psiholog u Sarajevu

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

psiholog u Sarajevu

PostPostao/la Angie071 dana 20/03/2008 14:28

Da li neko moze preporuciti nekog dobrog psihologa u Sarajevu s kojim se moze normalno razgovarati da ti odmah ne pise dijagnoze i ne pita kakav je bio odnos tebe i oca u tvojoj trecoj godini...ok karikiram ali mislim da je generalno kod nas zapostavljena ta kultura odlaska psihologu i svi misle da je to neki bauk i da odmah nisi normalan ako ides kod shrinka a ja imam osjecaj da bi mi prijala prica sa nekim ko mi moze pomoci poslagati neke kockice u glavi....
Da li takva osoba postoji u ovom gradu i kako doci do nje?
Angie071

Re: psiholog u Sarajevu

PostPostao/la jOFLA dana 21/03/2008 01:48

.
Zadnja izmjena: jOFLA; 14/07/2010 19:55; ukupno mijenjano 1 put/a.
jOFLA

PostPostao/la zelenooka blogerica dana 21/03/2008 01:58

Fondacija "Krila nade" jedan od osnovnih aspekata rada je Centar za pruzanje psiho-socijalne podrske djeci, mladima i njihovim roditeljima.
Rade 4 strucnjaka od cega 3 fantasticne psihologice. Centar je otvoren svima, usluge su besplatne ... i adresa je Mjedenica 9, a br tel 033 206 092

p.s. ja nisam imala dobro iskustvo sa psiholgom u domu zdravlja....
p.p.s. ako te nesto vise zanima javi se na pp
zelenooka blogerica

PostPostao/la shana_majka dana 21/03/2008 02:08

Angie071 je napisao/la:Da li neko moze preporuciti nekog dobrog psihologa u Sarajevu s kojim se moze normalno razgovarati da ti odmah ne pise dijagnoze i ne pita kakav je bio odnos tebe i oca u tvojoj trecoj godini...ok karikiram ali mislim da je generalno kod nas zapostavljena ta kultura odlaska psihologu i svi misle da je to neki bauk i da odmah nisi normalan ako ides kod shrinka a ja imam osjecaj da bi mi prijala prica sa nekim ko mi moze pomoci poslagati neke kockice u glavi....

"Shrink" je psihijatar a ne psiholog da se ne zabunish prilikom odlaska. ;-)
shana_majka

PostPostao/la acomegas dana 21/03/2008 13:29

Mislim da je to odlazenje psiholozima nesto kao pomodarstvo jer sad kao kako svi poznati imaju svog psihologa a ja ne pa kako ja to zivim.
I ne treba ti svaki covjek je sam sebi psiholog a ako hoces da sa nekim otvoreno popricas o svemu onda kojoj vjerskoj skupini pripadas otidji u hram nekom duhovniku i citaj Bibliju.
acomegas

PostPostao/la Angie071 dana 21/03/2008 14:34

a ako hoces da sa nekim otvoreno popricas o svemu onda kojoj vjerskoj skupini pripadas otidji u hram nekom duhovniku i citaj Bibliju.
[/quote]

Ne pripadam ni jednoj vjerskoj skupini... i ne slazem se da covjeku ne treba psiholog...naprotiv, kao sto se vodi racuna o svom tijelu i izgledu tako se isto treba voditi racuna o svom mentalnom zdravlju. I smatram da svako treba otici s vremena na vrijeme kod psihologa, ne zato sto mu nije dobro ili sto ima problema nego jednostavno da mu pomogne sloziti kockice u glavi i da bi sam naucio kontrolisati neke stvari, promjeniti na bolje...
Angie071

PostPostao/la Lesli Eldridž dana 21/03/2008 16:01

Ispravno je napisati psihijatar. A može pomoći i psiholog, ako nisu baš neka patogena stanja i bolest.
Lesli Eldridž

PostPostao/la pentesileja dana 21/03/2008 17:45

Lesli Eldridž je napisao/la:Ispravno je napisati psihijatar. A može pomoći i psiholog, ako nisu baš neka patogena stanja i bolest.

a sarajevski psihijatri su brate eksperti za lijecenje 'patogenih stanja i bolesti'- :D
pentesileja

PostPostao/la black dana 21/03/2008 19:15

.
Zadnja izmjena: black; 21/03/2008 19:50; ukupno mijenjano 1 put/a.
black

PostPostao/la mamica papucarka dana 21/03/2008 19:46

moja prijateljica otisla kod psihijatra na razgovor (imala je smrtni slucaj u porodici), kad je psihijatrica napade kako je danasnja omladina razmazena , te onda nastavila "Jesil vidjela sta jadna Esmeralda prodje, pa ne kuka..." :roll:
BTW Mislila je na nekadasnju sapunicu Esmeraldu. :cry:
mamica papucarka

PostPostao/la Bumbar dana 21/03/2008 19:53

mamica papucarka je napisao/la:moja prijateljica otisla kod psihijatra na razgovor (imala je smrtni slucaj u porodici), kad je psihijatrica napade kako je danasnja omladina razmazena , te onda nastavila "Jesil vidjela sta jadna Esmeralda prodje, pa ne kuka..." :roll: BTW Mislila je na nekadasnju sapunicu Esmeraldu. :cry:

e ovo cu sebi da zapisem...kad mi ovako "tesko" bude...pa da se tjesim...kako crna esmeralda... :lol: :lol: :lol: :lol:
ja se izvinjavam ali ovo je da covjek fino uzme stolicu i slozi je doticnoj psihijatrici na glavu :shock: :shock:
Bumbar

PostPostao/la buba dana 24/03/2008 15:30

hahaha..vela havle svako ima dozvolu za rad na podrucju psihe :-)
Eh kuku meneee..ja sam samo jednom otisla sarajevskom psihijatru i to privatno covjek ima ordinaciju sve u shesnes'..ne mogu mu se sjetiti imena sve da me ubijes.
Prvo me pitao otkud meni tako mladoj ''problemi'' i kako on ima ''sina u njemackoj, koji je studirao to i to i sada radi i bla, bla..vakav nakav, a ja lijepa, mlada ..pa eto''.
Nakon uvodnog upoznavanja sa psihologijom opcenito, uredno mi je prepisao terapiju i rekao da ''izdrzim do kraja iako ce mi se uciniti teskom?!''
Nakon treceg dana propisana terapija me pretvorila u zombija, dezorijentaciju u prostoru i slabljene vida :shock:
Pa nakon raspitivanja o cemu se radi, kazu mi da su to lijekovi za sizofreniju :shock: :shock:
Helem..trebalo mi je mjesec dana da dodjem sebi i nikad vise psihijatru.
buba

PostPostao/la v. dana 24/03/2008 15:42

eh, ovo mi je jedna od zanimljivije rijesenih stvari u nasoj prelijepoj drzavi. naime, psiholozi ne mogu dobiti dozvolu na otvore privatnu ordinaciju u nasoj zemlji! (objasnjenje, nisu ni medicinska struka, a nemaju ih gdje drugo svrstat). tako da psihologa mozete naci jedino po domovima zdravlja i kojekakvim tim institucijama. sa domovima zdravlja je to jako diskutabilno ( ne bih da prejudiciram), ali veoma je veliki protok ljudi, a radi se mahom o "staroj skoli" koja samo trazi da ti spuca dijagnozu. sa psihijatrima se nemojte druziti ako bas niste losi, jer su oni medicinska opcija kojoj je cilj doci do dijagnoze i propisati tabletice koje ce rijesiti problem. imam dosta kontakta sa apsolventima psihologije, pa sam se naslusala kojekakvih prica i zanimljivih pristupa ljudima od stane psihologa i pshijatara u sarajevu, pa tako da ...pamet u glavu i druga/drugaricu pod ruku i na kafu :)
v.

PostPostao/la suncokret dana 24/03/2008 18:22

Fondacija "Krila nade" se bavi djecom, žrtvama rata i slično, kao i svaka NVO ima svoje područje kojim se bavi.
Ako ne želiš u Dom zdravlja, ima dosta nevladinih organizacija kojima se možeš obratiti u zavisnosti od problema koji imaš.
suncokret

PostPostao/la suncandan dana 24/03/2008 18:29

v. je napisao/la:eh, ovo mi je jedna od zanimljivije rijesenih stvari u nasoj prelijepoj drzavi. naime, psiholozi ne mogu dobiti dozvolu na otvore privatnu ordinaciju u nasoj zemlji! (objasnjenje, nisu ni medicinska struka, a nemaju ih gdje drugo svrstat). tako da psihologa mozete naci jedino po domovima zdravlja i kojekakvim tim institucijama. sa domovima zdravlja je to jako diskutabilno ( ne bih da prejudiciram), ali veoma je veliki protok ljudi, a radi se mahom o "staroj skoli" koja samo trazi da ti spuca dijagnozu. sa psihijatrima se nemojte druziti ako bas niste losi, jer su oni medicinska opcija kojoj je cilj doci do dijagnoze i propisati tabletice koje ce rijesiti problem. imam dosta kontakta sa apsolventima psihologije, pa sam se naslusala kojekakvih prica i zanimljivih pristupa ljudima od stane psihologa i pshijatara u sarajevu, pa tako da ...pamet u glavu i druga/drugaricu pod ruku i na kafu :)

Znam mnogo psihologa koji imaju privatnu ordinaciju, jer sam u srodnoj struci.
Tako da to nije tacno. Da li moraju imati drzavni posao da bi mogli privatno raditi, u to nisam upucena.
suncandan

PostPostao/la jOFLA dana 24/03/2008 18:50

.
Zadnja izmjena: jOFLA; 14/07/2010 19:54; ukupno mijenjano 1 put/a.
jOFLA

PostPostao/la bootylicious dana 25/03/2008 03:43

Angie071 je napisao/la:Da li neko moze preporuciti nekog dobrog psihologa u Sarajevu s kojim se moze normalno razgovarati da ti odmah ne pise dijagnoze i ne pita kakav je bio odnos tebe i oca u tvojoj trecoj godini...ok karikiram ali mislim da je generalno kod nas zapostavljena ta kultura odlaska psihologu i svi misle da je to neki bauk i da odmah nisi normalan ako ides kod shrinka a ja imam osjecaj da bi mi prijala prica sa nekim ko mi moze pomoci poslagati neke kockice u glavi....

Svidja mi se tvoj pristup citavoj stvari....imam jednu odlicnu psihologinju koja ce ti samo tako pomoc da si poslozis kockice u glavi...i olaksas srce i dushu....

Javi se na pp da ti dam ime i broj

pozz
bootylicious

PostPostao/la anais_nin dana 25/03/2008 04:40

Lesli Eldridž je napisao/la:Ispravno je napisati psihijatar. A može pomoći i psiholog, ako nisu baš neka patogena stanja i bolest.

ispravno za sta :D djevojka ocigledno samo trazi konsultaciju sa psihologom....
sto se razlika izmedju psihologije i psihijatrije tice, mada je tema vec sazvakana, evo da jos jednom ponovim....u biti se i psiholog i psihijatar bave istim poremecajima i svim aspektima mentalnog zdravlja, samo pristupi tim istim poremecajima nisu uvijek isti...psihijatrija gleda dublje u organske uzroke i pokretace nekih oboljenja i poremecaja, i ima mogucnost koristenja farmakoterapije u svrhe lijecenja (mada neki od klinickih psihologa takodje imaju tu mogucnost ukoliko imaju odgovarajuce kvalifikacije za pisanje recepata).,...doba Freuda, lezanja na kaucu i krivljenja majke za sve je davno iza nas, u obe oblasti i psihologiji i psihijatriji....koji zdravstveni radnik ce adekvatnije pomoci onom koji tu pomoc zahtjeva uveliko zavisi od potreba te osobe kao i profesionalnih sposobnosti tog zdravstvenog radnika....ne odgovaraju svakom klijentu metode svakog psihijatra ili psihologa....sustina je pronaci onog (ili onu :D) koji ce biti najefikasniji....
anais_nin
Moderator

PostPostao/la suncandan dana 25/03/2008 23:31

Angie071, preporucila bih ti da pokusas prvo razgovarati sa socijalni radnikom.
Iz tvoje poruke, mislim da je to odgovoror na tvoje pitanje.

Zelim ti puno srece.
suncandan

PostPostao/la modesti dana 27/03/2008 13:48

Ah što vi upućujete curu na 100 strana...

Traži cura psihologa, ne traži ni psihijatra ni socijalnog radnika, u čemu je problem?

Imaš dobrog psihologa u DZ Kumrovec, ako ti se ne svidi ili ti mjesto/vrijeme/odnos ne odgovara, javi mi se na PP da vidimo dalje. I molim te, ne odustaj ako te i pita za odnos sa ocem u 3. godini, nekada je i to važan podatak ;)
Mislim da ti za psihologa u DZ treba uputnica od doktora. Što se tiče privatne prakse, kod nas to još nije kako treba zaživjelo.
modesti

PostPostao/la Ponekad s'proljeca dana 23/05/2008 21:57

Ne znam sta da ti kazem, ja sam isao zbog depresije, medjutim postao sam ovisnik na antidepresive, dok ne popijem roza tableticu nisam nikako dobro.
Ponekad s'proljeca

PostPostao/la njeka dana 24/05/2008 12:54

Ogromna je razlika između psihijatra (to su oni što samo znaju dati "pilule za lilule" i oni su dobri samo kod akutnih stanja) I psihologa (koji ti mogu pomoći da shvatiš u čemu je problem i da ga riješiš)
Odlazak psihologu nije pomodarstvo nego odgovorno ponašanje osobe prema sebi i svojoj okolini (kao i odlazak nekom drugom doktoru samo što psihički nesretna osoba nanosi direktnu štetu svojoj okolini)
Ja sam poslije rata patila od Post-traumackog stresa (kojeg nisam toliko ni bila svijesna koliko moja okolina),"slučajno" sam razgovarala sa psihologom (pošto mi je oduvijek bilo teško da sa bilo kim otvoreno i iskreno razgovaram o svojim problemima sestre su mi naštimale razgovor) Tek sam tada postala svijesna dubine svog problema i da sam tako nastavila sigurno bih "pukla"!
Mislim da svi koji su izloženi stresu,bilo kakvom psihičkom pritisku(a ko danas nije?) treba da potraže savijet psihologa, najprije radi sebe a i radi svojih najbližih koji nas vole i brinu se za nas a najčešće su oni ti koje povrijeđujemo svojim ponašanjem
njeka

PostPostao/la Leonid Breznjev dana 25/05/2008 02:28

njeka je napisao/la:Ogromna je razlika između psihijatra (to su oni što samo znaju dati "pilule za lilule" i oni su dobri samo kod akutnih stanja) I psihologa (koji ti mogu pomoći da shvatiš u čemu je problem i da ga riješiš)
jes, jes... :-) :D
Leonid Breznjev

PostPostao/la njeka dana 25/05/2008 10:38

Arslan je napisao/la:
njeka je napisao/la:Ogromna je razlika između psihijatra (to su oni što samo znaju dati "pilule za lilule" i oni su dobri samo kod akutnih stanja) I psihologa (koji ti mogu pomoći da shvatiš u čemu je problem i da ga riješiš)

Ne kontam,koliko ja znam psihologija se bavi liječenjem nervnih i duševnih bolesti, a psihologija izučava segmente ličnosti i ponašanje; ili griješim??!
njeka

PostPostao/la anais_nin dana 25/05/2008 15:24

njeka je napisao/la:
Arslan je napisao/la:

Ne kontam,koliko ja znam psihologija se bavi liječenjem nervnih i duševnih bolesti, a psihologija izučava segmente ličnosti i ponašanje; ili griješim??!

ja sam vec dala dio odgovora ali evo da pokusam jos jednom :) nije do tebe, ovo je nesto sto buni dosta ljudi posebno zbog nacina na koji su ove struke prikazane na filmovima i TV serijama :-) :D
i psihijatrija i psihologija se bave mentalnim i psihickim zdravljem tj oboljenjima i poremecajima...znaci sve ovo sto si ti navela u postu je dio i psihijatrije i psihologije...glavna razlika izmedju psihijatara i psihologa je to sto su psihijatri doktori medicine dok su psiholozi doktori nauka :) obe struke dijagnosticiraju oboljenja i poremecaje iz istog dijagnostickog prirucnika, obe struke se bave tretmanom tj terapijom (s tim sto psihijatri imaju mogucnost lijecenja farmakoterapijom dok klinicki psiholozi tu mogucnost imaju samo ukoliko dodatno zavrse odgovorajuci program farmacije) i obe struke se bave istrazivanjem licnosti, ponasanja, poremecaja, efikasnih tretmana :) da bi stvar bila jos komplikovanija dosta bolnica osim psihijatara medju osobljem ima i klinickog psihologa :)
mozda je ono sto tebe buni cinjenica da se psihologija jako puno razgranala :) tako da postoje oblasti npr obrazovne psihologije, eksperimentalne psihologije (neke osobe se odmah u startu odluce za bavljenje SAMO istrazivanjem), okupacione psihologije itd itd :)
S tacke gledista klinickog rada razlike izmedju psihijatara i psihologa nisu tako velike :) cesce su vece varijacije medju terapeutima jedne struke zavisno od toga koju skolu terapije izaberu...da te jos malo dodatno zbunim osim psihijatara i psihologa klinickim radom tj terapijom se mogu baviti i socijalni radnici koji imaju magistarski iz klinickog rada :)
nadam se da je ovo bilo adekvatno objasnjenje :)
anais_nin
Moderator

Sljedeća

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.