Sastavljeno i rastavljeno pisanje riječi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Re: Sastavljeno i rastavljeno pisanje riječi

PostPostao/la sharafce dana 11/02/2011 10:23

Normalno da mi je draže vidjeti pismen post, a neki na forumu pišu postove da iz svakog možeš naučiti poneko pravilo, ljepota. Dok, istodobno, neko pravi puno grešaka pri pisanju, registrujem ih, ali mi ne smetaju, niti mijenjam mišljenje o tom forumašu/ci, apsolutno.
sharafce

PostPostao/la metar_drva dana 11/02/2011 10:25

vozač je napisao/la:
metar_drva je napisao/la:Jel se samo meni čini da su ovdje mnoge sujete povrijeđene :D

čini ti se, zapravo ti si samo jedna, kao što rekoše maloprije, pravo frustrirana (tačnije isfrustrirana :-) osoba :D

:thumbup: to kralju
metar_drva

PostPostao/la sharafce dana 11/02/2011 10:47

plain vanilla je napisao/la:Ako su i pogresna, zar sam rekla da ja nikada ne grijesim??
Ali je zalosno sto tako potcjenjujete vaznost jezika :oops:

I, naravno,...ide zarez :) ako zeliš naglasiti riječ "naravno" no sikiriki
sharafce

PostPostao/la sharafce dana 11/02/2011 10:51

Možda je prozivanje zbog pravopisa diskriminacija onih koji nisu imali priliku da ga bolje nauče, bez uvrede ikome, ali djeca iz dijaspore namaju kontakt sa našim pravopisom. Učenje od svojih roditelja je diskutabilno, jer ne znaš u kakvim su uslovima oni rasli, ja ih ne osudjujem nimalo, a svi imaju pravo na svoje mišljenje.
A, isto tako, cijenim svaki pokušaj da se nauči.
sharafce

PostPostao/la arijela dana 11/02/2011 11:25

komi je napisao/la:
arijela je napisao/la:
convict je napisao/la:ja sam jednom vidio da lik u diplomskom piše "ćovijek". diplomirao je...

To me, na neki način, nimalo ne čudi! Kad pogledate udžbenike iz kojih se spremaju ispiti na fakultetu i kakvih tek gramatičkih i pravopisnih grešaka tu ima! :-) Zar ne postoje ljudi kojima je posao da prije izdavanja knjige provjeri eventualne greške?!

ma to ti je ono ša će ba meni lektor bolje pare da potošim na ... :roll: :roll: :roll:

Kao i većina stvari...sve se oko para vrti! A onda se počnu hvaliti izdao toliko i toliko knjiga... :roll:
arijela

PostPostao/la arijela dana 11/02/2011 11:27

JThomas je napisao/la:
opet kažem - zajebite napredne stvari, pravopis je čitava nauka. al' kad neko ne zna stvari koje se uče u drugom osnovne - za moje kriterije je to nekultura i nepismenost. i ljutite se koliko hoćete. pa nema stotinu pravila kako se piše negacija...

:thumbup:
arijela

PostPostao/la zonna dana 11/02/2011 11:51

da opet kazem onima koji bi nesto pametno da kazu a mrsko im citati iz pocetka ovu diskusiju, veliko slovo se ne koristi u ovoj prepisci (ni na pocetku ni ikako). to je pravilo koje bismo svi koji koristimo racunar trebali znati.
i jos jednom niko nikoga ne kritikuje sto ne zna nego sto kaze da je svejedno. evo recimo ako meni neko kaze da sam pogrijesila sto se tice pravila velikog/malog slova na forumu/mailu ja cu mu biti zahvalna cisto zbog sebe da znam i da se korigujem.
i upravo zbog djece iz dijaspore bismo se svi malo vise trebali truditi jer oni osim sto ucestvuju u diskusijama, sluze se pomenutim da se bolje opismene.
zonna

PostPostao/la yellow cat dana 11/02/2011 16:05

Cccc, da je meni znati perfektno njemački/engleski/francuski ili bilo koji drugi jezik s kojim se ti dijasporci služe, znaš kako bi me bilo briga za bosansku gramatiku....
yellow cat

PostPostao/la cyprus dana 11/02/2011 16:30

Mene ne rvira kad neko nezna pravo pis :-)
cyprus

PostPostao/la lejlamo dana 11/02/2011 17:45

:D
navodjenje razloga za nepismenost je nepotrebno..... :roll:
...zaboga...zar se ne moze uzeti pravopis bosanskoga jezika-prirucnik za skole...pa iscitati tih dvjestotinjak stranica...???... :D
lejlamo

PostPostao/la yellow cat dana 11/02/2011 17:48

lejlamo je napisao/la::D
navodjenje razloga za nepismenost je nepotrebno..... :roll:
...zaboga...zar se ne moze uzeti pravopis bosanskoga jezika-prirucnik za skole...pa iscitati tih dvjestotinjak stranica...???... :D

ama da, šta dijete zna šta je dvjesta stranica.... :D :D
yellow cat

PostPostao/la lejlamo dana 11/02/2011 17:50

yellow cat je napisao/la:ama da, šta dijete zna šta je dvjesta stranica.... :D :D

:D
onda,makar, dvije-tri na kojima se govori o sastavljenom i rastavljenom pisanju rijeci :D ...moRe li to??.. :D
lejlamo

PostPostao/la yellow cat dana 11/02/2011 17:53

Ne može! Bitan je kontinuitet u radu! Nema preskakanja! :lol:
yellow cat

PostPostao/la Toto dana 11/02/2011 18:17

yellow cat je napisao/la:Ne može! Bitan je kontinuitet u radu! Nema preskakanja! :lol:

onda nejma ni rastavljanja rijeci.. bitan je kontinuitet
Toto

PostPostao/la Zlata M. dana 11/02/2011 19:10

cyprus je napisao/la:Mene ne rvira kad neko nezna pravo pis :-)

:lol: :thumbup:
Zlata M.

PostPostao/la Zlata M. dana 11/02/2011 19:20

sharafce je napisao/la:
plain vanilla je napisao/la:Ako su i pogresna, zar sam rekla da ja nikada ne grijesim??

:lol:
... ma ja, ba ! :-) Sto vise interpunkcijskih znakova, to impresivnije ! :lol:
Da ti @Zlata objasni :
dfghjk<yxcvbn, dfghjk, 5678iholkjhnm !

Sad fino prsticem prekrij dio izmedju dva zareza. Mozes i komadicem kartona ili cigaretom. :mrgreen:
Ukoliko recenica i bez tog prekrivenog (prstom ili pak kartonom ...) dijela ima svoj tok i smisao, u redu je ! Operacija uspjela !
... a sad se fino vrati na recenicu za koju tvrdis da je pravilno napisana. :zzzz:

Mislim, trazili ste - gledajte ! :mrgreen:

Skromnom i finom covjeku nikad ne bih ispravljala pravopisne greske. Mislim, sta ce mi to ? :-)
Ali umisljenim velicinama ...... ooooooooo, sa zadovoljstvom. :wink:
Zlata M.

PostPostao/la medvjed23 dana 11/02/2011 19:52

Nemoj da bi slučajno mene ispravljala. :D

Moje su greške oprostive jer niko nije savršen i svi griješimo. :D

Greške drugih forumaša ispravljaj jer one su rezultat gluposti, lijenosti, seljakluka, papanluka i nepoznavanja osnovnih stvari. :D
medvjed23

PostPostao/la Zlata M. dana 11/02/2011 19:55

medvjed23 je napisao/la:Nemoj da bi slučajno mene ispravljala. :D

Moje su greške oprostive jer niko nije savršen i svi griješimo. :D

Greške drugih forumaša ispravljaj jer one su rezultat gluposti, lijenosti, seljakluka, papanluka i nepoznavanja osnovnih stvari. :D

:D :wink:
Zlata M.

PostPostao/la sharafce dana 11/02/2011 20:19

Zlata M. je napisao/la:
sharafce je napisao/la:

:lol:
... ma ja, ba ! :-) Sto vise interpunkcijskih znakova, to impresivnije ! :lol:
Da ti @Zlata objasni :
dfghjk<yxcvbn, dfghjk, 5678iholkjhnm !

Sad fino prsticem prekrij dio izmedju dva zareza. Mozes i komadicem kartona ili cigaretom. :mrgreen:
Ukoliko recenica i bez tog prekrivenog (prstom ili pak kartonom ...) dijela ima svoj tok i smisao, u redu je ! Operacija uspjela !
... a sad se fino vrati na recenicu za koju tvrdis da je pravilno napisana. :zzzz:

Mislim, trazili ste - gledajte ! :mrgreen:

Skromnom i finom covjeku nikad ne bih ispravljala pravopisne greske. Mislim, sta ce mi to ? :-)
Ali umisljenim velicinama ...... ooooooooo, sa zadovoljstvom. :wink:
Naravno se uvijek može prekriti :) Svime što si, draga moja Zlato, nabrojala.
Mrsko mi se vracati na rečenicu, samo znam da može naravno izmedju dva zareza.
I, naravno, hvala na komplimentu, ali ja nisam umišljena veličina, samo sam napisala šta mislim, nit u jednom momentu se nisam hvalila svojim (ne)znanjem pravopisa.
sharafce

PostPostao/la pape dana 11/02/2011 20:50

Znas nas, ... yebo ti nas, ... :D

Ubit ce nas nashe, ... lako cemo, a jezik, ... bilo govorni, ili pisani je najvazniji dio covjekove kulture.
Zasto je to tako?
Zato sto covjek svojim jezikom prikuplja i akumulira svoja znanja. Od samih pocetaka ljudske civilizacije, ... od "flinstounsa", covjek je razvijao svoj govor i stalno ga usavrsavao, ... i tako ce biti dok postoji civilizacija.
Zar dokaz tome nismo i mi sami, ... od nasih najmladjih dana, prvo ucimo govoriti, pa onda pisati. To je prvi korak, preko koga ucimo o ostalim dijelovima kulture.
Jezik nam je u sluzbi komunikacije, .... on je nash instrument izrazavanja misli. Njime izrazavamo svoja osjecanja. Sto ga bolje poznajemo, bolje i jasnije cemo predstaviti svoju misao, .... bolje i jasnije cemo biti prihvaceni od sugovornika.

Je l` `vako? :roll: :D
pape

Lokacija: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

PostPostao/la lejlamo dana 11/02/2011 20:59

tako i nikako drugacije :D
lejlamo

PostPostao/la Toto dana 11/02/2011 22:41

Maže li se pravopis na hljeb? Ako se ne maže: jebaji ga, ako se nemaže: pišaji ga.
Zborimo o pravopisu, a ne o kulturi.
Izmedu pravopisa i kulture nije znak jednakosti.
Informaticka pismenost je takodje dio kulture. 99 % ovih ''kulturnjaka" -sto ne pisu pocetno slovo u recenici velikim- su diletanti, sto se tice informaticke kulture, pa nije otvoreno 50 tema na kojima se oblajava njihova nepismenost.

Nasa pozorista ne propadaju zato sto u njih ne dolaze nepismena fuka i forumasi, vec zato sto nam kulturnjaci i "jezicari" ne idu u pozoriste. Kad bi samo prosvjetni radnici, koji predaju maternji jezik isli redovno u pozoriste: bila bi bar jedna prestava vise. Kad bi svaka clanica Univerzteta potjerala svoje zaposlene u narodno pozoriste: to bi bilo bar 40 prestava vise godisnje. Kada bi svaki sarajevski novinar posjecivo pozoriste: trebalo bi nam jos jedno narodno pozoriste, a ne da nam se zatvara i ovo malo jada sto imamo.

Al' stas. Dao nam Bog jezik i za oblajavanje.
Zadnja izmjena: Toto; 11/02/2011 23:22; ukupno mijenjano 1 put/a.
Toto

PostPostao/la Erzsebet dana 11/02/2011 23:09

metar_drva je napisao/la:Primjetio sam da veliki broj ljudi ne zna koje se riječi pišu sastavljeno, a koje rastavljeno. Konkretno, na nekoj temi je neko napisao "nemogu da vjerujem..."! Pa majku mu jebem više, evo kako se piše, pročitajte, neće škodit!

Super je ovo što si nam rekao, i mene iste stvari nerviraju, samo bih ti želio reći da se takođe piše "primijetio", a ne ovako kako si ti napisao :))).
Erzsebet

PostPostao/la JThomas dana 11/02/2011 23:39

Toto je napisao/la:Maže li se pravopis na hljeb? Ako se ne maže: jebaji ga, ako se nemaže: pišaji ga.
Informaticka pismenost je takodje dio kulture. 99 % ovih ''kulturnjaka" -sto ne pisu pocetno slovo u recenici velikim- su diletanti, sto se tice informaticke kulture, pa nije otvoreno 50 tema na kojima se oblajava njihova nepismenost.

Nasa pozorista ne propadaju zato sto u njih ne dolaze nepismena fuka i forumasi, vec zato sto nam kulturnjaci i "jezicari" ne idu u pozoriste. Kad bi samo prosvjetni radnici, koji predaju maternji jezik isli redovno u pozoriste: bila bi bar jedna prestava vise. Kad bi svaka clanica Univerzteta potjerala svoje zaposlene u narodno pozoriste: to bi bilo bar 40 prestava vise godisnje. Kada bi svaki sarajevski novinar posjecivo pozoriste: trebalo bi nam jos jedno narodno pozoriste, a ne da nam se zatvara i ovo malo jada sto imamo.

nije znak jednakosti - ali je dio opšte kulture.

što se ti toliko primaš ako je stvarno svejedno piše li se negacija odvojeno ili zajedno? :D nego znaš i ti da nije svejedno, i da itekako govori o nivou opšte kulture kad se ne znaju stvari koje se uče u drugom osnovne i koje bi neko utuvio i nehotice da pročita jedne novine sedmično ili tri knjige godišnje.
JThomas

PostPostao/la pape dana 11/02/2011 23:45

Toto je napisao/la:Maže li se pravopis na hljeb? Ako se ne maže: jebaji ga, ako se nemaže: pišaji ga.
Informaticka pismenost je takodje dio kulture. 99 % ovih ''kulturnjaka" -sto ne pisu pocetno slovo u recenici velikim- su diletanti sto se tice informaticke kulture, pa nije otvoreno 50 tema na kojima se oblajava njihova nepismenost.

Ocito je da se u startu ne slazemo oko moje tvrdnje, (i ne samo moje) ... da je jezik najvazniji dio covjekove kulture.
Pravopis, ... kao jedan od segmenata jezika, ... chini ga takvim kakav jeste.
Dakle, ... ispravno pisanje i ispravan govor, na nacin kako je lingvisticki propisano, ... nema alternativu.
U tom smislu, nema mjesta za raspravu ima li znak jednakosti izmedju pravopisa i jezicke kulture.
Nema jezicke kulture bez ispravne upotrebe pravopisa.
pape

Lokacija: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

PrethodnaSljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.