Reisul-ulema Mustafa Ceric

Rasprave o vjerskim temama.

Moderatori/ce: nasa, NIN

Reisul-ulema Mustafa Ceric

PostPostao/la Kwaheri dana 24/09/2005 17:12

...dva kandidata za zamjenika reisu- uleme povukli kandidature...

Muderis...i
Dzevad Hadzic.

Sabor potvrdio tri kandidata za reisa i tri za zamjenika.
Sutra izbori.
Zadnja izmjena: Kwaheri; 25/09/2005 13:01; ukupno mijenjano 1 put/a.
Kwaheri

PostPostao/la JBT dana 24/09/2005 17:19

Otkud mi ovaj osjecaj koji uvijek dobijem kada je neka farsa u pitanju?
Bit ce da je zbog Cerica i njegovih izuzetnih sposobnosti.
Zadnja izmjena: JBT; 24/09/2005 17:33; ukupno mijenjano 2 put/a.
JBT

PostPostao/la Kwaheri dana 24/09/2005 17:21

JBT je napisao/la:Otkud mi ovaj osjecaj koji uvijek dobijem kada je neka farsa u pitanju?
Bit ce da je zbog Cerica.

:?
Kwaheri

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 24/09/2005 17:28

Daj imal jos kakvih informacija?????? :? :? :?
Bosanac sa dna kace

PostPostao/la Kwaheri dana 24/09/2005 17:38

Bosanac sa dna kace je napisao/la:Daj imal jos kakvih informacija?????? :? :? :?

ejs...Sabor tek zavrsio s radom... :D bice na vijestima :D

Ma danas su samo potvrdjivane kandidature i oformljena izborna komisija . Nista vise. Sutra su izbori.
Kwaheri

PostPostao/la MUNAFIK dana 24/09/2005 17:48

Reis gore dusmani dolje :-D :-D :-D
MUNAFIK

PostPostao/la JBT dana 24/09/2005 18:35

Ako bude Enes Karic novi reis, onda cemo se pitati ko je gore a ko dole.
JBT

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 24/09/2005 18:56

Ma cek malo bolan, uopste ne kontam Muderiz Nezim halilovic povuko kandidaturu za reisa ili zamjenika??? :? :shock:
Ko su predlozeni kandidati za reisa? a ko za zamjenike????
Bosanac sa dna kace

PostPostao/la JBT dana 24/09/2005 19:01

Ma cek malo bolan, uopste ne kontam Muderiz Nezim halilovic povuko kandidaturu za reisa ili zamjenika???

Vidis, mozda i ne bi to bilo toliko loshe. Tako bismo brze stigli do dna, a svakako smo na tom putu. Brzim stizanjem do dna bi se i brze okrenuli i poceli ici malo prema gore. dakle, brze bi se nasli u pozitivnom trendu. Isti bi slucaj bio i sa Srbijom u slucaju da vec jednom pobjede ti Seseljevi radikali .
Jer mi se mozemo samo tako nauciti. Iz knjiga nema sanse da nesto naucimo.
JBT

PostPostao/la Kwaheri dana 24/09/2005 19:02

Bosanac sa dna kace je napisao/la:Ma cek malo bolan, uopste ne kontam Muderiz Nezim halilovic povuko kandidaturu za reisa ili zamjenika??? :? :shock:

...za zamjenika...Halilovic je bio prihvatio kandidaturu za zamjenika i danas je povukao...

predlozeni kandidati za reisa su:
Dr. Mustafa Ceric
Dr. Enes Karic
i Hasan ef. Makic
Kwaheri

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 24/09/2005 19:12

JBT je napisao/la:
Ma cek malo bolan, uopste ne kontam Muderiz Nezim halilovic povuko kandidaturu za reisa ili zamjenika???

Vidis, mozda i ne bi to bilo toliko loshe. Tako bismo brze stigli do dna, a svakako smo na tom putu. Brzim stizanjem do dna bi se i brze okrenuli i poceli ici malo prema gore. dakle, brze bi se nasli u pozitivnom trendu. Isti bi slucaj bio i sa Srbijom u slucaju da vec jednom pobjede ti Seseljevi radikali .

A zasto bi nam Muderiz bio tolko poguban????
Covjek makar radi za islam i stalno je sa dzematlijama...
A sa kakvim to dzematom dr. Kari c radi???? S kojom omladinom?
Doduse navijam za Karica sto jest jest, al sve me strah da nema nista od tog! Sve mi se cini da je ko u onoj narodnoj; Da Bog da sceri da te hadzija uzme, Cigani nam skacu oko kuce!
Bosanac sa dna kace

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 24/09/2005 19:13

zena je napisao/la:
Bosanac sa dna kace je napisao/la:Ma cek malo bolan, uopste ne kontam Muderiz Nezim halilovic povuko kandidaturu za reisa ili zamjenika??? :? :shock:

...za zamjenika...Halilovic je bio prihvatio kandidaturu za zamjenika i danas je povukao...

Dr. Mustafa Ceric
Dr. Enes Karic
i Hasan ef. Makic

A ko su kandidovani zamjenici????
Bosanac sa dna kace

PostPostao/la No_Comment dana 24/09/2005 19:18

JBT je napisao/la:Otkud mi ovaj osjecaj koji uvijek dobijem kada je neka farsa u pitanju?

Interesantno koliko se jedan ateista zanima...za dzamije...za izbor Reisa i njegove intelektualne sposobnosti...obicno jednog pravog ateistu stvari vezane za religiju uopshte ne interesuju...a sa tobom to nije slucaj... iskljucivo se zanimash za Islam i obnovu Islamskih vjerskih osjecaja i objekata u BIH tj. protiv si toga smeta ti... :-) :-)
No_Comment

PostPostao/la JBT dana 24/09/2005 19:19

Doduse navijam za Karica sto jest jest, al sve me strah da nema nista od tog! Sve mi se cini da je ko u onoj narodnoj; Da Bog da sceri da te hadzija uzme, Cigani nam skacu oko kuce!

Kako sam shvatio, ti sam sebi postavljas pitanja i ujedno sam odgovaras, a pri tome su ti stavovi u suprotnosti izmedju pocetka i kraja.
JBT

PostPostao/la Kwaheri dana 24/09/2005 19:20

Bosanac sa dna kace je napisao/la:
JBT je napisao/la:

...zaboravljas studente FIN-a...
Kwaheri

PostPostao/la Kwaheri dana 24/09/2005 19:25

zena je napisao/la:

Dr. Mustafa Ceric
Dr. Enes Karic
i Hasan ef. Makic

A ko su kandidovani zamjenici????

koliko znam...

Ismet ef. Spahic
Husein ef. Smajic
i dr. Fuad Sedic
Kwaheri

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 24/09/2005 19:30

JBT je napisao/la:

Kako sam shvatio, ti sam sebi postavljas pitanja i ujedno sam odgovaras, a pri tome su ti stavovi u suprotnosti izmedju pocetka i kraja.

Ev da ti ukratko pokus am objasnit; Od ranije sam mislo da ce se Muderis kandidovat za reisa, nazalost nije, a ne vidim sto bi nam bio poguban stao je u dobarnu domovine kad je trebalo, danas radi svoj posao!
Drago bi mi bilo kada bi Ceric otisao jer dzemati nam zamiru kao i za vrijeme komunizma, od ovakvog stanja ne moze bit gore!
Navijam za Karica jer njegovo izlaganje FTV nije lose, covjeku je vise dosta svega toga sto Reiz radi! A i jedini je protivnik Cericu, kolko znam ostali, su odustali!
Bosanac sa dna kace

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 24/09/2005 19:31

No_Comment je napisao/la:

Interesantno koliko se jedan ateista zanima...za dzamije...za izbor Reisa i njegove intelektualne sposobnosti...obicno jednog pravog ateistu stvari vezane za religiju uopshte ne interesuju...a sa tobom to nije slucaj... iskljucivo se zanimash za Islam i obnovu Islamskih vjerskih osjecaja i objekata u BIH tj. protiv si toga smeta ti... :-) :-)

Pa znas boji se islamskog fundamentalizma!!! :D
Bosanac sa dna kace

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 24/09/2005 19:33

zena je napisao/la:
JBT je napisao/la:

...zaboravljas studente FIN-a...

Pa sa njima men se cini radi sto mu je to posao, sto mora da im predaje! :-)
Bosanac sa dna kace

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 24/09/2005 19:35

zena je napisao/la:Ismet ef. Spahic
Husein ef. Smajic
i dr. Fuad Sedic

Husein ef.Smajic muftija gorazdanski, jel tako???
Ko je i sta je Fuad ef. Sedic???
Bosanac sa dna kace

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 24/09/2005 19:57

[quote]ISLAM
22. septembar 2005.

بسم الله الرَّحمن الرحيم

PLATFORMA DJELOVANJA REISU-L-ULEME I RIJASETA ISLAMSKE ZAJEDNICE U BOSNI I HERCEGOVINI ZA NAREDNI MANDATNI PERIOD (2005 – 2012.)

Poštovani čitatelji,
Ovog vikenda će se u Sabor IZ BiH održati izbori za reisa i naibu reisa IZ BiH. Pred vama se nalazi «program rada” koji je napisao prof. dr. Enes Karić, inače jadan od kanditata za reisu-l-ulemu Islamske zajednice BiH. Mi smo također poslali e-mail kabinetu reisu-l-uleme IZ BiH prof. dr. Mustafi-ef. Cerću da nam proslijede njegov program rada. Nadamo se da će nam i ostala dva kandidata ef. Ljevaković i ef. Kavazović proslijediti njihove planove rada za mandat od 2005 – 2012.

Redakcija

PRINCIPI RADA I DJELOVANJA

Prof. dr. Enes KARIĆ, kandidat za reisu-l-ulemu

Odgovornost – Reisul-ulema i Rijaset Islamske zajednice rade i djeluju prema principu islamske, ustavne, institucionalne i proceduralne odgovornosti prema Bogu, muslimanima, Saboru i drugim organima Islamske zajednice, koja proizlazi iz povjerenja (amaneta), značaja i veličine zadaće koju izvršavaju. Odgovornost reisul-uleme i Rijaseta Islamske zajednice očituje se u poštivanju Ustava IZ-e i drugih normativnih akata, u izvršavanju odluka Rijaseta i Sabora Islamske zajednice, u redovnom podnošenju izvještaja o svom radu i djelovanju Saboru i drugim organima IZ-e i u transparentnom djelovanju u odnosu prema javnosti Islamske zajednice kao i u odnosu prema široj bosanskohercegovačkoj društvenoj javnosti.
Ulema je u našoj tradiciji po svom pozvanju dužna čuvati čistotu našeg vjerskog učenja i vjerodostojnost naše vjerske prakse pred svim izazovima teških vremena kojima je danas, više nego ikada, izložen cijeli islamski ummet, a posebno krajišta islamskog svijeta gdje i mi spadamo. Ulema je dužna prvenstveno služiti islamu i interesima džemâta muslimanskih vjernika. Skorašnja turobna prošlost našeg društva i maglovita budućnost našu ulemu stavlja na klizavi rub egzistencije koji od uleme traži da bude u službi cara, imperije ili lokalne dnevne politike. Ulema mora služiti jedino Allahu, muslimanskoj zajednici i interesima domovine i mora biti duboko svjesna odgovornosti za amanet koji je preuzela.

Javnost – Rad Islamske zajednice i uleme mora biti javan i transparentan. Reisul-ulema i Rijaset Islamske zajednice u svom radu rukovode se principom javnog djelovanja. U kreiranju života i rada Islamske zajednice sudjeluju svi oni koji pripadaju Zajednici. U svakom momentu naš rad mora imati povjerenje i podršku džemâta. Kritička pažnja javnosti prema onome šta i kako rade reisul-ulema i Rijaset kao i drugi organi i institucije Islamske zajednice doprinose boljim i većim rezultatima u promicanju i unapređivanju općih i zajedničkih interesa Islamske zajednice. Međusobno povjerenje i podršku moramo graditi tačno utvrđenim procedurama u kojima hijerarhijski učestvuju sve strukture Islamske zajednice. I više od toga, Islamska zajednica, budući da nije klerikalna staleška organizacija, mora imati povjerenje i podršku muslimanskog građanstva a ostvarivat će je putem javnih rasprava o aktuelnim pitanjima i kvalitetnim odnosom prema javnosti.

Institucionalnost – Odnosi u Islamskoj zajednici, odluke organa Islamske zajednice, rad i djelovanje u svim domenima odvijaju se institucionalno. Depersonalizirana Islamska zajednica, to jest zajednica u kojoj volja jednog nije jača od volja svih drugih predstavlja zajednicu u pravom smislu te riječi. Reisul-ulema i Rijaset IZ-e kroz svoje djelovanje i vrednovanje rada drugih u Islamskoj zajednici kao značajnoj instituciji našeg naroda razvijat će i njegovati institucionalnu kulturu i svijest.

Usmjerenost na budućnost – Reisul-ulema i Rijaset IZ-e u svom radu usmjereni su na budućnost. U svojoj usmjerenosti na budućnost reisul-ulema i Rijaset Islamske zajednice, kao svoju značajnu zadaću, redovno donose kratkoročne i dugoročne planove i programe. U tom pogledu reisul-ulema će se založiti da se u najvišim organima Islamske zajednice donese i realizira odluka o izradi strateškog plana razvoja Islamske zajednice za naredni sedmogodišnji period.

Dijalog – Dijalog predstavlja princip prema kojem se odvijaju međusobni odnosi unutar organa Islamske zajednice, suradnja u Islamskoj zajednici, odnosi među zastupnicima različitih mišljenja i duhovnih strujanja među muslimanima, kao i odnos Islamske zajednice prema drugim vjerskim zajednicama i bosanskohercegovačkom društvu u cjelini.

Pluralnost – Reisul-ulema i Rijaset Islamske zajednice podstiču i njeguju pluralnost kao vrlinu i snagu Islamske zajednice. Jedinstvo Islamske zajednice osnažuje se i produbljuje samo kroz pluralistički pristup u kojem se uvažavaju različite duhovne struje, mišljenja i forme vjerskog života, različiti društveni interesi pripadnika Islamske zajednice i složeni društveni i kulturni tokovi u Bosni i Hercegovini.

Tradicija i modernost – Reisul-ulema i Rijaset Islamske zajednice brinu se i zalažu za očuvanje tradicionalnih islamskih, moralnih, kulturnih i socijalnih vrijednosti. Čuvaju i podstiču islamski život u njegovim tradicionalnim bosanskim kulturno-civilizacijskim formama, ali u svom djelovanju i vođenju Islamske zajednice uvažavaju i moderne bosanske i globalne tokove i islamske duhovne odgovore na suvremene izazove.

Džemati i imami u središtu pažnje – U radu i djelovanju reisul-uleme u središtu pažnje nalaze se naši džemati i naši imami. Džemati predstavljaju osnovne jedinice Islamske zajednice, osnovna područja našeg islamskog života i samu svrhu postojanja Islamske zajednice. Imami su osnovni nosioci vjerskog života. Imamski poziv predstavlja temeljnu zadaću i misiju Islamske zajednice. Otuda će reisul-ulema s članovima Rijaseta najveći dio svoje energije, znanja, pažnje i vremena posvetiti radnim posjetama našim džematima. Na taj način, vraćajući se i posvećujući se istinskim problemima Islamske zajednice i islamskim moralnovjerskim, vjerskoprosvjetnim i socijalnim potrebama džematlija, imama, hatiba, muallima, muderrisa i profesora, reisul-ulema i Rijaset IZ-e na najbolji način će dati svoj doprinos muslimanskoj stvari u muslimanskom ummetu.

Džemati i imami u povratničkim regijama – Reisul-ulema i Rijaset IZ-e posvetit će posebnu pažnju našim džematima u povratničkim regijama. Reisul-ulema će se založiti za donošenje odluka kojima će se snažno finansijski i materijalno subvencionirati obnova povratničkih džemata i rad imama i muallima u tim džematima. U tom pogledu Islamska zajednica treba izdvojiti dodatna finansijska sredstva iz fonda zekata i sadekatul-fitra kao i iz drugih prihoda Islamske zajednice, a reisul-ulema će se založiti kod nadležnih ministarstava za njihovu veću potporu obnovi džemata u povratničkim regijama.

Solidarnost – Solidarnost među muslimanima na Balkanu, u Evropi, a posebno u ratom rastrganom tkivu naše domovine, danas nam je potrebnija više nego ikad ranije. Naša ulema će iznevjeriti učenje časnog islama ako tu solidarnost među nama upravo sada ne dovede do djela i konkretnih sadržaja. Na tom polju već kasnimo i napravili smo podosta grešaka. Privredno jake muslimanske sredine krase veleljepne džamije, vile i raskoš, a naša braća u podrinjskim selima žive u šupama bez elementarnih uvjeta za život. Ne možemo očekivati solidarnost drugih prema nama ukoliko sami među sobom nismo solidarni.

REORGANIZACIJA I RESTRUKTURIRANJE ORGANA I INSTITUCIJA ISLAMSKE ZAJEDNICE

SABOR IZ-e

Sabor Islamske zajednice kao najviši zakonodavni i predstavnički organ ima značajnu ulogu u kreiranju rada i djelovanja Islamske zajednice. Radom Sabora IZ-e dolazi do izraza islamski princip parlamentarnog života (šura) i demokratskog odlučivanja. Kroz Sabor Islamske zajednice u kreiranju njenog rada i djelovanja sudjeluju i predstavnici muslimana koji nisu vjerski službenici. Na taj način oni se brinu o legitimnim vjerskim, duhovnim i materijalnim interesima muslimana, određuju civilni karakter unutrašnje konstitucije Islamske zajednice, doprinoseći dubljoj povezanosti Islamske zajednice s narodom čiji je ona integralni dio i integrativni faktor. Sabor Islamske zajednice redovno zasjeda četiri puta godišnje i putem vlastitih odluka, zadataka i planova sustavno i intenzivno, putem saborskih delegacija, komisija, posjeta, ocjena, uputstava, preporuka i drugih oblika prati, analizira, usmjerava i podstiče vjerski život na terenu i ukupni rad Islamske zajednice u svim njenim organima i institucijama.

RIJASET

S ciljem efikasnog djelovanja, Rijaset IZ-e proceduralno, koncepcijski i metodološki radi kao vlada Islamske zajednice, odnosno kolektivni izvršni organ Islamske zajednice u čijem radu reisul-ulema sudjeluje kao predsjedavajući. Otuda reisul-ulema predlaže Saboru IZ-e da se Rijaset reorganizira, da sve muftije budu članovi Rijaseta, da svi redovni profesori naših fakulteta budu savjetnici Rijaseta, da sve medrese budu zastupljene u Rijasetu Islamske zajednice. Rijaset redovno zasjeda jednom mjesečno. Svaki član Rijaseta zadužen je za neko od područja, odnosno neki od resora kao što su finansijski, kadrovski, vjerskoprosvjetni, izdavački itd. Rijaset Saboru uz redovne izvještaje podnosi svoj šestomjesečni plan rada.

STRUČNE SLUŽBE RIJASETA

o Stručne službe Rijaseta opterećene su neracionalnim iskorištenjem kadrovskih kapaciteta i neadekvatnom organizacijskom uvezanošću. Ne postoji opis poslova i radnih zadataka radnih mjesta, službi i ureda. Potrebno je uraditi organizacijsko i kadrovsko restrukturiranje stručnih službi Rijaseta.
o Rijaset treba imati unutarnju organizaciju kako slijedi:

 Služba za imamsko-muallimske poslove – službom rukovodi muderris sa značajnim iskustvom i evidentnim rezultatima u imamsko-muallimskim poslovima:
- referat za imamsko-hatipske poslove (hutbe, vazovi, tribine, mektepska nastava, ramazanske aktivnosti, predškolski odgoj djece, obdaništa i vrtići i dr.);
- referat za rad s omladinom.
 Služba za nauku i obrazovanje – službom rukovodi jedan od dekana visokoškolskih institucija:
- referat za vjeronauku u osnovnim i srednjim školama;
- referat za medrese i srednje škole čiji je Rijaset osnivač;
- referat za visokoškolske ustanove i institute;
- vjersko-prosvjetni (pedagoški) zavod – reisul-ulema i Rijaset IZ-e založit će se za osnivanje vjersko-prosvjetnog zavoda pri Rijasetu IZ-e. Ovim zavodom upravljat će muftija koji predvodi vjersko-prosvjetnu službu Rijaseta IZ-e. Vjersko-prosvjetni zavod brinuo bi se o vjeronaučnim programima, unapređenju vjeronauke u školama i mektebima, stručnom obrazovanju i usavršavanju muallima i vjeroučitelja kao i imama u njihovom pedagoškom i andragoškom radu sa džematlijama različitih uzrasta i socijalnih grupa.
- koordinacijski rektorat – Obrazovni sistem treba funkcionirati kao jedinstvena cjelina u Islamskoj zajednici. S tim ciljem planiramo osnivanje koordinacijskog rektorata koji bi u konceptualnom, organizacionom i razvojnom smislu objedinjavao rad naših fakulteta, akademija i medresa. Koordinacijskim rektoratom rukovodio bi rektor i četiri prorektora, čiji bi izbor predlagao Rijaset, a potvrđivao Sabor Islamske zajednice. Mandat članova rektorata trajao bi dvije godine. Rektor i jedan prorektor birali bi se iz reda dekana fakulteta i islamskih pedagoških akademija, a druga dva prorektora iz reda medresa. Rektor bi bio član Rijaseta po položaju. Rektorat bi se bavio unapređenjem obrazovnog sistema Islamske zajednice, koordinirao rad obrazovnih institucija, razvijao suradnju s univerzitetima i drugim obrazovnim i naučnim institucijama u BiH kao i onim na Zapadu i Istoku, u prvom redu s teološkim i islamsko-pedagoškim fakultetima kod nas i u svijetu.

 Služba za medije i informiranje – službom rukovodi osoba koja se u medijskom predstavljanju IZ-e dokazala kao uspješna i koja je u medijima nekompromitirana:
- referat za medije – internet stranice;
- MINA – portparol IZ-e;
- analitički centar informacionog sistema.

 Služba za evidenciju i planiranje kadrova:
- evidentiranje kadrova i praćenje učenika medresa i studenata na visokim školama u zemlji i inozemstvu;
- stručno usavršavanje i doobuka kadrova.

 Finansijsko-računovodstvena služba:
- priprema i planiranje budžeta IZ-e;
- planiranje i razvoj realizacije budžeta;
- planiranje, razvoj i jačanje izvora finansiranja IZ-e (unapređenje akcije zekata, razvoj koncepta jedinstvene članarine i dr.);
- realizira i administrativno uređuje protok novca i računovodstvene dokumentacije u Rijasetu;
- prati naplatu dugovanja prema Rijasetu i izvršavanje obaveza Rijaseta prema drugim licima.

 Pravna služba:
- radi na izradi normativnih akata i njihovom unapređenju;
- brine se o pravnoj zaštiti pojedinaca i institucija unutar IZ-e.

 Ured za dijasporu:
- reorganizacija Ureda sa centralom u Njemačkoj, a s koordinatorom u Rijasetu u Sarajevu;
- šef Ureda bio bi jedan od glavnih imama iz dijaspore;
- koordinator bi administrativno obavljao poslove komunikacije Rijaseta s Uredom;
- u programu studija za imame na FIN-u posebno formirati smjer za imame u dijaspori / forsirati strane jezike, poznavanje pravnih i političkih sistema zemalja u kojima je najbrojnija naša dijaspora;
- u okviru izdavačke politike posebnu pažnju usmjeriti na izradu vjeronaučne literature i udžbenika za dijasporu.

 Ured za vanjske poslove:
- referat za odnose s islamskim svijetom;
- referat za odnose s ostalim zemljama.

 Ured za hadž, umru i vjerski turizam:
- upravljanje hadž fondom;
- osnivanje turističke agencije za vjerski turizam.

 Centar za izdavaštvo:
- redakcija Preporoda;
- redakcija Glasnika;
- redakcija Muallima;
- izdavačka kuća El-Kalem.

 Vakufska direkcija:
- precizno utvrditi i evidentirati sve vakufe, zemljište i objekte (stručno katastarski uz odgovarajući softverski sistem);
- vakufe kojima trenutno upravlja IZ staviti u funkciju najrentabilnijeg i ekonomski najefikasnijeg poslovanja;
- vakufe kojima IZ ne upravlja i koji su predmet restitucije podijeliti u dvije kategorije i to:
1. vakufi koji se mogu vratiti na upravljanje IZ-e a da se niko trenutno ne mora obeštetiti, što država može uraditi odmah i bez smetnji;
2. vakufi čiji povrat otežava rješavanje statusa trenutnih korisnika vakufa – ovo ostaviti kao predmet kasnijeg rješavanja s državom;
- u okviru direkcije organizirati referat za tehničko-građevinske poslove i islamsku arhitekturu;
- uraditi razvojne projekte unapređenja vakufske imovine kao i pokretanje novih profitabilnih projekata;
- posebnu pažnju usmjeriti na vezu vakufske direkcije s agencijom za vjerski turizam kako bi se radilo na izgradnji vlastitih ugostiteljsko-hotelijerskih objekata;

Stručnim službama rukovodi generalni sekretar Rijaseta koji je član Rijaseta po položaju.

Ovakvu organizaciju stručnih službi Rijaseta moguće je urediti s postojećim brojem uposlenih bez angažiranja dodatnog broja radnika. Potrebno je uraditi novu unutrašnju organizaciju. Uraditi opis radnih zadataka na svakom radnom mjestu, sistematizaciju radnih mjesta, normiranje i bodovanje kao i precizno definiranje stručnog profila za svako radno mjesto. Npr. (Trenutno u Preporodu, Glasniku i El-Kalemu radi 25 osoba, od toga je 16 s višom i visokom stručnom spremom. Racionalnom organizacijom ove 3 službe može se osloboditi najmanje 5 radnih mjesta, a da se postigne bolja efikasnost. Oslobađanje 5 radnih mjesta omogućava angažiranje njihovih izvršilaca na nove poslove.)

MEDŽLIS IZ-e

 Normativno urediti i ujednačiti unutrašnju organizaciju MIZ-e;
 Precizno odrediti prava i dužnosti glavnog imama i predsjednika MIZ-e;
 Definirati prava i obaveze MIZ-e prema Rijasetu i obratno u recipročnom omjeru;
 Cjelokupan koncept unutrašnje organizacije Rijaseta i MIZ-e postaviti tako da oni budu servis osnovnoj jedinici IZ-e – džematu;
 U središtu svakog MIZ-e organizirati gradski mekteb za vjersku obuku odraslih;
 Snažnim MIZ-e dati instrukcije, a slabije pomoći da informatički opreme i uvežu sve džemate;

DŽEMAT

 Uraditi kategorizaciju džemata s jasnim definiranjem kriterija;
 Za svaku kategoriju džemata definirati stručni profil imama, hatiba i muallima;
 Centralizacijom finansija u MIZ-e ujednačiti primanja imama u džamatima iste kategorije;
 U okviru strateškog plana razvoja IZ-e predvidjeti da se svaki džemat informativno poveže po vertikali s MIZ-e, uredom muftije i Rijasetom, a po horizontali s ostalim džematima u posmatranom medžlisu;
 Da se sve mektepske prostorije tehnički opreme za izvođenje nastave putem multimedijalnih informatičkih pomagala;
 Da se unificiraju matične knjige rođenih, vjenčanih i umrlih u pisanom i elektronskom formatu.

OBRAZOVNE, NAUČNOISTRAŽIVAČKE I KULTURNE INSTITUCIJE

Institut za islamska istraživanja
Reisul-ulema će se, također, založiti za utemeljenje instituta za islamska istraživanja u čijem bi radu sudjelovali Fakultet islamskih nauka i Gazi Husrev-begova biblioteka. Za odobravanje projekata, upravljanje institutom i uopće njegov rad nadležan bi bio koordinacijski rektorat.

Fakultet za imamet i islamske pedagoške i medicinske škole
Reisul-ulema će se založiti za osnivanje fakulteta za imamet u Tuzli kao i za prerastanje najmanje dvije ženske medrese u srednje islamske pedagoške i medicinske škole, čime će se izaći ususret posebnim potrebama za ovom vrstom kadrova u bolnicama, vrtićima, dispanzerima, domovima i drugim srodnim socijalnim ustanovama.

Dječiji vrtići
S tim u vezi, reisul-ulema i Rijaset IZ-e inicirat će osnivanje dječijih vrtića pri Islamskoj zajednici i u suvlasništvu s drugim zainteresiranim institucijama, organizacijama i grupama i to u skladu s najvišim pedagoškim, higijenskim, zdravstvenim, tehničkim i drugim standardima.

Druge mjere za unapređenje obrazovnog sistema u IZ-i
Reisul-ulema i Rijaset IZ-e snažno će podržavati daljnje ukupno konsolidiranje naših obrazovnih institucija kao i njihovo integriranje u sistem bosanskohercegovačkog srednjeg i visokog obrazovanja. Time će se legitimno osnažiti materijalnotehnička i finansijska osnova rada naših obrazovnih institucija kao što će se osiguravati i osnaživati pravo građanstva islamskih nauka na državnim i privatnim fakultetima i u bosanskohercegovačkom društvu.
Reisul-ulema će pokrenuti proceduru za priznavanje naših pedagoških akademija i islamskih fakulteta od Univerziteta Al-Azhar, Univerziteta u Beču kao i od drugih visokoobrazovnih institucija na Istoku i Zapadu.
Reisul-ulema će se zalagati da naše medrese, islamske pedagoške akademije, fakulteti islamskih nauka, Gazi Husrev-begova biblioteka, Institut za islamska istraživanja i druge obrazovne, naučne i kulturne institucije budu redovni korisnici naših bosanskohercegovačkih fondacija i obrazovnih i naučnih programa, posebno evropskih fondova za obrazovanje kao što su PHARE, TEMPUS, WUS i drugi, te asocijacija i programa koji djeluju u okviru Islamske konferencije, kao što je ISESCO i druge.

INFORMACIONI SISTEM

 Informacioni sistem jeste glavno pomoćno sredstvo bez kojeg se ne može uspješno upravljati IZ-om:
- informacioni sistem podrazumijeva hardver, softver i operativne radnike;
- hardver su računari i komunikacijska oprema;
- softver su programi i aplikacije;
- operativni radnici trebaju biti iz reda uposlenih u institucijama i organima IZ-e koji će se obučiti da opslužuju informacioni sistem.

 Uspostava informacionog sistema vrši se postepeno po fazama:
1. informatičko uvezivanje službi Rijaseta, centara muftiluka i obrazovnih institucija;
2. informacijsko uvezivanje medžlisa, ureda muftija i Rijaseta;
3. informacijsko uvezivanje svih džemata s medžlisima, dalje s uredima muftija i Rijasetom.

 Zašto je potreban informacioni sistem:
1. za efikasan protok informacija od Rijaseta do džemata i obratno;
2. za efikasno praćenje i upravljanje kadrovima;
3. za analize i istraživanja s ciljem efikasnog donošenja odluka;
4. za praćenje realizacija plana i programa i upravljanje planovima;
5. za efikasno upravljanje finansijama u IZ;

MATERIJALNO – FINANSIJSKO POSLOVANJE IZ-e

 Precizno utvrditi kolikim finansijskim sredstvima raspolaže IZ u toku jedne kalendarske godine i to na svim nivoima pojedinačno (Rijaset, muftiluci, medžlisi, džemati u dijaspori i dr.) kao i sumarno – koliki je iznos ukupnih sredstava.
 Utvrditi tačno ko su osobe koje upravljaju tokovima novca i prema kojim pravilima i procedurama se vrši protok novca unutar institucija i organa IZ-e.
 Uspostaviti pravnu i proceduralnu regulativu na svim nivoima.
 Uraditi komparativnu analizu izvora finansiranja IZ-e:
- stalnih (zekat i sadekatul-fitr, članarina, kurbani, hadž);
- povremenih (donacije, profitabilni projekti, izdavaštvo...)
- potencijalnih (separatni ugovori s državom kao i s organizacijama u muslimanskom svijetu – Rabita, OIC i sl.).

 Zadužiti finansijsku službu Rijaseta da uradi razvojnu strategiju finansiranja IZ-e za sedmogodišnji period.
 Marketinški iskoristiti autoritet IZ-e, imama i hutbe za promoviranje halal i zdrave hrane kao i preferiranje proizvoda firmi koje pomažu rad IZ-e.
 Ciljevi:
1. akciju zekata i vitra podići na nivo prihoda od 20 miliona KM;
2. centralizirati članarinu postepeno: na nivou medžlisa pa na nivou Rijaseta i povećati efikasnost prikupljanja na 80% u odnosu na broj muslimanskih domaćinstava;
3. vakufe funkcionalno reformirati tako da donose prihod najmanje 50% veći od sadašnjeg;
4. plaća imama u džematu najniže kategorije ne smije biti manja od plaće nastavnika u školi na području posmatranog MIZ-e;
5. za stimulaciju i nagrađivanje imama, muderrisa i aktivista u IZ-i izdvajati godišnje 2% ukupnih prihoda;
6. za socijalni program izdvajati najmanje 10% ukupnih prihoda;
7. ujednačiti osnov za uplatu doprinosa na plaće za sve imame i to tako da imami u džematu iste kategorije imaju isti osnov za doprinos na plaće. Sredstva za doprinose na plaće imama država je i do sada bila spremna izdvojiti iz budžeta;

U Glasniku Rijaseta javno i transparentno obznaniti strukturu utroška novca u jednoj budžetskoj godini;

ISLAMSKA ZAJEDNICA I MEDIJI

Imajući na umu značaj medija u savremenom životu ljudi Islamska zajednica treba preispitati i iznova definirati medijsko djelovanje. Usljed promijenjenih okolnosti u državi i društvu mediji koji djeluju unutar Islamske zajednice u bitnom su izgubili ulogu koju su ranije imali. Medijska politika Islamske zajednice treba biti koordinirana i planski vođena. Otuda je nužno postojeće organizacione jedinice, koje se bave medijskom djelatnošću, uvezati u jedan odjel i osnovati druge sektore koji će odgovoriti potrebama elektronskog, radijskog i televizijskog novinarstva. Putem odjela za medije IZ bi doprinijela sređivanju medijske haotičnosti kojoj su izloženi članovi Islamske zajednice. Ta djelatnost treba obuhvatiti odnos prema medijima koji djeluju unutar Islamske zajednice, javnim medijima i privatnim medijima. Strateški plan Islamske zajednice mora se usmjeriti na razvijanje elektronskih medija i produkciju audio i video programa za potrebe javnih i komercijalnih radio i tv stanica.
Nužno je pokrenuti pripreme za osnivanje radija koji bi signalom pokrivao područje BiH, a čiji bi se program emitirao i putem interneta.
S obzirom na promijenjene okolnosti u kojima djeluje Islamska zajednica i sve veće zanimanje medija i javnosti za rad i djelovanje Islamske zajednice potrebno je osmišljeno i planski informirati javnost o djelovanju najviših predstavnika Islamske zajednice i njenih organa i institucija. To se može organizirati putem uvođenja funkcije portparola i poboljšanjem i proširenjem rada MINE. Za realizaciju navedenog nužno je uraditi idejni i izvedbeni projekt.

ODNOS S CRKVAMA I VJERSKIM ZAJEDNICAMA

Islamska zajednica treba primarno nastaviti razvijati odnose sa Srpskom pravoslavnom crkvom i Katoličkom crkvom u BiH, Jevrejskom zajednicom u BiH i drugim zajednicama i crkvama za koje ocijeni da je ta saradnja važna za interese Islamske zajednice. Ta saradnja treba se razvijati na principima međusobnog uvažavanja i poštivanja različitosti u BiH. Islamska zajednica treba se službeno obratiti Pravoslavnoj crkvi i zatražiti od njenih organa da uklone sve bespravno podignute objekte i crkve na privatnoj imovini muslimana i imovini Islamske zajednice, pogotovo na mjestima gdje su bile džamije. Od Katoličke crkve treba tražiti poštivanje kulturne tradicije Bošnjaka i BiH i uklanjanje križeva sa mjesta gdje su oni bespravno podignuti unutar historijskih spomenika od opće važnosti za BiH.

Islamska zajednica treba nastaviti razvijati literaturu edukativnog sadržaja koji je od općeg interesa za sve ljude u BiH i tražiti od crkava i vjerskih zajednica da se svi materijali koji sadrže neprimjeren govor o drugima uklone iz zvaničnih udžbenika. Islamska zajednica mora ustrajati i tražiti od drugih da se izbjegava govor mržnje, netolerancije i omalovažavanja drukčijeg vjerovanja i prakticiranja vjere.

Islamska zajednica, zajedno s drugim crkvama i vjerskim zajednicama, treba tražiti od države da se definira status i položaj najviših predstavnika vjerskih zajednica na nivou države BiH i finansiranje programa od vitalnog značaja za vjerske zajednice.

ISLAMSKI SVIJET

Islamska zajednica u svojim odnosima s predstavnicima vlada iz muslimanskog svijeta, obrazovnim institucijama, kulturnim, političkim i humanitarnim organizacijama treba razvijati načelo uzajamnog poštovanja i uvažavanja. Taj odnos treba biti institucionalan, planski i organiziran. Kako bi se to ostvarilo moraju se precizirati i definirati nadležnosti Rijaseta, reisul-uleme, Sabora, dekana visokoobrazovnih ustanova i direktora medresa kao i uposlenika u IZ-i. Potrebno je uraditi programe od strateškog značaja za razvoj IZ-e koje će usvojiti i odobriti Sabor, a onda ih prezentirati prijateljima u islamskom svijetu.

U Sarajevu, 19. septembra 2005.

Enes Karić,
Kandidat za reisu l-ulemu

http://www.bosnjaci.net/aktuelnosti.php ... 855e5b9274

[quote]

Eh ako bude uradio i pola od ovoga sto je obecao mi smo ko na konju! Vjerujem da hoce....
Bosanac sa dna kace

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 25/09/2005 11:13

I imal kakvih friskih habera po pitanju danasnjih izbora???? :roll:
Bosanac sa dna kace

PostPostao/la Kwaheri dana 25/09/2005 13:02

Reisul-ulema Mustafa ef. Ceric: 180 glasova
drugi kandidat Dr. Enes Karic : 119 glasova

zamjenik resiul-uleme: hfz. Ismet ef. Spahic
Kwaheri

PostPostao/la Bosanac sa dna kace dana 25/09/2005 16:13

Znaci u Bosni nista novo...sve po starom...... :-? :sad:
Bosanac sa dna kace

PostPostao/la Bosna_E dana 25/09/2005 16:19

Ja bi njega prije stavio za vladiku il kardinala nego za reisa.
Bosna_E

Sljedeća

Natrag na Religija

Trenutno korisnika/ca: almeyda i 3 gostiju.