posao u VSTV- Projekt za unaprjedjenje efikasnosti pravosudj

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

posao u VSTV- Projekt za unaprjedjenje efikasnosti pravosudj

PostPostao/la curly15984 dana 11/12/2013 21:29

Drage kolege,

Ima li itko od vas iskustvo s ovim projektom?
Prijavila sam se za mjesto pravni savjetnik -sluzbenik za rad na terenu.
U petak mi je pismeno testiranje. Sta mi preporucujete, koja su pitanja, kakva su vasa iskustva?

Molim vas da mi pomognete. :-)
Hvala. Lijep pozdrav.
curly15984

Re: posao u VSTV- Projekt za unaprjedjenje efikasnosti pravo

PostPostao/la mali_balon dana 11/12/2013 21:33

curly15984 je napisao/la:Drage kolege,

U petak mi je pismeno testiranje. Sta mi preporucujete, koja su pitanja, kakva su vasa iskustva?

Hvala. Lijep pozdrav.

Bio na nekoliko testiranja u VSTV i samo cu reci da ti treba stela, ili je nekom ko vec radi na projekti istekao ugovor pa moraju ponovo da raspisu konkurs pogodi ko ce u tom slucaju najbolje uraditi test.
mali_balon

PostPostao/la muminovic dana 11/12/2013 21:44

curly15984 je napisao/la:Drage kolege,

Hvala. Lijep pozdrav.

To su poslovi za one koji su vec uposlenici VSTV-a od pocetka, pa im djeca sad zavrsila fakultete pa ih ubacuju.

Dakle djeca koja ne zele da rade u sudu ili tuzilastvu, tako da idu u kancelarije VSTV BiH.

VSTV sad ima preko 200 uposlenih, a stalno su novi konkursi i nova uposljavanja, vjerujem da ce za 5-10 godina, imati vise clanova VSTV BiH nego sudija u BiH.

Ja ti mogu na private poslati ime i prezime narednog uposlenika VSTV BiH koji ce biti primljen u radni odnos u roku od 1-3 mjeseca, te ciji je on sin - a ti danas, pa u martu 2014 nazoves VSTV BiH i pitas jel on uposlenik.
muminovic

PostPostao/la curly15984 dana 11/12/2013 22:12

Ma svjesna sam da mi za sve treba stela, ali opet, cula sam da se zna desiti da prime nekiga I bez stele.

Inace, radno mjesto je u Mostaru u Opcinskom sudu. Nije mi poznato da je u zadnje vrijeme itko radio tamo na tom projektu. I ugovor o radu se sklapa na tri mjeseca.

Zvala sam Vstv da pitam iz kojih oblasti ce biti pitanja. Prvo mi nisu htjeli nista reci , a onda je sluzbenuca rekla da ce biti vezano za projekt.

Kolega mi je rekao nikad ne budu pitanja iz parnice I krivice, vec Zakon o Vstv I pitanja iz europskih integracija.

Koja su vas pitanja zapala, jeste prosli pismeni? Kakvi su dojmovi o intervju?
curly15984

PostPostao/la _BataZiv_0809 dana 11/12/2013 22:28

Bez zelje da Vas obeshrabrujem, ali nijednoj drzavnoj instituciji se ne moze prismrditi bez stele. Govorim iz licnog iskustva. Spisak odbijenica mi je debeo ko telefonski imenik :izet:
_BataZiv_0809

PostPostao/la curly15984 dana 11/12/2013 22:32

_BataZiv_0809 je napisao/la:Bez zelje da Vas obeshrabrujem, ali nijednoj drzavnoj instituciji se ne moze prismrditi bez stele. Govorim iz licnog iskustva. Spisak odbijenica mi je debeo ko telefonski imenik :izet:

Obeshrabrena sam I bez vas. Nazalost.

Sve se nadam da ce se pojaviti netko s iznimkom od pravila. Znaci, uzalud cu ici na test pa mozda I na intervju, a na kraju nista od svega. :-(
curly15984

PostPostao/la _BataZiv_0809 dana 11/12/2013 22:46

curly15984 je napisao/la:
_BataZiv_0809 je napisao/la:Bez zelje da Vas obeshrabrujem, ali nijednoj drzavnoj instituciji se ne moze prismrditi bez stele. Govorim iz licnog iskustva. Spisak odbijenica mi je debeo ko telefonski imenik :izet:

Obeshrabrena sam I bez vas. Nazalost.

Sve se nadam da ce se pojaviti netko s iznimkom od pravila. Znaci, uzalud cu ici na test pa mozda I na intervju, a na kraju nista od svega. :-(

Moj Vam je savjet da bez stele ne pokusavate na konkursima za drzavne institucije. Najteza je situacija ukoliko niste odradili pripravnicki, jer je covjek u tom slucaju stvarno nekonkurentan na trzistu rada. Dobra stvar je sto cesto budu programi sufinansiranja zaposljavanja pripravnika. Nadjete firmu da konkurise za Vas i to bi moglo proci :)

Vazno je znanje stranih jezika, to ne moram posebno naglasavati. Medjunarodne organizacije cesto traze nove zaposlenike, a ne treba bjezati ni od posla u privredi. Ima normalnih poslodavaca, i to Vam govorim iz iskustva :) Puno srece i ne gubite nadu :)
_BataZiv_0809

PostPostao/la curly15984 dana 11/12/2013 22:51

Imam dvogodisnje radno iskustvo u pravosudju, doduse volontersko, ali je ipak iskustvo, kao I preporuke rukovoditelja institucije u kojoj sam radila. Aplikaciju sam potkrijepila jos dodatnom 'papirologijom' o poznavanju stranih jezika, koji mi dobro idu, I jos nekih projekata.
curly15984

PostPostao/la _BataZiv_0809 dana 11/12/2013 23:08

curly15984 je napisao/la:Imam dvogodisnje radno iskustvo u pravosudju, doduse volontersko, ali je ipak iskustvo, kao I preporuke rukovoditelja institucije u kojoj sam radila. Aplikaciju sam potkrijepila jos dodatnom 'papirologijom' o poznavanju stranih jezika, koji mi dobro idu, I jos nekih projekata.

Pa dobro, to je super, imate uslove za pravosudni. Pravnik sa pravosudnim ispitom, e to je vec nesto :) Vecina oglasa je sa godinom ili dvije iskustva. Znaci nikad ne gubite nadu, posla nema u izobilju, ne treba izmisljati toplu vodu. Ali je bitno raditi, pa makar posao za koji ste prekvalifikovani. I kretati se medju ljudima koji rade, jer se posao najlakse nalazi upravo s posla. :thumbup:
_BataZiv_0809

PostPostao/la mali_balon dana 11/12/2013 23:22

Naravno da ce biti pitanja vezana za projekat zato dobro procitaj opis poslova i iz tog skontaj koji zakoni i procedure bi trebali biti na testu, ali nemoj ici previse "u sirinu". Naravno sve se danas vrti oko EU integracija tako da i to malo prelistas. Googlaj na engleskom mozda je negdje bio slican projekat pa mozda sta i pokupis
mali_balon

PostPostao/la curly15984 dana 11/12/2013 23:34

mali_balon je napisao/la:Naravno da ce biti pitanja vezana za projekat zato dobro procitaj opis poslova i iz tog skontaj koji zakoni i procedure bi trebali biti na testu, ali nemoj ici previse "u sirinu". Naravno sve se danas vrti oko EU integracija tako da i to malo prelistas. Googlaj na engleskom mozda je negdje bio slican projekat pa mozda sta i pokupis

Koja pitanja su konkretno kod tebe bili na testu? Koliko njih, da li su trazeni kratki odgovori ili esejski?

Bojim se esejskih pitanja kod kojih se ide u sirinu, a posto trenutno paralelno spremam I pravosudni, sva sam otisla u sirinu. :-)

Obratila sam paznju na opis poslova, po tome bi trebala biti uprava I organizacija pravosudja, pa I krivicno I gradjansko, ali ovo dvoje zadnje ne znam da je ikoga zapalo.
curly15984

PostPostao/la mali_balon dana 12/12/2013 00:22

Ja sam bio na tri testa za tri razlicite pozicije. I nijedna nije imala veze sa pravom nego je bila administracija i racunovodstvo.
Zadnja mi je najvise u sjecaju jer sam se posvadjao, jer su trazli adminstrativca u racunovodstvu sa drustvenim fakultetom a na testu je bilo da se izracuna godisnja bilansa preduzeca sa tabelom i grafikonom (sto je posao iskusnog racunovodje sa zavrsenom ekonomijom), prevodjenje jednog clanka, i organizaciaj konferencije.
I ja pitam onog kretena sto ste trazili drustveni fakultet a ne striktno ekonomiju samo se smjeska i sljeze ramenima.
Kada ulazis u sud na kapiji se ostavlja mobitel, i mi svi na testu kad nekom zvoni mobitel, a mobitel moze zvoniti samo nekom ko vec radi tu, i svi se ono fino podsmjehnuse i skontase eto ko ce "dobiti" posao.
mali_balon

PostPostao/la curly15984 dana 12/12/2013 00:33

mali_balon je napisao/la:Ja sam bio na tri testa za tri razlicite pozicije. I nijedna nije imala veze sa pravom nego je bila administracija i racunovodstvo.
Zadnja mi je najvise u sjecaju jer sam se posvadjao, jer su trazli adminstrativca u racunovodstvu sa drustvenim fakultetom a na testu je bilo da se izracuna godisnja bilansa preduzeca sa tabelom i grafikonom (sto je posao iskusnog racunovodje sa zavrsenom ekonomijom), prevodjenje jednog clanka, i organizaciaj konferencije.
I ja pitam onog kretena sto ste trazili drustveni fakultet a ne striktno ekonomiju samo se smjeska i sljeze ramenima.
Kada ulazis u sud na kapiji se ostavlja mobitel, i mi svi na testu kad nekom zvoni mobitel, a mobitel moze zvoniti samo nekom ko vec radi tu, i svi se ono fino podsmjehnuse i skontase eto ko ce "dobiti" posao.

E, to je zaista grozno. Zao mi je sto ti se to tako dogodilo. Ima cijeli niz takvih primjera. Nazalost, to je bh svakodnevica.
Nadam se da si uspio naci kakav takav posao. I hvala na odgovorima.

Molim kolege pravnike koji su se prijavili na konkretno jedan ovakav projekt da podjel svoje iskustvo.

Hvala svima. Obecavam da cu vas obavjestiti o ishodu u petak.
curly15984

PostPostao/la _BataZiv_0809 dana 12/12/2013 10:40

mali_balon je napisao/la:Ja sam bio na tri testa za tri razlicite pozicije. I nijedna nije imala veze sa pravom nego je bila administracija i racunovodstvo.

Ja sam bio na nekoliko konkursa za Sud i Tužilaštvo BiH. Ma to je živi cirkus. Jednom je istovremeno primalo 10 pripravnika i 10 volontera u tužilaštvo, te 4 pripravnika u Sud. Vodio sam se mišlju, pa haj možda nekog i prime bez štele, ipak nije malo 24 čovjeka. Naročito kontam volonterski ne odgovara svakome. Koja naivnost :D Haj što je testiranje bilo koma. Što oni ne kriju koga znaju. Što se oni mlađi saradnici šprdaju, lafo ti pomažu na testu :-) Ali kad izađoše rezultati :shock: Primljeno čak 6 ili 7 ljudi sa istim imenom :lol: Poslije ispala priča, nije se znalo koja Jelena ima štelu, pa su ih sve primili za svaki slučaj :lol: Ali 3 osobe dobile mjesto i pripravnika i volontera. Da ti pamet stane.
_BataZiv_0809

PostPostao/la mali_balon dana 12/12/2013 10:55

Ma cim vidis tkao masovan konkurs znas da tu isticu ugovori i da je konkurs raspisan samo zbog zakonske obaveze, ali djaba je kad je covjek proklet pa se vazda nesta nada, u svemu poksa da nadje neki kontra razlog koji tjera vodu na njegov mlin, i onda kad izadju rezultati tresens guzicom od pod i skontas koji k mi je ovo trebalo, znao sam da je sto sve stela .... Ali et...
mali_balon

PostPostao/la _BataZiv_0809 dana 12/12/2013 11:11

mali_balon je napisao/la:Ma cim vidis tkao masovan konkurs znas da tu isticu ugovori i da je konkurs raspisan samo zbog zakonske obaveze, ali djaba je kad je covjek proklet pa se vazda nesta nada, u svemu poksa da nadje neki kontra razlog koji tjera vodu na njegov mlin, i onda kad izadju rezultati tresens guzicom od pod i skontas koji k mi je ovo trebalo, znao sam da je sto sve stela .... Ali et...

Mene je dosta ponijelo to što mi je dobar kolega sa fakulteta dobio pripravnički na Sudu BiH, možda mjesec dana prije ovog konkursa. Mislim čovjek je bio mašina, student generacije, a skoro 2 godine na birou. Nasakupljao se odbijenica ko sličica. I onda u po' frke dobi pripravnički na Sudu. Kontam da je imao štelu, našao bi posao i prije. On se zaklinje da nije imao štelu, i šta ja znam, donekle sam mu i vjerovao. :-) Sad ili ju je ipak imao, u šta vjerujem. Ili je on jedan na kojem će oni stvarati priču da nema štele. Ko kad naši debilni granični policajci zaplijene 2 kile droge, a puste šleper, pa se snimaju za televiziju sa te 2 kg :D
_BataZiv_0809

PostPostao/la antonija dana 12/12/2013 11:27

Bata

Nije on dobio pripravnicki, nego volonterski.

Niti u jednom sudu u drzavi BiH ne primaju pripravnike, samo volontere.

Ali i to je nesto, naucit ce i moci polagati pravosudni nakon 2 godine rada kao volonter - nadajmo se da ce ga toliko zadrzati, i to je prilika dobra u BIH!
antonija

PostPostao/la _BataZiv_0809 dana 12/12/2013 11:37

antonija je napisao/la:Bata

Nije on dobio pripravnicki, nego volonterski.

Niti u jednom sudu u drzavi BiH ne primaju pripravnike, samo volontere.

Ali i to je nesto, naucit ce i moci polagati pravosudni nakon 2 godine rada kao volonter - nadajmo se da ce ga toliko zadrzati, i to je prilika dobra u BIH!

Slazem se da niži sudovi isključivo primaju volontere, ali moj kolega je dobio pripravnički. Dobio je 80% plate, topli obrok, prevoz, regres (oko 1300 KM). Na godinu dana mu je ugovor, a nedavno je istekao. Pošto smo malo izgubili kontakt ne znam šta je sad sa njim. Pričao mi je da ga hvale i da bi mogao ostati, ali to svi pričaju, ko god dobije pripravnički u državnoj instituciji. Tako ih motivišu da što više rade tuđeg posla :D Ili ako si nečiji, onda te gotive svakako.

Osim toga i ja sam konkurisao na konkursu za prijem pripravnika u Sudu BiH. Bez ljutnje, ali znam o čemu pričam.
_BataZiv_0809

PostPostao/la antonija dana 12/12/2013 11:45

E onda mi je jako drago radi njega.

Nadam se da ce moci nastaviti sa radom, a i tebi zelim beskonacno srece :thumbup:
antonija

PostPostao/la _BataZiv_0809 dana 12/12/2013 11:53

antonija je napisao/la:E onda mi je jako drago radi njega.

Nadam se da ce moci nastaviti sa radom, a i tebi zelim beskonacno srece :thumbup:

Hvala :) Ja sam pronašao posao u privredi i odustao sam od državnih institucija za sad. Želim i ja tebi puno sreće ako tražiš posao :thumbup:
_BataZiv_0809

PostPostao/la antonija dana 12/12/2013 11:54

Svugdje u svijetu je u privredi 2-5x bolja plata, samo je u BiH obratno... a pitanje je do kada' :-)
antonija

PostPostao/la _BataZiv_0809 dana 12/12/2013 12:28

antonija je napisao/la:Svugdje u svijetu je u privredi 2-5x bolja plata, samo je u BiH obratno... a pitanje je do kada' :-)

To je tačno. Imam puno doticaja sa stranim firmama u poslu i mogu reći da se stranci najviše čude činjenici da je kod nas većini ljudi san raditi u državnoj upravi. Na zapadu zaposleni u administraciji uglavnom imaju neke prosječne plate. I također se ne mogu načuditi ponašanju naših uposlenika u institucijama.
Razgovarao sam sa jednim zaposlenikom u švedskoj ambasadi i čovjek kaže da je svaki porezni obveznik njegov šef, jer se zna od kojih para on prima platu. Ja sam se zaprepastio, malo je reć!
_BataZiv_0809

PostPostao/la JThomas dana 12/12/2013 13:09

e zato je tamo kako jeste, a ovdje kako jeste. sve po zaslugama.
JThomas

PostPostao/la antonija dana 12/12/2013 13:15

ovdje ti je cak i najnizi salterski sluzbenik na budzetu sebi umislio da je predsjednik zemaljske kugle, i da su tu ljudi na salteru radi njega.

Nije svjestan da je on sluga poreznih obveznika.
antonija

PostPostao/la curly15984 dana 12/12/2013 13:17

Hvala svima koji ste se ukljucili, ali opet nisam dobila odgovor na pitanje , ni priblizno.

Znam za Sud I Tuzilastvo BiH kako stvari stoje. Ali ima li tko da mi moze reci za ovakav tip projekta u Vstv?
curly15984

Sljedeća

Natrag na Pravo

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.