Rang lista fakulteta po težini (vaše mišljenje)

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Moderator/ica: NIN

Re: Rang lista fakulteta po težini (vaše mišljenje)

PostPostao/la breuer dana 26/01/2013 18:04

Arhitektura vjerovatno teža i od šumarskog, a i od današnjeg mašinskog jer je broj predmeta semestralno ogroman :shock: , a skoro 80 posto predmeta zahtijeva crtanje cijelog semestra. Građevina je možda stručnija, ali ni blizu toliko zamorna, tako da arhitektura može komotno među prva tri po težini.
breuer

PostPostao/la 1korisnik dana 26/01/2013 18:57

Uh teško vama, morate se napušit' i crtati :P
1korisnik

PostPostao/la fidoremilienko dana 29/01/2013 20:27

breuer je napisao/la:Arhitektura vjerovatno teža i od šumarskog, a i od današnjeg mašinskog jer je broj predmeta semestralno ogroman :shock: , a skoro 80 posto predmeta zahtijeva crtanje cijelog semestra. Građevina je možda stručnija, ali ni blizu toliko zamorna, tako da arhitektura može komotno među prva tri po težini.

može na ...
fidoremilienko

PostPostao/la Jedinstvo_Manchester dana 29/01/2013 20:37

breuer je napisao/la:Arhitektura vjerovatno teža i od šumarskog, a i od današnjeg mašinskog jer je broj predmeta semestralno ogroman :shock: , a skoro 80 posto predmeta zahtijeva crtanje cijelog semestra. Građevina je možda stručnija, ali ni blizu toliko zamorna, tako da arhitektura može komotno među prva tri po težini.

Arhitektura zahtjeva talenat, ali se po težini ne može porediti sa građevinom.
Jedinstvo_Manchester

PostPostao/la breuer dana 29/01/2013 21:53

Jedinstvo_Manchester je napisao/la:

Arhitektura zahtjeva talenat, ali se po težini ne može porediti sa građevinom.

uopšte nije tačno :D malo il nimalo talenta možeš imati i sasvim dobro prolaziti samo uz ogroman trud i rad...

građevinska struka je mnogo odgovornija pa je takav odnos i prema predmetima, ali tih predmeta je maksimalno 6 semestralno dok na arhitekturi nikad ispod deset, pa se često zna desiti i da zaboraviš sve predmete ;)

po meni dakle: Medicina, ETF, Arhitektura/Građevina...ostali :D
breuer

PostPostao/la rexandroid dana 30/01/2013 11:12

cyprus je napisao/la:Haj kad si tako fin, da nabrzaka odokativno sastavim svoju listu :oops:

1. MEDICINSKI FAKULTET
2. ELEKTROTEHNIČKI FAKULTET
3. MAŠINSKI FAKULTET
4. ŠUMARSKI FAKULTET
5. ARHITEKTONSKI FAKULTET
6. FARMACEUTSKI FAKULTET
7. STOMATOLOŠKI FAKULTET
8. POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBENI FAKULTET
9. GRAĐEVINSKI FAKULTET
10. PRAVNI FAKULTET
11. PRIRODNO MATEMATICKI FAKULTET
12. FAKULTET ZA SAOBRAĆAJ I KOMUNIKACIJE
13. VETERINARSKI FAKULTET
14. PEDAGOŠKI FAKULTET
15. MUZIČKA AKADEMIJA
16. FILOZOFSKI FAKULTET
17. AKADEMIJA LIKOVNIH UMJETNOSTI
18. EKONOMSKI FAKULTET
19. FAKULTET ZDRAVSTVENIH STUDIJA
20. FAKULTET ZA KRIMINALISTIKU, KRIMINOLOGIJU I SIGURNOSNE STUDIJE
21. FAKULTET SPORTA I TJELESNOG ODGOJA
22. AKADEMIJA SCENSKIH UMJETNOSTI
23. FAKULTET POLITIČKIH NAUKA

PS Oni koji smatraju da moja lista ne odgovara stvarnosti, nek me ne napadaju, stvarno na 90% ovih fakulteta nisam kročio :D

Dobro si sastavio. Idem na Kriminalistiku i mnogo je tezi nego sto se ljudima cini, mozda cak negdje iza Pravnog ili pak nisam najbolji student :?
rexandroid

PostPostao/la Salah ad-Din dana 30/01/2013 12:28

Ljudi, zar je moguće da je saobraćajni lakši od prava?
Idem na pravo i realno sam mislio da su samo političke nauke gore od nas :D
Salah ad-Din

PostPostao/la semir1988 dana 30/01/2013 13:24

Salah ad-Din je napisao/la:Ljudi, zar je moguće da je saobraćajni lakši od prava?
Idem na pravo i realno sam mislio da su samo političke nauke gore od nas :D

jest ali malo sutra lakse ;)
semir1988

PostPostao/la purgatorio dana 30/01/2013 13:28

Zar je moguće da je šumarski iznad prehrambenog, koliko znam u grupaciji biotehničkih znanosti, prehrambena tehnologija je najcjenjenija vjerovatno je i težaod ostalih?
purgatorio

PostPostao/la Salah ad-Din dana 30/01/2013 13:54

Hajde neka neko upiše sve ove fakulteta, neka ih završi pa nam da informacije iz prve ruke, jer su ovo sve subjektivna mišljenja :D :D :D
Salah ad-Din

PostPostao/la partizan dana 30/01/2013 14:25

nellington je napisao/la:
GAU 8 je napisao/la:Ima li iko u ovoj drzavi da upisuje određeni fakultet iz ljubavi i afiniteta, a ne radi plate, popularnosti i tezine istog faksa????

Nažalost, realnost nam je takva da prije ljubavi mora ići interes. Naime, zamisli nekoga koga silno zanima neka xy oblast u kojoj u ovoj zemlji ne može ostvariti pristojnu egzistenciju (a nema mogućnosti za odlazak vani). Pri tome ima dovoljno umjeća i znanja da završi yz oblast, koja ge nešto posebno ne zanima, ali omogućuje da bude finansijski nezavisan. Šta odabrati - kako iz vizure mladog studenta, tako i iz vizure roditelja?

Težina, dobro ovi medicinski svi prednjače, a onda i neki tehnički, građevina, elektrotehnika neki smjerovi, automatika, telekomunikacije, i mašinstvo donekle. Nisu svi tehnički fakulteti jednako teški. Sad se i sa ovih divljih fakulteta kite tuđim perjem. Građevina, Elektroteh. neki smjerovi. Međutim, i na tehničkim faksovima su matematike prave prepreke. Ko zna matematiku završi faks od šale, jedino na građevini jo betoni su teški. Kod njih niko ne pada iz nekih drugih predmeta, samo matematika i to je to. Kod Behdžeta Mesihovića i nekada Mihailo Galić na matematici II. Ne znaš dva razlomka sabrati a odeš na tehnički fakultet, i onda jedna matematika 3 godine, pa druga i to je to.. Na nekim teh. faksovima ima samo po jedna matematika i ne predaju je gore navedeni profesori, nego neki bezveze.. Tako je i u Mostaru na teh. faksovima, Tuzli itd. Znam da su i u Mostaru na mašinstvu i građevini predavali Behdžet Mesihović i Mihailo Galić matematike pa su plakali godinama . Teško, ovako, onako..
Dobro, i onaj Hasanović na betonima je zeznut bio, kako ovima u Sarajevu tako i ovima u Mostaru štop je predavao..

Možda je građevina i najteži tehnički faks. Sad ovi neki divlji sa dječijim matematikama, vala smješno. A na medicinama ko ne zaglavi na anatomiji, histologiji i on u roku završi !
partizan

PostPostao/la rajv0sa dana 30/01/2013 14:31

relevantan je napisao/la:Vala sada po ovoj Bolonji ni jedan nije nešto težek.....druga stvar što studenti neće da uče :oops: ....lijeni, aljkavi, kampanjci....čast izuzetcima: ETF, Mašinstvo i Medicina :thumbup: ......a Pravo, Ekonomija, Pedagogija, FPN, Filozofija, žešća talašika i neka se ne provaljuju kada kažu da su teški :roll:

Hajd' ne seri :x
rajv0sa

PostPostao/la PapakizSarajeva dana 30/01/2013 14:34

partizan je napisao/la:...
Težina, dobro ovi medicinski svi prednjače, a onda i neki tehnički, građevina, elektrotehnika neki smjerovi, automatika, telekomunikacije, i mašinstvo donekle.
...
Međutim, i na tehničkim faksovima su matematike prave prepreke. Ko zna matematiku završi faks od šale, jedino na građevini jo betoni su teški. Kod njih niko ne pada iz nekih drugih predmeta, samo matematika i to je to. Kod Behdžeta Mesihovića i nekada Mihailo Galić na matematici II.
...
Na nekim teh. faksovima ima samo po jedna matematika i ne predaju je gore navedeni profesori, nego neki bezveze..
....

Možda je građevina i najteži tehnički faks. Sad ovi neki divlji sa dječijim matematikama, vala smješno. A na medicinama ko ne zaglavi na anatomiji, histologiji i on u roku završi !

Joj jesi ti meni sega ... Mora da si zavrsio ili studiras elektrotehniku ???
PapakizSarajeva

PostPostao/la žuta lala dana 30/01/2013 14:35

relevantan je napisao/la:Vala sada po ovoj Bolonji ni jedan nije nešto težek.....druga stvar što studenti neće da uče :oops: ....lijeni, aljkavi, kampanjci....čast izuzetcima: ETF, Mašinstvo i Medicina :thumbup: ......a Pravo, Ekonomija, Pedagogija, FPN, Filozofija, žešća talašika i neka se ne provaljuju kada kažu da su teški :roll:

Garant studiraš ETF. Oni inače imaju običaj da blate ekonomiju na sve strane. Valjda ne mogu da se pomire s tim što na kraju većini njih ekonomisti budu šefovi. :)
žuta lala

PostPostao/la TomANDJerry dana 30/01/2013 15:40

Prvo , ne znam zasto se fakulteti nebi mogli rangirati po tezini ? :? ... uzmimo jednostavno prosjecnog studenta , sa prosjecnim IQ kojeg nista ne zanima previse , ali zeli da diplomira --- nakon toga izracunajmo koliko mu je potrebno odricanja na svakom od fakulteta da diplomira , i eto objektivne rang liste ....

Naravno , ima onih koji su se zaljubili u neku nauku , ali isto tako znam da najmanje 50% studenata ne studira ono sto bi zeljeli ... 30% studenata na PMF-u i Masinstvu je tamo iz razloga sto nisu mogli na ETF ili gradjevinu , 90% studenata na FPN je tamo zato sto je lagano , itd....

moj Top 5 je :

1.Medicina (ipak duzina studija , ta neka anatomija , knjige od 1000 stranica itd...)

2.ETF (moras se stopiti sa fakultetom da ga zavrsis u roku , prica na kafi nije o utakmici lige prvaka nego o zadaci iz IM2 , ... mislim to je fakultet na kome je inzenjerska fizika najlaksi predmet)

3.Gradjevina (nisam previse upoznat , ali znam ljudi koji to studiraju ili su studirali)

4.Masinstvo (po meni najisplativiji fakultet , neces se namuciti kao na ETF-u , .. a budes inzinjer)

5.PMF , matematika i fizika (i ono oko toga :D ) (ublazena verzija ETF-a , ali sigurno lakse od masinstva)

P.S. ... nisam najbolje upoznat sa tezinom studija stomatologije , ali ne vjerujem da je u rangu ovih gore ... o drustvenim naukama i tezini nema smisla govoriti ....

P.S.S ... istina je da poneki ekonomist sefuje inzinjerima , ali isto tako poneko i na Bingu dobije i rijesi pitanje financijske buducnosti
TomANDJerry

PostPostao/la Logovan dana 30/01/2013 15:54

Salah ad-Din je napisao/la:Hajde neka neko upiše sve ove fakulteta, neka ih završi pa nam da informacije iz prve ruke, jer su ovo sve subjektivna mišljenja :D :D :D

:mrgreen: :lol:
Logovan

PostPostao/la žuta lala dana 30/01/2013 17:14

TomANDJerry je napisao/la:
P.S.S ... istina je da poneki ekonomist sefuje inzinjerima , ali isto tako poneko i na Bingu dobije i rijesi pitanje financijske buducnosti

Ne budi smiješan. :D Pa ko su menažeri u firmi u kojima rade inžinjeri? :D
žuta lala

PostPostao/la TomANDJerry dana 30/01/2013 17:32

zuta_lala je napisao/la:

Ne govorim o menagerima , nego o sefovima ... tesko ce neki ekonomist sefovati inzinjeru elektrotehnike , masinstva ili gradjevine kada on nema pojma o cemu ovaj radi , tim ljudima u vecini slucajeva sefuju ljudi iz iste struke
TomANDJerry

PostPostao/la žuta lala dana 30/01/2013 17:40

zuta_lala je napisao/la:

Ne govorim o menagerima , nego o sefovima ... tesko ce neki ekonomist sefovati inzinjeru elektrotehnike , masinstva ili gradjevine kada on nema pojma o cemu ovaj radi , tim ljudima u vecini slucajeva sefuju ljudi iz iste struke

Ne govorim ja ko će njima govoriti šta da rade, već za koga će oni raditi. Ko će im biti nadređeni...
Cijenim ja ETF i ljude koji to studiraju, ali me izbaci iz takta kada omalovažavaju druge fakultete, a najčešće čujem od studenata s tog fax-a takve izjave. :)
žuta lala

PostPostao/la fidoremilienko dana 30/01/2013 17:50

Sve menadzere i kvazimenadzere (pravnike/ekonomiste/socijalne radnike....) koji sefuju inzinjerima :dance: na onu stvar. Inzinjer donosi posao, a on je istovremeno i najbolji menadzer. A taj sto je Gen.manager i cese jajca, gleda koliko je u +, e za to ne treba faks, dovoljna je i osnovna :wink:
fidoremilienko

PostPostao/la žuta lala dana 30/01/2013 17:55

fidoremilienko je napisao/la:Sve menadzere i kvazimenadzere (pravnike/ekonomiste/socijalne radnike....) koji sefuju inzinjerima :dance: na onu stvar. Inzinjer donosi posao, a on je istovremeno i najbolji menadzer. A taj sto je Gen.manager i cese jajca, gleda koliko je u +, e za to ne treba faks, dovoljna je i osnovna :wink:

Ne vrijeđam ja nikoga, samo ne dopuštam ni da neko vrijeđa mene. :)
žuta lala

PostPostao/la fidoremilienko dana 30/01/2013 17:58

Ne vrijeđam ni ja, samo kažem. Treba realnost prihvatiti. :)
fidoremilienko

PostPostao/la Salah ad-Din dana 30/01/2013 19:01

Kod nas u društvu se pojavi shvatanje o nekom fakultetu kao dobrom, i svi se uhvate toga, prije je to bilo Mašinstvo, sada je to Elektrotehnika, ljudi hajmo biti realni, Elektrotehnika jeste teška, pruža finu budućnost, ali je sve to malo "prenapuhano", sada ispada da moraš biti natprosječno inteligentan, potpuno se izolovati od društva da bi završio fakultet, a primjeri govore drukčije.

Sve je to u pet deka, svaka čast onome ko završi fakultet, pa bilo kakav, jer sa srednjom nema selameta :)

A oni koji misle da je bilo koji fakultet lahko završiti neka ga upiše i završi, obrazovanja i nauke nikad dosta :)
Salah ad-Din

PostPostao/la TomANDJerry dana 30/01/2013 21:03

Salah ad-Din je napisao/la:Kod nas u društvu se pojavi shvatanje o nekom fakultetu kao dobrom, i svi se uhvate toga, prije je to bilo Mašinstvo, sada je to Elektrotehnika, ljudi hajmo biti realni, Elektrotehnika jeste teška, pruža finu budućnost, ali je sve to malo "prenapuhano", sada ispada da moraš biti natprosječno inteligentan, potpuno se izolovati od društva da bi završio fakultet, a primjeri govore drukčije.

Sve je to u pet deka, svaka čast onome ko završi fakultet, pa bilo kakav, jer sa srednjom nema selameta :)

A oni koji misle da je bilo koji fakultet lahko završiti neka ga upiše i završi, obrazovanja i nauke nikad dosta :)

prvi dio posta si upravu , ali ostalo .... istina je da se stvori misljenje da je neki fakultet vrh , ali to je stvarno stanje ...
Prije je masinstvo bilo na vrhu te naucno-inzinjerske piramide , ali u zadnjih 10 godina je elektrotehnika preuzela vrh (pogotovo zbog IT i telekomunikacijskog sektora) , i to nije samo kod nas nego u cijelom svijetu ....

nakon toga ti slijedi (po pravilu) da najbolji ucenici iz srednjih skola idu upravo na takve fakultete i onda ti fakulteti dobivaju najbolje studente kojima mogu postaviti i visoke kriterije , iz cega ponovo slijedi da je taj fakultet tezak

I nije sve u pet deka vjeruje , prije u pet kila .... zavrsiti politicke nauke i zavrsiti medicinu (ili neki od tehnickih fakulteta) je razlika u 5 godina zezanja okolo i malo ucenja (kod ljepseg pola dodati i sminkanje) ili 5 godina knjizurina koje nemaju kraja ili diferencijalnog racuna ....

Da mi neko da 10.000 KM (samo u tu svrhu) upisao bi neki privatni i dokazao ti kako je to lagano zavrsiti :mrgreen:
TomANDJerry

PostPostao/la Salah ad-Din dana 30/01/2013 22:12

Ma brate sve to stoji, ali treba cijeniti svačiji trud, nisam ja rekao da Elektrotehnika nije teška, ali sam samo rekao da ima osoba koje su upisale taj fakultet, i samo zato što imaju status studenta ETF-a, sa njima se više ne može razgovarati, i ako obnavlja godinu. Lično znam neke učenike moje srednje škole koji su bili vrlo dobri učenici, upisali ETF , sada se sa njima ne može razgovarati, i ako sam siguran da na pravu ima studenata koji imaju prosjeke preko 9.0 i koji uče više nego ti koji na ETF-u imaju 6 i obnavljaju godine. Tako da ne možete cijeniti studenta po fakultetu na koji ide.
Salah ad-Din

PrethodnaSljedeća

Natrag na Nauka i edukacija

Trenutno korisnika/ca: nermin9200, niloahs i 5 gostiju.