Popis stanovnistva - i, sta onda?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Moderator/ica: Chmoljo

Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

PostPostao/la sanaman dana 05/02/2012 21:20

Bosnolog je napisao/la:
stari grad Visegrad je napisao/la:Neka zvanicna institucija, ili nevladina organizacija treba ovu temu da obradi (nacija -drzvava, narod-etnija). I da daju prijedlog ta to bude zakonski uokvireno, a u uzdbenicma ispravljeno.
Svuda u svijetu je nacija=drzava a ko pripada kojem narodu nije nacija vec etnija=narodnost, pripadnik naroda.
To niko ne spori osim u ovim seljackim zemlajma Balkana gdje love u mutnom u smatraju da je etnija=nacija. A to nije tacno ni u leksikonima ni pravno.
Svi u Njemackoj imaju nacionalnost njemacku, svi u Francuskoj su Francuzi po nacioanlnost a po narodnosi su moazda svedjani ili alzirci itd.
Za ovu nakaradu krivim starojugoslovense politicare i akemdemike koji su u mojim srdnovjekovni ljudi. Nikad nisu izasli iz srednjeg vijeka. Zbog tih uljupa zamrecenih mozgova su nastrade sve generacije do danas.

Etnija nije isto sto i Nacija

Etnicka pripadnost se karakterise,jezikom,kulturno historijskim naslijedem,tradiciijom,pismom,muzikom,obicajima i vjerom mada je vjera samo dio koju uprazanjavju drige etnije i nacije u svijetu,....

Nacionalna pripadnost se crpi iskljucivo iz medunarodno priznate drzavnosti te drzave u kojoj te etnicke zajdnice i gradani zive ili vode porijeklo,....

Amerikanci su zbire multietnickog drustva,Svicarska je najbliza nama po svom etnickom i nacionalnom karakteru,njihov ustav kaz mi svicarska nacija (We are the Swiss Nation) iako tu naciju cine mjesavina svicarskih italijana,francuza i nijemaca kao i ostalih nacionalnih i etnickih manjina migranata ili domorodaca,.....

U nacionalim drzavama etnicka dominacije vecinske etnicke zajednice je jednako i nacionalno,....

Stoga je BiH MULTIETNICKA drzave ETNICKIH zajednica Bosnajka,Srba,Hrvata i ostalih gradana i etnickih zajednica poput Roma ali i drugiih emigranata pripadnika drugih drzava to jest nacionalnih manjina,...

U preambuli svicarskog ustava u drugoj recenici ces procitati sljedece:

Das Schweizervolk und die Kantone, ... sto bi u slobodnom a i u konkretnom prijevodu znacilo Svicarski narodi i kantoni...znaci nigdje nema pojma koji si na engleskom citirao kao svicarska nacija...jer bi onda svicarska nacija u preambuli donijela ustav a sto nije slucaj vec kako stoji SVICARSKI NAROD..tako da ne znam iz kog dijela si citao da svicarski ustav pominje svicarsku naciju.
sanaman

PostPostao/la Dozer dana 05/02/2012 21:28

Fakat je nevjerovatno koliko necete da razumijete sta se govori, i onda iz tog nerazumijevanja sami sebi skacete u usta.

Svicarski narod = narod koji zivi u Svicarskoj = svi drzavljani zemlje koja se zove Svicarska = Svicarska nacija = bez obzira na etnicku ili vjersku pripadnost svakog pojedinca.
Ovo je klasican primjer gdje se termin "narod" koristi kao sinonim za naciju. Ili, mozda, hoces da kazes da ne postoji Svicarska nacija?

Usput, Kurdi i sl. nisu nacija jer nemaju drzavu, nego su etnija/narod. Nikada i nigdje necete cuti da se Kurdi nazivaju nacijom.
Dozer

PostPostao/la Bosnolog dana 05/02/2012 21:32

sanaman je napisao/la:
Bosnolog je napisao/la:
stari grad Visegrad je napisao/la:Neka zvanicna institucija, ili nevladina organizacija treba ovu temu da obradi (nacija -drzvava, narod-etnija). I da daju prijedlog ta to bude zakonski uokvireno, a u uzdbenicma ispravljeno.
Svuda u svijetu je nacija=drzava a ko pripada kojem narodu nije nacija vec etnija=narodnost, pripadnik naroda.
To niko ne spori osim u ovim seljackim zemlajma Balkana gdje love u mutnom u smatraju da je etnija=nacija. A to nije tacno ni u leksikonima ni pravno.
Svi u Njemackoj imaju nacionalnost njemacku, svi u Francuskoj su Francuzi po nacioanlnost a po narodnosi su moazda svedjani ili alzirci itd.
Za ovu nakaradu krivim starojugoslovense politicare i akemdemike koji su u mojim srdnovjekovni ljudi. Nikad nisu izasli iz srednjeg vijeka. Zbog tih uljupa zamrecenih mozgova su nastrade sve generacije do danas.

Etnija nije isto sto i Nacija

Etnicka pripadnost se karakterise,jezikom,kulturno historijskim naslijedem,tradiciijom,pismom,muzikom,obicajima i vjerom mada je vjera samo dio koju uprazanjavju drige etnije i nacije u svijetu,....

Nacionalna pripadnost se crpi iskljucivo iz medunarodno priznate drzavnosti te drzave u kojoj te etnicke zajdnice i gradani zive ili vode porijeklo,....

Amerikanci su zbire multietnickog drustva,Svicarska je najbliza nama po svom etnickom i nacionalnom karakteru,njihov ustav kaz mi svicarska nacija (We are the Swiss Nation) iako tu naciju cine mjesavina svicarskih italijana,francuza i nijemaca kao i ostalih nacionalnih i etnickih manjina migranata ili domorodaca,.....

U nacionalim drzavama etnicka dominacije vecinske etnicke zajednice je jednako i nacionalno,....

Stoga je BiH MULTIETNICKA drzave ETNICKIH zajednica Bosnajka,Srba,Hrvata i ostalih gradana i etnickih zajednica poput Roma ali i drugiih emigranata pripadnika drugih drzava to jest nacionalnih manjina,...

U preambuli svicarskog ustava u drugoj recenici ces procitati sljedece:

Das Schweizervolk und die Kantone, ... sto bi u slobodnom a i u konkretnom prijevodu znacilo Svicarski narodi i kantoni...znaci nigdje nema pojma koji si na engleskom citirao kao svicarska nacija...jer bi onda svicarska nacija u preambuli donijela ustav a sto nije slucaj vec kako stoji SVICARSKI NAROD..tako da ne znam iz kog dijela si citao da svicarski ustav pominje svicarsku naciju.

Svicarska nacija/Nation je gulas etnickih zajednica (naroda) svicarskih Italijana,Francuza i Nijemaca kao i svih svicarskih drzavljana domorodaca i doseljnika,....To vazi isto za Amercku Naciju,.....Pledge of allegiance (americka zakletva) koju izgovara svaki doseljenik koji uzima na ceremoniji dodjele americkog drzavljanstva http://en.wikipedia.org/wiki/Pledge_of_Allegiance
The Pledge of Allegiance

I Pledge Allegiance to the flag of the United States of America and to the Republic for which it stands,
one Nation under God,
indivisible, with liberty and justice for all.

http://www.usflag.org/
Bosnolog

PostPostao/la Dozer dana 05/02/2012 21:37

I opet postavljam 2 pitanja na koja niko nije dao nikakav odgovor, vjerovatno jer su odgovori takvi da "ponistavaju" ove domace "nacije".

1. Koju naciju pretstavlja fudbalska reprezentacija BiH, ili drugacije receno - nacionalni sastav BiH?

2. Koju naciju pretstavlja nasa delegacija pri UN?

Unaprijed se zahvaljujem.
Dozer

PostPostao/la sanaman dana 05/02/2012 21:38

Ja tebi citiram IZVORNO SVICARSKI USTAV sa njemackog jezika, a ti meni kao kontra argument citat sa wikipedija i to preveo na engleski jezik.... :-) na kraju to i jeste taj problem sto sve definisete i tumacite sa engleskom terminologijom, koja se u nedostatku ekvivalenta bukvalno prevede umjesto da se prevodi sa znacenjem.

Al valjda wikipedia bolje zna na engleskom sta pise u njemackom izvornom ustavu.
sanaman

PostPostao/la respo dana 05/02/2012 21:42

1.bh
2.bh

i sta hoces time da kazes?
respo

PostPostao/la Bosnolog dana 05/02/2012 21:46

"NACIJA" oznaca medunarodno prezentovanja i priznanje svioh gradana,etnija i naroda doticne medunarodno priznate drzave clanice UN (Ujedinjenih Nacija),....(mada ima i izuzetak za zemlje koje u su na putu da postanu Nacija gradani Kosova,Svicarska je takode tek nedavno postala punopravna clanica UN-a),..... :D
Bosnolog

PostPostao/la sanaman dana 05/02/2012 21:49

Dozer je napisao/la:I opet postavljam 2 pitanja na koja niko nije dao nikakav odgovor, vjerovatno jer su odgovori takvi da "ponistavaju" ove domace "nacije".

1. Koju naciju pretstavlja fudbalska reprezentacija BiH, ili drugacije receno - nacionalni sastav BiH?

2. Koju naciju pretstavlja nasa delegacija pri UN?

Unaprijed se zahvaljujem.

Da probam ponovo. U prvom postavljenom pitanju postavljas jednakost izmedju rijeci reprezentacija i nacinalni sastav sto ni u snu nije jednako. Reprezentacija predstavlja nekog, u ovom konkretno slucaju predstavlja BiH.

Drugo, pri UN niko ne predstavlja naciju vec DRZAVU...mozda ti pomogne primjer. Srbin iz Hrvatske sa putovnicom je sta? Znam, reci ces nacionalna manjinja pa moze i imati naciju. Eh sada analogijom tumacenja ambasador Hrvatske u UN-u nikako ne moze predstavljati tog Srbina jer on predstavlja hrvatsku naciju a sada smo elaborirali da taj Srbin nije Hrvatske nacije...coek bez predstavnika u UN-u?

Pogresna analogija totalno. U UN-u se predstavljaju drzave, samim tim je i taj Srbin bez obzira na naciju predtavljen od strane hrvatskog ambasadora jer je hrvatski drzavljanin.

P.S Prilikom popisa u HRV je bila mogucnost pod rednim brojem 19. da se unsese nacionalnost tj. da stavis krizic kod hrvatska ili uneses drugu...da je po logici pasos=nacija, ovo pitanje bi bilo suvisno jer su svi pripadnici hrvatske nacije imajuci u vidu da imaju putovnicu.
sanaman

PostPostao/la respo dana 05/02/2012 21:50

Bosnolog je napisao/la:"NACIJA" oznaca medunarodno prezentovanja i priznanje svioh gradana,etnija i naroda doticne medunarodno priznate drzave clanice UN (Ujedinjenih Nacija),....(mada ima i izuzetak za zemlje koje u su na putu da postanu Nacija gradani Kosova,Svicarska je takode tek nedavno postala punopravna clanica UN-a),..... :D

idemo ponovo koliko fifa ima clanica?
respo

PostPostao/la Lug dana 05/02/2012 21:58

respo je napisao/la:1.bh
2.bh

i sta hoces time da kazes?

izvini, moram :lol:
Lug

PostPostao/la Bosnolog dana 05/02/2012 22:01

respo je napisao/la:
Bosnolog je napisao/la:"NACIJA" oznaca medunarodno prezentovanja i priznanje svioh gradana,etnija i naroda doticne medunarodno priznate drzave clanice UN (Ujedinjenih Nacija),....(mada ima i izuzetak za zemlje koje u su na putu da postanu Nacija gradani Kosova,Svicarska je takode tek nedavno postala punopravna clanica UN-a),..... :D

idemo ponovo koliko fifa ima clanica?

Fifa je svjetska sportska asocijacija,koja obuhvata sve zemlje clanice UN-a koje su trazile i ispunile fifine kriterije clanstva,moze biti i izbacena ako ih se ne pridrzava,ali ima i nekoliko clanica koje nisu drzave,Fifa je samo jedna oblast gdje se takmice reprezentacije nacionalnih timova tih drzava na svjertskim ili kontinenetalnim takmicenjima,kao i reprezentacija unutar jedne medunarodno priznate zemlje,..Sto si time zelio reci,....?????
Bosnolog

PostPostao/la respo dana 05/02/2012 22:05

a ima i nekoliko clanica koje su drzave
sta cemo s ovim

znaci samo ako si u un-u si na svijetu priznat kao nacija?
respo

PostPostao/la sanaman dana 05/02/2012 22:08

stari grad Visegrad je napisao/la:
sanaman je napisao/la:Pa nemojte ljudi pricati o necemu o cemu ne znate, u njemackoj na bilo kojem obrazcu stoji izraz "Staatsbürgerschaft", tj. drzavljanstvo, u njemackom ustavu se nigdje ne pominje nacija vec se pominje "Njemacki narod"...Sveto rimsko carstvo njemacke nacije davnooooo otislo u istoriju..

Mnogi stranci koji imaju njemacki pasos ne osjecaju pripadnost toj naciji, jer ih nista ne veze...ni jezik ni kultura, ni obicaji, ama bas nista osim komada papira, upravnog akta i rjesenja koji im daje drzavljanstvo a njihovo subjektivno osjecanje naciji niti im daje novo niti im oduzima staro. On samo dobija punu zastitu, prava i obaveze Njemacke drzave...

Ti stranci nose Njemacki pasos u kome pise Nacionalnost=Germany. I tu s eprica zavrsava.

Nikad mi nije bio problem crtati, pa cu i tebi ovaj put. Samo sto necu prevesti iz prostog razloga da to sam uradis pod pretpostavkom da ces prov prevesti na engleski pa onda na bosanski i tu cu ti pokazati gdje grijsis, idemo korak po korak jer drugacije ne ide.

Njemacka kao i svaka normalna drzava ima zakon o pasosima. U tom zakonu je regulisano koji se podaci unose u pasos, konkretno clan 4. regulise pa kaze:

§ 4 Paßmuster

(1) Pässe sind nach einheitlichen Mustern auszustellen; sie erhalten eine Seriennummer. Der Pass enthält neben dem Lichtbild des Passinhabers, seiner Unterschrift, der Angabe der ausstellenden Behörde, dem Tag der Ausstellung und dem letzten Tag der Gültigkeitsdauer ausschließlich folgende Angaben über seine Person:

1. Familienname und Geburtsname,
2. Vornamen,
3. Doktorgrad,
4. Ordensname, Künstlername,
5. Tag und Ort der Geburt,
6. Geschlecht,
7. Größe,
8. Farbe der Augen,
9. Wohnort,
[b]10. Staatsangehörigkeit [/b]und
11. Seriennummer.

...
ja cu ti olaksati pa boldirati samo jednu stvar koju trebas prevesti, naravno prvo na engleski...
sanaman

PostPostao/la Lug dana 05/02/2012 22:09

hoce da kaze da bosanski Srbin pripada srpskom narodu u BiH a ne srpskoj naciji u BiH i njegova prava nicim nisu ugrozena. Tako je svugdje u svijetu. Po nacionalnosti on je BH, dok god ima BH pasos i drzavljanstvo.
Lug

PostPostao/la Bosnolog dana 05/02/2012 22:12

respo je napisao/la:a ima i nekoliko clanica koje su drzave
sta cemo s ovim

Nation/Nacija na medunarodnoj svjetskoj politickoj,sportskoj i svakoj drugoj sceni predstavlja i priznat skup Etnija( ili jednoetnija za jednoetnicku drzavu ili ustavom definisanu kao jednoeticku drzavu sa etnickim manjinama) ili multietnija (Naroda),doticne zemlje-(zemljalja) cije se priznanje npotvrduje i pecati medunarodnom neovisnoscu doticnih drzava kao clanica UN-a
Bosnolog

PostPostao/la MuaDib dana 05/02/2012 22:13

Čitajući ovu temu, toliko se gluposti vidjelo i klasičnog nepoznavanja situacije na terenu.
Prvo mora se krenuti od činjenice da je relacija nacionalna - etnička (narodna) - vjerska pripadnost jedno te isto u BiH. Da budem jasniji u 99% slučajeva kod nas je Bošnjak=musliman, Srbin=pravoslavac, Hrvat=katolik, osim kod pripadnika nacionalnih manjina.

Svako insistiranje na bosanskohercegovačkoj naciji, vodi samo u čorsokak i jalove rasprave, koje nas vračaju u historijske dubioze i ispreplitanje naših historijskih i kvazihistorijskih činjenica. Samo jedno znam da niko nije 100% upravu i da je teško bilo kakav realan konstrukt po tom pitanju napraviti. Činjenica je da su konstitutivni narodi autohtoni narodi i da su dominicilno stanovništvo ove zemlje, koji se pod uticajem određenih historijskih okolnosti u etno-nacionalnom pogledu razdijelilo na tri grane: Bošnjake, Srbe i Hrvate. I šta sada, mi se trebamo svađati oko toga šta je i ko je ko. Treba krenuti od jednostavnih činjenica:

1. Bošnjački, srpski i hrvatski nacionalni identitet su dominantni nacionalni identiteti u Bosni i Hercegovini, te se većina poistovjećuje sa njima.
2. Jedan dio građana BiH svoj nacionalni identitet svoj nacionalni identitet poistovjećuje sa zemljom u kojom živi, te se izjašnjavaju kao Bosanci (koji vezuju svoj identitet za primarni naziv zemlje, zatim kao Bosanci/Hercegovci, Hercegovci ili Behanci (izraz koji sam nedavno čuo), što neki podrazumjevaju i regionalnom pripadnošću.
3. Pripadnici nacionalnih manjina se izjašnjavaju kao pripadnici nacionalnih manjina.
4. A postoji i značajna manjina nacionalno neopredjeljenih građana.

Ovo zadnje je realnost i činjenica, koju će uvažavati budući popis stanovništva, sve drugo su samo želje i neprihvatanje realnosti.
MuaDib

PostPostao/la Bosnolog dana 05/02/2012 22:24

Bosnian Nation je zajednica svih gradana i etnickih-narodnih zajednica drzave BiH,kao i nacionalne manjine i migranti koje imaju drzavljanstvo BiH,....

Bosna i Hercegovina nije regija vec medunarodno priznata drzava a drzava je nosilac medunarodnog priznatog nacionalnog subjektiviteta iz kojeg se priadnost toj drzavi crpi njena medunarodna (drzavna) nacionana prezentiranost/nacionalnost,.....

Bosnians=Nacionanost koju cine svi gradani ( etnicke pripadnosti etnija-naroda Bosnjaka,Srba,Hrvata i ostalih etnickih zajendnica i nacionalnih manjina drugih medunarodno priznatih drzava koji su migrirali u BiH ili vode porijeklo iz drugih drzava)
Bosnajk=Etnicka pripadnost odnosno narodnost,.....

Oni koji ne priznaju drzavu BiH spinuju i negiraju drzavu kao i njenu naciju ali i etnicke-narodne pripadnosti drugima,..to je posljedica NACERTANIJA i velikosrpske politike zadnjih 150 godina,.....Ovo vazi i za Crnu Goru i crnogosku naciju,njihovu crkvu kao i Makedoiniju itd,.... :oops:
Bosnolog

PostPostao/la sanaman dana 05/02/2012 22:48

Bosnolog je napisao/la:Bosnian Nation je zajednica svih gradana i etnickih-narodnih zajednica drzave BiH,kao i nacionalne manjine i migranti koje imaju drzavljanstvo BiH,....

Bosna i Hercegovina nije regija vec medunarodno priznata drzava a drzava je nosilac medunarodnog priznatog nacionalnog subjektiviteta iz kojeg se priadnost toj drzavi crpi njena medunarodna (drzavna) nacionana prezentiranost/nacionalnost,.....

Bosnians=Nacionanost koju cine svi gradani ( etnicke pripadnosti etnija-naroda Bosnjaka,Srba,Hrvata i ostalih etnickih zajendnica i nacionalnih manjina drugih medunarodno priznatih drzava koji su migrirali u BiH ili vode porijeklo iz drugih drzava)

Oni koji ne priznaju drzavu BiH spinuju i negiraju drzavu kao i njenu naciju ali i etnicke-narodne pripadnosti drugima,..to je posljedica NACERTANIJA i velikosrpske politike zadnjih 150 godina,.....Ovo vazi i za Crnu Goru i crnogosku naciju,njihovu crkvu kao i Makedoiniju itd,.... :oops:

Nego jesi li preveo ono sa njemackog ili se dalje drzis engleskog jer je tako lakse odrzati tezu nacija=pasos.

A pored toga radite dvije stvari, prva je da mene negirate i moje opredjeljenje jer ja po vama nisam postojao do 01.03.1992 do tada sam bio jugosloven i preko noci postade po nacionalnosti bosanac/hercegovac...sto nije tacno. Ja sam zivio prije 1992 i zivim poslije 1992 i moje odredjenje nacije ne definise pasos, jer pasos definise samo drzavljstvo a gle cuda mogu imati i dva pa koje sam nacije onda? Da ti odgovorim one za koju moje srce kuca...

Druga stvar jeste da namecete ljudima da se samo po jednoj opciji mogu izjasnjavati, naveo sam primjer popisa u Hrvatskoj gdje tacka 19 obrazca dozvoljava izjasnjavanje po naciji kao Hrvat ili drugo i pri tome ovo drugo upisati.

Znaci ljudi su na tom nivou da se svako slobodno moze i ne mora izjasniti o svojoj naciji, njegova sloboda a bogami i pravo...a ovdje nastojite svima reci da su oni ono sto oni sami mozda ne osjecaju i istovremenoo ispade da su ti ljudi ako se drugacije osjecaju protiv drzave BiH :-)

Nacionalni subjektivit opet prevodis sa engleskog i to je pogresno, tu se radi o DRZAVNOM subjektivitetu. Jel se kaze da je bosansko-hecegovacka nacija clanica UN-a ili se kaze da je drzava BiH clanica UN-a...elementarne stvari oko poznavanja i prevodjenja odredjenih pojmova na maternji jezik.
sanaman

PostPostao/la zauzeti username dana 05/02/2012 22:55

sanaman je napisao/la:
Dozer je napisao/la:Necu nikoga citirati i pojedinacno odgovarati, nego cu samo reci da su svi ovi koji smatraju i tvrde da su Bosnjaci, Srbi i Hrvati u okviru BiH zasebne nacije jednostavno podlegli vrlo ciljanoj i zlonamjernoj demagogiji etnicara koji su na vlast dosli 1991.,a pod "etnicarima" mislim na sve tri strane.

Budalesanje po pitanju UN je suvisno i komentarisati, jer to je primjer na kojem je apsolutno nemoguce dokazati da nacija nije vezana za drzavu, pa koliko god se pojedinci trudili. Cak i ako se kaze da UN znaci Ujedinjeni Narodi (i pri tome se praviti budala i ko fol ne razumijevati o cemu se govori), to i dalje ne mijenja nista na cinjenici da se termin "narodi" u tom kontekstu koristi iskljucivo za oznacavanje naroda jedne drzave kao cjeline, odnosno kompletnog naroda/ljudi/gradjana jedne drzave.

U civilizovanim demokratskim drzavama cak i ako se na popisu ljudi moraju izjasniti po etnickoj pripadnosti, to ne znaci nista za bilo sta u toj drzavi. Medjutim, ako se moraju izjasniti i po etnickoj i po nacionalnoj pripadnosti, to su dvije odvojene stavke na tim listicima, a nacionalno izjasnjavanje sluzi kako bi se utvrdilo koliko i kojih nacionalnim manjina ima u toj drzavi.

U BiH je ovo izjasnjavanje poistovijeceno i na njemu su insistirali iskljucivo rusioci BIH, i to opet vrlo ciljano. Vrlo ciljao su na tom papiru ponudjene i samo 3 "glavne" etnicke grupe/nacije (Srbi, Bosnjaci i Hrvati), a prostor za slobodni upis ionako nece znaciti nista jer ce se vise od pola onih koji se upisu tu ili zaokruze "neopredijeljen" biti svrstani u neki tor, u zavisnosti od njihovog imena i prezimena. Koliko u normalnim zemljama sve ovo ne znaci nista, isto toliko ce u BiH znaciti i dovesce do velikih problema i jos vece diskriminacije. I ne samo toga...

Neprihvatanjem cinjenice da svi drzavljani BiH imaju bosanskoehecegovacku nacionalnost i nametanjem potpuno neispravnog i protivustavnog poistovjecivanja etnosa i nacionalnosti, nakon popisa ce se stvoriti svi uslovi za raspad BiH. Nepotrebno je i govoriti o tome da u BiH i danas ima puno onih koji su iz mijesanih brakova i koji se ne mogu svrstati ni u jedan etnicki tor, kao i onih koji to jednostavno ne zele, ali svi oni su vec u startu diskriminirani i u startu im je onemogucena ravnopravnost sa svetim konstitutivcima, kojih ce sada biti i vise nego '91.
Zato jedino rjesenje za BiH jeste stvaranje gradjanske drzave, gradjankog, a ne etnickog Ustava, uvodjenje principa 1 covjek-1 glas (kako je u svim dekokratskim i civilizovanim zemljama), i uvodjenje jednog predsjednika. Drugim rijecima, neophodno je potpuno napustanje etnickog koncepta, za koji smo vec nepobitno utvrdili da je totalno nazadan i destruktivan. Potpuno je nepotrebno potezati majorizaciju i sl., jer u gradjanskom konceptu majorizacija ne postoji u etnickom smislu, jer to je upravo proizvod etnickog koncepta.

Kako sam i na pocetku teme rekao, rjesenje za BiH jeste da se sto vise ljudi upise da im je nacionalnost BiH, BH ili bosanskohercegovacka. TIme bi se etnicarima zadao tezak udarac i dobro bi im se poljuljao sve. Ako bi to znacilo da bi se samo Bosnjaci "rasuli", nema nikakve veze ni to, jer bi se tada, sa recimo 20-30% Bosanaca, mogle zahtijevati promjene Ustava i uvodjenje jos jedne kategorije - Bosanci i Hercegovci. I to zavodjenje ove kategorije kao nacije, a ne naroda.

Zamolio bih za citat clana Ustava BiH koji kaze da svi drzavljani BiH imaju bosanskoherecegovacku nacionalnost.
Zamolio bih za citat clana zakona koji definise naciju tj. kako ulazis ili kako izlazis iz "nacije"

A nikako da shvatih terminologju kojom se koristis kao sto je prevodjenje znacenja rijeci iz stranog jezika na bosanski pa poistovjecujes ujedinjenje nacije sa socioloskim/pravnim/politickim izrazom nacija. Sama cinjenica da tvrdis da su nacije a ne drzave clanice UN-a dovoljno govori.

Vec sam ti ranije citirao clan 4, koji kaze da su SVE DRZAVE...dobrodosle biti clanice UN-a, to kada prihvatis kao cinjenicu da su samo drzave a nikako nacije clanice...kao sto je neko naveo viorile bi se mnoge zastve nacija a ne drzava ispred UN-a.

P.S. nemoj dzaba traziti one zakone, jer ih nema. Ima zakon o drzavljastvu i izvod iz maticne knjige drzavljanja koji prilazes na svaki konkurs ali nema certifikata za naciju...to jos nisu izmislili...a pasos je samo dokaz drzavljanstva a ne i nacije, jednacina pasos=nacija...ne stoji.

E sad pazi ovo sine (a možda si i stariji, ne poznajem te), ja ne bi da komentarišem šta je dotični Dozer rekao, a šta nije i koje je značenje. UN znači ujedinjene nacije, valjda, nije bitno. U UN-u su članice države, tj nacije.
Citat iz Ustava itd nemam pojma da li postoji, vjerovatno ne postoji, kažem da ne znam. Ono šta znam je da se na ovaj način gdje separatisti ove države NE ŽELE prihvatiti nacionalnost Bosanac zapravo idu prema njenom rušenju, a to će za posljedicu imati odgovor kojeg ti očito nisi svjestan. I ne, nema nikakve veze sa ratom, ali ima sa nekim drugim stvarima.

Ono šta je bitno je sljedeće: U SFRJ, znači ne nekom bijelom svijetu nego na ovim prostorima, postojala su dva odvojena pojma - nacionalnost i narodnost. Uprošteno govoreć, svi su po nacionalnosti bili Jugosloveni. I taj isti princip se primjenjuje u Hrvatskoj/Srbiji i danas, gdje se praktično svi ljudi koje oni popisuju a koji su njihovi državljani pišu kao Hrvati ili Srbi. Sve manjine, pa i Bošnjaci, su nacionalne manjine HRVATSKE/SRBIJANSKE NACIJE.
E vidiš, taj princip se smišljeno ne želi primjenjivati ovdje. I smišljeno se prisiljava da ljudi biraju da upišu ili svoju narodnost ili nacionalnost. A ako upišu nacionalnost, onda će sami sebe obespraviti u vezi dosta stvari, jer će potpadati pod kategoriju Ostali (osim ako nije istina da neko tamo u nekom uredu u Sarajevu ili Ist. Sarajevu ili Širokom Brijegu ne pođe "po svom nahođenju" te ljude svrstavat u Bošnjake, Srbe i Hrvate, mimo njihove volje).

Ovdje neki misle da će tako primorati recimo Dodika da on prihvati još jednu "narodnost" i da imamo 4 konstitutivna naroda, pa bili to Bosanci ili Ostali... to je vrlo naivno. Samo da vas podsjetim da je u ovoj zemlji i dalje cijeli niz stvari kojima se ustavom diskriminišu građani zbog njihove narodnosti i mjesta njihovog boravka. I sigurno najgori primjer kršenja prava građana ove zemlje je činjenica da bi npr. ljudi koji su u ratu protjerani sada u miru mogli izgubiti državljanstvo svoje zemlje zbog jednog diskriminirajućeg zakona. To je vrhunac obespravljivanja ljudi, a i bez toga imate bezbroj primjera (obrazovni sistem, raznorazne etničke funkcije i sistemi izbora ljudi na iste su samo najrazvikaniji primjer).
zauzeti username

PostPostao/la respo dana 05/02/2012 23:09

Lug je napisao/la:hoce da kaze da bosanski Srbin pripada srpskom narodu u BiH a ne srpskoj naciji u BiH i njegova prava nicim nisu ugrozena. Tako je svugdje u svijetu. Po nacionalnosti on je BH, dok god ima BH pasos i drzavljanstvo.

on po nacionalnosti nije bh zato sto ima bh pasos i drzavljanstvo
on je po nacionalnosti bh jer se rodio ovdje i jer su mu korijeni vecini njih ovdje bar 1 generacija
on ne pripada srpskoj naciji ni pod razno
respo

PostPostao/la sanaman dana 05/02/2012 23:10

Ja garanciju ove drzave vidim u njenom ustavu. Ustav nije idealaa i treba ga korigovati. Treba da se koristi terminologija gradjani BiH, takodjer trenutni ustav a kako stvari stoje ni buduci nece predividjati nikava odcjepljenja i slicne stvari. Znaci umjesto prijedlog da se i ostali uvedu u neka prava, treba se ravnati prema terminu gradjani.

Meni nije primarno kako ce se ko izjasniti jer to smatram njegovim licnim opravom i izborom...ali sta reci kada se ovdje postavlja teza svima onima koji se drugacije izjasne da im se stavlja pecat rusenja drzave, na to se nema sta vise reci...

Popis sluzi kako bi se stvari mogle planirati, razvoj drzave planirati a ne njeno ustavno uredjenje. Medjutim ovo se svelo na to kako ce se ustavno urediti drzava nakon popisa.

Vec se neko prepao da bi ga mozda moglo biti manje/vise od odredjenog procenta a to znaci gubitak prava....meni samo nije jasno kako se prava mogu gubiti ako prava vaze za GRADJANJE, no u tom pravcu izgleda niko ne zeli da mijenja ustva vec i dalje tj. nakon popisa samo stvoriti nove relacije...koga ima manje a koga vise.

Imamo razlicite poglede na to sta popis stanovnista treba da donese, po nekim strateske odluke za planiranje razvoja a po drugima osnov za procentualne relacije i ustavno uredjenje drzave.
sanaman

PostPostao/la respo dana 05/02/2012 23:11

Bosnolog je napisao/la:
respo je napisao/la:a ima i nekoliko clanica koje su drzave
sta cemo s ovim

Nation/Nacija na medunarodnoj svjetskoj politickoj,sportskoj i svakoj drugoj sceni predstavlja i priznat skup Etnija( ili jednoetnija za jednoetnicku drzavu ili ustavom definisanu kao jednoeticku drzavu sa etnickim manjinama) ili multietnija (Naroda),doticne zemlje-(zemljalja) cije se priznanje npotvrduje i pecati medunarodnom neovisnoscu doticnih drzava kao clanica UN-a

sta cemo sa onim nacijama koje nisu u un-u?
al nevazno odmicemo od teme
ti po nacionalnosti mozes biti japanac a da si drzavljanin bih ili obratno ili ubaciti bilo koju drzavu umjesto ove dvije u tome je sva bit
dok je narodnost skroz nesto trece
respo

PostPostao/la respo dana 05/02/2012 23:18

zauzeti username je napisao/la:
Sve manjine, pa i Bošnjaci, su nacionalne manjine HRVATSKE/SRBIJANSKE NACIJE.

kako je moguce biti nacionalna manjina nacije u kojoj zivis?
respo

PostPostao/la sanaman dana 05/02/2012 23:27

respo je napisao/la:
zauzeti username je napisao/la:
Sve manjine, pa i Bošnjaci, su nacionalne manjine HRVATSKE/SRBIJANSKE NACIJE.

kako je moguce biti nacionalna manjina nacije u kojoj zivis?

ni meni nije jasni totlano kontradiktorno, znaci pripadas naciji a opet manjina...mozda nam pomogne sljedeci citat:

Polazeći od iznesenih povijesnih činjenica, te općeprihvaćenih načela u suvremenu svijetu i neotuĎivosti i nedjeljivosti, neprenosivosti i nepotrošivosti prava na samoodreĎenje i drţavnu suverenost hrvatskog naroda, uključujući i neokrnjeno pravo na odcjepljenje i udruţivanje, kao osnovnih preduvjeta za mir i stabilnost meĎunarodnog poretka Republika Hrvatska ustanovljuje se kao nacionalna drţava hrvatskoga naroda i drţava pripadnika nacionalnih manjina: Srba, Čeha, Slovaka, Talijana, MaĎara, Ţidova, Nijemaca, Austrijanaca, Ukrajinaca, Rusina, Bošnjaka, Slovenaca, Crnogoraca, Makedonaca, Rusa, Bugara, Poljaka, Roma, Rumunja, Turaka, Vlaha, Albanaca i drugih, koji su njezini drţavljani, kojima se jamči ravnopravnost s graĎanima hrvatske narodnosti i ostvarivanje nacionalnih prava u skladu s demokratskim normama OUN-a i zemalja slobodnoga svijeta.

E sad kako ovdje staviti jednacinu da su Bosnjaci nacionalna manjina Hrvatske nacije drzave u kojoj zive a ipak imaju hrvatsku putovnicu :?
sanaman

PostPostao/la Bosnolog dana 05/02/2012 23:50

sanaman je napisao/la:
Bosnolog je napisao/la:Bosnian Nation je zajednica svih gradana i etnickih-narodnih zajednica drzave BiH,kao i nacionalne manjine i migranti koje imaju drzavljanstvo BiH,....

Nego jesi li preveo ono sa njemackog ili se dalje drzis engleskog jer je tako lakse odrzati tezu nacija=pasos.

A pored toga radite dvije stvari, prva je da mene negirate i moje opredjeljenje jer ja po vama nisam postojao do 01.03.1992 do tada sam bio jugosloven i preko noci postade po nacionalnosti bosanac/hercegovac...sto nije tacno. Ja sam zivio prije 1992 i zivim poslije 1992 i moje odredjenje nacije ne definise pasos, jer pasos definise samo drzavljstvo a gle cuda mogu imati i dva pa koje sam nacije onda? Da ti odgovorim one za koju moje srce kuca...

Druga stvar jeste da namecete ljudima da se samo po jednoj opciji mogu izjasnjavati, naveo sam primjer popisa u Hrvatskoj gdje tacka 19 obrazca dozvoljava izjasnjavanje po naciji kao Hrvat ili drugo i pri tome ovo drugo upisati.

Znaci ljudi su na tom nivou da se svako slobodno moze i ne mora izjasniti o svojoj naciji, njegova sloboda a bogami i pravo...a ovdje nastojite svima reci da su oni ono sto oni sami mozda ne osjecaju i istovremenoo ispade da su ti ljudi ako se drugacije osjecaju protiv drzave BiH :-)

Nacionalni subjektivit opet prevodis sa engleskog i to je pogresno, tu se radi o DRZAVNOM subjektivitetu. Jel se kaze da je bosansko-hecegovacka nacija clanica UN-a ili se kaze da je drzava BiH clanica UN-a...elementarne stvari oko poznavanja i prevodjenja odredjenih pojmova na maternji jezik.

Povratkom bosanskohercegovacke drzavnosti,povracena je i bosanskohercegovacka Nacija koju cine etnicke/narodne zajednice koje su cinile Yugoslovensku naciju kako je i pisalo u yugoslvenskim pasosima,jer si tako i tretiran van ex YU .. ;-)

raspadom drzave Yugoslavije jugoslovneska nacija je nestala u svom subjektivnom smislu ali su gradani Yugoslovenske Nacije postali gradani drzava Nacija nastalih raspadom iste Yugoslavije shodno tome gdje su ostali da zive,....sve etnicke/narodne zajednice koje su cinile Yugoslovensku Naciju zadrzale svoj etnicku/narodni identitet,...Etnicko i nacionalno nije isto.Primjera radi Hrvat kao drzavljnin Hrvatske je po etnickoj ali i po nacionalnoj pripadnosti Hrvat nestankom Hrvatske,on bi i dalje ostao etnicki Hrvat ali bi postao drzavljanin neke druge drzave u ciji sastav bi usla Hrvatska ili raspadom otisla u vise drugih drzava ciji nacionalni sastav bi cino kao etnicki Hrvat,...

Nacija=Nation(svo stanovnistvo doticne drzave)
Etnija/Narod=Sastavni dio Nacije,MULTETNICKA ili MONOETICKA Nacija sasvim nebitno,.....

Pa svaki prevod se svodi na isto,problem je sto ti spinujes i prodajes maglu jer ne preiznajes BiH,njenu drzavotvornost niti njenu medunarodnu subjektivnost,pa samim time ni njenu etnicku i nacionalnu strukturu,...Jer zelis da kazes kako je etnicko iznad nacionalnog,jeste ali u panjevima i kod guslarskih mitomana,poput Deretica,.... :D

Nacija je vezana za drzavnost a etnicka/narodna pripadnost ne,..Drzavnost je vezana za dokumenat te drzave to jes Passport/Pasos sto je dokaz da pripadas gradanima etniji/narodu domacem ili migerirajucem te iste drzave koje cine tu Naciju te meudarodno priznate drzave pa taman ti bio po rodenju i etnickoj pripadnosti i vanzemljac,...

Ne postoji NACIJA bez medunarodno priznate drzavnosti te NACIJE,...Kurdi nisu NACIJA ono su etnicka/narodna zajednica,...Kada Kurdi budu imali svoju drzavu Kurdistan onda ce postati i NACIJA,.Kurdi koji bi zivili van Kurdistana bili bi Nacionalna MANJINA neke druge medunarodmno priznate drzave kao sastavni dio te NACIJE,.......Jedna nacija ne moze biti sastavlejna od vise NACIJA moze od vise ETNIJA/NARODA

Za Bosnu i Hercegovinu se kaze MULTIETHNIC/MULTIETNICKA drzava a ne MULTINATION/MULTINACIONALNA drzava kako to negatori drzave BiH i bosasnkohercegovacke nacionalnosti propagiraju jer je to dio hegemonisticke zavjere negiranja drzavnosti BiH a samim time i njene NACIONALNE komponenete,......
Bosnolog

PrethodnaSljedeća

Natrag na Politika

Trenutno korisnika/ca: mirsek, rekla-kazala i 9 gostiju.