Poskupljenje cigareta 2013. godine

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Re: Poskupljenje cigareta 2013. godine

PostPostao/la Kinaski dana 26/09/2012 16:01

Razlog da prestanem :lol:
Kinaski

PostPostao/la FreakyStyley dana 26/09/2012 16:48

Razlog da pocnem motat duhan.
FreakyStyley

PostPostao/la Filter dana 26/09/2012 17:01

slika strasno
Filter

PostPostao/la quarterback dana 26/09/2012 17:28

motaj ! :)
quarterback

PostPostao/la muzicar_iz_parka dana 26/09/2012 17:29

Zakupite sebi malu parcelu pa sadite sami duvan.
:D
muzicar_iz_parka

PostPostao/la Enofazni števec dana 26/09/2012 17:32

Sva sreca pa sam u Novembru prestao :D

Kako se samo osjecam bolje i udebljao sam se 7 kila

Znao sam popusiti i tri kutije za dan kad sjednem da gldam tekmu uz pivo :x pa mi gore bude od cigara nego od alkohola
Enofazni števec

PostPostao/la Filter dana 26/09/2012 17:46

quarterback je napisao/la:motaj ! :)

:lol: :lol: bice nam tako nekako
Filter

PostPostao/la Op3r4t0r dana 26/09/2012 17:52

poznanik je napisao/la:
hrle1976 je napisao/la:Kod nas u CZ ce ih ukinuti uskoro. ide se na Islandski modelu svi pusaci su ovisnici i moraju biti ljeceni te im samo doktor smije prepisati nekoliko cigara sedmicno. Ako si pusac moras dodatno zdravsteno da imas inace nemas dostupa doktoru. Samo ces imati pravo da pusis u svojoj kuci a ne dvoristu. Na javnom putu ili ustanovama itd. aboslutna zabrana. Do 2050 cilj da ih nema u Europi - do tada ce se smatrati kao da droga poput heroina i sl. stvari. :D

Podržavam islandski model :D

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Op3r4t0r

PostPostao/la Kinaski dana 26/09/2012 17:59

Enofazni števec je napisao/la:Sva sreca pa sam u Novembru prestao :D

Znao sam popusiti i tri kutije za dan kad sjednem da gldam tekmu uz pivo :x pa mi gore bude od cigara nego od alkohola

Bices ko cepelin ako ne pocnes ponovo :D
Kinaski

PostPostao/la Easy rider dana 26/09/2012 18:03

Meni se čini da je ovdje većina kolega koji diskutuju malo pobrkala lončiće ...problem terora pušača ili nepušača se teško može riješiti poskupljenjima cigara ..to je posao za razne inspekcije odn generalno poštivanje zakona ..pa ko je imao prilike vidjeti puši se u svim radnim prostorima državnih organa koji donose te zakone ..daleko smo mi od te Evrope na koju se pozivamo ...ovdje se radi o perfidnoj igri vlasti koja pod krinkom približavanja Evropi od koje smo objektivno makar 10 god dižu porezi ( pa i na cigarete) da bi se namakla lova u budžete odakle oni sebi dijele velike i sigurne plate i beneficije ...suština je gdje ide ta lova ? kako se troši ? kad su tako "obzirni" i brinu o nama što dio para ne ulože u zdravstvene fondove ? (to rade u Srbiji čuo sam ) ..zašto dopuštaju da se cigare i posebno onaj duhan što se mota prodaje na crno na svakom ćošku bez plaćanja ikakvih poreza ..more pitanja i potpitanja ..a po meni glavno :gdje idu pare koje se ubiraju od tolikih poreza ? I da ne govorimo da smo jedini gdje se uvozi sve i svašta ,porezi isti i za naše proizvode i za uvozne , ko to kontrolira ko garantira kvalitet itd ..ali narod to sve ipak "popuši" skupo ili malo jeftinije kako se ko snađe :lol: :run:
Easy rider

PostPostao/la Enofazni števec dana 26/09/2012 19:48

187 je napisao/la:

Mislim da necu

Na moju visinu 192 cm sam imao 65 kg a sada vec imam 72 8-) jos 10-15 i to je to
Enofazni števec

PostPostao/la Kinaski dana 26/09/2012 19:50

Au brate ti si anoreksican bio :thumbup:
Kinaski

PostPostao/la BadBoy dana 26/09/2012 20:00

Nepušač sam stvarno i pušenje smatram gadnom navikom, ali ovo postepeno poskupljavanje cigara je takav perifidan način da se izmuze i posljednji fening iz najsiromašnijeg sloja društva. Da je država (i EU koja je tako brižna i toliko se brine o svojim građanima) zaista ozbiljna u namjeri da smanji broj pušača, stavili bi da kutija košta 100 KM. Tek tada bi vidjeli drastično smanjenje broja pušača. Ovako, oni samo malo-pomalo izvlače što je više moguće para iz stanovništva koje to realno nije u stanju da priušti, ali je već toliko ovisno da jednostavno ne može priuštiti.

Apsolutni svaki put kada dođe do najavljenog poskupljenja cigara, lete "prijetnje" i obećanja da će se prestati pušiti, a pušača svake godine sve više.
BadBoy

PostPostao/la I am Happy dana 26/09/2012 20:07

Jedan od razloga mog prestanka je poskupljenje. Skoro 10 mjeseci sam cist :-D :-D
I am Happy

Lokacija: Profil/Postavke. Vracam avatar koji mi klix redovno izbrise

PostPostao/la S4mpion dana 26/09/2012 20:13

BadBoy je napisao/la:Nepušač sam stvarno i pušenje smatram gadnom navikom, ali ovo postepeno poskupljavanje cigara je takav perifidan način da se izmuze i posljednji fening iz najsiromašnijeg sloja društva. Da je država (i EU koja je tako brižna i toliko se brine o svojim građanima) zaista ozbiljna u namjeri da smanji broj pušača, stavili bi da kutija košta 100 KM. Tek tada bi vidjeli drastično smanjenje broja pušača. Ovako, oni samo malo-pomalo izvlače što je više moguće para iz stanovništva koje to realno nije u stanju da priušti, ali je već toliko ovisno da jednostavno ne može priuštiti.

Apsolutni svaki put kada dođe do najavljenog poskupljenja cigara, lete "prijetnje" i obećanja da će se prestati pušiti, a pušača svake godine sve više.

Sve to stoji,drzava na tome uzima pare isto kao i na nafti,ali ne mogu se cigarete bas povezati sa najsiromasnijim slojem drustva,jer cigarete su luksuz.Najezim se kada vidim u kakvim uslovima zive neke siromaasne porodice,,nemaju vode,nemaju drva,nemaju sta jesti,ali imaju za cigareta,nema veze ni sto su im djeca gladna,samo nek ima cigareta.Ne ide to zajedno nikako..
S4mpion

PostPostao/la BadBoy dana 26/09/2012 20:18

S4mpion je napisao/la:
BadBoy je napisao/la:Nepušač sam stvarno i pušenje smatram gadnom navikom, ali ovo postepeno poskupljavanje cigara je takav perifidan način da se izmuze i posljednji fening iz najsiromašnijeg sloja društva. Da je država (i EU koja je tako brižna i toliko se brine o svojim građanima) zaista ozbiljna u namjeri da smanji broj pušača, stavili bi da kutija košta 100 KM. Tek tada bi vidjeli drastično smanjenje broja pušača. Ovako, oni samo malo-pomalo izvlače što je više moguće para iz stanovništva koje to realno nije u stanju da priušti, ali je već toliko ovisno da jednostavno ne može priuštiti.

Sve to stoji,drzava na tome uzima pare isto kao i na nafti,ali ne mogu se cigarete bas povezati sa najsiromasnijim slojem drustva,jer cigarete su luksuz.Najezim se kada vidim u kakvim uslovima zive neke siromaasne porodice,,nemaju vode,nemaju drva,nemaju sta jesti,ali imaju za cigareta,nema veze ni sto su im djeca gladna,samo nek ima cigareta.Ne ide to zajedno nikako..

Naravno, to sve stoji, zaista. Ali cigare su gadna ovisnost. Nikotin je jedna od najjačih droga po tom pitanju i ne možeš nekoga ko puši već 20-30 godina (to su uglavnom te porodice) tek tako "skinuti" sa nikotina i cigara. A pogotovo ne tako što ćeš dići cijenu za 30 feninga. Čovjek će to sebi uvijek opravdati, mislit će da nije puno, jer ne može na duže staze izračunati koliki je to trošak. Neke čak ni 100 KM po kutiji ne bi odvratilo... Ali bi zato odvratilo sigurno sve one koji razmišljaju da počnu pušiti (srednjoškolci, studenti) i one koji nisu još uvijek toliko ovisni o tome.
BadBoy

PostPostao/la klixo dana 26/09/2012 21:51

Meni nikad nece biti jasni ljudi koji kaleme 1-2 pa cak i tri kutije dnevno. Ja 3 na jutarnjoj kafi ,3 navecer ... Negdje sam procitao da do 7 cigara dnevno nisi pusac pa se drzim toga i uzimam one ultra mega giga extra flavour light :D (ali ne one zemske , tanke) ... Nemoj ko da bi mi citirao i opovrgnuo teoriju 7 cigara-nisi pusac , ubio bi ga majkem' :mrgreen:
klixo

PostPostao/la Nokija dana 26/09/2012 21:58

Ja zapalim par puta u godine i uopste ne znam koliko kostaju cigare niti me to zanima :D

A neko je vec dobro rekao, to poskupljenje nije znak brige drzave za gradjene niti neka mjera prevencije nego najefikasniji nacin da se ubere jako, jako puno poreza. Kad drzavi treba novac uvijek posklupljuje roba siroke potrosnje. Kad ste culi da su poskupili neki luksuzni proizvodi?!
U svim siromasni zemljama, i kod nas naravno, se jako puno pusi. To je za siroke narodne mase jos uvijek najjeftinija "zabava". Pored kladionica :D
Kad bi se makar jedan dio tog poreza odvajao za prevenciju, za fondove za lijecenje od nikotina, za fondove za lijecenje oboljenja koje su posljedice pusenja to bi bila druga prica. Oni koji placaju te skupe cigare trebali bi da "profitiraju" ne neki nacin od tog poskupljenja. A duhanska industrija bi trebala, odredzenim zakonskim propisima, biti primorana da finansira ovakve fondove. Ali ovako sav novac ide duhanskoj industriji i korumpiranoj drzavi. Pusenje niti se moze zabraniti niti se moze iskorijeniti, ali se njegove posljedice mogu malo drugacije kanalisati.
Generalno sam za zabranu pusenja, ali ali ovaj teror mi ide na zivce! Jer je to obicna farsa. Ako su te super drzave tako dosljedne zasto ne zabrane totalno pusenje? Ali niko se ne odrice novca od poreza tako lako, pa makar to islo na ustrb zdravlja njihovih gradjana.

A sto tek ne podnosim teror organske proizvodnje i jutane garderobe :x :x :x :x
Organska proizvodnja nije samo ne koristenje pesticida nego humani odnos prema prirodi, prema okolini, prema ljudima koji se bave tom istom poljoprivredom. Kad bi se banane proizvodile organski onda bi tom istom sljakeru na plantazi satnica bila 10 dolara i mi bi u Evropi placali 10 dolara za jednu bananu. A da ne govorimo o troskovima transporta i zagadjenu okoline upravo tim transportom u Evropu. Zivjeti organski znaci zivjeti u skladu sa prirodom koja te okruzuje. A to znaci jesti sezonsko voce i povrce i jesti lokalno voce i povrce!!! I ne jesti do iznemoglosti :D
Nokija

PostPostao/la miki.ba dana 26/09/2012 22:35

187 je napisao/la:Razlog da prestanem :lol:

Neces prestati pušiti, bar ne zbog toga.
Zato je poskupljenje svake godine po 30 kf, da su prije par godina odmah digli cijene recimo drine sa 1 na 2,50 ili odma na 5 KM pola raje bi prestalo.
Ja stvarno ne znam šta je cilj ovih organizacija.
Pa zar nije bolje uzimati pare od cigara i pare na zdravstvenom nego ne uzimati.
Pored toga pusaci krace zive, manje se opterecuju penzioni fondovi, farmaceutska industrija razvaljuje na sve moguce nacine se profitira od cigara.
Slijedece bi mogli zabraniti masno meso. :D
miki.ba

PostPostao/la Kruler dana 26/09/2012 23:05

klixo je napisao/la:... Nemoj ko da bi mi citirao i opovrgnuo teoriju 7 cigara-nisi pusac , ubio bi ga majkem' :mrgreen:

Ma jok, teorija ti je super, samo nastavi. Ako ti neko kaže da to ne valja, i da je rizik od raka pluća i umiranja puno veći, laže garant. :run:
Kruler

PostPostao/la astrid dana 27/09/2012 00:07

Odlicno!Neka cigrete poskupe i 300%,ali neka hrana bude jeftinija...ili je i to luksuz :roll:
U posljednje dvije-tri sedmice poskupilo je dosta prehrambenih proizvoda,bez najave,onako hinjski :x
astrid

PostPostao/la quarterback dana 27/09/2012 01:39

187 je napisao/la:

izbor je problematican
ili ces mozda umrijeti od raka pluca ii grla
ili ces sigurno umrijeti od holesterola

vidi sta je bolje
quarterback

PostPostao/la astrid dana 27/09/2012 13:27

quarterback je napisao/la:
187 je napisao/la:

izbor je problematican
ili ces mozda umrijeti od raka pluca ii grla
ili ces sigurno umrijeti od holesterola

vidi sta je bolje

..jedno je 100% sigurno..umrijet ce svakako :D
astrid

PostPostao/la Heller dana 28/09/2012 15:27

Meni je veci problem sto je dvolitra Tuzlaka skocila sa 2,50 na 2,55 :run: :mrgreen: :mrgreen:
Heller

PostPostao/la k3m0 dana 28/09/2012 15:39

nekoliko stvari na koje niste obratili paznju....

- od kud im pravo da pregovaraju o ulasku u EU, ja ih nisam ovlastio i ne zelim u EU
- neka prvo izjednace plate, pa nek onda izjednacavaju cijene, ... regulisu trziste cigareta, zasto ne regulisu trziste brasna, ulja, mesa i ostalog, kada se zna da je vecina cijena u BiH, veca nego u EU... ko ne vjeruje ima aldi.de i lidl.de pa nek se uvjeri.....
- malo se zapitajte... duhanska industrija je uvijek bila jedna od najprofitabilnijih!!! Zasto zapad i Amerika svjesno unistavaju jednu od najprofitabilnijih industija, kada je njima dolar i tito i majka, nemojte mi samo reci da misle na dobrobit naroda... znaci trazim samo jedan razlog i objasnjenje, zasto se svjesno odricu novca (znam da zdravlje nije razlog...

u svemu ovome je totalno nebitno da li sam pusac ili ne....
k3m0

PrethodnaSljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: sabanss i 16 gostiju.