RTV pretplata

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Re: RTV pretplata

PostPostao/la korice dana 25/03/2009 16:23

sheilak je napisao/la:
savsvoj je napisao/la:Nemorate odjavit telefon da bi ste izbjegli placanje rtv takse. Placanje morate izvrsiti preko uplatnice ja cu ako nadjem neku staru uplatnici skenirat pa upload da vidite kako treba popunit ali mozete traziti vise informacija kod teta na salteru u posti.

Ja ne odjavljujem telefon da bih izbjegla placanje RTV pretplate, nego zbog bezobrazluka BH Telekoma i prevelike pretplate za telefon jer mi mjesecno dodje racun oko 20 KM, a od toga za razgovore potrosim samo oko 4 KM, tako da im svaki mjesec " poklanjam " odredjeni iznos, sto vise nemam namjeru ciniti.

Laž. U pretplatu na fiksni telefonski priključak koju ćeš svakako platiti (8,10 KM) uključen je popust na saobraćaj u iznosu od 5,28 KM. Malo bolje pogledaj račun jer, ako ti je račun oko 20 KM, na razgovore si potrošila garant puno više nego što kažeš. Ostatak koji "poklanjaš" Telekomu (2,72 KM) i nije tako veliki... Pogledaj na isti način račun za struju, pa ćeš vidjeti koliko "poklanjaš" njima...
korice

PostPostao/la Liska dana 25/03/2009 16:38

zgembo_sa je napisao/la:Neplacanje rtv takse je u stvari ista stvar kao i svercanje u tramvaju. Potpuno ista opravdanja, sve im nesto smeta, ne valja im, ovako, onako, ali ne prestaju da koriste te usluge... naravno ilegalno. Najjadnije je to sto se oni ovdje hvale, a u stvari bi trebalo da se stide svog papanluka.

Vidis, ja uvijek kupujem karte u tramvaju. Platim uslugu i dobijem je. Nitko me poslije ne moze tuziti da je nisam platio iako jesam. Drugo, kako cu platiti racun ako ga ne primam. Kad mi posalju racun, onda cu ga platiti ali nije moje da JRTV obavjestavam da nemam vise telefon. Nego, isto tako bih i ja mogao upitati uplacujes li ti sve poreze koje si duzan drzavi u punom iznosu ili malo zakidas? Cistom sumnjam, kao i skoro svi u ovoj drzavi. Ali eto bitno je da placamo pretplatu, za ostalo i nije bitno.
Liska

PostPostao/la sheilak dana 25/03/2009 17:23

korice je napisao/la:
sheilak je napisao/la:
savsvoj je napisao/la:Nemorate odjavit telefon da bi ste izbjegli placanje rtv takse. Placanje morate izvrsiti preko uplatnice ja cu ako nadjem neku staru uplatnici skenirat pa upload da vidite kako treba popunit ali mozete traziti vise informacija kod teta na salteru u posti.

Ja ne odjavljujem telefon da bih izbjegla placanje RTV pretplate, nego zbog bezobrazluka BH Telekoma i prevelike pretplate za telefon jer mi mjesecno dodje racun oko 20 KM, a od toga za razgovore potrosim samo oko 4 KM, tako da im svaki mjesec " poklanjam " odredjeni iznos, sto vise nemam namjeru ciniti.

Laž. U pretplatu na fiksni telefonski priključak koju ćeš svakako platiti (8,10 KM) uključen je popust na saobraćaj u iznosu od 5,28 KM. Malo bolje pogledaj račun jer, ako ti je račun oko 20 KM, na razgovore si potrošila garant puno više nego što kažeš. Ostatak koji "poklanjaš" Telekomu (2,72 KM) i nije tako veliki... Pogledaj na isti način račun za struju, pa ćeš vidjeti koliko "poklanjaš" njima...

Nemoj me nazivati lazljivicom. Cak i da jeste tako, nemam namjeru poklanjati Telecomu nista!
sheilak

PostPostao/la lopta dana 25/03/2009 17:40

RTV treba placati.
Da im je program za smeca, jeste.
Da su pod utjecajem odredjenog politickog lobija, jesu
Da je skupo, jeste i preskupo.
Pretplate na ''ovo i ono'' ubise.
lopta

PostPostao/la zgembo_sa dana 25/03/2009 19:34

Liska je napisao/la:
zgembo_sa je napisao/la:Neplacanje rtv takse je u stvari ista stvar kao i svercanje u tramvaju. Potpuno ista opravdanja, sve im nesto smeta, ne valja im, ovako, onako, ali ne prestaju da koriste te usluge... naravno ilegalno. Najjadnije je to sto se oni ovdje hvale, a u stvari bi trebalo da se stide svog papanluka.

Vidis, ja uvijek kupujem karte u tramvaju. Platim uslugu i dobijem je. Nitko me poslije ne moze tuziti da je nisam platio iako jesam. Drugo, kako cu platiti racun ako ga ne primam. Kad mi posalju racun, onda cu ga platiti ali nije moje da JRTV obavjestavam da nemam vise telefon. Nego, isto tako bih i ja mogao upitati uplacujes li ti sve poreze koje si duzan drzavi u punom iznosu ili malo zakidas? Cistom sumnjam, kao i skoro svi u ovoj drzavi. Ali eto bitno je da placamo pretplatu, za ostalo i nije bitno.

Ako te vec interesuje, ja placam sve i jedan porez i obavezu koju sam po zakonu duzan placati. O tebi nisam ni govorio u mom postu vec o ljudima koji namjerno traze krivine kad treba placati svoje obaveze. Te ne valja im program, te slab prijem, te sto oni treci tamo ne placaju itd. itd.
zgembo_sa

PostPostao/la dinosaur dana 25/03/2009 21:29

Plaćam jednom telefonski racun u pošti na šalteru...Ispred mene nana dize penziju.Nakon sto je primila penziju,nije joj jasno zasto je znatno manja (vise od 100,00KM) ...Nece da ode i sluzbenik pogleda onaj odrezak i uputi je u penziono,da pita sta je uzrok... Medutim ,kad nana ode reče taj sluzbenik da joj je od penzije uduzet iznos za neplaćenu RTV taksu ... al eto on se nije htio raspravljat pa je uputio dalje... :run:
dinosaur

PostPostao/la Liska dana 25/03/2009 21:49

Ti si onda izuzetak u ovoj drzavi. Ja necu reci da sve placam ali sam naucio da oni koji mi govore kako sve placaju, u stvari rade suprotno. Ja placam sto moram i sto ne mogu izbjeci. Stvarno mi je drago kad penzionerima uzimaju i za pretplatu. Pa barem su njih mogli postedjeti toga. Nego, kad smo kod obaveza kad ce drzava placati svoje obaveze redovito prema gradjanima? Mozemo li mi obicni gradjani suspendirati svoje obaveze prema drzavi kao sto drzava moze prema nama? Mozemo li mi reci platicemo kad budemo imali para, kao sto drzava kaze gradjanima? Postoji li drzava radi nas ili mi radi nje? Iz tih razloga izbjegavam placati sve poreze tipa tv pretplate koji je porez na budale. Bio sam budala, placao redovitije nego drzava meni, pa me opet poslase na sud radi 12 KM. Poslije toga sam odlucio dobro prouciti sve zakone i placati samo ono sto moram. Ja od ove drzave jos marke dobio nisam po bilo kojoj osnovi, za svojih skoro 40 godina.
Liska

PostPostao/la vox-populi dana 25/03/2009 22:02

Kada sam dosao u Njemacku, nakon sto sam dobio sve papire, prvo sto mi je stiglo je GEZ formular da ispunim i registrujem:

TV
Radio
Kompjuter
Laptop
Bilo koji drugi uredjaj koji je u stanju, koristeci bilo koji medij, primati signal njemackih javnih emitera (ZDF, ARD).

Cijene se razlikuju, ja sam registrovao sam laptop, ostavio im moj broj racuna i pocetkom januara mi je za cijelu 2009. godinu skinuto ravno 85€, ili oko 7€ mjesecno. Da sam registrovao i TV i radio ili mozda i mobitel, cijena bi bila oko 12€ mjesecno.

Sad, naravno 12€ ovdje i nije neka suma a program njemackih javih emitera je daleko kvalitetniji od onoga u BiH. Medjutim poenta nije kvalitet nego prvo, nije to nikakav Milosevicev princip, taksa na posjedovanje TV ili radio prijemnika (u Njemackoj i kompjutera, mobitela i sl.), je praksa koja se koristi u gotovo svim zemljama koje imaju javne emitere.

Drugo, da nisam registrovao nista, u roku od mjesec dana bi mi dosla inspekcija koju sam duzan pustiti u stan. U slucaju da bi mi nesto nasli, a sigurno bi, ako nista mobitel, platio bih kaznu, njihov izlazak na teren, plus naravno pretplatu.

Naravno, postoje izuzetci, studenti, ljudi bez posla, ljudi koji ne zaradjuju dovoljno i sl., treba se raspitati da li si i u kojoj mjeri oslobodjen placanja takse.

Samo mala ilustracija kako je to i koliko je to na drugim mjestima.
vox-populi

PostPostao/la Liska dana 25/03/2009 22:05

Tocno, ali Nijemci nisu poceli svoju drzavu sa obveznom tv pretplatom. Ako vec usvajamo zapadna znanja, zasto se ne krene sa redovitim i normalnim platama, normalnim mirovinama, cistim ulicama i jos mnogocim drugim. Druga stvar je da ti za te pare u Njemackoj znas sto dobijas a ovdje ne znas. Da ne kazem da se drzava ne pravi od tv pretplate. Treba se placati ali prvo osiguraj minimalne uvjete za zivot a ne ljudima naplacivati pretplatu i tamo gdje nemaju ni signal operatora kome se pretplata placa. Tako nesto ti sigurno ne bi naplatili u Njemackoj. U tome je moja poanta.
Zadnja izmjena: Liska; 25/03/2009 22:12; ukupno mijenjano 3 put/a.
Liska

PostPostao/la Luke Perry dana 25/03/2009 22:05

U svijetu se RTV pretplata placa da bi ti mediji bili nezavisni tj. nema reklama i uplitanja politike. Ako su u BiH vec korisnici budzeta i emituju reklame pretplatu ne mogu opravdati.
Nije to nikakva taksa. Zna se zasto se svijetu placa pretplata.
Luke Perry

PostPostao/la vox-populi dana 25/03/2009 22:12

Liska je napisao/la:Tocno, ali Nijemci nisu poceli svoju drzavu sa obveznom tv pretplatom. Ako vec usvajamo zapadna znanja, zasto se ne krene sa redovitim i normalnim platama, normalnim mirovinama, cistim ulicama i jos mnogocim drugim. Druga stvar je da ti za te pare u Njemackoj znas sto dobijas a ovdje ne znas. Da ne kazem da se drzava ne pravi od tv pretplate. I ona ali kad osiguran neke druge minimalne uvjete ljudima. U tome je moja poanta.

Ma u principu se ja slazem s tobom, ali dolazimo do koka-jaje problema. Necu da placam jer je nekvalitetno, a nekvalitetno je jer je postotak onih koji placaju mizeran. Dobro, nekvalitetno je i zbog mnogih drugih razloga, ali kada bi vise ljudi placalo, sigurno bi bilo i kvalitetnije.
vox-populi

PostPostao/la Liska dana 25/03/2009 22:24

Ja ti samo govorim da ima stotinu stvari koje treba urediti prije pa pretplata nikome nece biti problem. Ovo nam samo govori sto su prioriteti nase vlasti. Kao i za pusenje. Uvijek se sjetim jednog seljanina iz okolice Tuzle koji je rekao, poslije pokolja u selu napravljenog od strane poremecene osobe: "Donose zakon o zabrani pusenja a u svakoj kuci ili stanu je po jedna cijev."
I drzava ce uvijek radije naplatiti kaznu zbog pusenja nego konfiscirati ilegalno naoruzanje od gradjana. Valjda imamo istu predstavu sto je bitnije za jedno drustvo. Zapad je nakon jednog stoljeca napretka dosao do zakljucka da se zabrani pusenje i mi se samo toga hvatamo. Nitko se ne hvata socijalnih i radnickih prava, prava invalida i jos mnogo toga da ne nabrajam.
Liska

PostPostao/la korice dana 25/03/2009 22:28

sheilak je napisao/la:
korice je napisao/la:
sheilak je napisao/la:

Nemoj me nazivati lazljivicom. Cak i da jeste tako, nemam namjeru poklanjati Telecomu nista!

Odosmo ti i ja od teme... OK, sorry. Nisi lažljiva, samo si rekla neistinu. Ljudi sebi dopuštaju da na forumima kažu bilo šta, pa i neistine - tastatura trpi sve. Samo sam reagovao na netačan navod. Što se tiče "poklanjanja", riječ sam namjerno stavio u navodnike (kao i ti, uostalom), ne misleći pri tom da se radi o pravom poklanjanju (bez navodnika), nego o zagarantovanom iznosu kojeg davaoci usluga (telekomi, elektro ...) očekuju po svakom instalisanom priključku. Razumijem da nemaš namjeru Telecomu poklanjati ništa, ali ako želiš komunicirati, uvijek ćeš mu nešto "poklanjati". Ovako ili onako, jednom, drugom ili trećem, svejedno. Od toga ne možeš pobjeći.
korice

PostPostao/la van Basten dana 26/03/2009 02:03

kao najjači argument za pretplatu koristi se najčešće slijedeće:
RTV pretplata/taksa je taksa za posjedovanje TV ili radio prijemnika/aparata i placa se svugdje u svijetu pored kablovske, satelitske i ko zna cega sve ne...
e sada, ja postavljam pitanje: zašto baš da mi oporezuje TV ili radio? Je li meni država poklonila taj Tv ili sam ga ja uredno platio u nekoj radnji tehnike gdje sam plativši cijenu Tv-a platio i PDV državi? Zašto se po istom osnovu takse za posjedovanje ne oporezuje i frižider ko ga ima, ili špret ili madrac ili plakar ili wc šolja...?
van Basten

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 26/03/2009 04:28

@van Basten,
Dva pitanja na koja mi ne treba odgovor:
-Koristi li tvoj fržider za rad radio-frekventni spektar koji je ograničeni resurs?

-Zašto je na početku rata pred ulazom u sivi RTV Dom stajao policijski transporter sa mašinskom pucaljkom?
PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

PostPostao/la rebus dana 26/03/2009 09:18

Compact je napisao/la:Plaćam redovno pretplatu, gledam englesku ligu, ligu prvaka, našu jadnu ligu, dnevnik u 19.00, temu dana u 22.00 i sasvim dovoljno da se tim ljudima odužim plaćanjem pretplate. Ko misli da ne treba plaćati, ili je ne plaća on je kriminalac. Ako poskupi pretplata, opet ću plaćati!

:thumbup:
:bih:

Gledam možda pola od onog što ti gledaš, al' plaćam...s ponosom. I opet ću.
rebus

PostPostao/la nineinchnails dana 26/03/2009 10:51

Placam pretplatu jer smatram da to tako treba. Pretplata se placala oduvijek, od kada postoji TV, i placala se u SFRJ.
Nije mi jasno zasto neko nece to da placa?
jedni zato sto imaju mala primanja, drugi zato sto misle da placaju FTV-u koja im je "muslimanska", treci zato sto misle da niko ne placa, itd.
Na takve stvari se ne obazirem. Makar niko ne placao, JA PLACAM.
Smatram da je to POSTENO.

Samo mi nije jasno jedno: Ako vec imam kablovsku i placam kablovskoj pretplatu, onda bi kablovska trebala placati RTV-u svoj dio, a ne ja.
Tako da trenutno placam i kablovsku i RTV pretplatu.
nineinchnails

PostPostao/la swirl dana 26/03/2009 11:05

A sta ako u kuci nema ni TV ni radio prijemnika? Mora li se i onda placati RTV taksa?
swirl

PostPostao/la vox-populi dana 26/03/2009 11:52

swirl je napisao/la:A sta ako u kuci nema ni TV ni radio prijemnika? Mora li se i onda placati RTV taksa?

Ne, prijavis da nemas ni TV ni radio i ne placas. Ako dodje kontrola, pustis ih da se uvjere da nemas ni TV ni radio i to je to.
vox-populi

PostPostao/la Ateista dana 27/03/2009 11:03

vox-populi je napisao/la:
swirl je napisao/la:A sta ako u kuci nema ni TV ni radio prijemnika? Mora li se i onda placati RTV taksa?

Ne, prijavis da nemas ni TV ni radio i ne placas. Ako dodje kontrola, pustis ih da se uvjere da nemas ni TV ni radio i to je to.

E to me zanima, gdje to prijaviti da nemam TV?
Ateista

PostPostao/la Ateista dana 27/03/2009 11:04

lopta je napisao/la:RTV treba placati.
Da im je program za smeca, jeste.
Da su pod utjecajem odredjenog politickog lobija, jesu
Da je skupo, jeste i preskupo.
Pretplate na ''ovo i ono'' ubise.

Vidis, na ovo sam i zaboravio. Da im placam sto sire nacionalizam i mrznju - NIKAD VISE!
Ateista

PostPostao/la Josip dana 27/03/2009 11:05

Trebamo li mi iz zapadnog Mostara plaćati pretplatu :D :D :D
Josip

PostPostao/la elk dana 27/03/2009 11:20

liga prvaka, engleska liga, skijanje, top gol, euroliga(dajte tekme ranije),svjetska i evropska prvenstva, olimpijada, skoro sve tekme nase reprezentacije su svim glavnim sportovima, nesretna premier liga bih, sad bio cini mi se kup u odbojci, ranije kosarka iz mostara, najavljuju rk bosna u kupu kupova...znaci sporta i to vrhunskog ima i ko se imalo razumije zna da vecina od ovih nabrojanih dogadjaja kosta bruku. sad, filmovi, serije(osim housa nema nista), vijesti itd dalo bi se pricati, no to je jedina televizija koja nema apsolutno nikakvnog folka, reality showa i slicnih gluposti. bez toga kod nasih papaka se tesko drzi program. direktori su im lopinari, ali buranija poput montazera,kamermana i sl ima platu 600-700km. i ovi delegati sto govore da nece placati pretplatu, takvi je nisu placali ni prije.
elk

PostPostao/la Ateista dana 27/03/2009 11:28

elk je napisao/la:liga prvaka, engleska liga, skijanje, top gol, euroliga(dajte tekme ranije),svjetska i evropska prvenstva, olimpijada, skoro sve tekme nase reprezentacije su svim glavnim sportovima, nesretna premier liga bih, sad bio cini mi se kup u odbojci, ranije kosarka iz mostara, najavljuju rk bosna u kupu kupova...znaci sporta i to vrhunskog ima i ko se imalo razumije zna da vecina od ovih nabrojanih dogadjaja kosta bruku. sad, filmovi, serije(osim housa nema nista), vijesti itd dalo bi se pricati, no to je jedina televizija koja nema apsolutno nikakvnog folka, reality showa i slicnih gluposti. bez toga kod nasih papaka se tesko drzi program. direktori su im lopinari, ali buranija poput montazera,kamermana i sl ima platu 600-700km. i ovi delegati sto govore da nece placati pretplatu, takvi je nisu placali ni prije.

Onaj kome je ovo zanimljivo neka placa. Meni nije i ja to ne gledam.
Ateista

PostPostao/la zgembo_sa dana 27/03/2009 11:34

Ne placas ti ne zato sto nije zanimljivo vec sto si papak.
zgembo_sa

PrethodnaSljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: Genije, milic01 i 7 gostiju.