Pomoć za pismenu vježbu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator/ica: ladyblue18

Pomoć za pismenu vježbu

PostPostao/la Robijasica dana 20/05/2009 21:32

Sin mi za sutra ima pismenu vježbu na temu izlazak sunca. Sastav bi trebao biti opis izlaska sunca kao prirodne pojave, a ne opis pejzaža. Sve što je do sada napisao ne odgovara onome što učiteljica traži. Mali je jako nervozan i od ove pismene vježbe mu zavisi zaključna ocjena (5). Meni je mozak skroz zablokirao, googlala sam i ništa nisam našla. Molim vas da ako imate bilo kakvu ideju da je napišete. Sve bi bilo u redu da su to već radili/obrađivali na času. Inače imamo problema sa tom učiteljicom koja voli dati tako neke sastave da se rade, a da prethodno nije obradila tematiku sa djecom. Unaprijed se zahvaljujem...
Robijasica

Re: Pomoć za pismenu vježbu

PostPostao/la Alfons Kauders dana 20/05/2009 21:40

Robijasica je napisao/la:Sin mi za sutra ima pismenu vježbu na temu izlazak sunca. Sastav bi trebao biti opis izlaska sunca kao prirodne pojave, a ne opis pejzaža. Sve što je do sada napisao ne odgovara onome što učiteljica traži. Mali je jako nervozan i od ove pismene vježbe mu zavisi zaključna ocjena (5). Meni je mozak skroz zablokirao, googlala sam i ništa nisam našla. Molim vas da ako imate bilo kakvu ideju da je napišete. Sve bi bilo u redu da su to već radili/obrađivali na času. Inače imamo problema sa tom učiteljicom koja voli dati tako neke sastave da se rade, a da prethodno nije obradila tematiku sa djecom. Unaprijed se zahvaljujem...

samo nek napise "sunce izlazi kad mu dragi reis zapovijedi" i eto mu petice...
Alfons Kauders

PostPostao/la kiki-miki dana 20/05/2009 21:43

Ma tolika frka oko jedne pismene da otvaraš istu temu na dva pdf viewtopic.php?f=37&p=2709008#p2709008

Ko da život zavisi od te 5? :roll:
kiki-miki

PostPostao/la s31 dana 20/05/2009 21:45

Neka napise u pismenoj kako sunce izlazi, zalazi, zasto to se desava, kao naucni rad.
Koji je to razred?
s31

PostPostao/la nellington dana 20/05/2009 21:47

Što to uvrnuto zvuči, majko draga: čuj, nemoj pejsaž, nego prirodnu pojavu... da meni neko to dâ kao temu, napisao bih

Izlazak sunca predstavlja pojavu Sunčevog diska na horizontu. Kao što je općepoznato, kruženjem Zemlje oko Sunca na Zemlji nastaje privid Sunčevog kretanja po nebeskom svodu.

Pa onda bih pisao zašto izlasci i zalasci Sunca izgledaju crveni, disperzija, folovi...

Pa onda od čega zavisi vrijeme izlaska Sunca, nagib ekliptike, konfiguracija terena...

Eto ti prirodna pojava, kad mi ne daš pejsaž da opisujem.

Izvini robijašice na ovom beskorisnom postu, samo sam morao da iskalim svoj bijes na čudne teme iz osnovnoškolskih dana.
nellington

PostPostao/la JThomas dana 20/05/2009 21:48

ima tih učitelja i učiteljica što im nacrtane ovce ne bi dao, a ne djecu...

čuj kao prirodna pojava, pa to je onda naučni rad...
JThomas

PostPostao/la Robijasica dana 20/05/2009 21:58

nellington je napisao/la:Što to uvrnuto zvuči, majko draga: čuj, nemoj pejsaž, nego prirodnu pojavu... da meni neko to dâ kao temu, napisao bih

Izlazak sunca predstavlja pojavu Sunčevog diska na horizontu. Kao što je općepoznato, kruženjem Zemlje oko Sunca na Zemlji nastaje privid Sunčevog kretanja po nebeskom svodu.

Pa onda bih pisao zašto izlasci i zalasci Sunca izgledaju crveni, disperzija, folovi...

Pa onda od čega zavisi vrijeme izlaska Sunca, nagib ekliptike, konfiguracija terena...

Izvini robijašice na ovom beskorisnom postu, samo sam morao da iskalim svoj bijes na čudne teme iz osnovnoškolskih dana.

Nemaš mi se šta izvinjavati, hvala ti što me razumiješ. Moje dijete, a i ja s njim, kroz ovo sranje prolazi već dvije godine kako su krenuli sa pismenim vježbama. Imali smo temu Jesen i gospoji se nije svidjelo slijedeće: "Jesen je tiho godišnje doba. Boje koje su do tada bile počinju da gube intenzitet i postaju zagasitije i smirenije. Priroda mijenja svoju odjeću. Umjesto zelene, priroda uzima žutu boju. Požutjelo lišće pada svuda uokolo, po dvorištima, po trotoaru, po putu. Manje je sunca, parkovi se prazne, a ptice odlaze na daleki put. Jesen u našem kraju počinje s kišama, a završava sa snijegom. Jesen je najbogatije godišnje doba u kojem nas priroda zasipa brojnim ukusnim plodovima. Njive i vrtovi prepuni su plodova koji čekaju berbu. Polako zamire cvrkut ptica i sve polako tone u dugi san iz kojeg se neće probuditi sve do proljeća". Malac inače sam piše sastave i jako voli čitati. Ako mu sastav o jeseni nije bio dobar, e onda sam ja totalni duduk za sve.
Robijasica

PostPostao/la Robijasica dana 20/05/2009 22:03

JThomas je napisao/la:ima tih učitelja i učiteljica što im nacrtane ovce ne bi dao, a ne djecu...

čuj kao prirodna pojava, pa to je onda naučni rad...

U pravu si, većina tih radova su im kao naučni. Uopšte se nije potrudila da im objasni u kom smjeru da pišu sastav. U moj vakat pismene vježbe su bile mačiji kašalj nasparam ovih današnjih.
Robijasica

PostPostao/la nellington dana 20/05/2009 22:03

Robijasica je napisao/la: "Jesen je tiho godišnje doba... Polako zamire cvrkut ptica i sve polako tone u dugi san iz kojeg se neće probuditi sve do proljeća".

/me posebno likes ove dvije rečenice... :) a sad što učiteljice po Zenici zahtjevaju više od Safića i Adžemovićke u gimnaziji... Samo sabura, proći će i to, samo da malac ne zamrzi jezik zbog predavača.
nellington

PostPostao/la opet ja dana 20/05/2009 22:03

malo enciklopedije...malo 1000 zasto 1000 zato....malo googla i eto pismenog
opet ja

PostPostao/la capella dana 20/05/2009 22:08

Robijasica je napisao/la:
nellington je napisao/la:Što to uvrnuto zvuči, majko draga: čuj, nemoj pejsaž, nego prirodnu pojavu... da meni neko to dâ kao temu, napisao bih

Nemaš mi se šta izvinjavati, hvala ti što me razumiješ. Moje dijete, a i ja s njim, kroz ovo sranje prolazi već dvije godine kako su krenuli sa pismenim vježbama. Imali smo temu Jesen i gospoji se nije svidjelo slijedeće: "Jesen je tiho godišnje doba. Boje koje su do tada bile počinju da gube intenzitet i postaju zagasitije i smirenije. Priroda mijenja svoju odjeću. Umjesto zelene, priroda uzima žutu boju. Požutjelo lišće pada svuda uokolo, po dvorištima, po trotoaru, po putu. Manje je sunca, parkovi se prazne, a ptice odlaze na daleki put. Jesen u našem kraju počinje s kišama, a završava sa snijegom. Jesen je najbogatije godišnje doba u kojem nas priroda zasipa brojnim ukusnim plodovima. Njive i vrtovi prepuni su plodova koji čekaju berbu. Polako zamire cvrkut ptica i sve polako tone u dugi san iz kojeg se neće probuditi sve do proljeća". Malac inače sam piše sastave i jako voli čitati. Ako mu sastav o jeseni nije bio dobar, e onda sam ja totalni duduk za sve.

Mislim da pravi pedagozi prepoznaju roditeljsko pero , obzirom da sa ucenicima provode dovoljno vremena da bi znali sta je ko u stanju prenijeti na papir... pa mozda iz tog razloga nije zadovoljan.
capella

PostPostao/la Robijasica dana 20/05/2009 22:14

capella je napisao/la:

Mislim da pravi pedagozi prepoznaju roditeljsko pero , obzirom da sa ucenicima provode dovoljno vremena da bi znali sta je ko u stanju prenijeti na papir... pa mozda iz tog razloga nije zadovoljan.

Svi radovi u njegovi, dijete ima dara za pisanjem. Valjda je to naslijedio od mene, jer sam i ja kao dijete voljela pisati sastave i pjesme. Član je školske literarne sekcije i radovi mu se objavljuju u školskim novinama. Problem je druge naravi, ona hadžinica i pokrivena, a on dijete Bošnjak ne pohađa časove vjeronauke, jer su mu roditelji protiv.
O njenom obrazovanju za ovu profesiju ne bih ovdje raspravljala. Dotična učiteljica nema završen pedagoški fakultet te onda ne možemo govoriti o pedagogu.
Zadnja izmjena: Robijasica; 20/05/2009 22:17; ukupno mijenjano 1 put/a.
Robijasica

PostPostao/la capella dana 20/05/2009 22:15

Pretpostavka, ne srdi se :D

Ovo je trebalo u uvodni post. Stvar je jasna.
capella

PostPostao/la Robijasica dana 20/05/2009 22:19

capella je napisao/la:Pretpostavka, ne srdi se :D

Ovo je trebalo u uvodni post. Stvar je jasna.

Ma, ne srdim se ;-)
Mislim da su @JThomas i @nellington skroz u pravu sa svojim komentarima na ovu temu...
Robijasica

PostPostao/la Robijasica dana 20/05/2009 22:20

babyline je napisao/la:

mmm meni se ne svidja ali ja nisam uciteljica :D koji je uzrast u pitanju?

11 godina, peti razred devetogodišnje škole
Robijasica

PostPostao/la Jara dana 20/05/2009 22:22

Ma nek napiše "svojom rukom"...ako je do sada imao petice, da dobije i 3, nece mu uticati na prosjek...valjda.
Jara

PostPostao/la lolo_lolo dana 20/05/2009 22:25

aj nepismene mame,pa napisi djetetu rad,ako ne znas,trazi od komsija,rodjaka,prijatelja,a ako mu ta ocjena ne ovisi o konacnom uspjehu,onda nije ni bitno,bitno je da je djete odlicno,ne mora imati sve petice,jebo bosanski
lolo_lolo

PostPostao/la JThomas dana 20/05/2009 22:27

ma ne nervirati se i ako ne bude pet...to u retrospektivi neće značiti ništa ni za šta.

ne treba gubiti živce zbog što bi moja stara rekla, duhovne fukare...a ako je stvarno dobar, neka postane pisac i onda u intervjuu pozdravi učiteljicu koja mu je u petom zaključila 4 :D :evil:
JThomas

PostPostao/la Jara dana 20/05/2009 22:28

lolo_lolo je napisao/la:aj nepismene mame,pa napisi djetetu rad,ako ne znas,trazi od komsija,rodjaka,prijatelja,a ako mu ta ocjena ne ovisi o konacnom uspjehu,onda nije ni bitno,bitno je da je djete odlicno,ne mora imati sve petice,jebo bosanski

:lol: i nek se od malena uči kititi tuđim perjem! :D
Jara

PostPostao/la Robijasica dana 20/05/2009 22:30

lolo_lolo je napisao/la:aj nepismene mame,pa napisi djetetu rad,ako ne znas,trazi od komsija,rodjaka,prijatelja,a ako mu ta ocjena ne ovisi o konacnom uspjehu,onda nije ni bitno,bitno je da je djete odlicno,ne mora imati sve petice,jebo bosanski

Ne znam po cemu zakljucujes da sam nepismena i odakle ti pravo da me tako nazivas???
Robijasica

PostPostao/la Robijasica dana 20/05/2009 22:33

JThomas je napisao/la:ma ne nervirati se i ako ne bude pet...to u retrospektivi neće značiti ništa ni za šta.

ne treba gubiti živce zbog što bi moja stara rekla, duhovne fukare...a ako je stvarno dobar, neka postane pisac i onda u intervjuu pozdravi učiteljicu koja mu je u petom zaključila 4 :D :evil:

hahhaha, svaka čast :thumbup: Svaka ti je na mjestu.
Robijasica

PostPostao/la capella dana 20/05/2009 22:34

Ako je vec nadaren i clan sekcije, onda ce tamo steci potrebno znanje.
Ocjena svakako nije mjerilo istog.
Ja bi se okanila corava posla.
capella

PostPostao/la bosna123 dana 20/05/2009 22:34

Robijasica je napisao/la:Svi radovi u njegovi, dijete ima dara za pisanjem. Valjda je to naslijedio od mene, jer sam i ja kao dijete voljela pisati sastave i pjesme. Član je školske literarne sekcije i radovi mu se objavljuju u školskim novinama. Problem je druge naravi, ona hadžinica i pokrivena, a on dijete Bošnjak ne pohađa časove vjeronauke, jer su mu roditelji protiv.
O njenom obrazovanju za ovu profesiju ne bih ovdje raspravljala. Dotična učiteljica nema završen pedagoški fakultet te onda ne možemo govoriti o pedagogu.

Pa kada je tako nadareno, a i majka mu, onda mu ne bi trebalo biti problem. Kada sam se ja skolovala roditelji nisu trazili da mi neko drugi uradi sastavak, ako znas znas, ako ne znas naucices ako ti bude trebalo. A bili su fakultetski obrazovani. Vunderkind je dosada trebao provaliti uciteljicin ukus.

Ali neka smo saznali k'o je i sta je uciteljica :-)
bosna123

PostPostao/la cikcanga dana 20/05/2009 22:43

Toliko frke oko toliko marginalne stvari.

Smijesno.
cikcanga

PostPostao/la lolo_lolo dana 20/05/2009 22:43

Ne znam po cemu zakljucujes da sam nepismena i odakle ti pravo da me tako nazivas???

pa kad ne znas djetetu od 10 godina napisati rad na temu izlazak sunca onda bas i nisi nesto narocito pismena
evo ja cu ti napisati rad u kratkim crtama,nemoj se ljutiti na mene

Ja volim sunce jer nam ono daje zivot,da nema sunca ne bi bilo ni nas.
Sunce izlazi tamo gdje je japan,zato se japan zove zemlja izlazeceg sunca.
Kad sunce ujutro izadje u meni se probudi novi zivot,svakim danom se osjecam se ljepse i sve uzbudljivije zahvaljujuci suncu.
Prema statistickum podacima sunce je udaljeno .....svjetlosnih godina od zemlje sto je mene kao desetogodisnje djete jako fasciniralo.
Inace,sunce se sastoji od jezdgra,na kojem temperatura dostize visinu i do....celzijusevih stepena.Tu je jako vruce.
Osim jezgra sunce takodje ima i nekoliko plastova(ili ti ga omotaca).
Razdvajanjem jednog djelica sunca,od ostatka,te njegovim hladjenjem,nastala je planeta Zemlja.Tu ja zivim sa svojim drugovima i roditeljima.
Sunce,osim sto nam je dalo staniste,daje nam i toplotu,svjetlost.Zato ja volim sunce.
Kad idem sa roditeljima na more uvijek se suncam.Tom prilikom i pocrnim da budem ljepsi pred curicama i uciteljicom,MOja uciteljica je velika kucka koja nam je dala ovako tezak zadatak kojeg ni moja mama nije znala rijesiti.Zato je pitala neke fine cike sa foruma koji su joj napisali,pa sam ja dobio 5.
Sunce je glavno u svemiru.Oko sunca se vrti 9 planeta(stim da su sad ukkinuli pluton).
Sunce je super i kad porastem volio bih otici tamo.
Zahvaljujem se forumasima sa-x foruma koji su pomogli mojoj mami pri sastavljanju ovog rada.

jel valja sta ovo?
lolo_lolo

Sljedeća

Natrag na Razne diskusije

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.