procijena stete kod osiguranja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator/ica: Bobi

procijena stete kod osiguranja

PostPostao/la laf_sa_foruma dana 14/03/2008 01:28

poz
jel ima neko da je isao naprocjenu stet kod osiguranja u vezi naplate odstete?
zanima me procedura kako sta kolko kad..?
laf_sa_foruma

Re: procijena stete kod osiguranja

PostPostao/la potpuni stranac dana 14/03/2008 08:47

evo vako, prvo ides u svoje osiguranje, sa vozilom naravno, a ako se ne moze voziti oni dolaze i slikaju ga. nakon toga tvoje osiguranje trazi o policijske stanice gdje se desila nesreca zapisnik o uviđaju. nakon sto dobiju zapisnik prave spisak dijelova koji se trebaju promijeniti ili popraviti te broj sati rada raznih majstora(lakireri, limari, mehanicari) te taj spisak proslijeđuju osiguranju kod kojeg je osigurano vozilo koje je prouzrokovalo nesreću i oni na kraju procjenjuju štetu, tj iznos novca. kad procijene salju ti obavjest kuci i prijedlog ugovora. ovaj prvi iznos stete je u pravilu mizeran i u najmanju ruku bezobrazan.
nakon toga odes sa spiskom dijelova koji je procijenilo tvoje osiguranje u ovlasteni servis za svoje vozilo(jer su ovlasteni obicno i najskuplji, za VW to je ASA) da ti daju cjenovnik i procjenu ukupnih troskova(kosta 10-20KM) te sa istim ides advokatu da ti napravi zalbu(obavezno se žali). advokati u pravilu uzimaju od 5-12% od naplacenog iznosa, ali se u svakom slucaju isplati. obicno poslije zalbe dobijes puno veci iznos. na primjer, osiguranje mi je ponudilo 270KM a preko advokata sam dobio 700. u Luzanima na Ilidzi ima "fin i jeftin" advokat, uzima 5%, tj on tako kaze, a na kraju se ispostavi da je u pitanju 17%, hocu reci cuvaj se da te ne prevari (bagra je to), trazi da vidis orginalni dokument od osiguranja. ako ti sta nije jasno pitaj.
Zadnja izmjena: potpuni stranac; 20/03/2008 15:03; ukupno mijenjano 1 put/a.
potpuni stranac

PostPostao/la sabanss dana 14/03/2008 09:47

potpuni stranac je napisao/la:nakon toga odes sa spiskom dijelova koji je procijenilo tvoje osiguranje u ovlasteni servis za svoje vozilo(jer su ovlasteni obicno i najskuplji, za VW to je ASA) da ti daju cjenovnik i procjenu ukupnih troskova(kosta 10-20KM) te sa istim ides advokatu da ti napravi zalbu(obavezno se žali).

Ne treba mu advokat, samo im reci da ce s popraviti auto u ovlastenom servisu i da ce im oni poslati fakturu :D

Vjeruj mi bez problema se dogovorite :D
sabanss

PostPostao/la laf_sa_foruma dana 14/03/2008 21:29

e jbg ja danas odem kod osiguravajuceg drustva ovog sto me je udario (triglav) d ami procjene stetu. odem dole u strojorad i ispunim neki zuti papir pun nekih glupih pitanja cak sam morao i nacrtat kaok se to desilo, pa us mi slikali auto i cekam sad ponedjeljak, kad ce mi reci cifru tj sudski izvjestaj. nisam isao kod svog osigurnja(sarajevo osig) nit su mi ovi rekli da treba.
stranac 'fala u svakom slucaju ;) vidjecu sta ce bit u pon i kolka ce cifra biti..
laf_sa_foruma

PostPostao/la gaius dana 15/03/2008 00:30

rijetko su korektni.. ali prigovor advokata u pravilu popravi stvari.. budi istrajan..
gaius

PostPostao/la potpuni stranac dana 17/03/2008 10:57

laf_sa_foruma je napisao/la:e jbg ja danas odem kod osiguravajuceg drustva ovog sto me je udario (triglav) d ami procjene stetu. odem dole u strojorad i ispunim neki zuti papir pun nekih glupih pitanja cak sam morao i nacrtat kaok se to desilo, pa us mi slikali auto i cekam sad ponedjeljak, kad ce mi reci cifru tj sudski izvjestaj. nisam isao kod svog osigurnja(sarajevo osig) nit su mi ovi rekli da treba.
stranac 'fala u svakom slucaju ;) vidjecu sta ce bit u pon i kolka ce cifra biti..

steta, tvoje bi osiguranje napisalo vise dijelova tako da bi triglav doveli pred svrsen cin, tj morali bi platiti zamjenu dijelova koje bi napisalo tvoje osiguranje.
sad sam malo skeptican glede ovog sto si ti uradio, no na greskama se uci, drugi put pametnije. kad dodje prijedlog ugovora, tj iznos novca, nebi zgoreg bilo da nam javis i da napises koje su dijelove napisali za zamjenu i popravak, te koje ti je auto.

pozdrav
potpuni stranac

PostPostao/la _Jenny_ dana 23/03/2008 15:38

sabanss je napisao/la:
potpuni stranac je napisao/la:nakon toga odes sa spiskom dijelova koji je procijenilo tvoje osiguranje u ovlasteni servis za svoje vozilo(jer su ovlasteni obicno i najskuplji, za VW to je ASA) da ti daju cjenovnik i procjenu ukupnih troskova(kosta 10-20KM) te sa istim ides advokatu da ti napravi zalbu(obavezno se žali).

Ne treba mu advokat, samo im reci da ce s popraviti auto u ovlastenom servisu i da ce im oni poslati fakturu :D

Vjeruj mi bez problema se dogovorite :D

Na ovu foru sam isla ja pa sam platila skuplje nego da uopce nisam isla na osiguranje...naime mene je tip koji vozi stakla ogrebao staklom na suvozaceva vrata kod kvake i naravno kvaku otrgnuo (pa sad recite da ZENE LOSIJE VOZE :D)...
Bez procjene bi to farbanje i kvaka dosli oko 1200 kn (300 km otprilike),a sa njihovom procjenom i u ovlastenom servisu to je bilo duplo skuplje...Tako da ako i trebas procjenu prvo se raspitaj o svemu pa vidi kako ti je i sta se vise isplati...S tim da auto ima i kasko koje iz razloga da je steta premala nije htjelo reagirat...:S
_Jenny_

PostPostao/la Isabell dana 02/04/2008 11:33

I ja cekam ponudu od Triglava :)
Pa bas me zanima kako cu proci. No ja sam isla preko svog osiguranja i predracunom od ovlastenog servisa.
Isabell

PostPostao/la potpuni stranac dana 02/04/2008 13:06

Isabell je napisao/la:I ja cekam ponudu od Triglava :)
Pa bas me zanima kako cu proci. No ja sam isla preko svog osiguranja i predracunom od ovlastenog servisa.

pametna glavica, to ja pricam citavo vrijeme. :skoljka:
potpuni stranac

PostPostao/la sabanss dana 02/04/2008 16:19

Isabell je napisao/la:I ja cekam ponudu od Triglava :)

Ako budu zakerali samo reci da ces poraviti auto u tom servisu i da ce im biti ispostavljena faktura. Vjeruj mi da nece biti problema.
sabanss

PostPostao/la johnnybravo dana 11/04/2008 10:46

Zakaon o osiguranju i o procjeni štete možete skinuti na http://www.nados.ba .
johnnybravo

PostPostao/la johnnybravo dana 11/04/2008 10:50

Član 9

Kvantitativni obim pokrića
Agencija za nadzor donosi odluku kojom će se regulirati najmanji iznos na koji se može ugovoriti osigurana suma po osiguranom slučaju.
Najmanji iznos osigurane sume po osiguranom slučaju iz stava 1. ovog člana ne može biti manji od:
a) u slučaju fizičke povrede lica - iznos od 500.000,00 KM, bez obzira na broj žrtava uključenih u istu nezgodu. Ovaj iznos bit će ipso iure povećan na iznos od 1.000.000,00 KM dvije godine nakon stupanja na snagu ovog Zakona;
b) u slučaju štete na imovini - iznos od 350.000,00 KM po jednom štetnom događaju, bez obzira na broj žrtava.
Ako postoji više od jednog osiguranog lica i ako ukupna naknada prelazi iznos naveden u tačci a) stava 2. ovog člana, iznos naknade srazmjerno će se smanjiti.
Ako neko društvo isplati podnosiocu zahtjeva iznos veći od iznosa na koji bi imao pravo, s obzirom na srazmjerno smanjenje naknade iz razloga što nije znalo za ostala lica koja imaju pravo na naknadu, ono će i dalje ostati odgovorno prema drugim licima samo do ukupnog iznosa navedenog u tačci a) stava 2. ovog člana.
Osiguravač je, prema osnovu istog ugovora o osiguranju, odgovoran za naknadu štete koju pretrpe treća lica u RS nanesenu od vozila koja se uobičajeno nalaze u Federaciji, u skladu sa zakonskim odredbama i obaveznom pokriću osiguranjem koji važe u entitetu u kojem se desila nezgoda, ili pokrićem koje je navedeno u polisi ili propisima Federacije, prema onom koje je više.
Osiguravači obaveznog i privatnog zdravstvenog, invalidskog i penzionog osiguranja mogu za iznose koje su platili oštećenoj strani tražiti regres od osiguravača čiji je osiguranik odgovoran za nezgodu.
Osiguravač koji kao korespodent ili, prema ovlaštenju Biroa zelene karte u BiH, vrši obradu i naknadu štete koju pretrpe građani BiH u BiH nanesenu od vozila koja se uobičajeno nalaze izvan BiH, mora primijeniti osigurane svote iz polise ako su veće od zakonom propisanih minimalnih svota u BiH kao zemlji nastanka nezgode.

Član 10.

Izmirenje odštetnih zahtjeva
Osiguravač je obavezan da u roku od 90 dana od prijema dokumentovanog zahtjeva za naknadu štete ponudi isplatu ili da objasni zašto nije u mogućnosti da to učini.
Ako osiguravač ne ispuni ovu obavezu kaznit će se u skladu sa članom 24. ovog Zakona.
Obaveza osiguravača iz stava 1. ovog člana ne isključuje i ne suspendira pravo oštećene strane da se neposredno poslije nezgode obrati Ombudsmenu za osiguranje, u skladu sa Zakonom o društvima za osiguranje u privatnom osiguranju ili nadležnom sudu. U slučaju da se obratio Ombudsmenu za osiguranje kazne iz člana 24. ovog Zakona neće se primjenjivati dok Ombudsmen za osiguranje ne donese svoju odluku.

Član 11.

Neposredno djelovanje
Oštećeno lice ima pravo neposredne tužbe protiv osiguravača od autoodgovornosti do osiguranog iznosa koji ne može biti manji od najnižeg iznosa predviđenog propisima koji su na snazi u vrijeme kada se desila nezgoda. Pravo na neposrednu tužbu ne utiče na pravo oštećene strane da podnese zahtjev prema počiniocu udesa.

Član 12.

Prigovori koji proizilaze iz ugovora o osiguranju
Osiguravač ne može isticati prigovore koji proizilaze iz polise osiguranja protiv zahtjeva za naknadu štete koji oštećena strana podnese prema odredbama člana 10. ovog Zakona. Osiguravač koji je oštećenoj strani isplatio naknadu ima protiv osiguranika, ugovarača osiguranja ili vozača sva prava koja su predviđena odredbama člana 13. ovog Zakona.

Član 13.

Pravo regresa od osiguranika
Osiguravač od autoodgovornosti koji je isplatio naknadu oštećenom u saobraćajnoj nezgodi koju su prouzrokovala lica čija je odgovornost prema trećim stranama pokrivena ovim Zakonom i ako je njihova ugovorna odgovornost isključena u niže navedenim slučajevima, imat će pravo da naknadu potražuje od lica koja su odgovorna za nezgodu u skladu sa važećim propisima, ali samo u sljedećim slučajevima:
a)- kada je nezgoda izazvana namjerno;
b)- kada je vozač upravljao vozilom bez vozačke dozvole;
c)- kada je lice koje je odgovorno za nezgodu upravljalo vozilom bez saglasnosti osiguranika. U ovom slučaju osiguravač može potraživati regres samo od vozača;
d)- kada je vozač ukrao vozilo ili kada je upravljao njime znajući da je ukradeno;
e)- kada vozilo koje je prouzrokovalo nezgodu nije korišteno u svrhu koja je navedena u ugovoru o osiguranju;
- kada je vozač bio pod uticajem alkohola ili droga koje su ga sprečavale da ima kontrolu nad vozilom.
johnnybravo

PostPostao/la daddy_cool dana 11/04/2008 11:02

Ja sam imao priliku za potrazujem naknadu stete. Nisam isao u svoje osiguranje vec sam se javio osiguravajucoj kuci vozaca koji je uzrokovao udes (mladost - ludost :-D ). Jedan od policajaca koji je bio na uvidjaju samo je odmahivao glavom kada je vidio o kojoj se osiguravajucoj kuci radi i prepao me svojom izjavom: "Kud' bas ovo osiguranje...". Iako sam mislio da svoju lovu necu vidjeti nikada, covjek koji je tamo radio napravio je izvjestaj o steti onako "k'o sebi", i na kraju sam dobio iznos sa kojim sam "iz prve" bio više nego zadovoljan. Cikica je naravno na prikrivene načine dao do znanja da bi mogao dobiti nešto "na kahvu" :lol:
daddy_cool

PostPostao/la Isabell dana 11/04/2008 11:13

E hvala za ove zakonske info.
Isabell

PostPostao/la Isabell dana 03/07/2008 17:56

Ostala sam duzna info.
Triglav je za svaku pohvalu odlicna nagodba i brza isplata.

Sve proslo ok.
Isabell

PostPostao/la nevencikotic dana 09/10/2008 13:28

Moram pohvaliti Camelija osiguranje,extra brza procjena i isplata...
nevencikotic

PostPostao/la Chemist dana 09/10/2008 15:08

Sa osiguranjima imam samo losa iskustva, LIDO osiguranje na kasno osigurano auto na kome je pukla sofersajba dalo sporazum prema predracunu na kojemu su izbacili PDV kao necemo to mi placati, to vam se svakako odbija od poreza u firmi. Prevedeno, ja tebi nedam pare za PDV nego ces to ti sam da platis ne direktno nego preko odbijanja PDV, a to isto odbijanje sam mogao iskoristiti npr prilikom sljedeceg uvoza...

BSO, za stetu na Mercedesu A140 koju je servis procijenio na 2600 KM, u pitanju je komplet lijeva strana, dali sporazum na 920 KM. Kada sam vidio, povilenio, prosto ih nazvao...javio se nekakav lik i poceo pricati kako se to ne mijenja nego pravi bla,bla, ja mu fino objasnim da su vrata alumijska i da se u principu ne prave, te da imaju i airbag i sve i da to NEDAM nekom "majstoru" ispod mosta da mi radi, jer mi to moze glavu spasit, on opet nesto poceo pricati, na kraju sam se naljutio i rekao mu da cu mu ja dovesti auto, dati kljuceve i saobracajnu pa neka ga on napravi za 920 KM...na kraju je lik samo rekao oprostite gospodine, dodjite do nas pa cemo uloziti prigovor.

Ukratko, krajnje su bezobrazni i samo se treba nadati da nikad nikome nece zatrebati
Chemist

PostPostao/la gaius dana 09/10/2008 18:47

to sa porezom je laž.. PDV na dijelove za putničke automobile se NE MOŽE odbiti tj. ne priznaje se kao ulazni PDV..

prema tome tih 17% što ne plate.. završi u njihovom džepu.. treba ih tužiti..
gaius

PostPostao/la dimu dana 10/10/2008 14:13

Triglav je super, meni su zamjenili citav branik zbog par ogrebotina (naslonilo mi se auto kod njih osigurano), i to sam sve zavrsio u 3 sedmice, od procjene do uplate njihove. svaka im cast
dimu

PostPostao/la sjever76 dana 14/10/2008 09:57

Ljudi kakve veze ima tvoje osiguranje ako ti nisi krivac za nezgodu?????? koliko ja znam troskove popravke auta preuzima osiguranje od osobe koja je skrivila nezgodu osim ako nije kasko u pitanju.
ja upravo cekam procjenu od uniqe jer je vozilo koje me udarilo osigurano kod njih.moje osiguranje sa tim nema apsolutno nista.
sjever76

PostPostao/la potpuni stranac dana 14/10/2008 12:48

sjever76 je napisao/la:Ljudi kakve veze ima tvoje osiguranje ako ti nisi krivac za nezgodu?????? koliko ja znam troskove popravke auta preuzima osiguranje od osobe koja je skrivila nezgodu osim ako nije kasko u pitanju.
ja upravo cekam procjenu od uniqe jer je vozilo koje me udarilo osigurano kod njih.moje osiguranje sa tim[b] nema apsolutno nista[/b].

Apsolutno si u krivu. no, skontaces kad ti ponude neku mizeriju od odstete, a mozda ces biti i strpljiviji da procitas ovu temu od pocetka, moze ti valjat neki drugi put.
potpuni stranac

PostPostao/la potpuni stranac dana 14/10/2008 12:51

uzgred da spomenem, nekakav me taksista udario, on kriv. odem ja u moje osiguranje da mi procjene stetu a da njegovo plati. kad, gle cuda, isto i njegovo i moje osiguranje. e to se zove peh, tako da ovih dana ocekujem neku mizeriju od odstete. ocekujem da cu ih morati tuziti, cak sam nasao i advokata. :D
potpuni stranac

PostPostao/la Bakir1 dana 14/10/2008 12:59

potpuni stranac je napisao/la:
sjever76 je napisao/la:Ljudi kakve veze ima tvoje osiguranje ako ti nisi krivac za nezgodu?????? koliko ja znam troskove popravke auta preuzima osiguranje od osobe koja je skrivila nezgodu osim ako nije kasko u pitanju.
ja upravo cekam procjenu od uniqe jer je vozilo koje me udarilo osigurano kod njih.moje osiguranje sa tim[b] nema apsolutno nista[/b].

Apsolutno si u krivu. no, skontaces kad ti ponude neku mizeriju od odstete, a mozda ces biti i strpljiviji da procitas ovu temu od pocetka, moze ti valjat neki drugi put.

nikad nazovi svoje osiguranje i reci broj police i slazi da te je udario neko iz xy osiguranja pa vidi sta ce ti reci.
osiguravajuce kuce prakticiraju da za svoje klijente vrse pripremu dokumentacije i odstetnog zahtjeva,zbog toga ti je to tvoje slikalo a ti naplacujes stetu od osiguravajuce kuce drugog jer tako frcera zakon o osiguranju.
i veliko je pitanje sta si dobio kada tvoje osiguranje za tebe pripremi dokumentaciju kada ti ga uvijek neko iz te druge osiguravajuce kuce moze odbiti po 1000 osnova,vrijeme radnih sati lakirera,limara,mehanicara,potrebni dijelovi za zamjenu,procjena stete itd.
Bakir1

PostPostao/la potpuni stranac dana 14/10/2008 13:07

Bakir1 je napisao/la:
potpuni stranac je napisao/la:

nikad nazovi svoje osiguranje i reci broj police i slazi da te je udario neko iz xy osiguranja pa vidi sta ce ti reci.
osiguravajuce kuce prakticiraju da za svoje klijente vrse pripremu dokumentacije i odstetnog zahtjeva,zbog toga ti je to tvoje slikalo a ti naplacujes stetu od osiguravajuce kuce drugog jer tako frcera zakon o osiguranju.
i veliko je pitanje sta si dobio kada tvoje osiguranje za tebe pripremi dokumentaciju kada ti ga uvijek neko iz te druge osiguravajuce kuce moze odbiti po 1000 osnova,vrijeme radnih sati lakirera,limara,mehanicara,potrebni dijelovi za zamjenu,procjena stete itd.

jeste, ali onda sa procjenom od svog osiguranje odes u ovlasteni servis, uzmes predracun, pa na sud. jes da traje 2-3 godine, ali je cifra koju dobijes na sudu u pravilu veca za 2-3 x.
potpuni stranac

PostPostao/la Bakir1 dana 14/10/2008 13:14

pa osiguranje drzi procjenitelja stete upravo iz tih razloga,mozes ti odvuci u 1000 servisa ali sta si dobio kada ljudi nisu saglasni sa time sto je tu napisano?
i sta si dobio za par stotina maraka vise(hiljada kada je u pitanju novije auto)?
em nemas auta,em gubis svakim danom,em se moras natezati po sudovima i ostalim.
isto mozes provesti i legalnim putem da zaobidjes tuzakanje oko zapisnika o steti.
odes u to osiguranje,napravis zapisnik,u ovlasteni servis,specifikacija tj njihov zapisnik uporediti sa zapisnikom osiguranja pa ako se moze uskladiti ok ako ne onda sud i te varijante.
nije se jednom desilo da se odbije zahtjev za isplatu stete zato sto osiguranje A nije smatralo validnom dokumentaciju koja cini odstetni zahtjev sastavljen od strane osiguranja B
Bakir1

Sljedeća

Natrag na Auto

Trenutno korisnika/ca: suadfor, vettel i 9 gostiju.