Pomoć za pismenu vježbu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Re: Pomoć za pismenu vježbu

PostPostao/la ružmarin-a dana 21/05/2009 22:08

Zdravo @R!
kako prođe mališa na vježbici :)
ružmarin-a

PostPostao/la Robijasica dana 21/05/2009 22:34

ružmarin-a je napisao/la:Zdravo @R!
kako prođe mališa na vježbici :)

Draga ružmarin-a,
jutros se predomislio i napisao skroz drugi sastav za razliku od sinoć. Uključio je i opis pejzaža što je izgleda i bilo sasvim ispravno i logično. Ako pročitaš post od @sigicalo bit će ti sve jasno. U ponedjeljak će biti rezultati, nadam se radi njega da će biti kako treba.
Hvala ti za interesovanje i podršku.
Pozz
Robijasica

PostPostao/la hakazvaka dana 21/05/2009 22:40

Robijasica je napisao/la:
sigicalo je napisao/la:Sto se tice pismene vjezbe ona je predvidjena Planom i programom i ucitelj ne moze da je ne uradi. I sama vodim 5.razred i znam o cemu pricate drago roditeljko. Pismene: Opis pejzaza i Opis pojave su najteze pismene vjezbe i rade se na kraju skolske godine. Prvo bi se trebala raditi pismena vjezba opis pejzaza pa onda opis pojave jer se s pojavom dopunjava opis samog pejzaza. Ako uciteljica ne prepoznaje ove nast.jedinice kao takve stvarno mi je zao. Ova pismena koju vas sin treba raditi samo treba da prosiri opis prirode (pejzaza) tako da se dopuni opisom pojave. Kod opisa pojave se opisuje PRIRODA prije pojave, sama pojava i na kraju PRIRODA nakon pojave. Najcesce se daju teme poput: oluja, grad, mecava i sl. gdje ce dijete moci izraziti svoju kreativnost i rjecnik. Prije svake pismene vjezbe se realizije cas usmene vjezbe gdje se ucenicima daju upute kako pisati pismenu. Ja praktikujem da na tom casu obradimo istu vrstu pismene sa drugom tematikom i usmeno i pismeno. Djeci mora biti jasno sta se ocekuje. Jezicka kreativnost je do njih. Pismena iz jezika poput ove ne treba imati elemente naucnog rada, jer to nije referat iz prirode. Moji su djaci juce pisali ovu pismenu vjezbu na temu PLJUSAK i predivno su je uradili. Nadam se da ce uciteljica vaseg sina biti dovoljno profesionalna da shvati da su pismene vjezbe samo jedna oblast jezika i da ta jedna cetvorka ili slabija ocjena ne bi trebala da utice na uspjeh vaseg djeteta na kraju godine. Na kraju krajeva dijete treba da ima vise od 10 ocjena iz jezika u ovom polugodistu. Ako dovoljno poznaje vase dijete i cijeni njegov rad i napredak, o kontinuitetu napretka da ne govorim, ova ocjena ne bi trebala biti prepreka za odlican uspjeh. Zao mi je zbog vaseg loseg iskustva, ali svjesni smo svi da u svakom zitu ima kukolja.
Izvinjavam se na duzem postu.
Pozz

Naravno da su pismene vježbe predviđene Planom i programom i rade ih skoro svaki mjesec. Poenta svega ovoga je, kako ste i rekli, da je učiteljica prije pisanja ove pismene vježbe trebala sa djecom realizovati čas usmene vježbe da ih pripremi, ali to nije uradila. I od tuda sva ova dilema i nedoumica šta bi ustvari trebalo pisati, jer je naglasila da se ne smiju opisivati ljudi niti pejzaž. Po meni tu nije bilo nikakve logike, jer ako se opisuje pojava onda bi trebalo uključiti i prošireni opis pejzaža. Sin je jutros ponovo sastavio svoj rad i uključio je i opis pejzaža. Jutros kad mi je pročitao sastav preko telefona, pošto radim, bila sam pomalo skeptična. Kad sam pročitala Vaš post, vidim da je dobro što je promijenio mišljenje i uradio drugačije nego sinoć.
Jučer su završili sa obradom priče Lipov cvat, Alekse Mikića. Znači, pripreme za ovu pismenu vježbu nije bilo. Prošli mjesec su radili opis pejzaža i imali su samo pola časa usmenu vježbu prije pismene.Znači da je bila nedovoljna priprema. Zašto je to tako, ne znam....
Bila sam neugodno iznenađena kad sam čula da su neki učenici pisali pismenu vježbu na skroz drugu temu, a ostatak razreda na zadatu temu. Ovakvo ponašanje je totalno nedopustivo, krajnje bezobrazno i neprofesionalno. I to sve govori o njoj kakva je ustvari. Ali, hvala Bogu, još samo 16 radnih dana i napokon se opraštamo od nje. Nadam se da će barem novoj generaciji učenika koje bude učila biti bolji pedagog i učitelj. Upravo radi te djece, namjeravam sa još nekolicinom roditelja poslati pismo Pedagoškom zavodu da se provjeri kako to da čitav razred ne piše sastav na istu temu. Ne znam da li ćemo postići nešto sa ovim pismom, ali ne želimo da dotična upropaštava buduće generacije koje bude učila.
U svakom slučaju Vama puno hvala na objašnjenju.
Pozdrav

zao mi je sto je tako, ali postici necete ama bas nista.
ja sam u drugom razredu osnovne skole imao uciteljicu koja mi je zakljucila 3 iz likovnog, 4 iz tjelesnog i muzickog, tako da bih prosao vrlodobrim (4,2), dok sam engleski i matematiku, imao zakljucno, 5. To me je zatim sprecavalo da konkurisem za ucenika generacije i sl (jer sam nakon promjene odjeljenja u 3. imao odlicne uspjehe cijelo vrijeme).
Moji roditelji su slali pisma na RAZNA ministarstva, cak isli na razgovore, gdje je ministar rekao majci da nakon te prijave, moze slobodno promjeniti skolu djetetu, jer ce 99% biti izlozeno maltretiranju. Posto je to vec i bio slucaj, to smo i ucinili, promjenili skolu (sa O.S. "Osman Nakas" na O.S. "Hrasno"). Nevjerovatna se promjena desila.
Od raznih pisama nije bilo nikakve fajde. Jos desetine roditelja je imalo slicne slucajeve. 2 roditelja su javno prozivali skolu u emisiju nekoj na PINK, forum nekakav.
Desetine prijava je slano. nikom nista.
hakazvaka
Forum administrator

PostPostao/la rado_vidjen dana 21/05/2009 23:01

cuj poneses kuci pismenu i onda, kao, kuci sastavljas :? :shock: niti vremenskog ogranicenja, niti ona moze znati ko je sastavio; da ne govorim o gramatickim greskama, koje ti moze neko od ukucana ispravit, ili uz sugestiju gugleta... :roll:

zna se da se pismena zadaje tek na pocetku casa. bar je takav obicaj bio.

eeee, da je meni bio google; ne znas zadatak iz matematike, a ti na neki forum, pa hoces neku lektiru, a to opet ukljuci google i nadji kratak sadrzaj...ma gala :D
rado_vidjen

PostPostao/la Robijasica dana 21/05/2009 23:09

zao mi je sto je tako, ali postici necete ama bas nista.
ja sam u drugom razredu osnovne skole imao uciteljicu koja mi je zakljucila 3 iz likovnog, 4 iz tjelesnog i muzickog, tako da bih prosao vrlodobrim (4,2), dok sam engleski i matematiku, imao zakljucno, 5. To me je zatim sprecavalo da konkurisem za ucenika generacije i sl (jer sam nakon promjene odjeljenja u 3. imao odlicne uspjehe cijelo vrijeme).
Moji roditelji su slali pisma na RAZNA ministarstva, cak isli na razgovore, gdje je ministar rekao majci da nakon te prijave, moze slobodno promjeniti skolu djetetu, jer ce 99% biti izlozeno maltretiranju. Posto je to vec i bio slucaj, to smo i ucinili, promjenili skolu (sa O.S. "Osman Nakas" na O.S. "Hrasno"). Nevjerovatna se promjena desila.
Od raznih pisama nije bilo nikakve fajde. Jos desetine roditelja je imalo slicne slucajeve. 2 roditelja su javno prozivali skolu u emisiju nekoj na PINK, forum nekakav.
Desetine prijava je slano. nikom nista.[/quote]

Ma, svjesni smo da vjerovatno nećemo ništa postići, ali znaš kad ti neki bijes proradi, jednostavno moraš uraditi nešto. Ja sam već u par navrata (i još neki roditelji) razgovarala sa direktorom škole i podnosila svoje usmene i pismene žalbe na dotičnu (sistem ocjenjivanja kontrolnih vježbi i testova i još puno drugih stvari). Bila je upozorena dva puta, poslije upozorenja je bilo koliko-toliko normalno, a onda sve po starom. Ne bojim sa da će ga nastavnici maltretirati u šestom razredu zbog žalbe Pedagoškom zavodu, jer je i njene radne kolege ne vole.
Robijasica

PostPostao/la Sunrise00 dana 21/05/2009 23:12

rado_vidjen je napisao/la:cuj poneses kuci pismenu i onda, kao, kuci sastavljas :? :shock: niti vremenskog ogranicenja, niti ona moze znati ko je sastavio; da ne govorim o gramatickim greskama, koje ti moze neko od ukucana ispravit, ili uz sugestiju gugleta... :roll:

zna se da se pismena zadaje tek na pocetku casa. bar je takav obicaj bio.

Pa ovo je 5. razred osnovne skole, dijete je jos kod uciteljice.
Sunrise00
Globalni moderator

PostPostao/la ProS dana 21/05/2009 23:30

ProS

PostPostao/la ružmarin-a dana 21/05/2009 23:46

Robijasica je napisao/la:zao mi je sto je tako, ali postici necete ama bas nista.
Desetine prijava je slano. nikom nista.

Ma, svjesni smo da vjerovatno nećemo ništa postići, ali znaš kad ti neki bijes proradi, jednostavno moraš uraditi nešto. Ja sam već u par navrata (i još neki roditelji) razgovarala sa direktorom škole i podnosila svoje usmene i pismene žalbe na dotičnu (sistem ocjenjivanja kontrolnih vježbi i testova i još puno drugih stvari). Bila je upozorena dva puta, poslije upozorenja je bilo koliko-toliko normalno, a onda sve po starom. Ne bojim sa da će ga nastavnici maltretirati u šestom razredu zbog žalbe Pedagoškom zavodu, jer je i njene radne kolege ne vole.[/quote]

vi trebate direktno Ministarstvu prosvete da se žalite, akoje već tako...

postoji inspekcija koja može vrlo lako da je provjeri i da utvrdi kakav je ona pedagoški radnik, valjan ili ne...

Vjerovali ili ne, može se i trauma djetetu pojaviti zbog nestručnih prosvetnih radnika....
ružmarin-a

PostPostao/la zijancer dana 22/05/2009 02:18

majko mila
roditelji na milosti i nemilosti privatnika, sa jednim slobodnim danom u sedmici da pokusaju odgojiti covjeka
a djeca prepustena na milost i nemilost sve-redom-cvjetova-inteligencije, od vaspitacica do nastavnica
zijancer

PostPostao/la lolo_lolo dana 22/05/2009 02:34

moje misljenje je da se sa svakim profesorom,uciteljicom,koji te tako maltretiraju, treba fizicki obracunati,sacekas ga negdje fino,i onda udri,pa cemo vidjeti hoce li opet pokusati isto

sto bi neka pjesma rekla "uzecu pravdu u svoje ruke..."
lolo_lolo

PostPostao/la bakayoko dana 22/05/2009 02:45

lolo_lolo je napisao/la:moje misljenje je da se sa svakim profesorom,uciteljicom,koji te tako maltretiraju, treba fizicki obracunati,sacekas ga negdje fino,i onda udri,pa cemo vidjeti hoce li opet pokusati isto

Tvoja omiljena pjesmica iz djetinstva nosi naziv Kad porastem biću troll
bakayoko

PostPostao/la lolo_lolo dana 22/05/2009 02:49

bakayoko je napisao/la:
lolo_lolo je napisao/la:moje misljenje je da se sa svakim profesorom,uciteljicom,koji te tako maltretiraju, treba fizicki obracunati,sacekas ga negdje fino,i onda udri,pa cemo vidjeti hoce li opet pokusati isto

Tvoja omiljena pjesmica iz djetinstva nosi naziv Kad porastem biću troll

uciteljice ne dipr
lolo_lolo

PostPostao/la Robijasica dana 22/05/2009 05:57

ProS je napisao/la:http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=58299&st=0&sk=t&sd=a&hilit=njegova+mama

:? :? :? :D nesto me povuce na ovu temu :-D

A što to tebe nešto povuče na tu linkanu temu??? Ako nemaš šta pametno reći, onda produži dalje. Na ovom forumu ima mnogo drugih tema na kojima možeš učestvovati. Hvala
Robijasica

PostPostao/la sigicalo dana 22/05/2009 06:41

Najlakse je dijete istraumirati i stvoriti mu averziju od skole.Najteze ga je nauciti nesto.Stvarno mi je zao djeteta.Ali ponavljam da dijete tokom polugodista mora imati najmanje 10 ocjena iz jezika i da ta cetvorka ne bi trebala uticati na konacnu ocjenu.Na kraju krajeva normalan ucitelj nikad nece zakljuciti ocjene na stetu djeteta.Uvijek ga moze pitati da popravi ocjenu, dati mu sansu.Normalan ucitelj.
Vi imate pravo da se zalite Nastavnickom na zakljucnu ocjenu,sto vam i preporucujem pa cak i traziti da dijete komisijski polaze taj predmet.Ako se odlucite za taj korak moj vam je prijedlog da trazite analizu biljeznica nekoliko ucenika, njenih priprema,pismenih provjera znanja kao i uporedjivanje ocjena pismenih vjezbi.Na to imate pravo.Prilozite i sve one pismene zalbe na ucitelja.
Za svaku pismenu postoje odredjeni kriteriji koji se moraju ispostovati i to cini nekih 80-90 % ocjene, ostatak je opci dojam ucitelja.
Sa srecom
Pozz
sigicalo

PostPostao/la melb26sa dana 22/05/2009 14:30

@Robijasica, samo vi roditelji posaljite pismo Pedagoskom zavodu, Ministarstvu - oni imaju inspekcije koje djeluju po primitku zalbe. Cudi me da direktor ne reaguje.
melb26sa

PostPostao/la Robijasica dana 22/05/2009 15:52

melb26sa je napisao/la:@Robijasica, samo vi roditelji posaljite pismo Pedagoskom zavodu, Ministarstvu - oni imaju inspekcije koje djeluju po primitku zalbe. Cudi me da direktor ne reaguje.

Direktor nece da reaguje, jer je on doveo doticnu u tu skolu po prijateljsko-stranackoj relaciji. Sve ti je jasno.
Robijasica

PostPostao/la Robijasica dana 22/05/2009 15:59

sigicalo je napisao/la:Najlakse je dijete istraumirati i stvoriti mu averziju od skole.Najteze ga je nauciti nesto.Stvarno mi je zao djeteta.Ali ponavljam da dijete tokom polugodista mora imati najmanje 10 ocjena iz jezika i da ta cetvorka ne bi trebala uticati na konacnu ocjenu.Na kraju krajeva normalan ucitelj nikad nece zakljuciti ocjene na stetu djeteta.Uvijek ga moze pitati da popravi ocjenu, dati mu sansu.Normalan ucitelj.
Vi imate pravo da se zalite Nastavnickom na zakljucnu ocjenu,sto vam i preporucujem pa cak i traziti da dijete komisijski polaze taj predmet.Ako se odlucite za taj korak moj vam je prijedlog da trazite analizu biljeznica nekoliko ucenika, njenih priprema,pismenih provjera znanja kao i uporedjivanje ocjena pismenih vjezbi.Na to imate pravo.Prilozite i sve one pismene zalbe na ucitelja.
Za svaku pismenu postoje odredjeni kriteriji koji se moraju ispostovati i to cini nekih 80-90 % ocjene, ostatak je opci dojam ucitelja.
Sa srecom
Pozz

Hvala puno na savjetu i razumijevanju.

Evo, sad me malac zove i kaze da je dobio 4 iz te vrazije pismene vjezbe. Na njegov upit zasto 4, ona je odgovorila da se nije uopste "unio" u sastav, sta god to znacilo. Isto tako mu je rekla da je puno ne ispituje, jer je njegovo da pise, a njeno je da ocjenjuje i da ona nema obavezu njemu objasnjavati sta, kako i zbog cega. :x Nije jedini u razredu kojem je rekla istu stvar. Elem, uzela sam slobodan dan u ponedjeljak i idem do nje pa da meni kaze kako se to nije "unio" u sastav i da mi pojasni neke stvari.
Robijasica

PostPostao/la hakazvaka dana 22/05/2009 16:01

sigicalo je napisao/la:Najlakse je dijete istraumirati i stvoriti mu averziju od skole.Najteze ga je nauciti nesto.Stvarno mi je zao djeteta.Ali ponavljam da dijete tokom polugodista mora imati najmanje 10 ocjena iz jezika i da ta cetvorka ne bi trebala uticati na konacnu ocjenu.Na kraju krajeva normalan ucitelj nikad nece zakljuciti ocjene na stetu djeteta.Uvijek ga moze pitati da popravi ocjenu, dati mu sansu.Normalan ucitelj.
Sa srecom
Pozz

Hvala puno na savjetu i razumijevanju.

Evo, sad me malac zove i kaze da je dobio 4 iz te vrazije pismene vjezbe. Na njegov upit zasto 4, ona je odgovorila da se nije uopste "unio" u sastav, sta god to znacilo. Isto tako mu je rekla da je puno ne ispituje, jer je njegovo da pise, a njeno je da ocjenjuje i da ona nema obavezu njemu objasnjavati sta, kako i zbog cega. :x Nije jedini u razredu kojem je rekla istu stvar. Elem, uzela sam slobodan dan u ponedjeljak i idem do nje pa da meni kaze kako se to nije "unio" u sastav i da mi pojasni neke stvari.

:thumbup: :thumbup:
hakazvaka
Forum administrator

PostPostao/la ružmarin-a dana 22/05/2009 16:02

a njemu treba 5

pa sad trebaš lijepo da se obratiš ministarstvu time da dijete nije realno ocijenjeno

imaš prosvetne nadzornike koji su obavezni pratiti rad učitelja/nastavnika/profesora

treba braniti svoje ako se zna da se u pravu

a ocjena nikada nije bila mjerilo znanja...

sretno!
ružmarin-a

PostPostao/la Robijasica dana 22/05/2009 16:11

ružmarin-a je napisao/la:a njemu treba 5

pa sad trebaš lijepo da se obratiš ministarstvu time da dijete nije realno ocijenjeno

imaš prosvetne nadzornike koji su obavezni pratiti rad učitelja/nastavnika/profesora

treba braniti svoje ako se zna da se u pravu

a ocjena nikada nije bila mjerilo znanja...

sretno!

Ma draga ruzmarin-a, vise mi nije ni ocjena bitna koliko su me ti njeni komentari raspucali i naljutili. Cuj, nije se "unio"... Kako i da se unese kad i ne radi s njima. Mislim da ni ona sama nema pojma sta se tu ustvari treba pisati. Isto tako, reci djetetu da ona nije duzna njemu nista objasnjavati, mi je vrh svega. Umjesto da im objasni gdje su grijesili, ona hladno prelazi preko toga. I kako sada dijete da zna o cemu je trebalo pisati? Ali, u ponedjeljak ce meni morati objasniti neke stvari!
Robijasica

PostPostao/la Kraljica od Sabe dana 25/05/2009 03:00

Ako ti ubuduce bude potrebna pomoc oko pismenih sastava,javi se na pp.
Nisam za to da se djeci pisu sastavi, ali ga mozes uputiti, razgovarati sa njim, akcentirati odredjena polja, provocirati odgovore.. mislim da je to bila obaveza doticne gospodje.
Kraljica od Sabe

PostPostao/la sigicalo dana 25/05/2009 18:52

I sta bi u skoli ?
sigicalo

PostPostao/la MIRIS DUNJA dana 27/05/2009 20:58

Nekad su djeca isla u skolu a sad sa djecom idu i tetke ,strine,mame,tate,net, mobitel itd.Smatram da su djeca opterecena i da realno su izgubljena u tom malom svijetu koji vec pocinje u 6.god.Nase skostvo je u totalnom hausu u svakom pogledu.A nazalost svjedok sam uciteljica koje su zavrsile skolu i koje su tako nepismene da je to cudo jedno ali ima oni koji svoj rad u skoli rade profesionalno i srecom takva jedna uciteljica mi uci djete.
Zasto sve mame hoce petice i sa tom peticom kao jedinom ocjenom ulijevaju strah u taj mozak koji se tek razvija i onda cesto i blokira upravo zbog te petice.. :)
MIRIS DUNJA

PostPostao/la Robijasica dana 28/05/2009 13:43

sigicalo je napisao/la:I sta bi u skoli ?

Bila sam kod uciteljice sa jos troje roditelja. Uciteljica je odbila dati objasnjenje kako se to dijete nije "unijelo" u pismenu vjezbu. Na upit roditelja kako to da je jedna grupa ucenica pisala sastav na drugu temu, odgovorila je da to nije istina. Naravno, odbila je pokazati sveske tih ucenica kako bi nas uvjerila u suprotno. Isto tako, nije nam uopste htjela objasniti zasto nisu radili pripremnu usmenu vjezbu te rekla kako ona nije duzna roditeljima nista objasnjavati. Pismo je poslano Pedagoskom zavodu i cekamo njihovu akciju. Ima dosta stvari o kojima bi se trebali pozabaviti. Zaista se ne mogu i necu vise zivcirati, ostalo je jos samo 11 radnih dana do zavrsetka 5. razreda i jedva cekam da joj vidim ledja. I ne samo ja i moje dijete, nego vecina djece i njihovih roditelja. Ogorcena sam njenim ponasanjem, neprofesionalizmom i nesaradnjom. Pitam se samo kakav je to ona pedagog?
Robijasica

PostPostao/la lolo_lolo dana 28/05/2009 13:45

sigicalo je napisao/la:I sta bi u skoli ?

Bila sam kod uciteljice sa jos troje roditelja. Uciteljica je odbila dati objasnjenje kako se to dijete nije "unijelo" u pismenu vjezbu. Na upit roditelja kako to da je jedna grupa ucenica pisala sastav na drugu temu, odgovorila je da to nije istina. Naravno, odbila je pokazati sveske tih ucenica kako bi nas uvjerila u suprotno. Isto tako, nije nam uopste htjela objasniti zasto nisu radili pripremnu usmenu vjezbu te rekla kako ona nije duzna roditeljima nista objasnjavati. Pismo je poslano Pedagoskom zavodu i cekamo njihovu akciju. Ima dosta stvari o kojima bi se trebali pozabaviti. Zaista se ne mogu i necu vise zivcirati, ostalo je jos samo 11 radnih dana do zavrsetka 5. razreda i jedva cekam da joj vidim ledja. I ne samo ja i moje dijete, nego vecina djece i njihovih roditelja. Ogorcena sam njenim ponasanjem, neprofesionalizmom i nesaradnjom. Pitam se samo kakav je to ona pedagog?

a da je sacekate poslije skole?
lolo_lolo

PrethodnaSljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: Google Adsense [Bot] i 15 gostiju.