raiffeisen shopping kartica

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator/ica: Muhamed Đakmić

raiffeisen shopping kartica

PostPostao/la bjelic dana 23/04/2011 11:37

treba da dobijem ovih dana shopping karticu.
gdje se sve moze kupovati na rate u sarajevu sa ovom karticom.
bjelic

Re: raiffeisen shopping kartica

PostPostao/la gradskadjeca dana 23/04/2011 11:44

bjelic je napisao/la:treba da dobijem ovih dana shopping karticu.

:x

http://raiffeisenbank.ba/templates/defa ... iskovi.pdf
gradskadjeca

PostPostao/la bjelic dana 23/04/2011 11:46

gradskadjeca je napisao/la:

:x

http://raiffeisenbank.ba/templates/defa ... iskovi.pdf

da ali ima li neko praktičnog iskustva sa trgovinama.
sigurno da ovi spiskovi nisu updatovani ili ti ga azurirani :)
bjelic

PostPostao/la Matrix1980 dana 17/02/2012 16:57

Imam loše iskustvo sa Raiffeisen shopping karticom pa ću istu čim prije vratiti.
Zapravo ako odete u minus ova kartica će vas zaklati, još ako dižete gotovinu!! Ono što se kaže da je glavna svrha ove kartice - kupovina na rate- je obična laž i prevara.
Kupovina na rate

1) slučaj: Kupovina na rate bez Raiffeisen Shopping kartice
Ako ste naumili kupiti na rate neku stvar recimo televizor koji košta 700KM . Tražite da taj televizor otplatite na 7 rata. Vaša prva rata će biti 100KM i tako svaki mjesec. Zašto ste kupili televizor na rate? Zato jer vam je plata recimo 700KM mjesečno i želite da od te plate mjesečno izdvajate 100KM za televizor a ono 600KM što vam ostane plaćate komunalije, hranu i td.
Međutim:

2)slučaj: Kupovina na rate sa Raiffeisen Shopping karticom
Opet ste recimo naumili kupiti televizor na rate ali sada sa Raiffeisen Shopping karticom. Televizor košta 700KM.
Želite provući Shopping karticu i kažete trgovcu na 7 rata. Kad se provuče kartica, dobićete odgovor: Odbijeno!
Odgovor "Odbijeno" ste dobili jer na kartici imate manje novca nego je cijena televizora , znači nemate 700KM.
S druge strane , ako na kartici imate recimo 700KM i želite uz TV da se podmijerite jer TV je 700KM na 7 rata , očekujete da vam se odbije samo 100KM . E tu je poenta. Nećete moći kupiti podmjeru jer će vam se cijeli iznos od 700KM skinuti sa kartice za televizor. Šta se zapravo desi- dakle vi ste odmah platili cijeli iznos banci a Banka to trgovcu otplaćuje na rate. Vama nije ništa olakšano jer ne zasplažete vašim novcem od 700KM platili ste cijeli iznos, dok Banka plati prvu ratu 100KM i cijeli mjesec obrće sa vašim parama i to bez kamate. Dakle radi se o klasišnoj prevari i ništa više. Ako pitate službenike banke o detaljima vrlo će vam šturo objasniti jer ni oni sami ne razumiju ovaj sistem " Plaćanja na rate" a u biti plaćanja odmah. Kako ćete se uvjeriti da ste platili cijeli iznos kupljene stvari od 700KM- pa odmah nakon nekoliko sekundi na vaš mobilni broj će doći poruka da se sa vašeg računa skinulo 700KM a ne jedan rata koja treba biti 100KM.
Savjetujem svima da budu veoma pažljivi - ja se odjavljujem čim izađem iz minusa.
Matrix1980

PostPostao/la drndalo dana 17/02/2012 17:07

Dok je ovaca, bice i vune...
drndalo

PostPostao/la karanana dana 17/02/2012 17:12

a ja lopovluka. jos naplacuju mjesecno neku cifricu za izdavanje kartice.
i ja jos razmisljo da li da je uzmem. i kontam preskupa mjesecna clanarina, kao kamata, a oni jos ovo rade i sa zaledjivanjem citavog iznosa kupljenog sredstva.
karanana

PostPostao/la starii dana 18/02/2012 14:40

e jesi se usrecio :D
starii

PostPostao/la JoseMujica dana 18/02/2012 15:09

ova Rajf je inače najgora banka...najjjači mi je ona njihova štednja-kredit...ono nešto da podigneš kredit u visini iznosa štednje :-)

al dobro gore neko napisa dok je ovaca biće i vune :( a mi smo već bezbroj puta dokazano ovčarski region
JoseMujica

PostPostao/la promaha dana 18/02/2012 15:21

jbg nije logicno da je takva ...

ja imam unicreditovu visu clasic kreditnu karticu i kad sa njom kupujem na rate naglasim na koliko rata (6 ili 12 bez kamate a na 24 mjeseca ide kamata) i jedino je potrebno da se na racunu raspolaze sa iznosom prve rate. Novac ne dizem sa nje jer se ne isplati al kupovina stvari na rate je extra opcija.
promaha

PostPostao/la despina dana 18/02/2012 15:46

Matrix1980 je napisao/la:Imam loše iskustvo sa Raiffeisen shopping karticom pa ću istu čim prije vratiti.
Zapravo ako odete u minus ova kartica će vas zaklati, još ako dižete gotovinu!! Ono što se kaže da je glavna svrha ove kartice - kupovina na rate- je obična laž i prevara.
Kupovina na rate

1) slučaj: Kupovina na rate bez Raiffeisen Shopping kartice
Ako ste naumili kupiti na rate neku stvar recimo televizor koji košta 700KM . Tražite da taj televizor otplatite na 7 rata. Vaša prva rata će biti 100KM i tako svaki mjesec. Zašto ste kupili televizor na rate? Zato jer vam je plata recimo 700KM mjesečno i želite da od te plate mjesečno izdvajate 100KM za televizor a ono 600KM što vam ostane plaćate komunalije, hranu i td.
Međutim:

2)slučaj: Kupovina na rate sa Raiffeisen Shopping karticom
Opet ste recimo naumili kupiti televizor na rate ali sada sa Raiffeisen Shopping karticom. Televizor košta 700KM.
Želite provući Shopping karticu i kažete trgovcu na 7 rata. Kad se provuče kartica, dobićete odgovor: Odbijeno!
Odgovor "Odbijeno" ste dobili jer na kartici imate manje novca nego je cijena televizora , znači nemate 700KM.
S druge strane , ako na kartici imate recimo 700KM i želite uz TV da se podmijerite jer TV je 700KM na 7 rata , očekujete da vam se odbije samo 100KM . E tu je poenta. Nećete moći kupiti podmjeru jer će vam se cijeli iznos od 700KM skinuti sa kartice za televizor. Šta se zapravo desi- dakle vi ste odmah platili cijeli iznos banci a Banka to trgovcu otplaćuje na rate. Vama nije ništa olakšano jer ne zasplažete vašim novcem od 700KM platili ste cijeli iznos, dok Banka plati prvu ratu 100KM i cijeli mjesec obrće sa vašim parama i to bez kamate. Dakle radi se o klasišnoj prevari i ništa više. Ako pitate službenike banke o detaljima vrlo će vam šturo objasniti jer ni oni sami ne razumiju ovaj sistem " Plaćanja na rate" a u biti plaćanja odmah. Kako ćete se uvjeriti da ste platili cijeli iznos kupljene stvari od 700KM- pa odmah nakon nekoliko sekundi na vaš mobilni broj će doći poruka da se sa vašeg računa skinulo 700KM a ne jedan rata koja treba biti 100KM.
Savjetujem svima da budu veoma pažljivi - ja se odjavljujem čim izađem iz minusa.

:shock:
ja planiram nešto kupiti u uniprometu, raspitala sam se kod prodavača i rekao mi je da mogu koristiti raiffeisen shopping karticu, kupovina na 12 mjeseci bez kamata. e vidiš, nisam imala pojma da banka odmah skine/zaledi čitav iznos odjednom.....cccc.....znači, ništa od toga.
despina

PostPostao/la platen91 dana 18/02/2012 17:23

Hvala za upozorenje i ja sam konto uzeti ovu karticu al čim jer RF banka trebalo mi je biti sumnjivo.

A za onu kredit-štednju stvarno ne kontam kakva moraš biti budala da bi uzeo kredit još se sjećam kad su slali poštom letak čim sam vidio nazivi usluge letak je završio u smeću.

A ne znam kakva je trenutno situacija sa kamatama za štednju ali bili su dno dna samo sam čekao da počnu naplaćivat što kod njih štedim i što zarađuju sa mojim parama.Kad sam došao po pare nakon što se završilo oročenje i htio prebaciti u drugu banku gdje su veće kamate poče mi službenica govorit pa što nas napuštate itd. i uvrijedila se kad sam rekao da imaju najgore kamate.
platen91

PostPostao/la Ambrozija dana 18/02/2012 21:52

??

a sta ste vi mislili, da mozete beskonacno kupovati na rate? :shock:
Normalno da vam skinu sa kartice cijeli iznos od prodaje, zato i imate limit na kartici koji je u prosjeku tri plate (to kazu u banci kad vam traze dokumente, jedan od dokumenata su i tri platne liste).
Onda fino uplacujes na karticu iznos rate dok ne povratis cijeli iznos itd.

A za dizanje gotovine sa karice preko bankomata je tacno da su kamate uzasno visoke, ali ta kartica svakako i nije predvidjena za dizanje kesa preko bankomata....
Ambrozija

PostPostao/la betametazon dana 18/02/2012 22:11

dakle prema logici ove sto je objasnila nacin skidanja iznosa (odjednom cijeli iznos) trebalo bi biti suprotno - da mozes recimo uzeti 7 stvari od po 700 KM na 7 rata odjednom = ukupna vrijednost prodaje 4900 KM a limit na kartici 700,00 KM i pretpostavljena plata 700 KM? nidje veze, u tom slucaju bi ti kompletan iznos plate otpadao na rate, sto je i zakonski nemoguce.

mislim da grijese ovi kriticari, fakticki je iznos limita = iznos odobrenog kredita, a ti biraj na sta ces ga potrositi.
betametazon

PostPostao/la Ambrozija dana 18/02/2012 22:30

betametazon je napisao/la:dakle prema logici ove sto je objasnila nacin skidanja iznosa (odjednom cijeli iznos) trebalo bi biti suprotno - da mozes recimo uzeti 7 stvari od po 700 KM na 7 rata odjednom = ukupna vrijednost prodaje 4900 KM a limit na kartici 700,00 KM i pretpostavljena plata 700 KM? nidje veze, u tom slucaju bi ti kompletan iznos plate otpadao na rate, sto je i zakonski nemoguce.

mislim da grijese ovi kriticari, fakticki je iznos limita = iznos odobrenog kredita, a ti biraj na sta ces ga potrositi.

ovo nema nikakve logike, ali nikakve...ne shvatam sta tu nije jasno i kako ne shvatate. ja sam shvatila nacin na koji kartica funkcionise i na reklami a kasnije su mi to potvrdili i u samoj banci...
kartica je super stvar...banke jesu cudo, da se razumijemo, ali ovo je pozitivna stvar, ja sam do sada kupila tonu stvari zahvaljujuci istoj...ko voli nek izvoli, ko ne, niko ga ne tjera da uzme, ali pljuvanje po kartici na osnovu gotovo nicega ne razumijem....
Ambrozija

PostPostao/la betametazon dana 18/02/2012 22:36

ispade da to sto ja rekoh nema nikakve logike a ja upravo potvrdih to sto si i ti rekla - imas odredjeni iznos na kartici i to ti je iznos kredita (kako neko rece tri plate - ako ti je plata 1000 KM onda imas 3000 da trosis na kredit) a ne zbir rata koje mozes nabrati odjednom kako ovi gore shvatise :D
betametazon

PostPostao/la dona dana 18/02/2012 22:39

evo, izmedju ostalog, jednog mjesta gdje mozete kupovati shopping karticom: http://www.svenakredit.ba
:run:
dona

PostPostao/la Ambrozija dana 18/02/2012 22:40

betametazon je napisao/la:ispade da to sto ja rekoh nema nikakve logike a ja upravo potvrdih to sto si i ti rekla - imas odredjeni iznos na kartici i to ti je iznos kredita (kako neko rece tri plate - ako ti je plata 1000 KM onda imas 3000 da trosis na kredit) a ne zbir rata koje mozes nabrati odjednom kako ovi gore shvatise :D

hahaha...pogresnu sam osobu citirala... ovo moje se odnosni na Matrix1980 :D ne ljutis se, zar ne :D
Ambrozija

PostPostao/la ins dana 18/02/2012 22:43

Ambrozija je napisao/la:??

Normalno da vam skinu sa kartice cijeli iznos od prodaje, zato i imate limit na kartici koji je u prosjeku tri plate (to kazu u banci kad vam traze dokumente, jedan od dokumenata su i tri platne liste).

A za dizanje gotovine sa karice preko bankomata je tacno da su kamate uzasno visoke, ali ta kartica svakako i nije predvidjena za dizanje kesa preko bankomata....

Mislim da ti pojma nemas o cemu pricas :roll:

Mi koji imamo UniCredit Visa karticu najnormalnije koristimo tu uslugu bez ikakve "mega-sega" usluge "shopping kartice", dakle kupujes na rate, i racun ti se svakog mjeseca tereti samo za iznos rate! U navedenom primjeru, za 70 KM.

I gle cuda, tako je u cijelom svijetu, osim u RBBH...
ins

PostPostao/la karanana dana 18/02/2012 22:46

kolika je mjesecna naknada za ovo cudo?

ne isplati se ovo za jednu-dvije kupovine koje se mozda odrade godisnje.
karanana

PostPostao/la betametazon dana 18/02/2012 22:50

Ambrozija je napisao/la:
betametazon je napisao/la:ispade da to sto ja rekoh nema nikakve logike a ja upravo potvrdih to sto si i ti rekla - imas odredjeni iznos na kartici i to ti je iznos kredita (kako neko rece tri plate - ako ti je plata 1000 KM onda imas 3000 da trosis na kredit) a ne zbir rata koje mozes nabrati odjednom kako ovi gore shvatise :D

hahaha...pogresnu sam osobu citirala... ovo moje se odnosni na Matrix1980 :D ne ljutis se, zar ne :D

ma jok, skontao sam da je greska...a inace, druge mene stvari u zivotu ljute, ovo je bezze :D
betametazon

PostPostao/la Ambrozija dana 18/02/2012 22:53

ins je napisao/la:
Ambrozija je napisao/la:??

Mislim da ti pojma nemas o cemu pricas :roll:

Mi koji imamo UniCredit Visa karticu najnormalnije koristimo tu uslugu bez ikakve "mega-sega" usluge "shopping kartice", dakle kupujes na rate, i racun ti se svakog mjeseca tereti samo za iznos rate! U navedenom primjeru, za 70 KM.

I gle cuda, tako je u cijelom svijetu, osim u RBBH...

Prvo nema potrebe za uvredama,
Drugo. Imate limit od 1000KM, obavite kupovinu od 1000KM na rate na 10 mjeseci po 100KM. Na kartici vise nemate nista. Sljedeci mjesec uplatite 100KM, na kartici imate 100KM itd. sve do 10. mjeseca (u medjuvremenu mozete i dalje kupovatu u iznosu koji imate na kartici u tom trenutku). Dakle platis 1000KM, vratis 1000KM.
Trece Hvala Bogu kod nas postoji i vec spomenuta UniCredit i Sparkasse i ko zna kakva sve ne banka, pa lijepo nadjete onu koja vama odgovara. Meni je ova kartica sasvim OK i zadovoljna sam istom, tebi nije, Boze moj, 100 ljudi, 100 cudi
Ambrozija

PostPostao/la charrrmed dana 18/02/2012 23:07

mene bas zabavlja na koji nacin ljudi shvataju stvari. sasvim je logicno da ce vam odobriti odredjenu sumu novca, koju imate pravo potrositi na oznacenim prodajnim mjestima, kad potorosite nemata vise, kad vratite prvu ratu onda ponovo imate novac na kartici (u iznosu te rate). Taj novac koji ste vratili ponovo mozete trositi. Ako ste vratitli 100KM mozete kupovati u iznosu do 100KM.
Kartica je super i za crne dane...dignes na bankomatu, jeste da oderase sa kamatom, ali kad guzici treba onda ne pitas za kamatu...
charrrmed

PostPostao/la hermina od pozorista dana 18/02/2012 23:19

Ej raja, samo da pitam,

zna li neko tacan datum partyja koji organizuje reiffeisen banka u domu mladih iduce sedmice?

Jos nisam dobila ulaznicu, pa ne znam datum... :-?

p.s. Ako znate i tacno vrijeme, bilo bi super :-D

thx in advance
hermina od pozorista

PostPostao/la betametazon dana 18/02/2012 23:20

meni samo nije jasno sad sljedeće, na stranici piše da su kupovine bez kamata i naknada, ali da je kamata na dugovno stanje 13,99% godišnje. šta je dugovno stanje? ako imam 1000 KM i potrosim odmah na neku stvar da li na tih 1000 prvi mjesec plaćam kamatu, pa onda na 900 drugi mjesec (onako kako vraćam dug)? ako jeste kako je onda kupovina "bez kamata"? to je onda klasični kredit sa kamatama? :/
betametazon

PostPostao/la Ambrozija dana 18/02/2012 23:23

betametazon je napisao/la:meni samo nije jasno sad sljedeće, na stranici piše da su kupovine bez kamata i naknada, ali da je kamata na dugovno stanje 13,99% godišnje. šta je dugovno stanje? ako imam 1000 KM i potrosim odmah na neku stvar da li na tih 1000 prvi mjesec plaćam kamatu, pa onda na 900 drugi mjesec (onako kako vraćam dug)? ako jeste kako je onda kupovina "bez kamata"? to je onda klasični kredit sa kamatama? :/

To je samo ako kupis, odnosno iskoristis karticu za kupovinu robe na mjestima koji nisu oznaceni da primaju karticu. Na mjestima koja primaju karticu je po principu potrosis 1000KM vratis 1000KM
Ambrozija

Sljedeća

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.