Sam svoj majstor - potkrovlje

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator/ica: ladyblue18

Re: Sam svoj majstor - potkrovlje

PostPostao/la pape dana 29/03/2010 20:21

Uramljeno sa tri strane, ... na donjoj vodoravnoj strani ce biti montirana "djidja" sa nocnim lampama i jos nekim kerefekama, tako da tu ne treba lajsna ... :roll:

slika
pape

Lokacija: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

PostPostao/la zelenashica dana 29/03/2010 20:22

pape je napisao/la:Uramljeno sa tri strane, ... na donjoj vodoravnoj strani ce biti montirana "djidja" sa nocnim lampama i jos nekim kerefekama, tako da tu ne treba lajsna ... :roll:

slika

De ba pape ne bilo ti zapoviđeno ovo sa strane malo silikonom začepi :D vidi se šupljina :lol:
zelenashica

PostPostao/la pape dana 29/03/2010 20:28

zelenashica je napisao/la:De ba pape ne bilo ti zapoviđeno ovo sa strane malo silikonom začepi :D vidi se šupljina :lol:

:-) U pravu si, ... bit ce docerano u vinkl, ... :wink:
pape

PostPostao/la zelenashica dana 29/03/2010 20:29

pape je napisao/la:
zelenashica je napisao/la:De ba pape ne bilo ti zapoviđeno ovo sa strane malo silikonom začepi :D vidi se šupljina :lol:

:-) U pravu si, ... bit ce docerano u vinkl, ... :wink:

Ha ja ...kad ja nisam u pravu :-D :lol: metni ponovo sliku na provjeru kad završiš :wink:
zelenashica

PostPostao/la hamzibeg dana 29/03/2010 20:50

pape je napisao/la:Docekao sam komsu sa pripremljenom kafom, ... popili smo je pod krovom i krenuo je sa nabacivanjem "prve ruke" na plafon.

slika

Nakon "prve ruke", to je izgledalo ovako.
Dok se plafon malo susio za finiranje, ... uradio je spojeve izmedju zidnih ploca i presao sparhtlom po mjestima na kojima su bili vidljivi vijci.
slika

Potom se vratio i finirao plafon. Bio sam odusevljen konacnim izgledom.
slika

Ponovo se vratio na glacanje spojeva na zidovima i dotjerao ih do konacnog izgleda.
slika

Kutijicu je tada trebalo ostaviti da se susi.
slika

:-)
slika

Ne kontam zasto si citav strop prekrio gipsom ,zasto nisi samo gletovao sastavke,da li si stavljao mrezu izmedju sastojaka....??
hamzibeg

PostPostao/la chuchumbamayumbe dana 29/03/2010 20:57

Pape :thumbup: :dance:
I ja sam ovako nesto radio prije desetak godina na vikendici u potrkovlju, isto sa rigipsom.
Prije toga bila lamperija, braca jedna i druga opuhala sve sto se moglo opuhati (ostao krov, sva sreca), pa sam odlucio da koristim rigips umjesto lamperije.
Nije ispalo bas ovako dobro kao kod tebe, ali sam danas 10 godina stariji i namjeravam da popravim ono sto mi se onda cinilo SF.
Svaka cast na radu, obozavam kada vidim da ljudi nesto urade svojim rukama i s ljubavlju!
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
chuchumbamayumbe

PostPostao/la pape dana 29/03/2010 21:26

hamzibeg je napisao/la:Ne kontam zasto si citav strop prekrio gipsom ,zasto nisi samo gletovao sastavke,da li si stavljao mrezu izmedju sastojaka....??

@hamzibezhe, ... negdje gore sam vec objasnio. Obicno se kod postavljanja gipsanih ploca na stropove, ... (stropna gipsana ploca je sa strane samo zaobljena, ona nema "falc" od nekih 5-6 cm sa strane, kao sto to ima zidna gipsana ploca) ... sve ostavlja tako vidljivo.
Meni se to nikada nije dopadalo i odlucio sam da pozovem majstora i da on izmalterise plafon.
Plafonsku gipsanu plocu, ni jedan majstor nece i ne moze dovesti u ravan, a da se sastav ne primijeti.
Prije nabacivanja malte na ovaj moj plafon, ... postavljena je mrezica po svim sastavima ploca.

@chuchumbamayumbe, ... hvala na podrsci. Libio sam se, ponekad i bojao sta ce od svega ispasti, ali ... potrebno je strpljenje, volja i ljubav za ono sto radis. Znao sam se zamoriti, pa ne pogledam nista po par mjeseci, ali ... znao sam k`o ludak, ustati u neko doba noci, upaliti reflektore i raditi do zore.
Na srecu, blizim se kraju radova, ... slijedeca faza je fina montaza rasvjete i uticnica, ... odabir i montaza rasvjetnih tijela, .... laminat ... etc. :wink:
pape

PostPostao/la pony_express dana 30/03/2010 22:23

Bit ce nesto od tebe!! :-D :-D
Ovo se polako ali sigurno pretvara u vrlo inspirativnu prostoriju. Apsolutno moze da posluzi u sve svrhe..
pony_express

PostPostao/la pape dana 30/03/2010 23:44

@di je napisao/la:Postovani ... nebi se slozio? :) Fazon rigips plate je bas to da se ne pegla sa nabacivanjem gipsa preko toga :) nego samo malo jaci Jupol i valjak i voila :)

Kad budem imao vremena, uslikam moj rad i stavit cu slike ...
U svakom slucaju, stvar ti EEEXTRA izgleda.

Hvala @pony_express i @di.

Ne znam da li smo se dobro razumjeli. Napomenuo sam da se plafonska gipsana ploca uvijek ostavlja neobradjena, tj. na nju se ne nabacuje nikakav sloj, sem farbe. U tom slucaju, spojevi ostaju vidljivi i nema majstora koji ce to izgletovati da se ne primijeti.
Mozda postoji minimalna mogucnost da se to zamaskira nekom "teskom" strukturnom farbom, ali .... nisam siguran daa bi i tada ostale neprimijecene fuge.
U svakom slucaju, ... to sam zelio izbjeci i zato je na strop nabacena masa.

Volio bih da postavis slike, ... :)
pape

PostPostao/la Maraschino dana 31/03/2010 20:49

svi bi mi to uradili na svoj nacin ali je to covjek uradio na svoj nacin, svojim rukama i u tome uziva :thumbup: ...i treba
ja bih mozda probao sa onom trakom za tapete. ima ih jako puno, razlicitih sirina, dezena i kvaliteta...

eh kada bi covjek morao za svaku sitnicu angazovati dizajnere, gdje bi mu bio kraj. druga stvar, ono sto dizajner predlozi ne mora da znaci da ce se nekome svidjeti bez obzira sto je to u trendu.
Maraschino

PostPostao/la pape dana 31/03/2010 21:22

nexo je napisao/la:Navlacenje glet mase na cijelu povrsinu plafona je bilo potpuno nepotrebno, ali to ti je vec receno. Moje misljenje je da si sve upropastio sa tim lajsnama, jos ako te propuste pocnes krpiti kojekavim silikonima ili kitovima. Vjerovatno si lajsnama pokusao pokriti greske koje si napravio prilikom postavljanja tapete, ali si se u tom slucaju trebao koristiti necim sto bi imalo bolji efekat. Ima jako dobrih rjesenja, za sitnicu skupljih od lajsni koje si stavio. Eh, preporucujem ti da se posavjetujes sa nekim za svjetlo, jer svjetlo koliko moze napraviti ambijent u prostoru boljim, moze ga i upropastiti. Nisu dizajneri svjetla bez razloga skupi! RGB LED traka bi mogla znatno ispraviti greske sa lajsnama. To nije skupo i trosi zanemarljivo malo struje.

:) Hvala na iznesenom misljenju, ... cijenim ga, a evo i obrazlozenje, ...
Napomenuo sam da ne volim vidjeti plafon neobradjen, (sa vidljivim fugama) i zato sam ga dao gletovati.
Nekoliko majstora mi je reklo da je gotovo nemoguce stropnu gipsanu plocu gletovati samo po fugama, ... da ostaje vidljivo i da to ne radim. Par diskutanata je u vezi plafona iznijelo slicno misljenje tvome, dakle ... gletovati samo fugu. Molim, ako bilo tko ima gletovanu fugu plafonske gipsane ploce, da postavi sliku, da se uvjerimo kako to izgleda.
O lajsni oko tapete, ... tapeta je dobro uklopljena, no ... pokusao sam njome prikriti nepravilnost na desnom zidu.
Lajsnom mi to nije uspjelo, ali ... nece meni djavo dati mira dok to ne nakurikam. :D
Slazem se da sam mozda pogrijesio sa izborom lajsne i njenom bojom.
Vidis, ... predlazes mi da led trakom ispravim gresku sa lajsnama, a to rjesenje je meni van svake pameti. Sa tim rjesenjem, soba bi mi licila na prozor sobe u amsterdamskom kupleraju.
Imam te trake, evo sam ih maksuz uslikao, ...

slika

..... montirat cu i nju, ali na sasvim drugom mjestu i bit ce neprimijetna.
Slazem se da je rasvjeta jako bitan faktor u stanu, ... vjerujem da sa njom necu fuliti.

@Maraschino, ... hvala na podrsci koju mi dajes od pocetka. :wink:
pape

PostPostao/la zelenashica dana 31/03/2010 21:34

pape je napisao/la:
zelenashica je napisao/la:
pape je napisao/la:

:shock: a đe je meni fala :D

:roll: Ti mi samo greske nalazish, ... :oops:

pa budi zahvalan što ih šaljem na pp a ne voĐe javno :lol:
zelenashica

PostPostao/la spreca dana 31/03/2010 21:45

pape je napisao/la:
nexo je napisao/la:Navlacenje glet mase na cijelu povrsinu plafona je bilo potpuno nepotrebno, ali to ti je vec receno. Moje misljenje je da si sve upropastio sa tim lajsnama, jos ako te propuste pocnes krpiti kojekavim silikonima ili kitovima. Vjerovatno si lajsnama pokusao pokriti greske koje si napravio prilikom postavljanja tapete, ali si se u tom slucaju trebao koristiti necim sto bi imalo bolji efekat. Ima jako dobrih rjesenja, za sitnicu skupljih od lajsni koje si stavio. Eh, preporucujem ti da se posavjetujes sa nekim za svjetlo, jer svjetlo koliko moze napraviti ambijent u prostoru boljim, moze ga i upropastiti. Nisu dizajneri svjetla bez razloga skupi! RGB LED traka bi mogla znatno ispraviti greske sa lajsnama. To nije skupo i trosi zanemarljivo malo struje.

:) Hvala na iznesenom misljenju, ... cijenim ga, a evo i obrazlozenje, ...
Napomenuo sam da ne volim vidjeti plafon neobradjen, (sa vidljivim fugama) i zato sam ga dao gletovati.
Nekoliko majstora mi je reklo da je gotovo nemoguce stropnu gipsanu plocu gletovati samo po fugama, ... da ostaje vidljivo i da to ne radim. Par diskutanata je u vezi plafona iznijelo slicno misljenje tvome, dakle ... gletovati samo fugu. Molim, ako bilo tko ima gletovanu fugu plafonske gipsane ploce, da postavi sliku, da se uvjerimo kako to izgleda.
O lajsni oko tapete, ... tapeta je dobro uklopljena, no ... pokusao sam njome prikriti nepravilnost na desnom zidu.
Lajsnom mi to nije uspjelo, ali ... nece meni djavo dati mira dok to ne nakurikam. :D
Slazem se da sam mozda pogrijesio sa izborom lajsne i njenom bojom.
Vidis, ... predlazes mi da led trakom ispravim gresku sa lajsnama, a to rjesenje je meni van svake pameti. Sa tim rjesenjem, soba bi mi licila na prozor sobe u amsterdamskom kupleraju.
Imam te trake, evo sam ih maksuz uslikao, ...

slika

..... montirat cu i nju, ali na sasvim drugom mjestu i bit ce neprimijetna.
Slazem se da je rasvjeta jako bitan faktor u stanu, ... vjerujem da sa njom necu fuliti.

to da si pregleto ceo plafon si apsolutno u pravu ali to se obicno nanosi finisna glet masa npr.Nivelin ito max.do 2mm i za one fuge postoji specijalna papirna traka (ne obicna lep.traka)koja je puno kvalitetnija od mrezice jer posle mrezice se po fugama zna pojaviti pukotina.Zaobljene strane na Rigisu se specijalno ostavljaju da bise to zpunilo sa specijalnom masom kao npr.Filin-om ili Uniflotom ako se to kod nas prodaje.Sam svoj majstor je najbolje jer to je dokaz da covjek nema obje lijeve ruke ili kako to neki kazu ne rastu mi ruke iz guzice
spreca

PostPostao/la Maraschino dana 31/03/2010 22:50

@pape,

znajuci gdje zivis, sa kojim materijalima se susreces, sta gledas skoro svaki dan...ti nisi nista pogrijesio
znas i sam da se tamo rigips ploce (zidne) rade i u 2-3 sloja bez obzira na ravnine koje daju ploce a isto tako rade i plafone...dakle, nista ti nisi pogrijesio
Maraschino

PostPostao/la zelenashica dana 01/04/2010 16:24

:roll: al' mi bosanci ni srediti jednu sobu ne znamo bez prepucavanja :D kako bi tek sredili kompletnu državu :lol:
spuste ba loptu šta ste se nafurali..... :wink:
zelenashica

PostPostao/la Maraschino dana 01/04/2010 23:09

nexo je napisao/la:
Maraschino je napisao/la:@pape,

znajuci gdje zivis, sa kojim materijalima se susreces, sta gledas skoro svaki dan...ti nisi nista pogrijesio
znas i sam da se tamo rigips ploce (zidne) rade i u 2-3 sloja bez obzira na ravnine koje daju ploce a isto tako rade i plafone...dakle, nista ti nisi pogrijesio

Trebao bih prijaviti ovaj tvoj post administraciji, jer nas pravis budalama! Jos jedan ovakav i ide prijava sa zahtjevom za ban.

taj cinizam, drskost, uobrazenost i bezobrazluk ostavi za nekoga drugoga i na drugom mjestu...
na drugoj temi govoris kako se konsultujes sa svojim tatom (penzionisani ing.gradjevinarstva), pa sa kime mi onda razgovaramo... :? ja mislio covjek od struke a ono...?
popusti me malo i zavrsena prica...

sa ovim i ja se iskljucujem iz dalje diskusije

slika
Maraschino

PostPostao/la pape dana 03/04/2010 17:54

Fina montaza na elektroinstalacijama je krenula, ... :)

slika

slika
pape

PostPostao/la pape dana 04/04/2010 19:03

nexo je napisao/la:
Lijepe su ove uticnice i prekidaci. Ovaj drugi sa desna na prvoj fotografiji nisam nikada vidio! Za sta je namjenjen? Malo me cudi da nisi umjesto obicnih prekidaca za svjetlo uzeo dimere kada vec imas u planu raditi neko ambijentalno svjetlo. Takodje, na obadvije fotografije se vide neravnine na zidu. Mislim da se radi o glet masi kojom si pokrivao sarafe, a nisi izbrusio prije farbanja...ili je mozda tvoja kamera sa velikom rezolucijom, pa otkriva i sto normalno ne bi vidjeli!?

To je obicna telefonska uticnica, sa profilom za odgovarajuci utikac.
Dimeri su zastarjela tehnoloska rjesenja. :wink: Odlucio sam se za rjesenje koje je posljednja rijec tehnologije. Pogledaj donje slike. Radi se o 4-kanalnom daljinskom dimmeru (868,3 Mhz), ... sa opsegom od 60-210 W.
Ovaj oranz uredjaj spojis na strujni dovod za rasvjetna tijela i programirash. Daljinski prekidac (dimmer) zalijepis negdje na zid pored kreveta i pravis atmosferu kakvu zelis.
I nemoj biti muhanat, ... pusti ba poneku kvrzicu na zidu, ... :-)

slika

slika
pape

PostPostao/la pape dana 06/04/2010 00:48

nexo je napisao/la:Ok, ako tako mislis, sta god znacilo to "muhanat". Tacno je da pridajem suvise paznje detaljima, ali ne bih komentarisao
neravnine na zidovima da nisi ti licno potencirao pricu o ravnom i uglacanom plafonu. Naposlijetku sam se vratio i pogledao fotografiju zavrsenog plafona i ne mogu da vjerujem da je neko od onako glatke knauf ploce uspio napraviti nesto sto se moze porediti samo sa grubo izmalterisanim plafonom.
Sto se tice dimera, nemoj biti k'o kolega maraschino. Odluci se! Da li je dimer zastarjela tehnologija ili je posljednja rijec tehnologije. Taj dimer nije nikakva posljednja rijec tehnologije, vec je obicni triak dimer obogacen daljinskim upravljacem, 4-kanalnom opcijom, dakle: Ukljuci; Iskljuci; Dim i predpostavljam memorija. Slicni uredjaji su se u Conradu mogli kupiti prije 10-15 godina, samo su u to vrijeme bili skupi.
Posljednja tehnologija je tzv. integrisani sistem, kojim mozes kontrolisati svijetlo i ostalo u kuci iz bilo kojeg dijela svijeta i u bilo koje vrijeme, samo ti je potreban pristup internetu.
Sto se tice rasvjetnih tijela LED je posljednja tehnologija, ali kako sam ranjije rekao, radi se o dobroj implemetaciji.
Ti svakao nastavi kako si isplanirao, samo molim te nemoj nam "ofo - ono", posljednjih tehnoloskih cuda.
Zamisli neko dodje i isprica mi kako je tip negdje u Njemackoj ugradio u sobi uredjaj, kada udje i zvizne 863,3 MHz svjetlo se upali!
Lijep pozdrav,

:-) Oj nexo, ... jesi namcor, ... :oops:
Sad sam se gore penjo i gledo plafon, ... zivota mi, ma nema sekundice neravnine, ... gladak ko staklo.

Kad si vidio sliku sa prekidacima, pitao si me zasto nisam ugradio dimmer. Ja ti onda pokazem da cu to ovim daljinskim rijesiti, sto jeste posljednje tehnolosko rjesenje za ove proste kucne instalacije, a ti meni ... eh, nije to to, ... mozes i sa odmora iz Podgore paliti svjetlo u svom tavancicu, ... :-)
Drug moj, ... ja ovo sve pravim iz razloga da sebe iskusham, ... i da imam jedan topli kutak, svojom rukom napravljen, ... eto, ... iz nekog ceifa, derta ili pak bijega od svakodnevnih gluposti kojima nas zivot zatrpava.
Ne ljuti se na mene, a ni na @maraschina, dobar je on momak.
Slusham i postujem vase savjete, a eto .... ni ti ne bi znao kako izgleda telefonska uticnica da se ovdje ne druzimo, ... :D
pape

PostPostao/la kojeime dana 22/02/2011 20:55

.
kojeime

PostPostao/la Hadzi Lojo dana 22/02/2011 21:00

Daj ti meni telefon ovih majstora, sto se mene tice pravo su odradili poso. ja sam radio jednom sam u kupatilu i mogu vam reci da je jedan od jebenijih poslova. Budes mokar ko cep dok zavrsis jedan manji plafon. ja popio gajbu pive dok sam kupatilo zavrsio
Hadzi Lojo

PostPostao/la janje_ dana 23/02/2011 14:26

Hadzi Lojo je napisao/la:Daj ti meni telefon ovih majstora, sto se mene tice pravo su odradili poso. ja sam radio jednom sam u kupatilu i mogu vam reci da je jedan od jebenijih poslova. Budes mokar ko cep dok zavrsis jedan manji plafon. ja popio gajbu pive dok sam kupatilo zavrsio

skuplja pita nego tevsija.. ;)

ne bi ti ni majstor uzeo vise od 20KM za plafon u kupatilu..;)
janje_

PostPostao/la Shacii dana 02/05/2011 21:54

vidim ovdje se majstorise na veliko pa da priupitam za savjet. mozete me uputiti na neku temu ako postoji, a ako ne znate ili vi koliko bi kostala izgradnja jedne ovakve kuce (materijal + majstori)
slika

npr. prvi sprat kompletno sredjeno,ostalo nista.

unaprijed hvala na odgovorima.
Shacii

PostPostao/la zelenashica dana 14/05/2011 17:40

pape je napisao/la:Fina montaza na elektroinstalacijama je krenula, ... :)

Džaba ti fina montaža kad neJmaš u šta uŠtekat :oops:
zelenashica

PostPostao/la Gorštak dana 22/03/2012 22:08

Živo me zanima kako izgleda sa montiranom rasvjetom.
Gorštak

PrethodnaSljedeća

Natrag na Umjetnost življenja

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.