Povrat PDV za robu kupljenu u inostranstvu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Povrat PDV za robu kupljenu u inostranstvu

PostPostao/la BJB dana 09/12/2012 03:13

Kako ide povrat PDV-a na robu kupljenu u zemljama EU?
REcimo u ITaliji je PDV=IVA, 20%, znam da u radnji gdje kupim nesto vrijednosti preko 155 Eura, moram traziti racun na kojem je ispisan i PDV, i jos neki formular, ali sta ako ne letim avionom vec idem autom ili autobusom?
Na kojoj granici da dam carinicima da pogledaju to sto sam kupila i ostembiljaju? Jer izgleda da se to treba uraditi a onda se racun salje radnji postom da bi radnja na kraju vratila PDV..
Molim Vas pomozite odgovorima ako znate kako to ide.
HVala
Ako ima iko ko putuje cesto ili neko ko radi na carini, pomozite.. :D
BJB

Re: Povrat PDV za robu kupljenu u inostranstvu

PostPostao/la un1ted dana 09/12/2012 03:23

Potrazi temu u carina all about na forumu ovde i naci ces odgovor. Ja ti mogu samo reci da ces povrat traziti na talijanskoj granici.
un1ted

PostPostao/la hrle1976 dana 09/12/2012 12:27

BJB je napisao/la:Kako ide povrat PDV-a na robu kupljenu u zemljama EU?
REcimo u ITaliji je PDV=IVA, 20%, znam da u radnji gdje kupim nesto vrijednosti preko 155 Eura, moram traziti racun na kojem je ispisan i PDV, i jos neki formular, ali sta ako ne letim avionom vec idem autom ili autobusom?
Na kojoj granici da dam carinicima da pogledaju to sto sam kupila i ostembiljaju? Jer izgleda da se to treba uraditi a onda se racun salje radnji postom da bi radnja na kraju vratila PDV..
HVala

Zavisi sta je predmet, nisu duzni na granici da to cine ako je prica o PC, parfemima itd., a drugi problem je Slovenija jer su unutar Schengen zone te mozes ako zelis iz Slovenije uputit se za Austriju i prodati robu po nizoj cijeni itd. Neke prodavnice u gradu nude tax-free prodaju uz dokaz da napustas drzavu (avionom) u kratkom vremenu te je napustast van SCH-zone. Sve u svemu ovo pravilo je namjenjeno gdje ima granica izmedju dvi drzave, tehnicki gledano granice izmejdu Italije i Slovenije nema, a da ce ti na granici izmedju Slovenije i Hrvatske unikuti PDV na robu iz Italije - (nece) cisto sumljam.
Zadnja izmjena: hrle1976; 09/12/2012 12:44; ukupno mijenjano 3 put/a.
hrle1976

PostPostao/la Joker88 dana 09/12/2012 12:30

koji je min iznos koji moras ostvariti da imas pravo na povrat poreza?
Joker88

PostPostao/la SaMaster dana 09/12/2012 12:36

HVala

Ako ides autom ili busom, onda taj papir ovjeravas u zadnjoj zemlji EU iz koje izlazis, pretpostavljamd a je to kod tebe Slovenija.

Pored toga moras paziti ko ispalcuje taj iznos, tj koja je to agencija. To ti pise na racunu. Zna da Raiffeisenbanka ispalcuje iznose za neke racune na kojima je kompanija "Blue... ili Globe...". Nisam siguran za tacan naziv.

Provjeri sa kojom bankom iz BiH oni saradjuju. I naravno ne racunaj da ces dobiti 20% nego se dobije uvijek manje bez obzira sto pise da je ppdv 20%...
SaMaster

PostPostao/la BJB dana 09/12/2012 13:17

Joker88 je napisao/la:koji je min iznos koji moras ostvariti da imas pravo na povrat poreza?

Nasla sam na stranici njihove carine, na jednom mjestu moras potrositi 155 Eura.
Moram u radnji traziti racun sa ispisanom IVA-om i traziti da mi stave ime i prezime i detalje iz pasosa na to, nekako.
I onda to trebam dati da mi odstembiljaju u zadnjoj zemlji EU kroz koju prodjem, pa onda racun poslati postom u Italiju u njihovu radnju i onda oni PDV isplate na racun.
A mislim kupiti iPad..IDemo minibusom ili kombijem..A idemo preko Hrvatske, pa trajektom u Italiju i opet nazad isto..
E posto je tako, je li onda trazim u Italiji ili Hrvatskoj da mi ostembiljaju fakture i papire za povrat PDV-a..Idemo iduce sedmice i vracamo se krajem sedmice, a Hrvatska tek od 2013 postaje clanica EU.
Imala bi 145 Eura IVA-e ili PDV-a.
BJB

PostPostao/la SaMaster dana 09/12/2012 13:38

BJB je napisao/la:
Joker88 je napisao/la:koji je min iznos koji moras ostvariti da imas pravo na povrat poreza?

Nasla sam na stranici njihove carine, na jednom mjestu moras potrositi 155 Eura.
Moram u radnji traziti racun sa ispisanom IVA-om i traziti da mi stave ime i prezime i detalje iz pasosa na to, nekako.
I onda to trebam dati da mi odstembiljaju u zadnjoj zemlji EU kroz koju prodjem, pa onda racun poslati postom u Italiju u njihovu radnju i onda oni PDV isplate na racun.
A mislim kupiti iPad..IDemo minibusom ili kombijem..A idemo preko Hrvatske, pa trajektom u Italiju i opet nazad isto..
E posto je tako, je li onda trazim u Italiji ili Hrvatskoj da mi ostembiljaju fakture i papire za povrat PDV-a..Idemo iduce sedmice i vracamo se krajem sedmice, a Hrvatska tek od 2013 postaje clanica EU.
Imala bi 145 Eura IVA-e ili PDV-a.

Kratko i jasno, zadnja drzava iz koje izlazis iz zone EU - ITALIJA
SaMaster

PostPostao/la sabih05 dana 09/12/2012 13:45

HVala

Obrasce koje dobijes u prodavnici ovjeris na zadnjem izlazu iz EU, svejedno da li putujes avionom ili autobusom. Kad ides iz Italije ili Austrije to je granica Slovenije i Hrvatske (zasad). Na nekim granicnim prelazima imas mogucnost da odmah izvrsis povrat (uglavnom Global Blue), samo pitaj ima li office za refund. Imas ga na granici Slovenije i Hrvatske. Ako ne podignes tu, onda odes u Raiffeisen u Sarajevu (filijala kod Parkuse ili centrala kod Marsalke) i podignes novac. Oni imaju ugovor sa Global Blue, a Global Blue koristi vecina prodavnica. Cijela procedura traje nekoliko minuta. Moze se desiti, ali rijetko, da nije Global Blue, nego neko manje poznat sa slabijom mrezom i onda opet moras ovjeriti na granici na isti nacin, ali onda direktno saljes ovjereni obrazac toj refund firmi i uplate ti na karticu (to je najlakse). Ali ne brini, Global Blue je veoma rasiren. Ista je procedura i kad trazis povrat iz Hrvatske, samo obrazac ovjeravas na granici BiH i Hrvatske, a povrat trazis u Sarajevu u Raiffeisen banci.

Nista ne saljes prodavnici, sa njom se zavrsi cim ti daju racun i obrazac. Carina takodje nema veze s ovim.

Sretno.
Zadnja izmjena: sabih05; 09/12/2012 13:59; ukupno mijenjano 2 put/a.
sabih05

PostPostao/la sabih05 dana 09/12/2012 13:48

HVala

Zaboravih reci da ce ti odmah u prodavnici obracunati koliko imas povrata. Postoje skale za obracun, tako da nemoj ocekivati da ces dobiti bas onaj iznos koji mislis nego priblizan, a nekad i znatno manje.
sabih05

PostPostao/la BJB dana 09/12/2012 22:28

Joj, ja sam se nadala da cu dobiti cijeli iznos, 145eura..Nema veze, bitno je da povratim koliko toliko..NEk bude i 100 bice dobro. Opet ce me doci to sto kupujem jeftinije nego kod nas.
Evo nasla sam na Global Blue stranici koliko cu moci povratiti poreza na cifru koju cu potrositi, 104Eura...90KM sam na gubitku, al' bolje i to nego 600KM.
http://www.global-blue.com/customer-services/tax-free-shopping/refund-calculator/
BJB

PostPostao/la kojeime dana 10/12/2012 13:48

Moram te nesto upozoriti. Moj primjer:

Kupio nesto prije haman 15 godina u Austriji. I krenuo iz autobusa na granicnom prelazu u Sloveniji (Slovenija je tada vec bila u EU) da ovjerim te papire. Neces vjerovati, vise problema sam imao sa vozacima i putnicima autobusa jer nisu htjeli da cekaju da to obavim nego sa administracijom. Poslije svadje sam to na kraju uradio, i dobio povrat poreza ovdje. A na nasoj granici carina nije ni gledala, koliko shvatih vozaci autobusa i carinici imaju svoje seme. Nemoj se zacuditi da ti putnici i vozaci haman ne dozvole da izadjes iz autobusa da ovjeris izvoz, vec da samo pregledaju pasose i ides dalje. Mozda je sada drugacije, ja sam imao ovo iskustvo.
kojeime

PostPostao/la BJB dana 11/12/2012 02:24

Ma ne idem autobusom, vec minibusom a sa ostalim putnicima necu imati problema..
A ne cudi me to od nashih..Prijateljica je nedavno u po' noci dobila povrat poreza odmah na carini. :D
BJB

PostPostao/la keno.aga dana 11/12/2012 03:02

Kratko i jasno! Sto puta sam vracao porez na granici Slovenija-Hrvatska. Sve sto trebas je, da tamo gdje kupujes odredjenu stvar trazis TAX FREE racun, i na njega ti unose tvoje podatke sa pasosa. Zadrzis sve te papire koje dobijes, ne raspakujes robu, te kada dodjes na zadnju granicu EU, kazes cariniku da imas TAX FREE racune, on ce pogledati robu, ovjeriti racune, i uputiti te na blagajnu TAX FREE naplate, gdje ces dobiti odredjeni povrat nazad, ali to nije uvijek kompletan iznos PDV-a koji pise na racunu, obicno bude manje, ali se svakako isplati! Eto toliko! TAX FREE nemaju sve trgovine, tako da i o tome mors voditi racuna prije kupovine, obavezno upitaj jeli prave Tax Free racune! Sretno! ... I da, sve to ne pokazuj ponovo na nasoj granici, jer ti ponovo nasi mogu naplatiti carinu na kupljenu robu! Kuliraj kada pitaju: "imal ko sta za prijavit" ;)))

iPhone5 & iPhone4S & iPad3 using Tapatalk
keno.aga

PostPostao/la Coppertone dana 11/12/2012 08:19

cini mi se takve trgovine obicno na ulazu imaju zaljepljeno

slika
Coppertone

PostPostao/la TDK-90 dana 11/12/2012 09:14

Coppertone je napisao/la:cini mi se takve trgovine obicno na ulazu imaju zaljepljeno

slika

Ovjera računa (tačnije rečeno formulara TaxFree) se vrši na izlazu iz Slovenije , obično je na granici i biro Tax Free koji ti odmah isplaćuje novac. Najlakše je kada putuješ sa autom jer sa autobusima je malo teže zbog ograničenog kretanja putnika i kontrole pasoša koja se vrši unutar zgrade granične policije. TaxFree sistem isplaćuje kada se odbije oko 50 % od onoga koliko iznosi stvarni PDV :-?

Prije su u Njemačkoj bili posebni formulari koje dobiješ u prodavnici A4 format i njega se ovjeravalo na granici i povrat poreza se vršio u toj prodavnici( može bilo ko podići) i tada su isplaćivali 100 % poreza, ali im to valjda dosadilo peglati se sa tim papirim pa su prešli skoro svi na TaxFree sistem gdje i prodavnica ima svoj dio obrade papira :-?

Kod povrata PDV od auta se ide na carinu (npr. Njemačka) i tamo se prave papiri koji se ovjeravaju i onda se povrat vrši također kod prodavača (zastupnika ili dilera ili švercera) autima i tu je povrat 100 %
TDK-90

PostPostao/la SARAJKA dana 11/12/2012 11:32

Prije par mjeseci prošla sam ovu istu proceduru. Znači na prodavnici imaš natpis TAX FREE, na kasi tražiš formular koji ti popuni kasirka (podaci iz pasoša i sa rn). Npr ZARA u svom računu koji izgleda kao i svaki račun sa kase ima podatke za povrat PDV, njima ne trebaju obrasci. A ti češ se javiti na granici Slovenija - Hrvatska, mogu ti vratiti (kao što su meni) odmah ili u Raiffesen banci (jedino ona to kod nas radi). Bitan ti je račun i formular, samo se raspitaj koliko je minimalno potrebno da imaš na jednom računu, tj. u jednoj prodavnici.

I nije bitno da li je ta manji iznos ili veći poreza za povrat, ako imaš pravo zašto ne bi iskoristila.

Sretno u trošenju novca :)
SARAJKA

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: cadburry, drdobarti i 10 gostiju.