Rijeci - Hajmo malo da se igramo....

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator/ica: ladyblue18

PostPostao/la Stari dana 21/11/2006 12:06

dark side of the moon je napisao/la:Sta je "picajzla"? :D

Uuuh....zahvaljujuci nacinu ponekad pretjerano preciznog izrazavanja i vjecitom trazenju dodatnih objasnjenja, konkretiziranja, preciziranja mene su mnogi ovdje na forumu najverovatnije (i sa pravom) smatrali ...picajzlom.

To je dakle figurativno znacenje te imenice.

Izvorno medjutim...mislim (ispravite me ako grijesim) ...da se radi ...o vulgarnom nazivu za ....stidnu us....oliti... stidnu vasku. Dakle ono o cemu je bijelo dugme pjevalo tamo negdje prije rata...pedicullis pubis je valjda latinski naziv za istu tu stvar. Dakle kazati: "dosadan ko picajzla" ...bi bilo isto sto i "dosadan ko stidna us" (premda prva varijanta zvuci efektnije :D ).
Zadnja izmjena: Stari; 21/11/2006 12:49; ukupno mijenjano 1 put/a.
Stari

PostPostao/la Reina dana 21/11/2006 12:18

a zar nije "picajzla" osoba kod koje sve mora da bude pod konac, npr. svaka dlaka na glavi , u ormaru sve slozeno pod konac, prava picajzla :-)
Reina

PostPostao/la Stari dana 21/11/2006 12:30

Reina je napisao/la:a zar nije "picajzla" osoba kod koje sve mora da bude pod konac, npr. svaka dlaka na glavi , u ormaru sve slozeno pod konac, prava picajzla :-)

Pa moze i to ...no to sam djelimcno spomenuo u prvom dijelu ...to je vise figurativno znacenje.

Premda ...ono za sve slozeno u ormaru... i friz ...nariktan pod vasservagu. Za takve smo mi nekad (onomad birvaktile) govorili da su ...pederantni ...sto dodje od... pedantni... samo kad se pretjeruje u tome.
Stari

PostPostao/la Reina dana 21/11/2006 12:44

pederantni (nikad cula) :lol:
a vidis nisam znala da je nekima "picajzla" i ono kad previse objasnjava i trazi rijeci pa da sve objasni tacno u tancine :-) mislila sam da se ovi picani "picajzle" odnose samo na ove "pederantne" :-)
Reina

PostPostao/la Stari dana 21/11/2006 12:53

Reina je napisao/la:pederantni (nikad cula) :lol:
a vidis nisam znala da je nekima "picajzla" i ono kad previse objasnjava i trazi rijeci pa da sve objasni tacno u tancine :-) mislila sam da se ovi picani "picajzle" odnose samo na ove "pederantne" :-)

Bilo kako bilo....i u jednom i u drugom slucaju se radi o figurativnom(prenesenom) znacenju ...No u originalu rijec: "Picajzla" ...je stidna us (pediculis pubis) ...
Stari

PostPostao/la van Basten dana 21/11/2006 16:09

stidna uš se izvorno kaže pediculUs pubis, a to što Bregi latinski nije jača strana pa ubacio jedno nepostojeće i ne znači da je tako ispravno. Mislim čak da je i sam Brega, kad se vremenom malo kao načitao, priznao grešku
van Basten

Prethodna

Natrag na Umjetnost i kultura

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.