POSJETA MEZARA

Rasprave o vjerskim temama.

Moderatori/ce: nasa, NIN

Re: POSJETA MEZARA

PostPostao/la cocochanel dana 18/10/2008 08:51

cocochanel wrote: ma ako bolje pogledas moj post isto to sam i ja rekla, da ucenje Kur'ana moze biti dio dove, ali nikako Kur'an poklanjat iskljucivo misleci da ce taj Kur'an pobrisati neke grijehe umrlog. a ruku na srce mnogi tako misle. to je ocigledno iz silnih hatmi koje se plate da bi neko proucio. dijete je duzno sjecati se svojih roditelja i moliti Boga da olaksa dusi kaburske azabe i na Sudnjem danu. time i samo dijete dobije sevape kako zato sto se sjetio svojih roditelja tako i zato sto je ucio Kur'an i ibadetio. hadz i klanje kurbana za umrlog se moze raditi iskljucivo ako je ta osoba ostavila u amanet svojoj djeci da to za njega cine. samim tim je on/ona za zivota zaradio sevap za svoj nijjet. a to za dugove je djetetova obaveza da uradi i samim tim nema nikakvog uticaja na dusu umrlog.

Pogledala sam bolje tvoj post..i opet se ne slazem..Ja nisam nigdje rekla da ce to ucenje niti poklanjanja dove izbrisati necije grijehe..iako ,cini mi se da sam i to negdje procitala..zato preporucuju da se uci cesto 'Jasin'..mozda se nece nista izbrisati, ali po nekoj logici bi se trebalo nesto upisati, pogotovo ako se nesto pokloni nakon ucenja...a trebao bi doci dan kada ce se vagati ta dobra i losa djela..Pa ako ti svakog dana odvojis dio vremena i sjetis se svog roditelja, proucis mu..pa trebalo bi ako nista da mu se upise da je dobar roditelj bio..i da je dobro dijete odgojio..a mislim da to nije mala stvar..
a to da se iskljucivo ne moze obaviti hadz ako ta osoba nije ostavila u amanet..to nisam nigdje procitala..i opet se ne slazem to oko dugova, naravno da smo to duzni, ali mislim da su to sve stvari koje mogu pomoci dusi umrlog..
cocochanel

PostPostao/la ljubav_aha dana 18/10/2008 15:04

cocochanel je napisao/la:ma ako bolje pogledas moj post isto to sam i ja rekla, da ucenje Kur'ana moze biti dio dove, ali nikako Kur'an poklanjat iskljucivo misleci da ce taj Kur'an pobrisati neke grijehe umrlog. a ruku na srce mnogi tako misle. to je ocigledno iz silnih hatmi koje se plate da bi neko proucio. dijete je duzno sjecati se svojih roditelja i moliti Boga da olaksa dusi kaburske azabe i na Sudnjem danu. time i samo dijete dobije sevape kako zato sto se sjetio svojih roditelja tako i zato sto je ucio Kur'an i ibadetio. hadz i klanje kurbana za umrlog se moze raditi iskljucivo ako je ta osoba ostavila u amanet svojoj djeci da to za njega cine. samim tim je on/ona za zivota zaradio sevap za svoj nijjet. a to za dugove je djetetova obaveza da uradi i samim tim nema nikakvog uticaja na dusu umrlog.

Pogledala sam bolje tvoj post..i opet se ne slazem..Ja nisam nigdje rekla da ce to ucenje niti poklanjanja dove izbrisati necije grijehe..iako ,cini mi se da sam i to negdje procitala..zato preporucuju da se uci cesto 'Jasin'..mozda se nece nista izbrisati, ali po nekoj logici bi se trebalo nesto upisati, pogotovo ako se nesto pokloni nakon ucenja...a trebao bi doci dan kada ce se vagati ta dobra i losa djela..Pa ako ti svakog dana odvojis dio vremena i sjetis se svog roditelja, proucis mu..pa trebalo bi ako nista da mu se upise da je dobar roditelj bio..i da je dobro dijete odgojio..a mislim da to nije mala stvar..a to da se iskljucivo ne moze obaviti hadz ako ta osoba nije ostavila u amanet..to nisam nigdje procitala..i opet se ne slazem to oko dugova, naravno da smo to duzni, ali mislim da su to sve stvari koje mogu pomoci dusi umrlog..

cocochanel,BRAVO,a bas sam namjeravala napisati istu misao :)

osoba koja planira hadz mora platiti vlastitim novcem,to nema veze sa amanetom roditelja

klanje kurbana praktikuju djeca zivih i preminulih roditelja,tacnije,onaj ko finansijski moze,logicno

placanje za ucenje roditeljima ,svrhu tog procesa jos ni danas ne razumijem :!: jer ja najbolje ako dijete prouci roditeljima :)
ljubav_aha

PostPostao/la beautyfool dana 18/10/2008 16:11

Jako lijep i poucan tekst, da ga nebi sad ovdje kopirala jer je podug mozete ga procitati ovdje --> http://www.minber.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=1083&Itemid=41 - IMAM ET-TAHAVI: DA LI SEVAPI OD ŽIVIH STIŽU MRTVIMA
beautyfool

PostPostao/la dervish dana 19/10/2008 18:16

Wanted1 je napisao/la:U vehabija je to strogo zabranjeno - kao i ono : žene da sjede zajedno sa muškarcima u istoj prostoriji :dance:

Nisam selefija ali kad meni dodju prijatelji sa zenama onda pricam sa prijateljima a njihove zene sa mojom zenom . Niti sam zeljan njihove price niti nemam sta pricati sa zenama . Niti znaju sta o sportu , niti znaju igrati tavle niti znaju sta o politici . Pricati sa njima o cvijecu , zenskoj modi i ostalim glupostima u koje trose tesko zaradjeni novac nemam ni snage ni strpljenja . Nije dzabe ta stara dobra da zene sjede u jednoj prostoriji a muskarci u drugoj :thumbup:
Sto se tice posjete kaburovima slazem se da zenama nije mjesto na dzenazi a sama posjeta kaburova i ucenje Kurana pored kaburova je zabranjeno . Posto je u nas veliki uticaj imao sitski nakaradni islam nista me ne cudi :-?
dervish

PostPostao/la cocochanel dana 19/10/2008 23:28

dervish je napisao/la:
Wanted1 je napisao/la:U vehabija je to strogo zabranjeno - kao i ono : žene da sjede zajedno sa muškarcima u istoj prostoriji :dance:

Nisam selefija ali kad meni dodju prijatelji sa zenama onda pricam sa prijateljima a njihove zene sa mojom zenom . Niti sam zeljan njihove price niti nemam sta pricati sa zenama . Niti znaju sta o sportu , niti znaju igrati tavle niti znaju sta o politici . Pricati sa njima o cvijecu , zenskoj modi i ostalim glupostima u koje trose tesko zaradjeni novac nemam ni snage ni strpljenja . Nije dzabe ta stara dobra da zene sjede u jednoj prostoriji a muskarci u drugoj :thumbup:
Sto se tice posjete kaburovima slazem se da zenama nije mjesto na dzenazi a sama posjeta kaburova i ucenje Kurana pored kaburova je zabranjeno . Posto je u nas veliki uticaj imao sitski nakaradni islam nista me ne cudi :-?

heh..i danas svako kompjuter koristi..
cocochanel

PostPostao/la zeleno volim te dana 27/10/2008 16:04

Ne znam da li trebam komentarisati,osim toga svi cemo odgovarati za ono sto pogrijesimo na ovom svijetu a ja cu svjesno odgovarati za to sto mene niko ne bi mogao sprijeciti da odem na mezar muzu,bratu,majci,nanama kao i svim dragim osobama koje sam izgubila!
Ja sam se svadjala s pojedincima koji kazu da muslimani ne trebaju saditi i donositi cvijece na mezar a ja ne mislim da je to u redu. Sjecam se,u djetinjstvu,uvijek sam se pitala zasto su muslimanska mezarja zarasla u travu ili neko samo pokosi malo travu i to je sve. Mezarja zapustena,zarasla!!!???
Sad je,ako covjek tako moze reci, lijepo vidjeti da se vodi racuna o mezarju i da su sehidska mezarja uredjena. Pored Fatihe, za mene je nacin zahvale svim onima koji su preselili na bolji svijet, da odemo na mezar,ocistimo korov,ocistimo nisane.....po tome se vidi da je iza njega/nje ostao neko ko i dalje obilazi svoje drage,mada su oni na boljem svijetu.
Djeca mog amidze i ne znaju gdje im je ukopan otac ,niti obilaze mezar....i to je za mene zalosno!
Takvih primjera ima koliko ti dusa hoce!
Zar da dopustim da moja kcerka ne zna gdje joj je ukopan otac? Jel se on zato borio i zivot dao? Za mene je to njena duznost! Mada se slazem da ne treba plakati,naricati,praviti cirkus...treba postovati mir i spokoj mezarja.
Doduse,svako ima pravo na svoje misljenje!
zeleno volim te

PostPostao/la iz dna duše dana 27/10/2008 16:37

Ja posjećujem mezarje svojih...
Ne mora to biti neki specijalni povod, niti godišnjica i sl.
Odem na mezar mojoj najboljoj prijateljici uvijek kada osjetim potrebu za njom-ima momenata u mome životu kada mi posebno nedostaje i kada bih željela podijeoliti sa njom nešto...nje više nema i ja odem na njen mezar, ponesem cvijet, očistim staro cvijeće i korov sa mezara i kući se vratim nekako raspoloženija, kao da sam bila sa njom. A kada naša zajednička prijateljica-katolkinja dođe nataj mezar, pomoli se na svoj način...
Također odem svojim djedovima i nenama, daidžama, amidžama, kad god stignem.
Ne vidim ništa loše u tome i ne smatram da kršim neka pravila, jer ja živim danas i ovdje gdje živim. Isto tako odem i prijateljima druge vjere na njihov grob i proučim fatihu. Po meni je to lijepo, jer, mi smo Bosna...
Postoje u svim vjerama neke odredbe koje su u praksi prevazidjene, odnosno ne prakticiraju se. Ono što nikada ne treba biti prevazidjeno, a čega je sve manje je: ne čini zlo, ne laži, ne kradi, pomozi bližnjega svoga...ja pokušavam to da ispoštujem.
Također poštujem one koji se striktno drže ovih preporuka, zabrana ili kako god da se ne ide na mezar, da se ne nosi cvijeće...Mada, iskreno, uvijek mi bude nekako žao onih ljudi čiji je mezar zapušten, zarastao...kao da nikoga nisu iza sebe ostavili.
iz dna duše

PostPostao/la uvala_borova dana 27/10/2008 16:53

Wanted1 je napisao/la:
Bosanac sa dna kace je napisao/la:P.S. pod uticajem medija ovdje se sav islam svodi na komentar o vehabijama, al eto ja pamtim da je moja stara nena stalno govorila kako se prije nije mijesalo muskinje i zenskinje i kako su na sijelima zene sjedile u odvojenim prostorijama od muskih...
Prije ,...... a mi živimo sad i tu :dance:
Pejgamber je imao više žena a u nas je logično da imamo samo jednu , Pejgamber je svojevremeno oženio dijete od 9 godina a to danas ni u kom slučaju nije moguće , Pejgamberova jedna žena se zvala Marija ( rodila mu sina Ibrahima ) ,.............. hoćemol još šta :run:

Jel' ta tvrdnja utemeljena il?
uvala_borova

PostPostao/la zeleno volim te dana 29/10/2008 13:28

iz dna duše je napisao/la:Ja posjećujem mezarje svojih...
Ne mora to biti neki specijalni povod, niti godišnjica i sl.
Odem na mezar mojoj najboljoj prijateljici uvijek kada osjetim potrebu za njom-ima momenata u mome životu kada mi posebno nedostaje i kada bih željela podijeoliti sa njom nešto...nje više nema i ja odem na njen mezar, ponesem cvijet, očistim staro cvijeće i korov sa mezara i kući se vratim nekako raspoloženija, kao da sam bila sa njom. A kada naša zajednička prijateljica-katolkinja dođe nataj mezar, pomoli se na svoj način...
Također odem svojim djedovima i nenama, daidžama, amidžama, kad god stignem.
Ne vidim ništa loše u tome i ne smatram da kršim neka pravila, jer ja živim danas i ovdje gdje živim. Isto tako odem i prijateljima druge vjere na njihov grob i proučim fatihu. Po meni je to lijepo, jer, mi smo Bosna...
Postoje u svim vjerama neke odredbe koje su u praksi prevazidjene, odnosno ne prakticiraju se. Ono što nikada ne treba biti prevazidjeno, a čega je sve manje je: ne čini zlo, ne laži, ne kradi, pomozi bližnjega svoga...ja pokušavam to da ispoštujem.
Također poštujem one koji se striktno drže ovih preporuka, zabrana ili kako god da se ne ide na mezar, da se ne nosi cvijeće...Mada, iskreno, uvijek mi bude nekako žao onih ljudi čiji je mezar zapušten, zarastao...kao da nikoga nisu iza sebe ostavili.

:thumbup: :thumbup: Ono sto sam ja zaboravila napisati,napisano je ovdje! :thumbup: :thumbup: :bih: :bih:
zeleno volim te

PostPostao/la dr.gog dana 29/10/2008 23:19

@ljubav aha i @coco pripazite da pravilno citirate(quote) postove. :)
Prije postanja provjerite tekst opcijom "preview".
dr.gog

PostPostao/la encian dana 30/10/2008 06:09

dervish je napisao/la:

ovo je onaj post poslije kojeg moras jos jednom da se pomolis, jos jedan dorucak da pojedes, prisjetis se svih ajeta i hadisa o ravnopravnosti zena i muskaraca i znacaja ucenja, rada i unapredjenja u licnom i poslovnom zivotu i jednih i drugih, prisjetis se da ljudi ne cine islam nego ga kvare i tek onda nastavis tamo gdje si stao :roll:

vecu glupost ne procitah odavno. ne znam gdje ti zivis ali stvarno kako ne vidis zene u politici. one u auto industriji su malo skrivenije priznajem, ali one u sportu su dabome ravnopravne. a da ne govorim da danas privredjuju porodici jednako kao i muskarci.
encian

PostPostao/la Nena D dana 08/12/2013 10:48

banjaluka078 je napisao/la:
U BL se pocelo malo "prepisivati" od komsija, pa se pocelo donositi ono vjestacko cvijece, plastikaneri...e, jedino se po tom pitanju izjasnila IZ i postavila obavijesti da se to ne donosi, jer izblijedi, prevrne se, ocufa se...povrh svega djeluje jako neuredno.

Ocito se ,, malo" prepisuje od komsija,jer kod komsija nije obicaj doci jednom ,donijeti cvijece i ne dolaziti dok ne izblijedi i ocufa se i pocne djelovati neuredno.Ja licno svom suprugu cesto posjecujem mezar,donesem cvijece,zamjenim ono koje je uvelo ili pocelo da blijedi...Radim to jer je tako lakse meni i iskreno ne obazirem se puno na obicaje...Mada ,ipak,ja sam jedna od onih zena koja je uvijek sjedila sa muzem u drustvu,politicki aktivna,jooooj-pratim i sport i sto je ,,najgore" imam svoje misljenje .
Nena D

PostPostao/la Tomos dana 08/12/2013 11:23

Tako i treba Nena to je ono što tebe ispunjava i ono u čemu se osjećaš najbolje ne obaziri se na običaje gledaj sebe i svoje neko ispunjenje, mi živimo tu na balkanu i moramo se uklapati u sav svijet koji nas okružuje debelo.
Tomos

PostPostao/la Hadzi Lojo dana 08/12/2013 11:52

Svega ovdje moze covjek procitati!
Mi smo ko lakmus papir, sve upijamo bukvalno pa kad nam dodju bradati majmuni iz prijateljskih zemalja mi sve podjonimo od njih, a ne znamo da sve te fanatike njihove vlade salju vani samo da se rjese budala.
Kad odes na groblje ne znaci da se molis grobu, ja osobno se okrenem prema Cabi i prvo pogledam u nebo pa onda proucim sto znam na arapskom a ostalo na bosanskom.
Ja osobno vise pricam sa zenama nego sa muskarcima kad sam na nekom sijelu, jebo vas tavla i politika, bolje o receptima itd.
Ja bih svim ovim bradatima porucio, hajtete zivi bili u Siriju pa tamo propovjedajte braci da su dobro zastranili ubijanjem brace. Ako ista mrze ima u ocima Stvoritelja je da se braca po vjeri ubijaju ko najveci neprijatelji.
Hadzi Lojo

PostPostao/la nemampojma0 dana 08/12/2013 12:05

Svaka zabrana ima svoj smisao i razlog.Arapi su masovno primali Islam nakon osvojenja Mekke,a nisu svi potpuno shvatili poruku Islama,jos se kod njih moglo naci starih navika i vjerovanja i iz bojazni da se ne vrate ili ne unesu neka svoja vjerovanja ova i sl. zabrane su iskljucive prirode i to je sasvim na mjestu.Medjutim,u danasnje vrijeme,ko bi to jos mogao obozavati mrtve,kumire i sl.,govorim o muslimanima.Ko ce to reci da je grijeh da majka posjeti kabur svoga sina???
Uskoro ce ovi "ucenjaci" se (a i nas) zapitati jel dozvoljeno otic u posjetu bolesnom,pa jel musliman il nije,pa jel musko il zensko,pa jel ti rod il nije.Ma sve sto je normalno dovesce u pitanje kako bi sirili smutnju i doveli nas u zabludu slijepog slijedjenja "ucenjaka",kao sto su ucinili ovima sto izgidose po Siriji.A sve priuceni ljudi,bez ikakvog obrazovanja bilo svejtovnog bilo vjerskog karaktera,poneki mozda ima diplomu automehanicara.(uz svo postovanje prema tom zvanju i zanimanju,da automehanicari ne shvate pogresno).
nemampojma0

PostPostao/la nemampojma0 dana 08/12/2013 12:11

A i ovo u vezi razgovora sa zenama.Ako si ti musliman,imas cistu dusu i namjere,pa zar mozes imati ruzne misli za komsinicu,zenu svog prijatelja ili rodjaka?Zabrana je dobra za hajvane koji se nisu rijesili zivotinjskih poriva,pa bi zaskocili svako zensko,jer zene posmatraju kao sexualne objekte,a ubise se pricajuci o moralnoj cistoci i vjernickoj dusi.Dakle,do njih je.
nemampojma0

PostPostao/la spreca dana 08/12/2013 12:17

Obicno stanem ili cucnem ispred kabura proucim El-fatiha i to je sve...........proucim i drugima fatihu.......a oko kabura se po potrebi ocisti pokosise trava ili svo mezarje itd..........nikad nista ne nosim na mezarje i nepricam ni sa kime.

Aovo oko muskozenskog sijela.........nista mi nesmeta ako sjedim ili sjedimo sa zenama........sijelo kao i svako drugo.......svako ima svoju pricu.....desi se nesto da mi pricamo o necemu a isto vremeno i one pricaju neku svoju pricu i niko nikome ne smeta....ili svi pricamo o istoj temi,kojih takodje nije malo
spreca

PostPostao/la semirizsvemira dana 08/12/2013 12:38

Ponekad s'proljeca je napisao/la:Bio sam na jednoj marokanskoj svadbi, zene posebno muskarci posebno.

Zene igraju sa zenama , muskarci sa muskarcima, ja popio caj i napusti svadbu, nekako mi pederski da igram sa muskarcima!!!!

Ja mislim da nam se Bog svima smije sa nebesa!!!!

Ove danasnje religije su karikatura covjecanstva!!!!

Kad igras fudbal , igras li fudbal sa zenama ili muskarcima :lol: I kada dodjes na utakmicu da gledas na stadionu , ja ti ne ides na utakmice ´jer ti je nekako pederski sjedeti medju muskarcima . Kad ides u neki WC u hotelu ili neki drugi javni Wc ides li u muski ili zenski . Ma kakav muski , onako pederski ti obaviti nuzdu medju muskarcima ili odes iza cose nedje da ne vidi niko . Treba li jos :-)
semirizsvemira

PostPostao/la spreca dana 08/12/2013 12:47

semirizsvemira je napisao/la:
Ponekad s'proljeca je napisao/la:Bio sam na jednoj marokanskoj svadbi, zene posebno muskarci posebno.

Zene igraju sa zenama , muskarci sa muskarcima, ja popio caj i napusti svadbu, nekako mi pederski da igram sa muskarcima!!!!

Kad igras fudbal , igras li fudbal sa zenama ili muskarcima :lol: I kada dodjes na utakmicu da gledas na stadionu , ja ti ne ides na utakmice ´jer ti je nekako pederski sjedeti medju muskarcima . Kad ides u neki WC u hotelu ili neki drugi javni Wc ides li u muski ili zenski . Ma kakav muski , onako pederski ti obaviti nuzdu medju muskarcima ili odes iza cose nedje da ne vidi niko . Treba li jos :-)

sto da ne :mrgreen:.............kod kuce kad jedete ...jel odvojeno jedete muskarci i zene.........sto se tice urakmica ...nadam se da cemo uskoro na stadionima sjediti sa zenama bar 50:50
spreca

PostPostao/la semirizsvemira dana 08/12/2013 13:07

spreca je napisao/la:

sto da ne :mrgreen:.............kod kuce kad jedete ...jel odvojeno jedete muskarci i zene.........sto se tice urakmica ...nadam se da cemo uskoro na stadionima sjediti sa zenama bar 50:50

Pa kod kuce jedem sa svojom zenom i djecom . Usporedba ti je nidje veze
semirizsvemira

PostPostao/la kerima1 dana 08/12/2013 14:44

Misljenja sam da je i zenama kao i muskarcima dozvoljeno da posjecuju mezarje,radi pouke o smrti.Ja recimo nemam otrebe za tim,pouka sam ja sama sebi sto sam jos ziva. :)
kerima1

PostPostao/la nasa dana 08/12/2013 15:55

spreca je napisao/la:sto da ne :mrgreen:.............kod kuce kad jedete ...jel odvojeno jedete muskarci i zene.........sto se tice urakmica ...nadam se da cemo uskoro na stadionima sjediti sa zenama bar 50:50

Pa kod kuce jedem sa svojom zenom i djecom . Usporedba ti je nidje veze

Na osnovu cega je izvucen takav propis da treba izbjeci svako mijesanje muskaraca I zena u drustvu?
nasa
Globalni moderator

PostPostao/la fatamorgana dana 08/12/2013 16:21

Naso, to te danas krenulo brisanje mojih postova? Nisam ništa loše a ni protiv pravila foruma rekao ovom semiru koji glumi vjeskog fanatika i nacionalistu iz ŠveCke, pitao sam ga ako je toliko hrabar u svojim radikalnim kompjuterskim stavovim što se onda ne ide i on boriti u Siriju a ne da uživa u blagodetima civilizovane Švedske ....

Molio bih te bez razloga i objašnjenja ne brišeš moje postove koji ne krše pravila foruma, :)
fatamorgana

PostPostao/la NIN dana 09/12/2013 00:27

Banned user for reason “krsenje pravila foruma”
» fatamorgana
14 dana
NIN
Globalni moderator

PostPostao/la Jack Be Nimble dana 10/12/2013 01:21

semirizsvemira je napisao/la:Kad igras fudbal , igras li fudbal sa zenama ili muskarcima :lol: I kada dodjes na utakmicu da gledas na stadionu , ja ti ne ides na utakmice ´jer ti je nekako pederski sjedeti medju muskarcima . Kad ides u neki WC u hotelu ili neki drugi javni Wc ides li u muski ili zenski . Ma kakav muski , onako pederski ti obaviti nuzdu medju muskarcima ili odes iza cose nedje da ne vidi niko . Treba li jos :-)

Zavisno od lige igram sa zenama. Ako se igra sa 11 onda uvijek mora da bude 5 zena i 6 muskaraca na terenu. Moze i vise zena ako ih ima u timu.

Kada idem na utakmice naravno sjedim medju zenama, cicama, djecom...ja licno idem sa curom.

Zna se desiti da zaglavim u zenskom WCu, naravno nije sa namjerom ali desi se. :) Cistiji su i imaju ljepsi miris. Barem ovi u kojima sam ja zaglavio su ljepse mirisali.

Kada mi je stari umro bilo mi je ludo smisliti da na dzenazi nece biti moja mama, bila je. Kao i druge zene koje su sa tatom radile ili zene njegovih prijatelja itd.

Eh sad da je moj stari rekao necu da bude nijedna zena ili samo zene a vi muski ostanite u kolima to je drugi padez. Zelja umrlog se treba ispostovati.
Jack Be Nimble

PrethodnaSljedeća

Natrag na Religija

Trenutno korisnika/ca: Dexx1 i 3 gostiju.