punkcija dojke

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

punkcija dojke

PostPostao/la sa66 dana 27/10/2009 23:31

Sigurno je ova tema bila i ranije, ali ne mogu sad da nadjem, pa da pitam ispocetka.
Prijateljica vec dvije godine ultrazvucno prati ciste na dojci i sad su joj rekli da bi ipak morala raditi i punkciju. Ona je cula, a i ja sam cula, da je to jako bolno pa se malo uspanicila. Kakva su vasa iskustva s tim, gdje se radi, kolio se ceka na pregled, postoji li neka privatna klinika gdje se to moze uraditi?
Hvala svima
sa66

Re: punkcija dojke

PostPostao/la CherryLips dana 22/03/2010 18:47

Da pitam ovdje,da ne otvaram novu temu.Vec unazad 2-3 godine osjecam bol u lijevoj dojci,vise prema lijevoj strani prema pazuhu.Išla lani kod dr na ultrazvuk,sve u redu,pregledao mi palpacijom dojke sve u redu.Sad mi je nekad opet vrijeme za kontrolu,ali meni se taj bol i dalje javlja. Može li biti da tu neku ulogu igraju hormoni?
Jos sam se skoro i udarila u istu dojku pa mislim da me i od toga boli vise nego inače.
Zanima me da li jos neko ima ovakvih bolova u dojci bez nekog očitog razloga?
CherryLips

PostPostao/la hana_montana dana 23/03/2010 00:13

vjerovatno nije nista ozbiljno ali...

obavezno opet uradi UZ sto prije ( al kod nekog specijaliste za dojku jer ne znaju svi sve gledati :)) jer se od bezazlenih stvari koje se ne tretiraju blagovremeno moze izroditi svasta...
sto se tice palpacije najsigurnije je otici glandularnom hirurgu :)
na to pitanje da li hormoni tu igraju neku ulogu niko ti ovdje ne moze odgovoriti jer je potrebno puno vise podataka nego sto si ih ti dala :)
hana_montana

PostPostao/la Jara dana 25/03/2010 02:04

sa66 je napisao/la:Sigurno je ova tema bila i ranije, ali ne mogu sad da nadjem, pa da pitam ispocetka.
Prijateljica vec dvije godine ultrazvucno prati ciste na dojci i sad su joj rekli da bi ipak morala raditi i punkciju. Ona je cula, a i ja sam cula, da je to jako bolno pa se malo uspanicila. Kakva su vasa iskustva s tim, gdje se radi, kolio se ceka na pregled, postoji li neka privatna klinika gdje se to moze uraditi?
Hvala svima

Kažu nije ništa strašno..Koliko znam, u bih to ne rade privatnici...
Jara

PostPostao/la ljubav_aha dana 25/03/2010 03:31

punkcija dojke nije bolna,vrlo brz proces ,medjutim ,ovisno o cisti ,tekucina ili ne,primjerak se znaci moze uzeti s ozbirom na sastav ciste,isto tako,obavezno se radi mamogram i ultrazvuk,mnoge ciste ,izvadjene,logicno,nakon operacije,se mogu opet pojaviti pojaviti,treba se kontroslisati jednom godisnje ultarzvukom
hormoni uvijek igraju ulogu,tacnije,o njima ovisi nase zdravlje doslovno cijeli zivot
bol prema pazuhu :!: OBAVEZNO idi doktoru,pregedem palpacijom uopste nije dovoljan
ljubav_aha

PostPostao/la samo malo dana 25/03/2010 09:47

Punkcija nije bolna toliko, iglom se uradi i uglavnom ostane modrica koja se za sedam dana cirka ili malo vise, izgubi.

Biopsija je vec malo teza.

Ovo govorim iz licnog iskustva odnosno iskustva moje mame. Na zalost, njoj je na kraju odstranjena dojka, i nebi nikoga prepadao ali iz razgovora sa glandularnim hirurzima gore na KCUS, dobar dio tih izraslina su predtumorozne tvorevine koje kad tad predju u tumor (ne nuzno zlocudni), ne sve naravno i dobar broj tih izraslina su ciste i slicno. Zato je najbolje otici na glandularnu kliniku u njihovu ambulantu sa nalazima i posavjetovati se sa Kapetanovicem ili Secicem, oni ce vam u glavu direktno reci o cemu je rijec i kako tretirati odredjenu izraslinu. Ne trebate se plasiti, karcinom dojke je itekako izljeciv ako se ne ceka dugo, ako se tretira na vrijeme.
Vecina zena koje od toga na kraju stradaju, stradaju jer cekaju, u strahu od dijagnoze, motaju se oblozi i stavlja kupus, onako "ma nije to nista, proci ce". Moja komsinica je od straha cekala dok joj nije narastao na 5 cm, onda je vec kasno jer on se prosiri dalje.

Mami su dugo govorili "ma nije to nista", isla je na mamografije na kojima se nije vidjelo nista, tek na kraju na ultrazvuku joj nadju malu kvrzicu. I sve nije nista, nije nista, kad na kraju odrezase dojku. Srecom nije doslo do metastaze na limfne, sad je pod terapijom. I cuo sam od dosta zena koje od toga boluju, da su takodje dugo osjecale neke bolove i da im je na nalazima bilo sve cisto. Onda mi je hirurg objasnio da se ti tumori dok su mali jednostavno sakriju, ne vide se na mamografiji ili ultrazvuku jer je dojka po svojoj teksturi zgodna da se tumor "sakrije". Zato je nuzno razgovarati sa odgovarajucim hirurzima, takve stvari se lijece bez cekanja. Vec nakon punkcije oni vide o kakvim se celijama radi. Nakon biopsije su samo sigurni.

Nije mi cilj nikoga prepasti, vec samo upozoriti.
samo malo

PostPostao/la samo malo dana 25/03/2010 09:52

CherryLips je napisao/la:Da pitam ovdje,da ne otvaram novu temu.Vec unazad 2-3 godine osjecam bol u lijevoj dojci,vise prema lijevoj strani prema pazuhu.Išla lani kod dr na ultrazvuk,sve u redu,pregledao mi palpacijom dojke sve u redu.Sad mi je nekad opet vrijeme za kontrolu,ali meni se taj bol i dalje javlja. Može li biti da tu neku ulogu igraju hormoni?
Jos sam se skoro i udarila u istu dojku pa mislim da me i od toga boli vise nego inače.

Neki dan sam gore u cekaonici razgovarao sa zenom koja ima slicne bolove, njoj su rekli da ima neku upalu koja nije opasna vizavi karcinoma (tj. nece preci u karcinom) pa su joj savjetovali obloge i neku terapiju, ne znam sada tacno.

Po njima, ta upala se konstantno vraca, malo se smiri pa onda opet, i kaze zena da ima velike bolove.

Mozda je i kod tebe nesto slicno. Idi na glandularnu i savjetuj se sa njima, moj savjet.
samo malo

PostPostao/la samo malo dana 25/03/2010 09:55

sa66 je napisao/la:Sigurno je ova tema bila i ranije, ali ne mogu sad da nadjem, pa da pitam ispocetka.
Hvala svima

Inace, jako dugo se ceka na punkciju, po mjesec dana ako se dobro sjecam, mama je to radila prije par godina pa se vise ne sjecam tacno vremena cekanja.

Punkcija se radi gore na radiologiji, lijevo hodnikom do kraja, zadnji hol.

Moze se uraditi i privatno (ako je problem cekati), mislim da moze, dole kod ZIS-a ima neki privatnik, a mozes i u Euroherc klinici dole na Alipasinom, jel se Sunce zove?

Na zalost, nemam sad nijedan broj za informacije.
samo malo

PostPostao/la CherryLips dana 25/03/2010 10:00

Uh sto me isprepadaste...i ne pomisljam da odem na klinicki centar ili u drzavnu bolnicu,vjerovatno ce me naručiti za 3-4 mjeseca na UZV...I zna li neko br.od doktorice Cokoja,čula sam da je ona najbolja u ovome i kako se kreću cijene kod nje?? Ili da odem svom ginekologu kojem sam i lani isla,pa valjda bi nesto vidio da ima??
Stvarno me temeljito i dugo pregledao UZV-om,posebno mjesto koje me boli...i kaze sve u najboljem redu (bar je lani bilo)..bas ste mi suhvu svezali.. :run:
CherryLips

PostPostao/la samo malo dana 25/03/2010 11:56

Uradi privatno nalaze, uzv i slicno, pa sa nalazima odes na glandularnu. Na savjetovanje, oni su specijalizirani za dojke i stitnjace.

Cekati uzv na KCUS je jalova rabota, ostaris cekajuci njihove termine.

Mozda nemas nikakvu izraslinu, ali nesto te boli. Sad otkrivaj sta. Sretno, i nemoj se plasiti.
samo malo

PostPostao/la Pacificgirl dana 25/03/2010 12:09

Ja bih za sve vrste ultrazvuka, pa tako i dojke preporučila samo prim.dr.Mensuru Bajgorić, dugo godina je radila na radiologiji u KCUS-u, a sada je u penziji pa radi privatno u ordinaciji dr Huković u ulici Ćemaluša (tamo gdje je Bata)...Doktorica je jako temeljita pri pregledanju, ultrazvuk kod nje ne traje nikako manje od pola sata, a njene nalaze su potvrđivali i doktori u inostranstvu. Ako nekom treba, njen broj mobitela je : 061 900 434
Pacificgirl

PostPostao/la nova_korisnica dana 25/03/2010 12:22

Pacificgirl je napisao/la:Ja bih za sve vrste ultrazvuka, pa tako i dojke preporučila samo prim.dr.Mensuru Bajgorić, dugo godina je radila na radiologiji u KCUS-u, a sada je u penziji pa radi privatno u ordinaciji dr Huković u ulici Ćemaluša (tamo gdje je Bata)...Doktorica je jako temeljita pri pregledanju, ultrazvuk kod nje ne traje nikako manje od pola sata, a njene nalaze su potvrđivali i doktori u inostranstvu. Ako nekom treba, njen broj mobitela je : 061 900 434

e ovo i ja mogu samo potvrditi!!!
radila sam uz dojke i stitne zlijezde kod nje...teta je samo takva!!
radila sam uz dojke prosli put u ordinaciji clarus (dodje neki "gostijuci" doktor) i to je trajalo svega 7 min (incl mog skidanja, oblacenja i njegovog "razgovora" sa mnom!!)...ja svoj sljdeci uz radim opet kod Bajgoricke....

ja imam neki nelagodan osjecaj u gornjem liejvom cosku lijeve dojke, vec nekoliko godina...i svake godine idem redovono na uz...uvijek kazu da je sve ok...da je to samo masno tkivo...pa eto...nadam se da su u pravu...
nova_korisnica

PostPostao/la pustopoljina dana 25/03/2010 12:34

CherryLips je napisao/la:Da pitam ovdje,da ne otvaram novu temu.Vec unazad 2-3 godine osjecam bol u lijevoj dojci,vise prema lijevoj strani prema pazuhu.Išla lani kod dr na ultrazvuk,sve u redu,pregledao mi palpacijom dojke sve u redu.Sad mi je nekad opet vrijeme za kontrolu,ali meni se taj bol i dalje javlja. Može li biti da tu neku ulogu igraju hormoni?

naravno da hormoni igraju ulogu.
znas da za vrijeme PMS grudi bole i narastu kod vecine zena.
pilula recimo ublazi pms preko regulisanja estrogena i gestagena (pa nekad eliminise i ciste). ali opet-dojke narastu,a i moze boljeti.
ako je prolaktin uzrok- onda recimo ima vitex agnus castushttp://en.wikipedia.org/wiki/Vitex_agnus-castus .
medjutim-ne mozes tek tako zakljuciti da su hormoni- to se radi u laboratoriju. i puno vise od obicnog ginekologa- oni koji su specijalizirani za (kako li se zove kinderwunsch?) lijecenje neplodnosti imaju potrebno znanje.
bol u dojkama moze biti uzrokovan:
nepravilnim drzanjem, istegnutim/nategnutim misicem uslijed ponavljanja istih pokreta (recimo posao), neudobnih grudnjaka, hormona...kanalici mlijecnih zlijezda se mogu upaliti,moze pod pazuhom jednostavno limfni cvor nateci (iz vise razloga). za udarac kazu da u pravilu ne moze uzrokovati "ono", prije krvni podlijev, nego dobrocudne ili zlocudne tumore,ciste i sve ono cega se bojimo.
bitne su i godine- mladu curu mogu grudi jako boljeti,a da je zapravo sve ok, jedino poludjeli hormoni rade svoje-tu mislim da se odmah da pilula i gotova stvar...starija zena moze nesto napipati da je nikad nista nije ni zaboljelo,a opet i kod starijih zena moze biti klimaks u pitanju i promjene hormona koje klimaks nosi.
da bi posumnjala na hormone-potrebno je da su ti jos neke stvari vezane za hormone prisutne:
neredovna/obilna/bolna/izostanak menstruacije...promjena dlakavosti, promjene raspolozenja, nakupljanje vode/masnoce u organizmu (drugacije od normalnog)...
potrebno je uraditi pretrage.

punkciju nisam nikad radila, tako da nemam pojma...

ali znam (mada se i sama tjeram na to, strah me da sta ne napipam :skoljka: ) da moras redovno vrsiti samopregled. nadji na netu tacno kako se radi i redovito pregledaj- jer jedino ti mozes stvarno uociti promjenu. doktor kod kojeg ides jednom u 6 mjeseci je manje pouzdan od tebe.
pustopoljina

PostPostao/la Pacificgirl dana 25/03/2010 14:01

nova_korisnica je napisao/la:
Pacificgirl je napisao/la:Ja bih za sve vrste ultrazvuka, pa tako i dojke preporučila samo prim.dr.Mensuru Bajgorić, dugo godina je radila na radiologiji u KCUS-u, a sada je u penziji pa radi privatno u ordinaciji dr Huković u ulici Ćemaluša (tamo gdje je Bata)...Doktorica je jako temeljita pri pregledanju, ultrazvuk kod nje ne traje nikako manje od pola sata, a njene nalaze su potvrđivali i doktori u inostranstvu. Ako nekom treba, njen broj mobitela je : 061 900 434

e ovo i ja mogu samo potvrditi!!!
radila sam uz dojke i stitne zlijezde kod nje...teta je samo takva!!
radila sam uz dojke prosli put u ordinaciji clarus (dodje neki "gostijuci" doktor) i to je trajalo svega 7 min (incl mog skidanja, oblacenja i njegovog "razgovora" sa mnom!!)...ja svoj sljdeci uz radim opet kod Bajgoricke....

ja imam neki nelagodan osjecaj u gornjem liejvom cosku lijeve dojke, vec nekoliko godina...i svake godine idem redovono na uz...uvijek kazu da je sve ok...da je to samo masno tkivo...pa eto...nadam se da su u pravu...

I ja sam joj isla radi stitne zlijezde, pregleda i stitnu i sve ostalo u blizini sto se moze!
Pacificgirl

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.