preventivno cuvanje zdravlja

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

preventivno cuvanje zdravlja

PostPostao/la zemo_online dana 27/01/2010 11:25

sta cinite kao prevenciju nastanka bolesti??????
poznato je da je kretanje osnovni uslov za zdravlje, pa hrana.
-evo, ja nastojim da uzimam sto vise bijelog luka,sitno ga nasjecem u jogurt,meda,propolis,voce i povrce ,ribu.sto manje secera i masnoca.
-dali mogu pilule sa sastojcima zdrave hrane da zamjene vitamine,minerale iz hrana, npr. bijelog luka zbog mirisa?

hvala na odgovoru.
zemo_online

Re: preventivno cuvanje zdravlja

PostPostao/la Rauber dana 27/01/2010 12:48

Bijeli luk kad god ne radim i ne planiram izlaziti, Omega 3 kapsule obavezno, popijem skoro svaki dan solju zelenog caja, ne onog iz kesica vec kupim u Badem butiku, uzimam sjemenke lana, jednu supenu kasiku dnevno, nastojim da se nikada ne prejedam i da ne jedem kasno, ne jedem hamburgere, pomfrite i slicnu hranu, jedino u 2 mjeseca sto mozda jednom odem na cevape, pojedem i dvije mrkve dnevno zbog beta karotena :) Pijem i puno vode, ako sam npr. na poslu napunim flasu vode i svako malo pijuckam.
Sport rekreativno, nekad se odigra lopte,ode na skijanje, ali su mi proljece i ljeto maksimalno rezervisani za trcanje, tad se odlicno osjecam.
Sad planiram od 1.2 krenuti i u teretanu, nista bez sporta.
Zadnja izmjena: Rauber; 27/01/2010 14:47; ukupno mijenjano 1 put/a.
Rauber

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 27/01/2010 13:17

Preventivno sam djelomični vegy, zapravo, otkako se pojavila piletina bez hormona, Agrokomerc, i nisam više neki vegy, ali teletinu i ostalo meso izbjegavam. Eto, juče sarma, ali sa tunjevinom.

Slabo se krećem, ali doći će vrijeme i za to, biće bolje.
PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

PostPostao/la zemo_online dana 27/01/2010 20:40

Rauber je napisao/la:Bijeli luk kad god ne radim i ne planiram izlaziti, Omega 3 kapsule obavezno, popijem skoro svaki dan solju zelenog caja, ne onog iz kesica vec kupim u Badem butiku, uzimam sjemenke lana, jednu supenu kasiku dnevno, nastojim da se nikada ne prejedam i da ne jedem kasno, ne jedem hamburgere, pomfrite i slicnu hranu, jedino u 2 mjeseca sto mozda jednom odem na cevape, pojedem i dvije mrkve dnevno zbog beta karotena :) Pijem i puno vode, ako sam npr. na poslu napunim flasu vode i svako malo pijuckam.
Sport rekreativno, nekad se odigra lopte,ode na skijanje, ali su mi proljece i ljeto maksimalno rezervisani za trcanje, tad se odlicno osjecam.

svaka cast. gdje si to sve naucio?
zemo_online

PostPostao/la melb26sa dana 27/01/2010 20:54

Vitamini za zenskinje plus folna i to je to od vitamina za mene.

Pazim na ishranu pa se drzim dalje od brze hrane i vecinom je bazirano na povrcu sa mozda ponekim pilecim mesom za rucak. Caj i voda tokom dana - vode vise nego bilo sta drugo. Drzim se dalje od sokova (osim ako ih sama ne napravim) jer skoro svi imaju HFCS u sebi. Nema prejedanja i nema jela nakon 7 navece.
Yoga jednom sedmicno a ubacujem sada i yogu na wii fit. Hodanje cijeli dan - takav posao - gore dole stalno negdje idem tako da znam da sigurno predjem bar 2-3 km dnevno.

Kad je vani toplije onda aerobik u bazenu sa mojim starkama :D A kad jos otopli imamo staze za rolanje, bicikletanje, setnje kraj jezera pa ce to biti na kalendaru.
melb26sa

PostPostao/la zemo_online dana 27/01/2010 22:23

zasto pijes toliko vode tokom dana?
zemo_online

PostPostao/la melb26sa dana 27/01/2010 23:35

test01 je napisao/la:zasto pijes toliko vode tokom dana?

Hidratacija - suh zrak u zgradi a i inace preporucuju bar 2 litra vode dnevno (bilo ljeto ili zima).
melb26sa

PostPostao/la zemo_online dana 28/01/2010 00:07

e melb iz tvog posta se vidi da pazis na zdravlje i to je pohvalno.
-zanima me dali si to naucio od nekoga ili si imao zdravstvenih problema u proslosti na osnovu kojih si zakljucio da treba da promjenis prehranu i djelujes preventivno?
zemo_online

PostPostao/la Rauber dana 28/01/2010 01:01

test01 je napisao/la:
Rauber je napisao/la:Bijeli luk kad god ne radim i ne planiram izlaziti, Omega 3 kapsule obavezno, popijem skoro svaki dan solju zelenog caja, ne onog iz kesica vec kupim u Badem butiku, uzimam sjemenke lana, jednu supenu kasiku dnevno, nastojim da se nikada ne prejedam i da ne jedem kasno, ne jedem hamburgere, pomfrite i slicnu hranu, jedino u 2 mjeseca sto mozda jednom odem na cevape, pojedem i dvije mrkve dnevno zbog beta karotena :) Pijem i puno vode, ako sam npr. na poslu napunim flasu vode i svako malo pijuckam.

svaka cast. gdje si to sve naucio?

Naucila me moja hipohondrija :D kad me ona spucala poceo sam voditi racuna o svom zdravlju, bacio sam cigare,poceo se zdravo hraniti, vise sport praktikovati, em se bolje osjecam em sam skinuo slauf ;)
vezano za tvoje pitanje

dali mogu pilule sa sastojcima zdrave hrane da zamjene vitamine,minerale iz hrana, npr. bijelog luka zbog mirisa?

citao sam vise puta na stranicama posvecenim zdravlju da je ekstrakt bijelog luka odlicna zamjena za prirodni bijeli luk, sigurno je od koristi.
Za ove ostale ne znam sta bih ti rekao, svi govore da je najbolje prirodno uzimati, ali vidis i sam da vise ni voce i povrce nisu kao sto su nekad bili, sve mi je nekako vjestacki.
Ja inace u kapsulama uzimam Omega 3 mada cu odskora vjerovatno naruciti tekuce riblje ulje,nasao sam ekstra povoljno a kvalitet vrhunski, i na proljece cu poceti uzimati kapsule beta karotena zbog moje alergije na sunce, uzmem nekad i Calcium C-1000 :)
Rauber

PostPostao/la bez_ideje dana 28/01/2010 01:19

Cajevi,vlastorucno brani(sipurak,kopriva.....nadje se i malo pelina za junake) med u ogromnim kolicinama (tegla sedmicno).cimet,orasi,drozdjice i ostalo suseno voce i sjemenke...jogurti...ne jedem crveno meso,puno ribe,salata,maslinovo ulje,voce,povrce....ne pijem industrijske sokove...sve cijedim ! Od dodataka prehrani :AD kapi i pivski kvasac ( pivo,vino i domacu travaricu drmam on regular bejz :mrgreen: )
Sve me gripe zaobisle godinama :mrgreen:

Savjet plus:tabanaj dje god stignes.......
bez_ideje

PostPostao/la zemo_online dana 28/01/2010 02:05

bez_ideje je napisao/la:Cajevi,vlastorucno brani(sipurak,kopriva.....nadje se i malo pelina za junake) med u ogromnim kolicinama (tegla sedmicno).cimet,orasi,drozdjice i ostalo suseno voce i sjemenke...jogurti...ne jedem crveno meso,puno ribe,salata,maslinovo ulje,voce,povrce....ne pijem industrijske sokove...sve cijedim ! Od dodataka prehrani :AD kapi i pivski kvasac ( pivo,vino i domacu travaricu drmam on regular bejz :mrgreen: )
Sve me gripe zaobisle godinama :mrgreen:

Savjet plus:tabanaj dje god stignes.......

ok fala za savjete. pazis i ti na sebe.
-sta su ad kapi???????
zemo_online

PostPostao/la bez_ideje dana 28/01/2010 02:07

one crvene perlice A+D vitamin
Nema na cemu :mrgreen:
bez_ideje

PostPostao/la corolla02 dana 28/01/2010 03:19

Po meni:

manje, ali raznovrsnije hrane unositi u organizam, mogu neki i supplimenti;

vise vode u toku dana, pa i na silu;

hodanje, vjezbanje i cist zrak;

higijena, dobar SAN i osmjeh na licu :-D

Dobar posao(koji volite) s jos boljom zaradom;

Zivjeti ili bar posjetiti jednom Japan :!:

eh eto, moj recept za dugi zivot, pa sad zivi i veseli mi bili :mrgreen:
corolla02

Lokacija: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!

PostPostao/la melb26sa dana 28/01/2010 16:30

test01 je napisao/la:e melb iz tvog posta se vidi da pazis na zdravlje i to je pohvalno.
-zanima me dali si to naucio od nekoga ili si imao zdravstvenih problema u proslosti na osnovu kojih si zakljucio da treba da promjenis prehranu i djelujes preventivno?

Moji svi kuci paze na prehranu pa su to vitamini, dodaci prehrani, bijeli luk, med, kile i kile voca i povrca...

Jos vise je pomoglo da se usredsredim kad sam vidjela kolika je vecina ljudi ovdje gdje sam trenutno. Svi oni pokusavaju da se hrane "zdravo" ali ne znaju da nije ta salata sto je jedu problem vec konzerve i konzerve "diet" cole i brze hrane koje ih povecavaju. Ja sam par puta pokusala objasniti ali ne ide im u glavu.

Isto tako, znate ono za ne pijenje hladne/ledene vode/tekucine posebice nakon jela? Sta god ste jeli ako zalijete sa ledenom vodom pretvara odmah u cvrste masti koje se onda lijepe - citaj eto kila. Kao sto azijati i egipcani rade - mlaka prema toploj vodi je puno zdravija. I u sred ljeta tako.
melb26sa

PostPostao/la Kraljica_Suza dana 29/01/2010 19:25

Veoma lijepa tema :thumbup:

Ja sebe kada uporedim sada i prije nekoliko godina, ne mogu se prepoznati koliko sam se spametovala..i to na vrijeme :-D

Osjecam se k'o leptir cijeli dan, kada u svitanje udisem najljepsi zrak prilikom trcanja...budem preporodjena!
Doruckujem voce, npr. bananu, narancu i ananas. Draze mi je ljeto gdje imam veci izbor voca, svjezeg naravno, poput jagoda, borovnica, kupine, maline, ribizle, lubenica...
Rucak je nesto bogatiji ali nikad se ne prejedam, to uopce ne volim. Brokule, kupus, sve moguce salate koje postoje s tim da ja nikad salatu necu napraviti npr. sa majonezom..sve vrste ribe ili morskih plodova koje su mi dostupne, luk obavezan i bijeli i crveni, mrkvu grickam umjesto cipsa, bademe umjesto smokija :-D itd...
Poslije jela obavezno jedem jabuku. Ne trpam se hljebom i raznorsnim tjesteninama, niti volim niti je zdravo. Ako vec i koristim onda je u pitanju crno ili razevo ili kukurzno brasno.
Spinat mi je takodjer zakon, patlidjani, tikvice, mahune, prokulice, cvekla, kopriva itd...
Domace cajeve pijem u po ljeta u po zime, nije bitno...

Jos mi je u naviku preslo da drmam limun svaki dan :mrgreen: zimi pola iscjedim u caj, pola onako pojedem..ljeti lumunade, bez secera naravno jerbo ne volim secer nikako. u specijalnim slucajevima zamijenim ga medom ili barem smedjim secerom.
Oblacim se jako dobro, helanke i utrpana potkosulja, kapa takodjer.
Kad god sam u prilici idem na planinu, kad nisam onda idem na izlet, setnju na prvo brdo iznad grada.
Tablete ili te neke vitamine u tom obliku nikako ne podnosim ne znam sta mi je ali ja to ne volim i gotovo. veeeeeelika me muka mora natjerati da popijem tabletu.
Neko je vec spomenuo dobar san..apsolutno! i naravno spavam 7-8sati, ne vise.
I tako...mogla bih do sutra nabrajati. :-D
Kraljica_Suza

PostPostao/la shljashtecha dana 31/01/2010 13:42

kazu stres eliminisati kao prvo i osnovno :) plus kvalitetna ishrana i redovna fizicka aktivnost... ja trebam da poradim jos samo na ovom "prvom i osnovnom" :D
shljashtecha

PostPostao/la Michun dana 01/02/2010 22:44

Htjedoh nesto da upitam i onda naletih na vas :)
Da, da...zdrav zivot, nastojim.
Hrana kuhana, kucna, na poslu nastojim sto manje sendvica i sto vise salata. Pijem vit. e i c i royal jelly, sad sam nabavila i kolagen u kapsulama da malo kosu popravim. Ne pusim, idem 3X sedmicno na pilates + proljece i ljeto rolam 2 X sedmicno. Ne dam ni da mi gosti u kuci puse :D

E sad pitanje...zna li ko koja je biljka hazreti fatimina rucica. Nasla sam ja biljku ali mi niko ne zna reci ime na latinskom ili neko drugo ime. Nema nigdje na www kako se zove normalno. Ne treba meni nego nekom u inostranstvu pa da saznam drugo ime da provjeri ima li se kupiti tamo gdje zivi.
Michun

PostPostao/la bez_ideje dana 09/02/2010 02:37

cuj kolagen u kapsulama?
Gdje se to nabavlja?
imal efekta?
bez_ideje

PostPostao/la mustang dana 09/02/2010 08:32

2 apaurina od 5 mg dnevno,pa jebiga dokle doguram,drugačije ne ide :thumbup:
mustang

PostPostao/la Michun dana 09/02/2010 10:19

bez_ideje je napisao/la:cuj kolagen u kapsulama?
Gdje se to nabavlja?
imal efekta?

Imas kupiti kod nas u prahu i pije se tako da ga razmustis, ali je skup (30 KM) i kratko traje, neki 15, 20 dana.
Tablete, ebay...ukucas collagen tablets pills i izadje ti ponuda. Samo treba obratiti paznju da ne narucis one za zglobove i kosti...imaju dvije vrste kolagena. Pise za kose, kozu i nokte. Jeftinije je svakako.
Ma sta ja znam, moja poznanica kaze da joj je pravo pomoglo za nokte, kad je ispila ove dvije kutije u prahu vec je osjetila da su joj tvrdji nokti. Sad to s kosom ide sporije i neprimjetnije...nije na odmet.
Michun

PostPostao/la jale dana 19/02/2010 11:51

Plati pa reklamiraj!
jale

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: preludezalude i 4 gostiju.