povišeni trigliceridi

Sve o zdravlju...

Moderator/ica: ladyblue18

Re: povišeni trigliceridi

PostPostao/la The Realist dana 05/10/2012 17:50

Pa neka ti ljekar da upute šta i kako dalje. Uglavnom, MORAŠ ih obarati.

PS
Pretpostavljam da će se prvo probati sa dijetalnim režimom, osim ako nema nekih drugih tekoba, koje se odmah moraju tretirati.
The Realist

PostPostao/la seln dana 05/10/2012 17:58

kakavdanakneiskustvu je napisao/la:je li ko imao iskustva sa povišenim trigliceridima,vadio sam nalaze i dobro su mi povišeni trigliceridi

Imao sam ja. Koliko je kod tebe?
Ja sam jedno vrijeme imao 1000, kao posljedicu operacije, prekomjerne tezine i stresa.
Smrsao, stao na loptu i sve bilo potaman.
Trigliceridi nisu akutno opasni kao npr. holesterin, ali na duze staze mogu prouzrokovati ostecenje jetre i povecavaju rizik od oboljenja srca i krvnih sudova.
Moj savjet: zdrava hrana, umjereni sport i mir. Ljekar ti moze propisati dodatne lijekove za pospjesenje, ali obicne kapsule od ribljeg ulja imaju isti ucinak.
seln

PostPostao/la The Realist dana 05/10/2012 18:53

seln je napisao/la:
kakavdanakneiskustvu je napisao/la:je li ko imao iskustva sa povišenim trigliceridima,vadio sam nalaze i dobro su mi povišeni trigliceridi

Imao sam ja. Koliko je kod tebe?
Ja sam jedno vrijeme imao 1000, kao posljedicu operacije, prekomjerne tezine i stresa.
Smrsao, stao na loptu i sve bilo potaman.
Trigliceridi nisu akutno opasni kao npr. holesterin, ali na duze staze mogu prouzrokovati ostecenje jetre i povecavaju rizik od oboljenja srca i krvnih sudova.
Moj savjet: zdrava hrana, umjereni sport i mir. Ljekar ti moze propisati dodatne lijekove za pospjesenje, ali obicne kapsule od ribljeg ulja imaju isti ucinak.

Ovdje moraš paziti, jer jako često povišen nivo triglicerida je povezan povišenim vrijednostima LDL (kod nas kažu "loš holesterol", tačnije to je lipoprotein niske gustoće, koji prenosi molekule masti, uključujući holesterol).

Boldirani dio nije "skroz pogrešan", jer povišeni trigliceridi ne znače automatski povišene vrijednosti LDL-a, ali radi povećanog rizika, definitivno to trebaš regulisati, a hvala Bogu, često se dosta "lako" reguliše.
The Realist

PostPostao/la seln dana 05/10/2012 22:48

Kao prvo, nemoj se bojati i ne budi depresivan. Kao sto @Realist rece, to se moze relativno lagano regulisati, ali moras raditi na tome.
seln

PostPostao/la nova_korisnica dana 09/10/2012 12:34

Mozda bi ti najbolje bilo otici kod nutricioniste...
Kada se boris stim ishrana je kljucna, ali mnogi posustanu jer im se ne svidja sto nesto moraju izostaviti sa jelovnika...moj stari je imao jako visok holesterol...mama je totalno promjenila ishranu i to je malo pomoglo...dok nije ukljucio medikaciju nisu spali...sad je ok, lijekove odavno ne pije vec hranom odrzava i prirodnim lijekovima...

Hrani se povrcem, vocem, ribom i malomasnim mesom (puretina, piletina, teletina)...ulje uglavnom maslinovo...njegov problem je sto on voli sireve i tesko mu je bilo da od toga odustane...ali eto, nasli su jednu zenu koja im pravi sir sa malo masnoce (meni licno bolji nego punomasni), mladi sir i sl...kolac pojede isto ponekad...stim sto mama ne pravi kolace sa puterastim kremama, slagom i slicno...uprkos tome, on i dalje ima previse kg...iako jede domaci hljeb (crni, integralni i sl) i to je uspio smanjiti...njegov problem su godine i manjak kretanja (auto :x )...ali eto holesterol je regulisao...ima cak i stent ugradjen, jer mu se jedna vena toliko zatvorila bila...
Doktor mu je preporucio casu vina svako ili svako drugo vece, ali on to ne praktikuje jer nije ljubitelj...
Imas u badem butiku neku smjesu sa lanenim sjemenom (pravi se sa jogurtom) koja je isto dobra za spustanje holesterola...i on kupi neke kapi kad bude onaj sajam pcelara pred ekonomijom...
Eto, nadam se da sam malo pomogla :)
nova_korisnica

PostPostao/la TDK-90 dana 09/10/2012 12:47

Na povećanje triglicerida utiče Alkohol na prvom mjestu jer sprečava normalan rad jetre ( zamašćena jetra ) zatim ishrana pržena i masna mesa , paštete, salame , suho mesnati proizvodi , zašećereni napitci ( Coca Cola & Co) inustrijski slatkiši sa skrivenim mastima ( margarini i ostale hidrokrekovane masti ) keksovi itd...itd... majoneza
Manjak kretanja itd..itd

To je prvi stadij bolešćuge koja je izvjesna ukoliko se ne "popraviš" slijedi žuč i kamenci u žuči što opet utiče na gušteraču jer je žuč u sklopu gušterače a kada oboli gušterača onda se pojavi dijabetes ilitiga šećerna bolest.

Prema nekim istraživanjima kako na univerzitetima tako i kod alternativaca ukazuju na to da su za povišene vrijednosti masnoće u krvi ( zatim pojava šećerne bolesti) kriva biljna ulja i masti kojih je sve više u hrani kojoj jedemo. Pašteta npr ima preko 30 % biljne masti, sir edamer gouda zatim kajmak s 20 % masti i sl. također imaju visok udio biljne masti preko 20 % salame naročito pileće, sadrže dosta biljne masti jer je piletina i kad je tovljena unutra posna.
A sve ove biljne masti su u stvari margarini vještačke hidrokrekovane masti.

Stoga alkohol out, cigare out, loša hrana out, više piti vode sokove skoro nikako , više se kretati :dance:
TDK-90

PostPostao/la Verocious dana 10/10/2012 18:16

kakavdanakneiskustvu je napisao/la:
TDK-90 je napisao/la:

Na povećanje triglicerida utiče Alkohol na prvom mjestu jer sprečava normalan rad jetre ( zamašćena jetra ) zatim ishrana pržena i masna mesa , paštete, salame , suho mesnati proizvodi , zašećereni napitci ( Coca Cola & Co) inustrijski slatkiši sa skrivenim mastima ( margarini i ostale hidrokrekovane masti ) keksovi itd...itd... majoneza
Manjak kretanja itd..itd

To je prvi stadij bolešćuge koja je izvjesna ukoliko se ne "popraviš" slijedi žuč i kamenci u žuči što opet utiče na gušteraču jer je žuč u sklopu gušterače a kada oboli gušterača onda se pojavi dijabetes ilitiga šećerna bolest.

Prema nekim istraživanjima kako na univerzitetima tako i kod alternativaca ukazuju na to da su za povišene vrijednosti masnoće u krvi ( zatim pojava šećerne bolesti) kriva biljna ulja i masti kojih je sve više u hrani kojoj jedemo. Pašteta npr ima preko 30 % biljne masti, sir edamer gouda zatim kajmak s 20 % masti i sl. također imaju visok udio biljne masti preko 20 % salame naročito pileće, sadrže dosta biljne masti jer je piletina i kad je tovljena unutra posna.
A sve ove biljne masti su u stvari margarini vještačke hidrokrekovane masti.

Stoga alkohol out, cigare out, loša hrana out, više piti vode sokove skoro nikako , više se kretati :dance:

hvala,alkohol vrlo malo trošim,ne pušim,koliko lijekovi mogu pomoći,dobio sam neke tablete da pijem?

Probaj se hraniti 30-ak dana u skladu s ovim principima:
http://www.nerdfitness.com/blog/2010/10 ... aleo-diet/

Prvo osjecat ces se odlicno hraneci se na ovaj nacin, drugo smijem glavu staviti da ce te rezultati jako jako pozitivno iznenaditi. Probaj 30 dana pa uradi nalaze i vidi u kojem pravcu ides, jer ti losi nalazi moztda i nisu rezultat lose ishrane i nacina zivota. Ali tih 30 dana budi bas disciplinovan i razmisljaj u smjeru da ti tih 30 dana moze produziti zivot za 30 godina :thumbup:

Ako to ne uspije, mada iskreno sumnjam, onda probaj s lijekovima.

Znaci promjena ishrane(rekao bih radikalna) i aktivnost(ne mora biti pretjerana, brzo hodanje i plivanje preporucujem) i imat ces fenomenalne rezultate.
Verocious

PostPostao/la Verocious dana 12/10/2012 10:16

možda probam,ali prvo moram naći nekoga da mi ovo prevede,hvala

Kucaj paleo dijeta, vjerovatno ces naci dosta clanaka na nasem.
Ovo ti nije nista previse komplikovano, mozda ce ti se svidjeti a mozda i nece. Pomoci ce ti 100% samo se regularno pridrzavaj, budi disciplinovan barem taj probni period radi nalaza.

Uglavnom nije nista komplikovano unosis proteine i masti malte ne neograniceno, ugljikohidrate dosta manje a i ako ih unosis unosis ih iz voca i povrca.
Otprilike:
Proteini(govedina, junetina, teletina, piletina, puretina, svinjetina, janjetina, riba i jaja)
Masti(maslinovo, kokosovo, orasasti plodovi i masti zivotnjskog porijekla)
Ugljikohidrati(svo voce i povrce, izbjegavas tjesteninu, rizu, zitarice...)

Sokovi, cokolada i ostali junk food zaboravi, kao sto trebas zaboraviti i ostalu obradjenu hranu. Ma hranis se uglavnom kako se hranio pracovjek sa hranom koja mu je bila dostupna tada(cokolada i cips a da to sve zalije kolom mu nije bio dostupno jel tako :mrgreen:, spagete takodjer i sl. ) i na koju se nase tijelo naviklo i koja mu ne stvara probleme.

Procitaj malo vise oko ovoga i probaj. Mozda ti se nece svidjeti sto moras izbaciti neku hranu koju volis ali vremenom kada vidis kako se dobro osjecas bez nadimanja, plinova i ostalih tegoba plus sto ce ti ta ishrana popraviti krvnu sliku i nalaze, morat ce ti se svidjeti :-D

Naravno to je sve ako stvarno zelis popraviti nalaze i sve ostalo, ako ne zelis nastavit ce s po starom i uzivati u svemu tome i biti zadovoljan ;-)
Verocious

PostPostao/la PipiDugaDevetka dana 14/10/2012 11:51

Nije zahvalno liječiti se putem Foruma. Samo da kažem da sam nekada pio lijek LIPIDRA protiv povećanih triglicerida. I uvijek uspijevao sniziti te masnoće u krvi.

Sada, taj lijek LIPIDRA nije više na ''besplatnoj listi'' Zdravstvenog fonda.
:(
PipiDugaDevetka

Lokacija: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

PostPostao/la nutricionist dana 06/02/2013 16:22

Ne preporučujem dijete, posebno one rigorozne. Jedini recept koji preporučuje Njemačka društvo za ishranu (DGE) je dugoročna promjena prehrambenih navika. Ukoliko promijenite prehrambene navike možete umanjiti nivo triglicerida, normalan nivo zavisi od osobe i potreban je individualni pristup. Propisane norme su samo okvirne. Snižavanje masnoća i triglicerida možete obaviti i terapijom prirodnim preparatima tj.dodacima prehrani. Nova metoda koja je dobila europskog oskara za tehnološke inovacije je SIPF terapija u ovom slučaju SIPF terapija jetra. Ovom metodom se ljekovite biljke obražuju na -196 C gdje se aktivni ljekoviti materijal ne uništava kao kod drugih pripravaka koji se uništavaju visokim temperaturama. Kod SIPF proizvoda koji jedini polažu pravo na očuvanje cjelovitosti cijele biljke sačuvani su svi sastojci , kojih može biti i preko 200 (enzimi, alkaloidi, flavonoidi...).
nutricionist

PostPostao/la kakavdanakneiskustvu dana 16/03/2013 18:47

i dalje su mi trigliceridi prilično povišeni,pijem lijekove,teško idu dole
kakavdanakneiskustvu

PostPostao/la pinokio04 dana 07/11/2013 23:14

Ja imam 8.1 trigliceride već 7 godina
Ne pijem nista, doduse znali su spast na 4 , onako radom fizickim, ljeti obično kad se radi. U zimskok periodu eto opet skoce, juce vadio nalaze kad eto 8.1 . Ono sto ja osjecam od povisenih triglicerida je cudna glavobolja. Ja bi rekao nešto kao mučnina na povrqćanje, nagon na povraćanje, ali ne preveliki, nego onako hinjski nagon na povracanje uz nekkakvu glavobolju.
Nisam pio nista dosad od lijekova, niti sam obracao nesto posebno paznju na trogliceride. No kad sam malo vise procitao sta sve moze desit se, sta vuce jedno za drugim, od danas prelazim na sortis, 20 mg, hrana kuhana manje mesa i dijeta, i onako fizicke setnje hajmo rec..MOra se djaba je :) Uozbiljicu se , disciplinovat
Inace ne pusim i ne pijem, i nisam previse goajazan, mada imam sigurno 5 kg vise
96 kg 1'90 cm visina
pinokio04

PostPostao/la kakavdanakneiskustvu dana 08/11/2013 07:47

pinokio04 je napisao/la:Ja imam 8.1 trigliceride već 7 godina
Ne pijem nista, doduse znali su spast na 4 , onako radom fizickim, ljeti obično kad se radi. U zimskok periodu eto opet skoce, juce vadio nalaze kad eto 8.1 . Ono sto ja osjecam od povisenih triglicerida je cudna glavobolja. Ja bi rekao nešto kao mučnina na povrqćanje, nagon na povraćanje, ali ne preveliki, nego onako hinjski nagon na povracanje uz nekkakvu glavobolju.
Nisam pio nista dosad od lijekova, niti sam obracao nesto posebno paznju na trogliceride. No kad sam malo vise procitao sta sve moze desit se, sta vuce jedno za drugim, od danas prelazim na sortis, 20 mg, hrana kuhana manje mesa i dijeta, i onako fizicke setnje hajmo rec..MOra se djaba je :) Uozbiljicu se , disciplinovat
Inace ne pusim i ne pijem, i nisam previse goajazan, mada imam sigurno 5 kg vise
96 kg 1'90 cm visina

a 1,9 je gornja granica?
kakavdanakneiskustvu

PostPostao/la pinokio04 dana 08/11/2013 09:15

96 kg 1'90 cm visina

a 1,9 je gornja granica?

1,8

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
pinokio04

PostPostao/la kakavdanakneiskustvu dana 08/11/2013 20:54

pinokio04 je napisao/la:
96 kg 1'90 cm visina

a 1,9 je gornja granica?

1,8

ja nisam dugo vadio nalaze
Zadnja izmjena: kakavdanakneiskustvu; 08/11/2013 21:28; ukupno mijenjano 1 put/a.
kakavdanakneiskustvu

PostPostao/la pinokio04 dana 08/11/2013 21:08

pinokio04 je napisao/la:
kakavdanakneiskustvu je napisao/la:[quote="pinokio04"]Ja imam 8.1 trigliceride već 7 godina
96 kg 1'90 cm visina

a 1,9 je gornja granica?

1,8

[/quote]

Koliko si imao trigliceride i kad ??

Sent from my gangam style mashine
pinokio04

PostPostao/la angelo dana 08/11/2013 21:10

Omega-3 masne kiseline dosta pomažu, ima dosta ih na tržištu u obliku tableta, a ima ih u ribi (plavoj ali i bijeloj). Alkohol ništa. A kretanja dosta. :dance:
angelo

PostPostao/la kakavdanakneiskustvu dana 08/11/2013 21:27

pinokio04 je napisao/la:
96 kg 1'90 cm visina

a 1,9 je gornja granica?

1,8

[/quote]

Koliko si imao trigliceride i kad ??

Sent from my gangam style mashine[/quote]

oko 7 prije 5 mjeseci
kakavdanakneiskustvu

povišeni trigliceridi

PostPostao/la pinokio04 dana 08/11/2013 21:33

Aham, nisam ni ja provjeravao od februara ove godine. Tada su bili 4.3 a eto sad na 8.2
Vidim ja glava pocela da me boli uz mucninu i nagon na povracanje
Poceo sam sortis 20 mg pit, i valja na trcanje pocet

Inace, imate li vi nekih simptoma od povisenih triglicerida, ili nista

pinokio04

PostPostao/la kakavdanakneiskustvu dana 08/11/2013 21:45

pinokio04 je napisao/la:Aham, nisam ni ja provjeravao od februara ove godine. Tada su bili 4.3 a eto sad na 8.2
Vidim ja glava pocela da me boli uz mucninu i nagon na povracanje
Poceo sam sortis 20 mg pit, i valja na trcanje pocet

Inace, imate li vi nekih simptoma od povisenih triglicerida, ili nista

ja sam prošle godione imao neka probadanja,žiganja,kad udahnem,prepalo me pravo,povišen holesterol i trigliceridi,trigliceridi bili 12,pio atorvastatin,donekle pomoglo
kakavdanakneiskustvu

PostPostao/la dječak sa šibicama dana 08/11/2013 21:54

Nebi da ikoga prepadam, ali vidjeh temu, pa se sjetih komsije, nikad covjek pritisak nije imao povisen, svi nalazi mu dobri osim triglicerida. Voli pojesti masno, i pomalo alkohol, nije neki pivopija ali voli rakijicu tu i tamo.

I visoki trigliceridi godinama, on mislio nije to nista, ljekar ga upozoravao, uveo mu Andol 100, ovaj ostao nedisciplinovan i dobio zestok srcani udar. Jedva ziv ostao, morao na operaciju vani. Sad je dobro, relativno.

To je kao secer, tihi ubica, unistava vene, srce, jetru.
dječak sa šibicama

PostPostao/la pinokio04 dana 08/11/2013 22:19

Nista ba bez fizicke aktivnosti i smanjiti hranu.
Prevashodno fizicka aktivnost, bilo kojeg tipa, pocev od setnje trcanja do fizickih poslova. Nema od tablete nista bez fizicke aktivnosti. U smislu da lezis, jedes i pijes tablete. Nema govora.
Fizicka aktivnost i tablete su dobitna kombinacija, moraju se trositi masti unesene u organizam.
Po mojoj logici a mislim da sam blizzu, mozes ti jesti, doduse ne tako cesto, i masnu hranu, ali moras raditi, fizicki da se to istrosi sto se pojelo.
Inace, dobre rezultete daje i lipidra lijek 10 mg.
Kod mene je geneteika od.ćaće naslijedio u 25 toj godini. Malo stres i tako, mal hrana, ali mislim da je genetika u velikom odigrala ulogu.

pinokio04

PostPostao/la pinokio04 dana 08/11/2013 22:24

dječak sa šibicama je napisao/la:Nebi da ikoga prepadam, ali vidjeh temu, pa se sjetih komsije, nikad covjek pritisak nije imao povisen, svi nalazi mu dobri osim triglicerida. Voli pojesti masno, i pomalo alkohol, nije neki pivopija ali voli rakijicu tu i tamo.

I visoki trigliceridi godinama, on mislio nije to nista, ljekar ga upozoravao, uveo mu Andol 100, ovaj ostao nedisciplinovan i dobio zestok srcani udar. Jedva ziv ostao, morao na operaciju vani. Sad je dobro, relativno.

To je kao secer, tihi ubica, unistava vene, srce, jetru.

Bravo, nema se tu sta prepadat to je istina. I da nadodam, i gušteraču uništava :)
Jebeno ih je skidat pravo, sizifovski posao, ali može kad se zainati covjek dijeta i trening uz naravno potpomaganje dobrim tabletama.
Ne treba ih podcjenit nimalo.
Tačno osjetim glavobolju i mucninu, i znam kad su poviseni.
Upravo su trigliceridi ti koji su opasni. Oni ubijaju. Holesterol nije opasan ni blizu kao trigliceridi.
Ja sam se upustio u borbu :)
Krajnje ozbiljno

pinokio04

PostPostao/la dječak sa šibicama dana 08/11/2013 22:39

Tacno, i gusteracu, komso je i secer fasovao zbog triglicerida, jer su mu sredili gusteracu.

Trajalo je to, godinama, bio je on dobar, nesto ne znam da se zalio na ikakve tegobe. Ti imas srecu, uvjetno receno, da imas tegobe pa znas da su poviseni... moja mama je godinama imala visoke trigliceride, nikada nikakve tegobe nije imala zbog toga, osim na kraju pred smrt, losa cirkulacija u nogama, vec unistene vene.

Mozda ti pritisak skoci, pa zato osjecas glavobolju i mucninu, obicno je to od pritiska. Moj jaran ima problema sa tlakom, mladji je lik oko 40 mislim mlad je za takve probleme, kad mu skoci tlak, povraca, ima konstantnu mucninu, strasne glavobolje, cak i krvarenje iz nosa. Takodje voli masno, peceno, mazne 20 cevapa odjednom.
dječak sa šibicama

PostPostao/la pinokio04 dana 08/11/2013 23:08

Nista pritisak, uredan. Samo trigliceridi. Ostalo uredno. Mislim da moja genetika je odigrala ulogu, i jetra da je jedan od vaznih uzroka. Obzirom da sam kao mali od 7 godina prebolio opaku zuticu. Vjerovatno ostavilo traga tada kao djecaku na jetri, tako da je ona tada vec ostecena bila. Istina je da se i jetra obnavlja vrlo lako ako se cuva. Međutim, sama ta teska zitica kao dijecak, ostavilo je jaku predispoziciju za los rad jetre pod uvjetom da se ne cuvam. Pa cak i povremeno pivo ili litar vina u godini dana, ili cak jedno pivo u godini eventualno dva. To je sav moj alkoholkoji sam popio, nikakav pivadjija. Znaci mozda litar crnog vina u godini da sam popio i jedno pivo, ne pase mi jednostavno ni to. Pa malo kole, pa malo pepsi, pa malo kisela. Svega pomalo, al se nakupi
Sve to ima veze sa jetrom, i plus genetika. Idealna kombinacija za trigliceride.
Znaci ne smijem ni casu vina, ni jedno pivo u godini. Moja logika.
I da, ni kafa mi ne godi, ove blaze inace neskafe i to, moze se katkad popit.
Vjerovatno jetra ne podnosi to, zvog loseg metabolizma, pa se trigliceridi pojavljuju usljed nepravilnog rada.
Inace jetreni nalazi su uredni. Nikad posebnih problema sa jetrenim nalazima ALT i AST nisam imao.
Znaci moja neka logika, a mislim da sam u pravu, da je jetra ta, bar kod mene, koja ej u djetinjstvu fasovala zuticu, osjetljiva skroz.
I da, imam 32 godine
Eto malo generalija, cisto da i drugi uporede svoje stanje i simptome sa svojim problemom
:)
Pozz svim punomasnim

pinokio04

Sljedeća

Natrag na Zdravlje

Trenutno korisnika/ca: zanimamenesto i 2 gostiju.