PRAVO NA TOPLI OBROK

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator/ica: Muhamed Đakmić

PRAVO NA TOPLI OBROK

PostPostao/la kamen spoticanja dana 12/12/2010 20:14

ima li neko da zna na koji nacin je zakonski regulisano pravo na topli obrok i da li to obavezna kategorija u opstem kolektivnom ugovoru...dakle polaze li se pravo na topli obrok i ona kad se isti ne spominje o potpisanom ugovoru o radu?
i ako je topli obavezan kolika je minimalna cifra toplog obroka za VSS

i jos me zanima nakon prekidanja radnog odnosa koliko dana smije proci a da poslodavac ne mora ipuniti i predati radnicku knjizicu?
e hvala unaprijed i unazad :D
kamen spoticanja

Re: PRAVO NA TOPLI OBROK

PostPostao/la atko dana 12/12/2010 21:30

kamen spoticanja je napisao/la:ima li neko da zna na koji nacin je zakonski regulisano pravo na topli obrok i da li to obavezna kategorija u opstem kolektivnom ugovoru...dakle polaze li se pravo na topli obrok i ona kad se isti ne spominje o potpisanom ugovoru o radu?
i ako je topli obavezan kolika je minimalna cifra toplog obroka za VSS

i jos me zanima nakon prekidanja radnog odnosa koliko dana smije proci a da poslodavac ne mora ipuniti i predati radnicku knjizicu?
e hvala unaprijed i unazad :D

Zakon o radu i pravilnik o radu te firme, koji je i sacinjen na osnovu zakona o radu ... i sa pitanjim u pravnu sluzbu te firme
atko

PostPostao/la iceman2010 dana 12/12/2010 21:59

Iz zakona o radu FBiH:

Član 134.
Na dan kada pocne da radi, zaposlenik predaje radnu knjizicu poslodavcu, o cemu poslodavac izdaje zaposleniku pismenu potvrdu.
Na dan prestanka ugovora o radu, poslodavac je duzan vratiti zaposleniku radnu knjizicu, a zaposlenik vraca poslodavcu potvrdu iz stava 1. ovog Člana.
Vracanje radne knjizice iz stava 2. ovog Člana ne moze se uvjetovati potrazivanjem koje poslodavac eventualno ima prema zaposleniku.
Član 135.
Pored radne knjizice iz Člana 134. stav 2. ovog zakona, poslodavac je duzan zaposleniku vratiti i druge dokumente i na njegov zahtjev izdati potvrdu o poslovima koje je obavljao i trajanju radnog od-nosa.
U potvrdi iz stava 1. ovoga Člana ne mogu se unositi podaci koji bi zaposleniku otezavali zakljucivanje novog ugovora o radu.
iceman2010

PostPostao/la iceman2010 dana 12/12/2010 22:06

Isto tako topli obrok nema veze sa strucnom spremom. U jednoj firmi je svima isti. Mislim da se definise samo maksimalan iznos, a on je cini mi se 2% od prosjecne plate federacije. To je sada oko 16KM za jedan radni dan. U skolama je trenutno 8 KM. Nisam siguran je li topli obrok zakonska obaveza.
iceman2010

PostPostao/la iceman2010 dana 12/12/2010 22:19

Evo nasao sam:

Na temelju clanka 112. stavak 1. Zakona o radu («Sluzbene novine FBiH», broj: 43/99, 32/00 i 29/03), Vlada
Federacije Bosne i Hercegovine i Udruzenje poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine, na strani
poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine i Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine, na strani
zaposlenika Federacije Bosne i Hercegovine, zakljucuju
OPCI KOLEKTIVNl UGOVOR ZA TERITORIJU FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE
I - OPCE ODREDBE
( “Službene novine FBiH”, broj: 54/05)
...................

Članak 17.
Poslodavac je obvezan zaposleniku osigurati ishranu u toku radnog vremena (topli obrok).
Ukoliko poslodavac ne osigurava ishranu, zaposleniku se isplacuje mjesecna naknada u iznosu od najmanje
20% prosjecne neto place isplacene u Federaciji BiH, prema posljednjim objavljenim podacima Federalnog
zavoda za statistiku.

Znaci ovo prvo je zakon o radu, a drugo opci kolektivni ugovor koji mislim vazi za sve na podrucju federacije. Nadji jos kolika je prosjecna prata federacije. Mislim da je negdje oko 850 KM. Mrsko mi traziti. To ti je onda minimalno za topli obrok 170 KM (racunato za prosjecnu platu od 850 KM).

Napomena: Mislim da se pripravnicima ne mora isplacivati topli obrok. Znam da ga neke firme ne isplacuju pripravnicima iako ga isplacuju ostalim uposlenicima.
iceman2010

PostPostao/la kamen spoticanja dana 12/12/2010 22:34

iceman2010 je napisao/la:Evo nasao sam:

Na temelju clanka 112. stavak 1. Zakona o radu («Sluzbene novine FBiH», broj: 43/99, 32/00 i 29/03), Vlada
Federacije Bosne i Hercegovine i Udruzenje poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine, na strani
poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine i Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine, na strani
zaposlenika Federacije Bosne i Hercegovine, zakljucuju
OPCI KOLEKTIVNl UGOVOR ZA TERITORIJU FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE
I - OPCE ODREDBE
( “Službene novine FBiH”, broj: 54/05)
...................

Članak 17.
Poslodavac je obvezan zaposleniku osigurati ishranu u toku radnog vremena (topli obrok).
Ukoliko poslodavac ne osigurava ishranu, zaposleniku se isplacuje mjesecna naknada u iznosu od najmanje
20% prosjecne neto place isplacene u Federaciji BiH, prema posljednjim objavljenim podacima Federalnog
zavoda za statistiku.

Znaci ovo prvo je zakon o radu, a drugo opci kolektivni ugovor koji mislim vazi za sve na podrucju federacije. Nadji jos kolika je prosjecna prata federacije. Mislim da je negdje oko 850 KM. Mrsko mi traziti. To ti je onda minimalno za topli obrok 170 KM (racunato za prosjecnu platu od 850 KM).

Napomena: Mislim da se pripravnicima ne mora isplacivati topli obrok. Znam da ga neke firme ne isplacuju pripravnicima iako ga isplacuju ostalim uposlenicima.

e hvala...a da li je moguce potrazivati topli obrok retroaktivno...dakle nakon prestanka radnog odnosa zbog toga sto nikad nije uplacivan?
kamen spoticanja

PostPostao/la iceman2010 dana 12/12/2010 23:08

Vjerovatno. Ali negdje sam procitao da pravo na potrazivanje zastarjeva nakon tri godine. Poslodavac je duzan i da ti da platnu listu na kojoj se jasno vidi kolika je plata, porez, doprinosi i sl. Na istom papiru moze biti i topli obrok, ali moze i na posebnom. Najbolje bi bilo da potrazis pravnu pomoc (mislim da ima u svakoj opcini). Ja sam ipak nisam zavsio pravo, a u opcinama imas besplatnu pomoc. Barem mislim da je tako.
iceman2010

PostPostao/la iceman2010 dana 12/12/2010 23:10

Evo opet iz zakona o radu FBiH:

Član 106.
Apsolutna zastara potrazivanja iz radnog odnosa nastupa za tri godine od dana nastanka potrazivanja, ako zakonom nije drugacije odredeno.
iceman2010

PostPostao/la kamen spoticanja dana 12/12/2010 23:25

iceman2010 je napisao/la:Vjerovatno. Ali negdje sam procitao da pravo na potrazivanje zastarjeva nakon tri godine. Poslodavac je duzan i da ti da platnu listu na kojoj se jasno vidi kolika je plata, porez, doprinosi i sl. Na istom papiru moze biti i topli obrok, ali moze i na posebnom. Najbolje bi bilo da potrazis pravnu pomoc (mislim da ima u svakoj opcini). Ja sam ipak nisam zavsio pravo, a u opcinama imas besplatnu pomoc. Barem mislim da je tako.

hvala jos jednom...jako ce mi koristiti ovakve informacije :)
kamen spoticanja

PostPostao/la iceman2010 dana 12/12/2010 23:32

imam ja i kompletan ugovor o radu i kolektivni ugovor. Ako hoces mogu ti nekako poslati. Mail, Skype, messenger... Najgore sto mi je svugdje pravo ime i prezime, ali javi se na pp ako ti treba pa cemo nesto skontati :D
iceman2010

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.