Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propada

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Re: Rudnici u BIH - veliki potencijal koji konstantno propad

PostPostao/la _đes_ba_ dana 20/05/2013 20:17

JOINT_1921 je napisao/la:
iz zadnje klupe je napisao/la:
Cijena uglja je takva da je EP jeftinije uvoziti ugalj iz Australije (koji npr. uvozi Hrvatska i koji je duplo kvalitetniji po kalorijskoj moci, udjelu sumpora)

Moram jednostavno reagovati jer ne vladas materijom. Banovići su 18GJ,Đurđevik i Breza 21GJ i to je mrki ugalj, ispod 16 GJ su ligniti (Kreka i sl). Najjaci kalorijski ugalj koji postoji je je antracit. 25-26 GJ, dakle ne postoji u prirodi nesto duplo bolje od Banovića kalorijski :-)
Blokovi u Termoelektrana su grašeni namjenski prema Rudnicima, tako jedan blok TE Tuzla je samo za lignite, drugi za jače mrke ugljeve...

E sad o priči da bi mogli naci jeftiniji ugalj..

Za lignite trenutno da, Stanari Doboj ima viška proizvodnje (dok Stankovic ne napravi Termoelektranu) pa daje po dampinškim cijenama, ali da se recimo sad Rudnici u FBIH ujedine i ne daju više ugalj, šipak bi se EP BIH mogla podmiriti samo iz Stanara, i ma sta pricala troskovi transporta uglja su skupi

Ova priča o Australiji, stvarno za Hrvatsku nemam podataka, ali znam za Srbiju, vec se deceniju prica o dolasku nekom ruskog uglja koji ce pomesti konkurenciju iz BIH, godine prolaze ali banovici se jos uvijek tamo drze, a Rusa nigdje...

Evo da ti pokazem cisto situaciju da u domenu lignita i mrkog uglja nasim Rudnicima na domacem trzistu strani Rudnici nisu konkurencija...

Zato pustite suplju EP PBIH kako mogu nabaviti jeftiniji ugalj, to je prica za malu djecu, sto nisu nabavljali u februaru kada je skoro doslo do pada elektro sistema i kada su bili prinudjeni uvoziti struju jer je nisu mogli dovoljno proizvesti jer rudnici nisu mogli proizvoesti uglja koliko je tržiste struje zahtjevalo :-D

Inace Termoelektrane ostvaruju 80% struje EPBIH, one su prljavije ali i stabilnije, sa hidroelektranama nikad ne znas na cemu si, mozes ostvariti rekordne dobitke kao EP Herceg Bosne ovog kvartala ili rekorde gubitke kada su suše

Hmmm opsiran si tekst napisao, sta si zapravo rekao ni sam ne znas, osim da si svakakvih gluposti ispricao koje nemaju veze sa mojim konstatacijama... Prvo ko god da te je slagao za te kalorijske moci reci mu da pojma nema... Jedna stvar je sta pise u UDŽBENIKU, a potpuno druga stvar je praksa, sastav uglja, kamenje, blato, metali, drvo koje sa njim dolazi, koji hemijski sastav sa previse vlage, puno sumpora... Tako da izuzetno dobar lignit ima kalorijsku oko 12000 a u prosjeku je to oko 10.000... Ako sam ja rekao duplo bolji, to ne mora bukvalno da znaci, nek je bolji i za 5000, bolji je uglavnom, a i nisam rekao da je duplo bolji od banovickog nego uopsteno sam pricao o uglju kojeg termoelektrane u BiH trose...

Imas na wikipediji i imao sam priliku zvanicne prezentacije hrvatskog hep-a citati, ugalj dolazi brodovima u luke i odatle se vagonima transportuje u neke elektrane, a neke su na tecna i gasovita goriva... Blokovi u termoelektranam su gradjeni po najsavremenijim metodama, kada su rudnici za svoj ugalj mogli garantovati kvalitet, sigurno da bolji ugalj ne moze stetiti boljem sagorijevanju, vec samo doprinijeti... Ne znas ni kako los ugalj utice na te procese i kojih belaja tu ima sa mlinovima, dopremom, losijim sagorijevanjem i uopsteno radom termoelektrane...

Onaj sad gore prica da Banovici sve ide skoro TE Tuzla, i ovoj tvornici, a ti mi sad kazes da ga koristi Srbija... :cry:

Zatim, poredis Sodu Lukavac i Fabriku cementa sa termoelektranom... :lol: Pa dnevna potrosnja elektrane je 15.000 t, jedan brod dovuce 700.000 t uglja... Zatim kazes o antracitu, kukali su, a placali su najbolji ugalj na svijetu, dovlacili ga iz pi*de materine, a imaju SMIJESNU potrosnju... To sto brod dovuce u jednoj turi njima moze biti par godina... :run:

Termoelektrane u godinu ostvaruju toliko, ali kada dodje ljeto uglavnom rade hidroelektrane koje imaju jeftinu proizvodnju i to na najjacim kapacitetima kako je to npr. sada... Naravno da termoelektrane preuzimaju primat kad dodje do susnih perioda, a to se sve prati jer znas na cemu si u par dana, pa su ti blokovi u elektranama u rezervi dok ne dobijes naredbu da se oni pokrecu jer je npr obustavljena proizvodnja energije u nekoj od hidroelektrana...

Kazes sto nisu nabavljali u februaru, pa sefe moj nije to proces od mjesec dana, vec ozbiljna investicija, a trziste BiH nikad nece moci potrositi koliko elektrane proizvedu, ali je najveci fazon prodavati jer vrlo vrlo cesto zafali npr. hrvatima koji su nam i najveci kupci ja mislim...

I molim te samo da mi kazes jel' radis u nekom od rudnika, ili gdje... :D

a daj molim ja tebe da ti nama kažeš gdje radiš.moglo bi se reći da kucaš iz stana i da rudnika nikada u životu nisi vidio..nemoj mješati babe i žabe zna se koja je vrijednost uglja koja kaloričnosti i to ne zavisi od rudnika nego od ležišta i to se nemože promjeniti ..uredu hrvatska nabavlja ugalj iz australije ..možda oni imaju uslove da ga vode jeftino pa im se isplati ovamo ga transportovati ..u ovome tekstu otvorio si niz tema na koje treba opširan odgovor ali to je bezveze odgovarati kada ćeš ti opet naći neku manu ..hajde komentarisat ću samo od pola teksta... pazi termoelektrana ima godišnji plan proizvodnje i ona svaki da konstantno radi i sagorjeva ugalj..onda sasvim je nelogično da se preko ljeta kada su suše oslanja na hidroelektrane kada je proizvodnja minimalna ili je uopšte nema..
_đes_ba_

PostPostao/la iz zadnje klupe dana 20/05/2013 20:19

Kod: Označi sve
Hmmm opsiran si tekst napisao, sta si zapravo rekao ni sam ne znas, osim da si svakakvih gluposti ispricao koje nemaju veze sa mojim konstatacijama... Prvo ko god da te je slagao za te kalorijske moci reci mu da pojma nema..

Sutra zovem one magistre tehnologije iz certificirane labaratorije iz Kaknja da im kazem da pojma nemaju i da se obrate strucnjaku talicu sa klix foruma da ih nauci njihov posao :lol:
iz zadnje klupe

PostPostao/la iz zadnje klupe dana 20/05/2013 20:22

pardon, strucnjaku joint 1921
iz zadnje klupe

PostPostao/la JOINT_1921 dana 20/05/2013 20:30

Strucnjak, jel citas sta pises... Ja rudnika nisam u zivotu vidio, ali zato jesam termoelektranu i otprilike se moze reci da sam dosta upoznat sa istom... Ispitivanje kalorijske moci u laboratoriji pri stehiometrijskim uslovima bez tolike kolicine vlage, dakle osusen ugalj, nije ono sto se dobije u praksi, tako da slobodno provjeri konstataciju da se prosjecna kalorijska moc lignita u eksploataciji krece oko 10.000 KJ/kgK...

Ne moramo se vise raspravljati, svaki argument koji si ti bio naveo ne pije vode a i obrazlozio sam ti zasto...
Sad nesto vezano za ovo:

termoelektrana ima godišnji plan proizvodnje i ona svaki da konstantno radi i sagorjeva ugalj..onda sasvim je nelogično da se preko ljeta kada su suše oslanja na hidroelektrane kada je proizvodnja minimalna ili je uopšte nema..

Termoelektrana NEMA godisnji plan proizvodnje, to nije rudnik da ima nesto zacrtano, termoelektrana ima za svaki dan "red voznje", ne mozes ti znati kad ce se nesto pokvariti u okolini, kad ce blok izaci iz pogona, kad ce zafaliti energije na trzistu, zato postoje dispeceri koji prave te redove voznje za narednih par smjena, i tako npr. unaprijed znas da ce blok 6 TE Tuzla koji je "u rezervi" trebati uci u pogon u petak jer ce tada neki blok izaci iz pogona radi redovnog remonta...

Znaci, zapamti, kad ima dovoljno vode za hidroelektrane one šibaju maksimalno (kao sto je ovih dana, gdje sve hidroelektrane rade pri maksimalnom teretu) jer je tu energija jeftinija, i ako nema potrebe za energijom onda ce stati neki od blokova u nekoj od elektrana za koji se zna da je najpotrebnije ili najlakse da stane...
JOINT_1921

PostPostao/la iz zadnje klupe dana 20/05/2013 20:49

Joint 1921, ako si ikako pratio sta ja pisem, uglavnom sam se bavio mrkim ugljevima, manje lignitima, recimo Kreka je skupina vise Rudnika lignita od kojih neki imaju samo prosjecno 9 Gj , neki idu i do 12-13 GJ, ali EP se fino ogradila, koliku kaloriju isporucis toliko i para, posaljem ugalj ispod zadanog parametra, dobijes 0,00 KM, jos i platis prevoz a nemas pravo na povrat tog uglja, dakle sav rizik loseg uglja iskljucivo snose Rudnici, mada to ne zavisi od njih.

Imam prijatelje zaposlene i u Rudnicima i Termoelektranama, i znam prilicno situaciju u objema, ti si ocigledno iz Termoeletrane, znam da vam je Regres 1300 KM, 950 ste dobili neki dan a ostatak za dan EP BIH.

Znam takodje i da je babska prica da cistacica u EP BIH ima 1500 KM, znam tacno kolika joj je plata.

Ti posmatras poziciju iz svog ugla, ok postujem.

Probajmo da ovo ne bude licno, vec da se vratimo temi, rudnicima kao nedovoljno iskoristenom potencijalu
iz zadnje klupe

PostPostao/la _đes_ba_ dana 20/05/2013 21:05

JOINT_1921 je napisao/la:Strucnjak, jel citas sta pises... Ja rudnika nisam u zivotu vidio, ali zato jesam termoelektranu i otprilike se moze reci da sam dosta upoznat sa istom... Ispitivanje kalorijske moci u laboratoriji pri stehiometrijskim uslovima bez tolike kolicine vlage, dakle osusen ugalj, nije ono sto se dobije u praksi, tako da slobodno provjeri konstataciju da se prosjecna kalorijska moc lignita u eksploataciji krece oko 10.000 KJ/kgK...

Ne moramo se vise raspravljati, svaki argument koji si ti bio naveo ne pije vode a i obrazlozio sam ti zasto...
Sad nesto vezano za ovo:

termoelektrana ima godišnji plan proizvodnje i ona svaki da konstantno radi i sagorjeva ugalj..onda sasvim je nelogično da se preko ljeta kada su suše oslanja na hidroelektrane kada je proizvodnja minimalna ili je uopšte nema..

Termoelektrana NEMA godisnji plan proizvodnje, to nije rudnik da ima nesto zacrtano, termoelektrana ima za svaki dan "red voznje", ne mozes ti znati kad ce se nesto pokvariti u okolini, kad ce blok izaci iz pogona, kad ce zafaliti energije na trzistu, zato postoje dispeceri koji prave te redove voznje za narednih par smjena, i tako npr. unaprijed znas da ce blok 6 TE Tuzla koji je "u rezervi" trebati uci u pogon u petak jer ce tada neki blok izaci iz pogona radi redovnog remonta...

Znaci, zapamti, kad ima dovoljno vode za hidroelektrane one šibaju maksimalno (kao sto je ovih dana, gdje sve hidroelektrane rade pri maksimalnom teretu) jer je tu energija jeftinija, i ako nema potrebe za energijom onda ce stati neki od blokova u nekoj od elektrana za koji se zna da je najpotrebnije ili najlakse da stane...

dobro uredu to za TE ali neznam zašto pišeš o ovim drugim stvarima koje su sasvim logične i samo potvrđuješ ove stvari koje smo mi do sada pričali ..uglavnom bezveze se svađamo raspravljamo jer imamo svi gotovo približne stavove samo svako iz svog ugla to drugačije posmatra... ako može ubuduće da probamo kako približiti stavove i mišljenje i da pričamo o nekim pozitivnim stvarima.. ti ovdje kao da si se naljutio pa se siliš na pisanju ovog teksta .. i da vratimo se na temuu..ovu raspravu zatvaramo :mrgreen: :mrgreen:
_đes_ba_

PostPostao/la _đes_ba_ dana 20/05/2013 21:19

http://www.federalna.ba/bhs/vijest/57063/zaposleno-140-radnika-uskoro-novih-160

vezano za završetak ovog teksta na linku samo da kažem da je bio danas 20.05.2013 a i sutra raspisan konkurs za prijem novih 150 radnika za potrebe jamske eksxploatacije i 10 novih inžinjera koji će upravljati opremom za mehanizovano široko čelo .. u svakom slučaju RMU Banovići iako nije u koncernu samostalno bez ičije pomoći korača velikim koracima naprijed i daleko odmiče od ostalih rudnika koji danas vode živu borbu za opstanak
_đes_ba_

PostPostao/la Ammaar dana 20/05/2013 21:37

Kod nas u lasvanskoj dolini i nema rudnika, ali samo cu reci jedno a to je da bi svim rudarima (koji su u jami) podjelio ordenje i ne samo to, svi ti rudari bi trebali imatii jedne od najvecih placa uz sve moguce beneficije dakle dohotke,najjace penzijsko, zdravstveno,skolovanje dijece itd.
Ljudi svakodnevno rizikuju svoj zivot, trose svoje zdravlje i sve to za mizeriju, pogledajte samo u kakvim uslovima ljudi rade pa to je katastrofa, jad i cemer.
Ammaar

PostPostao/la JOINT_1921 dana 20/05/2013 21:41

Pa pisem jer iznosite neke stvari koje nisu tacne i samo sam odgovorio na njih... Ne mozete reci da je nas ugalj jeftin kad nije, i znam o cemu pricam kad kazem da je nas ugalj poskup (sto je opravdano naravno zbog viska radnika, dubokih jama, zastarjele tehnike i tehnologije, itd. itd.)... Takodje, tacno je da ima to da rudnicima se ne mora platiti ako je ugalj los, ali to se ne provodi u stvarnosti, jer se "nema muda" njima kresati to sto iskopaju jer znas da bi izazvao nemire, vez lozi, suti i bori se sa takvim ugljem... Jer da im ne placaju popravili bi oni njega sigurno...

Nema potrebe da se pise kolika su kome primanja, i tacno je da su babske price da cistacice imaju toliku platu... Plate su posteno govoreci realne i u rudnicima i u elektroprivredi, i naravno da treba teziti da bude jos bolje... Kada aBd se napravi novi bl. 7 u Tuzli i bl. 8 u Kaknju bice bolje svima, i drzavi i rudnicima i EP-i i gradjanima, itd.

I ja imam osobe koje su direktno zaduzene za tendere u EP-i vezano za rudnike, investicije u razvoj rudnika i mislim da je pravim potez to sto su se uvezali svi radi veceg cilja, i svaki dan vidimo da se ulazu milionski iznosi u modernizaciju rudnika sto nikako ne moze biti lose...
JOINT_1921

PostPostao/la _đes_ba_ dana 20/05/2013 21:45

Ammaar je napisao/la:Kod nas u lasvanskoj dolini i nema rudnika, ali samo cu reci jedno a to je da bi svim rudarima (koji su u jami) podjelio ordenje i ne samo to, svi ti rudari bi trebali imatii jedne od najvecih placa uz sve moguce beneficije dakle dohotke,najjace penzijsko, zdravstveno,skolovanje dijece itd.
Ljudi svakodnevno rizikuju svoj zivot, trose svoje zdravlje i sve to za mizeriju, pogledajte samo u kakvim uslovima ljudi rade pa to je katastrofa, jad i cemer.

ma i nije to tako loše kako ti misliš . niko njih ne tjera da idu raditi..ali u svakom slučaju je bolje mjesečno dobijati hiljadarku plus topli obrok i 800 KM regresa nego biti na birou ..danas su ti površinski kopovi poptuno modernizovani sve se svodi na mašine dok se u narednih par godina to konta uraditi i sa jamom..evo prošle godine je kupljen kombajn za izradu prostorija , ove godine je kupljena oprema za široko čelo tako da i u jami još malo sve će se svoditi na mašine...ovo sve što sam pisao odnosi se na RMU banovići jer neznam za situaciju u ostalim rudnicima
_đes_ba_

PostPostao/la _đes_ba_ dana 20/05/2013 21:57

JOINT_1921 je napisao/la: Takodje, tacno je da ima to da rudnicima se ne mora platiti ako je ugalj los, ali to se ne provodi u stvarnosti, jer se "nema muda" njima kresati to sto iskopaju jer znas da bi izazvao nemire, vez lozi, suti i bori se sa takvim ugljem... Jer da im ne placaju popravili bi oni njega sigurno...

baš se nebih složio sa ovim jer zašto postoje separacije.. opet ću reći govorim primjer RMU BANOVIĆI ... separacija je jedan ozbiljan pogon gdje radi desetine radnika ..i u vagonima dolazi ugalj nekada čist nekada pomješan sa zemljom prašnjav , prljav , raznih veličina,,e zato taj ugalj ide na separaciju gdje se pere ,sije i gdje se dobijaju različiti asortimani različitih veličina tipa(grumen,orah i kocka) ..uglavnom iz separacije izlazi samo 100% obrađen ugalj .. eh da što se tiče isporuke za termoelektranu za nju se vrši posebna separacija i šalje se mješavina asortimana od 0-600mm ...
_đes_ba_

PostPostao/la JOINT_1921 dana 20/05/2013 22:04

Ma mrki ugalj nije problem, lignit je problem...
JOINT_1921

PostPostao/la iz zadnje klupe dana 20/05/2013 22:06

Takodje, tacno je da ima to da rudnicima se ne mora platiti ako je ugalj los, ali to se ne provodi u stvarnosti, jer se "nema muda" njima kresati to sto iskopaju jer znas da bi izazvao nemire, vez lozi, suti i bori se sa takvim ugljem... Jer da im ne placaju popravili bi oni njega sigurno...

Nazalost provodi se, ali ta praksa nije od juce, to traje od vremena socijalizma i ide otprilike ovako:

npr Rudnik Zenica smije isporučivati samo ugalj kalorije u rasponu 9-11 GJ

Zenica od mjesecne proizvodnje uglja 15% isporuči ugalj kalorije 8,9 GJ. Ako je prosjecna mjesecna faktura 2 miliona to je preko 250.000,00 KM koje TE ne plati, to je cista tri miliona godisnje uglja, koji EP ne vrati ali ne plati.

Pomnozi sa 9 rudnika, to je 27 miliona koje Rudnici poklone EP onako, jer im te taj ugalj ne vrati vec se potrosi, ali to jos traje od vremena socijalizma i kad to ni socijalisticki rudari, koji su bili najpostovanija radnicka klasa nisu uspjeli promijeniti, sad tek nece, pricali mi ljudi koja je to bila borba, islo u beograd, ali i tada jaki lobi EP nije dao da se uradi ista po tom pitanju.
iz zadnje klupe

PostPostao/la _đes_ba_ dana 20/05/2013 22:37

Takodje, tacno je da ima to da rudnicima se ne mora platiti ako je ugalj los, ali to se ne provodi u stvarnosti, jer se "nema muda" njima kresati to sto iskopaju jer znas da bi izazvao nemire, vez lozi, suti i bori se sa takvim ugljem... Jer da im ne placaju popravili bi oni njega sigurno...

Nazalost provodi se, ali ta praksa nije od juce, to traje od vremena socijalizma i ide otprilike ovako:

npr Rudnik Zenica smije isporučivati samo ugalj kalorije u rasponu 9-11 GJ

Zenica od mjesecne proizvodnje uglja 15% isporuči ugalj kalorije 8,9 GJ. Ako je prosjecna mjesecna faktura 2 miliona to je preko 250.000,00 KM koje TE ne plati, to je cista tri miliona godisnje uglja, koji EP ne vrati ali ne plati.

Pomnozi sa 9 rudnika, to je 27 miliona koje Rudnici poklone EP onako, jer im te taj ugalj ne vrati vec se potrosi, ali to jos traje od vremena socijalizma i kad to ni socijalisticki rudari, koji su bili najpostovanija radnicka klasa nisu uspjeli promijeniti, sad tek nece, pricali mi ljudi koja je to bila borba, islo u beograd, ali i tada jaki lobi EP nije dao da se uradi ista po tom pitanju.

jedini naš veći rudnik lignita je kreka , mislim na FBIH ...i ako je ovo istina da se taj slabo kalorični ugalj isporučuje a ne naplaćuje to je stvarno žalosno..pa neznam zašto odmah na separaciji ne rade odstranjivnje tog uglja ..jer treba platiti transport do TE onda termoelektrana ima problema sa njim dok ga ubaci u kotlove pa od tog uglja ima puno pepela(šljake) ali opet rudnici koji se tu najviše izmuče opet nikakve koristi od njega nemaju dok TE proizvede koliko toliko struje
_đes_ba_

PostPostao/la iz zadnje klupe dana 20/05/2013 23:00

jedini naš veći rudnik lignita je kreka , mislim na FBIH ...i ako je ovo istina da se taj slabo kalorični ugalj isporučuje a ne naplaćuje to je stvarno žalosno..pa neznam zašto odmah na separaciji ne rade odstranjivnje tog uglja ..jer treba platiti transport do TE onda termoelektrana ima problema sa njim dok ga ubaci u kotlove pa od tog uglja ima puno pepela(šljake) ali opet rudnici koji se tu najviše izmuče opet nikakve koristi od njega nemaju dok TE proizvede koliko toliko struje

To bas ne zna svako, ali recimo da prosjek gubitka rudnika po ovom pitanju se krece 5-10%.

Uglavnom argumetacija EP je ovakva.

Npr. Kotao 4 je projektovan za lignit jacine od 9-11 Gj, i ako stavimo ugalj od 8 GJ mozemo izazvati havariju i ogromne troskove po nas, cemu se ne moze prigovoriti, ali nikako nemaju odgovor na pitanje zasto onda ne dopustaju Rudnicima da izvrse povrat tog uglja i sta se onda desi s njim, dal' ga bace ili vec sta ?

Hajd ovo za lignite mogu i da shvatim ali ako su npr za mrke ugljeve postavili donju granicu od npr 12 GJ ispod koje ne plačaju, zar onda jednostavno ne mogu spaliti taj ugalj u kotao za lignit?

Svaki Rudnik se dovija na razne nacine da ovaj postotak smanji na najmanju mogucu mjeru, ali roblem je sto kako sam znas isporuka za TE ide u jednom lancu i nemoguce je prekinuti isporuku tako, jer ugalj iz Separacije ide direktno u Vagone pa za TE, ako bi kojom metodom i utvrdili da se radi o losijem uglju, sta uraditi, dal' u vagone pa u neku prirucni ** No links **, ja ne znam da i jedan rudnik je rijesio taj problem, cuo sam za ove Rudnike koje su vec uveli ISO standarde da su u svojim procedurama pokusali naci rješenje ovog problema, jer ti imas jedan nicim opravdan rashod i bolje je negdje izdvojiti taj ugalj i probati ga prodati nekome bar za neku cijenu nego ga za džaba dati TE

Najgore je sto u vecini Rudnika uglja se, kao sto si ti vec naveo, za Te odvozi u granulaciji 0-60 mm, i postoji neki de
iz zadnje klupe

PostPostao/la JOINT_1921 dana 20/05/2013 23:04

Provjerim pa vam javim da li je to sigurno tako (da EP ne placa losiji ugalj) jer nisam siguran... U svakom slucaju ne baca se, vec se taj losiji ugalj (lignit) onda mora mijesati sa vise mrkog uglja... :) A mrkog nema loseg, on je uvijek dobar, zato npr. u Kaknju nemaju tih problema sa kvalitetom...
JOINT_1921

PostPostao/la _đes_ba_ dana 20/05/2013 23:27

ali ako u rudnicima i na separacijama neznaju koliko ima tog lošeg uglja i kako ga ostraniti kako to onda znaju ovi iz TE jer oni ga samo uzimaju sa depoa i transportuju u kotlove ..uglavnom nebitno . drug ti ako to provjeriš javi nam ..

nego evo još jedna priča ..prilikom separacije veliki količine ugljene prašine i vrlo sitnih asortimana se izdvajaju iz uglja i transportuju na deponiju i ne koriste se nizašta... e prije 4 godie tačnije 2008-2009 u banovićima je otvorena briketara investitori austijanci sa 100% privatnim vlasništvom ..došli ljudi uložili napravili fabriku vidjeli da mogu dobro zaraditii.. a taj briket se pravio od te ugljene prašine koju rudnik baca tako da je rudnik i za tu prašinu našao tržište ..taj briket je imao duplo veću toplotnu moć od našeg uglja i prodavao se 300 maraka po toni i gotovo sva proizvodnja je plasirana za strano tržište... i tako posao cvijeta proizvodnja se povećala zaposlilo se nekih stotinjak radnika i možete misliti šta se desii..2010-2011 godine ti austrijanci koji su uložili pare propadnu tj propadne taj njihov cijeli lanac jer su se bavili raznim stvarima..ostali dužni bankama , pa onda hipoteka i te stvari ...i tako naša briketara ni kriva ni dužna se zatvori i sve stane..i evo i dan danas fabrika je zatvorena ..ali u narednim godinama kada rudnik još malo ojača trebao bi vlastitim sredstvima da otvori svoju briketaru jer je zarada odličnaa :mrgreen: :mrgreen:
_đes_ba_

PostPostao/la costacurta dana 21/05/2013 01:08

_đes_ba_ je napisao/la:http://www.federalna.ba/bhs/vijest/57063/zaposleno-140-radnika-uskoro-novih-160

vezano za završetak ovog teksta na linku samo da kažem da je bio danas 20.05.2013 a i sutra raspisan konkurs za prijem novih 150 radnika za potrebe jamske eksxploatacije i 10 novih inžinjera koji će upravljati opremom za mehanizovano široko čelo .. u svakom slučaju RMU Banovići iako nije u koncernu samostalno bez ičije pomoći korača velikim koracima naprijed i daleko odmiče od ostalih rudnika koji danas vode živu borbu za opstanak

Gdje je objavljen konkurs? Imaš li link neki ili je objavljeno u nekoj lokalnoj novini tiraža, cirka 140 primjeraka :D
costacurta

PostPostao/la iz zadnje klupe dana 21/05/2013 08:54

Gdje je objavljen konkurs? Imaš li link neki ili je objavljeno u nekoj lokalnoj novini tiraža, cirka 140 primjeraka

ako nisi iz Banovica da ti je babo Obama, nemas sanse, to je vec preraslo u urbanu legendu, mogucnost da neko van opštine Banovici se zaposli u Rudniku Banovići je tacno 0%, oni to i ne kriju, ja zapravo mislim da vjerovatno krse neki kantonalni ili federalni zakon time, u Kreki, Đurđeviku, radi ako ne rudara onda dosta administracije porijeklom iz Banovića, dok obrnuto je ravno naucnoj fantanstici, lokal sovinizam bez primjera slicnog u BIH, ljudi su ogorceni time i cesto Banovicani na konkursima van svojih opstina bivaju maltretirani, jer ostali kazu, vi bi i Karadzica primili ko najrodjenijeg samo da je porijeklom iz Banovica, sta hocete ovde...
iz zadnje klupe

PostPostao/la _đes_ba_ dana 21/05/2013 10:03

Gdje je objavljen konkurs? Imaš li link neki ili je objavljeno u nekoj lokalnoj novini tiraža, cirka 140 primjeraka

ako nisi iz Banovica da ti je babo Obama, nemas sanse, to je vec preraslo u urbanu legendu, mogucnost da neko van opštine Banovici se zaposli u Rudniku Banovići je tacno 0%, oni to i ne kriju, ja zapravo mislim da vjerovatno krse neki kantonalni ili federalni zakon time, u Kreki, Đurđeviku, radi ako ne rudara onda dosta administracije porijeklom iz Banovića, dok obrnuto je ravno naucnoj fantanstici, lokal sovinizam bez primjera slicnog u BIH, ljudi su ogorceni time i cesto Banovicani na konkursima van svojih opstina bivaju maltretirani, jer ostali kazu, vi bi i Karadzica primili ko najrodjenijeg samo da je porijeklom iz Banovica, sta hocete ovde...

ma sve je to politika i to je opravdano da nema zapošljenja ljudi van opština..prije 10 godina dok je SDP bio na vlasti i držao rudnik pošto nisu imali puno svojih stranačkih ljudi u banovićima a znamo da su živinice jedan od jačih mjesta SDP veliki broj živiničana se u tom periodu zaposlio u rudniku ...sada kada je SDA preuzela rudnik to radi u istoj mjeri samo obrnuto jer ima veliku domaću podršku pa nema potrebe da zapošljava ljude sa strane..jer pazite kakva je situacija ,imate puno nezaposlenih u banovićima i znači oni će glasati za SDA a da stranka koja drži rudnik zapošljava nepoznate sa ljude iz živinicaa...to je današnja realnost ..ali neka ima zapošljavanja u današnje vrijeme pa kako god oni biloo...
_đes_ba_

PostPostao/la terremoto dana 21/05/2013 11:27

Ammaar je napisao/la:Kod nas u lasvanskoj dolini i nema rudnika, ali samo cu reci jedno a to je da bi svim rudarima (koji su u jami) podjelio ordenje i ne samo to, svi ti rudari bi trebali imatii jedne od najvecih placa uz sve moguce beneficije dakle dohotke,najjace penzijsko, zdravstveno,skolovanje dijece itd.

:thumbup:
terremoto

PostPostao/la terremoto dana 21/05/2013 11:37

_đes_ba_ je napisao/la:

ma i nije to tako loše kako ti misliš . niko njih ne tjera da idu raditi..ali u svakom slučaju je bolje mjesečno dobijati hiljadarku plus topli obrok i 800 KM regresa nego biti na birou ..danas su ti površinski kopovi poptuno modernizovani sve se svodi na mašine dok se u narednih par godina to konta uraditi i sa jamom..evo prošle godine je kupljen kombajn za izradu prostorija , ove godine je kupljena oprema za široko čelo tako da i u jami još malo sve će se svoditi na mašine...ovo sve što sam pisao odnosi se na RMU banovići jer neznam za situaciju u ostalim rudnicima

Ocito je da ne radis u jami, "niko njih ne tjera da idu raditi",naravno da ih tjera,mozda dvoje -troje djece kod kuce koje mora da skoluje,kuca koju je poceo graditi (a sve na kredit),naradio se kod privatnika za neku mizeriju i jos poneki mozda nije ni platio,ima 40 i vise godina i preko 20 godina na birou....izvini ali moje misljenje je da je natjeran.Nije lose raditi u direkciji i biti na fb po citav dan jer ih je previse,pa su po gradu citav dan i ispijaju kahve po QM-u,Astri...a navodno su na poslu.
terremoto

PostPostao/la _đes_ba_ dana 21/05/2013 12:14

[/quote]Ocito je da ne radis u jami, "niko njih ne tjera da idu raditi",naravno da ih tjera,mozda dvoje -troje djece kod kuce koje mora da skoluje,kuca koju je poceo graditi (a sve na kredit),naradio se kod privatnika za neku mizeriju i jos poneki mozda nije ni platio,ima 40 i vise godina i preko 20 godina na birou....izvini ali moje misljenje je da je natjeran.Nije lose raditi u direkciji i biti na fb po citav dan jer ih je previse,pa su po gradu citav dan i ispijaju kahve po QM-u,Astri...a navodno su na poslu.[/quote]

:mrgreen: :mrgreen: to si upravu za veliki broj ljudi u direkciji..ali ti u direkciji su završili neke škole na ovakav ili onakav način nebitno.. a što se tiče jame spuštao sam se dole par puta i opet kažem nije to tako loš posao kao što drugi misle..mala količina ljudi je izložena teškom radu na širokom čelu ali i to će se promjeniti za mjesec dana kada počne raditi nova oprema u jami ..ali opet će biti onih koji uživaju i oni koji umiru od posla..možda po zaslugama možda ne ..uglavnom svako se za sebe bori ..
_đes_ba_

PostPostao/la costacurta dana 21/05/2013 15:33

_đes_ba_ je napisao/la::mrgreen: :mrgreen: to si upravu za veliki broj ljudi u direkciji..ali ti u direkciji su završili neke škole na ovakav ili onakav način nebitno.. a što se tiče jame spuštao sam se dole par puta i opet kažem nije to tako loš posao kao što drugi misle..mala količina ljudi je izložena teškom radu na širokom čelu ali i to će se promjeniti za mjesec dana kada počne raditi nova oprema u jami ..ali opet će biti onih koji uživaju i oni koji umiru od posla..možda po zaslugama možda ne ..uglavnom svako se za sebe bori ..

Neodgovori ti meni na pitanje vezano za konkurs za posao u RMU objavljen jučer, đe je? :D
costacurta

PostPostao/la _đes_ba_ dana 21/05/2013 18:05

costacurta je napisao/la:
_đes_ba_ je napisao/la::mrgreen: :mrgreen: to si upravu za veliki broj ljudi u direkciji..ali ti u direkciji su završili neke škole na ovakav ili onakav način nebitno.. a što se tiče jame spuštao sam se dole par puta i opet kažem nije to tako loš posao kao što drugi misle..mala količina ljudi je izložena teškom radu na širokom čelu ali i to će se promjeniti za mjesec dana kada počne raditi nova oprema u jami ..ali opet će biti onih koji uživaju i oni koji umiru od posla..možda po zaslugama možda ne ..uglavnom svako se za sebe bori ..

Neodgovori ti meni na pitanje vezano za konkurs za posao u RMU objavljen jučer, đe je? :D

kako misliš "đe je " :-) , evo jučer i danas se nemože prići opštini koliko ljudi vadi te papire potrebne za konkurs.. evo jučer i danas je bilo predavanje papira a do kraja mjeseca bi trebao izaći konačan spisak primljenih...a zašto ti pitašš , jeli možda nevjeruješ , misliš da ja bezveze pričam.. kada izađe konačan spisak primljenih znači za par dana rudnik će tu vijest pustiti u svim medijima , a naravno i ja ću je ovdje prenijeti :mrgreen:
_đes_ba_

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.