radne dozvole, boravisne, spajanje porodice... - svedska :)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

radne dozvole, boravisne, spajanje porodice... - svedska :)

PostPostao/la radoznala167 dana 15/03/2012 11:17

moze li mi neko pomoci :sad: buduci muz mi je dobio posao u Švedskoj, pa zna li neko koliko dugo se ceka radna i boravisna dozvola kada se predaju dokumenti u amabasadu i da li je moguce spajanje porodice na osnovu radne dozvole odmah, odnosno da li ja kao njegova supruga mogu dobit papire i zivjeti s njim? hvala!
radoznala167

Re: radne dozvole, boravisne, spajanje porodice... - svedska

PostPostao/la Kuna dana 19/06/2013 08:47

E ako ti nije problem da mi malo objasnis tu proceduru dobijanja radne dozvole, jer ubrzo cu imati i ja neku ponudu za posao u Svedskoj...jel komplikovano?..
Postoje li neki posebni uvjeti koje mora firma ispunjavati?
Da li igra kakvu ulogu ako je firma tek pocela sa radom?

Ako ima neko da mi malo to objasni bio bih mu zahvalan.
Kuna

PostPostao/la arte.fakt dana 19/06/2013 08:59

Kuna je napisao/la:E ako ti nije problem da mi malo objasnis tu proceduru dobijanja radne dozvole, jer ubrzo cu imati i ja neku ponudu za posao u Svedskoj...jel komplikovano?..

pa u principu nije komplikovano .zavisi kako je firma registrovana dali kao d.d. ili kao neka vrsta obrta ili dodatne djelatnosti . pored toga firma mora da bude likvidna, da ispunjava obaveze . Postoje ogranicenja u pojedinim bransama . Malu potestocu moze prestavljati to sto je firma tek pocela sa radom, firma mora da dokaze da moze ispunjavati obaveze prema tebi. Firma je duzna da ispunjava odredjenje uvjete , kao sto su postovanje kolektivnih ugovora kao i zagarantovani dohodak .

Vise info mozes naci ovdje

http://www.migrationsverket.se/info/Arbeta_en.html
arte.fakt

PostPostao/la Kuna dana 19/06/2013 16:14

Prije svega zahvaljujem na odgovoru...
pa to je jedna obrtnicka firma, koja bi mi obezbijedila posao i smjestaj..
opet ponavljavljam da covjek samo legalno hoce da me zaposli drugacije nikako...porezi, zakoni i ostale obaveze koje trebaju da se izmiruju su regularne..
eh samo ce vjerovatno biti kao sto si rekao malo probl. sto je nedavno pocela sa radom..
eh sad opet neznam kakve ima veze ta stvar da je ovaj grad na sjeveru, jer sam cuo da je malo lakse neke stvari izganjati na sjeveru nego na jugu zbog naseljenosti...
Kuna

PostPostao/la Šveđanin dana 19/06/2013 18:15

Kuna je napisao/la:eh sad opet neznam kakve ima veze ta stvar da je ovaj grad na sjeveru, jer sam cuo da je malo lakse neke stvari izganjati na sjeveru nego na jugu zbog naseljenosti...

Nema pretjerane veze.

Možda zato što su provincije i uopšteno gradovi na sjeveru manje naseljeni, što je dalje jednako da imaju manje ovakvih zahtjeva i brže to obrade.

Ali to ti ne treba predstavljati brigu jer nije komplikovano, iskreno. :thumbup:
Šveđanin

PostPostao/la Kuna dana 19/06/2013 19:49

Znaš li ti mozda nesto vezano za ovo sto je firma nedavno otvorena?
Da li bi to mozda predstavljalo neki problem?
Imas li ti neka slicna iskustva?

Hvala!
Kuna

PostPostao/la Šveđanin dana 19/06/2013 21:41

Jok jarane. :D

Ne radim ti ja (još uvijek). :thumbup:
Šveđanin

PostPostao/la Kuna dana 19/06/2013 23:24

Aha, ali sretno u svakom slucaju :D
Kuna

PostPostao/la hrle1976 dana 20/06/2013 02:26

Kuna je napisao/la:E ako ti nije problem da mi malo objasnis tu proceduru dobijanja radne dozvole, jer ubrzo cu imati i ja neku ponudu za posao u Svedskoj...jel komplikovano?..

Da bi uopste mogao da trazis odnosno da dobijes radnu dozvolu prvo moras kao potencialni kandidat da ispunish par uslova kroz ugovor sa firmom koja te zeli zaposliti. 1. Da imas jednaku standardnu ponudu za posao u sklopu sa Svedskim pravilima ili u sklopu sa pravilima za tvoju pofesiju. 2. Da imas pomudu 13.000SEK (3.000KM) mjesecno prije poreza (brutto).

Ako te dvi tacke ispunjavas kroz ugovor sa firmom onda ide procedura dobivanja radne dozvole.

Za nju ti je potrebno.

1. Da onaj ko ti nudi posao popuni formular vezano za tebe, koliko dugo ces raditi, osiguranje, plata i uslovi pod kojima ces raditi.

2. Onda taj formular ide na razmatranje kod Worker Union (neznam kako se kaze u BiH) oni ce dati neki komentar vezano za uslove i platu. Onda njihova primjedba i formular (tj. ponuda za posao) se salje tiebi.

3. Kad dobijes papire onda ti popunis aplikaciju (zahtjev) za radnu vizu (dozvolu).

Uz zahtjev trebas predati kopiju pasosa, radni ugovor te primjedbe od Worker Union i evt. druge papire ako si slucajno dobio od strane poslodavca ili svedskih vlasti.

Zatim 2.000SEK cca. 450-500KM da platis taksu.

3.1 Trebat ces napraviti svedsku ID card (slikanje, otisak prstiju itd) ali posto BiH netreba viza za Svedsku onda ces to napraviti kad dodjes u Svedsku.

4. Poslje placanja i predavanja zahtjeva onda ide na razmatranje u Svedsku (traje od pola godine do 10 mjeseci).

Tako isto onaj ko te zaposljava mora da ispuni neke obaveze prema vlastitoj drzavi.

Kad imas radnu dozvolu ako u slucaju sam odkazes posao ili izgubis posao imas pravo (ako i dalje vazi (period) radna dozvola)) da u roku od tri mjeseca nadjes novi posao. Ako si vec imas duze od dvi godine radnu dozvolu i novi posao je isti kao prijasnji onda mozes da pocnes odmah da radi ako ne nisi imao radnu dozvolu duze od dvi godine onda su ti uslovi povezani sa regulacijama kao i iz prvog posla. A ako je rijec o promjeni profesije onda moras nanovo da trazis boravisnu dozvolu odnosno da je produzis u tacnom kontekstu.

Prva radna dozvola je vezana za prvog poslodavca i struku, za drugu struku moras ponove da trazis radnu dozvolu a za novi posao sa istom strukom ako je prije dvi godine onda se nastavlja kroz ugovor iz prvog posla a ako poslje dvi godine onda oni to srede i nastavlja se kao normalno.
hrle1976

PostPostao/la hrle1976 dana 20/06/2013 02:35

radoznala167 je napisao/la:moze li mi neko pomoci :sad: buduci muz mi je dobio posao u Švedskoj, pa zna li neko koliko dugo se ceka radna i boravisna dozvola kada se predaju dokumenti u amabasadu i da li je moguce spajanje porodice na osnovu radne dozvole odmah, odnosno da li ja kao njegova supruga mogu dobit papire i zivjeti s njim? hvala!

Na radnu moze da ceka i do 10 mjeseci. Boravisnu dobije odmah ali na svoje ime koaj je striktno povezana sa poslom te u slucaju gubljena posla u kratkom roku gubi i boravisnu - sljedi dobrovoljna ili prislina deportacija. Spajanje porodice je samo moguce ako ima primanja da moze tebe da izdrazava. To je procjena Svedskih vlasti. Odmah da ti kazem ako nema platu 2.500€ netto. Zaboravi.
hrle1976

PostPostao/la Kuna dana 20/06/2013 08:55

Ova dva gore navedena uvjeta sigurno ispunjava firma...pa izgleda nadati se necemu.

Hrle hvala ti na informacijama.
Kuna

PostPostao/la ljuspica dana 26/10/2013 13:13

da li za sezonski posao negdje u Evropi treba ova radna dozvola koja ima svoju dugotrajnu proceduru a svi znamo da sezonski posao traje kratko i kad pocinju prijave sa sezonskim poslom?
ljuspica

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: Alfons Kauders, Hajvan, L u c i f e r, VCorp, Zviz i 9 gostiju.