Sarajevo u budućnosti

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator/ica: Muhamed Đakmić

Sarajevo u budućnosti

PostPostao/la bach dana 24/04/2011 19:28

Poštovani forumaši

Zanima me viđenje Sarajeva u budućnosti. Kako će Sarajevo izgledati 2030., 2040. ili 2045.

Hoće li grad konačno dobiti urbane obrise ili će se se ugušiti u nelegalnoj izgradnji?

Hoćemo li dobiti infrastrukturu kakvu glavni grad evropske države zaslužuje ili ćemo u centru grada i dalje preskakati preko blata?

Hoće li se pojam "grad" konačno proširiti dalje od prostora M. Dvor - Baščaršija?

Dakle: Sarajevo u budućnosti - kako ga vi vidite...
bach

Re: Sarajevo u budućnosti

PostPostao/la nellington dana 24/04/2011 19:32

slika

Novi neboderi na lokaciji Boljakov potok :D

slika

Vogošća, vidi se Visoko u pozadini.

slika

Obnovljena proizvodnja u Željezari Ilijaš :)

A sad ozbiljno: Grad će izgledati puno bolje, normalnije, organiziranog kriminala će još biti, ali će izgledati drugačije. Grad će već za generaciju-dvije postati prostor svih gradskih općina :)
nellington

PostPostao/la Black swan dana 24/04/2011 19:32

pa dje blejdranera nađe
:lol: :lol: :lol:
Black swan

PostPostao/la nellington dana 24/04/2011 19:35

komi je napisao/la:pa dje blejdranera nađe

Ima najbolje panorame :D
nellington

PostPostao/la Mr. Brightside dana 24/04/2011 19:38

prosjaci i beskucnici na ulicama,pored njih prolaze blindirane limuzine.gras je konacno dobio konkurenciju,tramvaji voze koritom miljacke koja samo sto nije nestala.okolna brda zbog klizista su sisla dole i napravila kaos.olovo i ilijas ce biti gradske opstine.vijecnica ce biti pretvorena u trzni centar,zicara ce biti obnovljena itd.
Mr. Brightside

PostPostao/la O'zone dana 24/04/2011 19:45

Postavit će se jedan velik krov preko čitave Sarajevske kotline a ispod toga će biti najveći tržni centar na svijetu :mrgreen:

Iskreno mislim da će se Sarajevo barem ovaj centralni dio pretvoriti u jednu veliku biznis zonu dok će rezidencijalni djelovi sve više i više biti smješteni što dalje od centra jer se grad širi čak i pred našim očima i u naše vrijeme prostora je sve manje za građenje u širinu tako da vjerovatno u užem djelu će da ide gradnja u visinu što znači da možemo očekivati još dosta visokih zgrada a možda se neko sjeti i da potkopa Trebvić i Igman i ispod napravi podzemne gradove.
O'zone

Lokacija: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

PostPostao/la Haettenschweiler dana 24/04/2011 20:18

Nelegalna padinska naselja će biti uništena a njihov šut ćese iskoristiti za terasiranje padina na kojima će biti izgrađena arhitektonski privljačna stambena naselja sa širokim putevima, kanalizacijom, parkovima, parkiralištima, liftovima koji će spajati kulturno/historijski centar grada sa stambenim naseljima... :dance:
Haettenschweiler

PostPostao/la lajkujMe dana 24/04/2011 20:20

Tesko se moze reci sta ce se desiti, otiđi vremeplovom 50 godina unazad, uhvati nekog na ulici i donesi ga u ovaj period covjek bi zavrsio u hitnoj zbog toga kako se sarajevo razvilo.

Moja iskrena procjena je da ce izgledati dosta drugacije na marijin dvoru izgradice se valjda jos vise nebodera tipa avaz, u starom gradu malo toga ce se desiti nema tamo mjesta za gradnju mozda se sta srusi npr da se prosire saobracajnice, ili cak preklopi miljacka na tom dijelu za veliku aveniju s mnostvo zelenila, lake zeljeznice ispod toga i trostazna cesta prema srcu grada. sto se tice dijela od marijin dvora do ilidze pod uslovom da je natalitet velik i ima dosta pridoslica u grad mogu zamisliti rusenje mnostvo zgrada za izgradnju modernijih, ljepsih i po najvise organizovanih objekata da ne izgleda eto prostora umetni zgradu nekako. ali cisto sumnjam da ce se desiti neke drasticne promjene sto se tice izgleda grada.
lajkujMe

PostPostao/la bach dana 24/04/2011 20:33

Alipašino:

slika
bach

PostPostao/la chengaba dana 24/04/2011 21:38

Sarajevo, dio između Avaza i Vijećnice
Vrijeme: Bliska budućnost, odnosno onda kada SBB preuzme vlast (možda bliža nego što mislimo :D )

slika

A evo i Stupske petlje

slika
chengaba

PostPostao/la pape dana 24/04/2011 21:49

Ne znam kako ce izgledati centar grada, ali .... znam sigurno kako ce izgledati padinski dijelovi grada, ... :oops:

slika
pape

Lokacija: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

PostPostao/la Mr. Brightside dana 24/04/2011 21:57

pape je napisao/la:Ne znam kako ce izgledati centar grada, ali .... znam sigurno kako ce izgledati padinski dijelovi grada, ... :oops:

slika

:thumbup:
Mr. Brightside

PostPostao/la Logovan dana 24/04/2011 22:06

bach je napisao/la:Alipašino:

slika

Ja ovo očekujem 8-) :D
Logovan

PostPostao/la open the pendzer dana 24/04/2011 22:28

pape je napisao/la:Ne znam kako ce izgledati centar grada, ali .... znam sigurno kako ce izgledati padinski dijelovi grada, ... :oops:

slika

Ovo je Colina Kapa
open the pendzer

PostPostao/la suncica24 dana 24/04/2011 22:29

Joj pape, pa ovako nekako vec izgledaju... :D

Realno, Sarajevo nema nekog velikog prostora za sirenje. Longitudinalno i uvezivanje, urbano (ovo sad nije ni blizu urbanom) Vogosce, Ilijasa, Trnova su jedine mogucnosti , s tim da mislim da je neophodno shvatiti da je i Istocno Sarajevo dio gradskog tkiva, te u buducnosti taj prostor gledati kao cjelinu.
Sto se tice nelegalne gradnje... pa... ocigledno je da je to osnovni problem Sarajeva i da u tom lezi glavna nedoumica oko buducnosti grada.
Takodjer, ovo danasnje unistavanje gradskog tkiva (npr Alipasino, ili Stup, ili...) nasumicnom gradnjom takodjer ne ostavlja mnogo prostora za neke lijepe snove.

Sada... ono sto su zelje je... nesto drugo.
Po meni, buducnost Sarajeva (bi mogla biti) je u ekoloski samoodrzivom gradu srednjih razmjera i "malom urbanizmu".
Bez nekih meglomanskih projekata i preser......, da prostite :D
Rijesiti problem saobracaja u centralnoj zoni, tj. strogi centar bez automobila (to je neka zelja i europskih gradova do 2050), pri cemu bi se morao rijesiti problem snadbjevanja i prilaska zonama koje su vezane uz taj dio.
Sklanjanje saobracaja "pod" ili "nad" zemlju u ostalim dijelovima gdje god je to moguce. Uz izgradnju podzemnih garaza i sklanjanje i vozila u mirovanju. Razviti ekoloski prihvatljiv javni prevoz, uz uvodjenje biciklistickih staza i javnog bicinga u ponudu.
Ozeljenjivanje grada. Ovo mislim da je prioritet.
"Mali urbanizam". Urbanisticko rjesenje slobodnih povrsina, "trgova", ulica, parkova i ostalih javnih prostora.
Gradnja u centru ogranicena, visinski.
Poceti sa izgradnjom blok-kuca, umjesto ove nakaradne privatne parcelacije po obodima uz regulaciju i urbanizaciju (napisah banizaciju... hoce jezik pravo :D ) iste po padinama.
Marindvor ce biti neka vrsta bh "Manhattna"... sto moze biti vrlo pozitivno ako ne bude "urbanizma" na silu (a to tesko).
Grbavica, Hrasno, C.Vila... takodjer vape za uredjenjem javnih povrsina, uz uvodjenje tercijarnih i kvartalnih usluga u tkivo (kina? pozorista? biblioteke?).
Grad bi takodjer mogao se razviti u grad kulture...
Dobrinja i Stup imaju veliki potencijal za unapredjenje.
Historijski centar je prica za sebe... Bascarsiji vratiti ambijent, uredjenje lijeve obale Miljacke (po meni, ovaj dio koji je totalno zapusten ima ogromnu mogucnost da postane nesto izuzetno... zamislite, setnja uz rijeku, pa u prizemljima onih divnih zgrada knjizare, kafice, suvenirnice, pa onda jednu lijepu javnu povrsinu umjesto onog parkinga kod Inat kuce, otvorenu za okupljanja, koncerte (ne u formatu Bascarsijskih noci... na vrat, na nos... moze to izgledati puno bolej), djeciju igru), do uspinjanja Alfakovcem...), sacuvati i urediti Kovace, razviti Darivu kao gradsko izletiste, uz plaze, setnje, igralista, opet "malu urbanizaciju", pa onda sve to zicarom povezati sa Trebevicem kao plucima grada...

Uh... ponese me ovo (ok, priznajem, cesto me u mislima ponese ovakvo razmisljanje, eto) :D
Tako je mnogo prostora za jedan divan grad, prijatan za zivljenje, zdrav grad koji mami uzdahe posjetitelja... samo da je malo volje i vizije...
Da hocemo samo malo vise pokazati tu nasu ljubav prema Gradu :roll:
suncica24

PostPostao/la El_comadante dana 25/04/2011 11:23

pa vrlo vjerovatno če se još par zgrada izgraditi na Stupu skroz do Ilidže i faktički spojiti Ilidžu i Sarajevo pa onda par zgrada na Hotnju pa dole prema vogošči i spajanje grad i vogošče. pa onda Doglodi, Azići i ta mjesta bi se moglo početi sa gradnjom zgrada jer realno ovamo se više nema gdje.
El_comadante

PostPostao/la cico x dana 25/04/2011 12:41

bice grad jos gori 20x nego sad,sagradice nam najmanje jos 10-ak pumpi i dzamija u gradu,srusice ona stara obdanista i skole da bi dobili prostor za svoje uzasne staklene zgrade raznoraznih boja,ceste ce biti djelimicno krpljene,neces imati gdje parkirati auto jer grad nece nikad napraviti parking,bice vise smeca i pasa lutalica,djeca u osnovnoj ce se bosti nozevima......
cico x

PostPostao/la Baudelaire dana 12/05/2011 18:36

cico x je napisao/la:bice grad jos gori 20x nego sad,sagradice nam najmanje jos 10-ak pumpi i dzamija u gradu,srusice ona stara obdanista i skole da bi dobili prostor za svoje uzasne staklene zgrade raznoraznih boja,ceste ce biti djelimicno krpljene,neces imati gdje parkirati auto jer grad nece nikad napraviti parking,bice vise smeca i pasa lutalica,djeca u osnovnoj ce se bosti nozevima......

Bježi bolan, već ti se počelo ostvarivati ovo :D
Baudelaire

PostPostao/la ratata dana 12/05/2011 21:18

bach je napisao/la:Poštovani forumaši

Zanima me viđenje Sarajeva u budućnosti. Kako će Sarajevo izgledati 2030., 2040. ili 2045.

Hoće li grad konačno dobiti urbane obrise ili će se se ugušiti u nelegalnoj izgradnji?

Hoćemo li dobiti infrastrukturu kakvu glavni grad evropske države zaslužuje ili ćemo u centru grada i dalje preskakati preko blata?

Hoće li se pojam "grad" konačno proširiti dalje od prostora M. Dvor - Baščaršija?

žderu se ćevapi i pljeske, smrdi Miljacka, ljudi se poprijeko gledaju "jer onaj drugi ima više para", rodbina se viđa samo kad je žalost, 10.000KM "karta" za radno mjesto, taksisti varaju strance od aerodroma do centra, Željo i Sarajevo još uvijek ne igraju Ligu prvaka, Džeko u penziji drži kafić na Grbavici i trača Mancinija kako mu ovaj nije dao više minutaže, "došlje" se i dalje mrze, broj zbodenih nožem porastao sa 1 na 100 dnevno, neimaština zbog uvođenja eura nakon ulaska u EU, Cocalić i dalje ponedeljkom "savjetuje" BH djevojčice uz balade preko radija ponedeljkom, a mene odavno nema,čak ni u ustima crva dva metra pod zemljom
ratata

PostPostao/la O'zone dana 12/05/2011 21:28

ratata je napisao/la:
bach je napisao/la:Poštovani forumaši

žderu se ćevapi i pljeske, smrdi Miljacka, ljudi se poprijeko gledaju "jer onaj drugi ima više para", rodbina se viđa samo kad je žalost, 10.000KM "karta" za radno mjesto, taksisti varaju strance od aerodroma do centra, Željo i Sarajevo još uvijek ne igraju Ligu prvaka, Džeko u penziji drži kafić na Grbavici i trača Mancinija kako mu ovaj nije dao više minutaže, "došlje" se i dalje mrze, broj zbodenih nožem porastao sa 1 na 100 dnevno, neimaština zbog uvođenja eura nakon ulaska u EU, Cocalić i dalje ponedeljkom "savjetuje" BH djevojčice uz balade preko radija ponedeljkom, a mene odavno nema,čak ni u ustima crva dva metra pod zemljom

Like :thumbup:
O'zone

Lokacija: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 14/05/2011 08:46

slika
:D
PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

PostPostao/la JoseMujica dana 14/05/2011 09:17

ima naziv za to: kasaba :D
JoseMujica

PostPostao/la Baudelaire dana 14/05/2011 18:09

A šta je to grad, uputi nas.
Baudelaire

PostPostao/la Baudelaire dana 15/05/2011 18:51

Ma slažem se ja da Sarajevo nije što je nekad bilo, ali ga ne treba omalovažavati.
Baudelaire

PostPostao/la jedna tamo dana 15/05/2011 19:12

Sarajevo nikad više neće biti kao što je bilo jer je previše ljudi otišlo iz Sarajeva , grad čine ljudi a ne zgrade
jedna tamo

Sljedeća

Natrag na Sarajevo

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.