Rat u Bosanskoj Krupi - Kad je stvarno poceo rat u BiH

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderatori/ce: Chmoljo, NIN

Rat u Bosanskoj Krupi - Kad je stvarno poceo rat u BiH

PostPostao/la eduscho dana 23/08/2010 21:12

Postovani forumasi

posto je tema Kad je stvarno poceo rat u BiH zakljucana probacu ovim putem otkloniti neke nepravilnosti oko pocetka rata u Bosanskoj Krupi - fakticki i pocetka rata u Krajini.

Naime Milan Martic jeste zarobljen na mostu u Bosanskoj Otoci, 10 km sjeverno od Bosanske Krupe u pravcu Bosanskog Novog, ali je nebuloza da su zarobljena 2 autobusa vojnika - regruta. koliko me sjecanje sluzi radilo se o jednom Pincgaueru i jednom dzipu. U njegovom drustvu je bilo par aktivnih vojnih lica, nesto ala 2 majora i 2 kapetana iz JNA. Bio je sproveden u Stanicu milicije u Krupi gdje je prenocio, sutradan je pod pratnjom republickog MUPa prevezen, mislim u B luku ili Knin, ne mogu se tacno sjetiti. Jeste bio Hebib, ali nisam siguran za Vikica- vjerovatno jeste neko iz njegove jedinice. Znam da su sletili na stadion helikopterom da ga pokupe.
Inace su Marticevi poslali par k'o fol opasnih likova koji su dosli kombijem pred stanicu milicije i razvukli zolje i uperili prema zgradi. Medjutim ubrzo su skontali da iza svake zavjese u okolnim kucama viri po cijev, te su se spakovali i razgulili.
Tih dana kad se to desilo, a bio je septembar, u Hrvatskoj se vec zestoko pucalo, a narod je bio bezrezervno uz hrvatsku stranu, osim par jugokomunjara i wannabe Srba. Nebeski narod je naravno bio za Jugoslaviju-Bratstvo-Jedinstvo itd. Medjutim potajno su uzimali bolovanja i odsustva s posla da bi isli u Hrvatsku pljackati i ubijati, neki su bili pozivani u rezervu, jedan dio manji doduse je otvoreno cetovao. Uglavnom su isli na Lipik i Pakrac, nesto manje po ostalim ratistima Hrvatske. Nasi su naravno bjezali iz JNA, sto regruti, sto aktivna lica.
Poslije Martica nista nije bilo isto u gradu, pocele su okolo barikade, oni su svaki vikend isli baki i deki na selo, bojali se Zelenih Beretki i 'OSovaca, bili ugrozeni, ma stndardno...tako da iako je rat poceo pola godine kasnije 21.04.1992. komotno je mogao poceti i tih dana, atmosfera je bila toliko naelektrisana.
Zvanicno je rat poceo na taj dan i prije ovog dana nije bilo otvorenih vojnih sukoba izmedju nas i Srba u Krajini, tako da sto se zapadnog dijela BiH tice ovo je zvanicni pocetak rata. Kasnije tokom maja i juna, krenuce borbe kao oko Bihaca ili Grmusko-srbljanskog platoa ili okupacija/genocid kao u Prijedoru, Sanskom Mostu, Kljucu itd.

Mislim da ce ovo dati jednu korektniju sliku oko desavanja u ovom dijelu BiH, a vezano za temu Kad je poceo rat u BiH.

Pozdrav
eduscho

Re: Rat u Bosanskoj Krupi - Kad je stvarno poceo rat u BiH

PostPostao/la pustopoljina dana 01/09/2010 18:20

ovako...kad je ona tema zakljucana, pricala sam sa buzimljanima i otocanima :P
jeste on bio uhapsen, ali nije bio septembar, to je bilo neke dvije-tri sedmice pred napad na krupu...znaci sami pocetak aprila. ja se sjecam da je na bajram (4.ili 5.april 1992.) u bos.otoci bio postavljen veliki teretnjak koji je blokirao put prema bos.novom. tako da je to lako mogao biti razlog. a krupa je pala 21.aprila, 1992.

a septembar...tj. 12.septembr 1994. je datum kad je mladic ranjen na suhoj medji (buzim).
pustopoljina

PostPostao/la michio dana 01/09/2010 18:43

Martić je bio uhapšen u septembru 91. Valjda se toga još svi sjećaju.
michio

PostPostao/la eduscho dana 01/09/2010 21:58

Pustopoljina,

ne znam s kojim si Buzimljanima i Otocanima pricala, ali prava istina je da je Martic uhapsen na mostu u Otoci u septembru '91 i to iduci prema Novom i Kostajnici, u "severni" dio Republike Srpske Krajine, posto im je "prestolnica" bila južnije u Kninu. Inace unska magistrala je najblizi put koji spaja Središnju Hrvatsku s Dalmacijom.
Takodjer ova prica oko dva autobusa zarobljenih regruta je obicno maslanje. Isla su dva vozila jedan civilni dzip i jedan Pinzgauer, sa dva-tri oficira JNA u Marticevoj pratnji?! Iste one "neutralne" JNA koja je tih dana pocela naoruzavati goloruku srpsku nejac po Krajini.
Ima jedno puno interesantnije pitanje - kako je nasa raja znala kud ce Martic proci i kad ce naici???

Pozdrav
eduscho

PostPostao/la pustopoljina dana 01/09/2010 22:04

za autobuse ne znam...a pravo da ti kazem- buzimljani su zapravo iz cave :P , e sad ako znas gdje je cava... :)
... ljudi i zene od svojih pedesetak godinica...
a kako je raja znala...mogu samo da nagadjam: bilo je i nasih tada u JNA...
pustopoljina

PostPostao/la eduscho dana 02/09/2010 22:26

To su vec ozbiljnije godine, kad se covjeku moze omaknuti i da brka datume. To se vjerovatno desilo Cavarima koje spominjes...

Sto se tice info o Marticevom boravku ima jedna interesantna teza - da su Srbi upravo obavjestili o njegovom prolasku iz razloga da se testira lokalno stanovnistvo oko spremnosti za buduca desavanja, kao jedna mini proba koliko su "turci" spremni za desavanja koja ce uslijediti kroz pola godine???
eduscho

PostPostao/la Bosanski_kralj dana 02/09/2010 22:51

Ja sam kao u @pustopoljina čuo da se to sve desilo krajem marta ili početkom aprila 92.
Bosanski_kralj

PostPostao/la kv99 dana 03/09/2010 08:39

Bosanski_kralj je napisao/la:Ja sam kao u @pustopoljina čuo da se to sve desilo krajem marta ili početkom aprila 92.

20 godina poslije tog javnog dogadzaja koji se procuo ne samo po citavoj Bosni i Hercegovini ne moze da se nadze usaglasenje kada se dogodio i fula se ne samo datum i mjesec vec i godina :-) Pa kako ce biti sljedecih 20 godina o nekim drugim stvarima ? Da li cemo tada diskutovati da li je napad na Sarajevo poceo aprila 1992 ili 1993 , da li je Srebrenica okupirana 1994 ili 1995 :?
i Bosanski kralj i pustopoljina su culi pogresno jer se to dogodilo u noci 6 na 7 septembra 1991 :

transkipti razgovora srpskih politicara :

U razgovoru Radovana Karadžića i zamjenika ministra policije BiH, Vitomira Žepinića, 9. septembra 1991., nakon što je u Bosanskoj Otoci policija BiH uhapsila Milana Martića, prvi put se spominje mogućnost da bosanski Srbi blokiraju Sarajevo.

ili iz zvanicne stranice infoportala Bosanske Krupe :

U noći između 06. i 07. septembra 1991. godine u Otoci je uhapšen Milan Martić, tada u funkciji ministra unutrašnjih poslova. Martićevo hapšenje je postalo najvažniji događaj tog dana u Cazinskoj krajini pa i šire, te je svakog časa prijetio da preraste u otvoreni sukob. Najviši organi vlasti iz Sarajeva su zaključili da Martića treba pustiti zbog već visokih tenzija među stanovništvom srbske i bošnjačke nacionalnosti.
kv99

PostPostao/la Bosanski_kralj dana 04/09/2010 01:16

Ja sam o tim događajima čuo od direktnih učesnika u istim. Ako lažu oni, lažem i ja. S tim da nisu govorili o nikakvom hapšenju nego o zarobljavanju
Bosanski_kralj

PostPostao/la pustopoljina dana 04/09/2010 10:50

ah...postoji sigurno nacin da se dodje do tacnog podatka...kontam...vjerovatno taj sto je postavljao sadrzaj na krupsku stranicu ima vise podataka od tudjeg ili vlastitog sjecanja...policija, vojska...
sto se nas ostalih tice...tesko je sjecati se...po kolicini sjecanja,cini mi se da je sve trajalo puno duze, nego sto zapravo i jeste trajalo...a posto je sve bilo isto...i skroz je nebitno bilo koja je godina...onda se orjentises po nekim lijevim stvarima...ja za neke stvari u ratu imam orijentaciju-prije i poslije autonomije...i po nekim privatnim stvarima...i po godisnjim dobima :-)
pustopoljina

PostPostao/la Bosanski_kralj dana 04/09/2010 20:22

pustopoljina je napisao/la:ah...postoji sigurno nacin da se dodje do tacnog podatka...kontam...vjerovatno taj sto je postavljao sadrzaj na krupsku stranicu ima vise podataka od tudjeg ili vlastitog sjecanja...policija, vojska...
sto se nas ostalih tice...tesko je sjecati se...po kolicini sjecanja,cini mi se da je sve trajalo puno duze, nego sto zapravo i jeste trajalo...a posto je sve bilo isto...i skroz je nebitno bilo koja je godina...onda se orjentises po nekim lijevim stvarima...ja za neke stvari u ratu imam orijentaciju-prije i poslije autonomije...i po nekim privatnim stvarima...i po godisnjim dobima :-)

Upravo tako.

Recimo ja se ne sjećam da je bilo rata zimi. :-) Nit` se sjećam granatiranja, nit` pogibija (da je Bogdo tako bilo), samo se sjećam sankanja i nove godine
Bosanski_kralj

PostPostao/la eduscho dana 11/09/2010 16:52

Sto se tice hapsenja ili zarobljavanja Martica, mislim da je najprikladniji naziv zarobljavanje. Narod je na otockom mostu krenuo s obje strane i iz carsije i od zeljeznicke stanice te im preprijecio put. Bili su u jednom civilnom dzipu i jednom Pinzgaueru JNA. Medju masom je bilo nesto aktivnih policajaca kao i pripadnika rezervnog sasatava MUPa, sa pistoljima i nesto dugih cijevi. Par civila je takodjer bilo naoruzano. Vozila su im zaljuljana dok se god nisu izvrnula na bok, a onda su izvuceni. Bilo je tu stotine ljudi, jer je vrlo brzo pritekao narod iz Krupe, Jezerskog, Buzima, Cazina itd. te su ih htjeli lincovati. Medjutim MUP ih je uspio skloniti ne znam tacno gdje u Otoci, mozda u stanici milicije, a zatim su prevezeni u SJB B Krupa gdje su cuvani preko noci, sve dok sutra nisu helikopterom dosli po njih i odvezli ih za Knin ili B Luku, to nisam siguran tacno! Helikopter MUPa je sletio na stadion NK Bratstvo i odvezao ih, gledao sam svojim ocima.
Sto se datuma tice opet kazem tacno je bilo da je bio septembar '91, znam tacno da je bila i nedjelja. Ali opet kazem interesantno je da je narod znao kad ce proci i gdje ce biti, sta mislite o tome?

Pozdrav
eduscho

PostPostao/la probuseni $ dana 12/09/2010 23:48

13. septembra 1991 leti u zrak most izmedju Bosanske i Hrvatske Bubice. Citavo poslijepodne traje naizmjenicno bombardovanje Bosanske Dubice sa Hrvatske strane . Na Hrvatskoj strani su Marticevci. Stotine tlf. poziva u tadasnju RTSA za vrijeme Dnevnika , ali ni jedne jedine rijeci o bombardovanju Bosne sa Hrvatske strane. Tajac ! Rat u Krajini je poceo najmanje 6 mjeseci ranije nego sto se zvanicno barata.
probuseni $

PostPostao/la eduscho dana 13/09/2010 23:34

Ja sam rekao da prije napada na Bos Krupu u aprilu '92 nije bilo otvorenih sukoba izmedju Bosnjaka i Srba u Krajini. To što su u Dubici padale granate u septembru nije otvoreni sukob nego čarkanje, a otvoren sukob je kad kreće pješadija, tenkovi, kad plotunima tuku haubice i MB, kad blanjaju po tebi pragama i PATovima od jutra do mraka!
A takvih čarkanja kao u Dubici si imao već u ljeto '91 na Bihaćkom aerodromu, na granici cazinske i slunjske opštine, kad su Srbi protjerali Zenge iz Drežnika, Slunja i Cetingrada prema BiH, a da ne spominjem prepucavanja preko Save između HV i BL korpusa JNA. A možda će neki reći da ni to nije početak rata već 1990. kad JNA prazni skladišta TO širom BiH, naravno tamo gdje su Bošnjaci i Hrvati većina, a opet će neki reći da ej rat počeo 1980. kad je Tito umro, ali to je već drugi par cipela...
eduscho

Natrag na (H)istorija/povijest

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.