Poslovne jedinice i fiskalizacija

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Poslovne jedinice i fiskalizacija

PostPostao/la elvirr dana 08/02/2013 19:02

Imam par pitanja pa se nadam da ce neko pomoci. O cemu je rijec?

Naime, doo posluje vec duze vrijeme i bavi se prodajom na malo gradjevinskog materijala. U skorije vrijeme se planira otvaranje novog poslovnog objekta koji se nalazi na istoj adresi kao i sjediste firme, s tim da su stari i novi objekat razdvojeni magistralnim putem.
Novi objekat ce imati motel, restoran, benzinsku pumpu i kafe bar.

1. Posto se novi objekat nalazi na istoj adresi dovoljno je donijeti odluku osnivaca o osnivanju poslovne jedinice?

2. Nije potrebna registracija poslovne jedinice u sudu jer se nalazi na istoj adresi kao i maticna firma?

3. Da li se moraju osnovati 4 zasebne poslovne jedinice za motel, restoran, benzinsku i kafe bar?

4. Jel moguce da sve nove djelatnosti idu preko jednog ID i PDV broja?

5. Kako rijesiti problem fiskalizacije, odnosno rijesiti to sa manje novca?

6. Ako ima neko jos nekih savjeta neka napise jer mi je sve ovo novo ;-)

Hvala unaprijed!
elvirr

Re: Poslovne jedinice i fiskalizacija

PostPostao/la jalijas74 dana 08/02/2013 21:49

Gledajuci ovako na prvu moraces imati 4 poslovne jedinice i isto toliko fiskalnih printera tu nema ustede.

Jedino ako su restoran i cafe spojeni bi mozda mogao uzeti jedan i to registrovati kao poslovnu jedinicu.

Preporucujem ti da ne otvaras objekte prije nego ih fiskalizujes je su strasne kazne ako te uhvate 3000 KM sto ti dodze kao cijena 2 fiskalna printera ili recimo dvije kase i jedan printer.

Kod odabira fiskalnog svakako vodi racuna na program koji ce sve to pratiti uzmi nesto sto vec postoji i sto je uhodano.
jalijas74

PostPostao/la elvirr dana 08/02/2013 23:14

jalijas74 je napisao/la:Gledajuci ovako na prvu moraces imati 4 poslovne jedinice i isto toliko fiskalnih printera tu nema ustede.

Jedino ako su restoran i cafe spojeni bi mozda mogao uzeti jedan i to registrovati kao poslovnu jedinicu.

Preporucujem ti da ne otvaras objekte prije nego ih fiskalizujes je su strasne kazne ako te uhvate 3000 KM sto ti dodze kao cijena 2 fiskalna printera ili recimo dvije kase i jedan printer.

Kod odabira fiskalnog svakako vodi racuna na program koji ce sve to pratiti uzmi nesto sto vec postoji i sto je uhodano.

Ok, hvala na savjetu ;-)

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2
elvirr

PostPostao/la Ricken dana 09/02/2013 01:57

elvirr je napisao/la:Imam par pitanja pa se nadam da ce neko pomoci. O cemu je rijec?

Naime, doo posluje vec duze vrijeme i bavi se prodajom na malo gradjevinskog materijala. U skorije vrijeme se planira otvaranje novog poslovnog objekta koji se nalazi na istoj adresi kao i sjediste firme, s tim da su stari i novi objekat razdvojeni magistralnim putem.

1. Posto se novi objekat nalazi na istoj adresi dovoljno je donijeti odluku osnivaca o osnivanju poslovne jedinice?

2. Nije potrebna registracija poslovne jedinice u sudu jer se nalazi na istoj adresi kao i maticna firma?

3. Da li se moraju osnovati 4 zasebne poslovne jedinice za motel, restoran, benzinsku i kafe bar?

Hvala unaprijed!

1,2,3
Podružnica je mjesto poslovanja na teritoriju drugog registracionog suda koja se upisuje u sud. rješenje matice ili poslovanje društva izvan sjedišta upisanog u registar. Podružnica nema status pravnog lica i nemože preuzimat obaveze i prava.

S obzirom da se u ovom slučaju radi o istoj adresi nevidim da se ovde radi o potrebi za osnivanjem podružnice već za upisom svih ovih djelatnosti i dobijanjem odobrenja za iste, ako nisu do sada upisane i odobrene.

4) Da

5) Za svaku djelatnost je potrebna posebna fiskalna
Ricken

PostPostao/la jalijas74 dana 09/02/2013 02:41

Ako si u SA svrati do BM pumpe na Stupu tu imas sve pumpu, restoran, cafe i hotel sve na jednom mjestu.
jalijas74

PostPostao/la elvirr dana 09/02/2013 09:40

jalijas74 je napisao/la:Ako si u SA svrati do BM pumpe na Stupu tu imas sve pumpu, restoran, cafe i hotel sve na jednom mjestu.

Nisam, radi se o Tuzli...

elvirr

PostPostao/la elvirr dana 09/02/2013 09:45

Ricken je napisao/la:
elvirr je napisao/la:Imam par pitanja pa se nadam da ce neko pomoci. O cemu je rijec?

Hvala unaprijed!

1,2,3
Podružnica je mjesto poslovanja na teritoriju drugog registracionog suda koja se upisuje u sud. rješenje matice ili poslovanje društva izvan sjedišta upisanog u registar. Podružnica nema status pravnog lica i nemože preuzimat obaveze i prava.

S obzirom da se u ovom slučaju radi o istoj adresi nevidim da se ovde radi o potrebi za osnivanjem podružnice već za upisom svih ovih djelatnosti i dobijanjem odobrenja za iste, ako nisu do sada upisane i odobrene.

4) Da

5) Za svaku djelatnost je potrebna posebna fiskalna

Kaze notar da je dovoljno donijeti odluku drustva da se osnivaju nove poslovne jedinice, bez notarske ovjere.
Znaci mora postojati neki akt o osnivanju, iako se ne radi o poslovnicama sa drugom adresom, a nove djelatnosti se vec nalaze u rjesenju o registraciji.
A do sada je softver radio Spin Tuzla pa najbolje da s njima popricamo oko fiskalizacije...

elvirr

PostPostao/la Ricken dana 09/02/2013 10:46

Odluka je formalni akt neophodan za upis podružnice pred sudom. Kako ovdje nema potrebe za sudskim upisom nevidim ni potrebu za odlukama o početku obavljanja djelatnosti, ali dobro nek se nađe.

Neznam da li ti treba odobrenje za početak ovih hotelsko ugostiteljskih djelatnosti i potvrda o ispunjvanju standarda?

Ako si već sve to sa notarom protabirio čemu tema ovdje, ozbiljno me interesuje?

Međutim definitivno ćeš morati za svaku od djelatnosti istaknuti firmu neznam jel u TZ Kantonu to utiče na komunalnu taksu?
Ricken

PostPostao/la Ricken dana 09/02/2013 10:48

jalijas74 je napisao/la:Ako si u SA svrati do BM pumpe na Stupu tu imas sve pumpu, restoran, cafe i hotel sve na jednom mjestu.

Odličan primjer, 17 djelatnosti a sve na istom mjestu. Zaboravio si još praonicu
Ricken

PostPostao/la elvirr dana 09/02/2013 10:56

Ricken je napisao/la:Odluka je formalni akt neophodan za upis podružnice pred sudom. Kako ovdje nema potrebe za sudskim upisom nevidim ni potrebu za odlukama o početku obavljanja djelatnosti, ali dobro nek se nađe.

Neznam da li ti treba odobrenje za početak ovih hotelsko ugostiteljskih djelatnosti i potvrda o ispunjvanju standarda?

Ako si već sve to sa notarom protabirio čemu tema ovdje, ozbiljno me interesuje?

Međutim definitivno ćeš morati za svaku od djelatnosti istaknuti firmu neznam jel u TZ Kantonu to utiče na komunalnu taksu?

Zbog neuskladjenosti price notara, sluzbenika u ministarstvu trgovine, registarskog suda i inspekcija :grin:

A za rjesenja o ispunjavanju min.teh.uvjeta znam, za motel izdaje kant.ministarstvo a za ostale djelatnosti opcina.

Pitanje sam postavio prije svega da vidim ima li neko iskustava sa ovime, a sve opet vezano za sutrasnje lakse poslovanje te vece ustede.

Nazalost nisam u sarajevu ali ako neko ima broj telefona od te firme neka ostavi il posalje privatno pa cu ih nazvati da se raspitam, jer se uglavnom radi o zakonima na nivou fbih, pa ne bi trebalo biti vecih odstupanja u razlicitim kantonima.

elvirr

PostPostao/la JThomas dana 09/02/2013 11:02

ti pitaj poreznu po mjestu gdje to kontaš otvoriti, ona ti je najrelevantnija. meni su generalno govorili da, npr. ukoliko se veleprodaja i maloprodaja vode istoj adresi može sve na jednu kasu i jedan ID broj. ali pošto ćeš imati motel, restoran i pumpu mislim da to u tvom slučaju nije moguće i da ćeš morati osnovati 4 poslovne jedinice, izvaditi 4 ID broja i nabaciti 4 fiskalne kase. registracija u sudu ne treba, samo interna odluka o osnivanju poslovne jedinice koja se dostavlja upravi za inspekcijske poslove, a ako se ispostavi da treba ID broj onda i poreznoj sa onim PPL-2 obrascem da ti ga izdaju...
JThomas

PostPostao/la Ricken dana 09/02/2013 11:07

Razumijem.

Ja sam svoje mišljenje bazirao na Zakonu o preduzećima FBiH tamo negdje oko člana 11 se govori o osnivanju podružnica i zakonu o registraciji subjekata u FBiH (koji je usklađen sa državnim zakonom). Znači u ovim zakonima najdalje je otišao zakon o preduzećima.

Ja znam za još subjekata koji imaju sličan slučaj kao kod tebe i nisu imali problema. Ti koji kažu da trebaš upisati podružnicu znači identificiraju mogučnost obavljanja djelatnosti sa upisom podružnice. Što nema nekog smisla.

Što se tiče fiskalne znam da porezna traži za svaku djelatnost posebnu fiskalnu evidenciju, ali to ne podrazumjeva i upis poslovnih jedinica.
Zadnja izmjena: Ricken; 09/02/2013 11:11; ukupno mijenjano 1 put/a.
Ricken

PostPostao/la JThomas dana 09/02/2013 11:08

podružnica je po definiciji organzaciona jedinica van mjesta sjedišta. ako je na istoj adresi nema potrebe za osnivanjem podružnice.
JThomas

PostPostao/la elvirr dana 09/02/2013 11:12

Ricken je napisao/la:Razumijem.

Ja sam svoje mišljenje bazirao na Zakonu o preduzećima FBiH tamo negdje oko člana 11 se govori o osnivanju podružnica i zakonu o registraciji subjekata u FBiH (koji je usklađen sa državnim zakonom). Znači u ovim zakonima najdalje je otišao zakon o preduzećima.

Ja znam za još subjekata koji imaju sličan slučaj kao kod tebe i nisu imali problema. Ti koji kažu da trebaš upisati podružnicu znači identificiraju mogučnost obavljanja djelatnosti sa upisom podružnice. Što nema nekog smisla.

Kazu mi u sudu da inspekcija pravi probleme ukoliko poslovne jedinice koje fizicki nisu u istoj zgradi kao sjediste firme, ali koje se nalaze na istoj adresi, nisu upisane u sudski registar :grin:

Znam da dosta stvari nema smisla i tek sam sad vidio da su zakon i ostali akti jedno, a praksa drugo.
Inace sam dip.pravnik po zanimanju pa sam i procitao dosta stvari oko ovoga, ali dok ne odes pa razgovaras sa nekim ko se bavi odredjenim poslom, ne mozes nista zavrsiti.

elvirr

PostPostao/la JThomas dana 09/02/2013 11:18

a svaka fiskalna kasa mora imati poseban ID broj, tako da se mora za svaku upisati poslovna jedinica kod porezne i ako ne treba na sudu.
JThomas

PostPostao/la Warashii dana 09/02/2013 11:23

Koliko sam ja skontao tvoje namjere ne mozes proci ispod dvije fiskalne kase/printera minimalno. Motel i restoran a druga pumpa i bar, s tim da su pod istim ID brojem jer je PDV samo jedan za sve objekte, naravno ako se radi o poslovnicama.
Dakle koliko ID brojeva toliko kasa/printera. Mada ti je sve skupa investicija minimalno oko 2400KM u jeftinijoj varijanti dok je u skupljoj oko 5700KM a kazne su od 3000KM pa nadalje tako da mislim da oko ovog nema potrebe razbijati glavu niti dovoditi u pitanje.
Warashii

PostPostao/la JThomas dana 09/02/2013 11:25

elvirr je napisao/la:
Kazu mi u sudu da inspekcija pravi probleme ukoliko poslovne jedinice koje fizicki nisu u istoj zgradi kao sjediste firme, ali koje se nalaze na istoj adresi, nisu upisane u sudski registar :grin:

Znam da dosta stvari nema smisla i tek sam sad vidio da su zakon i ostali akti jedno, a praksa drugo.
Inace sam dip.pravnik po zanimanju pa sam i procitao dosta stvari oko ovoga, ali dok ne odes pa razgovaras sa nekim ko se bavi odredjenim poslom, ne mozes nista zavrsiti.

e da mi je vidjeti kako bi to sud upisao "podružnicu" na istoj adresi i ispoštovao zakonsku definiciju iste :-)

mislim ne sumnjam da su možda nekoga i za to peglali. ali jednostavno nema zakonskog uporišta. kako bi radila firme što imaju po 20-30 radnji u jednom gradu...naravno da te radnje nisu registrovane kod suda, već samo u poreznoj.
JThomas

PostPostao/la elvirr dana 09/02/2013 16:22

JThomas je napisao/la:
elvirr je napisao/la:

e da mi je vidjeti kako bi to sud upisao "podružnicu" na istoj adresi i ispoštovao zakonsku definiciju iste :-)

mislim ne sumnjam da su možda nekoga i za to peglali. ali jednostavno nema zakonskog uporišta. kako bi radila firme što imaju po 20-30 radnji u jednom gradu...naravno da te radnje nisu registrovane kod suda, već samo u poreznoj.

Vec sam bio kod njih i kazu da bi upisali ako to zahtjeva neki drugi organ.
Hvala svima na savjetima, tokom sedmice cu jos malo istrazivati pa kad zavrsim to napisat cu svoja iskustva za druge clanove ;-)

elvirr

PostPostao/la gaius dana 09/02/2013 18:54

vezano za odluku.. PJ koje imaju sjedište na području sjedišta društva nije potrebno upisivati u sudski registar ali poreska uprava za izdavanje poreskog podbroja traži odluku o osnivanju PJ bez notaske obrade/ovjere.. samo pečat+potpis direktora društva..
gaius

Natrag na Ekonomija

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.