Porijeklo porodica i prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderatori/ce: Chmoljo, NIN

Re: Porijeklo porodica i prezimena

PostPostao/la Flaaa dana 03/06/2011 12:42

ovako vec duzi niz godina me zanima prezime porijeklo prezimena Rizvan.
Inace sam iz Prijedora, a u Prijedoru ima svega jos 3 familije s ovim prezimenom.Takodjer u Sarajevu sam vidio par puta u zivotu da se spominje ovo prezime.
Eh sad neko kaze da su Rizvani potomci Ali pase Rizvanbegovica jer je navodno imao 3 sina, a jedan od njih se ozenio nemuslimankom tako da je zadrzao samo ovo Rizvan.
Druga verzija, Omer pasa Latas je likvidirao u Banja Luci Ali pasu Rizvanbegovica(zbog izdaje prema otomanima to je poznato u historiji) i valjda tim cinom mu je automatski iskljucena titula bega. (ovo begovic).
Ono sto znam sigurno, a to je da su Rizvani iz anadolije i najvise ih ima u gradu Konya u Turskoj.
Primjetio sam da dosta hrvata ima s ovim prezimenom posebno na podrucju like i Splita.
Molim nekog ko zna nesto o ovom prezimenu da napise.

hvala!
Flaaa

PostPostao/la slatkis86 dana 07/06/2011 01:06

evo o jednim od najcescih prezimena u hrvatskoj i bih : bilić

RODOSLOVLJE PORODICE BILIĆ
01. 11. 2010.

Hercegovačka porodica Bilić dobila je ime po Petru Galovu, zvanom Bili, koji je još u ranoj mladosti imao bijelu kosu te ga po njoj tako i prozvaše. Podaci za rodoslovlje porodice Bilića pokupljeni su iz bilježaka pokojnog Dimitrija R. Bilića i Save S. Bilića, a urađeni po preporuci Dejana R. Bilića 1926. godine.

Po predanju, porodica Galova potječe iz sela Lisine, sada Trebinje. Ovo, stoljećima napušteno selo nalazi se na 27. kilometru puta Trebinje-Mostar, oko 200 metara u desnu stranu. Na udaljenosti od dva kilometra je selo Žakovo. Galovi bijahu imućni kmeti ugledne muslimanske porodice Resulbegovića. Nemogavši izdržati zulum svojih aga, ostave sva tri brata svoje imanje i kuću i prebjegnu. Najstariji od njih - Đuro ode u Mostar. Srednji krene preko Save, stazom i tragom Arsenija Čarnojevića, patrijarha srpskog i nastani se u Vojvodini, te se po očevu imenu Jovanu prozove Jovanović. Ova porodica i danas postoji. Najmlađi brat ode u Veneciju gdje i umre bez poroda. Đuro imaše dva sina: Petra i Jovana. Porodica Bilića (Galova) živjela je u Mostaru krajem 17. stoljeća.

sto se tice hr tu je malo zapetljano pa ko voli nek izvoli
http://www.ogorje.net/prezime/bilic/15.html
slatkis86

PostPostao/la lejla sabanovic dana 17/06/2011 12:58

Prezivam se Šabanović i porijeklo je selo Poda-Borač_Gacko, otac mi je pričao da su bas bas davno došli tu iz sela Jugovići isto Hercegovina,a u Jugoviće su navodno došli iz Hutova Blata, a Poda su dobili kao miraz od bogatog trgovca koji se prezivao Fatimić! E sad i ja sam se dosta raspitivala odakle smo originalno i došla do podatka da je to C. Gora(Piva-Tara) i po geografskom položaju ima logike jer je to sve tu blizu :)))
Zna li neko nešto detaljnije, jer prezime je stvarno često i ima nas svukuda ali kako sam ja mogla skontati iz CG preko Hercegovine išli smo dalje...
Pozdrav
lejla sabanovic

PostPostao/la lejla sabanovic dana 17/06/2011 13:02

Znam ja prezime KOVAC!
Ima vas baš puno u Borču i neki su mi čak i rod :)))
Mislim da su usmena predanja starijih ljudi najbolji izvor informacija, ja sam kao mala voljela slušati nanu i dedu kako pričaju o svemu tome i zapamtila sam dosta toga i drago mi je jer super se osjećam kad znam kroz stoljeća putanju svog porijekla i to je za mene pravo bogatstvo!
lejla sabanovic

PostPostao/la Deni1986 dana 17/06/2011 14:07

Prezime Dzihan. Znali neko odakle dolazi to prezime tacno? Znam da postoji DJ Vlado Dzihan u Becu. Otac mi je kao student malo trazio u Vijecnici o nasem prezimenu i nasao je kao kako su u 17. vijeku dosli Dzihani iz Egipta u Dubrovnik. Bili su to neki bogati trgovci. Jedan brat je otisao u Bugojno a drugi je dosao u Sarajevo.

Znali neko vise?
Deni1986

PostPostao/la lejla sabanovic dana 22/06/2011 11:28

Znam ja Šačiće u Ulogu, nana rahmetli je Šačić i njen dedo je tamo bio jako utjecajan čovjek
lejla sabanovic

PostPostao/la lejla sabanovic dana 22/06/2011 11:29

lejla sabanovic je napisao/la:Znam ja Šačiće u Ulogu, nana rahmetli je Šačić i njen dedo je tamo bio jako utjecajan čovjek
lejla sabanovic

PostPostao/la Aorta dana 22/06/2011 19:15

Deni1986 je napisao/la:Prezime Dzihan. Znali neko odakle dolazi to prezime tacno? Znam da postoji DJ Vlado Dzihan u Becu. Otac mi je kao student malo trazio u Vijecnici o nasem prezimenu i nasao je kao kako su u 17. vijeku dosli Dzihani iz Egipta u Dubrovnik. Bili su to neki bogati trgovci. Jedan brat je otisao u Bugojno a drugi je dosao u Sarajevo.

Znali neko vise?

Dzihana ima u centralnoj Bosni, preciznije u Donjem Vakufu (12 km od Bugojna), ne puno, ali ima ih. Sorry, ne znam vise informacija.
Aorta

PostPostao/la Aorta dana 22/06/2011 19:20

Ne znam koliko je ovo tacno, ali ovo sam nasla na internetu ( www.lastva.se ), preciznije o porijeklu trebinjskih muslimana:

"Dokumenti kazuju: da su porodice Kabila, Zupčevića, Resulovića, Resulbegovića, Šehovića, Salahovića, Durakovića, Danovića, Čama, Hadihasanovića, Hadismajilovića, Selimovića, Habula, Bučuka, Gelja,Golića,Volića i Šahovića porijeklom iz Španije. Za Resuloviće i Resulbegoviće je, u više izvora, utvrđeno da su nakon izgona iz Španije došle u Herceg Novi odnosno Risan, a odatle nakon ne baš susretljivog prijema od Crnogoraca pravoslavaca, jedno pleme je došlo u Trebinje, drugo u Počitelj, a treće u Sandžak, dok su Resulbegovići došli u Trebinje i otisnuli se južnije od Risna u Ulcinj gdje i danas žive.

Porodice Alečkovića, Arnautovića, Arslanagića, Alijagića, Busuladžića, Babovića, Begovića, Galijatovića, Nikontovića, Saradžića, Ramića i Šarana, vuku svoje porijeklo iz Turske, dok porodične korijene iz Irana vuku porodice Fetahagića, Balaća, Bajramovića, Karamehmedovića, Đonlagića, Mursela i Ćerimagića,Cvijetića, Ovčina, Kapića, Barakovića ,Salihamdžića, Fazlinovića, Spahovića, Hadžiahmetovića, Hadžovića,…"
Aorta

PostPostao/la Malika dana 23/06/2011 22:57

Aorta je napisao/la:Ne znam koliko je ovo tacno, ali ovo sam nasla na internetu ( http://www.lastva.se ), preciznije o porijeklu trebinjskih muslimana:

"Dokumenti kazuju: da su porodice Kabila, Zupčevića, Resulovića, Resulbegovića, Šehovića, Salahovića, Durakovića, Danovića, Čama, Hadihasanovića, Hadismajilovića, Selimovića, Habula, Bučuka, Gelja,Golića,Volića i Šahovića porijeklom iz Španije. Za Resuloviće i Resulbegoviće je, u više izvora, utvrđeno da su nakon izgona iz Španije došle u Herceg Novi odnosno Risan, a odatle nakon ne baš susretljivog prijema od Crnogoraca pravoslavaca, jedno pleme je došlo u Trebinje, drugo u Počitelj, a treće u Sandžak, dok su Resulbegovići došli u Trebinje i otisnuli se južnije od Risna u Ulcinj gdje i danas žive.

Porodice Alečkovića, Arnautovića, Arslanagića, Alijagića, Busuladžića, Babovića, Begovića, Galijatovića, Nikontovića, Saradžića, Ramića i Šarana, vuku svoje porijeklo iz Turske, dok porodične korijene iz Irana vuku porodice Fetahagića, Balaća, Bajramovića, Karamehmedovića, Đonlagića, Mursela i Ćerimagića,Cvijetića, Ovčina, Kapića, Barakovića ,Salihamdžića, Fazlinovića, Spahovića, Hadžiahmetovića, Hadžovića,…"

Mislim da sam negdje citala da su Resulbegovici porijeklom porodice Morais Sarmento,sada koliko je to tacno...
Malika

PostPostao/la fazlija80 dana 30/06/2011 11:24

pozdrav naime puno me interesuje moje porijeklo, kako kazu neki Đelil je došao iz Anadolije i tako je to krenulo. Prezivam se Fazlić , a jedno mjesto blizu Travnika zove se Đelilovac jeje je dobilo po ovom Đelilu. Pa Vas molim ako imate ikakvih informacija da mi kazete sto vise o mojim pretcima HVALA .
fazlija80

PostPostao/la fazlija80 dana 30/06/2011 11:26

Izvinjavam se zbog pravopisnih greski brzo sam kucao
fazlija80

PostPostao/la fazlija80 dana 11/07/2011 12:50

pozz ima li odgovora na moje pitanje postavljano hvala
fazlija80

PostPostao/la Ridjobrki dana 11/07/2011 16:00

Ima li neko nešto pouzdano o krajiškim prezimenima Nadarević, Tevšić i Dizdarić? Pozdrav!
Ridjobrki

PostPostao/la al_akhisari dana 11/07/2011 16:38

Vec neko vrijeme se bavim prikupljanjem gradje za izradu porodicnog stabla..Nazalost, moj trenutni domet u proslost je druga polovina XIX stoljeca...Ovo mi je posljednja nada za neke dodatne informacije...Radi se o prezimenu KAPETAN...podrucje srednje bosne...Ako neko ima kakvu informaciju...

...ovo je moj post od prije par godina; moja potraga jos uvijek nije zavrsila, iako sada imam nesto vise informacija, koje nazalost, nisu usko vezane za otkrivanje porijekla porodice ili samog prezimena; ako neko sada ima kakvu informaciju ili nesto vise zna :thumbup:
al_akhisari

PostPostao/la Draft dana 12/07/2011 12:20

Prezime Ganic, Bosnjaci iz okolice Bosanskog Broda? Djuro Basler je u svojoj knjizi "Grad pored rijeke" objasnjavo da su Ganici starosjedioci u Sijekovcu kod Bosanksog Broda. Pitanje je od kada su tu, odakle su dosli i u kakvoj su vezi sa Ganicima iz B. Gradiske, Visokog, Sandzaka, ... Hvala.
Draft

PostPostao/la hurmasica dana 14/07/2011 14:29

ne znam da li je na ovoj temi bilo rijeci o tome, ali me zivo interesuje zasto prezime Bosnjak nose uglavnom katolici/hrvati a prezime Hrvat muslimani?
hurmasica

PostPostao/la amr diab dana 23/07/2011 13:34

vidim da ima nekih koji su malo upoznati o tim porijeklima pa ev da i ja pitam za svoje. zna li iko porijeklo porodice zahirovic iz jablanice koji su sa sela dobrigošće kod jablanice. ako iko ista iskopa nek javi u svakom slucaju hvala.
amr diab

PostPostao/la Neposlusna dana 28/07/2011 16:30

Prezime Hrvat ima i u Sarajevu i ljudi su muslimani. U pocetku mi je bilo malo neobicno ali se covjek brzo navikne.
Neposlusna

PostPostao/la Malika dana 31/07/2011 18:59

Preljubovic.Ima li jos ljudi koji se prezivaju tako?
Izvinite sto sam dosadna .(Ja sam sa dedine strane Preljubovic)

U knjizi "Hercegovacka prezimena" od Riste MIlicevica pojavljuje se prezime Preljubovic kao trebinjska vlastela ,
ali posto moji nisu iz Hercegovine moguce je da nismo u rodu.
Zadnja izmjena: Malika; 05/08/2011 00:51; ukupno mijenjano 2 put/a.
Malika

PostPostao/la sheikh dana 31/07/2011 19:31

Zna li ko sta o Subasic prezimenu?
Djed mi je bio Subasic.... :)
sheikh

PostPostao/la BiH-x dana 01/08/2011 06:12

Prezime Cesko? Islamske su vjere, zive u Sarajevu...
BiH-x

PostPostao/la fanatic11 dana 03/08/2011 23:10

Jel zna neko odakle izvire prezime Husić :D i zanima me imal nas dosta po bosni i odakle ste, pa eto ako ima koji nek mi se javi ovdje :D
fanatic11

PostPostao/la zlatandr dana 05/08/2011 23:10

Izgleda da su ovi moji Drljevici 1000% crnogorci :S ako zna neko nesto detaljnije o toj porodici molim vas da mi napise.
zlatandr

PostPostao/la hape dana 09/08/2011 10:21

sheikh je napisao/la:Zna li ko sta o Subasic prezimenu?
Djed mi je bio Subasic.... :)

Subasica je bilo u Visegradu. Ako me sjecanje ne vara, prezime potice odatle.
hape

PrethodnaSljedeća

Natrag na (H)istorija/povijest

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.