RAV 4 VS VW Jetta i Polo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

RAV 4 VS VW Jetta i Polo

PostPostao/la cuske dana 28/09/2011 15:38

Danas sam imao priliku voziti RAV 4 2.0D izuzetno mi se svidio! :razz:

Kako Žena i ja posjedujemo dva auta, a previše nam je dvije registracije i održavanje za dva auta, htijeli bi smo jedno al da valja. Moja odluka nakon testne vožnje je RAV 4.
Samo bih volio čuti vaša mišljenja dal je moguće izvesti da dam moja dva vozila za RAV 4 i kod kog? :?

Naime radi se o VW polu 1.9SDi, 1999g, Metalik sivi sa 4 vrata, prešao stvarnih 111000kilometara i izetno očuvan.
Drugo auto je VW Jetta 2.5FSI, proizvedena u americi 24.12.2005g, Metalik crna sa zatamnjenim staklima fabrički i alu felgama doduše 15", al su lijepe. Auto prešlo 70.000Kilometara.

Molio bih samo bez uvrijedljivih komentara, interesuje me vaše mišljenje i pomoć.
Hvala unaprijed. ;-)
cuske

Re: RAV 4 VS VW Jetta i Polo

PostPostao/la goran16v dana 28/09/2011 15:58

cuske je napisao/la:Danas sam imao priliku voziti RAV 4 2.0D izuzetno mi se svidio! :razz:

Kako Žena i ja posjedujemo dva auta, a previše nam je dvije registracije i održavanje za dva auta, htijeli bi smo jedno al da valja. Moja odluka nakon testne vožnje je RAV 4.
Samo bih volio čuti vaša mišljenja dal je moguće izvesti da dam moja dva vozila za RAV 4 i kod kog? :?

Naime radi se o VW polu 1.9SDi, 1999g, Metalik sivi sa 4 vrata, prešao stvarnih 111000kilometara i izetno očuvan.
Drugo auto je VW Jetta 2.5FSI, proizvedena u americi 24.12.2005g, Metalik crna sa zatamnjenim staklima fabrički i alu felgama doduše 15", al su lijepe. Auto prešlo 70.000Kilometara.

Molio bih samo bez uvrijedljivih komentara, interesuje me vaše mišljenje i pomoć.
Hvala unaprijed. ;-)

Da li je moguce dati dva rabljena za jedan nov zavisi iskljucivo od trgovca automobilima, tj, trgovca Toyotom. Sto procjene rabljenog tice, cijena otkupa se normira prema propisanom padu vrijednosti obracunatom prema starosti vozila. Pad vrijednosti ide 20% za 1. god, 16% za 2. godinu, 10% za trecu i max vrijednost poslije od 10 god nadalje je 10% auta. Po pravilu trgovci ne uzimaju rabljena za zamjenu starno za novo ako su starija od nekih 5-6 god bas zato sto ne mogu ponuditi cijenu koja je adekvatna trzisnoj. Po tim nekim racunicama Polo bi vrijedio 10% cijene novog, a Jetta nekih 30% (s tim sto se ne bih iznenadio da bude problem sto je model za US). U svakom slucaju najbolje je pokusati kod ovlastenog trgovca, mada je moje skromno misljenje da je isplativije oba auta prodati umjeto raditi staro za novo s njima.
goran16v

PostPostao/la Optimist dana 28/09/2011 16:05

goran16v je napisao/la:U svakom slucaju najbolje je pokusati kod ovlastenog trgovca, mada je moje skromno misljenje da je isplativije oba auta prodati umjeto raditi staro za novo s njima.

Slazem se sa ovim dijelom. Kod bilo kakve zamjene, dileri nastoje da max srozaju cijenu tvoga vozila. Postavi razumnu cijenu (mozda malo ispod trzisne) i prije ces ih prodati. Sto ih prije prodas, prije ce ti u garazi biti RAV4.
Optimist

PostPostao/la cuske dana 28/09/2011 16:26

Vjeruj te mi da bih i ja bio najsretniji kad bih uspio prodati pa za keš kupiti RAV 4, al nažalost to i nije baš lagano u dananje vrijeme. Dao sam cijenu ispod držišne, al opet ništa. Svi nude samo zamjene niko nema keš :( I memi jedino ostaje da i ja dam oba vozila za jedno nekom od preprodavača, al koliko je pametno uzimati bilo kakvo vozilo do njih. S prijašnjim vozilima sam imao loša iskustva tipa, vraćane kilometraže, dobro udarenih auta pa zamazanih i sl...
Čovjek konta autokuća, firma pa je to ozbiljno, a kad ono tamo oni će te najprije zeznuti bar koliko sa ja uspio da primjetim.
cuske

PostPostao/la goran16v dana 28/09/2011 16:35

cuske je napisao/la:Vjeruj te mi da bih i ja bio najsretniji kad bih uspio prodati pa za keš kupiti RAV 4, al nažalost to i nije baš lagano u dananje vrijeme. Dao sam cijenu ispod držišne, al opet ništa. Svi nude samo zamjene niko nema keš :( I memi jedino ostaje da i ja dam oba vozila za jedno nekom od preprodavača, al koliko je pametno uzimati bilo kakvo vozilo do njih. S prijašnjim vozilima sam imao loša iskustva tipa, vraćane kilometraže, dobro udarenih auta pa zamazanih i sl...
Čovjek konta autokuća, firma pa je to ozbiljno, a kad ono tamo oni će te najprije zeznuti bar koliko sa ja uspio da primjetim.

Nazalost to sto otkup ili prodaju rabljenog radi auto-kuca, cak i ovlasteni dealer nekog proozvodjaca, ne daje nikakve garancije. U to sam se uvjerio vise puta, pogotovo ako procjenivac radi za platu. Jedan od moji auta je procjenjen a da mu nije prisao. Njima je jedino bilo bitno da ti utrape novi auto gdje je najveca zarada, pa su se sad zatrpali rabljenim tj mrtvim kapitalom kojem pada vrijednost.
goran16v

PostPostao/la plucna mahramica dana 28/09/2011 19:46

Pa spusti cijenu jos, reci da je hitno... Nista ne postizes sto ces pokusati ustediti 1000-1500 cekajuci jer postoji sansa ili da neces prodati ili da ces se nacekati... A u autokuci ti svakako nece ponuditi bolju cijenu od te.
Kada budes kupovao rav4 za kes, vjerovatno ces za kes spustiti cijenu i vise...
plucna mahramica

PostPostao/la whow dana 28/09/2011 19:59

Koje godiste je Rav4 ? Posalji pp znam tipa koji ima RAV4 Dizlo extra ocuvana mozda bude zainteresovan za zamjenu.
whow

PostPostao/la vanda dana 29/09/2011 00:00

Ako hoces ocuvanijeg i sa sto mladjim godistem, moras doplatiti.. Bilo prodavati ili dati u zamjenu. Sa srecom, RAV rulaaaa :-D
vanda

PostPostao/la cuske dana 29/09/2011 08:01

vanda je napisao/la:Ako hoces ocuvanijeg i sa sto mladjim godistem, moras doplatiti.. Bilo prodavati ili dati u zamjenu. Sa srecom, RAV rulaaaa :-D

Znam da morma doplatit ako cu ici preko 2006-e godine, al sad bas 30.000KM za auto nemam nit bih dao toliko. Jest to dobro, al sto je previse previse je bar za mene. RAV 4 od 2003 do 2005-e godine je za mene :)
cuske

PostPostao/la goran16v dana 29/09/2011 08:27

Problem pri kupovni polovnog RAV4 je sto izbor nije veliki. Ako ciljas na 2003 - 2005, onda se radi o 2. generaciji RAV-a. I tu ima razlika, ako je 2003 godina onda je to model prije facelifta koji ima stalni 4x4 pogon, ako je 2005 onda je to poslije facelifta koji ima prikljucivi zadnji pogod i haldex spopjku odnosno aktiviran zadnji pogon po potrebi sto prilicno doprinosi smanjenu potrosnje. Od motora tu su 1,8 VVTi 125 KS benzinac (uz taj motor navise je onih RAV-ova koji nemaju 4x4 pogon), 2,0 VVTi 150 KS i 2,0 D-4D 116 KS dizel. Mi smo u porodici imali 2,0 VVTi 2002. godiste, kuipljen nov, 150k km bez ijedne jedine greske ali je bio mashala potrosac, po gradu nikad ispod 12, na otvorenom oko 9, a na autoputu 15 uz mali rezervoar. Poslije njega kupljen nov 2,0 VVTi 2008 god, ista prica osim sto je potrosnja manja za litar (nije stalni 4x4). Prijatelj vozi dizela 2004 god, zbog prljavog goriva je imao problema sa diznama al osim toga nije imao vecih problema. RAV jeste skoro pa idealan automobil za nase uslove, nije prevelik, otporan na nase ceste, ali s obzirom na cijenu ekspoatacije postavlja se pitanje isplativosti, pogotovo ako nije 4x4. Npr. guma za RAV4 je u prosjeku 3 x skuplja nego standardna dimenzija za neki putnicki auto, a RAV bez zimskih guma je prilicno nesiguran. Cijena redovnog odrzavanja u ovlastenom servisu je slicna kao i kod ostalih ali su skupi rez. dijelovi, pogotovo karoserijski dijelovi i sl, a zamjenskih nema. Npr. poklopac rez. tocka u boji auta je 1080 KM, bez nosaca i bez onog crnog dijela!
goran16v

PostPostao/la Maystor dana 29/09/2011 08:40

goran16v je napisao/la:Problem pri kupovni polovnog RAV4 je sto izbor nije veliki. Ako ciljas na 2003 - 2005, onda se radi o 2. generaciji RAV-a. I tu ima razlika, ako je 2003 godina onda je to model prije facelifta koji ima stalni 4x4 pogon, ako je 2005 onda je to poslije facelifta koji ima prikljucivi zadnji pogod i haldex spopjku odnosno aktiviran zadnji pogon po potrebi sto prilicno doprinosi smanjenu potrosnje. Od motora tu su 1,8 VVTi 125 KS benzinac (uz taj motor navise je onih RAV-ova koji nemaju 4x4 pogon), 2,0 VVTi 150 KS i 2,0 D-4D 116 KS dizel. Mi smo u porodici imali 2,0 VVTi 2002. godiste, kuipljen nov, 150k km bez ijedne jedine greske ali je bio mashala potrosac, po gradu nikad ispod 12, na otvorenom oko 9, a na autoputu 15 uz mali rezervoar. Poslije njega kupljen nov 2,0 VVTi 2008 god, ista prica osim sto je potrosnja manja za litar (nije stalni 4x4). Prijatelj vozi dizela 2004 god, zbog prljavog goriva je imao problema sa diznama al osim toga nije imao vecih problema. RAV jeste skoro pa idealan automobil za nase uslove, nije prevelik, otporan na nase ceste, ali s obzirom na cijenu ekspoatacije postavlja se pitanje isplativosti, pogotovo ako nije 4x4. Npr. guma za RAV4 je u prosjeku 3 x skuplja nego standardna dimenzija za neki putnicki auto, a RAV bez zimskih guma je prilicno nesiguran. Cijena redovnog odrzavanja u ovlastenom servisu je slicna kao i kod ostalih ali su skupi rez. dijelovi, pogotovo karoserijski dijelovi i sl, a zamjenskih nema. Npr. poklopac rez. tocka u boji auta je 1080 KM, bez nosaca i bez onog crnog dijela!

RAV4 nikada nije imao haldex spojku. Tačno je da od 2005 koristi novu vrstu 4x4 pogona sa višelamelnim kvačilom (a ima i blokadu centralnog diferencijala ako zatreba), ali haldex nikada.
Maystor

PostPostao/la goran16v dana 29/09/2011 08:43

Maystor je napisao/la:
RAV4 nikada nije imao haldex spojku. Tačno je da od 2005 koristi novu vrstu 4x4 pogona sa višelamelnim kvačilom (a ima i blokadu centralnog diferencijala ako zatreba), ali haldex nikada.

Do mene je...
goran16v

PostPostao/la cuske dana 29/09/2011 09:48

"goran16V" i "Maystor"
Hvala vam an informacijama :)
Karoserijski dijelovi su za sva novija auta skupa toje za očekivati, iapk ih ne možemo porediti sa G2. Za G2 odete na trafiku i kažete "Dajte mi paket žvaka i usput jednu karambolku z aGolfa 2" :-)
Gume jesu veće i to je koliko sam ja primjetio jedino što je sukplje na njemu u odnosu na ostala mala auta.
što se tiče ovog 4x4 kod mene je na poslu 2005 godina 2.0D-4D i konstantno mu je 4x4. nema dodatnog mijenjača niti bilo koje dugme elektronski da upališ 4x4.
Također imamo Toyotu Hilux 2009 koja ima pogon na zadnje točkove, a po potrebi uključuješ prednji pogon i blokiraš diferencijal. Uključivanje 4x4 se vrši dodatnim mjenjačem koji se nalazi u kabini, a blokada diferencijala se sama pali automatski.
S ovihm sam htio da kažem da sam imao priliku porbati nekoliko toyotinih terenaca što je ujedno i razlog moje odluke za nabavkom jednog od njih.
interesuje me dal ima nešto kod ovih 2.0 dizel motora na šta bih trebao obratiti pažnju da se kvari ili slično? Jel koimao loših iskustava s ovim motorom?
cuske

PostPostao/la goran16v dana 29/09/2011 10:09

cuske je napisao/la:"goran16V" i "Maystor"
Hvala vam an informacijama :)
Karoserijski dijelovi su za sva novija auta skupa toje za očekivati, iapk ih ne možemo porediti sa G2. Za G2 odete na trafiku i kažete "Dajte mi paket žvaka i usput jednu karambolku z aGolfa 2" :-)
Gume jesu veće i to je koliko sam ja primjetio jedino što je sukplje na njemu u odnosu na ostala mala auta.
što se tiče ovog 4x4 kod mene je na poslu 2005 godina 2.0D-4D i konstantno mu je 4x4. nema dodatnog mijenjača niti bilo koje dugme elektronski da upališ 4x4.
Također imamo Toyotu Hilux 2009 koja ima pogon na zadnje točkove, a po potrebi uključuješ prednji pogon i blokiraš diferencijal. Uključivanje 4x4 se vrši dodatnim mjenjačem koji se nalazi u kabini, a blokada diferencijala se sama pali automatski.
S ovihm sam htio da kažem da sam imao priliku porbati nekoliko toyotinih terenaca što je ujedno i razlog moje odluke za nabavkom jednog od njih.
interesuje me dal ima nešto kod ovih 2.0 dizel motora na šta bih trebao obratiti pažnju da se kvari ili slično? Jel koimao loših iskustava s ovim motorom?

Original karoserijski dijeovi su u pravilu podjednako skupi za sva auta, ali svi pocesto pokusamo iskalkulisati sa zamjenskim dijelovima kojih za toyotu nema. To sto nema nikakvo dodatno dugme za 4x4 ne znaci da je stalni 4x4, a ako je 2005 vjerovatno ima prikljucivi zadnji pogon i to rijesava elektronika bez dugmeta ("dizajnirano za zene i one koji se ne razumiju u tu materiju" :) ).
goran16v

PostPostao/la staxx dana 02/11/2012 19:55

U porodici imamo 2 rava,

RAV4 XA1, 2000. godište, 2.0 benzin, prva verzija sa 3 vrata, odlican motor, nikad kvarova nije bilo, 5 godina ga vec vozim vjerujte motor j nepoderiv, lezaj nije otisao vec 150.000 predjenih kilometara, auto je sto se tice odrzavanja san snova... mali tenk! Potrosnja j razlog brige, autic trosi dobrih 12 litara gradske, i 7 litara otvorene voznje...
Meni kao studentu previse, pa ga prodajem, jer su ga ostavili meni "u amanet" :)
Mogao bi se plin ugraditi, medjutim nesto ne volim da se vozam sa bocom pod pritiskom iza vrata... "imam šuhvu" :zjev: :shock:

Druga toyota je u vlasnistvu vec godinu dana, RAV4 2006 godina, 2.2 D-4D motor, 136KS, fino ubrazava auto, i za svoju masu iznenadjuje potrosnjom, 7,5 litara u prosjeku je za dzipa one velicine famozno :)
Nije neki potrosac, a velik i lijep autic! Takodje vecih kvarova nije bilo! :thumbup:

Prije toga smo imali iskustva i sa tri VW vozilima (2 golfa i passat), vjerujte da su bili cesci kvarovi...

Opcenito, uvijek bih preporucio RAV-a svima, odnosno Toyotu svakako... iz vlastitog iskustva evo mogu da kazem da dijelovi jesu skuplji, i da nije bas jednostavno naci neke dijelove mozda na otpadu kao npr. za fiata,vw i co. ali vjerujte da se ne kvare tako lako i da su kvalitetna auta! :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Vjerujem da se niko sa toyotom nije pokajao, bar ja nisam!

Pozz
staxx

PostPostao/la medo28 dana 04/11/2012 15:55

staxx je napisao/la:U porodici imamo 2 rava,

RAV4 XA1, 2000. godište, 2.0 benzin, prva verzija sa 3 vrata, odlican motor, nikad kvarova nije bilo, 5 godina ga vec vozim vjerujte motor j nepoderiv, lezaj nije otisao vec 150.000 predjenih kilometara, auto je sto se tice odrzavanja san snova... mali tenk! Potrosnja j razlog brige, autic trosi dobrih 12 litara gradske, i 7 litara otvorene voznje...
Meni kao studentu previse, pa ga prodajem, jer su ga ostavili meni "u amanet" :)
Mogao bi se plin ugraditi, medjutim nesto ne volim da se vozam sa bocom pod pritiskom iza vrata... "imam šuhvu" :zjev: :shock:

Druga toyota je u vlasnistvu vec godinu dana, RAV4 2006 godina, 2.2 D-4D motor, 136KS, fino ubrazava auto, i za svoju masu iznenadjuje potrosnjom, 7,5 litara u prosjeku je za dzipa one velicine famozno :)
Nije neki potrosac, a velik i lijep autic! Takodje vecih kvarova nije bilo! :thumbup:

Prije toga smo imali iskustva i sa tri VW vozilima (2 golfa i passat), vjerujte da su bili cesci kvarovi...

Opcenito, uvijek bih preporucio RAV-a svima, odnosno Toyotu svakako... iz vlastitog iskustva evo mogu da kazem da dijelovi jesu skuplji, i da nije bas jednostavno naci neke dijelove mozda na otpadu kao npr. za fiata,vw i co. ali vjerujte da se ne kvare tako lako i da su kvalitetna auta! :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Vjerujem da se niko sa toyotom nije pokajao, bar ja nisam!

Pozz

http://www.novilist.hr/Lifestyle/Auto-m ... a-u-Europi
http://www.poslovni.hr/vijesti/toyota-p ... sta-211900

ja bi na tvome mjestu malo pozvao ovlaštenog servisera za koju informaciju.
medo28

PostPostao/la basicm dana 04/11/2012 22:40

Ja se u neudobnijem autu nisam vozio! Kao da ovjesa nema nikako.
basicm

PostPostao/la goran16v dana 05/11/2012 09:40

Moj brat je imao 2 RAV4 zaredom, prvi 2002. godina, kupljen nov, drugi 2008. godin takodjer kupljen nov, oba sa 2,0 VVTi 150 KS motorom. Prvi je za 6 god presao 160k km bez ijednog kvara, osim potrosnog materijala jedina stvar koja je zamjenjena su bile gumice na balans stangi na 100k km. Auto je ostavljen staro za novo sa fabrickim akumulatorom i svjecicama. Drugi je za 1,5 godina presao 60k km naravno bez ijednog kvara ili problema.
Zadnja izmjena: goran16v; 06/11/2012 13:19; ukupno mijenjano 1 put/a.
goran16v

PostPostao/la bakir 1803 dana 06/11/2012 12:37

Rav nove generacije tj 2006 nadalje je zaista odlicno auto, idtina govorim svoje iskustvo za dizela 2,2 sa 100KW
nije prevelik, potorsnja zadovoljavajuca, odrzavanje ok
bakir 1803

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.