanja zbog nosenja i promjene smjera nosenja/guranja samog sata, drugim rijecima ubrzanja koje nije samo 9.81m/s^2 dole). Moguce je napraviti watch winder gdje je sat postavljen horizontalno, ne? Da i ne spominjem da na mjesecu gravitacija nije 0! zavisno gdje u svemiru, ali na mjesecu - ne... Vjeruj meni, znam fiziku dobro. :P :wink: Satovi sa kladivom koje ide u oba smjera bi trebali raditi bolje (dvostruko :D ). Automatski mehanizmi jesu kompleksni, ali pokretacke sile na kladivu su najjednostavniji dio sata.
ahuseino

PostPostao/la ahuseino dana 26/01/2012 22:48

anonimni clan je napisao/la:Hvala .........hvala......

Kad nabavim odgovarajucu narukvicu ........onda ce to biti potpuni dozivljaj...... :thumbup:

Kakvu ces narukvicu? Ima li sat serijski broj nazad kod 7 sati? Jesi li siguran da je sapphire a ne acrylic (ovi neki prodavci na Ebay-u listiraju da je acrylic)?

Ja sam onu Omegu SMP vratio, jer mi je covjek prodao i rekao dolazi sa papirima, kad je dosla, vidim ima uputstva i nekakvo uvjerenje od dealera da se kune casnom pionirskom da je sat originalan. I jeste nemam sumnje, pratio sam ga gubi oko 3 sec/dan, odgovara i frekvencija, tezina, izgled i sve, samo sto nije imala serijskog broja ni izvana ni unutra na mehanizmu.
Odstranili ga... popizdija sam kad sam ga otvorio i vidio da su ga i sa mehanizma ostrugali. Tako da sam ga vratio (znam da je @Black pitao). Sada ponovo trazim, i svidja mi se u stvari vise ovaj SMP crni co-axial (nego tradicionalni 007 plavi), ali mi se momentalno ne daje $2000. Kontam polako, a kontam mozda i da prodam, ako more izasta ovaj Orient i da ove godine samo uzmem SMP, a mozda slijedece Speedmaster-a, upravo ovakvog ko kod @Anonimnog. Ovaj Orient sto imam je onako pilotskog izgleda, pa bi mi u tom pogledu ne trebaju oba.
ahuseino

PostPostao/la anonimni clan dana 26/01/2012 23:08

ahuseino je napisao/la:
anonimni clan je napisao/la:Hvala .........hvala......

Kakvu ces narukvicu? Ima li sat serijski broj nazad kod 7 sati? Jesi li siguran da je sapphire a ne acrylic (ovi neki prodavci na Ebay-u listiraju da je acrylic)?

Ja sam onu Omegu SMP vratio, jer mi je covjek prodao i rekao dolazi sa papirima, kad je dosla, vidim ima uputstva i nekakvo uvjerenje od dealera da se kune casnom pionirskom da je sat originalan. I jeste nemam sumnje, pratio sam ga gubi oko 3 sec/dan, odgovara i frekvencija, tezina, izgled i sve, samo sto nije imala serijskog broja ni izvana ni unutra na mehanizmu.
Odstranili ga... popizdija sam kad sam ga otvorio i vidio da su ga i sa mehanizma ostrugali. Tako da sam ga vratio (znam da je @Black pitao). Sada ponovo trazim, i svidja mi se u stvari vise ovaj SMP crni co-axial (nego tradicionalni 007 plavi), ali mi se momentalno ne daje $2000. Kontam polako, a kontam mozda i da prodam, ako more izasta ovaj Orient i da ove godine samo uzmem SMP, a mozda slijedece Speedmaster-a, upravo ovakvog ko kod @Anonimnog. Ovaj Orient sto imam je onako pilotskog izgleda, pa bi mi u tom pogledu ne trebaju oba.

Trenutno je kozni kais/remen odprilike kao na slici na Dwindlerovom linku........
Izabrao sam je sam ne znajuci da je eto na ovom linku bez metalne narukvice.
Sto se tice da li ima serijski broj .......naravno da ima.sat je naime u moje ime kupio moj sura koji je ......Urar i ima svoju radnju......negdje u Bosni.
Kad mu je covjek ponudio sat na prodaju......prije nego me je nazvao.....naravno da ga je otvorio i uvjerio se u originalnost.
Sto se tice ove godine proizvodnje......covjek koji ga je prodavao je tvrdio da je sat kupljen 2000 godine.
anonimni clan

PostPostao/la ahuseino dana 26/01/2012 23:58

Da ne trazim sad odma'... a trazicu poslije... u cemu jer razlika izmedju speed mastera i speed mastera pro?
ahuseino

PostPostao/la Qler dana 27/01/2012 17:37

Dosao novi sat :) Hvala svima koji su pomogli pri izboru :D

slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Qler

PostPostao/la BlackCaviar dana 27/01/2012 22:44

Čestitke obojici. Trebamo opet neki GTG organizovat, prošli put bili samo Dwndler, moj jaran i ja. Doduše, Dwndler je imao satova za desetoricu :D
BlackCaviar

PostPostao/la ahuseino dana 01/02/2012 17:20

Stigao mi jucer:

slika

slika

slika

PoCjetio me Anonimni da mi se svidja i ovaj - plavi, jednako kao i Seamaster plavi (s tim da je ovaj chronograph). A seamaster mi se malo i zgadio zbog toliko nekakvih malverzacija na Ebayu i mog iskustva sa proslom kupovinom.

Ovaj je 2007 godiste, kupljen u oktobru od autorizovanog distributera. U gotovo perfektnom stanju je, nema ni jedne ogrebotine na bezelu, niti na safiru. Uredno dosao sa svim papirima, karticama i kutijom (i serijskim brojem).

Pratio sam mu preciznost, i nesto interesantno primjetim. Dok mi je bio na ruci, nekih 14 sati , isao je bukvalno +/- 0 sekundi. Nakon sto sam ga drzao prvu noc na navijacu (8 sati), nabro mi je 2 sekunde. Na ovo mozemo dodati preciznost moga citanja recimo 0.5 sec.
ahuseino

PostPostao/la ahuseino dana 01/02/2012 17:50

Ako mogu priupitat ove strucnije od mene (Caviar, Anonimni i Dwindler :thumbup: ).

Meni je Omega vrh (da ne ulazim u Patek, VC, JLC, IWC ... ), Interesuje me sta mislite o ovom njihovom Coaxial mehanizmu. Koliko staza mu treba pa da se pravo dokaze kao recimo ETA (Valjoux) 7750, ETA 2892, ETA2824 ili stari Omegini mehanizmi.

Svidza mi se onaj crni Seamaster Co-axial za recimo 3-5 godina da ciljamm, ali bi volio uzeti mehanizam koji je cijenjen i dokazan decenijama (kao recimo 7750). Sada momentalno gledam na njihov Coaxial vise kao na marketing kampanju nego kao na pravu urolosku vrijednost. Jesam li u krivu? Cuo sam takodzer da se Omega polako dize za par tisuca dolara po satu da predzu u segment marketa gdje ce se 'takmiciti' sa Rolexom. Hoce da se izdignu valjda, ko nisu dovoljno skupi. Kontam je li co-axial stvarno dobar da ih digne tu stepenicu, ili je vise kao marketing trik? Kako bi uporedili co-axial sa ovim dokazanim mehanizmima (Ukljucujuci recimo Rolexove 3130 i 4130 - po nekima najbolji ikad).
ahuseino

PostPostao/la BlackCaviar dana 01/02/2012 23:04

Co-axial je mlada tehnologija. Mislim da je prvi co axial movement bio 2500. Tad je Omega nešto kombinovala, tj u stari mehanizam ubacili su co-axial tehnologiju. U toj seriji je bilo i najviše problema (stajanje sekundare, problemi sa kašnjenjem, nepravilno podmazan mehanizam u fabrici...) ali kasnije je to riješeno u "C" seriji. (mada ima još nekih klipova na yt sa stajanjem sekundare u toj C seriji) - znači, izbjegavati A i B seriju

George Daniels je bio inovator co-axiala i predvidio je da radi na 21600bph a Omega ih je pravila u početku da rade na 28800bph (to je u tom običnom Eta mehanizmu). Kasnije je to smanjila na 25200bph, što je opet bilo za 0,5Hz brže.

Problemi su riješeni u 8500 mehanizmu koji je u potpunosti izgrađen u skladu sa co-axial tehnologijom i gdje ja nema nikakvih problema dosad. Uz to je i prelijep.

Izašao je i novi Omega cal. 9300/9301, hronograf koji je u potpunosti inhouse. Silicijumska nemirnica, Nivachoc anti-shock sistem, 2 opruge za 60h rezerve. Odlično izgleda mehanizam, moderno, crni šarafi, crna nemirnica, obrada itd. Bude se ugrađivao se u Seamastere i Speedmastere.

Sad, i ove greške uzimaj sa rezervom. Loša vijest se brže širi od dobre.

Gledaj samo da je sat proizveden poslije 2007. godine.
BlackCaviar

PostPostao/la iceman ze dana 01/02/2012 23:36

Jos jednom da Vam cestitam na izvrsnoj temi, i poznavanju ovog lijepog zanimanja i hobija. Tako da mi laici, osim sto nesto naucimo, mozemo i neka pragmaticna pitanja da postavimo. Naime, mama mi ide u penziju nakon 38 godina rada u skoli, tako da smo mi ukucani skupili nesto novca, htjeli bi da je iznenadimo i nagradimo, za njen predani rad. Da li bi mi mogli preporuciti neki zenski sat, da ga mogu kupiti, i da ona bude zadovoljna. Hodao sam po gradu, nisam zadovoljan uslugom nasih domacih prodavaca, imao sam neka neugodna iskustva oko postovanja garantnog roka i sl.

Nisam stavio namjerno cijenu, znam da se kvalitet ne moze mjeriti samo cijenom, ako mi mozete dati vise prijedloga, pa da vidim mogu li se uklopiti u budzet koji imam. :-) Unaprijed zahvalan!
iceman ze

PostPostao/la Dwndler dana 02/02/2012 14:20

Ako mogu priupitat ove strucnije od mene (Caviar, Anonimni i Dwindler :thumbup: )

Caviar ti je odgovorio oko co-axial-a, ja sam ti talasika oko novih mehanizama i satova :D
iceman ze je napisao/la:
Jos jednom da Vam cestitam na izvrsnoj temi, i poznavanju ovog lijepog zanimanja i hobija. Tako da mi laici, osim sto nesto naucimo, mozemo i neka pragmaticna pitanja da postavimo. Naime, mama mi ide u penziju nakon 38 godina rada u skoli, tako da smo mi ukucani skupili nesto novca, htjeli bi da je iznenadimo i nagradimo, za njen predani rad. Da li bi mi mogli preporuciti neki zenski sat, da ga mogu kupiti, i da ona bude zadovoljna. Hodao sam po gradu, nisam zadovoljan uslugom nasih domacih prodavaca, imao sam neka neugodna iskustva oko postovanja garantnog roka i sl.

Nisam stavio namjerno cijenu, znam da se kvalitet ne moze mjeriti samo cijenom, ako mi mozete dati vise prijedloga, pa da vidim mogu li se uklopiti u budzet koji imam. :-) Unaprijed zahvalan!

Hvala, hvala 8-)
Posto sam ja "vintage to the bone" sto bi nasi stari rekli, ja bih se odlucio za jedan muski sat iz 50'ih. Pretpostavljam da je mama 52. godiste ili tu negdje i to za neki Omega Seamaster Automatic, servisiran. To bas i ne raste po Bosni tako cesto, ali se sigurno moze nabaviti.
Zasto muski, zato sto je to sad velicina koje zene nose, a oni zenski satovi su jednostavno premaleni, mada mozes ici na verziju zenskog sata iz 50-ih ili 60-ih, ali mislim a je 20mm premaleno.
I zasto automatic, zato sto su zene vise zaboravne, pa se zna desiti da zaborave naviti sat i on normalno stane :dance:
A u biti i nemora biti Omega, moze neka Certina, Tissot, a mozda i Longines, sve zavisi koliki je budzet i kakav ukus zena ima, tj. znas otprilike sta joj se svidja. Popricaj ili se mozes mozda i naci sa caviarom, iz istog ste sela :P
Dwndler

PostPostao/la ahuseino dana 02/02/2012 16:36

BlackCaviar je napisao/la:Co-axial je mlada tehnologija. Mislim da je prvi co axial movement bio 2500. Tad je Omega nešto kombinovala, tj u stari mehanizam ubacili su co-axial tehnologiju. U toj seriji je bilo i najviše problema (stajanje sekundare, problemi sa kašnjenjem, nepravilno podmazan mehanizam u fabrici...) ali kasnije je to riješeno u "C" seriji. (mada ima još nekih klipova na yt sa stajanjem sekundare u toj C seriji) - znači, izbjegavati A i B seriju

George Daniels je bio inovator co-axiala i predvidio je da radi na 21600bph a Omega ih je pravila u početku da rade na 28800bph (to je u tom običnom Eta mehanizmu). Kasnije je to smanjila na 25200bph, što je opet bilo za 0,5Hz brže.

Problemi su riješeni u 8500 mehanizmu koji je u potpunosti izgrađen u skladu sa co-axial tehnologijom i gdje ja nema nikakvih problema dosad. Uz to je i prelijep.

Izašao je i novi Omega cal. 9300/9301, hronograf koji je u potpunosti inhouse. Silicijumska nemirnica, Nivachoc anti-shock sistem, 2 opruge za 60h rezerve. Odlično izgleda mehanizam, moderno, crni šarafi, crna nemirnica, obrada itd. Bude se ugrađivao se u Seamastere i Speedmastere.

Sad, i ove greške uzimaj sa rezervom. Loša vijest se brže širi od dobre.

Gledaj samo da je sat proizveden poslije 2007. godine.

Pa dobro razumijem da je morebit dobar, ali kako bi ih uporedio sa ovim mehanizmima sto sam naveo? Recimo da ti neko pokloni neki mehanizam bez ikakvog oklopa - bi li uzeo Co-axial prije nego bilo gore koji spomenuti? Gdje bi ga smjestio? Ocigledno je po cijenama u zadnjih par godina da Omega hoce da predze e u visi segment i da bude kompeticija Rolexu. Moze li se Co-axial mjeriti sa recimo ovim dooobro provjerenim mehanizmima (pogotovo ovim 3130 i 4130 - za koje kazu da su ko tenk). Ja mislim da NE, bez recimo decenija dotjerivanja ovog novog mehanizma. Ili mozda grijesim.

Ovi rijeseni problemi koje navodis su nekako kratkotrajne prirode, kvarovi u prvih godinu-dvije. Sta ce biti sa mehanizmom za 20-30 godina? Ili se bezze brinem...

Kako bi koaksijalca uporedio sa ovim gore mehanizmima... sta vele u uroloskim krugovima, je li istinski vrijedan uroloske paznje.
ahuseino

PrethodnaSljedeća

Natrag na Umjetnost življenja

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.